PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακοτεχνίες - διαρροές - Γεφυρωμένα ΔΔΕ



antonisfa
13-09-17, 13:50
Τι να πρωτοσχολιάσω!
Δουλειά προ 5ετίας σε ενοικιαζόμενα ξάδερφου.
Ο πίνακας αφορά το δικό του διαμέρισμα επάνω από 6 γκαρσονιέρες.
Το ΔΔΕ ήταν γεφυρωμένο, το έβαλα σε χρήση αφού πρώτα ένα μέγγερ σε όλες τις γραμμές.
Αφαίρεσα όλους τους ουδέτερους και ένα λαμπάκι αυτό το σημειωμένο με πράσινο χρώμα άναβε αμυδρά δηλώνοντας κάποιας μορφή διαρροή.
Αφαίρεσα όλες τις γειώσεις απ την μπάρα το ίδιο άναβε.

Συνεχίζεται....

707277072870729

Από χρώματα για να ξεχωρίζεις τα πάντα άλλο τπτ έτσι?:w00t:

JOUN
13-09-17, 13:57
Ιδιως εκεινο το κοκκινο στην μπαρα των ουδετερων..σκετη ομορφια!
Μεγγερ παντως δεν μπορεις να κανεις αν δεν αποσυνδεσεις ολες τις καταναλωσεις απο την γραμμη που μετρας και αν δεν βγαλεις τον συγκεκριμενο ουδετερο απο την μπαρα.
Το λαμπακι που αναβε μαλλον ειναι κολλητα με καποιον ενεργο αγωγο και μαζευει καποια μικρη ταση.

georgeb1957
13-09-17, 14:52
Ιδιως εκεινο το κοκκινο στην μπαρα των ουδετερων..σκετη ομορφια!

Νάταν μόνο αυτό............
Οι είσοδοι φάσεων και ουδετέρου είναι συνδεδεμένες στις αντίθετες πλευρές του ρελέ διαρροής.

@απάντηση στο #4
Κατ' αρχάς σύνδεσε τον ΔΔΕ σωστά. Τον ουδέτερο (κόκκινο καλώδιο!!!) απο την πάνω πλευρά του και το πλέ απο την κάτω πλευρά του.
Ο ΔΔΕ μπορεί να πέφτει για πολλούς άλλους λόγους.

antonisfa
13-09-17, 14:56
Ιδιως εκεινο το κοκκινο στην μπαρα των ουδετερων..σκετη ομορφια!
Μεγγερ παντως δεν μπορεις να κανεις αν δεν αποσυνδεσεις ολες τις καταναλωσεις απο την γραμμη που μετρας και αν δεν βγαλεις τον συγκεκριμενο ουδετερο απο την μπαρα.
Το λαμπακι που αναβε μαλλον ειναι κολλητα με καποιον ενεργο αγωγο και μαζευει καποια μικρη ταση.
Το παράξενο είναι πως ανάβει με 2 ανεξάρτητες φάσεις την L2 και L3 ας πούμε ενώ τροφοδοτείται από φορτίο της L1 το οποίο και ρίχνει το ΔΔΕ

Ανεξάρτητα από τον πίνακα αυτό οι 6 γκαρσονιέρες του ισογείου τροφοδοτούνται ανά 2 από κάθε μια απ τις φάσεις του 3φασικού μετρητή.
Και λέω μετρητή γιατί ο έξυπνος φίλος δεν έβαλε έναν πίνακα γενικό που να φαίνονται οι τροφοδοσίες οι επιμέρους.
Το μόνο που βλέπεις είναι τα πινακάκια της μιας σειράς σε κάθε γκαρσονιέρα /στούντιο.
Έβαλα τον ξάδερφο να ψάχνει σε υπόγεια ή μεγάλα κουτιά να βρούμε που διακλαδώνει τις φάσεις τουλάχιστον.
Οι παροχές από τους μετρητές είναι στην άκρη του οικοπέδου και δεν φαίνονται ούτε φρεάτια ούτε κάτι που να υποδηλώνει πως από κει περνάνε καλώδια.
Ο κίνδυνος παραμονεύει παντού!

JOUN
13-09-17, 15:31
Νάταν μόνο αυτό............
Οι είσοδοι φάσεων και ουδετέρου είναι συνδεδεμένες στις αντίθετες πλευρές του ρελέ διαρροής.

Σαν καλά να τα λες.. Μηπως το μόνο που χρειάζεται είναι να αλλαχτούν μεταξύ τους το κόκκινο με το μπλε στον ΔΔΕ;

rama
13-09-17, 15:34
Πάντως από καλλιτεχνική πλευρά οφείλουμε να παρατηρήσουμε οτι υπάρχει μία ισορροπία μεταξύ μπλέ, κίτρινου και πράσινου. Ο γυμνός χαλκός παραμονεύει φορτισμένος συναισθηματικά με ηλεκτρόνια να τα μεταδώσει στο δάκτυλο του ατυχούς επισκέπτη και να τον συγκλονίσει. Το σύνολο δένει άψογα με τις έντονες κόκκινες και μαύρες πινελιές, φανερώνοντας την απόγνωση του μάστορος όταν του τελείωσαν τα καρούλια με το καφέ καλώδιο.

antonisfa
13-09-17, 15:52
Δεν το πρόσεξα!
Φαίνεται λάθος σύνδεση. Μακάρι να είναι μόνο αυτό το πρόβλημα!
Αύριο το πρωί θα το κοιτάξω.

cosecon
13-09-17, 16:02
Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος, αυτό που θα πρότεινα είναι να ξηλώσεις τον πίνακα και να τον ξαναφτιάξεις. Δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο. Τα καλώδια να μπουν σε σωστά χρώματα.
Μόνο έτσι θα λυθούν τα τωρινά και τα μελλοντικά προβλήματα.

Eximnos
13-09-17, 16:03
Πάντως από καλλιτεχνική πλευρά οφείλουμε να παρατηρήσουμε οτι υπάρχει μία ισορροπία μεταξύ μπλέ, κίτρινου και πράσινου. Ο γυμνός χαλκός παραμονεύει φορτισμένος συναισθηματικά με ηλεκτρόνια να τα μεταδώσει στο δάκτυλο του ατυχούς επισκέπτη και να τον συγκλονίσει. Το σύνολο δένει άψογα με τις έντονες κόκκινες και μαύρες πινελιές, φανερώνοντας την απόγνωση του μάστορος όταν του τελείωσαν τα καρούλια με το καφέ καλώδιο.
Νταξει κλαίω...

Οι ηλεκτρολόγοι θα πρέπει να ορκίζεστε με ένα βαρύ όρκο κατα την αποφοίτηση!! (και δεν θέλω σταυρωμένα δάχτυλα από πίσω!!) Δεν είναι παιχνίδια αυτά!!

antonisfa
13-09-17, 16:46
Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος, αυτό που θα πρότεινα είναι να ξηλώσεις τον πίνακα και να τον ξαναφτιάξεις. Δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο. Τα καλώδια να μπουν σε σωστά χρώματα.
Μόνο έτσι θα λυθούν τα τωρινά και τα μελλοντικά προβλήματα.
Όπως και νάχει ο πίνακας θα ξηλωθεί και θα μονταριστεί σωστά και με τα χρώματα που αρμόζουν.

el greco 1
13-09-17, 19:38
Aντουαν φτιαξε τον πινακα και ασε τα πολλα λογια.:biggrin:

antonisfa
13-09-17, 20:43
Aντουαν φτιαξε τον πινακα και ασε τα πολλα λογια.:biggrin:
:001_tt2:----------------------:001_tt2:

antonisfa
14-09-17, 12:48
Το ρελέ διαρροής επανασυνδέθηκε σωστά, δύο γραμμές εντοπίστηκαν ως προβληματικές μια αφορά ένα μοτέρ πιεστικού και η άλλη αντίσταση ηλιακού που θέλει αντικ/ση.
Ο πίνακας ξηλώθηκε για να ξαναμονταριστεί σωστά απ την αρχή.


