PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα ηλεκτρολογικό μάλλον με ανορθωτήρα δυναμό



PANDA2013
21-10-17, 14:38
Έχω ένα fiat panda multijet 2006. Όταν ζεσταθεί και μόνο (έχει κανονική θερμοκρασία) και είμαι σταματημένος στο ρελαντί (με χειρόφρενο) ο κινητήρας κάνει μικρά κοψίματα-διακοπές(δεν λειτουργεί σταθερά). Εκείνη τη στιγμή όταν πατώ φρένο η ανάβω τα φώτα ο κινητήρας λειτουργεί κανονικά στο ρελαντί χωρίς κανένα πρόβλημα .Πρέπει να είναι πρόβλημα με το ρεύμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει . Όταν κινούμε κανονικά με ταχύτητα δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα . ακόμη δεν έχω επισκεφτεί ηλεκτρολόγο . Όταν μέτρησα στους πόλους της μπαταρίας εν λειτουργία ο κινητήρας και κλειστά τα φώτα το πολυμετρο έγραφε 14,32v.Με ανοιχτά τα φώτα έγραφε 14,25V .δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό .Εχει αντιμετωπίσει κανένας τέτοια περίπτωση ? Η μπαταρία είναι ενός έτους .Ευχαριστώ

picdev
21-10-17, 15:09
Υπάρχει περίπτωση να είναι και βραχυκηκλωμενη η μπαταρία .
Βάλε διαγνωστικό να δεις τι παίζει

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

mikemtb
22-10-17, 09:28
Όταν βάζεις το κλιματιστικό (αν εχεις) στο ρελαντί, (αντί για φορτίο τα φώτα) πως συμπεριφερεται τότε ο κινητήρας ?
Άλλη περίπτωση είναι το δυναμο χωρίς φορτίο να βγάζει κάπου είδους spike που επηρεάζει το κύκλωμα ανάφλεξης...
via Tapatalk

IRF
22-10-17, 14:23
Με σβηστή μηχανή τι τάση έχει η μπαταρία α) σκέτη β) με αναμμένα φώτα
Όταν δουλεύει ραδιόφωνο(ανοιχτή μηχανή μαρσάρισμα) ακούγονται παράσιτα γρατσουνίσματα στον ήχο του ραδιοφώνου;

PANDA2013
22-10-17, 17:14
Μιχάλη συμβαίνει πάλι το ίδιο .Άνοιξα το a/c και ο κινητήρας λειτουργεί κανονικά.Ευχαριστώ

PANDA2013
22-10-17, 17:31
Με σβηστή μηχανή τι τάση έχει η μπαταρία α) σκέτη β) με αναμμένα φώτα
Όταν δουλεύει ραδιόφωνο(ανοιχτή μηχανή μαρσάρισμα) ακούγονται παράσιτα γρατσουνίσματα στον ήχο του ραδιοφώνου;

Γιώργο, μετά από 24 ωρο ακινησία αυτοκινήτου και σβηστή μηχανή η μπαταρία σκέτη έδειξε 12,47 V.Με ανοιχτά τα φώτα 12,02 v. Όταν έβαλα σε λειτουργία το κινητήρα κατά το μιζαρισμα έδειξε 9,54 V. Αφου έχει πάρει εμπρός ο κινητήρας και είναι κρύος δείχνει 14,25 V . Όταν ζεσταθεί (κανονική θερμοκρασία) 14,32 v και τότε αρχίζουν οι διακοπούλες .
Σήμερα φωτογράφησα το δυναμό. τα εξωτερικά στοιχεία του δείχνουν ότι είναι έτους 2006 .Εγώ αγόρασα το PANDA το 2013 μάλλον δεν έχει αλλαχθεί ποτέ ο δυναμό. Αν δεν βγάλει άκρη ο ηλεκτρολόγος θα του πω να κάνει ένα σέρβις στο δυναμό γιατί πιστεύω ότι κάπου μπλοκάρει ο ανορθωτής(που απ ότι είδα είναι μέσα στο δυναμό).Φοβάμαι μην ανεβάσει απότομα τάση και κάψω κανένα εγκέφαλο .Ευχαριστώ πάντως. Στο ραδιόφωνο δεν ακούγονται παράσιτα.




71037

vasilllis
22-10-17, 17:41
Απο τις τιμες που αναφερεις,μπαταρια-δυναμο δουλευουν κανονικα.
Οταν αναβεις φωτα κλπ τραβάς ρευμα απο το δυναμο με αποτελεσμα να γονατιζει λιγο ο κινητηρας.εκει πρεπει να επεμβει ο εγκεφαλος να διορθώσει τις στροφες.
Πιστεύω το προβλημα δεν ειναι στο δυναμο αλλα σε εγκεφαλο ή αισθητηρα.

PANDA2013
22-10-17, 17:43
Μιχαλη τι είναι το spike?

PANDA2013
22-10-17, 18:13
Απο τις τιμες που αναφερεις,μπαταρια-δυναμο δουλευουν κανονικα.
Οταν αναβεις φωτα κλπ τραβάς ρευμα απο το δυναμο με αποτελεσμα να γονατιζει λιγο ο κινητηρας.εκει πρεπει να επεμβει ο εγκεφαλος να διορθώσει τις στροφες.
Πιστεύω το προβλημα δεν ειναι στο δυναμο αλλα σε εγκεφαλο ή αισθητηρα.

Βασίλη ποιον αισθητήρα εννοείς?

vasilllis
22-10-17, 19:38
Βασίλη ποιον αισθητήρα εννοείς?
Μακαρι να ηταν κατι τοσο απλο.
δεν παει το μυαλο μου σε καποιον συγκεκριμενο καθοτι καθε κινητηρας εχει και τις δικες του ιδιαιτεροτητες.Απλα το αναφερα γιατι απο αυτα που γραφεις δεν βλεπω κανενα προβλημα απο τα ανωτερω που αναφεραν

JOUN
22-10-17, 21:12
Εγω παντως καταλαβα οτι οταν παταει φρενο η αναβει φωτα ο κινητηρας δουλευει κανονικα ,με σβηστα εχει προβλημα..
Οποτε μπαταρια-δυναμο καλωδιωσεις κλπ δουλευουν σωστα αλλου ειναι το προβλημα..
Εχουνε και ενα θεμα τα φιατ με τα ηλεκτρικα ,οσο και να τα διορθωσαν οι παλιες συνηθειες δεν κοβονται ευκολα..

PANDA2013
22-10-17, 21:47
Ολα αυτα συμβαινουν μονο με τον κινητηρα στην κανονική του θερμοκρασια. Εν αναμονη για την απαντηση του ηλεκτρολόγου.
Ευχαριστω ολόυς για το χρόνο σας.

PANDA2013
23-10-17, 16:55
Ο ηλεκτρολόγος το σύνδεσε στον εγκέφαλο και διαπίστωσε ότι η τάση μέσω εγκεφάλου ήταν 14,7 ενώ όταν την μετραγε πάνω στη μπαταρία το πολύμετρο έδειχνε 14,1 v .Πρότεινε έλεγχο απο ειδικο για τον εγκεφαλο του αυτοκινητου.πιθανοτατα διαβάζοντας ο εγκέφαλος αυτή τη τάση να προσπαθεί να τη διορθώσει. Ξέρει κανένας κάνε ειδικό στα μεσόγεια;

p270
23-10-17, 17:07
τα πουντο και παντα του 06-07 ειχαν προβλημα με τις γειωσεις κοιταξε το

PANDA2013
05-11-17, 15:23
Λοιπόν θερμοστάτη άλλαξα πριν 2 μήνες. Επιπλέον άλλαξα τον αυτόματο του δυναμό (ήταν στα τελειώματα τα καρβουνακια). Άλλαξα τον αισθητήρα που βρίσκεται δίπλα βεντιλατερ και κανονίζει τη ταχύτητα του βαντιλατερ (πρώτη ή δεύτερη). Σήμερα άλλαξα τον αισθητήρα του εκκεντροφόρου. Παρατήρησα ότι όταν πατώ πολύ ελαφρά το πετάλι γκαζιού και ενώ οι στροφές του κινητήρα ακούγονται να ανεβαίνουν , ο δείκτης του στροφόμετρου παραμένει στις 800-850 ,εκείνη τη στιγμή κάνει μικρές διακοπές και εν συνεχεία αν πατήσω λίγο ακόμα το γκάζι ο δείκτης δείχνει τις κανονικές στροφές. Αυτό παρατηρείται όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστό. Δεν το παρουσιάζει όταν είναι κρύο. Ο μόνος αισθητήρας που δεν έχω αλλάξει είναι του στροφάλου (λιγο ακριβος)ο οποίος είναι μέσα στο λάδι και πιθανότατα ζεσταίνεται από την θερμοκρασία του λαδιού . Αυτοί οι δυο αισθητήρες στροφάλου και εκκεντροφόρου απ΄ότι διάβασα ελέγχουν τις στροφές του κινητήρα και δίνουν ανάλογη εντολή στο εγκέφαλο..Μετά απ’ όλα τα παραπάνω οι διακοπές που είχα στο ρελαντί έχουν αραιώσει κατά πολύ . Αύριο θα το τεστάρω στη κίνηση όπου θα ζεσταθεί αρκετά να δω αν παρουσιάζει τι αρχικό πρόβλημα.