PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση κουζινας Zanussi



dant3
17-10-17, 11:00
Αγοραστηκε μια κουζινα zanussi και θελω να τη συνδεσω.
Δε μου δωσαν καλωδια και τιποτα μαζι.
Απο πισω ειναι ετσι
70998
Ενω εχει και αυτο πανω στο πισω μερος.
70999
Εχουν ενα πολυμπριζο στη θεση της κουζινας,που λεει για μεγιστο φορτιο 3680W.
Να βαλω μια πριζα στη κουζινα και να τη βαλω στο πολυπριζο?

Ευχαριστω!

johnnyb
17-10-17, 11:19
Μπορεις να βαλεις 2,5mm φις στην κουζινα αλλα οχι να τη συνδεσεις στο πολυπριζο

Κυριακίδης
17-10-17, 11:41
Θεωρώ λίγο περίεργο να μην έχει την γείωση στην πάνω και κάτω αντίσταση και πλησιέστερα στο σώμα της αντίστασης όπως ήταν και καθιερωμένο μέχρι σήμερα.

dant3
17-10-17, 15:44
Τα φις τα εχω.
Το θεμα ειναι που τα συνδεω πισω!
Υποθετω ακολουθω το 3ο σχεδιαγραμμα?

george Mp
17-10-17, 16:21
Τα φις τα εχω.
Το θεμα ειναι που τα συνδεω πισω!
Υποθετω ακολουθω το 3ο σχεδιαγραμμα?Το 1ο σχεδιαγραμμα.

johnnyb
17-10-17, 16:29
Δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα και η ισχύς της κουζίνας δε συγχωρεί λάθη . Φώναξε ηλεκτρολόγο να βάλει το σωστό καλώδιο να ελέγξει και την καταλληλοτητα της παροχής που πρέπει να συνδεθεί.

lepouras
17-10-17, 18:04
δεν συνδέεται με φις αλλά με 6άρι καλώδιο στην πρώτη συνδεσμολογία και με κλέμα στην παροχή της κουζίνας(6άρια καλώδια έχει και εκεί και μεγάλη ασφάλεια 25Α). αν εκεί που θες να την βάλεις δεν έχει παροχή τότε πρέπει να φέρεις κάποιον να βρει που είναι ή να τραβήξει καινούργια από τον πίνακα.

όλα τα υπόλοιπα που είπες είναι συνταγή για φωτιά.

dant3
17-10-17, 18:20
Θα φωναξω τελικη ηλεκτρολογο για να μου κανει και την εγκατασταση και σε ενα αλλο περιεργο φωτιστικο.
Οντως τα περι συνδεσμολογιες δε τα γνωριζω καλα,αλλα εφοσον εχω οδηγιες για τι και πως ,ξερω να τα χειριζομαι.
Οπως και να εχει ευχαριστω!

george33
18-10-17, 12:08
Όταν λες η κουζίνα από πίσω είναι έτσι,εννοείς χωρίς καπάκι;Καινούρια την αγόρασες;
Και εννοείτε αυτή είναι δουλειά αδειούχου ηλεκτρολόγου,και για το δικό σου καλό και για της κουζίνας.

dant3
18-10-17, 14:09
Οχι εχει καπακι απο πισω.Απλα μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε εστω το καλωδιο ετοιμο να μπει στη παροχη.
Ναι κανουργια αγοραστηκε.

lepouras
18-10-17, 14:25
οπότε έχουμε και λέμε.
Α) δεν πρόσεξες ότι δεν χρειάζεται να βγει όλη η πίσω λαμαρίνα αλλά μόνο το μικρο καπάκι που έχει επάνω στην λαμαρίνα για να συνδεθεί η παροχή.(τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχω βρει να μην έχει καμία)
Β) δεν το ήξερες αλλά ποτέ οι κουζίνες (όπως και οι εστίες όταν είναι αυτόνομες) δεν συνοδεύονται με καλώδιο ακριβός γιατί έχουν την δυνατότητα πολλών διαφορετικών συνδέσεων που μπορεί να είναι μονοφασική διφασική η τριφασική κλπ
Γ) σου λείπουν βασικές γνώσεις για να μπεις στην διαδικασία να κάνεις μόνος σου την σύνδεση γιατί ανάλογα με την σύνδεση πρέπει να κάνεις και τα ανάλογα γεφυρώματα στις βίδες
Δ) ευτυχώς που ρώτησες γιατί αν έβαζες φις και σε πρίζα θα μαγείρευες καλώδια.
Ε) δεν λέω άλλα πιστεύω να σου φτάνουν αυτά

οπότε όπως καταλαβαίνεις μερικά πράγματα που σε πολλούς είναι αυτονόητα (άσχετα αν είναι ηλεκτρολόγοι ή όχι) και φαίνονται απλά τελικά δεν είναι οπότε η απόσταση του να το κάνεις σωστά μέχρι την καταστροφή είναι πάρα πολύ μικρή.

dant3
22-10-17, 18:02
Και ομως βγαινει ολη η λαμαρινα και δεν εχει καπακι.Για αυτο το λογο εχει η λαμαρινα μονο 2 βιδες.Ενταξει δεν ειμαι και γκαβος.
Οπως ειπα και μονος μου γνωσεις σε συνδεσμολογιες ηλεκτρολογικων,δεν εχω,για αυτο και μπηκα και ρωτησα και δε πηρα να κανω οτι μου κατεβει οπως κανουν ουκ ολιγοι.Γεφυρωματα γνωριζω να κανω,επειδη δεν γνωριζα περι συνδεσμολογιας,δε σημαινει οτι δε ξερω να βαλω μια πριζα στο τοιχο.
Για το φις ρωτησα,απλα γιατι για καποιο λογο ακριβως διπλα στη κουζινα εχουν βαλει πολυπριζο και μου εκανε και μενα εντυπωση και ρωτησα πιο πολυ εγκυκλοπαιδικα.
Νομιζω πως η αρχη του φορουμ ειναι να ρωταμε για κατι που δε γνωριζουμε.
Τωρα αν εδω μεσα πλεον θελετε να ασχολειστε μονο με τις πατεντες σας και τις ευρεσιτεχνιες,καλως,το πιασα το νοημα.
Κριμα γιατι παρακολουθουσα κατα καιρους με ενδιαφερον,εδω και χρονια.
Καλη σας συνεχεια και συγνωμη αν σας εθιξα και τη νοημοσυνη με τις χαζο ερωτησεις μου :001_smile:

pstratos
22-10-17, 18:12
Αν ειναι κλασική κουζίνα (μάτια + φούρνος) τότε είναι περί τα 8.000 - 10.000 Watt. Ουτέ λόγος για πολύμπριζο. Ιδανικά θες 230V σε 6+ καλώδιο σε 25 τουλ ασφάλεια, και πάλι δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα τα μάτια + φούρνο ταυτόχρωνα. Ιδανικά θες τριφασική παροχή (κανένα σχεδόν σπιτι δεν έχει στην κουζίνα, το έχουμε ξανασυζυτήσει)

Αν είναι σκέτος φούρνος (έτσι φαινεται στην φωτο) με την πλάκα ματιών ξεχωρη, τοτε μπορεις να βάλεις φις (με 2.5 μμ καλώδιο) και πάλι οχι σε πολυμπριζο (κανενα σχεδον δεν ειναι με 2.5μμ). Αυτοι οι φούρνοι συνήθως έχουν το φις στη συσκευασία

Πολυμπριζο διπλα στην κουζινα εχουν για 100 διαφορετικούς λογους. Καφετιερα, multi, μεχρι να φορτιζει η μαγειρισα το tablet των συνταγων :wiink: