PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία Πλακετών



ChristosS
29-09-17, 11:28
Γεια σας,

Θα ηθελα να μου πειτε πως κανετε αποχαλκωση πλακετων γιατι εχει πολλα χρονια που θελω να εχω την δυνατοτητα να φτιαχνω δικες μου πλακετες αλλα ποτε δεν ειχα τα μεσα η τα υλικα που χρειαζονται.

Ερωτηση 1:

Εχοντας 3D εκτυπωτη τον οποιο θα μπορουσα με ευκολια να μονταρω για να παιρνει ενα Hilda rotary tool (το αντιστοιχο του κινεζικου dremel) μπορω μονο με αυτα τα μεσα να χαραξω πλακετα χαλκου η θα εχω θεμα ?

**οσο για την ποιοτητα του Hilda δεν ξερω ακομη δεν το πηρα απο το ταχυδρομειο αρα αν εχετε απωριες που αφορουν το Hilda σαν εργαλειο στειλτε μου προσωπικο μηνυμα ;) (το πηρα 25 ευρω σε προσφορα αρα δεν περιμενω και πολλα)**

Ερωτηση 2:

Απο της κυριες χημικες μεθοδους ποια ειναι ποιο ευχρηστη , οικονομικη και ασφαλης Fecl3 η Na2S2O2 ?
(τριχλωριουχος σιδηρος ειτε υπερθειικο νατριο)

Ερωτηση 3 :

Ποιος ειναι ο σωστος τροπος ριψης των παραπανω ? Γενικα ξερω οτι ο τριχλωριουχος σιδηρος ειναι πολυ οξυ διαλλυμα για να πεταχτει στην αποχετευση.


Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

chip
29-09-17, 11:56
πάντα Na2S208 sodium persulafate

μετά από πολλά χρόνια χρησιμοποίησα fecl3... καλύτερα να το είχα πετάξει (όπως και έκανα με τη μισή συσκευασία)... αεροστεγός κλειστό για χρόνια είχε μαζέψει υγρασία και το σακουλάκι (πρέπει να ήταν 500γρ) είχε φουσκώσει... το άνoiξα και 10 λεπτά μετά η μισή+ ποσότητα που είχε μείνει στο σακουλάκι είχε γίνει διάλυμα (χωρίς να του βάλω νερό)....
μετά από λίγες ημέρες είδα και δυο τρείς μικρούς λεκέδες στην μπλούζα που δεν θα φύγουν ποτέ...
επίσης πλέον και ο νιπτήρας στο μπάνια έχει ένα μικρό λεκέ που ελπίζω με τον καιρο να φύγει...
τελικά έχασα και την πλακέτα που έκανα γιατί η αποχάλκωση καθυστερούσε πολύ (έφταιγε και η κακή εμφάνιση όπου ήταν αραιό το δίαλυμα naoh) και δεν μπορούσα να την κάνω ανάδευση αφού έχει αναθυμιάσεις το FECL3 (φυσικά αναγκαστικά το είχα στο μπαλκόνι) οπότε οι γραμμές να βγήκαν σαν σκοροφαγωμένες!!!

gchal
29-09-17, 12:07
Χημική Μέθοδος..
Υδροχλωρικό οξύ με συγκέντρωση 14-15% και 1-2ml Peridrol. Τελικός όγκος διαλύματος περίπου 220 γραμμάρια. Εκτύπωση σε 5-10 λεπτά ανάλογα με την θερμοκρασία στον τόπο εμφάνισης.

thetael
29-09-17, 13:13
Αγαπητέ φίλε, το εργαλείο που αναφέρεις ενδεχομένως να σου δώσει την δυνατότητα χάραξης του τυπωμένου με τα κατάλληλα "μαχαίρια".
Θα χρειαστείς ένα μαχαίρι τριγωνικής μύτης για τα περιγράμματα των αγωγών και ένα ή δύο μαχαίρια για την αφαίρεση των επιφανειών.
Θα χρειαστείς, βέβαια και το κατάλληλο πρόγραμμα μετατροπής των αρχείων Gerber σε αρχεία κοπής.
Ο τριχλωριούχος σίδηρος είναι η φθηνότερη και ασφαλέστερη μέθοδος αποχάλκωσης, με τίμημα την χαμηλότερη ταχύτητα αποχάλκωσης.
Αν το τοποθετήσεις σε κάποιο πλαστικό λεκανάκι, θα πρέπει να το κινείς συνεχώς για να επιταχυνθεί η διαδικασία. Η θέρμανση του μείγματος
στους 40 βαθμούς βοηθάει, επίσης, στην επιτάχυνση της αποχάλκωσης.
Η απόρριψη του αδρανοποιημένου υλικού δεν πρέπει να γίνει, επ' ουδενί, σε αποχέτευση, γιατί εκτός από καυστικός (για τα μέταλλα κυρίως)
είναι και εξαιρετικά τοξικός για το περιβάλλον. Ο ιδανικός τρόπος απόρριψης είναι ο βιολογικός καθαρισμός βιομηχανικής περιοχής.

Panoss
29-09-17, 15:14
Θα βρεις πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ, πχ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=80975&highlight=%D0%CB%C1%CA%C5%D4%C5%D3
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41351

info@kalarakis.com
29-09-17, 17:42
Ο 3d δεν αντεχει τετοιες κατεργασιες
Καλυτερη μεθοδος το υδροχλωρικο οξυ Το βρισκεις στο super market. Και το περιντρολ στο φαρμακειο της γειτονιας Σε μεγαλη αραιωση ειναι το γνωστο οξιζενε.
Ο τροπος αυτος ειναι σχετικα απλος και με λιγη προσοχη σχετικα ακινδυνος. Και τα χερια σου να βαλεις στο διαλυμα θα παθεις ενα ελαφρυ εγκαυμα
Το υπολημα της αποχαλκοσης ειναι χλωριουχος χαλκος και αν εχεις καμια κρεβατινα μπορεις να τη ψεκασεις με αυτο.
Ολες οι μεθοδοι αποχαλκοσης θελουν προσοχη και καλο εξαερισμο

ChristosS
29-09-17, 19:24
Ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις σας ολους , η αληθεια ειναι οτι ειμαι διατεθημενος να μπω στον κοπο της χαραξης με τον εκτυπωτη γιατι εχω τα υλικα που χρειαζονται και δεν πρεπει να μπλεκω με αναλωσιμα χημικα, επισης ωντας φοιτητης σε ξενο σπιτι φοβαμαι πολυ τον τριχλωριουχο για τους λεκεδες και γενικα τα χημικα για τα τοξικα αερια που ελευθερωνουν. Επισης ξεροντας πολυ λιγα για χημεια κλπ δεν ξερω απο που και πως να παρω τα υλικα που χρειαζονται περα απο την εξηγηση infro@kalarakis.com αρα θα με βοηθουσε παρα πολυ αν μου δινατε καποιο στοιχειο :biggrin:

Διορθωση : Τα μονα διαθεσιμα υλικα που εχω να δουλεψω ειναι ο εκτυπωτης με το ντρεμελ και πλαστικα δοχεια σε περιπτωση που χρειαστω χημικα διαλλυματα γιαυτο απεφευγα τοσο καιρο την αποχαλκωση γιατι νομιζα οτι ηταν απαραιτητος ενας laser εκτυπωτης.

Fire Doger
29-09-17, 21:06
Υπάρχουν 2 τρόποι αποχάλκωσης, είτε με χημικά είτε με το μαχαίρι του CNC.
Αν επιλέξεις να το κάνεις με χημικά μετά την αποτύπωση του σχεδίου μπορείς να την κάνεις είτε μεταφέροντας το toner από μια εκτύπωση είτε με φωτοευαίσθητη πλακέτα και το σχέδιο σε διαφάνεια σαν μάσκα. Εγώ πάντα εκτύπωνα σε ένα φωτοτηπά γιατί ήταν ηλεκτρονικός και καθάριζε - ρύθμιζε τον εκτυπωτή και οι διαφάνειες ήταν άψογες.
Αν επιλέξεις το CNC δεν έχεις καθόλου χημικά.

Μετά έχεις το τρύπημα, εκεί είναι που αξίζει το CNC.

Με τα χημικά βγάζεις 2 όψεις, με το 3D printer αμφιβάλω, τα cnc για αυτήν την δουλειά έχουν βάση με τρύπες και η πλακέτα έχει τις αντίστοιχες και κουμπώνει για να μπορείς να την γυρίσεις ανάποδα χωρίς να χάσει το κεντράρισμα.

Αν μιλούσαμε για ένα plug n play (πχ LPKF) οκ χρήσιμο. Θες να δοκιμάσεις κάτι, το πετάς και έχεις σίγουρο αποτέλεσμα. Αν είναι να χαραμίζεις όμως 3 πλακέτες κάθε φορά μέχρι να έχεις σωστό αποτέλεσμα (εκτός του ότι έχεις φτάσει το κόστος εργοστασιακής) σου βγαίνει και η ψυχή. Με τα χημικά και φωτοευαίσθητη εφόσον έχεις επαναλαμβανόμενες συνθήκες κατά την διαδικασία (λάμπα UV και όχι ήλιο, σταθερό ύψος στην λάμπα UV κλπ) δεν έχεις φύρα ούτε σκόνη πέρα απ' το τρύπημα. Τώρα αν είσαι τσαπατσούλης βάλε τα μπολ μες την μπανιέρα.

Και εγώ τα ίδια σκεφτόμουν όταν ξεκίνησα και μετά από καμιά 20αριά βαρέθηκα την διαδικασία και έκανα τον δάσκαλο σε άλλους φοιτητές.:001_tt2:
Τώρα επειδή δεν έχω τα deadline της σχολής και οι έτοιμες είναι πανέμορφες τα παραγγέλνω και όποτε φτάσουν.

nikos1
29-09-17, 22:32
Αυτό που προσπαθείς να κάνεις δεν είναι εύκολο όσο ακούγεται , τουλάχιστον με ένα 3Dεκτυπωτή . Οι ολισθαίνουσες ,γραμμικά ρουλεμάν είναι μικρής διαμέτρου για τα φορτία , καθώς επίσης η μετατροπή των αρχείων 2D σε μορφή που μπορεί να εκτελέσει ένα 3D .Έχεις να ρυθμίσεις πολλές παραμέτρους , από το βάθος κοπής έως την ταχύτητα προώθησης . Κάνε καλύτερα ένα Χ-Υ plotter και σχεδίαζε την πλακέτα

chip
29-09-17, 23:50
σε όποια μέθοδο και να καταλήψεις όταν τρυπάς να φοράς μάσκα για να μην αναπνέεις την σκόνη του fiberglass

ChristosS
30-09-17, 11:52
Καλημερα παλι , δεν ειναι δυσκολο να σταθεροποιησω την πλακετα που θα τρυπησω/χαραξω πανω στον εκτυπωτη εφοσον ηδη υπαρχει το hotbed που ειναι επιπεδη επιφανεια μπορω απο πανω να βαλω ενα λεπτο (30 mm ) κομματι ξυλο για να κανει και τις τρυπες στην πλακετα για τα εξαρτηματα με την πλακετα στερεωμενη πανω του με καποιο εκτυπωμενο εξαρτημα που μπορω να σχεδιασω για να ταιριαζει στις αναγκες μου και να βιδωνει η να εφαρμοζει πανω στο κομματι ξυλου ωστε να μενει η πλακετα κεντρισμενη και κατα την διαρκεια του χαραγματος αλλα και κατα την διαρκεια του τρυπηματος... επισης ευχαριστω τον @chip γιατι δεν ειχα σκεφτει την μασκα για την σκονη που θα δημιουργει το τρυπημα (μασκα απο φαρμακειο για γιατρους πχ κανει ? )

Επισης οσο για τον κωδικα δεν ειναι κατι. Εφοσον και ο εκτυπωτης και τα CNC μηχανηματα λειτουργουν με εντολες Gcode στις οποιες μπορω στην αρχη και στο τελος να προσθετω κωδικα για κεντραρισμα και για να σταματαει ωστε να αλλαζω το χαρακτικο με τρυπανακι για τις τρυπες.

Ειναι λογικο σαν λυση εφοσον εχω τα εργαλεια η λετε να βολευει ακομα η χημικη μεθοδος?

Panoss
30-09-17, 14:26
Η χημική μέθοδος (είτε με φωτοευαισθητη πλακέτα + διαφάνεια είτε με τη μέθοδο του σιδερώματος) είναι αυτή που θα σε βολέψει τελικά.
Ακόμα και να καταφέρεις να χαράξεις πλακέτα με το CNC θα καταλάβεις ότι 'δεν λέει', οπότε τελικά θα καταλήξεις στη χημική μέθοδο.

Επειδή όμως ο άνθρωπος έχει την τάση να μαθαίνει από τα δικά του λάθη και όχι των άλλων, ό,τι και να πούμε εμείς, είμαι σίγουρος ότι εσύ πρώτα θα φτιάξεις πλακέτα με χάραξη και μετά από πολύ κόπο, φυσικά, θα καταλήξεις στη χημική μέθοδο :lool:.

(το CNC ΄λέει΄ για το τρύπημα της πλακέτας όμως)

ChristosS
30-09-17, 14:52
Μετά από σκέψη και ψάξιμο για τον εκτυπωτή που έχω εγώ ισχύει ότι δεν θα μπορέσει να χαράξει πλακέτα. Το πλαίσιο του είναι ακριλικο και δεν θα αντέξει εύκολα τις επιταχύνσεις μαζί με το βάρος του dremel.
Άρα θα παρακαλούσα να με συγχωρέσετε για το πείσμα μου και να μου πείτε την πιο απλή μέθοδο και τα υλικά που θα χρειαστώ (και από που να τα ψωνίσω γιατί από χημεία όπως είπα και πριν δεν ξέρω τίποτα)
Ευχαριστώ και πάλι

Panoss
30-09-17, 15:05
Η πιο απλή είναι του 'σιδερώματος':
1. σε εκτυπωτή λέιζερ, σε χαρτί από διαφημιστικό του Λιντλ ή φύλο βινυλίου (σε επιγραφοποιό θα βρεις, με αυτό φτιάχνουν τα γράμματα στις επιγραφές), εκτυπώνεις το σχέδιο. Για αρχή δοκίμασε με χαρτί από διαφημιστικό του Λιντλ που το βρίσκεις πανεύκολα.
2. Καθαρίζεις την πλακέτα με ασετόν (η πλακέτα είναι απλή πλακέτα, όχι φωτοευαίσθητη. Το ασετόν το παίρνεις από χρωματοπωλείο, 4 ευρώ το λίτρο) και αφήνεις να στεγνώσει.
3. τοποθετείς το τυπωμένο χαρτί πάνω στην πλακέτα ώστε το τόνερ που είναι στο χαρτί να ακουμπάει στον χαλκό της πλακέτας.
4. σιδερώνεις με το σίδερο που σιδερώνουμε τα ρούχα (ή με πλαστικοποιητή ακόμα καλύτερα)
5. το βάζεις στο νερό και αφαιρείς σιγά σιγά και προσεκτικά το χαρτί προσέχοντας να μην αφαιρέσεις τόνερ. Στο τέλος (πρέπει να) μένει το τόνερ πάνω στο χαλκό.
6. αποχάλκωση.

Δες εδώ (https://www.google.gr/search?client=firefox-b&dcr=0&q=%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82+%CF%8 3%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84% CE%BF%CF%82++%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84% CE%B1&oq=%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82+%CF% 83%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84 %CE%BF%CF%82++%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84 %CE%B1&gs_l=psy-ab.3...195917.208546.0.212713.3.3.0.0.0.0.670.808. 0j1j5-1.2.0.dummy_maps_web_fallback...0...1.1.64.psy-ab..1.0.0....0.H-gNhj8aloQ).

(υπάρχει και η ψυχρή μεταφορά, δηλαδή χωρίς σίδερο ή κάποια άλλη πηγή θέρμανσης, αλλά αυτό άστο για αργότερα, αφού μάθεις πρώτα τον 'κανονικό' τρόπο)

ChristosS
30-09-17, 15:11
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες... υπαρχει περιπτωση να κανω την εκτυπωση απο βιβλιοπωλειο με laser εκτυπωτη εφοσον δεν εχω στην κατοχη μου ?

Panoss
30-09-17, 15:15
Ναι, ρώτα αν μπορούν να στο τυπώσουν σε ένα χαρτί από διαφημιστικό του Λιντλ που θα τους πας.
Αν δεν μπορούν (επειδή αυτό το χαρτί είναι πολύ λεπτό) μια ιδέα είναι να κολλήσεις ένα κομμάτι χαρτί απο διαφημιστικό του
Λιντλ σε μια κανονική Α4 με κόλλα και να τους πεις να τυπώσουν σε αυτό.

nick1974
30-09-17, 15:24
Η πιο απλή είναι του 'σιδερώματος':
(υπάρχει και η ψυχρή μεταφορά, δηλαδή χωρίς σίδερο ή κάποια άλλη πηγή θέρμανσης, αλλά αυτό άστο για αργότερα, αφού μάθεις πρώτα τον 'κανονικό' τρόπο)

Πανο το χεις πετυχει ποτε?
σε κανα δυο δοκιμες που εκανα, ναι μεν μεταφερεται το σχεδιο, αλλα γινεται εντελως λυωμενο λες και το σχεδιασε ο Νταλι! :lool: (μιλαω για τα tutorials που κυκλοφορουν με το ασετον και το οινοπνευμα, δεν ξερω αν εννωεις καποιον αλλο τροπο ή αν παιζει καποιο "μυστικο επιτυχιας" που δε το καταλαβα και το κανα λαθος)

Επισεις σε πιο προχω φαση υπαρχει η εκτυπωση απ ευθειας στην πλακετα και τελος.
Αυτο γινεται με πειραγμα της πισω πλευρας του printer. Να πω οτι ακομα δεν το χω κανει προσωπικα (αν και το χω πει απειρες φορες).
Δε ξερω ποσο θα μπορουσε να δουλεψει σε 2 οψεις (μαλλον δυσκολο) γενικα βεβαια εχω χρονια να τα ψαξω ιδιεταιρα αυτα αφου το 90% των πλακετων τις φτιαχνω σε μαγαζι και οσες φτιαχνω εγω καμια φορα τις κανω συνηθως φωτογραφικα (και αν καμια αποτυχει την κραταω για μεταφορα τονερ)

gep58
30-09-17, 16:29
Απαντώντας στο ερώτημά σου προς τον Πάνο, πρόσφατα ασχολήθηκα με τον τρόπο της ψυχρής μεταφοράς ακολουθώντας της οδηγίες από το βιντεο


https://youtu.be/HBIxvwZ_0og

Το αποτέλεσμα (όχι 100% επιτυχία) είναι αυτό που φαίνεται στις παρακάτω εικόνες

708637086470865

SRF
30-09-17, 16:48
Απαντώντας στο ερώτημά σου προς τον Πάνο, πρόσφατα ασχολήθηκα με τον τρόπο της ψυχρής μεταφοράς ακολουθώντας της οδηγίες από το βιντεο


https://youtu.be/HBIxvwZ_0og

Το αποτέλεσμα (όχι 100% επιτυχία) είναι αυτό που φαίνεται στις παρακάτω εικόνες

708637086470865

Καλό!!! και χρήσιμο...

Panoss
30-09-17, 16:54
Πανο το χεις πετυχει ποτε?
Όχι Νίκο, απέτυχα. Μια φορά το δοκίμασα.
Αλλά, υπέθεσα ότι είναι θέμα δοκιμών και το άφησα για άλλη φορά.

nick1974
30-09-17, 19:12
αφου πετυχε εστω κι ενας σημαινει πως γινεται και ειναι θεμα δοκιμων.
Προσωπικα απετυχα παταγωδως ακολουθοντας ενα παρεμφερες tutorial και δε ξανασχοληθηκα γιατι θεωρησα πως ειναι απλα απ τις μουφες που κυκλοφορουν στο youtube (που οπως ξερουμε ολοι δεν ειναι και λιγες), αλλα αφου ο φιλος gep58 πετυχε τετοιο αποτελεσμα (εννωειται θα γινεται και καλυτερο) σημαινει πως η μεθοδος δουλευει.
Θα δοκιμασω αν ειναι (ισως και αυριο μια και εχω κατι στα σκαρια που θα χρειαστω κατι πλακετουλες που δε με νοιαζει ιδιεταιρα η απολυτη ομορφια τους, κι απ την αλ΄λη εχω μερικες που απετυχαν να τυπωθουν φωτογραφικα)

gep58
30-09-17, 22:50
Η πλακέτα στην φωτο είναι η 2η κατά σειρά φτιαγμένη με αυτή την μέθοδο. Η πρώτη ήταν μια απλή με συμβατικά εξαρτήματα και χοντρά tracks & pads η οποία αποτυπώθηκε πολύ καλά και ήδη την έχω παραδόσει οπότε δεν έχω φωτο.
Αυτά που χρησιμοποίησα -αν ενδιαφέρει- είναι

β€’ Laser εκτυπωτής μονόχρωμος Samsung ML-1865W
β€’ Χαρτί glossy για laser εκτυπωτή από το πλαίσιο (http://www.plaisio.gr/ektiposi/xartia/xarti-paper-print-all/Mondi-Color-Copy-Paper-A4-Glossy-135gr-250p-180022918.htm)
β€’ Οινόπνευμα (φωτιστικό πράσινο) και ασετόν σε αναλογία 4:1,5 ml
β€’ Ρύθμιση τόνερ "Βέλτιστη"


Σε γενικές γραμμές για 1-2 πλακέτες θεωρώ ότι είναι μια γρήγορη και σχετικά αξιόπιστη μέθοδος που βολεύει περισσότερο από την φωτογράφιση με φιλμ ή την θερμική μεταφορά.

elektronio
01-10-17, 00:29
Εκτός από τα χαρτιά των περιοδικών υπάρχει και η λύση των "ειδικών χαρτιών" από την κίνα. Κανα 10λεπτο το ένα δεν είναι φοβερό κόστος.
Το χαρτί ξεκολλάει αρκετά πιο εύκολα από το απλό, παραθέτω και μια φώτο από τη διαδικασία.

70870

Kernel Panic
01-10-17, 10:07
Εκτός από τα χαρτιά των περιοδικών υπάρχει και η λύση των "ειδικών χαρτιών" από την κίνα. Κανα 10λεπτο το ένα δεν είναι φοβερό κόστος.
Το χαρτί ξεκολλάει αρκετά πιο εύκολα από το απλό, παραθέτω και μια φώτο από τη διαδικασία.

70870

Σου είναι εύκολο να βάλεις ένα λινκ?
tnx.

Panoss
01-10-17, 12:03
Βρήκα στο ebay μερικά (https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xtoner+tra nsfer+paper.TRS0&_nkw=toner+transfer+paper&_sacat=0), δεν ξέρω αν εννοει κάποιο από αυτά ο Μάρκος.

Αυτός εδώ (http://www.instructables.com/id/Toner-transfer-no-soak-high-quality-double-sided/) χρησιμοποιεί λαδόκολλα, που απ' ότι λέει, ξεκολλάει μετά το σιδέρωμα χωρίς να χρειαστεί βρέξιμο.
Απ' ότι λέει πάλι, μερικές μάρκες λαδόκολλας χρειάζονται ψέκασμα με ισοπροπυλική αλκοόλη για να κολλήσει πάνω τους το τόνερ.

Ενώ αυτός (http://www.hlektronika.gr/www.eevblog.com/forum/beginners/what-paper-should-i-use-for-making-pcbs-using-the-toner-transfer-method/msg646589/#msg646589) χρησιμοποιεί 'Sticky paper' (αυτοκόλλητο χαρτί; κάτι τέτοιο (http://www.plaisio.gr/ektiposi/xartia/xarti-paper-print-all/@Work-Xarti-Ektypwshs-Creative-Sticker-A4-10tem-AW10413.htm?gclid=CjwKEAjwpMLOBRC9mb-H_c6q4VISJAD4hnmQtl80wEaTW2by46ZhAc9OABnySsOO3gIxX XGuQ3WW3hoCSrzw_wcB) ίσως).

nick1974
01-10-17, 20:08
λαδοκολα εχω χρησιμοποιησει και δεν προτεινω.
ΟΤΑΝ δουλεψει αποτυπωνει ΘΑΥΜΑΣΙΑ και στο χαρτι δε μενει ουτε ιχνος τονερ ΑΛΛΑ παρα πολυ ευκολα τσαλακωνεται μεσα στον εκτυπωτη και ειναι ανεξελεκτα μαλακη.
Τα κιτρινα χαρτια εκτυπωσης που βρισκεις ebay, alliexpress κτλ ειναι πολυ καλυτερα και παμφθηνα

nick1974
01-10-17, 20:12
β€’ Οινόπνευμα (φωτιστικό πράσινο) και ασετόν σε αναλογία 4:1,5 ml



οπς, εδω ειναι η διαφορα μας, εγω ειχα βαλει 2:1 (κανονικο οινοπνευμα απ τα χημικα και κανονικο ασετον) οποτε μαλλον το πολυ ασετον μου ελυωνε τα τοννερ

elektronio
01-10-17, 21:00
Σου είναι εύκολο να βάλεις ένα λινκ?
tnx.

http://www.ebay.com/itm/10PCS-A4-Sheets-Heat-Toner-Transfer-Paper-For-DIY-PCB-Electronic-Prototype-Mak-/351590644404?epid=1847808832&hash=item51dc6f7ab4:g:mfUAAOSw7FRWWYVe

10 λεπτά το φύλλο. Τυπώνω στην άκρη επάνω 1-3 πλακέτες το κόβω και μετά τυπώνω στο άλλο μισό (Α5) μερικές ακόμη (ταυτόχρονα). Έτσι το κόστος ανα πλακέτα βγαίνει 2 με 3 λεπτά.
Η μέθοδος θέλει καλό σιδέρωμα με πίεση και υπομονή. Επίσης θέλει υπομονή στο βγάλσιμο του χαρτιού. Έχω την εντύπωση οτι αν το αφήσεις πολύ ώρα φουσκώνει και φεύγει μόνο του, αλλά δεν είχα τόση υπομονή. Το ξεκινάω από κάποια γωνία και το σπρώχνω ελαφρά με το δάχτυλο ενω ταυτόχρονα το βρέχω. Αν αποτύχει κάποια γραμμή την συμπληρώνω με μαρκαδόρο λεπτό. Μετά την αποχάλκωση κάνω τεστ με το μπιπερ του πολύμετρου γιατί μπορεί να έχει κάθετα σπασίματα στη γραμμή που δεν φαίνονται.

Προσωπικά προτιμώ και χρησιμοποιώ την μέθοδο με την φωτοευαίσθητη πλακέτα για καλύτερο αποτέλεσμα αλλά μερικές φορές όταν υπάρχει περισσότερη βαρεμάρα, ή και για άλλους λόγους, χρησιμοποιώ το χαρτί με σίδερο.

chipakos-original
01-10-17, 21:44
70877Αυτή η πλακέτα είναι το πρώτο δοκίμιο το οποίο απέτυχε και στην συνέχεια είναι το τελειωμένο και λειτουργικό κύκλωμα.





70876Αυτή είναι η τελευταία δουλειά μου με κίτρινο χαρτί από Κίνα. Εχω κατασκευάσει πρέσα από επαγγελματική τοστιέρα. Χρόνος πρεσαρίσματος 3 λεπτά στους 170 βαθμούς και το χαρτί όταν τελειώσει το πρεσάρισμα βγαίνει από επάνω από την πλακέτα χωρίς ίχνος προσπάθειας.Επιτυχία περίπου από 95% μέχρι και 100%. Οταν χρειαστεί ρετουσάρουμε με ένα μαρκαδοράκι κάποια γραμούλα με πρόβλημα.Φυσικά με την ίδια μέθοδο βάζουμε στην επάνω όψη το τοπογραφικό.

70878Περσινή δουλειά με την ίδια μέθοδο πάντα .

Kernel Panic
01-10-17, 22:05
http://www.ebay.com/itm/10PCS-A4-Sheets-Heat-Toner-Transfer-Paper-For-DIY-PCB-Electronic-Prototype-Mak-/351590644404?epid=1847808832&hash=item51dc6f7ab4:g:mfUAAOSw7FRWWYVe

10 λεπτά το φύλλο. Τυπώνω στην άκρη επάνω 1-3 πλακέτες το κόβω και μετά τυπώνω στο άλλο μισό (Α5) μερικές ακόμη (ταυτόχρονα). Έτσι το κόστος ανα πλακέτα βγαίνει 2 με 3 λεπτά.
Η μέθοδος θέλει καλό σιδέρωμα με πίεση και υπομονή. Επίσης θέλει υπομονή στο βγάλσιμο του χαρτιού. Έχω την εντύπωση οτι αν το αφήσεις πολύ ώρα φουσκώνει και φεύγει μόνο του, αλλά δεν είχα τόση υπομονή. Το ξεκινάω από κάποια γωνία και το σπρώχνω ελαφρά με το δάχτυλο ενω ταυτόχρονα το βρέχω. Αν αποτύχει κάποια γραμμή την συμπληρώνω με μαρκαδόρο λεπτό. Μετά την αποχάλκωση κάνω τεστ με το μπιπερ του πολύμετρου γιατί μπορεί να έχει κάθετα σπασίματα στη γραμμή που δεν φαίνονται.

Προσωπικά προτιμώ και χρησιμοποιώ την μέθοδο με την φωτοευαίσθητη πλακέτα για καλύτερο αποτέλεσμα αλλά μερικές φορές όταν υπάρχει περισσότερη βαρεμάρα, ή και για άλλους λόγους, χρησιμοποιώ το χαρτί με σίδερο.

Μια απο τα ίδια, με φωτοευαίσθητη κάνω τα PCB, αλλά κάποια δεν πετυχαίνουν, άλλα έχουν λήξει κ.λ.π. και χρησιμοποιώ την μέθοδο του σιδερώματος σε διαφημιστικά χαρτιά αλλά δεν είμαι και πολύ happy απο το αποτέλεσμα. Αυτό που είδα απο σάς μου κάνει καλλίτερα, οπότε θα το δοκιμάσω.
Thanks.

elektronio
01-10-17, 22:38
Μια απο τα ίδια, με φωτοευαίσθητη κάνω τα PCB, αλλά κάποια δεν πετυχαίνουν, άλλα έχουν λήξει κ.λ.π. και χρησιμοποιώ την μέθοδο του σιδερώματος σε διαφημιστικά χαρτιά αλλά δεν είμαι και πολύ happy απο το αποτέλεσμα. Αυτό που είδα απο σάς μου κάνει καλλίτερα, οπότε θα το δοκιμάσω.
Thanks.

Με την φωτοευαίσθητη έχω πάντα το ίδιο καλό αποτέλεσμα. Μόνο στην αποχάλκωση υπάρχει περίπτωση να χαλάσει καμιά πλακέτα από πολύ δυνατό διάλυμα αμα παραρίξω περιντρόλ για ταχύτητα.
Φωτίζω με λάμπα υπεριωδών ακτίνων PHILIPS 150W για 5 λεπτά.Στερεώνω το φωτοευαίσθητο με touboflo. Ποτέ δεν μετράω τα χημικά με ακρίβεια. Ρίχνω touboflo με το σακουλάκι σαν να αλατίζω, η πορότητα είναι περίπου μισό κουταλάκι σε 2 πόντους νερό σε χαμηλό παραλληλόγραμμο τάπερ. Μόλις εμφανιστεί το ξεπλένω με νερό. Για την αποχάλκωση βάζω μισό εκατοστό κεζάπ (στο ίδιο τάπερ) με 1,5 καπάκια περιντρολ 50%. Αυτό είναι όλο.

elektronio
01-10-17, 22:47
70878Περσινή δουλειά με την ίδια μέθοδο πάντα .

Μπα προπέρσινη είναι...περνάνε τα χρόνια. :lool: η πλακέτα γράφει 2015!.

Την επικασσιτέρωση με τι την κάνεις ; με rosol ή κάτι άλλο;

chipakos-original
02-10-17, 06:58
Μπα προπέρσινη είναι...περνάνε τα χρόνια. :lool: η πλακέτα γράφει 2015!.

Την επικασσιτέρωση με τι την κάνεις ; με rosol ή κάτι άλλο;
Ναι το είδα μετά ότι είναι προπέρσινη του 2015 αλλά ήταν από τις λίγες περιπτώσεις που κάθομαι και φωτογραφίζω την δουλειά κι επειδή τα αρχεία του προγράμματος του σχεδιαστικού δεν ανεβαίνουν για να δείξω κάτι πιο φρέσκο έβαλα αυτήν.......Rosol χρησιμοποιώ.....

elektronio
02-10-17, 09:27
Καλά για πλάκα το έγραψα, δεν χρειάζεσαι δικαιολογία, απλά τα χρόνια περνάνε και μας φαίνεται σαν χτες. :001_smile:

Πολύ καλές οι πλακέτες σου. Επικασσιτέρωση, βάζεις και οδηγό υλικών, μόνο μια soldreing mask σου λείπει για να έχεις τέλειο αποτέλεσμα.

Υ.Γ. Αν θέλεις να δείξεις κάποιο σχέδιο, άνοιξε το στην οθόνη με το πρόγραμμα σου, πάτα print screen και η εικόνα της οθόνης σου μεταφέρεται στον clipboard, μετά κάνεις επικόλληση σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας κόβεις τα περιθώρια και αφήνεις μόνο το σχέδιο και εξαγωγή σε εικόνα .jpg.

nick1974
04-10-17, 00:34
δοκιμασα το πρωι με οινοπνευμα (κανονικο) και ασετον (επειδη μου χε τελειωσει το κανονικο πηρα της γυναικας μου πυ χει για τα νυχια) και ΔΕΝ ΑΠΟΤΥΠΩΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! :lool:
Υποθετω αυτο το πραμα που πουλανε ως ασετον πρεπει να χει πολυ μακρυνη συγγενεια με το ασετον :biggrin:

Kernel Panic
04-10-17, 08:22
δοκιμασα το πρωι με οινοπνευμα (κανονικο) και ασετον (επειδη μου χε τελειωσει το κανονικο πηρα της γυναικας μου πυ χει για τα νυχια) και ΔΕΝ ΑΠΟΤΥΠΩΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! :lool:
Υποθετω αυτο το πραμα που πουλανε ως ασετον πρεπει να χει πολυ μακρυνη συγγενεια με το ασετον :biggrin:
δεν ήξερες δεν ρώταγες? κρίμα που το έμαθες με τον δύσκολο τρόπο, το ασετόν για νύχια μεταξύ άλλων έχει και λάδι μέσα, αυτό το κάνει ακατάλληλο για οποιαδήποτε "δική μας" χρήση.

nick1974
04-10-17, 10:26
δεν ήξερες δεν ρώταγες? κρίμα που το έμαθες με τον δύσκολο τρόπο, το ασετόν για νύχια μεταξύ άλλων έχει και λάδι μέσα, αυτό το κάνει ακατάλληλο για οποιαδήποτε "δική μας" χρήση.Ελα μωρε, σιγα το δυσκολο τροπο, εχασα 10 λεπτα απ τη ζωη μου [emoji28]
Απλα ηθελα να δοκιμασω επειδη ειδα πως η μεθοδος λειτουργει αλλα εμενα δε με παει μαλλον...

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lepouras
04-10-17, 10:31
Μάλλον εσύ δεν το πας.....βιαστικέ........ :lool:

nick1974
04-10-17, 14:14
οχι ρε η μεθοδος ειναι που δε με συμπαθει, εγω σωστα το κανω :lool:

Marc
04-10-17, 17:50
Εκτός από τα χαρτιά των περιοδικών υπάρχει και η λύση των "ειδικών χαρτιών" από την κίνα. Κανα 10λεπτο το ένα δεν είναι φοβερό κόστος.
Το χαρτί ξεκολλάει αρκετά πιο εύκολα από το απλό, παραθέτω και μια φώτο από τη διαδικασία.

70870

Όταν χρησιμοποίησα αυτό το κίτρινο χαρτί, ενώ έφυγε όλο το τόνερ από το χαρτί φαινόταν στην πλακέτα σαν να μην ήταν αρκετό, ήταν κάπως "πολύ φτωχό σε τόνερ". Έτσι όπως το βλέπω τώρα στη φωτό δεν ξέρω που έκανα λάθος...
Με φωτογραφικό χαρτί πάλι μου άφησε μια μεμβράνη πάνω στη πλακέτα που στην προσπάθειά μου να την βγάλω έβγαιναν και οι πίστες από τόνερ. Ούτε εδώ κατάλαβα που έκανα λάθος... Ίσως να το θέρμανα πολύ.
Κατέληξα από εκεί που ξεκίνησα: στο γυαλιστερό χαρτί από περιοδικό που το περνάω αρκετές φορές από έναν πλαστικοποιητή με πολύ καλά αποτελέσματα.

elektronio
04-10-17, 18:33
Όταν χρησιμοποίησα αυτό το κίτρινο χαρτί, ενώ έφυγε όλο το τόνερ από το χαρτί φαινόταν στην πλακέτα σαν να μην ήταν αρκετό, ήταν κάπως "πολύ φτωχό σε τόνερ". Έτσι όπως το βλέπω τώρα στη φωτό δεν ξέρω που έκανα λάθος...
Με φωτογραφικό χαρτί πάλι μου άφησε μια μεμβράνη πάνω στη πλακέτα που στην προσπάθειά μου να την βγάλω έβγαιναν και οι πίστες από τόνερ. Ούτε εδώ κατάλαβα που έκανα λάθος... Ίσως να το θέρμανα πολύ.
Κατέληξα από εκεί που ξεκίνησα: στο γυαλιστερό χαρτί από περιοδικό που το περνάω αρκετές φορές από έναν πλαστικοποιητή με πολύ καλά αποτελέσματα.

Όταν έχεις μια μέθοδο με πολύ καλά αποτελέσματα την αφήνεις μόνο για μία με καλύτερα.... :001_smile:

SeAfasia
04-10-17, 18:45
Rosol 3 και SENO για την επικασσιτέρωση καπούτ...υπάρχει λύση;

Gaou
04-10-17, 19:37
ντάξει τώρα μπορούμε να λέμε διάφορα ετσι για να περνάει η ώρα.

καθώς περνάει η ώρα μας ομως για το άν η γή γυρίζει ή οχι και τι σχήμα εχει μερικοι αναλώνουν την ώρα τους εκτυπώνοντας βλαστοκύταρρα και αλλους ζωντανους ιστους φτιάχνοντας ήδη πολλά ζωντανα οργανα, άλλοι εκτυπώνουν τιτάνια, αλουμινια, χαλκους, και πάρα πολλοι χρήστες κανουν ερευνα και εξέλιξη σε ιδιωτικά επιπεδα με θαυμάσια αποτελεσματα . εγώ εκτυπωτή πήρα επειδή ήταν το φθηνότερο cnc Που μπορουσα να πάρω και παρόλο που δεν ειναι το αγαπημενο μου μηχάνημα απο αυτα που έχω στην κατοχή όσο προχωραει και παρακολουθώ θα τα φάνε όλα σε κάποια φάση. ακόμα και το pick and place σε 20 το πάρα πολύ χρονια δεν θα υπάρχει. θα ναι σκετο Place και δεν σας λέω απο τι μηχάνημα... ολα αυτα φυσικά ειναι προσωπικές πεποιθήσεις.

ps. νομίζω ότι απο το 2013 ο bower εχει πειραματιστει με αγώγιμα πλαστικά μέσα απο FDM RepRap. από ότι θυμάμαι τα αποτελεσματα του ηταν ενθαρυντικά ( και οχι απο νανοσωλήνες). τώρα τι αλλο εχουν τα ερευνητικά ιδρύματα και δεν το ξέρουμε δεν μπορω να φανταστώ.

εγραψα σε λάθος νήμα?