PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλάζω όλες τις λάμπες σε led



zoran
01-11-17, 09:57
Θέλω να αλλάξω ότι λαμπτήρα έχω στο σπίτι σε led και θέλω να ρωτήσω:
1. πως υπολογίζω εάν με συμφέρει να κάνω κάτι τέτοιο ή όχι δεδομένου το ότι πολλές από αυτές που υπάρχουν θα πεταχτούν ενώ είναι ακόμα λειτουργικές, οικονομικά αξίζει να αντικατασταθούν;
2. υπάρχει κανένας φορέας που να δέχεται τις παλιές λειτουργικές λάμπες κ να σε αποζημιώνει με κάποιο τρόπο γιαυτές τη στιγμή που ελαφρύνεις ενεργειακά τη χώρα;

elektronio
01-11-17, 10:09
1 Υπολογίζεις την διαφορά ενέργειας και το πόσες ώρες θα χρειαστούν να είναι αναμμένη για να γίνει απόσβεση της λάμπας. Συγκρίνεις με τις ώρες λειτουργίας τις λάμπας και βλέπεις αν σε συμφέρει και πότε θα γίνει απόσβεση της επένδυσης, επίσης παρακαλάς να ισχύουν οι ώρες λειτουργίας που αναφέρει γιατί πολλές λάμπες χαλάνε πολύ γρηγορότερα. Τις λειτουργικές παλιές λάμπες κράτησε τες για εφεδρεία.
2 σε αποζημιώνει η εξοικονόμηση ενέργειας πληρώνοντας λιγότερα στη ΔΕΗ.

Για να κάνεις σωστό υπολογισμό θα πρέπει να συγκρίνεις με λάμπες ανάλογου φωτισμού με τις παλιές.

rama
01-11-17, 11:20
Όπως είπε ο Μάρκος, ΔΕΝ θα πετάξεις τις παλιές λάμπες. Θα τις κρατήσεις για εφεδρεία όταν χαλάνε οι καινούργιες (αυτές που υποτίθεται οτι δεν χαλάνε ποτέ).
Επίσης, δεν αξίζει να αλλάξεις λάμπες σε σημεία που γίνεται ελάχιστη χρήση / κατανάλωση, πχ κάποια αποθήκη, μπαλκόνι κλπ. Με τις παλιές εφεδρικές, θα έχεις πάντα απόθεμα για τα σημεία αυτά.

aris285
01-11-17, 14:15
Εγω ακολουθω την τακτικη οταν καίγεται καποια την αντικαθηστω με led ετσι συμφαιρει περισοτερο. Εκτως αν εχεις κανενα πολυελαιο με καμια 20ρια g4 πυρακτωσεως οποτε τα αλαζεις χωρι σκεψη.

MacGyver
01-11-17, 18:11
Έχετε δοκιμάσει να μετακινήσετε η έστω να ακουμπήσετε μια παλιά λάμπα;
zoran (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=46070), με τον Σκρούτζ τι συγγένεια έχεις; Ξάδερφος η θείος;
Οι λάμπες πυρακτώσεως τελείωσαν. Είτε βάζεις led είτε πασχαλιάτικες λαμπάδες.
-Τι εφαρμογή θέλεις, για να υπολογίσεις τι;
-Αυτό με την απόσυρση είναι εθνικό μας προνόμιο άραγε η γίνεται και σε άλλες χώρες;
-Αυτές τις μέρες άλλαξα γύρω στα δέκα 12v σποτάκια που χρησιμοποιούνται σπάνια. Μόνο που βλέπω να γράφουν 35w το καθένα, σύνολο 350w συν τους μετασχηματιστές, τις χαρακτηρίζω σόμπες, όχι λάμπες!

john_b
01-11-17, 20:30
Και μακριά από κάτι μάρκες MEGA MAN, κ.λπ., που πουλάει το πράκτικερ.
Μου καίγονται η μία πίσω από την άλλη.

744
01-11-17, 20:42
Θα έλεγα ότι η Osram είναι καλή και κατά καιρούς βγαίνει σε μεγάλες προσφορές στην Technomat. Επίσης καλή τιμή και εξαιρετική ποιότητα (φωτισμού και κατασκευής) οι V-Tac.

