PDA

Επιστροφή στο Forum : Σβήνει το ραδιο



angeleon98
29-10-17, 16:23
Καλησπέρα, προσφατα εγκατέστησα στο αυτοκίνητο οθόνη 7" android. Ειμαι πολυ ευχαριστημένος αλλα εχω ενα θεματάκι και μηπως μπορει καποιος να με βοηθήσει.
Λοιπον οταν γυρναω το κλειδί μεχρι να κανει τσεκ ο εγκέφαλος το ραδιο ηδη εχει ξεκινήσει να κανει boot, οταν λοιπον γυρναω το κλειδί και μιζαρω, το ρευμα που τραβάει η μίζα μου κλεινει το ραδιο και μολις παρει μπρος ο κινητήρας ξεκιναει παλι το boot. Αυτο ισως σε βάθος χρονου δημιουργήσει κάποιο προβλημα στο ραδιο.
Υπάρχει κατι ωστε να μην σβήνει την στιγμη που γυρνει η μίζα??? Με πυκνωτή θα δούλευε?

info@kalarakis.com
29-10-17, 20:18
Πυκνωτης οχι.
Πιο μεγαλη σε Α μπαταρια Ναι, για να τα προλαβαινει ολα.
Εχεις δοκιμασει να παρεις τροφοδοσια απο τη μπαταρια? Μπορει η γραμμη που που του δινεις να κλεινει απο τον εγκεφαλο.
Εναλλακτικα χρονικο καθυστερησης να καθυστερει τη τροφοδοσια για 10 πχ δευτερα
Δες στο aaergalia.gr> ηλεκτρινικα>pcbs

IRF
29-10-17, 21:05
Δες τη στιγμή που γίνεται αυτό στο ράδιο με ένα πολύμετρο αν έχεις πτώση τάσης. Συνήθως αυτό γίνεται για προστασία της συσκευής και μείωση κατανάλωσης και σε άλλα αμάξια κόβουν το ράδιο τη στιγμή μίζας.

xristos2
29-10-17, 21:22
Δες τη στιγμή που γίνεται αυτό στο ράδιο με ένα πολύμετρο αν έχεις πτώση τάσης. Συνήθως αυτό γίνεται για προστασία της συσκευής και μείωση κατανάλωσης και σε άλλα αμάξια κόβουν το ράδιο τη στιγμή μίζας.


ΣΩΣΤΑ!! αυτο κανει και το δικο μου φαμπια, σε ολα τα ηλεκτρικα του....και στο ραδιοφονο που για καποιον λογο ανοιγει παντα μονο του χωρις να πατησω καποιο κουμπι

angeleon98
29-10-17, 21:45
Αν θυμαμαι καλα στο παλιο ραδιο σιντι οου ειχα οταν ηταν καινουρια η μπαταρία δεν έσβηνε αλλα οσο περνούσε ο καιρος και έπεφτε η δύναμη της μπαταρίας τοτε το εκανε και παλι. Η μπαταρία ειναι 3 χρόνων

mikemtb
29-10-17, 22:00
Μέτρα την μπαταρία την ώρα του μιζαρίσματος. Τι τάση έχεις εκείνη την ώρα ? (δε σε βλέπω να βγάζεις χειμώνα)

via Tapatalk

agis68
30-10-17, 11:20
Μέτρα την μπαταρία την ώρα του μιζαρίσματος. Τι τάση έχεις εκείνη την ώρα ? (δε σε βλέπω να βγάζεις χειμώνα)

via Tapatalk

συμφωνώ απολύτως....η μπαταρία είναι στα όρια της....αλλά πέραν τούτου νομίζω δες και τη λύση στο ποστ#2

angeleon98
31-10-17, 07:58
Μολις βρω χρόνο θα μετρήσω την μπαταρία και θα επανέλθω! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις