PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιστάσεις σε συνδεσμολογία αστέρα



cosecon
09-10-17, 12:31
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Έχουμε τη παρακάτω συνδεσμολογία αντιστάσεων .
70934
Έχουν καεί κάποια στοιχεία και θέλω να παραγγείλω για αντικατάσταση.
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ είναι 2 παράλληλα συνδεδεμένες 3αδές σε συνδεσμολογία αστέρα.
Από κεί και πέρα τα στοιχεία που έχω είναι σύνολο 6kw και 3x440V.

Προσπαθώντας να προσδιορίσω τα ηλεκτρικά μεγέθη των αντιστάσεων σκέφτομαι το εξής:
6w σε 6 ίδιες αντιστάσεις μας δίνουν 1kw ανά αντίσταση.
Το πρόβλημά μου είναι να προσδιορίσω την τάση λειτουργίας των αντιστάσεων. Από φυσική λυκείου (πολλά χρόνια πίσω) θυμάμαι κάτι με ριζά του 3.
Είναι σωστό αυτό:
70935

vasilllis
09-10-17, 12:49
σωστο για την ταση.Ισχυ κάθε αντίστασης 1kw(*6) .ta 6w σε 6 ιδιες αντιστασεις κανει 36 w όχι 1κw.

cosecon
09-10-17, 12:58
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το σύνολο της συστοιχίας είναι 6kW. Αποτελείται από 6 όμοιες αντιστάσεις άρα 6KW/6=1KW κάθε αντίσταση. Κάνω κάτι λάθος;;;;

f_chronis
09-10-17, 14:35
ναι. Ξέχασες ένα Κ στο 6w :001_rolleyes:

f_chronis
09-10-17, 14:38
σωστο για την ταση.Ισχυ κάθε αντίστασης 1kw(*6) .ta 6w σε 6 ιδιες αντιστασεις κανει 36 w όχι 1κw.

Ο cosecon (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=39299) εννοούσε ότι 6kw "μοιράζονται" σε 6 αντιστάσεις. Άρα 1kw σε καθε μια

nick1974
10-10-17, 00:04
pre-heater Για καζανι ειν αυτο?
αν δουλευεις controller και μεγαλυτερες να βαλεις καλο κανεις κακο δεν κανεις (ειδικα αν εχουν παλιωσει / σχιστει οι μονωσεις απ τη μερια του FO απ το heater ως τη μπορνα)

cosecon
10-10-17, 11:03
Ακριβώς. Από Volcano είναι και δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες οι αντιστάσεις οπότε πάει για κατασκευή.

nick1974
10-10-17, 19:38
το φανταστηκα...
το στρογγυλο η το ορθογωνιο? το κυλινδρικο υποθετω.
εισαι ψιλοατυχος γιατι υπηρχε ενα ετοιμοπαραδωτο που χα ανακατασκευασει και που περιμενε εδω και πολυυυυυ καιρο και πριν ενα μηνα το εδωσα (το 12ρι, αλλα και στη περιπτωση σου κανει... γενικα οσο πιο πανω πας δεν ειναι θεμα αφου στους 120 -125... ( τεσπα οπου το ρυθμισεις, μου χει τυχει πρωτος να μου χει ζητησει 110) βαθμους κοβει ο κοντρολλερ. Πιο κατω αρχιζουν τα προβληματα και οι καπνοι και τα προστιμα)
Πηγαινε στον Οικονομου και ζητα του να σου φτιαξει με δειγμα 6 αντιστασουλες 220v 1-1,5KW εκαστη και εισαι οκ.
Διαφορετικα βαλε 450V 3-6 αντιστασουλες 1-2 + KW η καθε μια και καντα τριγωνο (οπως ειναι εξ αλλου τα περισσοτερα... υποθετω προσπαθεις να κρατησεις το original για να μη φτιαχνεις καινουργια μπαρακια στο top αλλα αν δεις μπορεις να κανεις μια χαρα τη μετατροπη σου και να χρησιμοποιησεις τα ιδια... Αν εχεις το βιβλιο με τα Heaters της Volcano θα δεις ολες τις παραλλαγες που πωλειται το συγκεκριμενο)
Επισεις αν δεν καιγεσαι απο χρονο υπαρχει ενα στο Μπαγκλαντες ετοιμοπαραδοτο (νομιζω το 8ρι ειναι, αλλα οποιο και να ναι απ τη στιγμη που χεις το 6ρακι ολα τα υπολοιπα σε υπερκαλυπτουν). Αν σε ενδιαφερει στειλε πμ.
Επισεις ΑΝ εχεις αυτο που εχει και μια μικρη αντισταση 100w πανω στην pilot μην παραλειψεις τη συνδεση της γιατι θα πρεπει να το αναβουν με ντιζελ και να μπαταρουν χειροκινητα αλλιως θα στακαρει ο πιλοτος. (αυτο στην περιπτωση που εχεις το μοντελο που ξεκιναει με FO στον πιλοτο, διαφορετικα το αγνωεις και δεν ενωνεις την μικρη αντισταση αν υπαρχει)