Για σπίτι πάντα θερμό, έως 4.000 K. Αλλιώς ψύχρα ... ψυγείου!

moutoulos
01-11-17, 23:35
Αυτό το καιρό έκανα και εγώ το ίδιο.

Στην οικία μου έχω σαλόνι/κουζίνα με 6x3GU10 50W φωτιστικά. Δηλαδή 18 λαμπτήρες GU10 x 50W = 900W.
Τώρα αλλάχθηκαν με αυτές (http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/lampes/lamptires-led/lamptires-led-e14/philips-lamba-led-sfairiki-5-5w-e14-230v-4000k-188062_188062/?affid=4&skuId=188141) οι οποίες είναι 4000Κ 5,5W η κάθε μία. Δηλαδή 18 λαμπτήρες x 5,5W = 99W !!!.

Βέβαια αγόρασα adapter απο GU10 σε E14 ... μιας και τις GU10 ποτέ δεν τις συμπάθησα γιατί έχουν μικρή
γωνία φωτισμού. Εννοείται δεν μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω ολοκληρο το φωτιστικό, παρά μόνο την
βάση του (με adapter).

Εντυπώσεις:
Να πω οτι η διαφορά κατανάλωσης είναι τρομαχτική, 10 φορές μικρότερη, όπως τρομαχτική είναι η διαφορά
στον φωτισμό. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ σε ποιά περίπτωση θα ήθελε κάποιος περισσότερο φώς.
Οκ ασφαλώς και δεν τις ανάβω όλες. Εγώ είμαι "σκοτεινός" τύπος εξάλλου. Και μια αναμμένη μου φτάνει. Η
γυναίκα θέλει να στραβώνεται απο το φώς. Το άσχημο είναι οτι εγώ τις πήρα 3,31€ έκαστη (λιγότερο απο μήνα)
... και τώρα βλέπω έχουν 2,5€.

Ναι τις παλιές (πυρακτώσεως GU10) τις πέταξα ... αλλά με είδε η γυναίκα και της μάζεψε :lool:.

vasilllis
02-11-17, 09:08
Το λινκ είναι λαθος.παντως με αυτες τις ποιοτικες λαμπες θα πρεπει να γινει συγκριση αν τελικα αντεχουν/γινεται αποσβεση στην αγορά τους.

moutoulos
02-11-17, 11:18
Τώρα αλλάχθηκαν με αυτές (http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos-2/lampes/lamptires-led/lamptires-led-e14/philips-lamba-led-sfairiki-5-5w-e14-230v-4000k-188062_188062/?affid=4&skuId=188141) οι οποίες είναι 4000Κ 5,5W


Καλημέρα Βασίλη.
Τι έχει το Link ?. Μόνο εγώ το βλέπω ?.

vasilllis
02-11-17, 12:16
[emoji848] gu 10 δεν ειπες έβαλες;
Άκυρο, συγγνώμη. Τώρα το διάβασα καλύτερα

nick1974
02-11-17, 15:46
2. υπάρχει κανένας φορέας που να δέχεται τις παλιές λειτουργικές λάμπες κ να σε αποζημιώνει με κάποιο τρόπο γιαυτές τη στιγμή που ελαφρύνεις ενεργειακά τη χώρα;

Ναι ξερω πως η εε εχει διαφθειρει τους αγροτες ωστε να μη παραγουν τιποτα αν δεν παρουν επιδοτησεις, αλλα στον αληθινο κοσμο ποση λογικη υπαρχει στο να σε πληρωσει καποιος για να παρεις κατι καινουργιο?
Οταν πεταξες τη crt μπακατελα για να παρεις μια tft και να ξεκουρασεις τα ματια σου παραλληλα με την οικονομια σε καταναλωση σε πληρωσε κανεις?
Οταν πεταξες το αρχαιο ψυγειο πουτ εμοιαζε με τη σπηλια του Νταβελη απ τους σταλακτιτες για να παρεις ενα no frost σε πληρωσε κανεις?
Οταν πεταξες το παλιο atari για να παρεις playstation μηπως σε επιδοτησαν?
Υπηρχε καμια λογικη στο να σε "επιδοτησει" οποιοσδηποτε επειδη εσυ θα εκσυγχρονιστεις? (και θα πληρωνεις και λιγοτερα στη ΔΕΗ)...
Για να καταλαβεις τι ακριβως ζητας σκεψου οτι ουσιαστικα θες (η μαλλον αν το ξανασκεφτεις σιγουρα ΔΕΝ το θες) να υπαρχει καποιο ποσο στους φορους (που θα εισπρατεται προφανως κλασσικα μεσω ΔΕΗ ...μαζι με ολα τα υπολοιπα) που θα πηγαινει για καποιο "οργανισμο" ο οποιος θα "αποζημειωνει" οποιον πεταει μια λαμπα! :lool:

sotron1
02-11-17, 16:16
Προσοχή επειδή την έχω πατήσει , κρατάτε τις αποδείξεις αγοράς για επιστροφή. Αυτές που έχω αγοράσει για μένα και για συγγενείς, επώνυμες είναι, αλλά όχι του τύπου Philips, Osram κλπ.

Μια φορά τον μήνα πηγαίνω στο κατάστημα και μου τις αλλάζουν. Μέχρι πλάκα τους κάνω, ότι και καλά θέλουν να με βλέπουν τακτικά.

Σύνολο λειτουργίας τίς κάθε μία λάμπας περίπου 200-300 ώρες. Το πρόβλημα τους είναι ότι αρχίζουν και αναβοσβήνουν σαν φωτορυθμικό.

nick1974
02-11-17, 17:18
-Αυτό με την απόσυρση είναι εθνικό μας προνόμιο άραγε η γίνεται και σε άλλες χώρες;


Αν και δεν περιμενα σε κατι οτιδηποτε να συμφωνισουμε, αυτο στο δινω και το συνυπογραφω.
Δυστυχως εχει επικρατησει αυτη η λογικη οπου ο καθε ενας θεωρει δεδομενο και φυσιολογικο οτι πρεπει να τον πληρωνουν για να εκσυγχρονιστει...
Παντως δεν ειναι 100% Ελληνικη πατεντα, συμβαινει και αλλου αλλα σε ειδικες περιπτωσεις (πχ οργανα με υδραργυρο)

...

chip
02-11-17, 18:12
Εγώ αλλάζω τις πυρακτώσεως και τις ηλεκτρονικές φθορισμού με LED κάθε φορά που καίγεται κάποια. Αλλάζωντας μία μία και όχι όλες μαζί μπόρεσα να καταλήξω και σε μάρκα LED που δεν χαλάνε. Πλέον όσες αγοράζω είναι της Lumen. Τον Ιανουάριο συμπληρώνουν οι πρώτες 3 χρόνια ζωής και μέχρι τώρα έχει καεί μία ή καμία από αυτές!

Panoss
02-11-17, 18:30
Πλέον όσες αγοράζω είναι της Lumen. Τον Ιανουάριο συμπληρώνουν οι πρώτες 3 χρόνια ζωής και μέχρι τώρα έχει καεί μία ή καμία από αυτές!
Chip για πες και ποιο μοντέλο μην πάρουμε αυτό που καίγεται!:biggrin:

chip
02-11-17, 18:55
το "κεράκι" ήταν (αν και με επιφύλαξη λέω ότι κάηκε μία...)... και δεν έχω παράπονο καμιά 10-15 ακόμα που έχω αγοράσει σε "κεράκι" δεν έχουν καεί....

zoran
20-11-17, 19:00
-Αυτό με την απόσυρση είναι εθνικό μας προνόμιο άραγε η γίνεται και σε άλλες χώρες;


Δυστυχως εχει επικρατησει αυτη η λογικη οπου ο καθε ενας θεωρει δεδομενο και φυσιολογικο οτι πρεπει να τον πληρωνουν για να εκσυγχρονιστει...
Παντως δεν ειναι 100% Ελληνικη πατεντα, συμβαινει και αλλου αλλα σε ειδικες περιπτωσεις (πχ οργανα με υδραργυρο)...


Ναι ξερω πως η εε εχει διαφθειρει τους αγροτες ωστε να μη παραγουν τιποτα αν δεν παρουν επιδοτησεις, αλλα στον αληθινο κοσμο ποση λογικη υπαρχει στο να σε πληρωσει καποιος για να παρεις κατι καινουργιο?
Οταν πεταξες τη crt μπακατελα για να παρεις μια tft και να ξεκουρασεις τα ματια σου παραλληλα με την οικονομια σε καταναλωση σε πληρωσε κανεις?
Οταν πεταξες το αρχαιο ψυγειο πουτ εμοιαζε με τη σπηλια του Νταβελη απ τους σταλακτιτες για να παρεις ενα no frost σε πληρωσε κανεις?
Οταν πεταξες το παλιο atari για να παρεις playstation μηπως σε επιδοτησαν?
Υπηρχε καμια λογικη στο να σε "επιδοτησει" οποιοσδηποτε επειδη εσυ θα εκσυγχρονιστεις? (και θα πληρωνεις και λιγοτερα στη ΔΕΗ)...
Για να καταλαβεις τι ακριβως ζητας σκεψου οτι ουσιαστικα θες (η μαλλον αν το ξανασκεφτεις σιγουρα ΔΕΝ το θες) να υπαρχει καποιο ποσο στους φορους (που θα εισπρατεται προφανως κλασσικα μεσω ΔΕΗ ...μαζι με ολα τα υπολοιπα) που θα πηγαινει για καποιο "οργανισμο" ο οποιος θα "αποζημειωνει" οποιον πεταει μια λαμπα! :lool:


Παιδιά... γνωστός μου στην Αυστραλία μου λέει πως δώθηκε γραμμή από την κυβέρνηση να ενημερώσουνε τον επιστάτη/διαχειριστή το τι λάμπες χρησιμοποιούνε, ώστε να τις αλλάξουνε -με κυβερνητικό κόστος- προκειμένου να μειωθεί το ενεργειακό αποτύπωμα!" Το έκαναν κ έχουν μόνο led τώρα μέσα στο σπίτι κ σοτυς κοινόχρηστους χώρους... καλό;

nick1974
21-11-17, 09:58
Παιδιά... γνωστός μου στην Αυστραλία μου λέει πως δώθηκε γραμμή από την κυβέρνηση να ενημερώσουνε τον επιστάτη/διαχειριστή το τι λάμπες χρησιμοποιούνε, ώστε να τις αλλάξουνε -με κυβερνητικό κόστος- προκειμένου να μειωθεί το ενεργειακό αποτύπωμα!" Το έκαναν κ έχουν μόνο led τώρα μέσα στο σπίτι κ σοτυς κοινόχρηστους χώρους... καλό;Η Αυστραλια βρισκεται ακριβως στο αλλο ακρο εχοντας πολυ παραξενους νομους οπως πχ οτι αν σου καει μια λαμπα και την αλλαξεις μονος σου χωρις να φωναξεις ηλεκτρολογο εχεις προστιμο ! Δε ξερω κατα ποσο εν ετη 2017 ο συγκεκριμενος νομος εφαρμοζεται (παιζει να ναι κανας νεκρος νομος που μεινε απ την εποχη του Τεσλα) ομως το οτι εστω και για καποιο χρονο βγηκε κι εφαρμοστηκε δειχνει πως για καποιο λογο οτι αφορα το ηλεκτρικο ρευμα εκει αντιμετωπιζεται σαν κατι πιο εξειδικευμενο απο τα πραγματα που ασχολειται ο καθημερινος ανθρωπος, οποτε δεν αποκλειω ουσιαστικα να υπαρχει καποιος ειδικος φορος που να καλυπτει συγκεκριμενα τα εξοδα αυτης της κινησης. (Αν ξαναμιλησεις με το φιλο σου θα ηταν ενδιαφερον να τον ρωτησεις σχετικα με αυτο και να μας μεταφερεις το τι πραγματικα ισχυει, γιατι αυτο περι νομου το χα διαβασει στο focus το οποιο δεν αποκλειεται απλα να μετεφερε καποιο νομο που απλα υπαρχει και δεν εφαρμοζεται)

