PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσλειτουργια οθονης κοντερ.



kamposos
30-10-17, 03:27
Ξαφνικα η οθονιτσα στο μηχανακι αρχισε τα τρελα της. Οι ενδειξεις περα απο λανθασμενες παραμενουν σταθερες. Ανοιξα να καθαρισω την πλακετα του αλλα δεν αλλαξε κατι.

Υπαρχει πιθανοτητα να επισκευαστει; Η λυση της αγορας νεου δεν αξιζει απο οικονομικης αποψης αφου στοιχιζει περισσοτερο απο το ιδιο το μηχανακι.

https://youtu.be/CJB_FvwrUPk

Πατέντες
30-10-17, 09:20
Ίσως, λόγο κραδασμών, να έσπασε κάποια κόλληση ή κάποιο εξάρτημα.
Μια φωτογραφία της πλακέτας ίσως να βοηθούσε.
Θα μου περνούσε βέβαια και σαν σκέψη ότι μπορεί να περνάει τα δεδομένα από την ECU, αν έχει, και το πρόβλημα να είναι εκεί. (Πιστεύω ότι είναι λίγο τραβηγμένη σαν σκέψη, αλλά μια σκέψη.)

kamposos
30-10-17, 11:08
Κατ' αρχας ευχαριστω.

Παλιο 50αρακι, διχρονο ειναι. Δεν εχει εγκεφαλο.
Το κοντερ το εχω ψεκασει με σπρευ ηλεκτρικων επαφων και την οθονιτσα δοκιμασα να την κουνησω μηπως δεν κανει καλη επαφη.


http://i1189.photobucket.com/albums/z438/cabrinhaGR/Jog/20170227_112010_zpsdjquerd1.jpg

http://i1189.photobucket.com/albums/z438/cabrinhaGR/Jog/20170227_112028_zpsgbfw6bia.jpg

http://i1189.photobucket.com/albums/z438/cabrinhaGR/Jog/20170227_112027_zpsqvy5iqq7.jpg

Πατέντες
30-10-17, 14:27
Επειδή οι φωτό δεν βοηθάνε, όταν κάνεις ζοομ χαλάει, σου φαίνεται να έχει κάποιο σπασμένο εξάρτημα; Μήπως κάποιος πυκνωτής από μπροστά μοιάζει φουσκωμένος;

Πατέντες
30-10-17, 14:30
Τώρα που το ξαναβλέπω αυτό το ολοκληρωμένο που έχω κυκλώσει, είναι σπασμένο;71123

Rx/Tx
30-10-17, 16:06
Πράγματι εκεί κάτι λείπει , το δάγκωσε κανείς η εξεράγη ? :001_smile:

Τουλάχιστον το τι γραφει επάνω φαίνεται ωστε να το ζητήσεις?

Εχεις μετρήσει τους υπόλοιπους ημιαγωγούς στο τυπωμένο? δλδ τυχόν διοδάκια η ότι είναι εύκολο?

Εχεις μήπως κάποιο σχεδιο ωστε να μετρήσεις αν οι τασεις που πάνε στην πλακέτα είναι οι σωστές ?

Οταν γυρίζεις διακόπτη (απο ότι είδα στο 1ο βίντεο) περιστρέφεται η βελόνα του κοντέρ στο μέγιστο κ επιστρέφει, λογικά κ η οθόνη θάπρεπε να αναβουν όλες οι ενδείξεις , σίγουρα δεν έχει εγκεφαλάκι?
Αυτό συνήθως το κανουν όσα μηχανάκια πριν εκκινήσει ο κινητήρας κάνουν ενα έλεγχο στα διάφορα υποσυστήματα.

kamposos
30-10-17, 20:03
Τώρα που το ξαναβλέπω αυτό το ολοκληρωμένο που έχω κυκλώσει, είναι σπασμένο;71123

Θα ανοιξω το κοντερ ξανα να το τσεκαρω. Σε οπτικο ελεγχο που ειχα κανει οταν το ανοιξα δεν ειδα κατι περιεργο αλλα πολυ πιθανο να νου ξεφυγε.


Πράγματι εκεί κάτι λείπει , το δάγκωσε κανείς η εξεράγη ? :001_smile:

Τουλάχιστον το τι γραφει επάνω φαίνεται ωστε να το ζητήσεις?

Εχεις μετρήσει τους υπόλοιπους ημιαγωγούς στο τυπωμένο? δλδ τυχόν διοδάκια η ότι είναι εύκολο?

Εχεις μήπως κάποιο σχεδιο ωστε να μετρήσεις αν οι τασεις που πάνε στην πλακέτα είναι οι σωστές ?

Οταν γυρίζεις διακόπτη (απο ότι είδα στο 1ο βίντεο) περιστρέφεται η βελόνα του κοντέρ στο μέγιστο κ επιστρέφει, λογικά κ η οθόνη θάπρεπε να αναβουν όλες οι ενδείξεις , σίγουρα δεν έχει εγκεφαλάκι?
Αυτό συνήθως το κανουν όσα μηχανάκια πριν εκκινήσει ο κινητήρας κάνουν ενα έλεγχο στα διάφορα υποσυστήματα.

Οταν ανοιξω παλι το κοντερ θα το ελεγξω. Καποιον ελεγχο με το πολυμετρο δεν εχω κανει.

Σχεδιο απο το κοντερ οχι. Διαγραμμα απο την πλεξουδα ναι, στην οποια εχω μετρησει καποια πραγματα και ειναι οπως πρεπει. Δε νομιζω ομως οτι το προβλημα οφειλεται σε κατι αλλο περα απο το κοντερ.

Η βελονα του κοντερ γυριζει λογω δυσλειτουργιας. Κανονικα επρεπε να μενει στη θεση της. Δεν δουλευει ομως πολυ πριν εμφανιστει το προβλημα στην οθονη.

kamposos
31-10-17, 00:52
Μετα πολλων βασανων και κοπων καταφερα να το φωτογραφησω.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171030/f75ee8e3e656eb2eb82c7b8089e1534d.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20171030/df2ef590c2ed9a5c3979e9be0466036d.jpg

Πατέντες
31-10-17, 08:23
Ναι, μοιάζει ραγισμένο. Είναι op amp LM358. Αν το πας σε κάποιον ηλεκτρονικό θα στο τσεκάρει κι αν χρειαστεί θα στο αλλάξει.

kamposos
31-10-17, 11:15
Θα παω να αγορασω το ολοκληρωμενο και θα το αλλαξω. Δεν χανω κατι. Μια ερωτηση μονο. Λογικα μπορει να οφειλεται η δυσλειτουργια της οθονης σε καταστροφη του παραπανω ολοκληρωμενου; Γιατι θεωρω οτι τα σηματα φτανουν στο κοντερ αλλα η οθονη τα απεικονιζει λαθος.

elektronio
31-10-17, 12:09
Θα παω να αγορασω το ολοκληρωμενο και θα το αλλαξω. Δεν χανω κατι. Μια ερωτηση μονο. Λογικα μπορει να οφειλεται η δυσλειτουργια της οθονης σε καταστροφη του παραπανω ολοκληρωμενου; Γιατι θεωρω οτι τα σηματα φτανουν στο κοντερ αλλα η οθονη τα απεικονιζει λαθος.

Μπορεί. Αν είναι βραχυκυκλωμένο. Μέτρησε, με την πλακέτα συνδεδεμένη στο μηχανάκι, πάνω στα ποδαράκια 4(-) και 8(+) αν έχεις τάση και πόση. Αν έχεις περί την τάση της μπαταρίας τότε μάλλον δεν ευθύνεται το συγκεκριμένο εξάρτημα. Αν δεν έχει τάση βγάλε το εξάρτημα και ξαναμέτρα να δεις αν επανήλθε η τάση. Αν επανήλθε (μάλλον θα ανάψει η οθόνη αλλά θα δείχνει λάθος) βάλε ένα καινούριο. Αν όχι ευθύνεται κάτι άλλο στην πλακέτα.

kamposos
31-10-17, 12:35
Θα το δοκιμασω και αυτο.

Το κακο ειναι οτι δεν βρισκω τον ενισχυτη σε smd.

johnnyb
31-10-17, 16:10
Εψαξες παντου?
Κατάστηματα ηλεκτρονικών στην Πάτρα

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36226

kamposos
31-10-17, 16:40
Μπορεί. Αν είναι βραχυκυκλωμένο. Μέτρησε, με την πλακέτα συνδεδεμένη στο μηχανάκι, πάνω στα ποδαράκια 4(-) και 8(+) αν έχεις τάση και πόση. Αν έχεις περί την τάση της μπαταρίας τότε μάλλον δεν ευθύνεται το συγκεκριμένο εξάρτημα. Αν δεν έχει τάση βγάλε το εξάρτημα και ξαναμέτρα να δεις αν επανήλθε η τάση. Αν επανήλθε (μάλλον θα ανάψει η οθόνη αλλά θα δείχνει λάθος) βάλε ένα καινούριο. Αν όχι ευθύνεται κάτι άλλο στην πλακέτα.Μετρησα 8.22v.
Εψαξες παντου?
Κατάστηματα ηλεκτρονικών στην Πάτρα

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36226Σχεδον. Σε smd δεν το εχει κανεις. Ebay με βλεπω να καταληγω.

kamposos
01-11-17, 10:20
Αν καποιος μπορει ας μου απαντησει αν τα 8.22v που μετρησα καθ υποδειξη του @elektronio ειναι φυσιολογικη τιμη ή οχι ωστε να παραγγειλω το ολοκληρωμενο απο ebay.

Πατέντες
01-11-17, 10:38
Όπως σου είπε και Μάρκος τα ποδαράκια 4 και 8 είναι η τροφοδοσία του lm358.
71131
Η τάση που λες είναι λάθος. Θα έπρεπε να ήταν στην τάση της μπαταρίας σου. Είναι 6v η 12v η μπαταρία σου;
Αυτό που σου είπε επίσης ο Μάρκος είναι να ξεκολλήσεις το ολοκληρωμένο και να δεις αν στις επαφές 4 και 8 στην πλακέτα έχεις την ίδια τάση ή η τάση ισορροπεί στην τάση της μπαταρίας.,
Αν έχεις την ίδια τάση, φταίει κάτι στην πλακέτα, αν πάει στην τάση της μπαταρίας τότε φταιέι αυτό.

kamposos
01-11-17, 11:50
Εγω μετρησα με την πλακετα συνδεδεμενη (οπως ειναι απο το εργοστασιο) και το κλειδι γυρισμενο (ωστε να εχει ρευμα η πλακετα) τα ποδαρακια 4 και 8 του ολοκληρωμενου. Ειδα την ταση που αναφερω παραπανω. Το μηχανακι εχει μπαταρια 12v.

To εκανα με αυτον τον τροπο γιατι παρακατω μου εγραψε να αφαιρεσω το εξαρτημα και να μετρησω παλι αν δεν μετρησω ταση στην αρχικη μετρηση, κατι που δεν συνεβη.

Οποτε τωρα θα πρεπει να το αφαιρεσω, να μετρησω ταση και αν δω ταση ιση με της μπαταριας θα ξερω οτι μαλλον φταιει το ολοκληρωμενο ενω αν μετρησω ταση οση και πριν θα φταιει κατι αλλο; Δηλαδη θα διαπιστωσω αν το ολοκληρωμενο προκαλει πτωση τασης στην πλακετα ή κατι αλλο.

Πατέντες
02-11-17, 16:07
Αυτό ακριβώς.

kamposos
02-11-17, 22:33
Αυτό ακριβώς.Σε καθε περιπτωση τα 8.22v δεν θεωρουνται αποδεκτη τιμη, σωστα;

Εν αναμονη ελευσης του ολοκληρωμενου απο τα εξωτερικα. Μολις ερθει θα το κολλησω και ελπιζω να δουλεψει.

Τωρα και να μετρησω χωρις αυτο πανω δεν θα μου προσφερει κατι. Αν δεν φταιει το παραπανω ολοκληρωμενο και φταιει κατι αλλο ειναι περαν των δυνατοτητων μου η εξευρεση του προβληματος.

gsmaster
03-11-17, 01:29
Μια χαρά αποδεκτή τιμή τάσης λειτουργίας τελεστικού ενισχυτή είναι τα 8V. Πρέπει να δεις τι έχει άλλο στο κύκλωμα τροφοδοσίας του για να βγάλεις συμπέρασμα αν είναι αποδεκτή η τάση για την συγκεκριμένη πλάκέτα, ή οχι
Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να είναι για την οθόνη. Ίσως να οδηγεί την βελόνα του ταχύμετρου.

kamposos
03-11-17, 21:04
Μια χαρά αποδεκτή τιμή τάσης λειτουργίας τελεστικού ενισχυτή είναι τα 8V. Πρέπει να δεις τι έχει άλλο στο κύκλωμα τροφοδοσίας του για να βγάλεις συμπέρασμα αν είναι αποδεκτή η τάση για την συγκεκριμένη πλάκέτα, ή οχι
Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να είναι για την οθόνη. Ίσως να οδηγεί την βελόνα του ταχύμετρου.

Δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να κανω αυτο που μου προτεινεις γιατι δεν μπορω να διαβασω στην πλακετα ποια πορεια ακολουθει η γραμμη στο ποδαρακι 8. Αν ειχα το διαγραμμα θα εβγαζα ακρη.
Παντως το ολοκληρωμενο αυτο βρισκεται στην πλευρα της οθονης, οχι στην πλευρα του ταχυμετρου.

Συγγνωμη που σας κουραζω. Ειναι που κοστιζει το καινουργιο περισσοτερο απο το μηχανακι.

kamposos
29-11-17, 01:36
Για την ιστορια, ο ενισχυτης αντικατασταθηκε (ειχε σκασει, φανηκε ξεκαθαρα οταν αφαιρεθηκε) αλλα παλι η δυσλειτουργια παραμενει χωρις καμμια διαφοροποιηση.

gsmaster
29-11-17, 17:45
οπότε μάλλον και κάτι άλλο πήγε μαζί με τον ενισχυτη.