PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιό Fiat Punto με χοντρή ζημιά κινητήρα...Τι επιλογές έχω???



Ulysses
21-10-17, 11:18
Θέλω τη βοήθεια σας όσοι έχετε εμπειρία.
Χάλασε σοβαρά ο κινητήρας μου και δεν αξίζει η επισκεύη.
Έχω Punto Sporting Ιαν-2004 (Facelift) 1.4cc/95hp (275.000km) και εχθές με ενημέρωσε ο τεχνικός οτι έχω κάψει 2η φορά φλάτζα κεφαλής,θέλει ρεκτιφιέ κτλ κτλ και μου έλεγε κοστολόγια τύπου 1200€...
Μεταχειρισμένος κινητήρας τελειωμένη δουλειά 900€ (γιατί έχει λιγότερα λυσήματα)


Δεν σκοπεύω να πάρω άλλο (για την ώρα) και ήθελα να μου πείτε τι επιλογές έχω για το παλιό...δηλαδή:


1) Αν πάρω από μάντρα μεταχειρισμένο κινητήρα,δίνουν εγγύηση για τέτοια περίπτωση?Αξίζει να ασχοληθώ με την επισκεύη του αυτοκινήτου γενικά?


2) Αν θεωρητικά το φτιάξω και γίνει καλή δουλειά,υπάρχει περίπτωση να μου βγάλει άλλο χοντρό παλούκι σε άλλο τμήμα το αμάξι λόγω πολυκαιρίας ή δεν υπάρχουν άλλες τόσο δαπανηρές ζημιές?


3) Υπάρχουν μάντρες που αναλαμβάνουν να το μαζέψουν και σε πληρώνουν???Και πόσα?


4) Να το κρατήσω στον κήπο μου δοκιμάζοντας να πουλάω ότι μπορώ μεμονωμένα ή δεν αξίζει η φασαρία και δεν θα φεύγουν τα ανταλλακτικά και θα κάνω και τον κήπο καρναβάλι (σαν συνεργείο)?


5) Αν αποφασίσω να το δώσω σε μάντρα τι διαδικασίες πρέπει να κάνω (γραφειοκρατικά)?Μπορώ να πάω πχ σε ένα ΚΕΠ και να τους δώσω τα χαρτιά μου και αυτοί τα κάνουν όλα ή πρέπει να πάρω ένα μήνα άδεια απο δουλειά για να τρέχω να διεκπεραιώσω χρονοβόρες διαδικασίες?


*Για να σας προλάβω...μεταχειρισμένο αμάξι δεν παίρνω και σε μηχανές δεν ανεβαίνω...


Ευχαριστώ...

p270
21-10-17, 11:30
αν ο μηχανικος που θα το αναλαβει ειναι καλος η λυση τις επισκευης ειναι η καλυτερη γιατι το μεταχειρισμενο μοτερ δεν ξερεις τι θα σου βγαλει
απο την αλλη η επισκευη ειναι σε υψηλη τιμη που μαλλον ξεπερνα την αξια του αυτοκινητου

οσο για το αν τα παιρνουν μαντραδες ; ναι τα παιρνουν αλλα τα ξεφτυλιζουν στις τιμες

ψαξε το λιγο πριν αποφασισεις τι θα κανεις

για να εκαψε φλαντζα μαλλον ανεβασε θερμοκρασια ετσι;

xifis
21-10-17, 11:30
..Δε το πας κ πουθενα αλλου σε καναν αλλο?Οι μαστορες ειναι κ λιγο οπου σε πετυχουν κ οπου τους πετυχεις..Αν κ στα 275Κ..μαλλον τα βγαλε τα λεφτα του.
Επισης τσεκαρε πιο καλα κ την περιπτωση του μτχ καθως ειναι η πιο vfm λυση γιατι νορμαλ αμαξι καινουριο με κατω απο 15 χιλιαρικα δε παιρνεις,κ παλι κουβας θα ειναι με φτηνοπλαστικα κ πορτες τσιγαροχαρτα.Η θα δωσεις κανα 25αρι για κανα golf..δε νομιζω οτι αξιζει για ναναι σε 6-7 χρονια με διαλυμενα χερουλια ηλεκτρικα και ουρανους ξεφλουδισμενους..
Μτχ λοιπον,τρακαρισμενο να μην ειναι,(το βλεπεις ευκολα κ ενα εμπειρο ματι ακομα πιο ευκολα) και ολα καλα.

picdev
21-10-17, 11:31
φίλε μου στο συνεργείο που πάω για fiat punto ρεκτιφιέ τα πάντα όλα, χρεώνει 500ε περίπου.
Για αλλαγή κινητήρα να χρεώσει κανένα 300αρι.
Δεν εχεις και μερσεντές να δινουν τιμές 1200ε , 1200 δεν κάνει ολο το αμάξι.
Επίσης ειναι πολύ απλό στις επισκευές του το συγκεκριμένο αμάξι, δεν ειναι audi.

xristos2
21-10-17, 11:34
σου ειπε γιατι θελει ρεκτιφιε;;
με τα χιλιομετρα που εχει κανει χλωμο το βλεπω


ΥΓ μην τον εμπιστευεσαι

picdev
21-10-17, 11:35
επίσης να ξέρεις οτι υπάρχουν πολλοί που θέλουν να δαγκώσουν, έχω δει πολλά :001_unsure:
πρόσεξε μην δεν θέλει τιποτα το αμάξι και με με 200ε για φλάτζα ξεμπερδεύεις.
τα ανταλλακτικά ειναι πολύ φτηνά στο συγκεκριμένο

p270
21-10-17, 11:42
άντε να θέλει ένα πολύ πολύ ελαφρύ πέρασμα με πλάνη στο σημείο που εφάπτεται η φλάντζα σιγά μην θέλει ρεκτιφιέ,πήγαινε και σε άλλους όπως σου είπαν τα παιδιά

Gaou
21-10-17, 12:00
εγω φιλε δεν βλεπω κατι παρανοικό στην όλη φάση. να ηταν κανα 200 λιγοτερα θα το φοβομουνα. αν τον εμπιστευεσαι σαν ανθρωπο καντου ρεκτιφιε.

Panoss
21-10-17, 12:21
Προτεινόμενες λύσεις:
1. Βάλ' το αγγελία στη Χρυσή Ευκαιρία, ότι το πουλάς όπως ακριβώς είναι, περιγράφοντας, ακριβώς, το πρόβλημά του. Χωρίς να ξοδέψεις ούτε ένα ευρώ παραπάνω γι αυτό.
2. Ρώτα κανένα μάστορα της προκοπής για συνολικό κόστος επισκευής, γιατί (μάλλον) αυτός προσπαθεί να σου πιάσει τον $ώλο.

picdev
21-10-17, 12:24
φλάτζα μπορεί να κάψει και 10, αλλά αν δεν λυθεί το μοτέρ να μετρηθεί δεν βγάζεις ετσι συμπέρασμα οτι θέλει ρεκτιφιέ, και σε τι βαθμό

Ulysses
21-10-17, 16:58
1200 μου ζήτησε μαζί με ιμάντα χρονισμού κτλ γιατί μου είπε οτι αν το λύσει καλό θα ήταν να αλλαχτούν..
Φλάτζα κεφαλής είχα αλλάξει στις 175.000 km.Ουσιαστικά με έβγαλε 100.000 km απο τότε που την άλλαξα.
Εκεί που οδηγούσα βλέπω ανάβει η θερμοκρασία,ανοίγω το καπώ και βλέπω λίγους καπνούς και το ψυγείο να αδειάζει τα υγρά σαν βρύση.Ίσως το χειροτέρεψα γιατί βαριόμουν να φωνάξω οδική που θα κανει 2 ώρες και έβαλα μπρος και το κίνησα για 2 km μέχρι το συνεργείο στη φάση που ήταν...
Ο τεχνικός όταν τον ρώτησα τι διάγνωση έκανε μου είπε πως ο κορμός στράβωσε,μέσα "βρήκε κομμάτια" (δε θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπε) και τέλος πάντων θα το πάει σε μάστορα που συνεργάζεται για ρεκτιφιέ.Επίσης μου οτι ο λόγος που έχασε νερά ήταν τα στεγανά της αντλίας νερού καθώς και μία μεταλλική τάπα (στον κινητήρα;δε θυμάμαι) η οποία είχε σαπίσει και έχανε νερά...

eleCtroAsxetos
21-10-17, 17:23
να σε ρωτησω μηπως εμεινε απο λαδι ο κινητηρας εντελώς? Γιατι η περιγραφη που λες τωρα απο τον τεχνικο μου κανει οτι πετσικαρε τελειως το μεταλλο στραβωσε απο τις θερμοκρασιες. Οποτε τωρα θελει ρεκτιφιε οχι απλα στην περιοχη της φλατζας αλλα και εσωτερικα.

xristos2
21-10-17, 17:28
σε τετοιες περιπτωσεις ζηταμε παντα και μια δευτερη γνωμη.
πηγαινε να δεις αν θα σου πουνε τα ιδια....

picdev
21-10-17, 17:43
Όπως και έχει τα λεφτά που ζήτησε ήταν λίγο υπερβολικά , τώρα οι πιο πολλοί σε αυτά κοπανανε γιατί βαριουνται και είναι μεγάλη δουλειά .
Αν ήσουν Αθήνα είχα να σε στείλω .

Σαν έναν φίλο που είχε ένα vr6 και όλοι του ζητάγανε 1000€ να αλλάξουν καδένα επειδή ήταν vr6.
Ε πήρε το Κιτ από ebay με 200€.
Πήγε σε ένα παππού που έκανε μόνο τέτοιες δουλειές , του πήγε και ένα χαρτί με το χρονισμό και του.εδωσε αλλά 200 και τελείωσε .

ioannis_83
21-10-17, 17:45
1200 μου ζήτησε μαζί με ιμάντα χρονισμού κτλ γιατί μου είπε οτι αν το λύσει καλό θα ήταν να αλλαχτούν..
Φλάτζα κεφαλής είχα αλλάξει στις 175.000 km.Ουσιαστικά με έβγαλε 100.000 km απο τότε που την άλλαξα.
Εκεί που οδηγούσα βλέπω ανάβει η θερμοκρασία,ανοίγω το καπώ και βλέπω λίγους καπνούς και το ψυγείο να αδειάζει τα υγρά σαν βρύση.Ίσως το χειροτέρεψα γιατί βαριόμουν να φωνάξω οδική που θα κανει 2 ώρες και έβαλα μπρος και το κίνησα για 2 km μέχρι το συνεργείο στη φάση που ήταν...
Ο τεχνικός όταν τον ρώτησα τι διάγνωση έκανε μου είπε πως ο κορμός στράβωσε,μέσα "βρήκε κομμάτια" (δε θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπε) και τέλος πάντων θα το πάει σε μάστορα που συνεργάζεται για ρεκτιφιέ.Επίσης μου οτι ο λόγος που έχασε νερά ήταν τα στεγανά της αντλίας νερού καθώς και μία μεταλλική τάπα (στον κινητήρα;δε θυμάμαι) η οποία είχε σαπίσει και έχανε νερά...
1ον τεραστια μλκια που το πηγες 2χμ???? χωρις νερα.η σωστη κινηση θα ηταν να μη σβησεις τον κινητηρα επειδη σταματαει η αντλια νερου και λογο αδρανειας ανεβαινει κι αλλο η θερμοκρασια,βαζεις τερμα το καλοριφερ στο ζεστο με φουλ αερα και συμπληρωνεις αμεσως νερα στο δοχειο ωστε να κατεβει η θερμοκρασια στο μπλοκ,επειτα να το σβησεις και να το φορτωσεις.αφου εγινε χοντρη ζημια πλεον,απ οτι καταλαβα βρηκε κομματια απο τα o-ring των εμβολων,αρα εχει αρπαξει και το χιτωνιο.η ταπα π σου ειπε οτι εχανε νερα ειναι η ταπα παγετου,ανοιγει οταν παγωσουν τα νερα λογο μη χρησης αντιψυκτικου.γνωμη μου,μην ασχοληθεις καν με αυτο το μοτερ,οταν η ζημια εχει ξεφυγει απο το καπακι,δεν αξιζει.θα δωσεις ενα καρο λεφτα και θα μπλεξεις,κατα πασα πιθανοτητα το ρεκτιφιε θα αποτυχει επειδη κανενα μηχανημα δε μπορει να ποιασει τις ανοχες του εργοστασιου και εδω μιλαμε για ακριβεια δεκατων χιλιοστου,θα σου καιει λαδια και δε θα τραβαει.βρες ενα μεταχειρισμενο,φτηνα ειναι,μετρηστε του τη συμπιεση,ξερουν στα συνεργεια και βαλτο κ οσο παει.

Xarry
21-10-17, 18:08
Το οτι θελεις δευτερη φορα φλατζα πρεπει να σκεφτεις πρωτα και οχι τα 1200 που ειναι νορμαλ τιμη υπο προυποθεσεις.

vasilllis
21-10-17, 18:55
1ον τεραστια μλκια που το πηγες 2χμ???? χωρις νερα.η σωστη κινηση θα ηταν να μη σβησεις τον κινητηρα επειδη σταματαει η αντλια νερου και λογο αδρανειας ανεβαινει κι αλλο η θερμοκρασια,βαζεις τερμα το καλοριφερ στο ζεστο με φουλ αερα και συμπληρωνεις αμεσως νερα στο δοχειο ωστε να κατεβει η θερμοκρασια στο μπλοκ,επειτα να το σβησεις και να το φορτωσεις.αφου εγινε χοντρη ζημια πλεον,απ οτι καταλαβα βρηκε κομματια απο τα o-ring των εμβολων,αρα εχει αρπαξει και το χιτωνιο.η ταπα π σου ειπε οτι εχανε νερα ειναι η ταπα παγετου,ανοιγει οταν παγωσουν τα νερα λογο μη χρησης αντιψυκτικου.γνωμη μου,μην ασχοληθεις καν με αυτο το μοτερ,οταν η ζημια εχει ξεφυγει απο το καπακι,δεν αξιζει.θα δωσεις ενα καρο λεφτα και θα μπλεξεις,κατα πασα πιθανοτητα το ρεκτιφιε θα αποτυχει επειδη κανενα μηχανημα δε μπορει να ποιασει τις ανοχες του εργοστασιου και εδω μιλαμε για ακριβεια δεκατων χιλιοστου,θα σου καιει λαδια και δε θα τραβαει.βρες ενα μεταχειρισμενο,φτηνα ειναι,μετρηστε του τη συμπιεση,ξερουν στα συνεργεια και βαλτο κ οσο παει.Καπως ετσι.τωρα τα εγκαυματα που θα κανει θα μπορεσει να τα αποφυγει στο τριτο θεμα που θα ανοιξει 'καηκε τριτη φορα η φλατζα'.
Δεν λέγονται αυτα τα πραγματα...
Το οτι θελεις δευτερη φορα φλατζα πρεπει να σκεφτεις πρωτα και οχι τα 1200 που ειναι νορμαλ τιμη υπο προυποθεσεις.Φυσιολογικο ειναι να θελει ενα αυτοκινητο δευτερη φορα φλατζα.
Αντλια εχανε και δεν το προσεξε κανεις.σε καποια χλμ τις αλλαζουν προληπτικα , έχει κάνει λεει 100.000 χλμ δεν ειναι λιγα.

Xarry
21-10-17, 20:28
Οτι και να εχει το αμαξι αν το βλεπεις οτι ανεβαζει θερμοκρασια συνεχεια τοτε ναι ειναι φυσιολογικο αν το κυκλοφορεις να φλατζαρει.
Με φυσιολογικη θερμοκρασια ειναι απαραδεκτο, απο καπου αλλου προηλθε η ζημια.

mitsus78
21-10-17, 20:52
Πρωπικα συμφωνω με αυτο που ειπε κσι ioannis83

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xarry
21-10-17, 21:53
Αφου δεν ειχε νερα το καλοριφερ δε θα εκανε τιποτα. Επισης αλλο 2 χιλιομετρα με ανεβασμενη θερμοκρασια αλλο 2 χιλιομετρα με τη βελονα να εχει φυγει πανω απο τα κοκκινα. Και νερο να βαλεις (που ειναι απο επικινδυνο εως απαγορευεται σε καυτο μοτερ) αμα εχανε δε θα εκανες τιποτα.
Αφηστε που τη ζημια κατα 90% την ειχε παθει.

Τωρα οσον αφορα το αρχικο ποστ και την μη επιθυμια του για μεταχειρισμενο και μιας και το θεμα μεταχειρισμενο με απασχολουσε πολλα χρονια και ειδα πανω απο 50 αυτοκινητα για να καταληξω θα σου πω οτι και να φτιαξεις το αμαξι οπως πρεπει που στην ουσια θα εχεις ενα μοτερ σε πολυ καλη λειτουργικη κατασταση με τα χιλιομετρα που ηδη εχει απλα ειναι τελειωμενο. Eνα μεταχειρο με τα μισα χιλιομετρα δε σου λεω με 50 και 60 χιλιαδες σιγουρα ειναι αντικειμενικα πολυ πιο αξιοπιστη και σωστη λυση.

Εγω δε θα το εφτιαχνα, παρ ολο που ξαναλεω οτι αν γινει σωστη δουλεια το μοτερ θα ειναι αριστο.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
21-10-17, 21:57
1200 μου ζήτησε μαζί με ιμάντα χρονισμού κτλ γιατί μου είπε οτι αν το λύσει καλό θα ήταν να αλλαχτούν..
Φλάτζα κεφαλής είχα αλλάξει στις 175.000 km.Ουσιαστικά με έβγαλε 100.000 km απο τότε που την άλλαξα.

Tο ποσό είναι σχετικά μεγάλο καλλίτερα μια μεταχειρισμένη μηχανή που κι' αυτή θα χρειαστεί τα σχετικά της ιμάντες κ.λ.π. το ποσό λίγο πιο μικρό θα είναι αλλά θα έχεις καλλίτερο αποτέλεσμα.
Εκεί που οδηγούσα βλέπω ανάβει η θερμοκρασία,ανοίγω το καπώ και βλέπω λίγους καπνούς και το ψυγείο να αδειάζει τα υγρά σαν βρύση.Ίσως το χειροτέρεψα γιατί βαριόμουν να φωνάξω οδική που θα κανει 2 ώρες και έβαλα μπρος και το κίνησα για 2 km μέχρι το συνεργείο στη φάση που ήταν...
Ο τεχνικός όταν τον ρώτησα τι διάγνωση έκανε μου είπε πως ο κορμός στράβωσε,μέσα "βρήκε κομμάτια" (δε θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπε) και τέλος πάντων θα το πάει σε μάστορα που συνεργάζεται για ρεκτιφιέ.Επίσης μου οτι ο λόγος που έχασε νερά ήταν τα στεγανά της αντλίας νερού καθώς και μία μεταλλική τάπα (στον κινητήρα;δε θυμάμαι) η οποία είχε σαπίσει και έχανε νερά...

Η θερμοκρασία είναι ο καθρέφτης της μηχανής μήπως ανέβαινε και δεν το είχες παρατηρήσει?

Ulysses
21-10-17, 23:04
Μάλλον δεν θα το επισκευασω με κάνενα απο τα 2 σενάρια γιατί δεν ξέρω τι θα μου βγάλει.
Θα το δώσω σε μαντρά και θα μαζέψω για να πάρω σε 5 έτη.
Πρόσφατα είχε χαλάσει ο εγκέφαλος ABS και ένας καλός ηλεκτρολόγος που έχω μου έλεγε δεν έβρισκε μεταχειρισμένο κτλ κτλ και γενικά όλο χαλάνε τελευταία.

Θα πρέπει να βγάλω το σύστημα του αερίου που πριν 2 έτη τοποθέτησα πριν πεταχτεί...

Xarry
21-10-17, 23:21
Ωπα ειχες αεριο; Παω στοιχημα οτι ειχες πολυ υψηλες θερμοκρασιες εξαγωγης και επαιξε το ρολο του στα φλατζαρισματα.

picdev
21-10-17, 23:42
Όταν αλλάζεις ιμάντα αλλάζεις και αντλία 70€ έχει όλο το σετ .
Άντε χωρίς αντλία να πληρώσεις 50 το ανταλλακτικό

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

adreas221
25-10-17, 19:45
1ον (καμένη φλάντζα)= θερμοκρασία άνω των 120c δηλαδή στους 90-95c έπρεπε να ανάψει το βεντιλατερ (ο ανεμιστήρας πίσω από το ψυγείο νερού) και δεν το έκανε αιτία και έλεγχος (βαλβίδα θερμοκρασίας- θερμοστάτης-καμένο βεντιλατέρ)
2ον απο την πολύ θερμοκρασία το καπάκι(κεφαλή) πετσικάρει 0.1mm έως 1mm, άρα το μόνο που χρειάζεται πλάνισμα το καπάκι για τη σωστή εφαρμογή του στον κορμό(κάτω μέρος από το καπάκι (κύλινδρος))
3ον (ρεκτιφιέ)=τρίψιμο καθάρισμα και γυάλισμα στους κυλίνδρους αλλαγή φλάντζες ελατήρια στα πιστόνια και πιστόνια αν είναι μεγάλη η φθορά τους λόγο έλλειψης λαδιών στον κινητήρα φθορά στα ελατήρια και στα πιστόνια και στους κυλίνδρους!!
άρα η τιμή φτάνει αν θέλει ρεκτιφιέ αλλά το πρόβλημα είναι το 1!!!!

vasilllis
25-10-17, 21:47
1ον (καμένη φλάντζα)= θερμοκρασία άνω των 120c δηλαδή στους 90-95c έπρεπε να ανάψει το βεντιλατερ (ο ανεμιστήρας πίσω από το ψυγείο νερού) και δεν το έκανε αιτία και έλεγχος (βαλβίδα θερμοκρασίας- θερμοστάτης-καμένο βεντιλατέρ)
2ον απο την πολύ θερμοκρασία το καπάκι(κεφαλή) πετσικάρει 0.1mm έως 1mm, άρα το μόνο που χρειάζεται πλάνισμα το καπάκι για τη σωστή εφαρμογή του στον κορμό(κάτω μέρος από το καπάκι (κύλινδρος))
3ον (ρεκτιφιέ)=τρίψιμο καθάρισμα και γυάλισμα στους κυλίνδρους αλλαγή φλάντζες ελατήρια στα πιστόνια και πιστόνια αν είναι μεγάλη η φθορά τους λόγο έλλειψης λαδιών στον κινητήρα φθορά στα ελατήρια και στα πιστόνια και στους κυλίνδρους!!
άρα η τιμή φτάνει αν θέλει ρεκτιφιέ αλλά το πρόβλημα είναι το 1!!!!
απο την υψηλη θερμοκρασια κολαει και ο κινητηρας.

chris73
25-10-17, 23:17
Εντάξει όλα τα θεωρητικά σωστά που γράφτηκαν αλλά παίζει και η ειδική περίπτωση κάθε μηχανής. Έχω punto 17χρόνια και είναι γνωστό το θέμα με τις φλάντζες, ειδικά στα 1200.
Ούτε θερμοκρασία ούτε τίποτα δεν χρειάζεται να ανέβει απλά μια μέρα καίγεται. Φταίει η κεφαλή. Μετά αλλάζεις φλάντζα πλάνισμα κτλ αλλά ή λεπτομέρεια είναι ότι έχει αρπάξει και το μπλοκ και κανονικά θέλει και αυτό κατέβασμα και πλάνισμα για να μην καεί η επόμενη φλάντζα γρήγορα.

Το ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έκανε άλλες 100.000χλμ μετά την πρώτη καμμένη φλάντζα είναι άθλος. Λύσεις 2. Ή το παρατάς όπως είπες, ή αλλάζεις μηχανή ρωτώντας σε 2-3-4 μηχανικούς και βλέπεις αν είσαι τυχερός με αυτή που θα σου τύχει.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
25-10-17, 23:56
και οτι ο μηχανικος που θα βαλει την φλατζα πρεπει να ακολουθησει τις οδηγιες 100 τις 100 του κατασκευαση σφιξιμο στις βιδες ομοιομορφα με ροπωκλιδο σταυρομα κλπ .....

Xarry
26-10-17, 17:00
και οτι ο μηχανικος που θα βαλει την φλατζα πρεπει να ακολουθησει τις οδηγιες 100 τις 100 του κατασκευαση σφιξιμο στις βιδες ομοιομορφα με ροπωκλιδο σταυρομα κλπ .....


Αυτο ισχυει για ολες τις βιδες στο αμαξι, αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα φλατζαρει επειδη δεν εσφιξες με τη σωστη σειρα η εβαλες λιγο παραπανω δυναμη.

Ulysses
02-12-17, 13:43
Τελικά έβαλα μεταχειρισμένο κινητήρα (απο stilo-ταίριαζε) είχε 100.000 km και ήταν σε καλή κατάσταση (όπως το είδε ο τεχνικός) και έδωσα 900€ + 30 στον αεριτζή να μου ρυθμίσει το αέριο.
Ο παλιός κινητήρας είχε πάθει τόσο γερή ζημιά που δεν άξιζε να το σκαλίσει ο ρεκτιφιάς.
Αλλά να σας πω κάτι?Και 3η φορά να χαλάσει κινητήρας πάλι θα τον άλλαζα,γιατί έδωσα χιλιάρικο και έχω αμάξι.
Γιατί να πάρω καινούριο και να κληθώ να δώσω 10-15χιλ€???Για να είναι καινούριο 1-2 χρόνια και μετά να σαραβαλιάζει???Προτιμώ να έχω τα λεφτά στο χέρι και μεταχειρισμένο παρά απένταρος και καινούριο αμάξι.
Χίλιες φορές να επισκευάζω το παλιό!Επειτα,δεν νομίζω να βγάλει άλλη "χοντρή" βλάβη.
Επίσης βρήκα σε μάντρα τρακαρισμένων κοντά στο σπίτι μου,με ακριβώς ίδιο με το δικό μου ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ με τρακαρισμένο κινητήρα οπότε θα έχω ανταλλακτικά σε άριστη κατάσταση αν χρειαστώ...

picdev
02-12-17, 15:17
Υπερβολή τα 900 αν θες τη γνώμη μου , είναι εύκολο το αμάξι .
Αλλά τελοσπαντων

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Xarry
02-12-17, 19:41
Δεν ειναι καθολου πολλα τα 900 για μοτερ συν εργασια αρκει να ειχε 100.000 χλμ και οχι 300.000.

picdev
02-12-17, 22:07
Φίλε μου.πουντο είναι έτοιμο κινητήρα πήρε , το μοτέρ αλλάζει εύκολα . Να έκανε 200 300€ μοτέρ

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

navar
03-12-17, 01:35
είμαι τις ίδιας άποψης με τον Ακη , κινητήρας νομίζω οτι βρίσκονταν και φθηνότερα !
πριν 4 χρόνια είχα αλλάξει μοτέρ και εγώ στο δικό μου και μου είχε βγεί γύρω στα 500 το μοτέρ , και μιλάμε για ένα σπανιότατο M44b19 BMW μοτέρ

radiomario
03-12-17, 08:13
φίλε δυστυχώς σέ εγδαρε....
μάλλον τόσα τού λείπανε τού μάστορα γιά νά κάνει καλά χριστούγεννα...

picdev
03-12-17, 11:32
Άμα ήταν κανένα α3 ναι έχει δουλειά , αλλά στο πουντο είναι παιχνίδι η δουλειά , όσο για το κόστος του κινητήρα τσάμπα .
Στο δικό μου συνεργείο έχω ακούσει να παίρνει και 200€ για αλλαγή μοτέρ , του το λέω είναι λίγα αλλά τα 900 είναι υπερβολή

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Xarry
03-12-17, 12:15
150 με 200 ευρω ειναι τα εργατικα για αλλαγη δισκου-πλατω.

600+ ευρω ειναι μια βαρβατη επισκευη μοτερ (πχ αμα κοψει λουρι) αλλα οχι ολικη ρεκτιφιε κλπ.

500-700+ ευρω ειναι το κοστος για αλλαγη πλεξουδας.

Τα 900 για μοτερ δεν ειναι πολλα ξαναλεω αρκει το μοτερ να εχει 100.000 και οχι πολυ παραπανω.

picdev
03-12-17, 12:18
Αυτά που λες είναι τιμές carenta.
Οι γενικά εκεί που περιμένουν λάγους.
Επειδή δεν έχω αουντι ούτε Μερσεντές , θεωρώ απαράδεκτες αυτές τις τιμές.

Μην πω για το δούλεμα που πέφτει στα συνεργεία και έχω φάει πολύ δυστηχως μέχρι να βρω το συνεργείο που πάω τώρα

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Xarry
03-12-17, 12:20
Οι τιμες ειναι προσφατες απο συνεργεια της γειτονιας.

Δεν λεω οτι συμφωνω με τις τιμες απλα αυτες ειναι.

picdev
03-12-17, 12:25
Ο πατέρας μου έχει c2 του χάλασε η πλακέτα που έχει τις 2 σκάλες του βερβιλατερ.
Τον χρέωσαν 350€ και το ανταλλακτικό κάνει 50€.
Η δουλειά 10 λεπτά για 2 βίδες κάτω από το φίλτρο κουτί .
Αν πας έτσι χωρίς να ξέρεις τι και πως είσαι το μεγάλο θύμα.

Στο συνεργείο μου που είναι και φίλος πάντα δίνω παραπάνω από όσα μου λέει αλλά όχι και να σε πιάνουν και κορόιδο .
Άλλωστε κάθε μηνα συνεργείο είμαι με το σαραβαλο που έχω .
Αν ήταν έτσι θα έβαζα δόση να πάρω μερσεντες

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Xarry
03-12-17, 12:32
Επειδη και εγω με το προηγουμενο αμαξι μου καθε μηνα ημουν συνεργειο και ειχα αλλαξει σχεδον τα παντα επιμενω στις τιμες που λεω.

Την πλακετα που την αλλαξε;

picdev
03-12-17, 12:43
Δεν είναι πλακέτα ένα κουτί είναι με 2 ρελέ και τις Βατικες αντιστάσεις . 50€ το πουλάνε στην Ελλάδα , πώς πλήρωσε 350€ ???
Πραγματικά απορώ .

Την άλλη φορά άλλαξε βερβιλατερ και έβαλε ορίτζιναλ με 700 800€ .
Δεν ακούει και πάει γυρεύοντας

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Xarry
03-12-17, 12:46
Εισαι σιγουρος οτι μιλαμε για το ιδιο πραγμα; Επισης εισαι σιγουρος οτι αλλαξανε μονο αυτο; Η πιο συνηθης πρακτικη για να σου παρουν περισσοτερα ειναι να σου αλλαξουν και κατι που ισως να μη χρειαζεται αλλαγη. Το βεντιλατερ οπωσδηποτε 800 ευρω δεν εχει.

picdev
03-12-17, 12:52
Είπαμε περιμένουν τους λαγούς , τόσο πήραν και άλλαξαν αυτό .
Επίσης του είπαν ευτυχώς δεν ήταν ο εγκέφαλος . Αν άλλαζαν εγκέφαλο θα έπαιρναν όσο κάνει το αμάξι .
Ο πατέρας μου το πάει και δεν μου το λέει , η θεωρεί κακό να ρωτήσει πόσο κάνει η εργασία και το ανταλλακτικό , οπότε καλά κάνουν οι άνθρωποι , πώς θα κάνουν Χριστούγεννα

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

alpha uk
03-12-17, 13:42
Εγώ πάντως το περασμένο Αύγουστο άλλαξα μοτέρ στο Skoda fabia (1.4 ,16v AUB 100hp) το μοτέρ με 37.000km (σχεδόν καινούργιο). Μοτέρ και εργατικά στα €900 από κάποιον ξάδερφο μηχανικό , πιστεύω ότι η τιμή ήταν καλή εσείς τι λέτε ?

picdev
03-12-17, 13:49
Όλα σχετικά είναι , είναι πολλά είπα κατά τη γνώμη μου.για πουντο που έχει φτηνά ανταλλακτικά και είναι εύκολο χωρίς πολλά .

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

radiomario
03-12-17, 14:48
μοτέρ γιά fiat punto 13ετίας + εργασία καί πήρε ο μάστορας 900 ευρώ ? (υποθέτω χωρίς απόδειξη ) δηλ. αν ειχε alfa romeo η subaru η daihatsu πού ειναι πολύ ακριβές εταιρείες σέ ανταλ/κά ακόμα καί στά μετ/να θά επαιρνε 2.000 ευρώ ? μοτέρ punto τιμή τό πολύ 250-300 ευρω + εργασία 250 ευρώ τό ανώτερο δηλ. σύνολο 500-550 ευρώ. φίλος πρόσφατα πλήρωσε γιά nissan almera 1600 αλλαγή μοτέρ + εργασία 450 ευρώ κομπλέ μέ 3 μήνες εγγύηση στην εργασία καί στό μοτέρ.

radiomario
03-12-17, 14:55
150 με 200 ευρω ειναι τα εργατικα για αλλαγη δισκου-πλατω.

600+ ευρω ειναι μια βαρβατη επισκευη μοτερ (πχ αμα κοψει λουρι) αλλα οχι ολικη ρεκτιφιε κλπ.

500-700+ ευρω ειναι το κοστος για αλλαγη πλεξουδας.

Τα 900 για μοτερ δεν ειναι πολλα ξαναλεω αρκει το μοτερ να εχει 100.000 και οχι πολυ παραπανω.
συγνώμη αλλά τί αμάξι εχεις ? μήπως γαλλικό ? καί γράφεις αυτές τίς τιμές ? σέ corolla 1400 2006 πρόσφατα αλλαγή δίσκου-πλατώ-ρουλεμάν μέ ανταλ/κα τού πελάτη εδωσε 120 ευρώ γιά την εργασία καί καθαρισμό τού πλατώ εσωτερικά.(χωρίς απόδειξη )

Xarry
03-12-17, 15:05
συγνώμη αλλά τί αμάξι εχεις ? μήπως γαλλικό ? καί γράφεις αυτές τίς τιμές ? σέ corolla 1400 2006 πρόσφατα αλλαγή δίσκου-πλατώ-ρουλεμάν μέ ανταλ/κα τού πελάτη εδωσε 120 ευρώ γιά την εργασία καί καθαρισμό τού πλατώ εσωτερικά.(χωρίς απόδειξη )

Ναι γαλλικο ειχα γαλλικο εχω και γαλλικο θα ξαναπαρω. Η εργασια για δισκο ειναι η ιδια για ολα τα αυτοκινητα. Το ανταλλακτικο διαφερει.



Με 37.000 να βρεις μεταχειρο μοτερ δεν κολλαει.... Μαλλον απο σμπαρο προεκυψε. Κανενας δεν αλλαζει το μοτερ αν δεν βγει το αμαξι ολικη η αμ δεν εχει χοντρο προβλημα και το πεταξει και αυτος που θα το παρει θα το κανει ρεκτιφιε και θα το πλασσαρει για "καινουριο".

Επισης οταν λεμε μοτερ παει μαζι με τον εγκεφαλο του και την πλεξουδα του. Η σωστη αλλαγη μοτερ ετσι ειναι.

Αλλα εδω υπαρχει κοσμος που αλλαζει λαδια και δεν αλλαζει φιλτρο λαδιου αυτο με πειραξε θα πει κανεις...

picdev
03-12-17, 15:10
Αν είναι ίδια έκδοση κινητήρα κάνει και ο εκγεφαλος και η πλεξούδα

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Xarry
03-12-17, 15:14
Φυσικα και κανει. Αλλα πανε πακετο. Εκτος αν στα "φαει" να τα πουλησει χωρια (αν τα πουλησει) και εσυ νομιζεις οτι αλλαξες μοτερ αλλα στην πραγματικοτητα εκανες μπανιο αλλα δεν αλλαξες σωβρακο.

alpha uk
03-12-17, 15:48
Τό μοτέρ έχει όντως 37000 km, για του λόγου το αληθές , το αγόρασα από φυλλικό οικογενειακό πρόσωπο στην Χαλκίδα , το αυτοκίνητο ήταν της κόρης του η οποία δυστυχώς δεν είναι πλέον εν ζωή λόγω του ατυχήματος που είχε , το αυτοκίνητο ήταν φυλαγμένο μέσα σε αποθήκη τρακαρισμένο για 10 χρόνια , το καντράν στα 37000km και το μοτέρ με σπασμένο Κάρτερ και πολλαπλή εισαγωγής, πριν την τοποθέτηση ανοίχτηκε το καπάκι, γιά να ελεγχθεί στους εκεντροφορους και καπελωτα , και λίπανση τους , καθώς επίσης και αλλαγή τρομπας νερού και λουρί εκεντροφορου. Να πω επίσης ότι το παλιό μοτέρ (στα 101.000km) κόλλησε λόγω μπλοκαρισμένης τρόμπας λαδιού , ενεντροφοροι πάνω κάτω , μπιελες και πιστόνια ήταν χάλια , η επισκευή ακριβότερη από την αντικατάσταση

Xarry
03-12-17, 15:54
10 χρονια σε ακινησια στανταρ ηθελε ολικη ανακατασκευη κεφαλης αλλαγη οτι ελατηριο υπηρχε συν οτι ζημια ειχε παθει απο υγρασια.

picdev
03-12-17, 15:56
Φίλε μου είναι σκυλιά τα συγκεκριμένα μοτέρ , φαντάσου εγώ έχω το aqw το mpi δεν κάνει κιχ και είναι καδενατο.
Πάνω γράφει Siemens , τι να του κάνει η υγρασία ?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Xarry
03-12-17, 16:01
Φιλε μου οτι και να γραφει πανω σε μοτερ με σπασιματα η υγρασια κανει παρτυ.
Να πουμε το ποσο επηρεαζει την αξιοπιστια και αποδοση του μοτερ ενταξει αλλα οχι οτι δεν του κανει τιποτα.

Ulysses
03-12-17, 16:09
Εμένα τα 900€ τα πήρε μαύρα.
Επίσης μου άλλαξε ιμάντα χρονισμού,λάδια,φίλτρο...

Xarry
03-12-17, 16:18
Ρε παιδια αυτονοητο ειναι τα λαδια και τα φιλτρα και ο ιμαντας και η αντλια νερου.

alpha uk
03-12-17, 16:51
Η δουλειά έγινε μπορώ να πω πολύ επαγγελματικά μίας και όπως ανέφερα και πιο πάνω ανοίχτηκε το καπάκι και έγινε έλεγχος στα εκεντρα ,καπελωτα, βαλβίδες , τσιμουχες καθώς επίσης και σε στρόφαλο , χυτονια, μπιελες και μέταλλα και λίπανση , περιστροφή του μοτέρ και έλεγχος συμπίεσης , όλα τέλεια

Xarry
03-12-17, 16:56
Ελατηρια βαλδιβων και πιστονιων αλλαχτηκαν;

ελεγχος στα καπελωτα και στο στροφαλο πολυ θα ηθελα να ακουσω και να μαθω πως γινεται.....

alpha uk
03-12-17, 17:32
Ελατηρια βαλδιβων και πιστονιων αλλαχτηκαν;

ελεγχος στα καπελωτα και στο στροφαλο πολυ θα ηθελα να ακουσω και να μαθω πως γινεται.....
Για πιο λόγο θα πρέπει να αλλαχθούν τα ελατήρια στης βαλβίδες ? Καθώς επίσης για πιο λόγο θα πρέπει να αλλαχθούν τα ελατήρια των πιστονιων , ο έλεγχος συμπίεσης σε κάθε κύλινδρο σου δείχνει εάν όλα αυτά είναι σε καλή κατάσταση (εδώ να πω ότι το μοτέρ δεν καίει καθόλου λάδι) , τα καπελωτα αυτά δουλεύουν με υποπίεση λαδιού , ο έλεγχος γίνεται στης έδρες και εάν όντως έχουν λάδι για το auto adjust , ο στρόφαλος ελεγχθει στα σημεία επαφής των μετάλλων καθώς επίσης και στης τσιμουχες, σκουριά και υγρασία μηδέν, τέλος πάντων εσύ πιστεύεις ότι ένα μεταχειρισμένο μοτέρ το οποίο θα αγοραστεί από κάποια μάντρα μεταχειρισμένων αμφιβόλου προέλευσης (Γερμανίας , Ολλανδίας ίσως) και το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση νά έχει λιγότερα από 150.000km πρίν πουληθεί ελέγχεται γιά όλα αυτά που ανέφερες πιω πάνω?

Xarry
03-12-17, 17:39
Γιατι λογω της πολυχρονης ακινησιας τα ελατηρια ειναι αχρηστα ειδικα των βαλβιδων. Οταν ενα ελατηριο μενει σε μια θεση για μεγαλο διαστημα χανει την ελαστικοτητα του. Στην περιπτωση των ελατηριων των βαλβιδων δεν χανεις συμπιεση αλλα αποδοση που μεταφραζεται σε αυξηση καταναλωσης και τριβων.

Το μεταχειρισμενο με τα 150.000 απο Γερμανια μηχανικα θα ειναι αριστο κατα πασα πιθανοτητα. Απλα λογω κλιματος και αλατιων στη Γερμανια απο σασι θα ειναι σαπιο.

picdev
03-12-17, 18:06
Να δεις Audi s3 από γερμανια που δεν άλλαζαν λάδια και ήταν μέσα στη μακα....
Να δεις Κάρτερ από Τογιότα hilux από Γερμανία θα κλαις.
Εγώ περισυ άλλαξα φλατζα Κάρτερ και ήταν πεντακάθαρο.

Στη γερμανια το αμάξι είναι αναλώσιμο σε 4 5 χρόνια είναι παλιό και παίρνουν άλλο .

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

alpha uk
03-12-17, 18:06
Σε αυτό το μοτέρ τα ελατήρια στης βαλβίδες είναι δύο σε κάθε βαλβίδα (τό ένα μέσα στο άλλο , εάν κάτι πάει στραβά (λόγω ακινησίας) αυτό είναι τα τσιμουχακια στης βαλβίδες (τα οποία ξεραίνονται λόγω μη λίπανσης και κατά συνέπεια το μοτέρ να καίει λάδια) καθώς και λόγω υγρασίας οι έδρες στης βαλβίδες και στης δύο πλευρές νά έχουν φθαρεί λόγω σκουριάς που σημαίνει ανεπαρκή συμπίεση . Και επειδή εξάγω μοτέρ από Αγγλία σε Κύπρο , είναι πολύ δύσκολο νά βρείς μοτέρ με λιγότερο από 150.000 μίλια (όχι km) τα οποία εξωτερικά φαίνονται σάν καινούργια αλλά εσωτερικά είναι υπέρ καταπονημένα

Xarry
03-12-17, 18:17
Δηλαδη μου λες οτι τα ελατηρια μετα απο 10 χρονια ακινησια ειναι ενταξει;

radiomario
03-12-17, 18:31
Ναι γαλλικο ειχα γαλλικο εχω και γαλλικο θα ξαναπαρω. Η εργασια για δισκο ειναι η ιδια για ολα τα αυτοκινητα. Το ανταλλακτικο διαφερει.



Με 37.000 να βρεις μεταχειρο μοτερ δεν κολλαει.... Μαλλον απο σμπαρο προεκυψε. Κανενας δεν αλλαζει το μοτερ αν δεν βγει το αμαξι ολικη η αμ δεν εχει χοντρο προβλημα και το πεταξει και αυτος που θα το παρει θα το κανει ρεκτιφιε και θα το πλασσαρει για "καινουριο".

Επισης οταν λεμε μοτερ παει μαζι με τον εγκεφαλο του και την πλεξουδα του. Η σωστη αλλαγη μοτερ ετσι ειναι.

Αλλα εδω υπαρχει κοσμος που αλλαζει λαδια και δεν αλλαζει φιλτρο λαδιου αυτο με πειραξε θα πει κανεις...
μάλιστα... γράφεις οτι ειναι ιδια διαδικασία αλλαγής δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν σέ ολα τά αυτοκίνητα ... αν τρολάρεις ο.κ. γελάσαμε πολύ ,αν τό λές ομως σοβαρά δέν ξέρεις από αμάξια φίλε πέρα από τά γαλλικά πού αναφέρεις η σέ δουλεύουν οι μηχανικοί γιά νά στά παίρνουν χοντρά.....καί σού τά λένε αυτά ...γιά πήγαινε σε ενα συνεργείο οταν αλλάζουν τά ανωτέρω σέ toyota η nissan π.χ. καί μετά ξαναγράψε οτι ειναι ιδια διαδικασία...αν δέν ξέρεις απλά ειναι ημέρα μέ νύχτα καί σέ χρόνο αλλά καί σέ ταλαιπώρια γιά αυτούς...

vasilllis
03-12-17, 18:39
Δηλαδη μου λες οτι τα ελατηρια μετα απο 10 χρονια ακινησια ειναι ενταξει;Για να τρέξει στην φόρμουλα ένα δεν θα είναι εντάξει.
Αλλά για να βγάλει αλλά 10-15 χρόνια είναι μια χαρά.

Xarry
03-12-17, 18:39
Για μαθε μου απο αμαξια.
Γιατι ως γνωστον το καθε αμαξι εχει σε διαφορετικο σημειο το σαζμαν, και τα toyota και nissan εχουν και ειδικο παραθυρακι αλλαγης δισκου που δεν απαιτει να κατεβει το σαζμαν για αλλαγη δισκου. Η δε αλλαγη στα μη γαλλικα αμαξια γινεται σε 15 λεπτα ενω σε στα γαλλικα θελει 6 ωρες.


Ελεος με τα γαλλικα. Επειδη δε τα βλεπετε ουτε με κυαλια τοσο μισος; Επειδη ειναι πιο ομορφα; Επειδη ειναι πιο ευχαριστα στην οδηγηση; Επειδη εχουν καλυτερα υλικα;

Εξηγησε το μου λιγο σε παρακαλω.

picdev
03-12-17, 18:39
Στα ευρωπαϊκά αυτοκίνητα η διαδικασία είναι η ίδια , κάτι dsg κτλ ναι ξεφεύγουν και αυτά .
Αλλά μιλάμε για τα σαραβαλα που έχουμε 15 ετών .
Να πιάσουμε κάτι tsi που στα 100.000 θέλουν ανατασκευη οι καδένες και θέλει λύσιμο το μοτέρ

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

picdev
03-12-17, 18:43
Για μαθε μου απο αμαξια.
Γιατι ως γνωστον το καθε αμαξι εχει σε διαφορετικο σημειο το σαζμαν, και τα toyota και nissan εχουν και ειδικο παραθυρακι αλλαγης δισκου που δεν απαιτει να κατεβει το σαζμαν για αλλαγη δισκου. Η δε αλλαγη στα μη γαλλικα αμαξια γινεται σε 15 λεπτα ενω σε στα γαλλικα θελει 6 ωρες.


Ελεος με τα γαλλικα. Επειδη δε τα βλεπετε ουτε με κυαλια τοσο μισος; Επειδη ειναι πιο ομορφα; Επειδη ειναι πιο ευχαριστα στην οδηγηση; Επειδη εχουν καλυτερα υλικα;

Εξηγησε το μου λιγο σε παρακαλω.Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους , όταν λες γαλλικά πες συγκεκριμένα , αλλά μη μου πεις Ρενό γιατί δεν είναι γαλλικό .
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι κάθε κατασκευαστής έχει τα υπέρ και τα κατά .
Για το τι προβλήματα έχει το κάθε μοντέλο εμπιστεύομαι φίλο που είναι γνωστης από χόμπι και δουλεύει στα ενοικιαζόμενα του αεροδρομίου .
Μέχρι τα 100κ ξέρει όλα τι βγάζουν.
Αλλά μπορεί και ένα μοντέλο να έχει θέμα άλλο να μην έχει .

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Xarry
03-12-17, 18:46
Γιατι τα ρενω τι ειναι;

alpha uk
03-12-17, 18:46
Δηλαδη μου λες οτι τα ελατηρια μετα απο 10 χρονια ακινησια ειναι ενταξει;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα ελατήρια αυτά είναι έτσι κατασκευασμένα ώστε νά κρατάνε μια(εσωτερική μνήμη) στην μοριακή δομή τους , ο μόνος τρόπος νά σπάσει αυτή η μνήμη είναι μέ υπερθέρμανση , χωρίς νά θέλω νά πώ ότι δέν υπάρχει κάποια σχετική αλλοίωση στήν ελαστικότητα τούς η οποία σχετικά είναι μηδαμινή ακόμα και μετά από 10 χρόνια ακινησίας , άλλωστε σε ανακατασκευές πολύ παλαιών αυτοκινήτων που είναι δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά τα ελατήρια στης βαλβίδες παραμένουν τα ίδια και όμως δέν έχουν κάποιο πρόβλημα, πολύ περισσότερο σε μοτέρ που από την εταιρεία έχουν (performance double springs) στης βαλβίδες

Xarry
03-12-17, 18:49
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα ελατήρια αυτά είναι έτσι κατασκευασμένα ώστε νά κρατάνε μια(εσωτερική μνήμη) στην μοριακή δομή τους , ο μόνος τρόπος νά σπάσει αυτή η μνήμη είναι μέ υπερθέρμανση , χωρίς νά θέλω νά πώ ότι δέν υπάρχει κάποια σχετική αλλοίωση στήν ελαστικότητα τούς η οποία σχετικά είναι μηδαμινή ακόμα και μετά από 10 χρόνια ακινησίας , άλλωστε σε ανακατασκευές πολύ παλαιών αυτοκινήτων που είναι δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά τα ελατήρια στης βαλβίδες παραμένουν τα ίδια και όμως δέν έχουν κάποιο πρόβλημα, πολύ περισσότερο σε μοτέρ που από την εταιρεία έχουν (performance double springs) στης βαλβίδες

Φιλε μου δεν ισχυει κατι τετοιο. Ενα αυτοκινητο εχει προσδοκιμο αξιοπιστης ζωης 7με 10 χρονια τα πιο παλια και 5 με 7 τα πιο καινουρια. Εσυ εισαι ηδη 10 χρονια ακινησια συν ποσα πριν συν ποσα μετα.
Τα ελατηρια επρεπε να εχουν αλλαχτει. Ρωτησε οποιον θελεις. Την φθορα που ειχαν στα 10 χρονια δεν θα την εχουν ουτε με 300Κ χλμ. Τα αυτοκινητα ειναι φτιαγμενα για να περπατανε οχι να καθονται.
εδω 4 μηνες αφηνουμε καμια εξωλεμβια και κανουμε ενα σωρο πατεντες με ακουστικα και λοιπα για να δουλευει που και που.

picdev
03-12-17, 18:50
Γιατι τα ρενω τι ειναι;Το μοτέρ είναι Nissan πλέον εδώ και πολλά χρόνια .
Για το καινούριο Clio από άποψη αξιοπιστίας είναι ότι καλύτερο , μου το λέει συνέχεια .
Το μόνο κακό είναι ότι επειδή είναι πολύ σκληρό στα 30κ αρχίσει να Κοπανάει και να τρηζει

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Xarry
03-12-17, 18:53
Το αναποδο. Καποια nissan εχουν παρει μοτερ της ρενω και συγκεκριμενα το 1,5 diesel και το 1,2 tci. Οπως και mercedes και smart. Η ρενω μετα απο μια πολυ κακη δεκαετια 2000-2010 εστρωσε κωλο εβγαλε νεα μοτερ και μαμησε σε πωλησεις. επειτα ηρθε η συνεργασια με τη mercedes οπου ολα τα 1,5 diesel εχουν ατοφιο το μοτερ της ρενω και οχι "προιον συνεργασιας" οπως και ολα τα 900αρια σμαρτ.

alpha uk
03-12-17, 19:06
Βρε Χάρη τη μου λες ? Ο αδελφός μου μηχανικός με 30 χρόνια εμπειρία , ο εξάδελφος μου (που τοποθέτησε το μοτέρ ) μηχανικός με 30 χρόνια εμπειρία . Και έτσι που μου τα λες , επειδή έρχομαι στην Ελλάδα για δύο εβδομάδες το χρόνο , (που σημαίνει ότι το αυτοκίνητο είναι σε ακινησία γιά 11 μήνες ) τότε θά πρέπει νά του κάνω καί από μια γενική επισκευή κάθε χρόνο , δηλαδή νά του αλλάζω ένα σετ ελατήρια στης βαλβίδες κάθε χρόνο , ,🤔

Xarry
03-12-17, 19:09
Ρε συ μην το πας στο αλλο ακρο. Απλα η ακινησια κανει ζημια. Ειδικα συνεχομενη 10ετης. Ενα μηνα αν δουλευεις το αμαξι θα ειναι τοσο μικρη η χρηση και τα χιλιομετρα που κανει που δεν θα παθει τιποτα.
Για ρωτα τους αν εχω αδικο σε αυτο που λεω...

antonis_p
03-12-17, 19:11
συγνώμη αλλά τί αμάξι εχεις ? μήπως γαλλικό ? καί γράφεις αυτές τίς τιμές ? σέ corolla 1400 2006 πρόσφατα αλλαγή δίσκου-πλατώ-ρουλεμάν μέ ανταλ/κα τού πελάτη εδωσε 120 ευρώ γιά την εργασία καί καθαρισμό τού πλατώ εσωτερικά.(χωρίς απόδειξη )

Τί τους κάνουν και αλλάζουν δίσκους - πλατώ σε αυτά τα χιλιόμετρα - ηλικία;
Εγώ έχω ένα starlet EP 70, του '89, με σχεδόν 300.000 χλμ και δεν έχω αλλάξει.

Xarry
03-12-17, 19:14
Τί τους κάνουν και αλλάζουν δίσκους - πλατώ σε αυτά τα χιλιόμετρα - ηλικία;
Εγώ έχω ένα starlet EP 70, του '89, με σχεδόν 300.000 χλμ και δεν έχω αλλάξει.
Που κυκλοφορεις;

antonis_p
03-12-17, 19:16
Που κυκλοφορεις;

Με αυτό μόνο Αθήνα.

antonis_p
03-12-17, 19:21
Και σε ένα hyundai accent του '99 με περίπου 250.000 χλμ, που κινείται λιγότερο στην πόλη και περισσότερο παραέξω
αλλά μέσα στην Αττική, ούτε σε αυτό έχω αλλάξει.

Το EP-70 κάνει 40-50 χιλιόμετρα την μέρα σε διαδρομές των 5 χιλιομέτρων.

alpha uk
03-12-17, 19:45
Τέλος πάντων , σημασία έχει ότι το μοτέρ δεν καίει λάδια και στον δρόμο πάει πολύ ικανοποιητικά χωρίς νά χάνει απόδοση οπότε είμαι πλήρης ικανοποιημένος , αν και εδώ που τα λέμε έχω βαρεθεί να πληρώνω ΚΤΕΟ ,ασφάλεια , τέλη κυκλοφορίας και ότι άλλο χρειάζεται για να κυκλοφορεί το αυτοκίνητο και όλα αυτά για δύο εβδομάδες το χρόνο. Οπότε σκέφτομαι να κατεβάσω ένα δεξιοτιμονο Passat TDI του 2008 που έχω εδώ στην Αγγλία και να μην πληρώνω τίποτα από όλα αυτά, και το fabia να πάει για σκότωμα. enough is enough

radiomario
03-12-17, 21:35
Τέλος πάντων , σημασία έχει ότι το μοτέρ δεν καίει λάδια και στον δρόμο πάει πολύ ικανοποιητικά χωρίς νά χάνει απόδοση οπότε είμαι πλήρης ικανοποιημένος , αν και εδώ που τα λέμε έχω βαρεθεί να πληρώνω ΚΤΕΟ ,ασφάλεια , τέλη κυκλοφορίας και ότι άλλο χρειάζεται για να κυκλοφορεί το αυτοκίνητο και όλα αυτά για δύο εβδομάδες το χρόνο. Οπότε σκέφτομαι να κατεβάσω ένα δεξιοτιμονο Passat TDI του 2008 που έχω εδώ στην Αγγλία και να μην πληρώνω τίποτα από όλα αυτά, και το fabia να πάει για σκότωμα. enough is enough
γιά μένα πρέπει νά κάνεις τό πιό απλό ,γιά 15 ημέρες τόν χρόνο απλά νά νοικιάζεις ενα απλό φθηνό αμάξι καί νά κάνεις τίς βόλτες σου ανετα-ομορφα-ωραία χωρίς αγχος καί χωρίς νά πληρώνεις κερατιάτικα χαράτσια... μήν φέρεις τό passat γιατί εδώ μπορεί νά καταστρέψεις καμιά αντλία πετρελαίου μέ τά βρωμοπετρέλαια καί μέ τίς νοθείες πού κάνουν ....

xristos2
03-12-17, 21:49
νομιζω οτι ασφαλεια και αδεια κυκλοφοριας πληρωνεις και με τον μηνα φτανει να παραδιδεις πινακιδες και εγγραφα αυτοκινητου.

τωρα για το πετρελαιο ντιζελ στο ελλαδισταν το εχω ψαξει πολυ και κατεληξα στο συμπερασμα οτι πρεπει να βαζουμε απο τα βενζιναδικα που εχει ιδιοκτητα η ιδια η εταιρεια πετρελαιωιδων.
πχ τα βενζιναδικα που εχει η shell στην αποδειξη, γραφουν ολα ΕΡΜΗΣ .ΑΕ οι υπαλληλοι σε αυτα δεν εχουν λογους να νοθευσουν τα καυσιμα.

alpha uk
03-12-17, 22:18
Η αλήθεια είναι ότι η νοθεία στην Ελλάδα έχει ξεπεράσει τα όρια , από την άλλη πλευρά όμως εάν πουλήσω το αυτοκίνητο εδώ δέν θα πάρω πάνω από £1000 και το αυτοκίνητο (estate with full extra and high specification. sport TDI 170hp) είναι και πολύ αυτοκίνητο για £1000 , ουσιαστικά είναι σαν να το δωρίζω , γι'αυτό προτιμώ να το φέρω Ελλάδα

Xarry
03-12-17, 22:21
Ελλαδα Αθηνα και Θεσσαλονικη δεν κυκλοφορεις σωστα; Η αν ερθει με ξενες πινακιδες κυκλοφορεις;

Οσο για τη νοθεια στο ντιζελ επειδη και εμενα με ειχε απασχολησει μιας και σκεφτομουν να παρω ντιζελ, γνωστοι και φιλοι με ντιζελ μερικοι δε με πανω απο 100.000 χλμ δεν εχουν το παραμικρο προβλημα. Οι κατασκευαστες λενε δε οτι τα συγχρονα ντιζελ εχουν ξεπερασει τα προβληματα με τρομπες και μπεκ που ειχαν παλαιοτερης τεχνολογιας ντιζελ. Εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα;;

alpha uk
03-12-17, 22:47
Τό αυτοκίνητο έχει κάνει 200.000 μίλια (320.000km περίπου) ηVW εδώ στην Αγγλία έχει κάνει recall γιά επισκευές χωρίς κανένα κόστος σε ορισμένα μοντέλα TDI , σε εμένα έχουν αλλάξει και της δύο τρομπες πετρελαίου , τα μπέκ πετρελαίου , το ηλεκτρικό χειρόφρενο , ignition push button key , την πλεξούδα καλωδίων των μπέκ, και έχουν βάψει την πίσω πόρτα , και αν και έχει κάνει 200.000 μίλια ακόμη πάει σάν καινούργιο . Τό μόνο πρόβλημα με αυτούς τούς κινητήρες είναι ότι τσιμπάνε λάδι , οπότε κάθε 4000 μίλια θα πρέπει να βάλεις 1 λίτρο λάδι, το γράφει καί ο κατασκευαστής στό log book