PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση wifi θερμοστάτη Salus IT500



spawn6991
28-10-17, 20:46
Καλησπέρα σε όλους,

Εχω αγοράσει τον Salus IT500 και χρειάζομαι κάποια βοήθεια σχετικά με την συνδεσμολογία των καλωδίων. Αυτη την στιγμη ολα φαίνονται σωστά αν εξαιρέσουμε το γεγονός πως με την υπάρχουσα συνδεσμολογία δεν δίνεται εντολή στον καυστήρα να ανάψει. Η βοήθεια σας ειναι πολύτιμη.

ευχαριστω παρα πολυ.

johnnyb
28-10-17, 22:32
Εχεις δωσει 200 ευρω για τον ΙΤ500 γιατι ρισκαρεις να τον καψεις ή να κανεις ζημια ακομη και στον καυστηρα απο το να δωσεις αλλα 20-30 να στον συνδεσει τεχνικος ?

alpha uk
28-10-17, 23:13
Εάν ο θερμοστάτης διακόπτη 230ν ? Χρειάζεται βραχυκύκλωμα μεταξύ των επαφών L και COM , προσοχή όμως διότι αυτός ο θερμοστάτης είναι πολλαπλών ζωνών και volt free control connection , εξαρτάται τόν καυστήρα

spawn6991
29-10-17, 00:11
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αύριο θα έρθει πιο σχετικός για να βοηθήσει αλλά θα ήθελα να έχω κάποια ιδέα. Η ως τώρα σύνδεση είναι σωστή και λείπει μόνο το βραχυκύκλωμα? Δεν υπάρχει κάποια φωτογραφια στο internet που να δείχνει πως πρέπει να είναι τα καλώδια στην Ελλάδα?

thomastropo
29-10-17, 00:31
https://www.οδηγοσ-χρησησ.gr/salus-controls/it500/%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B4%C E%B9%CE%BF

lepouras
29-10-17, 00:54
από το μαύρο (L) στο COM μια γέφυρα.

spawn6991
29-10-17, 19:22
από το μαύρο (L) στο COM μια γέφυρα.
Αυτο ήταν παιδιά, σύνδεσα με την γέφυρα και η εντολή έφτασε στον καυστήρα!! Σας ευχαριστω πολυ όλους για την βοήθεια σας!!

spawn6991
12-11-17, 12:23
Παρατήρησα κατι περίεργο και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζι σας. Κάποιες φορές ο θερμοστάτης φαίνεται ανενεργός (σε αναμονή) αλλα τα σώματα καίνε. Για να σιγουρευτώ έβαλα το βραδυ τον θερμοστάτη στο OFF και το επόμενο πρωι είδα πως τα σώματα ήταν λιγο ζεστά. Τι μπορει να συμβαίνει? Πως μπορει να ανάβει ο καυστήρας χωρίς να φαίνεται καμία ένδειξη στον θερμοστάτη? Παρακάτω υπαρχει φωτογραφία απο την συνδεσμολογία.
71200

antonisfa
12-11-17, 18:00
Κοίταξε μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στο σετάρισμα στις ζώνες από το χειριστήριο ή κάποια εντολή είναι on από την εφαρμογή σου στο κινητό. Από μόνη της δεν κλείνει η επαφή.

Μια ένσταση έχω βλέπω τον σύνδεσες εσύ..:closedeyes:..το πράσινο καλώδιο 1ον το έκοψες και το έκανες γέφυρα (λάθος χρώμα) και 2ον δεν άφησες κενή τη γείωση ώστε αν έχεις κάποιο θέμα μελλοντικό στα καλώδιά σου μέχρι το λέβητα να το είχες spear.

Εμ πάση περιπτώση προχωράμε!

spawn6991
12-11-17, 18:55
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου Αντώνη,
Κάποιο λάθος πρέπει να έχω κάνει στην συνδεσμολογία επειδή κλείνω τον θερμοστάτη (OFF) και μετά από 1ώρα τα σώματα ακόμα καίνε. Υπάρχει περίπτωση να δίνει συνεχώς σήμα ο θερμοστάτης στον καυστήρα? Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. :confused1:

antonisfa
12-11-17, 19:41
Tι να πω ..άλλαξε αμοιβαία θέση στα μαύρο - καφέ μήπως το καφέ φέρνει φάση , διαφορετικά μήπως είναι λάθος η ΝΟ με τη ΝC ...τότε βάλε το καφέ αριστερά πάνω στην επαφή NC

