PDA

Επιστροφή στο Forum : Wsjtx και FT8 mode UP



john_b
03-10-17, 09:09
Εχτές το βράδυ εμφανίστηκε Σάουθ Σέτλαντ σε FT8 στα 30 μέτρα. Αρχίζω τις κλήσεις. Συνήθως δεν καλώ επάνω στην ίδια συχνότητα αλλά επιλέγοντας κάποιο κενό εντός του φάσματος. Αυτό ουσιαστικά είναι το σιφτ σε αυτό το μόντ. Όπου και να καλέσεις θα σε δει ο άλλος και δεν δημιουργείς QRM.


Όλα καλά μέχρι που ο σταθμός καλεί CQ UP.


Δεν ήξερα τι να κάνω. Τι θα πει UP;


Δεν είναι όπως το CW ή το RTTY που πάμε ένα ή πέντε πάνω. Ούτε το πρόγραμμα διαχειρίζεται σωστά τέτοια χρήση στον πομποδέκτη. Μπορεί λοιπόν κάποιος να με διαφωτίσει τι ζήταγε ο ποιητής;

antonis_p
03-10-17, 09:15
Up σημαίνει up. Αφού δεν το κάνει το πρόγραμμα, κάνε το εσύ από τον πομποδέκτη με split

(δεν έχω ασχοληθεί με FT-8 )

SeAfasia
03-10-17, 10:29
καλές λήψεις....Γιάννο..
δε το έχω συναντήσει ως CQ UP...να ρωτήσω και θα επενέλθω..
Έχω κανα δυο εβδομάδες που ασχολούμε με FT8 ως λήψη μόνο προς το παρών.
Μπορείς να μου πεις πως έχεις συνδέσει το ραδιόφωνο σου;
de SV3IRG .... 73 ...

john_b
03-10-17, 10:56
Το 7300 έχει δικιά του κάρτα ήχου. Απλώς επιλέγω την USB κάρτα που μου δείχνει το pc.
Στο 857 έχω μια εξωτερική σαουντ μπλάστερ στικάκι και το συνδέω εκεί μέσω ιντερφέϊς γιατί το δουλεύω με το λάπτοπ και με βολεύει έτσι μια και έχω ένα καρφάκι για μικρόφωνο και ήχο στο λάπτοπ και βαριέμαι να φτιάξω καλώδιο.
Από τις ρυθμίσεις επίλέγεις ποιό μηχάνημα έχεις και παίζεις με τις επιλογές ώστε το τέστ cat να γίνει πράσινο και αμέσως μετά το τεστ ptt να γίνει κόκκινο πατώντας το.
Ανοιχτά όλα τα φίλτρα και η μπάρα με τα DB να είναι πράσινη, αλλιώς χαμηλώνεις τα επίπεδα του μικροφώνου σου.
Σημαντικό. Η ώρα του pc να μην διαφέρει ούτε ένα δευτερόλεπτο από αυτή του προγράμματος αλλιώς δεν θα διαβάζει καλά ή καθόλου.
Δες και αυτό το αρχείο:
http://www.physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/FT8_Operating_Tips.pdf

Αντώνη δεν ισχύει το UP που ξέρεις εδώ.
Ακόμη και από το μηχάνημα να βάλεις σπλίτ, το πρόγραμμα αλλάζει και τα δύο VFO στη νέα συχνότητα.
Περιμένω τον Γιώργο SV1GRN να μου πει τι γίνεται.

SeAfasia
03-10-17, 11:06
σε περίπτωση που δεν έχεις συμβατό ραδιόφωνο χρησιμοποιείς την κάρτα ήχου του υπολογιστή και το vox/vox data;
Επίσης και την σύνδεση 600:600 audio transformer στη γραμμή micr/sreaker και το κύκλωμα για το ptt;
Σωστά;

john_b
03-10-17, 11:09
Κάρτα ήχουν υπολογιστή ναι, αλλά θες οπωσδήποτε ιντερφέϊς.

SeAfasia
03-10-17, 11:15
Κάρτα ήχουν υπολογιστή ναι, αλλά θες οπωσδήποτε ιντερφέϊς.

ποιό προτείνεις;

john_b
03-10-17, 11:49
Πες του Μιχαλη Sv1RK να σου φτιάξει ένα. Αν είναι στείλε μνμ να σου δώσω τηλ.
Εναλλακτικά φτιάξε ένα. Υπάρχουν σχέδια στο διαδίκτυο.

SeAfasia
03-10-17, 11:52
Πες του Μιχαλη Sv1RK να σου φτιάξει ένα. Αν είναι στείλε μνμ να σου δώσω τηλ.
Εναλλακτικά φτιάξε ένα. Υπάρχουν σχέδια στο διαδίκτυο.

ναι έχω δει κάποια απλά ρωτάω πιο είναι το πιο καλύτερο...ο δέκτης μου έχει VOX και VOX Data....έχω ένα τεχνικό θέμα με την κεραία....

john_b
03-10-17, 12:18
Ολα κάνουν. Αν έχεις cat θήρα είσαι άρχοντας.
Αν δεν έχεις, Όλα γίνονται. Φαντάσου ότι είχα κάνει κουμάντο ακόμη και το Αλίνκο που δεν είχε τίποτε.

SeAfasia
03-10-17, 12:29
Ολα κάνουν. Αν έχεις cat θήρα είσαι άρχοντας.
Αν δεν έχεις, Όλα γίνονται. Φαντάσου ότι είχα κάνει κουμάντο ακόμη και το Αλίνκο που δεν είχε τίποτε.

το Αlinco DX-SR9T έχω...οπότε έχω λύσεις...δεν έχει cat αλλά το κλασσικό xlr 8 pin...

john_b
03-10-17, 12:33
Από αυτό και από τα ακουστικά.

SeAfasia
03-10-17, 12:40
Από αυτό και από τα ακουστικά.

ναι,σωστά...σκεφτομουν και το vox data..ως εναλλακτικτή..

SeAfasia
03-10-17, 19:04
Εχτές το βράδυ εμφανίστηκε Σάουθ Σέτλαντ σε FT8 στα 30 μέτρα. Αρχίζω τις κλήσεις. Συνήθως δεν καλώ επάνω στην ίδια συχνότητα αλλά επιλέγοντας κάποιο κενό εντός του φάσματος. Αυτό ουσιαστικά είναι το σιφτ σε αυτό το μόντ. Όπου και να καλέσεις θα σε δει ο άλλος και δεν δημιουργείς QRM.


Όλα καλά μέχρι που ο σταθμός καλεί CQ UP.


Δεν ήξερα τι να κάνω. Τι θα πει UP;


Δεν είναι όπως το CW ή το RTTY που πάμε ένα ή πέντε πάνω. Ούτε το πρόγραμμα διαχειρίζεται σωστά τέτοια χρήση στον πομποδέκτη. Μπορεί λοιπόν κάποιος να με διαφωτίσει τι ζήταγε ο ποιητής;

μια απάντηση:
It is used by Dx or a rare station .
It is call me on another frequency .That is use split.
ONLY USE ON RARE OR DX STATION. Like CW call up that is split.
I use it sometimes .I Rx on his frequency and Tx on another .
Try this.Put red and green marker on station you want to work.
Then hold down shift and click where you want to call the DX STATION and you will see the red marker move.Remember to try and call him on the same frequency he is RX and TX first so his info is stored.
CTRL Hold down and click brings red and green markers back together.
FN or Windows,alt or caps key held and click keeps TX freq but moves RX freq.
Important please do not TX above 2150 as it is in Lower part of JT65.I SEE MORE AND MORE LIDS DOING THIS.
Another good thing after every section go to WSJT-X FILE then delete all wave files,third one down and delete.This build up a lot of PC usage over time.
Hope this helps.

ελπίζω να βοήθησε..!!

john_b
03-10-17, 21:49
Αυτά τα ξέρω, το UP που κολλάει;

antonis_p
03-10-17, 22:21
Αυτά τα ξέρω, το UP που κολλάει;

Δέχονταν απαντήσεις UP όπως ζητούσε;

nikknikk4
03-10-17, 23:25
.


FT8 split operation.


(http://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php/topic,116429.msg1017022.html#msg1017022)
(http://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php/topic,116429.msg1017022.html#msg1017022)http://www.arrl.org/news/ft8-mode-is-latest-bright-shiny-object-in-amateur-radio-digital-world

Facebook group (https://www.facebook.com/groups/FT8.Digital.Mode/)


(http://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php/topic,116429.msg1017022.html#msg1017022)https://www.facebook.com/groups/FT8.Digital.Mode/

john_b
03-10-17, 23:40
Οπότε αν κατάλαβα καλά, αντί να γράψει ο σταθμός split, έγραψε UP.
Στην ουσία δεν χρειαζόταν τίποτε διαφορετικό απ ότι ήδη έκανα, να είμαι σε άλλο σημείο του φάσματος και όχι επάνω του.
Δεν έχει σημασία πάνω ή κάτω, όλα τα σήματα διαβάζονται, απλά ο τύπος έγρaψε UP για ευκολία.

nikknikk4
03-10-17, 23:42
ποιό προτείνεις;


Πες του Μιχαλη Sv1RK να σου φτιάξει ένα. Αν είναι στείλε μνμ να σου δώσω τηλ.
Εναλλακτικά φτιάξε ένα. Υπάρχουν σχέδια στο διαδίκτυο.


για να μην τρεχεις στην περιοχη sv1 υπαρχουν και στη περιοχη sv3

SeAfasia
03-10-17, 23:46
για να μην τρεχεις στην περιοχη sv1 υπαρχουν και στη περιοχη sv3

ναι το φτιάχνω στον SV3IRG...ευχαριστώ

SeAfasia
04-10-17, 11:32
split (https://wsjtx.net/home/split-operation.html)

πιστεύω να βοηθήσει..

john_b
04-10-17, 13:54
Είναι για άλλη δουλειά αυτό.

john_b
04-10-17, 22:45
¶κυρο πόστ.

SV1GRN
05-10-17, 20:20
Γενικά το split (up/dwn) πρέπει να είναι όπως τα έγραψε στο αγγλικό κείμενο ο συνάδελφος Afasia. Ένας εύκολος τρόπος για split στο FT8:

Προυπόθεση αποεπιλεγμένο lock tx=rx

Με πατημένο shift στην οθόνη με τον καταράκτη (wide grapf) κλικάρουμε όπου υπάρχει κενό (εφόσον λέει up πάνω από τη συχνότητα του σταθμού), αμέσως θα μεταφερθεί εκεί ο κόκκινος δείκτης (ενώ ο πράσινος θα παραμείνει στην αρχική θέση λήψης αμετάβλητος). Ταυτόχρονα στην άλλη οθόνη η συχνότητα Tx Rx θα γίνει ίδια με αυτή που επιλέξαμε ενώ η Rx Tx θα είναι η αρχική που εκπέμπει ο dx σταθμός.
Είναι νέο mode και τώρα το μαθαίνω, με μια προσωπική ματιά στα συν κάνεις γρήγορα και εύκολα μακρινά qso, στα πλην ενώ όπως όλα τα wsjt modes είναι για ασθενή σήματα όταν χρησιμοποιείται από dxpedition θα το δουλεύουν και συνάδελφοι που βγαίνουν qro μιας και φαίνεται ότι μπορεί να αντικαταστήσει το rtty.

jimnaf
06-10-17, 00:55
Προσωπικά αντιπαθώ αφάνταστα mode τύπου jt65 ft8 κλπ.

Είναι mode για να κάνεις πλάκα , αφού όλα γίνονται μόνα τους ,
τέλος ποια οι επαφές και όσους λένε ότι έκανα επαφή σε ft8 .

Η ομορφιά του ραδιοερασιτέχνη εκτός από το γνωρίζει άριστα το μηχάνημα του, να
κατασκευάζει ότι μπορεί (interface κεραίες κλπ) είναι να αναζητά τα δύσκολα και να προσπαθεί
να τα καταφέρει.

Με λίγα λόγια στα 160m QSO σε JT65 η FT8 θα έκανε και η προγιαγιά μου, στα 20m
θα μπορούσε να κάνει και ο Κολοκοτρώνης.

john_b
06-10-17, 10:58
Ελα τώρα απαιτητικέ.
Όταν έχεις 5000 μικρόφωνα να βαράνε μια δύσκολη χώρα και σχεδόν καμία ελπίδα να την κάνεις και βγει μετα σε ft8, θα την αγνοήσεις;
Δλδ είναι Ραδιοερασιτεχνισμός να φωνάζει ο άλλος με 5 κιλά;
¶παξ και πάει το σήμα σου, δεν έχει σημασία το Μοντ που θα επιβεβαιωθεί η επαφή.

jimnaf
06-10-17, 14:10
Κοίτα, δεν αναφέρθηκα σε μικρόφωνα και kilowatt και ούτε με ενδιαφέρει και τόσο
το μικρόφωνο .

Αναφέρομαι στα κλασικά ψηφιακά BPSK31-63-125 , QPSK , FSK , RTTY , MFSK , MT63 ,
THROB , SSTV , RTTYM κλπ.

Τα νεωτέρα είναι μαϊμού για τον απλούστατο λόγο ότι ένα ελάχιστο μέρος των πληροφοριών
που έστειλε ο πομπός έφτασαν στον δέκτη σου , από εκεί και μετά αναλαμβάνει το εκάστοτε πρόγραμμα .

Λέγετε ότι ακόμα και το 10% της πληροφορίας να λάβεις το πρόγραμμα καταφέρνει και σου
ολοκληρώνει την επαφή.

Μπορεί να είμαι εγώ περίεργος και στριμμένος , αλλά αν είναι το μέλλον έτσι
καλύτερα να κάνω επαφές με το skype.

Και το χειρότερο όταν ακούω ότι «σήμερα σε 3 ωρίτσες έκανα 300 επαφές» , εκεί πέφτω από την καρέκλα ,
τι έγινε ρε παιδιά , πατάω το ροβερ και πάω να παίξω με τον σκύλο μου.

john_b
06-10-17, 14:32
Το θέμα είναι ότι έχουν αδειάσει οι μπάντες και όλοι κάνουν fr8.
Προσωπικά επειδή θέλω να συμπληρώσω τις 50 πολιτείες, τόσο πολλούς αμερικανούς μαζεμένους δεν υπάρχει τρόπος να τους βρω αλλιώς.
Από την άλλη, Τι θα πει 10%; Το χαρακτηριστικό δεν μου έχει επιστρέψει ποτέ λάθος και όλα κρίνονται σε ένα γράμμα, ¶ρα, πάει ολόκληρο.
Από την στιγμή που το αναγνώρισε η ARRL και το δέχεται είναι μια χαρά.
Βέβαια έχω 220 χώρες και κοπιασα να τις μαζέψω. Αν υπήρχε από παλιά το Μοντ θα είχα πάνω από 300. Κάποιος παλιός που έφαγε χρόνια να τις μαζέψει μπορεί να το θεωρεί άδικο.

antonis_p
06-10-17, 18:21
Από την στιγμή που το αναγνώρισε η ARRL και το δέχεται είναι μια χαρά.


Δεν έχω κανένα θέμα - με κανένα mode
αλλά και το οτι αναγνώρισε η Αμερικάνικη ένωση ραδιοερασιτεχνών, δεν είναι το παν.

Ήδη είναι σε λειτουργία τα πρώτα QSO robots με αυτό το mode.
Μου εξηγούσε φίλος που το έχει ήδη σε λειτουργία,
πως το έχει 24/7 να γράφει QSO.
Δεν θα κρίνω πόσο είναι ή δεν είναι ραδιοερασιτεχνικό. Πάντως είναι προχώ.

Dragonborn
06-10-17, 18:32
Από την άλλη το "παραδοσιακό" CW πνέει τα λοίσθια, ματαιώθηκε και το contest του Greek Telegraphy Club (http://www.raag.org/news.asp?ITMID=1090&LANG=GR). Αυτός που υπογράφει την ανακοίνωση είναι αυτός που έστησε το robot του FT8.

jimnaf
06-10-17, 20:44
Από την άλλη το "παραδοσιακό" CW πνέει τα λοίσθια, ματαιώθηκε και το contest του Greek Telegraphy Club (http://www.raag.org/news.asp?ITMID=1090&LANG=GR). Αυτός που υπογράφει την ανακοίνωση είναι αυτός που έστησε το robot του FT8.

Και να σκεφτείς ότι το CW θα είναι το μέλλον , και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

antonis_p
06-10-17, 21:56
Από την άλλη το "παραδοσιακό" CW πνέει τα λοίσθια, ματαιώθηκε και το contest του Greek Telegraphy Club.

https://www.cqww.com/stats.htm Μία (αξιόπιστη) ένδειξη είναι οι συμμετοχές σε ένα μεγάλο contest. Παρόλο που το σημείο του ηλιακού κύκλου που βρισκόμαστε δεν βοηθά, οι συμμετοχές έχουν ανοδική τάση.

Dragonborn
07-10-17, 10:03
Δεν αξιολογείς σωστά τα δεδομένα γιατί αφήνεις το κοντινό παρελθόν να σκιάζει το μέλλον. Μπορεί προς στιγμην να βλέπεις μια αύξηση, αυτή όμως είναι αποτέλεσμα δημογραφικών παραγόντων. Πολλοί συνταξιούχοι (55+) με πολύ ελεύθερο χρόνο, και αρκετοί από αυτούς με πολλά χρήματα για να στήνουν contest stations.

Στην IARU όμως έχουν εντοπίσει το μεγάλο πρόβλημα της τελευταίας εικοσαετίας, ότι δεν υπάρχουν πια νέοι σε ηλικία ραδιοερασιτέχνες. Oi 55+ που φτιαχνουν το χθεσινό peak σε λίγα χρόνια θα είναι στο γηροκομείο ή στο νεκροταφείο, ή στην καλύτερη σε διαμέρισμα που δεν θα έχουν κεραίες. Οι νεότεροι δεν ασχολούνται για μια σειρά από λόγους. Έλλειψη χρόνου, μακροχρόνιες σπουδές, χειρότερες συνθήκες εργασίας (10ωρο), καθημερινές μετακινήσεις 2-4 ώρες, καθυστέρηση επαγγελματικής αποκατάστασης, αστικοποίηση του πληθυσμού (κεραίες), έλλειψη χρημάτων. Για τους πολύ νέους πληθώρα εναλλακτικών μεθόδων επικοινωνίας, συνεχής ενασχόληση με το facebook, το smartphone και τα on-line games.

Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά γιατί στην δεκαετία 2000-2010 με τον εξορθολογισμό της αδειοδότησης (άδειες SW) είχαμε ένα peak σε νέους αδειούχους. Αυτό οφείλεται στο ότι πολλοί ενδιαφερόμενοι προ 2001 έμεναν εκτός του χώρου λόγω δυσκολίας ή φοβίας με την εξέταση στο μορσικό κώδικα. Αποκτήσαμε πολλούς αδειούχους ξαφνικά, αν και μεγάλο ποσοστό είναι τυχάρπαστοι και πειρατές (Freebanders) και απλώς πήραν την άδεια για προκάλυμμα. Τώρα όμως που η δεξαμενή των ενδιαφερομένων στέρεψε, το πρόβλημα έκανε την εμφάνιση του και σε εμάς.

Τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα στο CW, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν πια οι δεξαμενές επαγγελματιών που τροφοδοτούσαν το χόμπι με καλούς χειριστές. Οι δεξαμενές ήταν πρώην στρατιωτικοί και ραδιοτηλεγραφητές ΕΝ. Στην Ελλάδα κυρίως οι δεύτεροι, ποτέ δεν είχαμε καλή εισροή από πρώην στρατιωτικούς. Σιγά σιγά οι παλιοί εκλείπουν, μας άφησε χρόνους και ο SV1KU, και σε λίγο δεν θα υπάρχει η κρίσιμη μάζα για να διατηρηθεί η δραστηριότητα.

john_b
07-10-17, 12:51
Και να πούμε ότι το CW έχει εξελιχθεί σε ψηφιακό κατά κάποιο τρόπο Μοντ. Με ένα ιντερφέις και ένα προγραμματάκι κάνεις επαφές. Ποιος θα κάτσει πια να μάθει ματσακονι;

antonis_p
07-10-17, 18:17
Δεν αξιολογείς σωστά τα δεδομένα γιατί αφήνεις το κοντινό παρελθόν να σκιάζει το μέλλον. Μπορεί προς στιγμην να βλέπεις μια αύξηση, αυτή όμως είναι αποτέλεσμα δημογραφικών παραγόντων. Πολλοί συνταξιούχοι (55+) με πολύ ελεύθερο χρόνο, και αρκετοί από αυτούς με πολλά χρήματα για να στήνουν contest stations.

