PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικο smart kit no 1096 2-30v(τροποποιηση)



G.POL
23-10-17, 11:13
καλημερα.
εχω το συγκεκριμενο τροφοδοτικο,και θελω να ρωτησω το εξης:
αν ακουμπισουν οι ακροδεκτες μεταξυ τους για καποιο λογο και ενω ειναι σε λειτουργια,μου καιει το Q1 με αποτελεσμα το βολτομετρο να δειχνει 10 βολτ, και φυσικα με περιοριζει στη δυνατοτητα ρυθμισης.
υπαρχει τροπος να το τροποποιησω ,να του προσθεσω μια προστασια-περιοριστη ρευματος,τελος παντων?
ευχαριστω.
71059 71060 71061

chip
23-10-17, 14:01
για αρχή θα πρότεινα να βάλεις μία αντίσταση 0,1Ω 5W σε σειρά με κάθε εκπομπό των 2n3055.

προσωπικά θα προσάρμοζα το κύκλωμα για λειτουργία με ολοκληρωμένο L200 που έχει ενσωματωμένη τη λειτουργία του περιορισμού ρεύματος και των εξωτερικών τρανζίστορ.

VaselPi
23-10-17, 15:39
chip, κοιτάζοντας τα χαρακτηριστικά του τρανζίστορ 2N2905, θα διαπιστώσουμε ότι στο κύκλωμα του τροφοδοτικού λειτουργεί οριακά, δηλαδή δεν αντέχει ακόμη και το σύντομο βραχυκύκλωμα της εξόδου. Τι θα έκανα εγώ. Καταρχάς, στους εκπομπούς των τρανζίστορ εξόδου θα έβαζα ωμικές αντιστάσεις των 0,22 Ω, προκειμένου τα ρεύματα να μοιραστούν καλύτερα, ενώ το τρανζίστορ Q1, που είναι τύπου PNP, θα το άλλαζα με ισχυρότερο, των 2 W και ρεύμα συλλέκτη 1 Α. Θα του έβαζα και μία ψήκτρα, προκειμένου να αντέξει το βραχυκύκλωμα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Βασίλειος.

chip
23-10-17, 15:55
βασίλη έχεις δίκιο.. δεν πρόσεξα τι έγραφε... νόμιζα οτι του καιγονται τα 2Ν3055....
να δοκιμάσε BD238

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
23-10-17, 22:37
Nai αλλα ουτε και στους εκπωμπους εχει αντιστασεις , αλλα σε ενα αλλο πιο κατοτερο τροφ εχει για driver to BD135 ..

G.POL
28-10-17, 22:19
chip, κοιτάζοντας τα χαρακτηριστικά του τρανζίστορ 2N2905, θα διαπιστώσουμε ότι στο κύκλωμα του τροφοδοτικού λειτουργεί οριακά, δηλαδή δεν αντέχει ακόμη και το σύντομο βραχυκύκλωμα της εξόδου. Τι θα έκανα εγώ. Καταρχάς, στους εκπομπούς των τρανζίστορ εξόδου θα έβαζα ωμικές αντιστάσεις των 0,22 Ω, προκειμένου τα ρεύματα να μοιραστούν καλύτερα, ενώ το τρανζίστορ Q1, που είναι τύπου PNP, θα το άλλαζα με ισχυρότερο, των 2 W και ρεύμα συλλέκτη 1 Α. Θα του έβαζα και μία ψήκτρα, προκειμένου να αντέξει το βραχυκύκλωμα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Βασίλειος.

Δηλαδη να ακουλουθησω αυτη τη λυση που λες με ενα BD238?

chip
29-10-17, 03:06
εγώ δεν πρόσεξα αυτά που έγραψες και γι αυτό δεν απάντησα στην ουσία του προβλήματος. Μπορείς να πεις οτι απαντησα και λάθος...
Τη σωστή απάντηση στην έδωσε ο VaselPi. κατα συνέπεια υποστηρίζω να ακολουθήσεις αυτά που έγραψε το VaselPi και προτείνω αντί το 2Ν2905 να βάλεις BD238 (είναι 2Α) ή BD138 (1Α)