Ψάχνοντας για τις παροχές για τις γκαρσονιέρες δεν βρέθηκε καμιά διακλάδωση εντός υποπίνακα αυτών.
Αναρρωτιέμαι πως και που θα διακλαδώνει τις παροχές του που η κάθε μια είναι 3 ΝΥΑ Χ6mm2
Πίνακας γενικός δεν υπάρχει πουθενά ούτε κάποιο φρεάτιο με ηλεκτρικά απ έξω......ελπίζω να τις έβαλε βαθιά και εντός σωλήνων ..

georgeb1957
14-09-17, 13:35
Το ρελέ διαρροής επανασυνδέθηκε σωστά, δύο γραμμές εντοπίστηκαν ως προβληματικές μια αφορά ένα μοτέρ πιεστικού και η άλλη αντίσταση ηλιακού που θέλει αντικ/ση.
Ο πίνακας ξηλώθηκε για να ξαναμονταριστεί σωστά απ την αρχή.


Ψάχνοντας για τις παροχές για τις γκαρσονιέρες δεν βρέθηκε καμιά διακλάδωση εντός υποπίνακα αυτών.
Αναρρωτιέμαι πως και που θα διακλαδώνει τις παροχές του που η κάθε μια είναι 3 ΝΥΑ Χ6mm2
Πίνακας γενικός δεν υπάρχει πουθενά ούτε κάποιο φρεάτιο με ηλεκτρικά απ έξω......ελπίζω να τις έβαλε βαθιά και εντός σωλήνων ..


Όπως ανέφερες η εγκατάσταση έγινε προ 5ετιας. Δεν μπορείς να βρεις τον "ηλεκτρολόγο" που έκανε τις εργασίες να σου δώσει πληροφορίες για τις παροχές κ.λ.π. Το να μην βρίσκεις την θέση από όπου ξεκινάνε οι διακλαδώσεις πρέπει να σε προβληματίζει και να φοβάσαι για τα χειρότερα. Στείλε του ένα εξώδικο ότι επιφυλάσσεσαι για ότι συμβεί στο μέλλον από τις κρυφές και επικίνδυνες κακοτεχνίες του και κοινοποίησε το στον τοπικό σύλλογο ηλεκτρολόγων της περιοχής του. Επίσης βγάλε φωτογραφίες από ότι έχει υποπέσει στην αντίληψή σου γιατί μπορεί να σου χρειαστούν στο μέλλον ..........

antonisfa
14-09-17, 14:49
Όπως ανέφερες η εγκατάσταση έγινε προ 5ετιας. Δεν μπορείς να βρεις τον "ηλεκτρολόγο" που έκανε τις εργασίες να σου δώσει πληροφορίες για τις παροχές κ.λ.π. Το να μην βρίσκεις την θέση από όπου ξεκινάνε οι διακλαδώσεις πρέπει να σε προβληματίζει και να φοβάσαι για τα χειρότερα. Στείλε του ένα εξώδικο ότι επιφυλάσσεσαι για ότι συμβεί στο μέλλον από τις κρυφές και επικίνδυνες κακοτεχνίες του και κοινοποίησε το στον τοπικό σύλλογο ηλεκτρολόγων της περιοχής του. Επίσης βγάλε φωτογραφίες από ότι έχει υποπέσει στην αντίληψή σου γιατί μπορεί να σου χρειαστούν στο μέλλον ..........
Γιώργο έχω σκοπό να επικοινωνήσω μαζί του να τα πούμε "συναδελφικά"!
Είναι ανησυχητικό έως και εγκληματικό να ψάχνω παροχές φαντάσματα και ανύπαρκτους πίνακες...

JOUN
14-09-17, 15:19
Εγω πιστευω οτι καπου σου ξεφυγε ενα μπουατ..Ειναι πολυ ευκολοτερο να κανει τις διακλαδωσεις εκει παρα μεσα στις σωληνες..Βασικα θα ελεγα οτι ειναι αδυνατο να κανεις διακλαδωση 6αρια μεσα σε σωληνα οσο και να το παλεψεις..

antonisfa
14-09-17, 16:07
Εγω πιστευω οτι καπου σου ξεφυγε ενα μπουατ..Ειναι πολυ ευκολοτερο να κανει τις διακλαδωσεις εκει παρα μεσα στις σωληνες..Βασικα θα ελεγα οτι ειναι αδυνατο να κανεις διακλαδωση 6αρια μεσα σε σωληνα οσο και να το παλεψεις..
Mια ματιά έχω ρίξει δεν πρόλαβα να κάνω λεπτομερή έλεγχο.
Δεν είναι άγνωστος σε μένα ο τύπος που έκανε τη δουλειά. Επικοινώνησα μαζί του όταν του μίλησα για γενικό πίνακα και που πάνε οι παροχές τα 6άρια απ τις γκαρσονιέρες δίστασε λίγο σκέφτηκε και μετά μου είπε δε θυμάται καλά πρέπει να τις μάζεψε όλες στην άκρη της γωνιακής γκαρσονιέρας στον εξωτερικό τοίχο. "Ή εκεί έβαλα κουτί και ήρθε και η παροχή -ες από τους μετρητές ή τις έριξα μέσα σε φρεάτιο εκεί κοντά. Δεν είδες τίποτα?"
Εγώ να δω κάτι ή εσύ με τις μ@λ@κίες που έκανες. Και στην ΥΔΕ τι υπέβαλες?
Τα νεύρα μου..!!:hammer::head:

Όχι δεν είδα , δεν μπορώ εξωτερικά να δω κάτι, μάντης δεν είμαι, άντε και βρές το και αν το βρεις πες το μου κ μένα να κάνω κάτι που θέλω εκεί.:closedeyes: Άντε και μη χαθούμε....
Είμαι πολύ περίεργος να δω που τις έχει κρυμμένες!

antonisfa
14-09-17, 17:37
Εγω πιστευω οτι καπου σου ξεφυγε ενα μπουατ..Ειναι πολυ ευκολοτερο να κανει τις διακλαδωσεις εκει παρα μεσα στις σωληνες..Βασικα θα ελεγα οτι ειναι αδυνατο να κανεις διακλαδωση 6αρια μεσα σε σωληνα οσο και να το παλεψεις..
Αναρρωτιέμαι πως και που θα διακλαδώνει τις παροχές του που η κάθε μια είναι 3 ΝΥΑ Χ6mm2
Πίνακας γενικός δεν υπάρχει πουθενά ούτε κάποιο φρεάτιο με ηλεκτρικά απ έξω......ελπίζω να τις έβαλε βαθιά και εντός σωλήνων ..

Γιώργο αυτό που είπα για τους σωλήνες εννοούσα τουλάχιστον τις παροχές από τους μετρητές να έχει βάλει εντός σωλήνων όχι τις ματισιές με τα 6άρια!!

KATSO001
14-09-17, 19:39
Σημασία έχει ότι αυτός που έκανε την εγκατάσταση ήταν πιστοποιημένος. :001_tt2:

JOUN
14-09-17, 19:44
Γιώργο αυτό που είπα για τους σωλήνες εννοούσα τουλάχιστον τις παροχές από τους μετρητές να έχει βάλει εντός σωλήνων όχι τις ματισιές με τα 6άρια!!
Ειπα κι εγω τοσο μπροστα να ειναι ο καλλιτεχνης..
Αν και απ'οτι βλεπω χλωμο να εβαλε τις παροχες σε σωληνα..
Αληθεια τι γκαρσονιερες ειναι αυτες και χρειαζονται 6αρια;Μηπως ειναι λιγο υπερβολικος χωρις να υπαρχει λογος;

KATSO001
14-09-17, 21:35
Αναρρωτιέμαι πως και που θα διακλαδώνει τις παροχές του που η κάθε μια είναι 3 ΝΥΑ Χ6mm2
Πίνακας γενικός δεν υπάρχει πουθενά ούτε κάποιο φρεάτιο με ηλεκτρικά απ έξω......ελπίζω να τις έβαλε βαθιά και εντός σωλήνων ..

Γιώργο αυτό που είπα για τους σωλήνες εννοούσα τουλάχιστον τις παροχές από τους μετρητές να έχει βάλει εντός σωλήνων όχι τις ματισιές με τα 6άρια!!

Το πιο πιθανό είναι οι παροχές για τις γκαρσονιέρες να ξεκινούν από τον πίνακα του σπιτιού. Εκεί ψάξε. Είναι ένα κλασσικό κόλπο που κάνουν οι πιστοποιημένοι (παντα) ηλεκτρολόγοι τις πατέντες αυτές γιατί αν γίνει κάποιος έλεγχος σου λέει εγώ το είχα φτιάξει σωστά και ιδιοκτήτης πήρα από κει γραμμές και τις πήγε αλλού.

antonisfa
14-09-17, 21:43
΀ο πιο Ο€ΞΉΞΈΞ±Ξ½ΟŒ Ρίναι ΞΏΞΉ παροχΞ*Ο‚ Ξ³ΞΉΞ± τις γκαρσονιΞ*ρΡς Ξ½Ξ± ξΡκινούν Ξ±Ο€ΟŒ τον πίνακα του σπιτιού. ΕκΡί ψάξΡ. Είναι Ξ*Ξ½Ξ± ΞΊΞ»Ξ±ΟƒΟƒΞΉΞΊΟŒ ΞΊΟŒΞ»Ο€ΞΏ που κάνουν ΞΏΞΉ πιστοποιημΞ*Ξ½ΞΏΞΉ (παντα) Ξ·Ξ»Ξ΅ΞΊΟ„ΟΞΏΞ»ΟŒΞ³ΞΏΞΉ τις πατΞ*ντΡς Ξ±Ο…Ο„Ξ*Ο‚ γιατί Ξ±Ξ½ γίνΡι κάποιος Ξ*λΡγχος σου Ξ»Ξ*Ρι Ργώ το Ρίχα φτιάξΡι σωστά ΞΊΞ±ΞΉ ιδιοκτΞ�της Ο€Ξ�ρα Ξ±Ο€ΟŒ κΡι γραμμΞ*Ο‚ ΞΊΞ±ΞΉ τις Ο€ΞοΏ½Ξ³Ξ΅ αλλού.
ΔΡν υπάρχΡι πίνακας του σπιτιού στο ΞΉΟƒΟŒΞ³Ξ΅ΞΉΞΏ που υπάρχουν ΞΏΞΉ γκαρσονιΞ*ρΡς, μόνο ΞΏ πίνακας της κάθΡ ΞΌΞΉΞ±Ο‚ στο Ο‡ΟŽΟΞΏ της!
Ξ•ΞΊΟ„ΟŒΟ‚ ΞΊΞΉ Ξ±Ξ½ ΡννοΡίς στον ΟŒΟΞΏΟ†ΞΏ που υπάρχουν 3 διαμΡρίσματα που παίρνουν Ξ±Ο€ΟŒ Ξ*Ξ½Ξ± Ο„ΟΞΉΟ†Ξ±ΟƒΞΉΞΊΟŒ πίνακα.

Να ξΡκαθαρίσω κάτι.. Ξ*χω 2 3φασικούς μΡτρητΞ*Ο‚ σΡ Ξ±Ο€ΟŒΟƒΟ„Ξ±ΟƒΞ· απο 2ΟŒΟΞΏΟ†ΞΏ κτίσμα.
Ο Ξ*Ξ½Ξ±Ο‚ μΡτρητΞοΏ½Ο‚ τροφοδοτΡί απΡυθΡίας 6 γκαρσονιΞ*ρΡς Ρνώ ΞΏ άλλος Ξ*Ξ½Ξ±Ξ½ γΡνικό Ο„ΟΞΉΟ†Ξ±ΟƒΞΉΞΊΟŒ πίνακα ΞΏΟΟŒΟ†ΞΏΟ… που τροφοδοτΡί 3 διαμΡρίσματα studio.


Να διαγραφεί παρακαλώ!

antonisfa
14-09-17, 22:40
Το πιο πιθανό είναι οι παροχές για τις γκαρσονιέρες να ξεκινούν από τον πίνακα του σπιτιού. Εκεί ψάξε. Είναι ένα κλασσικό κόλπο που κάνουν οι πιστοποιημένοι (παντα) ηλεκτρολόγοι τις πατέντες αυτές γιατί αν γίνει κάποιος έλεγχος σου λέει εγώ το είχα φτιάξει σωστά και ιδιοκτήτης πήρα από κει γραμμές και τις πήγε αλλού.

Να ξεκαθαρίσω κάτι.. από τους μετρητές που είναι 2 3φασικοί φεύγουν 2 παροχές 5Χ10 η μια εκ των οποίων τροφοδοτεί απευθείας χωρίς πίνακα 6 γκαρσονιέρες ισογείου και η άλλη ένα γενικό 3φασικό πίνακα στον όροφο, ο οποίος με τη σειρά του τροφοδοτεί 3 studio.