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nkarama
21-11-17, 13:15
Για τις GEYER τι γνώμη έχετε? Τις χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα σε ένα περίεργο φωτιστικό σαλονιού με "μπάλες", χωρίς καμμία μέριμνα για ψύξη του λαμπτήρα (design-νίστικες μπούρδες, οι πυρακτώσεως καίγονταν μέσα σε 10-15μέρες) και μόλις πριν μερικές μέρες κάηκε η πρώτη. Δεν έχω κοιτάξει αν είναι ακόμα στην εγγύηση (ήταν 2 ή 3 χρόνια) οπότε αν τυχόν και δεν είναι έχω την δυνατότητα να πάρω κάτι άλλο.
Σε σχέση λοιπόν με OSRAM ή κάτι άλλο, να συνεχίσω ε GEYER ή όχι, έχετε άποψη?

zoran
21-11-17, 13:50
Η Αυστραλια βρισκεται ακριβως στο αλλο ακρο εχοντας πολυ παραξενους νομους οπως πχ οτι αν σου καει μια λαμπα και την αλλαξεις μονος σου χωρις να φωναξεις ηλεκτρολογο εχεις προστιμο ! Δε ξερω κατα ποσο εν ετη 2017 ο συγκεκριμενος νομος εφαρμοζεται (παιζει να ναι κανας νεκρος νομος που μεινε απ την εποχη του Τεσλα) ομως το οτι εστω και για καποιο χρονο βγηκε κι εφαρμοστηκε δειχνει πως για καποιο λογο οτι αφορα το ηλεκτρικο ρευμα εκει αντιμετωπιζεται σαν κατι πιο εξειδικευμενο απο τα πραγματα που ασχολειται ο καθημερινος ανθρωπος, οποτε δεν αποκλειω ουσιαστικα να υπαρχει καποιος ειδικος φορος που να καλυπτει συγκεκριμενα τα εξοδα αυτης της κινησης. (Αν ξαναμιλησεις με το φιλο σου θα ηταν ενδιαφερον να τον ρωτησεις σχετικα με αυτο και να μας μεταφερεις το τι πραγματικα ισχυει, γιατι αυτο περι νομου το χα διαβασει στο focus το οποιο δεν αποκλειεται απλα να μετεφερε καποιο νομο που απλα υπαρχει και δεν εφαρμοζεται)Δε νομίζω πως είναι έτσι όσον αφορά τουςνόμους που λες, πως είναι παράξενοι κλπ., όπως κ νάχει πάντως όταν θα έχω νεότερα θα ενημερώσω. ;-)

vasilllis
21-11-17, 17:19
Η Αυστραλια βρισκεται ακριβως στο αλλο ακρο εχοντας πολυ παραξενους νομους οπως πχ οτι αν σου καει μια λαμπα και την αλλαξεις μονος σου χωρις να φωναξεις ηλεκτρολογο εχεις προστιμο ! Δε ξερω κατα ποσο εν ετη 2017 ο συγκεκριμενος νομος εφαρμοζεται (παιζει να ναι κανας νεκρος νομος που μεινε απ την εποχη του Τεσλα) ομως το οτι εστω και για καποιο χρονο βγηκε κι εφαρμοστηκε δειχνει πως για καποιο λογο οτι αφορα το ηλεκτρικο ρευμα εκει αντιμετωπιζεται σαν κατι πιο εξειδικευμενο απο τα πραγματα που ασχολειται ο καθημερινος ανθρωπος, οποτε δεν αποκλειω ουσιαστικα να υπαρχει καποιος ειδικος φορος που να καλυπτει συγκεκριμενα τα εξοδα αυτης της κινησης. (Αν ξαναμιλησεις με το φιλο σου θα ηταν ενδιαφερον να τον ρωτησεις σχετικα με αυτο και να μας μεταφερεις το τι πραγματικα ισχυει, γιατι αυτο περι νομου το χα διαβασει στο focus το οποιο δεν αποκλειεται απλα να μετεφερε καποιο νομο που απλα υπαρχει και δεν εφαρμοζεται)

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας TapatalkΓιατί παράξενος νομός;
Καλύτερα αυτός από το να διαβάζω ερωτήσεις του στυλ: γιατί δεν μπορώ να βάλω την γεννητρια μου στην πρίζα του σπιτιού και πρέπει να βάλω πίνακα;

Panoss
21-11-17, 18:09
Τότε θα έπρεπε να βγει ένας τέτοιος νόμος για όλα τα επαγγέλματα.
π.χ, πας να πλύνεις τα δόντια σου με την οδοντόβουρτσα; Όόόόχιιιιι!!! Πρόστιμο!!
Να πας στον οδοντίατρο!

vasilllis
21-11-17, 19:45
Τότε θα έπρεπε να βγει ένας τέτοιος νόμος για όλα τα επαγγέλματα.
π.χ, πας να πλύνεις τα δόντια σου με την οδοντόβουρτσα; Όόόόχιιιιι!!! Πρόστιμο!!
Να πας στον οδοντίατρο!Η διαφορά με αυτό είναι ότι είσαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου όχι για τους άλλους.

Panoss
21-11-17, 19:49
Αν αλλάξεις μόνος σου τη λάμπα, γιατί είσαι επικίνδυνος για τους άλλους;

vasilllis
21-11-17, 20:59
Αν αλλάξεις μόνος σου τη λάμπα, γιατί είσαι επικίνδυνος για τους άλλους;
δεν υπαρχει νομος (αν υπαρχει) που να απαγορευει να αλλαξεις λαμπα αλλα προφανως να κανεις ηλεκτρολογικες εργασιες χωρις αδεια.

Panoss
21-11-17, 21:01
Καλά, άστο.

nick1974
21-11-17, 21:29
δεν υπαρχει νομος (αν υπαρχει) που να απαγορευει να αλλαξεις λαμπα αλλα προφανως να κανεις ηλεκτρολογικες εργασιες χωρις αδεια.


http://www.topontiki.gr/article/67807/oi-34-pio-periergoi-nomoi-ston-kosmo

33. Στην Βικτώρια της Αυστραλίας, αν σας καεί μια λάμπα, μπορεί να την αλλάξει μόνο πτυχιούχος ηλεκτρολόγος


Αρχικα το χα διαβασει πριν χρονια στο Focus αλλα βλεπω κυκλοφορει γενικοτερα κι ειναι απ τους πλεον ηλιθιους νομους που κυκλοφορουν αδεσποτοι (δε ξερω αν εφαρμοζεται κι ολας, αλλα και που υπαρχει δειχνει οτι εχουν ενα θεμα με τον ηλεκτρισμο)

vasilllis
21-11-17, 22:12
α καλα,εγω νομιζα τιποτα σοβαρο.
Υπηρχε λεει παλια ο νομος αλλα εχει ακυρωθει :
It’s against the law to change your own light bulb in Victoria
Many people believe that unless you’re a qualified electrician, it’s illegal under Victorian law to change a light bulb in your own home β€” and doing so will attract a $10 fine.
Thankfully, a spokeswoman for Energy Safe Victoria has good news.
β€œI can confirm that it is not illegal to change a light bulb in Victoria,” she told news.com.au.
β€œWhile the Electricity Safety Act makes it illegal to do your own electrical work if you are not licensed, changing a light bulb and removing a plug from a socket were specifically exempted from this requirement under Order in Council G17.”

https://www.energymakeovers.com.au/blog/iillegal-change-light-bulb-victoria/
http://www.news.com.au/national/courts-law/urban-legend-or-legislation-australias-weirdest-laws-explained/news-story/a0d85b1999b5933ef01a940f39e07b93
καποιος παλιος νομος ηταν ,ποιος ξερει απο ποτε και πως θα ηταν οι λαμπες τοτε.