PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά οι επιλογές είναι δυσκόλες.



johny16
24-09-17, 15:43
Χαιρετω το φόρουμ για άλλη μια φορά. Πάνε κοντα δυο χρόνια και κάτι που τελειωσα την σχολή και δουλεύω απο δω και απο κει, ομως υπάρχει ενας τομεας που θα ήθελα να ασχολήθω και αυτος ειναι τα ηλεκτρικα οχήματα έλα ομως που δεν ξερω απο που να αρχίσω. Τι να κάνω πως θα το κάνω. Αυτο που ξεκίνησα απο σήμερα είναι να διαβαζω ηλεκτρονικα ισχυος που εχουνε εφαρμογη εκει.
Δεν θελω να αρκεστω σ αυτά θέλω να σχεδιασω και τους ηλεκτροκινητήρες που έχουνε και να γίνεται ακόμα και το αμάξωμα. Είμαι στα 28 το Δεκεμβρη μπαινω στα 29
και δεν ξερω τι να κάνω. Να ξαναπιάσω τα βιβλία; H να κυνηγήσω μια στανταρ δουλειά ως ιδιωτικός υπάλληλο ή ακόμα και στο δημόσιο αν γίνεται για να έχω ένα σίγουρο είσοδημα ;

Ισώς είμαι μεγάλος για τέτοια ίσως όχι αλλά οι επιλογές είναι αυτό που καθορίζουν (συνήθως) το μέλλον μας.

Panoss
24-09-17, 16:35
H να κυνηγήσω μια στανταρ δουλειά στο δημόσιο
Αυτό αν μπορείς, σαν πρώτη - τοπ οφ δε τοπ προτεραιότητα.

Τα υπόλοιπα, μόνο αν αποτύχεις σε αυτό.

pet
24-09-17, 16:41
Αυτό αν μπορείς, σαν πρώτη - τοπ οφ δε τοπ προτεραιότητα.

Τα υπόλοιπα, μόνο αν αποτύχεις σε αυτό.

Δεν τους καλύπτει όλους η σταθερότητα και 0 δημιουργικότητα του δημοσίου.
Και αν μπορεις σε κάποια απαιτητική θέση και όχι ζαμαν φου, πάλι δεν αξίζει τον κόπο γιατί στον ιδ. τομέα παίρνεις α διπλά πιο εύκολα

Panoss
24-09-17, 16:49
Προφανώς έχουμε διαμετρικά αντίθετες προσλαμβάνουσες, εγώ βλέπω γύρω μου αυτά που γράφει εδώ (http://www.aftodioikisi.gr/ergasiaka-ypallilwn-ota/ine-gsee-ti-deixnei-i-sigkrisi-misthon-dimosiou-me-idiotiko-tomea/), εδώ (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjh4uq9-r3WAhWBwxQKHWtuDXMQFggtMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.kathimerini.gr%2F503934%2Fart icle%2Foikonomia%2Fellhnikh-oikonomia%2Fto-dhmosio-paramenei-o-kalyteros-ergodoths&usg=AFQjCNG-6IQrrVWQgVMVc46Q-NMNEDD4mw) κι εδώ (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjh4uq9-r3WAhWBwxQKHWtuDXMQFgg0MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.kathimerini.gr%2F839513%2Fart icle%2Foikonomia%2Fellhnikh-oikonomia%2Fta-paidia-enos-katwteroy-8eoy-plhrwsan-thn-krish&usg=AFQjCNE87pGXSbTOW9YaG23HdjZy5X43dw). Κι εδώ (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjh4uq9-r3WAhWBwxQKHWtuDXMQFgg7MAM&url=http%3A%2F%2Fwww.tanea.gr%2Fnews%2Feconomy%2Fa rticle%2F5443501%2Fkalyteroi-oi-misthoi-sto-dhmosio%2F&usg=AFQjCNGTM17UCmxo43JvUvq71hHT8iY9Vw).
Κι αν βαρεθεί τη '0 δημιουργικότητα του δημοσίου', κανείς (συνήθως) δεν τον εμποδίζει να αναλάβει δράση και στον ιδιωτικό τομέα, παράλληλα.
Ξεκούραστος θα είναι.

pet
24-09-17, 16:57
Προφανώς έχουμε διαμετρικά αντίθετες προσλαμβάνουσες, εγώ βλέπω γύρω μου αυτά που γράφει εδώ (http://www.aftodioikisi.gr/ergasiaka-ypallilwn-ota/ine-gsee-ti-deixnei-i-sigkrisi-misthon-dimosiou-me-idiotiko-tomea/), εδώ (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjh4uq9-r3WAhWBwxQKHWtuDXMQFggtMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.kathimerini.gr%2F503934%2Fart icle%2Foikonomia%2Fellhnikh-oikonomia%2Fto-dhmosio-paramenei-o-kalyteros-ergodoths&usg=AFQjCNG-6IQrrVWQgVMVc46Q-NMNEDD4mw) κι εδώ (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjh4uq9-r3WAhWBwxQKHWtuDXMQFgg0MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.kathimerini.gr%2F839513%2Fart icle%2Foikonomia%2Fellhnikh-oikonomia%2Fta-paidia-enos-katwteroy-8eoy-plhrwsan-thn-krish&usg=AFQjCNE87pGXSbTOW9YaG23HdjZy5X43dw). Κι εδώ (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjh4uq9-r3WAhWBwxQKHWtuDXMQFgg7MAM&url=http%3A%2F%2Fwww.tanea.gr%2Fnews%2Feconomy%2Fa rticle%2F5443501%2Fkalyteroi-oi-misthoi-sto-dhmosio%2F&usg=AFQjCNGTM17UCmxo43JvUvq71hHT8iY9Vw).
Κι αν βαρεθεί τη '0 δημιουργικότητα του δημοσίου', κανείς (συνήθως) δεν τον εμποδίζει να αναλάβει δράση και στον ιδιωτικό τομέα, παράλληλα.
Ξεκούραστος θα είναι.

Εξαρτάται φυσικά την θέση και το αντικείμενο, αν έχεις χαρτιά και ικανότητες δεν πας για 800 ευρώ.
Αλλιως και στο δημόσιο κάτι παραπάνω θα έπερνες, με όλα τα οφέλη του δημοσίου και συμφωνώ σε αυτήν την περίπτωση μαζί σου.

picdev
24-09-17, 16:59
Χαιρετω το φόρουμ για άλλη μια φορά. Πάνε κοντα δυο χρόνια και κάτι που τελειωσα την σχολή και δουλεύω απο δω και απο κει, ομως υπάρχει ενας τομεας που θα ήθελα να ασχολήθω και αυτος ειναι τα ηλεκτρικα οχήματα έλα ομως που δεν ξερω απο που να αρχίσω. Τι να κάνω πως θα το κάνω. Αυτο που ξεκίνησα απο σήμερα είναι να διαβαζω ηλεκτρονικα ισχυος που εχουνε εφαρμογη εκει.
Δεν θελω να αρκεστω σ αυτά θέλω να σχεδιασω και τους ηλεκτροκινητήρες που έχουνε και να γίνεται ακόμα και το αμάξωμα. Είμαι στα 28 το Δεκεμβρη μπαινω στα 29
και δεν ξερω τι να κάνω. Να ξαναπιάσω τα βιβλία; H να κυνηγήσω μια στανταρ δουλειά ως ιδιωτικός υπάλληλο ή ακόμα και στο δημόσιο αν γίνεται για να έχω ένα σίγουρο είσοδημα ;

Ισώς είμαι μεγάλος για τέτοια ίσως όχι αλλά οι επιλογές είναι αυτό που καθορίζουν (συνήθως) το μέλλον μας.

συγγνώμη αλλά λες οτι θες να σχεδιάσεις ηλεκτροκινητήρα και αμάξωμα :confused1:
θες να ασχωληθείς με τη σχεδιάστη ολόκληρου αυτοκινήτου ?:confused1: και οχι να πάρεις έτοιμα πχ μπαταρίες , controller , μοτέρ αλλά να τα σχεδιάσεις ολα απο το 0?:confused1:
Μήπως έχεις άγνοια ? εχεις σχεδιάσει ποτέ έστω μια πλακέτα ? έχεις γράψει κώδικα ?
Δηλαδή θες να σχεδιάσεις ενα ηλεκτρικό αυτοκίνητο και να το πουλάς ?

Panoss
24-09-17, 17:04
Εξαρτάται φυσικά την θέση και το αντικείμενο, αν έχεις χαρτιά και ικανότητες δεν πας για 800 ευρώ.


Κάτω από 1.000 ευρώ τον μήνα 8 στους 10 Ελληνες (http://www.kathimerini.gr/866837/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/katw-apo-1000-eyrw-ton-mhna-8-stoys-10-ellhnes)Που θα αυξηθεί γιατί θα προστεθούν κι άλλοι:

Μέχρι το 2018, υπολογίζεται ότι επιπλέον 500.000 πολίτες θα σπάσουν προς τα κάτω το φράγμα των 1.000 ευρώ

Άρα μόνο οι 2 στους 10 Έλληνες έχουν 'χαρτιά και ικανότητες'...

pet
24-09-17, 17:05
Χαιρετω το φόρουμ για άλλη μια φορά. Πάνε κοντα δυο χρόνια και κάτι που τελειωσα την σχολή και δουλεύω απο δω και απο κει, ομως υπάρχει ενας τομεας που θα ήθελα να ασχολήθω και αυτος ειναι τα ηλεκτρικα οχήματα έλα ομως που δεν ξερω απο που να αρχίσω. Τι να κάνω πως θα το κάνω. Αυτο που ξεκίνησα απο σήμερα είναι να διαβαζω ηλεκτρονικα ισχυος που εχουνε εφαρμογη εκει.
Δεν θελω να αρκεστω σ αυτά θέλω να σχεδιασω και τους ηλεκτροκινητήρες που έχουνε και να γίνεται ακόμα και το αμάξωμα. Είμαι στα 28 το Δεκεμβρη μπαινω στα 29
και δεν ξερω τι να κάνω. Να ξαναπιάσω τα βιβλία; H να κυνηγήσω μια στανταρ δουλειά ως ιδιωτικός υπάλληλο ή ακόμα και στο δημόσιο αν γίνεται για να έχω ένα σίγουρο είσοδημα ;

Ισώς είμαι μεγάλος για τέτοια ίσως όχι αλλά οι επιλογές είναι αυτό που καθορίζουν (συνήθως) το μέλλον μας.

Ξεκίνα με ένα ηλεκτρικό πατίνι, και αν τα καταφέρεις άρχισε να μεγαλώνεις τις ρόδες και στο τέλος βάλε και οροφή.

picdev
24-09-17, 17:10
Κάτω από 1.000 ευρώ τον μήνα 8 στους 10 Ελληνες (http://www.kathimerini.gr/866837/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/katw-apo-1000-eyrw-ton-mhna-8-stoys-10-ellhnes)

Που θα αυξηθεί γιατί θα προστεθούν κι άλλοι:


Άρα μόνο οι 2 στους 10 Έλληνες έχουν 'χαρτιά και ικανότητες'...