Edit: Ο σχετικός που θα ερχότανε που είναι?

el greco 1
12-11-17, 20:26
το υπαρχων συστημα τη αλλο τροφοδοτει? μηπως μποιλερ? η καποιο αλλο διαμερισμα? η ειναι μονο θερμανση και τιποτε αλλο.

spawn6991
12-11-17, 22:33
Μόνο θέρμανση και τίποτε άλλο.
Υ.Γ. Ο ειδικός έφτιαξε την γέφυρα, χαρήκαμε που τελικά άναψε και έφυγε.

antonisfa
12-11-17, 22:44
Μόνο θέρμανση και τίποτε άλλο.
Υ.Γ. Ο ειδικός έφτιαξε την γέφυρα, χαρήκαμε που τελικά άναψε και έφυγε.

Αυτά που σου ανέφερα παραπάνω τα δοκίμασες?

spawn6991
12-11-17, 22:48
[QUOTE=antonisfa;823792]Tι να πω ..άλλαξε αμοιβαία θέση στα μαύρο - καφέ μήπως το καφέ φέρνει φάση , διαφορετικά μήπως είναι λάθος η ΝΟ με τη ΝC ...τότε βάλε το καφέ αριστερά πάνω στην επαφή NC


Η αλλαγή που περιγράφεις παραπάνω "άλλαξε αμοιβαία θέση στα μαύρο - καφέ μήπως το καφέ φέρνει φάση" είναι πολύ πιθανή, πριν την γέφυρα δεν άνοιγε καθόλου. Με το που γεφυρώθηκε το μαύρο με την πόρτα COM, άρχισε να δουλεύει αλλά χωρίς σταματημό.

alpha uk
12-11-17, 23:46
Όπως ανέφερα καί παραπάνω , αυτός ο θερμοστάτης είναι πολλαπλών ζωνών , πρέπει νά βρείς πια ,ποιες ζώνες είναι αυτές πού σταματάει ο θερμοστάτης μέ τό πρόγραμμα που έχεις προγραμματίσει, διότι αυτό πού εσύ βλέπεις off στόν θερμοστάτη να είναι κάποια άλλη ζώνη καί όχι αυτή τού καυστήρα

spawn6991
12-11-17, 23:55
Έκανα πολλές δοκιμές, με το που βάλω την γέφυρα από το L στο NC ή στο NO ακούω τον καυστήρα να ανάβει αυτόματα. Υπάρχουν 3 επιλογές στο πρόγραμμα Automatic, Manually & OFF.
Λογικά όταν επιλέγω OFF πρέπει να κλείνει, δεν νομίζω να υπάρχει ζώνη OFF.

MacGyver
13-11-17, 00:07
Δεν διάβασα όλο το θέμα αλλά μήπως είναι σε mode ψύξης (αν έχει) και λειτουργεί ανάποδα; Αν κατεβάσεις τη θερμοκρασία σβήνει;

alpha uk
13-11-17, 00:11
Έκανα πολλές δοκιμές, με το που βάλω την γέφυρα από το L στο NC ή στο NO ακούω τον καυστήρα να ανάβει αυτόματα. Υπάρχουν 3 επιλογές στο πρόγραμμα Automatic, Manually & OFF.
Λογικά όταν επιλέγω OFF πρέπει να κλείνει, δεν νομίζω να υπάρχει ζώνη OFF.

https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://dpphydronics.com.au/brochures/SalusiT500Manuel.pdf&ved=0ahUKEwiaktm3hbrXAhXP2qQKHSbSAAQQFggxMAE&usg=AOvVaw2TGCy6wuLbg5uegKJMKvTt

alpha uk
13-11-17, 01:21
Δέν νομίζω να είναι θέμα σύνδεσης , αλλά θέμα προγραμματισμού , διάβασε καλά το manual στο λινκ και προγραμμάτισε τόν θερμοστάτη για μία ζώνη χωρίς cooling

vasilllis
13-11-17, 09:07
Εχεις δωσει 200 ευρω για τον ΙΤ500 γιατι ρισκαρεις να τον καψεις ή να κανεις ζημια ακομη και στον καυστηρα απο το να δωσεις αλλα 20-30 να στον συνδεσει τεχνικος ?
ουτε τα χαρτια να ειχες ριξει :lool: