Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : ΧΩΡΙΣ ΔΕΗ



aias212
21-10-17, 08:10
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ 24V ΚΑΙ ΚΙΝΩ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΕΜΙΖΩ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 12V. ΔΙΝΩ ΡΕΥΜΑ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΣΗΦΩΝΑ ΜΕ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΤΗΛΩΡΑΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕ 12V.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΥΤΟΜΑΤΑ?

picdev
21-10-17, 08:16
έχει το top ψηφιακά βολτόμετρα με άνω και κάτω όρια, το βάζεις στις μπαταρίες και μόλις η τάση πέσει κάτω απο ένα όριο , τότε κλείνει μια επαφή.
Βέβαια το πλυντήριο ειναι μεγάλο φορτίο.

aias212
21-10-17, 08:21
ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ Ο ΘΕΡΜΟΣΗΦΩΝΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΑΠΛΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟΜΑΤΟ

SV1JRT
21-10-17, 10:19
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ 24V ΚΑΙ ΚΙΝΩ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΕΜΙΖΩ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 12V. ΔΙΝΩ ΡΕΥΜΑ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΣΗΦΩΝΑ ΜΕ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΤΗΛΩΡΑΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕ 12V.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΥΤΟΜΑΤΑ?

Αυτά τα 24V από πού τα παίρνεις ??
Και γιατί με τα 24V κινείς γεννήτρια και δεν τα δίνεις απευθείας στις μπαταρίες ??

.

ioannis_83
21-10-17, 17:53
Αυτά τα 24V από πού τα παίρνεις ??
Και γιατί με τα 24V κινείς γεννήτρια και δεν τα δίνεις απευθείας στις μπαταρίες ??

.
πραγματικα,το ιδιο σκεφτηκα αμεσως.

aias212
22-10-17, 08:26
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΛΙ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΘΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙΝΩ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕ 2 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 24 V ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΕΜΙΖΩ ΜΕ 24ΑΡΙ ΔΥΝΑΜΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ

aias212
22-10-17, 08:29
πραγματικα,το ιδιο σκεφτηκα αμεσως.
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΚΑΙ Ο ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑΣ ΝΑ ΜΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΗ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ

elektronio
22-10-17, 09:11
Φίλε Αία, εξήγησε λιγό πιο λεπτομερώς την εγκατάσταση σου. Η γεννήντρια είναι βενζινοκίνητη; έχει μίζα; το μοτέρ 24V την ξεκινάει σαν μίζα; ή με αυτό λειτουργεί για να παράγει ρεύμα; αν είναι το δεύτερο από που γεμίζουν οι μπατσρίες των 24V από το παραγόμενο ρεύμα; Αν μπορείς κάνε ένα πρόχειρο σκίτσο με το χέρι πως είναι συνδεδεμένα τα διάφορα μέρη.

Από την γεννήτρια συμπεραίνω οτι δεν ζεις σε διαμέρισμα οπότε σκέψου και άλλες μορφές δωρεάν ή πιο φτηνής ενέργειας. Ηλιακό θερμοσίφωνα (ιδιοκατασκευή για μικρό κόστος) ή θερμοσίφωνα ξύλων φωτοβολταϊκά κλπ.

aias212
26-10-17, 09:33
λοιπον κυριοι τη γεννητρια την γυριζει ενα μοτερ 24 v συνδεσα εναν φορτιστη για τις μπαταριες 12v με ινβερτερ δινω ρευμα στο σπιτι θελω να αυτοματοποιησω λιγωτα πραγματα οπως να ξεκιναει το μοτερ αν πεφτουν οι μπαταριες

antonisfa
26-10-17, 09:44
https://www.poweringthenetwork.com/lvd-wall-mount/

Κάτι παρόμοιο ζητάς?

Μμμ δεν βγάζει επαφή όμως για κοντρολ.

Το παρακάτω ίσως να σου κάνει
http://www.farnell.com/datasheets/55556.pdf

Panoss
26-10-17, 10:21
λοιπον κυριοι τη γεννητρια την γυριζει ενα μοτερ 24 v
Έχεις ενέργεια για να γυρίζει το μοτέρ (που γυρίζει τη γεννήτρια).
Άρα δεν σου χρειάζεται η γεννήτρια, την έχεις ήδη την ενέργεια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί το 'χεις κάνει έτσι, αν θες εξήγησε λίγο.

Κυριακίδης
26-10-17, 10:31
Μάλλον αναφέρεται σε αυτόματη εκκίνηση (μίζας ) της γεννήτριας . Υπάρχουν τέτοια συστήματα σε διακοπή ρεύματος δικτύου , αλλά ο ενδιαφερόμενος από ότι κατάλαβα αυτό θέλει να γίνεται με βάση διακοπή / εξάντληση της μπαταρίας .

lepouras
26-10-17, 15:11
κααχρην βαζε και καμια τελια αναμεσα στις φρασεις σου γιατι μονοκοματα που γραφεις δεν βγαζουμε ακρη.

Α)έχεις τις μπαταρίες οκ(12 ή 24)
Β) με αυτές γυρνάς ένα μοτερ που είναι 24 βολτ
Γ) με το μοτερ αυτό γυρνάς μια γεννήτρια που παράγεις 230 βολτ
Δ) με τα 230 βολτ δουλεύεις το πλυντήριο
Ε) με τα 230 θέλεις να φορτίζεις τις μπαταρίες που γυρνάνε το μοτέρ που γυρνάει την γεννήτρια που που θα φορτίζει τις μπαταρίες που γυρνάνε το μοτέρ που θα γυρνάει την γεννήτρια που θα φορτίζουν τις μπαταρίες που θα γυρνάνε το μοτέρ .................................. :confused1:

τη χάνω?

rama
26-10-17, 15:49
Νομίζω έχει γίνει σύγχυση μεταξύ του "μοτέρ" και "μίζας".
Οταν αναφέρεται σε μοτέρ, εννοεί μίζα της γεννήτριας και όχι τον τρόπο κίνησης της γεννήτριας.
Με όλα αυτά, νομίζω θέλει να αυτοματοποιήσει την εκκίνηση της γεννήτριας όταν ενεργοποιείται ένα συγκεκριμένο φορτίο και όταν εκφορτίζονται οι μπαταρίες κάτω από ένα συγκεκριμένο επίπεδο.

tasos987
26-10-17, 20:26
Εγω παλι καταλαβα οτι η γενητρια παραγει 24 ν και οι μεγαλες καταναλωσεις τροφοδοτουνται με inverter ενω τα υπολοιπα απευθειας απο τις μπαταριες που φορτιζουν απο την γεννητρια.για να τροφοδοτησουν και το inverter.

MacGyver
26-10-17, 21:10
Εγώ ακόμα προσπαθώ να σχεδιάσω το μπλοκ διάγραμμα.

^Active^
26-10-17, 23:48
Εγώ ακόμα προσπαθώ να σχεδιάσω το μπλοκ διάγραμμα.


:lool: :lool: :lool::lool:

info@kalarakis.com
27-10-17, 08:26
Εγω δεν........ καταλαβα
Μα τιποτα σου λεω

vasilllis
27-10-17, 08:46
εφτασαν τα 19 μαζι με το δικο μου...

apilot
27-10-17, 12:19
Λοιπόν aias212 κάνε κάποιο διάγραμμα ή εξήγησε με περισσότερη ανάλυση.
Πάρτο από την αρχή μήπως και καταλάβουμε τελικά τι έχεις κάνει.
Μόνο έτσι μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

pstratos
27-10-17, 16:03
Λοιπόν το βρήκα. Στο πρώτο μυνημα το "ΚΙΝΩ" αν γίνει "εκκινώ" βγαίνει νόημα! Θέλει μόλις η γυναίκα του να πάει να ξεκινήσει πλυντήριο ή θερμοσίφωνα να ξεκινά αυτόματα η μίζα (μοτερ) της γεννήτριας. Μια ίδεα: Ένα πράσινο μπουτόν που θα οπλίζει ένα μεγάλο ρελέ μεταξύ εξόδου γεννήτριας και μιας πρίζας μεγάλων φορτίων.
Ένα - δυο χρονικά ώστε με το πάτημα του κουμπιού αν γίνονται τα ακόλουθα:
1. Εκκίνηση μίζας για πχ 2 sec.
2. Αναμονή για πχ 30 sec (να ζεσταθεί λίγο ο κινητήρας) - αφού διαπιστωθεί τάση στην έξοδο
3. Όπλιση μεγάλου ρελέ για να τροφοδοτηθούν τα μεγάλα φορτία.

4. Χρονοδιακόπτης να σβήσει η γεννήτρια μετά από πχ 3 ώρες, μην ξεχαστεί αναμένη.


Φυσικά όλα αυτά γίνονται αυτόματα με κάτι ώραια συστηματάκια της Victron αλλά μάλλον τα μερικά K€ που κοστίζουν είναι out of question :wiink:

info@kalarakis.com
27-10-17, 22:42
αν είναι έτσι που τα περιγράφει ο pstratos
τότε χρειάζεται ένα συγκριτή τάσης και ένα χρονικό
https://aaergalia.gr/hlektronika-ejarthmata/pcbs-aruinos-1/timer-relay για το χρονικό
https://aaergalia.gr/voltege-comparator για το συγκριτή

για τη φόρτιση της μπαταρίας πάλι συγκριτή τάσης για να ανιχνεύσει το χαμηλό και το ίδιο χρονικό για να βάλει μπροστά τη γεννήτρια

PALIARMOTHS
27-10-17, 22:49
Μάλλον εννοεί να βγάζει ρεύμα, και με το ίδιο ρεύμα να φοτίζει τις μπαταρίες που αυτές δίνουν να γυρίσει το μοτέρ που παράγει ρεύμα και με αυτό το ρεύμα να φορτίζει τις μπαταρίες που αυτές δίνουν ρεύμα να γυρίσει το μοτέρ που το ρεύμα που θα βγάλει το μοτέρ θα φορτίζει τις μπαταρίες και............... χάθηκα.......

Φίλε μου, δώσε μία απλή και ολοκληρωμένη περιγραφή του όλου συστήματος για να καταλάβουμε τί θές να κάνεις και να σε βοηθήσουμε!

Panoss
28-10-17, 10:04
ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ 24V ΚΑΙ ΚΙΝΩ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΕΜΙΖΩ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 12V.

Ο Αίας μάλλον μας εγκατέλειψε, οπότε για να μη χαθούμε, ας δεχτούμε την πιο λογική ερμηνεία του παραπάνω: το 'μοτέρ 24V' είναι η μίζα της γεννήτριας.
Πάμ' παρακάτ'....

aias212
31-10-17, 07:00
ΠΑΙΔΕΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΜΕ ΞΑΝΑ.ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΛΟΥΡΙ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ.ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΗΦΩΝΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΗ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΔΙΝΕΙ 220V ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΘΕΡΜΟΣΗΦΩΝΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΕΠΙΒΑΡΗΝΩ ΤΟ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕ 2 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 24V ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 12V ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ Ο ΡΙΘΜΙΣΤΗΣ ΦΩΡΤΙΣΗΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ 12 V ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΩΝ 220V ?.

mikemtb
31-10-17, 07:57
Αν υποθέσουμε ότι έχεις λύσει τις ενεργειακές εξισώσεις,
Ο θερμοσίφωνες ανάβει με ένα διακόπτη, σωστά? Δίπλα του,δε γίνεται να βάλεις άλλο ένα διακόπτη ο οποίος θα δίνει ρεύμα στο μοτέρ των 24βολτ?
Μερικές φωτογραφίες του θερμοσίφωνα, της γεννήτριας, του μοτέρ 24 βολτ, του πίνακα ρεύματος, και των μπαταριών 24βολτ, θα βοηθούσαν πάρα πολύ! Ευχαριστούμε

via Tapatalk

elektronio
31-10-17, 08:26
ΠΑΙΔΕΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΜΕ ΞΑΝΑ.ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΛΟΥΡΙ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ.ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΗΦΩΝΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΗ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΔΙΝΕΙ 220V ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΘΕΡΜΟΣΗΦΩΝΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΕΠΙΒΑΡΗΝΩ ΤΟ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕ 2 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 24V ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 12V ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ Ο ΡΙΘΜΙΣΤΗΣ ΦΩΡΤΙΣΗΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ 12 V ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΩΝ 220V ?.

Φαντάζομαι ότι ανοίγεις το θερμοσίφωνα από κάποιο διακόπτη, και ότι ο θερμοσίφωνας είναι με αντίσταση 220V. Βάλε παράλληλα με το θερμοσίφωνα ένα ρελέ 220V και μέσω του ρελέ δώσε τάση στο μοτέρ του πλυντηρίου. Μπορείς να βάλεις και ένα διακόπτη παράλληλα με τις επαφές του ρελέ για να δουλεύεις όποτε θέλεις χειροκίνητα το μοτέρ.

Τα καλώδια δεν έχουν θέμα με την τάση αλλά με το ρεύμα. Αν αντέχουν το ρεύμα που θέλεις να περάσει δεν υπάρχει πρόβλημα. Προσοχή όμως γιατί συνήθως σε χαμηλές τάσεις για να βγει ισχύς το ρεύμα είναι μεγάλο.

rama
31-10-17, 10:40
Πάντως η συγκεκριμένη διάταξη όχι μόνο έχει μεγάλες απώλειες από τις πολλαπλές μετατροπές τάσεων, αλλά κάνει σπατάλη και στη συνολική χωρητικότητα των μπαταριών.

micalis
08-11-17, 21:28
Εγω παλι καταλαβα οτι παλι ψαχνουμε για ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ

Panoss
08-11-17, 23:24
Ε, με τόσο ψάξιμο κάποτε θα το βρούμε.:lool:

aias212
16-11-17, 17:15
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ
ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ KAI DOYLEYEI ΜΕ 12 ΚΑΙ 24 V ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΕΝΑΝ ΔΥΝΑΜΟ 70Α ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΗ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΦΡΕΝΑΡΕΙ Ο ΔΥΝΑΜΟΣ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?

vasilllis
16-11-17, 17:22
Γράφε με μικρά και όχι κεφαλαια

llion
16-11-17, 20:29
Μάλλον θα φοβάται το σκοτάδι.

IRF
16-11-17, 21:13
βάλε φωτογραφία τουλάχιστο να καταλάβουμε που είναι τα 70Α; τι λαμπάκι; τι μοτερ; κλπ

mikemtb
17-11-17, 21:10
Ο Δυναμό είναι 12 βολτ?

via Tapatalk

mikemtb
17-11-17, 21:14
ΠΑΙΔΕΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΜΕ ΞΑΝΑ.ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΛΟΥΡΙ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ.ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΗΦΩΝΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΗ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΔΙΝΕΙ 220V ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΘΕΡΜΟΣΗΦΩΝΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΕΠΙΒΑΡΗΝΩ ΤΟ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕ 2 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 24V ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 12V ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ Ο ΡΙΘΜΙΣΤΗΣ ΦΩΡΤΙΣΗΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ 12 V ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΩΝ 220V ?.
Στα αλήθεια δεν μπορείς να βγάλεις μερικές φωτογραφίες να ξεστραβωθουμε και εμείς οι νέοι ?

via Tapatalk

aias212
17-11-17, 21:20
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ 300W ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕ 12 Η 24 ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΔΥΝΑΜΟ 70Α ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΙΣΕΙ ΑΛΛΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΚΟΛΟΝΕΙ.

pstratos
17-11-17, 21:42
λογικο δεν είναι? Το ζητάς να φορτίσει άλλες μπαταρίες, δηλαδή να δώσει ενέργεια (ηλεκτρική) στις μπαταρίες. Από που θα την βρεί?? Από αυτό που θα του γυρίσει τον άξονα. Το "αυτό" θα πρεπει να δώσει αυτή την ενέργεια. Άρα θα ζοριστεί. Όπου "αυτό" μπορεί να είναι ένας σκίουρος που κάνει ρόδα, ένας ποδηλάτης σε ένα ποδήλατο γυμναστηρίου, ένας βενζινοκινητήρας.... ακόμα και ένα άλλο μοτερ (όπως στην περίπτωσή σου.....).

Αλλά θα σε ξαναρωτήσω: αφού έχεις τα 24V γιατί δεν ασχολείσαι με το πως θα φορτίσεις τις 12V μπαταρίες σου (πχ Dc-Dc) και κάνεις τέτοιες "αλχημίες" με μοτερ πλυντηρίου και "δυναμούς"???

Nemmesis
17-11-17, 22:56
καταρχάς το οτι γυρνάει με 12 η 24 v δεν σημαίνει οτι "δινει" τα 300w που γράφει... επίσης και να είχε τα 300w στα 24v... το δυναμό σου μπορεί να ζητήσει μέγιστο μέχρι 800w περίπου... άρα καταλαβαινεις οτι απλα δεν γίνεται αυτό που θες..

tsimpidas
18-11-17, 09:05
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ 300W ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΕ 12 Η 24 ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΔΥΝΑΜΟ 70Α ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΙΣΕΙ ΑΛΛΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΚΟΛΟΝΕΙ.


εκτός το οτι είναι το δεύτερο θέμα που ανοίγεις για τον ίδιο λόγο =http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=90329

το ρεύμα που το βρίσκεις και τροφοδοτείς το μοτέρ εξαρχής ??

τι πλυντήριο είναι αυτό που έχει 12ν μοτέρ ?? [θέλω για το εξοχικό μου ένα]

αλλά
τώρα κατάλαβα ποιος είσαι...... είσαι αυτός=


https://www.youtube.com/watch?v=0d7ee0_gpr0

lepouras
18-11-17, 10:41
εκτός το οτι είναι το δεύτερο θέμα που ανοίγεις για τον ίδιο λόγο =http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=90329


και για αυτό τον λόγο συγχωνεύτηκαν
Αίαντα ελ και αεικίνητε μην γράφεις με κεφαλαία και μην ανοίγεις αλλά θέματα για το ίδιο πράγμα.

Panoss
18-11-17, 11:51
αλλά
τώρα κατάλαβα ποιος είσαι...... είσαι αυτός=


https://www.youtube.com/watch?v=0d7ee0_gpr0
Δεν νομίζω, γιατί αυτό έχει λογική: αντικατέστησε την ηλεκτρική ενέργεια με κινητική ενέργεια από τα πόδια του..θύματος...:biggrin:
Ενώ αυτό που λέει ο aias212...:confused1::blink:

tsimpidas
18-11-17, 12:34
αφου το μοτέρ το εβγαλε !!!!
πως θα πλύνει τα ρούχα..

η λύση ειναι μια.. θα κοτσαρει και τον δυναμό στο πλυντήριο και θα πλένει και ρούχα συνάμα με την παράγωγη ρεύματος,

το ''ποδήλατο'' θα το φτιάξει με διπλό πεταλ για όταν ''ανάβει το λαμπάκι'' και θελει περισσότερη δύναμη,
εκεί θα πεταλανε και οι δυο.:w00t:

Panoss
18-11-17, 12:38
αφου το μοτέρ το εβγαλε !!!!
πως θα πλύνει τα ρούχα..
Το μοτέρ το αντικατέστησε με το 'ποδήλατο'.
Ο κάδος περιστρέφεται από το 'ποδήλατο'.
Γιατί να μην πλύνει τα ρούχα;