PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια utp



lefteris251
04-10-17, 17:12
Καλησπέρα σ όλη την παρέα. Ειμαι στην διαδικασία ανακαίνησης και θέλω να ρωτήσω επειδη δεν γνωρίζω καλα όσο αφορά τα τηλεφωνικα - ιντερνετικα θέλω να ναι καλης ποιότητας. Τι προτείνεται?

SV1JRT
04-10-17, 17:37
PANDUIT Cat6A TX6A
Μέχρι 10 Gbit ταχύτητα. Ότι πιο καλό υπάρχει αυτή τη στιγμή σε καλώδιο δικτύων.

nestoras
04-10-17, 17:37
Utp cat-6a εσωτερικου χωρου. Δυο καλωδια σε καθε σημειο προσβασης (τηλεφωνο ή internet). Στην τηλεοραση 3 ή 4 καλωδια...

Ενα μικρο patch panel για τερματισμο των καλωδιων και να μεταφερεις καιτη γραμμη του τηλεφωμου στο σημειο οπου θα μαζεψεις ολα τα καλωδια (θεμιτη η αγορα ενος μικρου rack). Κοψε οτι θελεις απο τα παραπανω αλλα μη βαλεις λιγοτερα καλωδια!! (Στη χειροτερη βαλε cat-5e).

Με προλαβε ο Σωτηρης... :-D

lefteris251
04-10-17, 18:44
Δηλαδή για να καταλαβω να φτιάξω ξεχωριστή γραμμη τηλεφώνου κ ξεχωριστη γραμμή ιντερνετ για δίκτυο π.χ. επίσης δεν θα υπάρχει πρόβλημα π η κεντρική γραμμη θα ειναι παλιά δλδ εκει π θα συνδεθεί όλο τ σπίτι. Αν υπάρχει κ κανένα σχέδιο θα βοηθούσε

antonisfa
04-10-17, 19:45
Σε ένα σημείο μάζεψε όλα τα καλώδια , φέρε και το τηλεφωνικό εκεί για το router στην έξοδο μιας γραμμής από αυτό βάλε ένα patch panel όπως ανέφεραν παραπάνω και τερμάτισε όλα τα καλώδια σου.
Το παρακάτω θα σε βοηθήσει σε μερικές λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξεις
http://diktia.weebly.com/uploads/6/4/5/1/6451366/eidikes_hlektrikes_egatastaseis_sel207-242.pdf

kioan
04-10-17, 21:39
Για πείτε καμιά ιδέα για patch panel. Υπάρχει κάποια άλλη διάσταση που να μπορούμε να βρούμε εύκολα σε καταστήματα ηλεκτρολογικών, πέρα από τα κλασικά 19"; Θέλω ένα τέτοιο για να τοποθετηθεί σε ντουλάπι όπου συγκέντρωσα όλη τη δομημένη καλωδίωση του διαμερίσματος.

lefteris251
04-10-17, 22:05
Ευχαριστώ πολυ όλους σας. 1 τελευταία ερώτηση τηλεφωνικές γραμμες κ ιντερνετ θα τα κάνω ολα με cat6a υπαρχει πρόβλημα?

kioan
04-10-17, 22:09
Ευχαριστώ πολυ όλους σας. 1 τελευταία ερώτηση τηλεφωνικές γραμμες κ ιντερνετ θα τα κάνω ολα με cat6a υπαρχει πρόβλημα?

Δεν υπάρχει πρόβλημα, το συγκεκριμένο καλώδιο είναι πολύ καλύτερο από αυτό που απαιτεί η τηλεφωνική γραμμή, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
Εσύ θα αντιμετωπίσεις όλες τις πρίζες ως ίδιες, και ανάλογα με τις ανάγκες σου από την πλευρά του patch panel θα συνδέεις σε αυτές είτε τηλεφωνική γραμμή, είτε ethernet.

nestoras
04-10-17, 22:26
Για πείτε καμιά ιδέα για patch panel. Υπάρχει κάποια άλλη διάσταση που να μπορούμε να βρούμε εύκολα σε καταστήματα ηλεκτρολογικών, πέρα από τα κλασικά 19"; Θέλω ένα τέτοιο για να τοποθετηθεί σε ντουλάπι όπου συγκέντρωσα όλη τη δομημένη καλωδίωση του διαμερίσματος.

Κανε αναζητηση για "επιτοιχο patch panel". Κυκλοφορουν και κατι 12αρια απο αυτα.

Παλιοτερα ειχα βαλει ενα που ανοιγε σαν πορτακι απο μπροστα αλλα δεν το ξαναπετυχα...

Τα συγκεκριμενα δεν ξερω αν βγαινουν για CAT6 ή αν εχουν αποσπώμενους αφαλους για να βαλεις οτι θελεις εσυ επανω.

giabritsos
26-10-17, 16:48
Αυτό είναι λάθος ;https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171026/c308418074af0b93554ba27cf4bcaca9.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

lepouras
26-10-17, 18:31
λάθος δεν είναι ..... αλλά..... καλό δεν είναι.

JOUN
26-10-17, 19:03
Μηχανικη αντοχη δεν εχουν δηλ. αν τραβηχτει το καλωδιο θα σπασει το βυσμα η θα αποσυνδεθει.
Κατα τα αλλα λαθος δεν ειναι.

ipago
26-10-17, 22:59
Για καλώδιο CAT6A, θέλει προσοχή και στον τερματισμό (κατάλληλη πρίζα - jack) και στην όδευση (όχι τσακίσματα), γιατί αν μετρηθεί με όργανο ρίχνει κατηγορία...

Luwak
02-12-17, 16:18
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή ψάχνομαι κι εγώ για δομημένη καλωδίωση, θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρώ ποιοτικό utp τουλάχιστον cat 6a. Για παράδειγμα το παραπάνω που ανέφερε ο φίλος:
PANDUIT Cat6A TX6A που μπορώ να το βρώ?
Όσο κι αν το έψαξα σε online καταστήματα, δεν το βρήκα. Γνωστή αλυσίδα ηλεκ/κου υλικού, έχει panduit 6a αλλά ftp,όχι απλό utp.