Το link με τα στατιστικά του CQWW δεν δείχνει πως η αύξηση αφορά μόνο το κοντινό παρελθόν. Από την αρχή εγώ βλέπω μία αύξηση.


Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά γιατί στην δεκαετία 2000-2010 με τον εξορθολογισμό της αδειοδότησης (άδειες SW) είχαμε ένα peak σε νέους αδειούχους. Αυτό οφείλεται στο ότι πολλοί ενδιαφερόμενοι προ 2001 έμεναν εκτός του χώρου λόγω δυσκολίας ή φοβίας με την εξέταση στο μορσικό κώδικα. Αποκτήσαμε πολλούς αδειούχους ξαφνικά, αν και μεγάλο ποσοστό είναι τυχάρπαστοι και πειρατές (Freebanders) και απλώς πήραν την άδεια για προκάλυμμα. Τώρα όμως που η δεξαμενή των ενδιαφερομένων στέρεψε, το πρόβλημα έκανε την εμφάνιση του και σε εμάς.

Ο "εξορθολογισμός της αδειοδότησης" τελικά έφερε στον χώρο αμέτρητους άσχετους (όπως συμπεραίνεις και εσύ) και ελάχιστους σοβαρούς και συνεπείς.
Ο μόνος κερδισμένος είναι το ταμείο του κράτους που πούλησε παράβολα.
¶ρα δεν βοήθησε τον ραδιοερασιτεχνισμό ο "εξορθολογισμός".


Τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα στο CW, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν πια οι δεξαμενές επαγγελματιών που τροφοδοτούσαν το χόμπι με καλούς χειριστές. Οι δεξαμενές ήταν πρώην στρατιωτικοί και ραδιοτηλεγραφητές ΕΝ. Στην Ελλάδα κυρίως οι δεύτεροι, ποτέ δεν είχαμε καλή εισροή από πρώην στρατιωτικούς. Σιγά σιγά οι παλιοί εκλείπουν, μας άφησε χρόνους και ο SV1KU, και σε λίγο δεν θα υπάρχει η κρίσιμη μάζα για να διατηρηθεί η δραστηριότητα.

Ο πιο πρόσφατος πρώην τηλεγραφητής που γνωρίζω πρέπει να αδειοδοτήθηκε κάπου στο '95, βάσει διακριτικού.
Επίσης οι στρατιωτικοί που είναι στο χόμπυ είναι ελάχιστοι και όσοι γνωρίζω (πλην ενός, ίσως και ενός δεύτερου) δεν είχαν σχέση με το αντικείμενο.

Στα contests που μπορούν να βγουν συμπεράσματα, παίρνουν μέρος περισσότεροι από το παρελθόν.
Στο παραπάνω contest το '16 βλέπω 33 συμμετοχές (συν ένας αλλοδαπός που δεν τον μετρώ) από DXCC entity SV.
https://www.cqww.com/results/2016_cq_ww_dx_cw_line_scores.pdf
To '06 βλέπω 9-1 συμμετοχές
https://www.cqww.com/results/2006_cq_ww_dx_cw_results.pdf
και το '96 οι συμμετοχές ήταν 3 (!)
https://www.cqww.com/results/1996_cqwwdx_cw.pdf

Αυτά ισχύουν στην Ελλάδα. Σε κράτη που έχουν τεχνική εκπαίδευση, η εικόνα είναι πολύ καλύτερη.

Συμφωνώ πως η νέα γενιά δεν έχει λόγο να ασχοληθεί, αφού (α) η τεχνολογία έχει ξεφύγει, (β) υπάρχουν τα social media
αλλά για την ώρα ακόμα δεν φαίνεται η κάμψη.

Dragonborn
07-10-17, 20:00
Νομίζω ότι σου εξήγησα γιατί βλέπεις πολλές συμμετοχές στο CQ WW. Και αυτό που γράφει ο john_b (digital CW decoder, skimmer, cluster και εκπομπή με πληκτρολόγιο) ισχύει για ένα ποσοστό από αυτούς, επομένως δεν είναι όλοι τους χειριστές CW. Όταν όμως οι νεότεροι σε ηλικία (όχι ημερομηνία άδειας) στο CW είναι ο SV5DKL και η SV2KBS, τότε που το βλέπεις το μέλλον ?

antonis_p
07-10-17, 21:36
Dx cluster και εκπομπή με πληκτρολόγιο χρησιμοποιούν όλοι όταν τρέχουν ένα contest,
δεν γίνεται διαφορετικά άλλωστε αν έχεις σκοπό να κάνεις 1000 ή 2000 qso σε 48h,
δεν νομίζω πως αυτό τους κάνει λιγότερο καλούς χειριστές.

Κάποιοι από αυτούς που φαίνονται να πήραν μέρος στο CQWW του '16
έχουν τελείως νέα διακριτικά κλήσης, sv2j#, sv1q#, sv1r#, sv1p#.
Ούτε τους ξέρω προσωπικά, ούτε θέλω να συζητήσουμε λεπτομέρειες
γιατί δεν θέλω να συζητώ δημόσια για λογαριασμό τους χωρίς την άδεια τους
αλλά δεν πρέπει να είναι μεγάλοι σε ηλικία.

Δεν λέω πως οι μετά τους #e έχουν παροπλίσει τους παλαιότερους,
αλλά αν λάβουμε υπόψη πως μετά από εκείνη την περίοδο
δεν γίνεται να κοπεί κάποιος που δίνει εξετάσεις για να γίνει ραδιοερασιτέχνης
(ή αναβαθμίστηκε νύχτα στην κατηγορία που μπορεί να εκπέμψει σε όλες τις μπάντες)
και πως όποιος έμαθε CW, το έκανε επειδή ήθελε να κάνει DX,
πάλι καλά! Αν το δεις έτσι, δεν είναι τραγικά τα πράγματα!

john_b
08-10-17, 07:32
Αντώνη και εγώ ξεκινώ με P αλλά είμαι 49. Βέβαια όταν δίναμε εξετάσεις ήταν και ενας 12χρονος μαζί. Αλλά στατιστικά πόσοι είναι μικροι;
Όσο για το CW , και γω πήρα μέρος στον διαγωνισμό (Και έχω και 150 χώρες lotw) αλλά τα μόνα που ξέρω είναι το διακριτικό μου, το 599, το TU, το UP, και το 73. Να τα ακούω μόνο και όχι να τα χτυπάω. Παρα πολλοί συνάδελφοι που γνωρίζω προσωπικά είναι στα ίδια πλαίσια.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το CW, ενώ ήταν ετοιμοθάνατο, διασώθηκε λόγο της ψηφιακής ευκολίας και για κανέναν άλλο λόγο.

jimnaf
08-10-17, 14:26
Πριν από λίγο έκανα CQ στα 17m (18,100) RTTY και αφού είχαν κατακλύσει
την μπάντα με FT8 βγήκε κάποιος πάνω μου σε RTTY και μου είπε

1) QSY QSY QSY και 2) έκανα QRM.

Είχα μια αντιπάθεια , αλλά τώρα σιχάθηκα .:cursing:

SeAfasia
08-10-17, 14:46
Πριν από λίγο έκανα CQ στα 17m (18,100) RTTY και αφού είχαν κατακλύσει
την μπάντα με FT8 βγήκε κάποιος πάνω μου σε RTTY και μου είπε

1) QSY QSY QSY και 2) έκανα QRM.

Είχα μια αντιπάθεια , αλλά τώρα σιχάθηκα .:cursing:

χαχαχχαααααα.....καλό....ένα μικροφωνο ακόμα συνάδερφοι και περνάω σε digi Mode FT8...έλα..!!

jimnaf
08-10-17, 20:30
3580-3620 RTTY
7035-7045 RTTY
7080-7100 RTTY
10130-10140 RTTY
10130-10150 RTTY
14079-14089 RTTY
14080-14110 RTTY
18100-18110 RTTY
21070-21100 RTTY
24920-24930 RTTY
28070-28150 RTTY


160 1.841 FT8
80 3.579 FT8
40 7.079 FT8
30 10.141 FT8
20 14.079 FT8
17 18.105 FT8
15 21.079 FT8
12 24.920 FT8
10 28.079 FT8

SV1GRN
09-10-17, 00:47
Πριν από λίγο έκανα CQ στα 17m (18,100) RTTY και αφού είχαν κατακλύσει
την μπάντα με FT8 βγήκε κάποιος πάνω μου σε RTTY και μου είπε

1) QSY QSY QSY και 2) έκανα QRM.



Ήσουν σε υποζώνη για "Narrow band modes – digimodes" οπότε πριν ζητήσει qsy καλό θα ήταν να συμβουλευόταν το bandplan:
https://www.iaru-r1.org/index.php/spectrum-and-band-plans/hf
Ίσως μπερδεύει κάποιους ότι το FT8 βρίσκεται 2KHz κάτω από τη συχνότητα του JT65 (για αυτό τους έβλεπες στους 18.100 - τουλάχιστον αυτές οι συχνότητες είναι καταχωρημένες στο wsjt-x). Μέσα στις υποζώνες όλοι χωράμε εφόσον δεν σπλατάρουμε. Προσωπικά ακόμη θα έλεγα όποιος βγαίνει με wsjt-x στα βραχέα να μην ξεπερνά τα 20W αφού πρόκειται για επικκοινωνίες με ασθενή σήματα, έτσι θα μπορέσει να περάσει και αυτός που βγαίνει με 5W.

john_b
09-10-17, 08:20
wsjt-x, FT8 & JTalert = Πραγματικά σπουδαία εργαλεία.
Μόλις συμπλήρωσα τις κομητείες και πήρα το βραβείο και τώρα πάω για τις Πολιτείες και το 5 band DXCC.
Όλα τα αλερτ ρυθμισμένα για ότι πολιτεία, DXCC χώρα και την μία CQ ζώνη που μου λείπει και πλέον κάνω στοχευμένες επαφές σε ότι χρειάζομαι, χωρίς να απασχολώ με εκπομπές την κάθε μπάντα επειδή νόμιζα ότι δεν είχα εκεί κάποια χώρα.

jimnaf
09-10-17, 21:42
wsjt-x, FT8 & JTalert = Πραγματικά σπουδαία εργαλεία.
Μόλις συμπλήρωσα τις κομητείες και πήρα το βραβείο και τώρα πάω για τις Πολιτείες και το 5 band DXCC.
Όλα τα αλερτ ρυθμισμένα για ότι πολιτεία, DXCC χώρα και την μία CQ ζώνη που μου λείπει και πλέον κάνω στοχευμένες επαφές σε ότι χρειάζομαι, χωρίς να απασχολώ με εκπομπές την κάθε μπάντα επειδή νόμιζα ότι δεν είχα εκεί κάποια χώρα.


Ρε συ Γιάννη συγγνώμη δηλαδή, το έχετε κάνει το πράγμα συλλογή γραμματοσήμων .

Εντάξει ο κάθε ένας κάνει , ότι γουστάρει και μπορεί , αλλά ψαχτείτε λίγο .

Αυτά τα mode ναι συμφωνώ περνάνε παντού και πάντα αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Ένα παράδειγμα (που δεν είμαι άνθρωπος του mic) προχθές γύρισα την κεραία νότια για διισημερινή , και μου έκατσε η Ναμίμπια, πολύ το ευχαριστήθηκα.:001_rolleyes:

john_b
09-10-17, 22:25
Αυτά είναι για μπρέκφαστ Τζιμ.
Τώρα μόλις πέρασε ένα Μεξικό στα 20Μ σε FT8, αλλά χάθηκε πάλι. Είναι η μία ζώνη που μου λείπει.
Κι εγω το ευχαριστήθηκα πολύ και ας μη τον έκανα. Εδώ γύρω είμαι και περιμένω, που θα πάει;

nikknikk4
09-10-17, 23:09
wsjt-x, FT8 & JTalert = Πραγματικά σπουδαία εργαλεία.
Μόλις συμπλήρωσα τις κομητείες και πήρα το βραβείο και τώρα πάω για τις Πολιτείες και το 5 band DXCC.
Όλα τα αλερτ ρυθμισμένα για ότι πολιτεία, DXCC χώρα και την μία CQ ζώνη που μου λείπει και πλέον κάνω στοχευμένες επαφές σε ότι χρειάζομαι, χωρίς να απασχολώ με εκπομπές την κάθε μπάντα επειδή νόμιζα ότι δεν είχα εκεί κάποια χώρα.


λειπει το software που οταν ανιχνευσει συγκεκριμενα διακριτικα κανει ptt, στελνει το ραπορτο,

και την "επιβεβαιωση επαφης-καρτα" στο LoTW,

ενω ο χειριστης ειναι εκτος shack για οποιοδηποτε λογο !

δεν πρεπει να ειναι δυσκολο για καποιον προγραμμματιστη.

john_b
10-10-17, 08:41
Ψάξε, ίσως βρείς κάποιον να στο κάνει

nikknikk4
10-10-17, 10:20
συμπαθω περισσοτερο χειριστηριο cw

john_b
10-10-17, 11:16
Εγω δουλεύω τα πάντα πλην JT65 & 9 τα οποία είναι για φυλακισμένους με άφθονο χρόνο.
CW μόνο με προγραμματάκι αλλά αν τύχει κανένα μάθημα σωστό και όχι ξεπετα, δεν με χαλάει να το μάθω. Όπως είπε και ο Τζιμ είναι σημαντικό και επειδή ασχολούμαι με θέματα επιβίωσης θα έπρεπε να γνωρίζω χειρισμό. Αλλά τι να προλάβει κανεις;

SV1GRN
13-10-17, 17:20
Το FT8 ήρθε για να μείνει όπως φαίνεται. τράβηξε κόσμο από τα JT και έφερε άλλους από το RTTY κλπ. Ο οδηγός Tips for FT8 DXers είναι ότι πρέπει για εμάς:
http://www.physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/FT8_Operating_Tips.pdf

john_b
13-10-17, 19:19
Θα το πω με όσο πιο απλούς τεχνικούς όρους μπορώ.
Το FT8 είναι η αριστοκρατεία των ψηφιακών Μοντ.
Είναι μια πιατέλα γεμάτη μεζέδες από τους οποίους τσιμπολογάς όποιον θέλεις.
Εχτές το πρωί έκανα στα 30Μ μια Samoa Islands (5w1sa), 17.000 χλμ, για πλάκα.
Δεν ήρθε απλά για να μείνει, αλλά βλέπω να παρατάνε όλα τ άλλα μοντ σιγά - σιγά.

antonis_p
13-10-17, 19:52
Δεν ήρθε απλά για να μείνει, αλλά βλέπω να παρατάνε όλα τ άλλα μοντ σιγά - σιγά.

Τί φαντάζεσαι πως έλεγαν για το psk31 πριν 10-12 χρόνια;

nikknikk4
14-10-17, 23:23
Θα το πω με όσο πιο απλούς τεχνικούς όρους μπορώ.
Το FT8 είναι η αριστοκρατεία των ψηφιακών Μοντ.
Είναι μια πιατέλα γεμάτη μεζέδες από τους οποίους τσιμπολογάς όποιον θέλεις.
Εχτές το πρωί έκανα στα 30Μ μια Samoa Islands (5w1sa), 17.000 χλμ, για πλάκα.
Δεν ήρθε απλά για να μείνει, αλλά βλέπω να παρατάνε όλα τ άλλα μοντ σιγά - σιγά.

αυτοι οι τεχνικοι οροι ...απλοι η συνθετοι , δεν εχει ιδιαιτερη σημασιια, που στο καλο ειναι ?

antonis_p
14-10-17, 23:26
αυτοι οι τεχνικοι οροι απλοι η συνθετοι , δεν εχει ιδιαιτερη σημασιια, που στο καλο ειναι ?

ARRL Handbook (2018)

nikknikk4
14-10-17, 23:37
ARRL Handbook (2018)
για πες μας .
στο παρακατω δεν ειδα κατι σε τεχνικους ορους.
#51
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=90188&p=821678&viewfull=1#post821678)
edit : μπορει να διαβασει κειμενο κ να αποκωδικοποιησει αγνωστα διακριτικα ?

(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=90188&p=821727&viewfull=1#post821727)

matthew
15-10-17, 04:44
Εμένα πάντως δεν μου αρέσει η digitάλωση (ψηφιοποίηση) του ρ/ε. Είμαι fanατικός των αναλογικών διαμορφώσεων. Voice η θάνατος! :001_cool:

john_b
15-10-17, 10:50
αυτοι οι τεχνικοι οροι ...απλοι η συνθετοι , δεν εχει ιδιαιτερη σημασιια, που στο καλο ειναι ?

Βλέπω έχεις και αίσθηση του χίουμορ, εκτός των άλλων προσόντων σου...

giorgos sv
15-10-17, 12:17
Μήπως γνωρίζετε κάποιο cluster που να παίρνει τα δεδομένα του απο το hamspots? Υπάρχει ενός Γερμανού που παίρνει απο το pskreporter αλλά είναι εκτός λειτουργίας μερικές φορές. Στην ιστοσελίδα του hamspots είδα οτι συνεχίζουν κανονικά αλλά θα ήθελα να συνδέω το logger32 για να βλέπω μόνο τα spots που με ενδιαφέρουν.

SV1GRN
15-10-17, 14:39
Μια λύση είναι στο cluster Logger32 να κλικάρεις με δεξί και να πας setup / dx blocking / pass filters όπου επιλέγεις τι θέλεις κλπ.
73

giorgos sv
15-10-17, 17:02
Παναγιώτη στο logger32 ήδη βλέπω spots απο 2 clusters μιά χαρά. Στο ένα(telnet) βλέπω όλα τα spots(από ιταλική address) και στο άλλο(localhost) απο διαφορετική telnet address(από γερμανική address) βλέπω spots μόνο jt65-ft8 που παίρνει από το pskreporter. Ψάχνω κάποια telnet address που να παίρνει τα spots όχι από το pskreporter αλλά από το hamspots που το βλέπω πιό σταθερό.

john_b
15-10-17, 18:15
πως εχεις συνδεσει 2 κλαστερ;

SV1GRN
15-10-17, 18:53
Δεν ξέρω πως το έκανε.
Γιώργο το hamspots.net δεν δίνει πρόσβαση μέσω telnet. Μπορείς παρόλα αυτά να στείλεις ένα ερώτημα στον vk3ama

giorgos sv
15-10-17, 19:00
Γιάννη για το logger32? Αν ήδη είσαι συνδεδεμένος σε ένα cluster στο telnet του cluster window πατας το local host και μετά δεξί κλικ στο άσπρο απο κάτω του. Μετά πας setup->setup local host & rbn connections και βάζεις host και port όπως και στο παράθυρο του telnet. Κάνεις connect και τρέχουν και τα δύο απλώς θα βλέπεις τα πιό πολλά spots 2 φορές. Εγώ όταν είμαι σε clusters που δίνουν τελείως διαφορετικά spots στο dx spots window τα βλέπω όλα απο μία φορά.
Ναι Παναγιώτη δυστυχώς δεν δίνει...καλά λες θα του κάνω ερώτηση μάλλον!

john_b
15-10-17, 19:42
Γιώργο σαν μπέρδεμα μου κάνει αυτό παρά να βοηθάει

giorgos sv
15-10-17, 19:55
Εννοείς σε μπερδεύει άμα το δουλεύεις? Εμένα με βοηθάει γιατί στο dx spots window του logger32 απο το ένα cluster μου έρχονται τα spots από ότι μου λείπει σε ssb-cw-rtty και απο το άλλο cluster τα spots που χρειάζομαι σε jt65-ft8. Όλα σε ένα.

john_b
15-10-17, 19:59
στοιχεία host και port που υπάρχουν για το δεύτερο κλάστερ;

SV1GRN
15-10-17, 20:11
2o cluster δεν χρησιμοποιώ, ότι λείπει σε jtxx το πληροφορούμαι από το JT-Alert. Είναι αλήθεια πως το pskreporter κρεμάει τελευταία παλαιότερα ποιο σπάνια, υπομονή.

giorgos sv
15-10-17, 20:23
Για να βλέπεις στο δεύτερο cluster μόνο jt65+ft8 spots? host:cluster.dl9gtb.de port:8500 .Αν θέλεις μόνο άλλες διαμορφώσεις στο ιδιο host με port:7300 θα δεις μόλις κάνεις connect να γραφει για όποια διαμόρφωση θέλεις τι port να βάλεις..(χμμμ, σε μπέρδεψα? ελπίζω οχι..)

john_b
15-10-17, 20:26
Μόνο FT8 θέλω.
Εν τω μεταξύ, είναι στα τσακ να πάρω δεύτερη οθόνη να τα χω όλα απλωμένα, αν και μια φορά που δοκίμασα να δω αν βολεύει, κόντεψα να αληθωρήσω...

giorgos sv
15-10-17, 20:30
Βάλε με port 8500. Αντε μπας και προλάβουμε τον οφθαλμίατρο..!!

john_b
15-10-17, 20:35
Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω.
Τώρα με το FT8 έχω πέσει με τα μούτρα και βγάζω πολλά γούστα, άνοιξε πάλι η διάδοση :biggrin:

jimnaf
16-10-17, 00:51
Τελικά μου αρέσει το FT-8 αν έβγαινε και κάνα FT-9, 10 ,11 ,12 θα ήμουν πανευτυχείς.

Ο λόγος είναι απλός.

Όταν λόγο ευκολίας να κάνεις μια επαφή αρχίσετε και βαριόσαστε τότε................:001_tt2:

Τότε εγώ θα περιμένω να αγοράζω μηχανήματα μισoτιμής .:hahahha::hahahha::hahahha::hahahha:

john_b
16-10-17, 10:13
Έλα, γκρινιάρη.
Μεσ το καλοκαίρι, υπήρξαν βδομάδες που για μέρες δεν άνοιγα τα μηχανήματα διότι δεν πέρναγε τίποτε. Κάπως έτσι εγκατέστησα τον περασμένο μήνα το πρόγραμμα για FT8. Για να περάσει η ώρα που δεν είχα να κάνω κανένα QSO της προκοπής. Και μόλις το ρύθμισα, έπαθα πλάκα. Όλος ο κόσμος μαζεμένος εκεί και του έδιναν να καταλάβει.
Είναι καλύτερα δλδ να προσπαθείς με 100 βατ να περάσει μέσα από 600 νοματέους, με τους ρώσους, τους ιταλούς και κάτι δικούς μας εδώ με κιλοβατικά, για να κάνεις έναν σταθμό;
Και δεν σου λέω για τους μικροφωνάκιδες των 40 και 80 μέτρων, εξ αιτίας των οποίων έχω χάσει σημαντικά QSO, γιατί είναι χάι φάι τα παιδιά και ρυθμίζουν αιώνια τα μπουζούκια τους.

sv5dkl
16-10-17, 13:19
Καλησπέρα.

Πιστεύω ότι είναι μία φούσκα που κάποια στιγμή θα σκάσει με κρότο. Όπως και η Lehman Bros.
Και αυτό το λέω εγώ που από τις 15/07 μέχρι και σήμερα το πρωΐ το Robot μου έχει loggάρει 7544 FT8 QSOs (~2500 QSOs/μήνα).
Διασκεδάστε το όσο είναι της μόδας.
Το CW από την άλλη δεν έχει πεθάνει μέσα από τόσες δεκαετίες εξέλιξης στις τηλεπικοινωνίες, τώρα θα φοβηθεί?
Όσο υπάρχει Ρ/Ε πνεύμα θα υπάρχουν και τα Πατριαρχικά modes.
Απτό παράδειγμα ο Παναγιώτης, που ενώ κάποτε διοργάνωνε QSO Parties κατά του CW, τελικά και στα GTC CW Cups έχει λάβει μέρος (με αξιώσεις)
και στο blog του έχει γράψει τα θετικά του σχόλια για αυτό, προς τιμήν του.

73

SV1GRN
16-10-17, 13:57
Απλά για ιστορικούς μόνο λόγους να συμπληρώσω πως το συγκεκριμένο παρτυ ήταν μόνο γιατί είχε καταργηθεί από τις εξετάσεις το cw το 2011. Σήμερα έχει περάσει πολύς καιρός από τότε βέβαια και το θέμα δεν είναι επίκαιρο. Ποτέ δεν σκέφτηκα να μειώσω κάποια διαμόρφωση ή οτιδήποτε άλλο έχει σχέση με ραδιοερασιτεχνισμό.
https://www.youtube.com/watch?v=7UEVh5H5UGI

73

john_b
16-10-17, 16:03
Εγώ μια φορά την πήρα την δεύτερη οθόνη και κάνω τα κουμάντα μου.

70995

john_b
16-10-17, 18:49
Για να βλέπεις στο δεύτερο cluster μόνο jt65+ft8 spots? host:cluster.dl9gtb.de port:8500 .Αν θέλεις μόνο άλλες διαμορφώσεις στο ιδιο host με port:7300 θα δεις μόλις κάνεις connect να γραφει για όποια διαμόρφωση θέλεις τι port να βάλεις..(χμμμ, σε μπέρδεψα? ελπίζω οχι..)

Γιώργο το σύνδεσα αλλά θένα να αλλάξω χρώμα να μην είναι πράσινα, πως το κάνω αυτό;

PS: ΑΚΥΡΟ, ΤΟ ΒΡΗΚΑ

giorgos sv
16-10-17, 19:37
Αφού είσαι γάτος σιγά μην δεν το έβρισκες!!! ¶ντε να δούμε αν θα σε βολέψει..

john_b
16-10-17, 19:51
Φίλε το ρύθμισα να μου δείχνει μόνο τα τονισμένα και όχι όποιον σποτάρεται, και είναι μια χαρά.

giorgos sv
16-10-17, 19:56
Ειδικά αυτό με τόσα spot άμα βάλεις να τα βλέπεις όλα θα ρολάρουν τα μάτια σου όπως στα κινούμενα σχέδια!

john_b
16-10-17, 20:18
χεχεχεχε, κάποιος σπόταρε μια Αίγυπτο τώρα στα 10Μ που δεν περνάνε αυτή την ώρα.
Το έβαλα και τσουπ, ο Αίγυπτος πέρναγε και τον τσίμπισα.
Χεχχε

SV1GRN
28-10-17, 14:40
FT8 ένας καλός οδηγός:
http://www.g4ifb.com/html/digimodes.html#FT8tips

73

antonis_p
08-11-17, 09:41
Γιάννη, για σένα:


Upon an increasing number of requests for 160m FT8 skeds for a TB new one (SV5), let all be informed that my FT8 Robot will be calling CQ on 1.840 day by day starting around 2200z till my sunrise. First operation will begin tomorrow (9th Nov). Share if you wish. 73 de SV5DKL

john_b
08-11-17, 09:57
Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό. Θα δημιουργήσει θέμα στο τέλος.
Το άλλο είναι, με ποιο τρόπο το κάνει αυτό;

antonis_p
08-11-17, 10:02
Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό. Θα δημιουργήσει θέμα στο τέλος.
Το άλλο είναι, με ποιο τρόπο το κάνει αυτό;

Ξέρω εγώ γιατί το κάνει,
το κάνει για να δείξει πως έχει ξεφύγει το πράγμα και πως αυτό δεν είναι ham spirit.
Κάποια στιγμή θα δημοσιεύσει τις σκέψεις του.

SV1GRN
24-11-17, 23:40
H DX pedition3Y0Z Bouvet isl. θα βγει σε FT8 σε λίγο διαφορετικές συχνότητες:
http://www.bouvetdx.org/band-plan-frequencies/
Όποιος ενδιαφέρετε καλό θα είναι να διαβάσει τις οδηγίες του ZL2IFB που αναφέρουν κάτω από τον πίνακα συχνοτήτων.
73

antonis_p
25-12-17, 22:13
John δες:



https://youtu.be/wdeISi7Z7bY

john_b
27-12-17, 18:45
Πανεύκολο.
Θεωρείτε τέτοιου τύπου χρήση ανήθικη;

sv5dkl
27-12-17, 20:16
Πανεύκολο.
Θεωρείτε τέτοιου τύπου χρήση ανήθικη;

ΚΛΣ & Χρόνια Πολλά σε όλους!

Θα βρεις την απάντηση στο post μου εδώ > https://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php/topic,117921.60.html
με timestamp δημοσίευσης 25/12/2017 - 01:03 pm.

73
SV5DKL

john_b
27-12-17, 23:57
Η δική μου άποψη είναι ότι η αυτοματοποίηση είναι ένα ακόμη εργαλείο που μας βοηθά να "είμαστε στο σάκ", όταν δεν μπορούμε.
Από την στιγμή που ένα σήμα πάει στον άλλο σταθμό, ο οποίος μας απαντά, το να είναι ο χειρηστής ή όχι παρόν δεν έχει σημασία.
Είναι πολύ ηθικότερο από τους τύπους που βαράνε με κιλοβάτ και ακούνε με SDR από το ιντερνέτ (μια και κανονικά δεν μπορούν) για να κάνουν έναν σταθμό.

antonis_p
28-12-17, 01:00
Πανεύκολο.
Θεωρείτε τέτοιου τύπου χρήση ανήθικη;

Η "ηθική" είναι ιδιαίτερα ελαστική έννοια. Δεν τέθηκε θέμα ηθικής, αλλά δεοντολογίας.
Το να γίνεται για λογαριασμό σου το QSO χωρίς την φυσική σου παρουσία στο shack, είναι το ίδιο με το να σου κάνει άλλος το QSO.
Όταν λαμβάνεις μέρος σε ένα contest, υπάρχει ο παράγοντας φυσική κατάσταση και αντοχή. Από ένα σημείο και μετά είναι αυτός ο παράγοντας που κάνει τη διαφορά.
Και έρχεσαι εσύ και βάζεις ένα PC να τρέχει το contest και εσύ πας για μπάνιο. Και παίρνεις και μία πολύ καλή θέση! Ωραίο;


Η δική μου άποψη είναι ότι η αυτοματοποίηση είναι ένα ακόμη εργαλείο που μας βοηθά να "είμαστε στο σάκ", όταν δεν μπορούμε.
Από την στιγμή που ένα σήμα πάει στον άλλο σταθμό, ο οποίος μας απαντά, το να είναι ο χειρηστής ή όχι παρόν δεν έχει σημασία.
Είναι πολύ ηθικότερο από τους τύπους που βαράνε με κιλοβάτ και ακούνε με SDR από το ιντερνέτ (μια και κανονικά δεν μπορούν) για να κάνουν έναν σταθμό.

Το θέμα της ισχύος έχει προβλεφθεί από τις κατά τόπους νομοθεσίες, υπάρχουν νόμιμα και παράνομα επίπεδα ισχύος.
Και υπάρχουν και κατηγορίες, εξίσου νόμιμες προκειμένου να πάρει κάποιος μέρος σε δραστηριότητες όπως QRP, barefoot (100W), QRO.
Όπως με τα αυτοκίνητα στο πρωτάθλημα αυτοκινήτων που έχει διάφορες κατηγορίες, όπως κατηγορία νέων, κατηγορία ομάδων κλπ

john_b
28-12-17, 12:04
Θα θελα να δω πως θα γίνει σε FT8 διαγωνισμός. Πολλά ατομα μικρός χωρος

sv5dkl
28-12-17, 12:43
Θα θελα να δω πως θα γίνει σε FT8 διαγωνισμός. Πολλά ατομα μικρός χωρος

Εγώ θα βγω στην κατηγορία Single Operator Multi Transmitters , πάντως!

antonis_p
28-12-17, 12:46
Εγώ θα βγω στην κατηγορία Single Operator Multi Transmitters , πάντως!

6 transmitters! Όλο και κάτι θα μαζεύουν όλοι!!!

john_b
28-12-17, 12:55
Εγώ θα βγω στην κατηγορία Single Operator Multi Transmitters , πάντως!

Εσυ μας έκανες ζημιά κύριε συνάδελφε.
Ξενύχτησα και έφαγα και το μισό πρωί, αλλά τελικά ρυθμισα τα μακρο για όλα τα σενάρια.
Τώρα λέω να βγάλω και το 857 στο κλαρι να τρέχουν 2 μηχανήματα 80 και 160 μέτρα που χάνουμε το βράδυ επαφες γιατί κοιμόμαστε.
Ευχαριστώ για Όλα!

antonis_p
28-12-17, 13:01
Εσυ μας έκανες ζημιά κύριε συνάδελφε.
Ξενύχτησα και έφαγα και το μισό πρωί, αλλά τελικά ρυθμισα τα μακρο για όλα τα σενάρια.
Τώρα λέω να βγάλω και το 857 στο κλαρι να τρέχουν 2 μηχανήματα 80 και 160 μέτρα που χάνουμε το βράδυ επαφες γιατί κοιμόμαστε.
Ευχαριστώ για Όλα!

Στάθη, δεν θα κάνει ρεβεγιόν το committee της ARRL!

SV1GRN
28-12-17, 14:49
"Η "ηθική" είναι ιδιαίτερα ελαστική έννοια. Δεν τέθηκε θέμα ηθικής, αλλά δεοντολογίας.
Το να γίνεται για λογαριασμό σου το QSO χωρίς την φυσική σου παρουσία στο shack, είναι το ίδιο με το να σου κάνει άλλος το QSO.
Όταν λαμβάνεις μέρος σε ένα contest, υπάρχει ο παράγοντας φυσική κατάσταση και αντοχή. Από ένα σημείο και μετά είναι αυτός ο παράγοντας που κάνει τη διαφορά.
Και έρχεσαι εσύ και βάζεις ένα PC να τρέχει το contest και εσύ πας για μπάνιο. Και παίρνεις και μία πολύ καλή θέση! Ωραίο;"

Συμφωνώ, ραδιοεπαφές με οποιαδήποτε αυτόματη διαδικασία χωρίς φυσική παρουσία να θεωρούνται εκτός δεοντολογίας. Ούτε γνωρίζω αν με τη νομοθεσία μας είναι 100% νόμιμο αυτό και με πρώτη ευκαιρία χρειάζεται από όποιον το εφαρμόσει να ρωτήσει τον νομικό της ΕΕΡ ή του σωματείου του.
Προσωπικά θα είμαι ευχαριστημένος μόνο αν κάνω ραδιοχώρες από το shack χειριζόμενος το μηχάνημα και την κεραία μου, ούτως ώστε το ημερολόγιο μου να περιλαμβάνει τα qso, που δείχνουν πραγματικά μέχρι που μπορεί να ακουστεί το σήμα μου σύμφωνα με τις προσωπικές μου ικανότητες. Αυτοματισμοί, web-sdr κλπ. δεν με ενδιαφέρουν. Δεν έχει νόημα άλλωστε κάποιος να κλέβει και ταυτόχρονα να είναι ικανοποιημένος με το χόμπι.
Αντώνη δεν νομίζω οι της ARRL να ανησυχήσουν τόσο ώστε να μην κάνουν ρεβεγιον hihi

john_b
28-12-17, 14:58
μέχρι που μπορεί να ακουστεί το σήμα μου σύμφωνα με τις προσωπικές μου ικανότητες.

Για σιγά ρε παιδιά. Τι κάνουν δλδ οι πρωσωπικές σας δυνατότητες στο FT8 για το οποίο μιλάμε;
Το σήμα πάει εκεί που θα πγενε έτσι κι αλλιώς. Μη σας πω ότι λόγο ότι θα λείπετε, θα έχετε λίγα βατ σε σχέση με τα βατ που θα φορτώνατε αν δεν σας άκουγε ο άλλος σταθμός προκειμένου να σας ακούσει. Παίζετε με μικρότερες πιθανότητες συν, το βασικότερο, ότι αν σκάσει καμιά περίεργη ραδιοχώρα δεν θα είστε εκεί να την καλέσετε και θα την χάσετε. Δεν είναι προνόμιο ο αυτοματισμός, αλλά το αντίθετο θα έλεγα.

antonis_p
28-12-17, 15:45
John, από το yme.gr (http://www.yme.gr/index.php?tid=263)


Ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι μια υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας, που έχει ως σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία, την τεχνολογική έρευνα των ραδιοερασιτεχνών καθώς και την τηλεπικοινωνιακή υποστήριξη επιχειρήσεων βοηθείας σε περιπτώσεις καταστάσεων έκτακτης ανάγκης και καταστροφών.
Η υπηρεσία αυτή διεξάγεται από ραδιοερασιτέχνες, οι οποίοι ασχολούνται με τη ραδιοηλεκτρική τεχνική αποκλειστικά για προσωπικό σκοπό χωρίς όφελος.

Τί δεν πάει καλά σύμφωνα την νομοθεσία; Όταν λείπεις από το shack ή κοιμάσαι, ποιος διεξάγει την υπηρεσία;

SV1GRN
28-12-17, 16:14
John, από το yme.gr (http://www.yme.gr/index.php?tid=263)



Τί δεν πάει καλά σύμφωνα την νομοθεσία; Όταν λείπεις από το shack ή κοιμάσαι, ποιος διεξάγει την υπηρεσία;
Η νομοθεσία μας δεν θυμάμαι να αναφέρει για λειτουργία σταθμού χωρίς φυσική παρουσία ούτε να το απαγορεύει ρητά, από την άλλη απαγορεύει τη λειτουργία beacon στους μεμονωμένους ραδιοερασιτέχνες.
Είχε γίνει μια πολύ καλή παρουσίαση από τον συνάδελφο SV2HPH στα εντευκτήρια της ΕΕΡ αλλά τότε δεν το είχα αυτό υπόψη. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ερωτηθούν οι ειδικοί.
Γιάννη αν λείπω από το shack δεν με πειράζει να μην κάνω κάτι νέο πχ όπως και τον V73NS που βγαίνει σποραδικά δεν τον έχω κάνει. Δεν είναι στους αυτοσκοπούς μου οι 332 ραδιοχώρες*. Παραμένω στην απόλαυση ενός ενδιαφέροντος qso κατά προτίμηση μακρινού και qrp.
* Από τις ενεργές αυτή την περίοδο 339, φθάνει να κάνεις 339 -7 και αποκτάς Honor Role αν κάνεις βέβαια και τις 339 τόσο το καλύτερο.

john_b
28-12-17, 22:02
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
To Quick Macros τρέχει 2 μακρο, τα 1 & 2
Το 1 όπως αναφέρεται στο βίντεο και το 2 για κάποιες άλλες ενέγειες.
Το πρόβλημα είναι ότι το 2 άλλες φορές λειτουργεί ενώ άλλες όχι. Τις φορές που δεν λειτουργεί, μόλις πατάω στη γραμμή εργασιών για να δω το πρόγραμμα, τότε κάνει τη λειτουργία την οποία δεν έκανε όταν έπρεπε.
Σε διάφορες άλλες εργασίες, όταν το πρόγραμμα τρέχει, ο υπολογιστής σέρνεται.
Φαίνεται λοιπόν ότι ζορίζει πολύ τον υπολογιστή και ίσως για αυτό η δεύτερη μάκρο να μην λειτουργεί πάντα.
Έχουμε καμιά ιδέα πως διορθώνεται αυτό;

sv5dkl
29-12-17, 08:27
Τα macros τρέχουν πάντα, Γιάννη. Αρκεί να βλέπεις το εικονίδιο του QM στην status bar. Το ζήτημα είναι ότι το παράθυρο του WSJT-X πρέπει να είναι διαρκώς focused.

john_b
29-12-17, 08:40
¶ρα λες να κλείσω το αλερτ και να μην κάνω τίποτε στη δεύτερη οθόνη που την έχω ως κυρια;
Σκέφτηκα αντί για εικόνα να το έβαζα να κάνει reset cq κάθε 3 λεπτά, αλλά έτσι θα χαθούν επαφες.
Το wait for τραβάει πολλους πόρους από το σύστημα.

sv5dkl
29-12-17, 08:48
Εγώ στη 2η οθόνη έχω το WSJT-X ανοικτό συν κάποιες άλλες εφαρμογές. Δεν το κάνω minimize ποτέ. Δεν θα εντόπιζε έτσι την εικόνα. Το wait for δεν πρέπει να σου "τρώει" πόρους. To QM συνολικά μου καταναλώνει max 2% και το WSJT-X max. 3% στο decode. Αυτή είναι η φυσιολογική κατανάλωση.

john_b
29-12-17, 09:37
Έχω Α8 επεξεργαστή και 8 γιγα μνήμη συν 2 γιγα κάρτα γραφικών και κάποια στιγμή εχτές πάτησα να κλείσω το tqsl και έκανε 3 λεπτά να κλείσει το πρόγραμμα. Μόλις έκανα έξοδο στο quick macros, όλα πήγαιναν σφαίρα. Κάτι γίνεται εκεί. Και γω το wsjt το εχω στην μια οθόνη και δεν κάνω τίποτε άλλο εκεί.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να δω τι μου τρώει πόρους;

matthew
29-12-17, 18:42
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να δω τι μου τρώει πόρους;
Διαχείριση εργασιών των windows (Task manager).
https://www.pcsteps.gr/25889-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%C F%83%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1-windows/
https://www.techster.gr/open-windows-8-task-manager/
https://www.techster.gr/extender-presentation-of-the-new-task-manager-on-windows-8/ (https://www.techster.gr/open-windows-8-task-manager/)

john_b
30-12-17, 07:45
Λοιπόν κύριοι,
οι μακροεντολες που περιγραφει ο Στάθης λειτουργούν απρόσκοπτα.
Αυτες που έβαλα εγώ ώστε να κάνει reset cq αν για κάποιο λόγο στέλνει επαναλαμβανόμενα ένα ριπόρτο , λειτουργούν 2-3 φορές και μετά τέλος.
Κάθε βοήθεια σε αυτό, ευπρόσδεκτη.

sv5dkl
30-12-17, 20:31
Λοιπόν κύριοι,
οι μακροεντολες που περιγραφει ο Στάθης λειτουργούν απρόσκοπτα.
Αυτες που έβαλα εγώ ώστε να κάνει reset cq αν για κάποιο λόγο στέλνει επαναλαμβανόμενα ένα ριπόρτο , λειτουργούν 2-3 φορές και μετά τέλος.
Κάθε βοήθεια σε αυτό, ευπρόσδεκτη.

Ελπίζω να χρησιμοποιείς την έκδοση 2.4.2.2 του QM ;-)

john_b
30-12-17, 20:45
Στάθη αυτή την 'εκδοση έχω, αλλά εκεί που δουλεύει μετά κολλάει και μόλις κουνήσω το πονίκι κάνει reset.
Τώρα, επειδή έχω δύο οθόνες, όρισα αυτή που τρέχει το WSJT ως κύρια μήπως φταίει αυτό, αλλά πάλι τα ίδια.
Αν ευκαιρέσεις μήπως να το δούμε με κανένα TeamViewer

SeAfasia
30-12-17, 21:15
breaker on 40 meter band...(BK)...de SV3IRG....
δοκιμαστε και αυτό:
MSHV (http://lz2hv.org/mshv)

john_b
31-12-17, 08:31
Λοιπόν ας πάμε σε ένα συμπέρασμα.
Η ρομποτική δυνατότητα για το FT8, είναι κάτι για το οποίο γίνεται μεγάλος θόρυβος για το τίποτα, όσον αφορά τα δικά μας. Και εξηγούμαι.
Μπορεί να έχει αξία για όποιον θέλει να συγγενέψει ραδιοερασιτεχνικά με όλους τους Ουκρανούς, Ρώσους, Γερμανούς, και λοιπούς -€“αναλόγων αδιάφορων περιοχών- ραδιοερασιτέχνες ή για κάποιον που ξεκινάει σήμερα τις επαφές του.
Θα είχε σημαντική αξία αν μπορούσε με έναν τρόπο να βλέπει τι κιτρινίζει στο αλέρτ, και να καλούσε τον σταθμό που χρειαζόμαστε αυτόματα. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το ψάξουμε.
Το κομμάτι του κώδικα που ανέβασε ο Στάθης στο βίντεο είναι το πιο σημαντικό, και κατά την άποψη μου -λόγω του μειωμένου χρόνου που έχει το μοντ- θα έπρεπε να υπάρχει ως δυνατότητα στις ρυθμίσεις του WSJT-X. Να μπορεί δλδ να λογκάρει αυτόματα και να συνεχίζει το CQ.
Κάποια μέρα ξύπνησα κατά τις 4:30 το πρωί για να πάω στο welcome και άνοιξα το μηχάνημα να δω τι παίζει. Έκανα στα 30 μέτρα μια Σαμόα για πλάκα.Υπάρχει εδώ μέσα έστω και ένας να ισχυριστεί ότι αν είχα βάλει το ρομπότ και είχα πέσει για ύπνο, ο Σαμόας θα μου έκανε επαφή; Ούτε με σφαίρες.
ΑΝ όμως είχε ο Σαμόας ρομπότ, επειδή θέλουν όλοι να κάνουν επαφή μαζί του, θα γινόταν χαμός.
Συνεπώς, για συνηθισμένες ραδιοχώρες το ρομπότ είναι άχρηστο, ενώ για δύσκολες χώρες θα μπορούσε να φέρνει δολαριάκια σε έναν χειριστή που είναιγια ψάρεμα, ενώ το μηχάνημα πίσω κάνει επαφές μόνο του. Και εδώ είναι το ανήθικο κομμάτι του θέματος.

sv5dkl
31-12-17, 10:52
Καλημέρα και Καλή Πρωτοχρονιά.
Το τί δυνατότητες υπάρχουν με τη ρομποτική εφαρμογή του FT8 είναι μια συζήτηση που μπορεί να τραβήξει καιρό. Πολλοί υποστηρίζουν ότι τα budget του 1Μ$+ για τις DXpeditions σε απίστευτα μέρη , π.χ. Bouvet, Peter 1st, κτλ. θα μπορούσαν να μειωθούν κατά 70% ή και 80% αν γίνονταν χρήση αυτού του συστήματος.
Εγώ διαφωνώ επί της αρχής με τη χρήση του συγκεκριμένου mode, αφού καθιστά τον χειριστή περιττό. Επιπλέον, η ARRL δέχεται κανονικά τα QSO σε FT8 για το Digital κομμάτι του DXCC Award Programme ... μέγιστο σφάλμα κατά τη γνώμη μου ... ας έφτιαχναν μία νέα κατηγορία για όλα τα ημί- ή πλήρως αυτόματα modes. Είναι πασιφανές ότι το FT8 δημιουργήθηκε εξ'αρχής για πλήρως αυτόματα QSO. Απλά, η μη ύπαρξη συγκεκριμένου πρωτοκόλλου και η παράβαση των κανονισμών του FCC για ανεπιτήρητους (robotic) σταθμούς, "ανάγκασαν" τον κ. Taylor να βάλει και το συγκεκριμένο διπλό interlock στο συγκεκριμένο σημείο, να κάνει κάτι κι ο χειριστής, ντε!
Η δυνατότητα που περιγράφεις, Γιάννη, όμως εμπλουτισμένη με διάφορα "φίλτρα" κατά την επιθυμία του χειριστή, είναι ήδη σε λειτουργία, δουλεύει κατά 90-95 τοις εκατό σωστά (έχω θέμα με τον τρόπο εύρεσης κενού στο bandwidth για να πηγαίνω εκεί την εκπομπή μου), μπορείς για παράδειγμα να πεις στο σύστημα αυτό να σου δουλεύει μόνο νέα DXCC bandslots (οπότε ξεφτυλίζεις άπαξ και διά παντός το DXCC Challenge) ή να παρακολουθεί από το PSK-Reporter πού υπάρχει το περισσότερο "traffic" και να αλλάζει μπάντα κατά βούληση, υπό προύποθέσεις (time delay, occurrence, κτλ.) Αυτό το σύστημα δεν θα το βγάλω δημόσια, τουλάχιστον όχι για όσο καιρό το FT8 γίνεται αποδεκτό για το DXCC ως έχει σήμερα, και άλλα μεγάλα βραβεία μεγάλων "μαγαζιών", π.χ. CQ Magazine, DARC, κτλ.
Κατά τα λοιπά, από σήμερα το πρωί έχω >30000 QSOs για το 2017, εκ των οποίων τα μισά είναι σε FT8 (1η λειτουργία του robot στις 24 Ιουλίου!). Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι σε αυτές τις 15000 επαφές FT8 υπάρχουν πολλά DX calls, τύπου ΚΗ6, 5W, 3D2, CO, C9 .. είναι ατελείωτη η λίστα, μιλάμε για δουλεμένα 174 DXCC σε 5 μήνες, μόνο με το Robot, μόνο καλώντας CQ!
Το όφελος τώρα είναι ότι όταν εσύ θα λείπεις και το robot θα δουλεύει, θα είναι εκεί όταν η διάδοση κάνει ένα ξαφνικό burst, από τα 100 callsigns που θα σε φωνάξουν τα 2-3 κατ'ελάχιστον θα είναι καλά και μακρυνά DXάκια, θα λειτουργεί σαν propagation beacon, οπότε μέσω PSKreporter ενημερώνονται όλοι,που είσαι και ποιους ακούς/ποιος σε ακούει, "υποχρεωτικά" θα μαζεύεις λοιπόν επαφές, ακόμα κι αν είσαι ένας απλός SV, κι όχι SV5. Συν ότι δεν χάνεις τον βραδυνό σου ύπνο, για να δουλέψεις 80 και 160 μέτρα τη νύχτα http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/icon_wink.gif

73 και Χρόνια Πολλά σε όλους.

john_b
31-12-17, 19:00
Στάθη, πως κάνουμε μια μακρο χρόνου, ώστε κάθε 10 λεπτά να κάνει ενα κλίκ κάπου;

sv5dkl
01-01-18, 09:57
Αίσιο και ευτυχές το νεο έτος!

Το QM έχει μια εντολή rep που πραγματοποιεί repetitive actions. Οριζεις το διαστημα σε δευτερόλεπτα. Καλη επιτυχία.

73
SV5DKL

john_b
02-01-18, 10:22
Καλή Χρονιά!
Λοιπόν, νεώτερα από το κόλπο.
1. Δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω το μηχάνημα μόνο του μια και υπάρχει ικανό ποσοστό σφάλματος, είτε σετάρετε η εντολή με εικόνα είτε με χρώμα.
2. Το δούλεψα από 2-3 ώρες για 2 μέρες και έκανα ας πούμε 200 επαφές. Από αυτές, ζήτημα να έχουν επιβεβαιώσει οι 40. Αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι FT8 χρήστες βάζουν LotW, τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι δεν πέρνουν καλά το τελικό RR73 και δε λογγάρουν την επαφή. Αλλά και το ρομπότ κάνει το ίδιο, διότι, έκανα ξημερώματα πρωτοχρονιάς για μια ώρα χρήση του ρομπότ στα 80Μ και μου έφερε επαφή έναν Καναδά και πολλές άλλες αδιάφορες χώρες. Όταν τσέκαρα όμως τυχαία το eqsl, μου είχε βάλει επαφή και ένας από την Ουρουγουάη, η οποία δεν καταχωρήθηκε ποτέ και αν δεν την έβλεπα εκεί που την είδα, θα πήγαινε χαμένη.
Όσον αφορά εμένα, κρατώ το σκέλος που δημοσίευσε ο Στάθης ως ευκολία χειρισμού και εγκαταλείπω κάθε άλλη ρομποτική δραστηριότητα ως μη αξιόπιστη μέθοδος επαφών. Θα ξυπνάω 1 ώρα νωρίτερα όταν είμαι πρωινός στη δουλειά και θα κάνω παιχνίδι μόνος μου.

sv5dkl
02-01-18, 21:35
14500 QSO σε 5 μηνες & 1 εβδομαδα, συνολικά 4-5 "κολλήματα". Όντας στα controls του shack, έχω κανει μονο τα 4 QSO απο αυτά. Όλα τα υπολοιπα έχουν γίνει ανεπιτηρητα όταν είμαι στο QRL, όταν κοιμάμαι ή όταν κάνω αλλες δραστηριότητες. Σωστα δεν loggαρονται QSOs που δεν ολοκληρώνουν το Message Sequence. Εαν είσαι εκεί Γιάννη αλλά δεν πάρεις το RRR, RR73 ή 73, την loggάρεις την επαφη;; Εγώ όχι. Εδώ θα δουλεύει το robot (σύντομα σε 2 μπάντες ταυτόχρονα) μέχρι να γυρίσει η Γη αριστερόστροφα ή μέχρι η ARRL το ξεχωρίσει απο το DXCC Digital.
73 & Καλή Χρονιά

john_b
03-01-18, 00:13
Πιθανότερο είναι να γυρίσει η Γη αριστερόστροφα, παρά να το ξεχωρίσει η ARRL.
όσο δεν μας λες τον τρόπο και το παιδεύουμε με διάφορες δοκιμές, ισχύει ότι έγραψα.
Αν αποφασίσεις να μας πεις κάτι παραπάνω, έχει καλώς. Μέχρι τότε εγώ μηχάνημα δεν αφήνω μόνο του να δουλεύει.
Για τον Ρώσο που ακούγεται ότι έχει φτιάξει πρόγραμμα που τα κάνει όλα αυτά, έχει ακούσει κανείς τίποτε;

sv5dkl
03-01-18, 07:10
Πιθανότερο είναι να γυρίσει η Γη αριστερόστροφα, παρά να το ξεχωρίσει η ARRL.
όσο δεν μας λες τον τρόπο και το παιδεύουμε με διάφορες δοκιμές, ισχύει ότι έγραψα.
Αν αποφασίσεις να μας πεις κάτι παραπάνω, έχει καλώς. Μέχρι τότε εγώ μηχάνημα δεν αφήνω μόνο του να δουλεύει.
Για τον Ρώσο που ακούγεται ότι έχει φτιάξει πρόγραμμα που τα κάνει όλα αυτά, έχει ακούσει κανείς τίποτε;

OK. Εγώ θα περιμένω το ένα από τα δύο πάντως.
Εν τω μεταξύ, όποιος θέλει μπορεί να δει το βελτιωμένο, από άποψης ήχου, video, στο ακόλουθο URL: https://youtu.be/byJyxYi4I8Q

Δεν υπάρχει μόνο ο Ρώσος, υπάρχει και ο CO8LY, ο S52D, υπάρχουν κι άλλοι, ο καθένας μας έχει φτιάξει κάτι διαφορετικό, αλλά όλοι με το ίδιο
approach. Απλά, κάποιος έπρεπε να σπάσει το "απόστημα" και να κάνει την αρχή. Σιγά-σιγά θα βγουν όλοι αυτοί στην επιφάνεια, όπως
τα σαλιγκάρια μετά το πρωτοβρόχι ...

Νομίζω ότι τελικά θα πετύχει αυτό που είχα αρχικά σχεδιάσει ...

73

john_b
03-01-18, 11:53
Ας μπουν και οι άλλοι συνάδελφοι στην κουβέντα. Έχει περάσει τα 4000 βίου το θέμα και μιλάμε οι δύο μας.
Στάθη το μόνο αν μπορείς, τι λείπει από την μακροεντολή και μετά τις πρώτες φορές κολλάει. Μόλις όμως τρέξει η δικιά σου και λογγαρει, τότε ξυπνάει και η άλλη και κάνει το ρισετ.

Όσο για τον ρ/ε, είναι κάτι που εξελίσσεται. Οι εποχές που μίλαγες με χειριστή CW και σε κοίταζε σαν να ήσουν Ρομά του ρ/ε όταν του έλεγες ότι δουλεύεις μόνο SSΒ, πιστεύω έχουν περάσει. Πρέπει να βλέπουμε μπροστά και να αποδεχόμαστε ότι ο καθένας κάνει κάτι που του αρέσει, χωρίς να τον κρίνουμε.

sv5dkl
03-01-18, 15:58
Όσο για τον ρ/ε, είναι κάτι που εξελίσσεται. Οι εποχές που μίλαγες με χειριστή CW και σε κοίταζε σαν να ήσουν Ρομά του ρ/ε όταν του έλεγες ότι δουλεύεις μόνο SSΒ, πιστεύω έχουν περάσει. Πρέπει να βλέπουμε μπροστά και να αποδεχόμαστε ότι ο καθένας κάνει κάτι που του αρέσει, χωρίς να τον κρίνουμε.

Γιάννη, ποτέ δεν ανέφερα κάτι κατά οποιουδήποτε χειριστή. Ο καθένας στο hobby μας κάνει αυτό που του δίνει περισσότερη ικανοποίηση.
Είμαι απόλυτα ΟΚ με αυτό και μπράβο σε όποιον απολαμβάνει οποιοδήποτε από τα aspects του Ρ/Ε.
Η ένστασή μου εναπόκειται στο ότι μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια μας. Το "μεγάλο μαγαζί" όποτε βλέπει ότι η μπίζνα έχει σκαλώσει,
εφευρίσκει κάτι για να λαδώσουν και πάλι τα γρανάζια.
Όταν έπεσαν οι πωλήσεις του DXCC ΗR, αποφάσισαν να σβήσουν μια ραδιοχώρα από τις active ... χαράς ευαγγέλια στο ταμείο.
Παλαιότερα, εφευρέθηκε το DXCC Challenge όταν οι πωλήσεις του DXCC έπιασαν πάτο για 2 συνεχόμενα έτη. Το παιχνίδι είναι
στημένο και στα μέτρα τους, πάντα.
Εδώ και καιρό, σε συνεργασία με τον "επιδοτούμενο" νομπελίστα, έβγαλαν στη φόρα όλα αυτά τα time-sequenced ψηφιακά modes, αφού
αφουγκράστηκαν τον ψηφιακό βρυχηθμό της εποχής, για να επανέλθει το ενδιαφέρον. Φυσικά, δεν ένοιαξε κάποιον στο κατάστημα να
σκεφτεί ότι ίσως θα έπρεπε όλα αυτά τα νέα modes να αναγνωρίζονται ξεχωριστά από τα μέχρι τότε digitals, αυτό θα σήμαινε ολική
αναδιάρθωση του προγράμματος και φτου κι απ'την αρχή.
Τέλος πάντων, το θέμα μας ξεπερνάει όλους εμάς, αφού εδώ παίζονται εκατοντάδες χιλιάδες (για να μη πω εκ/ρια) δολλάρια.
Αν θες να τσεκάρεις μόνος σου την κοροϊδία, μπορείς πολύ απλά να δώσεις το audio από το transceiver σου σε 2 διαφορετικά PCs, που
τρέχουν το ίδιο software (π.χ. WSJT-X, JTDX, κ.ο.κ.), αλλά μόνο το ένα PC να είναι συνδεδεμένο στο Internet. Έλα μετά να μου πεις
αν τα decodes στα 2 PCs είναι τα ίδια ...

john_b
04-01-18, 15:05
Αυτό με τα decodes, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;
Σίγουρα η ARRL κοιτάει τα δολαριάκια, αυτό όμως δεν αλλάζει τη σπουδαιότητα του μοντ. Υπάρχει πια η δυνατότητα σε όποιον δεν έχει τρόπο για καλύτερη κεραία να έχει ίσες πιθανότητες με όλους τους άλλους να κάνει κάτι δύσκολο. Επίσης σε καιρούς κακής διάδοσης, λύνει προβλήματα.
Τα νεότερα τώρα από το ρομπότ. Εχτές με απομακρυσμένη πρόσβαση στο pc, κάθισα μέχρι τις 02:00 καραδοκόντας για νέες χώρες στα 80 μέτρα. Αφού δεν εμφανίστηκε τίποτε, ενεργοποίησα το ρομπότ και το επιτηρούσα κατά διαστήματα για να το ξεκολλάω όποτε χρειαζόταν. Το αποτέλεσμα; Κάμποσα QSO από τα οποία, όταν καθάρισα το αρχείο (διότι πολλά από αυτά τα είχε λογγάρει 5-6-7 φορές -δεν έπιαναν το RR73 και έστελναν συνεχώς σήμα), έμειναν τελικά 22. Τι ήταν αυτά τα 22;
Ένα θα σου πω μόνο. Είναι έτοιμοι οι Ουκρανοί να μου δώσουν το "γουόρκ όλ Ουκράνια" και κάποιος δήμαρχος έμαθα ότι θέλει να μου δώσει το κλειδί της πόλης.

antonis_p
04-01-18, 16:07
¶ρα η κεραία σου σκοτώνει Β-ΒΑ

SV1GRN
21-01-18, 16:09
Νέα έκδοση του FT8 operating guide από τον ZL2IFB
http://www.g4ifb.com/html/ft8_tips.html

Προσωπικά χρησιμοποιώ το FT8 αλλά και το JT65 (όχι αυτόματα) και είμαι ευχαριστημένος, χωρίς να συμφωνώ με κάποια αρνητικά σχόλια που προηγήθηκαν για το FT8.

SV1GRN
28-01-18, 15:47
Η χρήση του FT8 αυξήθηκε κατά πολύ μας λέει ο G7VJR βάση στοιχείων που άντλησε από το Clublog
http://qrznow.com/mode-usage-evaluation-2017/

Μία από τις παράπλευρες ωφέλειες θα έλεγα είναι kai ότι οι υποζώνες JT65 αποσυμφορίθηκαν από την πολύ κίνηση hihi.

SV1GRN
03-02-18, 09:27
FT8 DXpedition mode προετοιμάζεται:
https://dx-world.net/ft8-dxpedition-mode/

john_b
03-02-18, 11:12
Το γουστάρω πολύ το FT8 και περνάει ευχάριστα η ωρα στη δουλεια τα βραδια.
Παραλληλα αυξήθηκαν πολύ οι ρομποτάκιδες και δημιουργούντε διάφορα προβλήματα μια και κολλάνε συχνά. Το θέμα ρομποτ το εχω εγκαταλειψει απο τις πρωτες δοκιμες.