αυτό που γίνεται ειναι οι νέοι σχετικά εργαζόμενοι να μην παίρνουν πάνω απο 1000ε μισθό.
Το κάνουν μεγάλες εταιρείες και μικρές , ακόμα και αν έχουν να δώσουν επικρατεί η νοοτροπία δεν δίνει κάνεις πάνω απο 1000ε γιατί να δώσω εγώ.
Της μοδας έγιναν και τα κουπόνια , αντί για αύξηση δίνουν σε πολλούς κουπόνια για σούπερ μαρκετ και βενζίνη.
Εξαίρεση κάποιοι παλιοί εργαζόμενοι που εχουν κρατήσει μισθούς πάνω απο 1000ε.

Panoss
24-09-17, 17:14
αυτό που γίνεται ειναι οι νέοι σχετικά εργαζόμενοι να μην παίρνουν πάνω απο 1000ε μισθό.
Το κάνουν μεγάλες εταιρείες και μικρές , ακόμα και αν έχουν να δώσουν επικρατεί η νοοτροπία δεν δίνει κάνεις πάνω απο 1000ε γιατί να δώσω εγώ.
Της μοδας έγιναν και τα κουπόνια , αντί για αύξηση δίνουν σε πολλούς κουπόνια για σούπερ μαρκετ και βενζίνη.

Δεν είναι θέμα 'νοοτροπίας' ή 'μόδας', αλλά προσφοράς και ζήτησης.
Η προσφορά είναι πολύ μεγαλύτερη της ζήτησης.


Εξαίρεση κάποιοι παλιοί εργαζόμενοι που εχουν κρατήσει μισθούς πάνω απο 1000ε.

Από το λινκ που έβαλα:

2. Οι θέσεις εργασίας που θα «αδειάζουν», λόγω των συνταξιοδοτήσεων, θα καλύπτονται με εργαζομένους οι οποίοι θα εισπράττουν χαμηλότερες αποδοχές. Και αυτό διότι οι «αντικαταστάτες» θα αμείβονται βάσει των νέων ατομικών ή κλαδικών συμβάσεων ή βάσει των κατώτατων αποδοχών που ορίζει ο βασικός μισθός των 586 ευρώ.

SV1EDG
24-09-17, 17:31
Καλά μην είσαστε και τόσο σίγουροι για την 0 δημιουργικότητα στο δημόσιο.Αμα έχεις όρεξη και λίγο τύχη μπορείς να κάνεις πολλά.Τα πάντα ξεκινάνε από εσένα.Να ξέρετε ότι σε πολλές υπηρεσίες γίνονται μεγάλες αλλαγές από τους ίδιους τους εργαζόμενους και φυσικά δεν ακούγεται κιχ.Οχι ότι δεν υπάρχουν λάθη, παραλείψεις και ανικανότητα.Αλλά μόνο αυτά περνάνε στον κόσμο.Τα θετικά ούτε για αστείο.

Panoss
24-09-17, 17:47
Καλά μην είσαστε και τόσο σίγουροι για την 0 δημιουργικότητα στο δημόσιο.Αμα έχεις όρεξη και λίγο τύχη μπορείς να κάνεις πολλά.Τα πάντα ξεκινάνε από εσένα.Να ξέρετε ότι σε πολλές υπηρεσίες γίνονται μεγάλες αλλαγές από τους ίδιους τους εργαζόμενους και φυσικά δεν ακούγεται κιχ.Οχι ότι δεν υπάρχουν λάθη, παραλείψεις και ανικανότητα.Αλλά μόνο αυτά περνάνε στον κόσμο.Τα θετικά ούτε για αστείο.
Προφανώς με το 'περνάνε' εννοείς μέσω των ΜΜΕ.
Ο κόσμος νιώθει στο πετσί του τι εστί δημόσια υπηρεσία και δημόσιο εν γένει.
Λες να περιμένει να...του τα...'περάσουνε';
Η μόνη 'μεγάλη αλλαγή' που έχω νιώσει εγώ στο δημόσιο, είναι στο ταμείο: το gsis, το μόνο που 'φτιάξανε' τόσα χρόνια είναι το εισπρακτήριο, το γκισέ, εκεί που παίρνει χρήμα το 'κράτος'.
Το ταμείο είναι το μόνο που φτιάξανε, λες κι ο καημός του Έλληνα ήτανε πώς να διευκολύνει το κράτος ώστε να του τα παίρνει πιο εύκολα.
Αυτό που μας έκαιγε ήταν πώς να δίνουμε όλο και περισσότερα όλο και πιο οργανωμένα...:blink:
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΝΕ, όλα τα υπόλοιπα καλύτερα μη σχολιάσω.

Οι αλλαγές που έχουν γίνει στο δημόσιο είναι τόσο...μεγάλες...που 7 χρόνια μετά τη χρεοκοπία του, το ελληνικό 'κράτος' ακόμα...μεταρρυθμίζεται...:blink::
Τσίπρας: Ο μεγάλος ασθενής του τόπου η Δημόσια Διοίκηση (http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=768709)

elektronio
24-09-17, 18:13
Κάθε συζήτηση μπορεί να μετατραπεί σε πολιτική. Προσπαθήστε να μην πέφτετε στην παγίδα γιατί η συζήτηση γίνεται ανούσια για αυτόν που περιμένει κάποιες απαντήσεις - γνώμες για αυτό που ρώτησε.

Φίλε Γιάννη,
το ερώτημα σου είναι λίγο γενικό και εξαρτάται από πολλούς άγνωστους (σε εμάς) συντελεστές, π.χ. τι σχολή τελείωσες, η οικογενειακή σου κατάσταση, η οικονομική σου κατάταση κλπ.
Το να γίνεις υπάλληλος είναι η συνήθης πρακτική για να κάνεις κάτι στα γρήγορα που θα σου αποφέρει τα προς το ζείν. Αν είσαι ανήσυχο και δημιουργικό πνεύμα δεν θα μείνεις σε αυτό. Αν είσαι άτομο ευθυνόφοβο δεν θα τολμήσεις κάτι διαφορετικό (ελεύθερο επάγγελμα). Αν είσαι άτομο που δεν έχει την δουλειά στο μυαλό του, θα προτιμήσεις το δημόσιο που νομίζω οτι σήμερα είναι και η πιο δύσκολη επιλογή για να το πετύχεις.

Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι οτι στην οριακά μικρή σου ηλικία πρέπει να πάρεις άμεσα την όποια απόφαση εμπεριέχει ρίσκο. Αργότερα με οικογένεια αυτό θα είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο.

teo_GR
24-09-17, 20:29
Θλίβομαι που υπάρχουν ακόμα τέτοια ανθρωπάκια με τέτοια λογική, όσον αναφορά τον δημόσιο τομέα γενικά. Γιατί όλοι ξέρουμε για τους κόπρους και τους βολεμένους που τους διατυμπανίζουν τα κανάλια.
Αλλά κανείς δεν λέει για τις κοπέλες στα νοσοκομεία που προσπαθούν με το τίποτα από υλικά να βοηθήσουν όσο μπορούν τον κόσμο, και τι κόσμο ? πρεζάκια άστεγους αλκοολικούς που τις χουφτώνουν τις βρίζουν τις κατουράνε τις κτυπάνε και πολλά άλλα.
Η μήπως νομίζετε ότι όλους αυτούς που τους μαζεύουν οι μπάτσοι από το δρόμο τους πάνε στο Ιασώ? ΓΑΤΑΚΙΑ….. στα δημόσια τους πάνε και οι κοπέλες παίρνουν 850 για βράδυ Κυριακές αργίες όλα αυτά σε αρχαία νοσοκομεία που δεν δουλεύει τίποτα.
Στο Ιασώ μπορεί να παίρνει 700 αλλά τη σέβονται δεν βάζει τα χέρια της στα σκατα, είναι κυριλέ.
Και δεν είναι μόνο αυτοί. Για τα ίδια κάποιοι βαρανε κάθε μέρα σκοπετο βράδυ αργίες Κυριακές.
Κάποιοι γιατροί στην άκρη του πουθενά για 1200. Ενώ στον ιδιωτικό 1200 τη εβδομάδα.
Και πολλά άλλα.
Φίλε αν είσαι μίζερος που αρκείτε στα μέτρια και έχεις και τίποτα άλλα ισοδιματακια τράβα στο δημόσιο.
Αν έχεις ικανότητες όνειρα και θες κάτι παραπάνω πάλεψε το έξω και αν αξίζεις σίγουρα θα αμαθείς.
Καλή τύχη.
Βασίλης οικοδόμος 35 χρονών και βγάζω αρκετά.

picdev
24-09-17, 20:36
το δημοσιο πλεόν για τους νεο εισαχθέντες δεν ειναι και τοσο καλά, μιλάμε για 700 μισθούς, +οτι εχει γινει μεγάλο μπάχαλο λόγω μνημονείων , μετακινήσεων υπαλλήλων, απολύσεων , συνταξιοδοτήσεων και άλλα πολλά .
Για παράδειγμα σε μεγάλο ασφαλιστικό ταμείο για κάπιο άγνωστο λόγο με την τωρινή κυβέρνηση , οι υπάλληλοι γίνονται μήλος σε άσχετες υπηρεσίες με την ειδικότητα τους ,
δηλαδή είσαι στο ΤΕΒΕ 20 χρόνια και σε πάνε στο ΙΚΑ , είσαι στο ΙΚΑ 20 χρονια στο τμήμα εσόδων και σε πάνε στο ταμείο τραπεζιτών στις συντάξεις και άλλα τέτοια κουλά.
Αντε μετά να πεις στον άνρθωπο που πάει να εξυπηρετηθεί οτι μετά απο 20 χρόνια δεν ξέρεις να κάνεις τη δουλειά σου και οτι οι υπάλληλοι που ήξεραν 20 χρονια συντάξεις τους πήγαν αλλου και έφεραν εσένα απο άλλη υπηρεσία :w00t:
Αυτά γινονται στον νέο ταμείο που λέγεται ΕΦΚΑ λες και τα κάνουν επίτηδες για να το κάνουν @#$% πριν ξεκινήσει

johny16
24-09-17, 21:54
συγγνώμη αλλά λες οτι θες να σχεδιάσεις ηλεκτροκινητήρα και αμάξωμα :confused1:
θες να ασχωληθείς με τη σχεδιάστη ολόκληρου αυτοκινήτου ?:confused1: και οχι να πάρεις έτοιμα πχ μπαταρίες , controller , μοτέρ αλλά να τα σχεδιάσεις ολα απο το 0?:confused1:
Μήπως έχεις άγνοια ? εχεις σχεδιάσει ποτέ έστω μια πλακέτα ? έχεις γράψει κώδικα ?
Δηλαδή θες να σχεδιάσεις ενα ηλεκτρικό αυτοκίνητο και να το πουλάς ?

Ναι θέλω να σχεδιάσω controller moter και αν γίνεται και μπαταρίες. Αμάξωμα θελει πτυχιο μηχανολογιας.
Για να γινει ποιο κατανοητο αυτο που θελω να πω είναι πως θα μ΄ ενδιέφερε πολυ το Automotive ισως και τα embedded.
Αγνονωμων δεν μπορώ να πω πως είμαι καθοτι στην σχολη ειχαμε κανει καποιες σχεδιασεις κατασκευών σε μερικά εξάμηνα
θέλει δουλεια ναι το γνωριζω και να πάρεις αρκετές παραμέτρους. Κωδικα δεν εχω γραψει παρα μόνο στην σχολή.

Να σχεδιασω ενα αυτοκινητο και να το πουλάω γινεται αυτό ;

johny16
24-09-17, 21:59
Ξεκίνα με ένα ηλεκτρικό πατίνι, και αν τα καταφέρεις άρχισε να μεγαλώνεις τις ρόδες και στο τέλος βάλε και οροφή.


Aπο τα λεγομενά ή το λες σοβαρα ή TRollareis. Εαν μιλάς σοβαρά το πατινι διαφερει κατα πολυ απο το αμάξι. Εαν τωρα κανεις πλακα με ερωτηση που καποιος την κανει σοβαρα....δεν εχω να πω κάτι.

xristos2
24-09-17, 22:12
Καλά μην είσαστε και τόσο σίγουροι για την 0 δημιουργικότητα στο δημόσιο.Αμα έχεις όρεξη και λίγο τύχη μπορείς να κάνεις πολλά..


:001_huh: ο κουμουνισμος ξερεις γιατι πηγε στα ταρταρα;
γιατι ηταν ολοι δημοσιοι.


ειναι λιγο αστειο, αλλα επι κουμουνισμου στην εσσδ δεν ανακαλυφθηκε ουτε ενα φαρμακο.
ομως κατασκοποι πηγαιναν στην δυση και επερναν οσα περισσοτερα μπορουσαν να να φτιαξουν αντιγραφα τους αν μπορουσαν....

MacGyver
24-09-17, 22:17
Όσοι καθημερινά λέτε εδώ στο φόρουμ "να σχεδιάσω" και με φουντώνετε, έχετε επίγνωση του τι σημαίνει σχεδιασμός;
Έχετε γνώση ότι αυτά δεν γίνονται μόνο από έναν άνθρωπο με τον φραπέ από την μια μεριά και το λάπτοπ από την άλλη;
Γνωρίζετε τι σημαίνει έρευνα και εφαρμογή; Γνωρίζετε με τι δεν βάφονται τα αυγά;

picdev
24-09-17, 22:18
Φίλε μου αν έχεις γράψει κώδικα μόνο στη σχολή πως θα φτιάξεις controller για οδήγηση μοτέρ , είναι αστεία αυτά θέλει χρόνια και δεκαετίες δουλειάς .
Άλλο κεφάλαιο η οδήγηση των φετ , άλλο κεφάλαιο MCU τύπου dspic για οδήγηση μοτέρ , άλλο καιφαλεο ο κλειστός έλεγχος και οι ράμπες το γκαζιού , άλλο κεφάλαιο ο κώδικας , η σχεδίαση της πλακετας .
Γενικά ακόμα και οι κινεζικοί controller είναι ακόμα ακριβοί που σημαίνει ότι έχουν ακόμα.περιθωριο κέρδους.
Μετα λες θα φτιάξεις μπαταρίες ?
Τι μπαταρίες ? Οι μπαταρίες είναι έτοιμα pack τύπου lifepo4 και θέλουν bms .

Στα λέω αυτά γιατί ασχολούμαι κάποια χρόνια με το σχεδιασμό μόνος μου και τον τελευταία 2 χρόνια δουλεύω επαγγελματικά αλλά πάντα βλέπω ότι είμαι στην αρχή και έχω ακόμα χρόνια διαβάσματος.
Κάθε ένα από αυτά τα κεφάλαια είναι μια επιστήμη ολόκληρη, ακόμα και τα ψηφιακά φίλτρα , ακόμα και η οδήγηση των fet , δεν φτιάχνονται όλα από έναν άνθρωπο.
Τα λεφτά για την ανάπτυξη είναι πολλά , πάρα πολλά !
Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αλλά πρέπει να έχεις και επίγνωση της πραγματικότητας

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

picdev
24-09-17, 22:23
Όσοι καθημερινά λέτε εδώ στο φόρουμ "να σχεδιάσω" και με φουντώνετε, έχετε επίγνωση του τι σημαίνει σχεδιασμός;
Έχετε γνώση ότι αυτά δεν γίνονται μόνο από έναν άνθρωπο με τον φραπέ από την μια μεριά και το λάπτοπ από την άλλη;
Γνωρίζετε τι σημαίνει έρευνα και εφαρμογή; Γνωρίζετε με τι δεν βάφονται τα αυγά;Με έναν καφέ και ένα PC γίνονται πολλά στις μέρες μας , σε συνδιασμό με ένα πάγκο .
Αυτοκίνητο μπορεί να μην φτιάξεις αλλά αρκετά πράγματα τα φτιάχνεις. Σήμερα υπάρχει και ο 3d εκτυπωτής

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

johny16
24-09-17, 22:24
Για να γίνω ποιο συγκεκριμενός κουράστηκα απο το bulling που κάνουνε μερικοί εργοδότες πάνω στον τομέα των ηλεκτρονικών και όχι ΜΟΝΟ! Θέλω να κοιταξω κατι παραπανω βλέπω όμως ότι στον ιδιωτικο τομεα ζητάνε πληροφορικαριους ηλεκτρολογους μηχανολους γραφιστες κλπ. Αφου αναφέρατε και το δημόσιο θα σας πω ότι ψαχνοντας καποιες προκυρήξεις ζητάγανε ηλεκτρολογους μηχανολογους πληροφορικαριους στις 250 θεσεις και μόνο έναν ηλεκτρονικό.

ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ?? Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Η

ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΑΣ ΟΠΟΥ ΩΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΩΣ ΘΕΡΜΟΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΨΥΚΤΙΚΟΣ Η ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΕΡΓΑΛΕΙΟΜΗΧΑΝΩΝ ΘΑ ΒΓΑΖΩ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΣΩ ΕΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΑΝΩ Σ ΕΝΑΝ ΤΟΜΕΑ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ?

ΕΠΙΣΗΣ Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΕΛΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΙΣΧΥΟΣ ΑΥΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΜΟΡΦΟ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΣΩ ΜΕ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ.

Τωρα βέβαια ίσως το ερώτημα που έχω θέσει να απαιτει μια ποιο εξιδικευμένη βοήθεια ισως απο καποιον ψυχολογο η επαγγελματικό συμβουλο καθοτι εδώ είναι επιστημονικο-τεχνολογικο site.

johny16
24-09-17, 22:28
Όσοι καθημερινά λέτε εδώ στο φόρουμ "να σχεδιάσω" και με φουντώνετε, έχετε επίγνωση του τι σημαίνει σχεδιασμός;
Έχετε γνώση ότι αυτά δεν γίνονται μόνο από έναν άνθρωπο με τον φραπέ από την μια μεριά και το λάπτοπ από την άλλη;
Γνωρίζετε τι σημαίνει έρευνα και εφαρμογή; Γνωρίζετε με τι δεν βάφονται τα αυγά;

Σχεδιασμος οχι δεν εχω επιγνωση τι ακριβως είναι εχω πει και ποιο πανω τι καναμε στην σχολη. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΥΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ. Γι αυτο και ρωταω.

MacGyver
24-09-17, 22:29
Τι σχολή έχεις βγάλει, τι εμπειρία έχεις, που έχεις εργαστεί;

johny16
24-09-17, 22:38
Εχω τελειώσει Τει ηλεκτρονικης στην Κρήτη με πτυχιακη εναν απλο ρομποτικο βραχιονα δυο βαθμων ελευθεριας στο επιπεδο. Εχω εργαστει στην πρακτική μου στα Building management systems, σε εταιρεια κατασκευης πινακων χαμηλης-μεσης ως βοηθος ηλεκτρολογου με 5μηνη συμβαση έργου 1 μηνα ως αποθηκάριος
και ενα δημινο σ΄ εταιρεια-μαγαζι με σερβις ηλεκτρονικων πλακετων παντος τύπου.

xristos2
24-09-17, 22:47
δεν ειναι και πολυ δυσκολο να σχεδιασεις κατι ακομα και να το κατασκευασεις.
ομως ειναι πολυ δυσκολο να σχεδιασεις και να κατασκευασεις κατι που θα ειναι ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ.
για αυτο το τελευταιο απαιτουνται μεγαλα κεφαλαια και γνωσεις οι οποιες συνηθως εξαρτουνται απο τα κεφαλαια:001_rolleyes:

ακομα και αν εχεις μια πολυ καλη πρωτοποριακη ιδεα χρειαζεσαι πολλα λεφτα για να την μεταφερεις στην παραγωγη κτλ

MacGyver
24-09-17, 23:00
Είτε σου αρέσει είτε όχι είναι λογικό να εργασθείς ως υπάλληλος και να βρείς μπροστά σου πολλές φορές και το bulling που είπες.
Τα οφέλη σε κάθε δουλειά που κάνεις είναι η εμπειρία που θα συλλέξεις.
Αν είσαι τυχερός και ενταχθείς σε καλή ομάδα θα μπει και η επαγγελματική σου ζωή και η προσωπική σε κάποια σειρά.
Προιστάμενους όπου και να πας πάντα θα έχεις.

Το ότι έβγαλε κάποιος μία σχολή δεν τον κάνει αυτόματα και μηχανικό, χρειάζεται να έχει και δεξιότητες και εμπειρία για να σταθεί μόνος και να τον εμπιστευθούν.
Στην περίπτωση του υπαλλήλου, οι όποιες ελλείψεις καλύπτονται από την ομάδα η απο τον ένα που τραβάει μπροστά και η κάθε μέρα είναι και εκπαίδευση στην πράξη.
Το να ξεκινήσεις κάτι δικό σου (αν μπορείς να το υποστηρίξεις τεχνικά), και αυτό έχει πολλές δυσκολίες στην εποχή μας.

MacGyver
24-09-17, 23:04
Χρήστο, έχεις να δείξεις κανένα παράδειγμα; Σχεδίασες έστω και κάτι απλό η είναι θεωρητική η τοποθέτηση;

xristos2
24-09-17, 23:28
Χρήστο, έχεις να δείξεις κανένα παράδειγμα; Σχεδίασες έστω και κάτι απλό η είναι θεωρητική η τοποθέτηση;


ειμαι της θεωριας:001_rolleyes:
πχ ολοι μας μπορουμε να φτιαξουμε ενα ποδηλατο αλλα για να το πουλησουμε πρεπει να ειναι τουλαχιστον εφαμιλλο των υπολοιπων οχι μονο σε επιδοσεις αλλα και να αφησει καποιο κερδος στον κατασκευαστη.
ομως εαν εχουμε χρηματα μπορουμε να εχουμε μια παραγωγικη μοναδα για ποδηλατα οπως και να βρουμε τους καταληλους σχεδιαστες ποδηλατων κτλ

στην ελλαδα δεν παραγουμε τιποτα, οχι μονο γιατι δεν μπορουμε να το σχεδιασουμε οπως αυτοκινητα αλλα και γιατι δεν μπορουμε να το πουλησουμε φθηνα πχ οδοντογλυφιδες ....

Panoss
25-09-17, 00:12
Βασίλης οικοδόμος 35 χρονών και βγάζω αρκετά.
Γίνε οικοδόμος.
Μάλλον σοβαρότερα λεφτά θα βγάλεις.
(Βασίλη όταν λες οικοδόμος τι εννοείς; καλουπατζής; σοβατζής; κάτι άλλο; πάντως μου κάνει εντύπωση που λες ότι βγάζεις αρκετά γιατί έχω πρώην γείτονά μου που ήταν στα καλουπώματα, χρόνια πολλά, από τον πατέρα του και τα τελευταία χρόνια πήγε τόσο άσχημα που έγινε...σερβιτόρος:blink:)

chip
25-09-17, 00:33
:001_huh: ο κουμουνισμος ξερεις γιατι πηγε στα ταρταρα;
γιατι ηταν ολοι δημοσιοι.


ειναι λιγο αστειο, αλλα επι κουμουνισμου στην εσσδ δεν ανακαλυφθηκε ουτε ενα φαρμακο.
ομως κατασκοποι πηγαιναν στην δυση και επερναν οσα περισσοτερα μπορουσαν να να φτιαξουν αντιγραφα τους αν μπορουσαν....

αν και συμφωνώ οτι το κίνητρο του κέρδους παράγει καινοτομία αυτό που γράφεις δεν ειναι ακριβές!

ο κομμουνισμός που αναφέρεσαι (δηλαδή ΕΣΣΔ) είχε κεντρικό σχεδιασμό και στον κεντρικό σχεδιασμό προσπαθείς να μειώσεις το κόστος και το χρόνο παραγωγής προϊόντος, και ο καλύτερος τρόπος γι αυτό είναι να αντιγράψεις ένα που ξέρεις οτι δουλεύει από το να κάνεις έρευνα με 100 φαρμακευτικές ουσίες που στο τέλος αποτελεσματική θα είναι η 1. Και ίσως το κίνητρο για αυτή τη μία να μήν είναι η καλύτερη αποτελεσματικότητα σε σχέση με τα προηγούμενα αλλά απλά το ότι μπορείς στο μαρκετινγκ να το πουλήσεις καλύτερα σε σχέση με το παλαιό που έλειξε η πατέντα. Άρα ναι αυτη η τακτικη δεν βοήθουσε ώς προς την παραγωγή νέω φαρμάκων όμως δεν στερούσε πρακτικά κάτι από το σύστημα υγείας αφού η αντιγραφή συνήθως γίνεται γρήγορα...
από την άλλη υπήρχε και καινοτομία! απλά εμείς δεν την μάθαμε ποτέ όπως ο λαός στην ΕΣΣΔ δεν μάθαινε τα εκτός ΕΣΣΔ. παράδειγμα της καινοτομίας αυτής οι ΒΑΚΤΗΡΙΟΦΑΓΟΙ. Στην ΕΣΣΔ είναι αλήθεια ότι δεν γίνονταν η έρευνα που γίνονταν στον δυτικό κόσμο για αντιβιοτικά, όμως γίνονταν για ένα φάρμακο με τελείως διαφορετική δράση αλλά ίδιο αποτέλεσμα και αυτό είναι οι βακτηριοφαγοι που είναι ιοι που τρώνε επιλεκτικά βακτήρια. όταν λοιπόν ο ασθενής είχε μία βακτηριακή λοίμωξη του έκαναν ένεση με τον κατάληλο ιο που έτρωγε το βακτηριο και γίνονταν καλά ο ασθενής. και αν αυτά μας τρομάζουν, πλεον γινεται έρευνα στα δυτικά ερευνητικά κέντρα και θεωρείτε οτι στο μέλλον οι σοβαρες βακτηριακές λοιμώξεις θα αντιμετωπίζονται με συνδιασμό αντιβιοτικών και βακτηριοφάγων.

και για να είμαστε και σε σχέση με το αντικείμενο του φόρουμ ο κεντρικός σχεδιασμός ζητούσε αντίγραφα από τα δυτικά chip (επεξεργαστές μνήμες κλπ) κυρίως για λόγους χρόνου (είχαν καθυστερήσει να αναπτύξουν τα μικροηλεκτρονικά και τους υπολογιστές και έπρεπε να καλύψουν την διαφορά) ενώ πρέπει να σημειωθεί οτι υπήρχαν προστριβές των μηχανικών με την δοιήκηση αφού οι μηχανικοί ήθελαν να αναπτύξουν δικές του ιδέες που μπορεί να καθυστερούσαν λίγο άλλα θα έφερναν καινοτομία. Φυσικά ελάχιστα τους άκουγε η δοιήκηση όμως πρέπει να πιστώσουμε στους μηχανικους ότι είχαν ενδιαφέρον για καινοτομία! ... α και κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση όταν τη δεκαετία του 80 είχαμε για home computer 8bit spectrum καιι amstraad και πιστεύαμε ότι δεν υπήρχαν home computers στην ΕΣΣΔ εκεί τα home computers (για τους λίγους που μπορούσαν να τα αγοράσουν) είχαν 16bit cpu που στην ουσία ήταν μικρα pdp-11 (βασισμένα στην αρχιτεκτονική των mini - workastation της τότε μεγάλης DEC) (τα αντίγραφα του spectrum προέκοιψαν γιατί λίγοι μπορούσαν να αγοράσουν αυτούς τους υπολογιστές)

johnnyb
25-09-17, 02:43
Γιατί δεν σχεδιάζεις κάτι τέτοιο να βοηθάς και τσι σύντεκνους ? :001_rolleyes:


https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=257501

https://www.420magazine.com/forums/do-it-yourself/153079-arduino-based-room-controller.html

http://www.instructables.com/id/The-Hydroponic-Automated-Networking-Climate-Con-1/

https://www.youtube.com/watch?v=iESES96vIzY
https://www.420magazine.com/gallery/data/500/Arduino_grow_controller.jpg

https://cdn.instructables.com/F7L/1A48/H4VQGV11/F7L1A48H4VQGV11.MEDIUM.jpg

pet
25-09-17, 08:57
Aπο τα λεγομενά ή το λες σοβαρα ή TRollareis. Εαν μιλάς σοβαρά το πατινι διαφερει κατα πολυ απο το αμάξι. Εαν τωρα κανεις πλακα με ερωτηση που καποιος την κανει σοβαρα....δεν εχω να πω κάτι.
Φυσικά τρλαρω αλλά έχει και μια δόση αλήθειας.Πατινι να θες να θες να φτιάξεις είναι πάρα πολύ δύσκολο, φαντάσου αυτοκίνητο

aktis
25-09-17, 09:56
Αφού σου αρέσει το automotive , θα σου πρότεινα να πας σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και να ρωτήσεις τι ανάγκες έχουνε . Αμα θελεις να δουλέψεις στη σχεδίαση ,
μπορεις να βρεις καποιες βιομηχανίες , να βοηθησεις αρχικά στην συντήρηση και να δεις αν μπορείς να προσφέρεις κατι στην σχεδίαση . Παντως να ξερεις οτι τα μεγαλα project δεν γίνονται ατομικά .
Άλλος πρεπει να γραφει τα προγράμματα , άλλος να ψαχνει για bug και άλλος να μιλάει με τον πελάτη.
Δυστυχώς , εμεις εδώ , νομίζουμε οτι μπορούμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας .

ΠΑΝ
25-09-17, 11:03
Γιάννη καλημέρα,
η Ελλάδα δεν είναι χώρα του "επιχειρείν" εκτός κι αν γίνεις εισαγωγέας!
Επειδή γράφεις καλά Ελληνικά σίγουρα θα έμαθες και λίγα Αγγλικά κοιτα να μεταναστευσεις στις ΗΠΑ, χώρα φιλική προς επενδυτές και επιχειρήσεις.
Αν τα καταφέρεις στις ΗΠΑ, η Κίνα είναι κοντά.
Είσαι νέος οποτε ξέχνα Ελλάδα και Ευρώπη,
σε λιγο καιρό κι εμεις οι της 3ης ηλικίας θα θέλουμε να φύγουμε αλλά δεν θα εχουμε που να πάμε.

picdev
25-09-17, 11:05
Οι εταιρείες αυτοκινήτων δεν σχεδιάζουν όλο το αμάξι , αναθέτουν σε μικρότερες εταιρείες τα abs , το πρόγραμμα της ecu , το esp , η αγοράσουν κάτι έτοιμο .
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει μια μικρή εταιρεία ή κενοτομ που γράφουν κώδικα για ecu.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

ΣΚΛΗΚΟΣ
26-09-17, 04:54
:001_huh: ο κουμουνισμος ξερεις γιατι πηγε στα ταρταρα;
γιατι ηταν ολοι δημοσιοι.


ειναι λιγο αστειο, αλλα επι κουμουνισμου στην εσσδ δεν ανακαλυφθηκε ουτε ενα φαρμακο.
ομως κατασκοποι πηγαιναν στην δυση και επερναν οσα περισσοτερα μπορουσαν να να φτιαξουν αντιγραφα τους αν μπορουσαν....
Με συγχωρείς αλλά αυτά που τα διάβασες;

electron
26-09-17, 06:02
Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι σε οποιοδήποτε τομέα κι αν ασχοληθείς, ιδιωτικό ή δημόσιο κλπ, αν είσαι από την φύση σου άτομο που γουστάρεις αυτό που κάνεις, θα βρεις τον τρόπο και δημιουργικός να είσαι και να αποκτήσεις την απαραίτητη εμπειρία. Το οικονομικό φυσικά είναι ένα ανεξάρτητο κομμάτι που καλώς ή κακώς δεν συμβαδίζει πάντα με αυτό που μας αρέσει να κάνουμε.

Panoss
26-09-17, 09:26
Με συγχωρείς αλλά αυτά που τα διάβασες;
Ο χριστος είναι ο χριστος, ο υιός Του. Λίγο ΣΕΒΑΣ!http://s3media.247sports.com/Uploads/Smilies/holy.gif







































:lool: