PDA

Επιστροφή στο Forum : λάμπες με λιγότερα volts



zoran
12-10-17, 19:06
Εάν σε ένα μετασχηματιστή που φωτίζει λάμπες LED 48v εγώ βάλω λάμπες LED 12v τι θα γίνει;

xristos2
12-10-17, 20:01
αν και δεν το εχω μελετησει πολυ το θεμα γιατι στο σχολειο εκανα πολλες απουσιες , νομιζω οτι θα καουν αμεσως.
εκτος εαν βαλεις τις τετραπλες λαμπες εν σειρα οποτε η καθε μια θα περνει 12 βολτ

xristos2
12-10-17, 20:02
περιμενω ευχαριστω και ενα εμοτιον οποιο θελεις κανε μου και λαικ

lepouras
13-10-17, 15:02
αν και δεν το εχω μελετησει πολυ το θεμα γιατι στο σχολειο εκανα πολλες απουσιες , νομιζω οτι θα καουν αμεσως.
εκτος εαν βαλεις τις τετραπλες λαμπες εν σειρα οποτε η καθε μια θα περνει 12 βολτ
δεν είναι καλή πρακτική αυτή διότι εσωτερικά έχουν ηλεκτρονικά κυκλώματα και τις περισσότερες φορές δεν συμπαθούν την εν σειρά συνδεσμολογία. αυτό θα δούλευε σε πυράκτωσης που είναι καθαρά ωμικά φορτία.

για να είναι 48 βολτ μάλλον σε κάνα ασανσέρ θα είναι.

nick1974
13-10-17, 16:23
48 βολτ ειναι η υποχρεωτικη ταση φωτισμου για οτιδηποτε υπαρχει σε περιβαλλον που μπορει να παει ανθρωπινο χερι και για εξωτερικους χωρους (αυτο ισχυει ως κανονισμος στα ναυπηγεια και υποθετω πως ισχυει και παντου).
led 48 βολτ υπαρχουν στην αγορα. Αν τωρα θες να βαλεις ντε και καλα 12volt γιατι πχ εχεις μερικες χιλιαδες λαμπες και δε ξερεις τι να τις κανεις πρεπει να χρησιμοποιησεις αναλογα την περιπτωση κυκλωμα υποβιβασμου. (αν προκειται για εργοταξιακο χωρο φροντισε να βρισκεται εκτος αυτου του χωρου ωστε να μη θελει πιστοποιηση και να στελνεις στο φωτισμο καθαρα 12)

mikemtb
09-12-17, 00:52
Τελικά έβαλες τις 12βολτες λάμπες στον "μετασχηματιστή" των 48??

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

zoran
09-12-17, 01:12
Όχι, έβαλα 42v και δούλεψαν.