PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος εξόδου PTZ



ThanosGr
03-10-17, 11:42
Γεια σας,
επειδή η prz κάμερα έπαψε να ελέγχεται μετά από πιθανή υπέρταση της ΔΕΗ, μπορώ να ελέγξω με πολύμετρο την έξοδο από το dvr ώστε να αποκλείσω την βλάβη της κάμερας;

Ευχαριστώ.

mikemtb
03-10-17, 14:52
Τι κάμερα ? Τι dvr? Τι πρωτόκολλο ?
Αν δεν μας δώσεις στοιχεία πως θα σε βοηθήσουμε ?

via Tapatalk

nestoras
03-10-17, 15:12
Το hardware πρωτόκολλο επικοινωνίας PTZ είναι σειριακό rs485 στις περισσότερες περιπτώσεις.
Χρειάζεσαι τουλάχιστον παλμογράφο για να δεις τα "σήματα" επικοινωνίας του dvr με την κάμερα.

Κάνε reset την κάμερα κι έλεγξε τη διεύθυνση της αν συμφωνεί με τη διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο dvr για τον έλεγχό της.
Έλεγξε και το software πρωτόκολλο επικοινωνίας πχ PELCO-D. Κι αυτό θα πρέπει να συμφωνεί σε κάμερα και καταγραφικό.

ThanosGr
03-10-17, 18:38
Το hardware πρωτόκολλο επικοινωνίας PTZ είναι σειριακό rs485 στις περισσότερες περιπτώσεις.
Χρειάζεσαι τουλάχιστον παλμογράφο για να δεις τα "σήματα" επικοινωνίας του dvr με την κάμερα.

Κάνε reset την κάμερα κι έλεγξε τη διεύθυνση της αν συμφωνεί με τη διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο dvr για τον έλεγχό της.
Έλεγξε και το software πρωτόκολλο επικοινωνίας πχ PELCO-D. Κι αυτό θα πρέπει να συμφωνεί σε κάμερα και καταγραφικό.

Το dvr είναι avtech όπως και η κάμερα.
Έχω κάνει πολλές φορές και στα δύο reset.
Το id της κάμερας είναι ίδιο με τη θέση της στο dvr όπως και το πρωτόκολο επικοινωνίας της και το baut rate.
Εξάλου εγώ τα είχα στείσει και πριν.

Για αυτό ρώτησα για τον έλεγχο της θύρας του dvr. Η κάμερα είναι σε δυσπρόσιτο σημείο στην εργασία μου.

nestoras
03-10-17, 18:56
Αν δεν εχεις δευτερο καταγραφικο για να δοκιμασεις την καμερα ή δευτερη καμερα για να δοκιμασεις το καταγραφικο τοτε θελεις οπωσδηποτε παλμογραφο.

ThanosGr
03-10-17, 21:52
Αν δεν εχεις δευτερο καταγραφικο για να δοκιμασεις την καμερα ή δευτερη καμερα για να δοκιμασεις το καταγραφικο τοτε θελεις οπωσδηποτε παλμογραφο.

Οκ Παναγιώτη.
Έχω ένα τετρακάναλο και μπορώ να το δοκιμάσω.

Σας ευχαριστώ.

toni31
03-10-17, 21:57
Αν δεν εχεις δευτερο καταγραφικο για να δοκιμασεις την καμερα ή δευτερη καμερα για να δοκιμασεις το καταγραφικο τοτε θελεις οπωσδηποτε παλμογραφο.
ή τεστερ καμερών

nestoras
03-10-17, 22:43
ή τεστερ καμερών

ή μεμονωμενο χειρηστηριο PTZ... :-)
(Για ελεγχο της καμερας τουλαχιστον)

Η καλωδιωση εχει ελεγχτει?
UTP εχεις βαλει; Υπαρχουν ενδιαμεσες συνδεσεις;

aktis
04-10-17, 08:37
Κυκλοφορούν και κατι πλακετακια από 485 σε rs232 ή usb virtual com . Βάζοντας ενα τέτοιο μετετροπέα σε ενα pc , θα μπορούσες με ενα πρόγραμμα τερματικου να δεις τι στελνει το καταγραφικο στην κάμερα
( δεν ξέρω αν υπάρχει και απάντηση από την κάμερα ) Η ευκολότερη λύση πάντως ειναι σκάντζα με άλλο καταγραφικό ή κάμερα ...

ThanosGr
05-10-17, 19:52
Τελικά η κάμερα έχει πρόβλημα.
Κρίμα.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

mikemtb
05-10-17, 19:57
Τελικά η κάμερα έχει πρόβλημα.
Κρίμα.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
Για φερτη , μπορει να φτιάχνεται :-)

via Tapatalk