antonisfa
15-09-17, 22:18
7075070749Συνεχίζοντας σήμερα ανακαλύπτουμε κι άλλα όμορφα.
Ο απορροφητήρας (και άλλοι 7 λειτουργούν ως φορητές συσκευές , το καλαίσθητο καλώδιο της πρίζας που τροφοδοτεί την tv.
Ένα 30% από το σύνολο των πριζών δεν "φοράει" γείωση Σε ορισμένα μπάνια υπάρχουν μονωμένα ΝΥΜ με ελάχιστη ταινία και έχουν μαυρίσει στα άκρα τους. Το ίδιο συμβαίνει και σε ορισμένα εξωτερικά επίτοιχα φώτα που έχουν σαν τροφοδοσία καλώδιο πλακέ διπολικό χτιστό στο σοβά και χωρίς γείωση..
Τα ωραιότερα "καλούδια" είναι καλά κρυμμένα... φαίνεται..:laugh:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
15-09-17, 23:37
μη φωβασαι εχω δει και μπριζα κατω απο νεροχυτη :lool:

nestoras
16-09-17, 00:14
μη φωβασαι εχω δει και μπριζα κατω απο νεροχυτη :lool:


Παροχή για ταχυθερμοσίφωνα ήταν αλλά μετατράπηκε σε πρίζα προφανώς....

vasilllis
16-09-17, 08:06
για πλυντηριο θα είναι.πισω απο το ντουλαπι του δεν χωραει.

nestoras
16-09-17, 08:20
για πλυντηριο θα είναι.πισω απο το ντουλαπι του δεν χωραει.

Κι αυτο σωστο! :-)

antonisfa
16-09-17, 08:32
Tώρα δε μου αρέσει αυτό που κάνω επειδή αφορά συνάδελφο και μάλιστα γείτονα πιο παλιά....αλλά είναι μερικά πράγματα που ούτε ένας νέος ηλεκτρολόγος που ξεκινά τώρα έστω και σαν βοηθός δεν θα τα έκανε έτσι όπως ενεργεί ο τύπος.

Νεκτάριε έχουν δει πολλά τα μάτια μας!
Ενισχυμένη είναι η πρίζα έχει 2.5άρια είναι για παροχή στο πολυκουζινάκι


.70751

Το πινακάκι για τα πιεστικά θα μπορούσε να τοποθετηθεί λίγο αριστερότερα απο τη σωλήνα αναρρόφησης ή ανάμεσα στα δύο πιεστικά.

antonisfa
16-09-17, 08:39
Το πιο πιθανό είναι οι παροχές για τις γκαρσονιέρες να ξεκινούν από τον πίνακα του σπιτιού. Εκεί ψάξε. Είναι ένα κλασσικό κόλπο που κάνουν οι πιστοποιημένοι (παντα) ηλεκτρολόγοι τις πατέντες αυτές γιατί αν γίνει κάποιος έλεγχος σου λέει εγώ το είχα φτιάξει σωστά και ιδιοκτήτης πήρα από κει γραμμές και τις πήγε αλλού.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό Νίκο....μου βάζεις ιδέες:biggrin:

JOUN
16-09-17, 10:08
για πλυντηριο θα είναι.πισω απο το ντουλαπι του δεν χωραει.
1000% .Μαζι με αποχευτευση και παροχη νερου του πλυντηριου περνανε και το καλωδιο του για να συνδεθουν ολα κατω απο τον νεροχυτη.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
16-09-17, 23:41
φιλε αντουαν δεν το λες σωστα το σωστο ρητο λεει ... εχουν δει πολα τα οτα μου μα εχουν ακουσει πιο πολα τα αυτια μου:lool:........
ΥΓ.. σε δουλεια φιλου ο ηλ/γος προτημησε να τρηπησει 45αρι μπετο παρα να βγει πισω ακριβως απο το καναλι σε κλεισμενο με τουβλο παραθυρο , τι να λεμε τωρα.....ολα τα λευτα μπισκοτα

antonisfa
17-09-17, 02:19
φιλε αντουαν δεν το λες σωστα το σωστο ρητο λεει ... εχουν δει πολα τα οτα μου μα εχουν ακουσει πιο πολα τα αυτια μου:lool:........

Σωστός!!:001_smile:

antonisfa
18-09-17, 17:15
Σωστός!!:001_smile:
Θα αργήσω μάλλον να ποστάρω για νεότερα ....έχουμε διάφορες καθυστερήσεις και προτεραιότητες.
Έως τότε ...αλλέεερετούρρ!!