PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά ο κινέζος είναι άπαικτος!! και σίγουρα ασυναγώνιστος...



elektronio
05-11-17, 18:20
Εδώ και χρόνια το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης μου (philips 42") από τα πολλά πεσίματα τα έπαιξε και έπερνε παρατάσεις με καθαρίσματα κόλλημα LED και λοιπά γιατροσόφια. Τελευταία δεν δούλευε καθόλου και αναγκαστήκαμε να ανοιγοκλείνουμε την τηλεόραση από το κουμπάκι που έχει επάνω της. Λόγω δορυφορικού δέκτη με δικό του τηλεχειριστήριο αυτό της τηλεόρασης το είχαμε μόνο για να την ανοίγουμε να την κλείνουμε και να πειράζουμε την ένταση.
Παρήγγειλα λοιπόν ένα universal remote control σε μέγεθος mprelock από κίνα. Μπορώ να πω με κρύα καρδιά γιατί δεν περίμενα ούτε καν να δουλέψει. Τελικά ήρθε, όλως παραδόξως πολύ γρήγορα, με ολικό κόστος 0,67Ευρώ στην πόρτα μου. Ο προγραμματισμός του πανεύκολος (πατάς το mute μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη το αντίστοιχο σήμα και είσαι έτοιμος) μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα και λειτούργησαν κατευθείαν όλες του οι λειτουργίες ον-οφ, ένταση και αλλαγή καναλιών.

Μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση που λειτούργησε και μου έλυσε το πρόβλημα με μόνο 67λεπτά του ευρώ και γιαυτό μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου. Προσπάθησα να σκεφτώ τι λεφτά μοιράστηκαν ο παραγωγός, ο trade,r το ebay, το paypal και το ταχυδρομείο.....
Προσπάθησα να σκεφτώ και πόσο θα κόστιζε αν το παρήγαμε στην Ελλάδα. Σίγουρα τα κόστη είναι διαφορετικά αλλά το τελικό κόστος του προϊόντος δεν θα απήχε και πολύ από αυτό του κινέζου. Η τιμή πώλησης ομως θα απήχε σίγουρα πολύ. Τελικά ο κινέζος είναι άπαικτος!! και σίγουρα ασυναγώνιστος...

71158

ΜαστροΣάββας
05-11-17, 18:23
Καλησπέρα Μάρκο.
Πές μου λίνγκ να παραγκείλω.

stratos111
05-11-17, 18:27
.....Προσπάθησα να σκεφτώ και πόσο θα κόστιζε αν το παρήγαμε στην Ελλάδα. Σίγουρα τα κόστη είναι διαφορετικά αλλά το τελικό κόστος του προϊόντος δεν θα απήχε και πολύ από αυτό του κινέζου. Η τιμή πώλησης ομως θα απήχε σίγουρα πολύ. Τελικά ο κινέζος είναι άπαικτος!! και σίγουρα ασυναγώνιστος...


Φίλε μου, το κόστος του ταχυδρομείου μόνο, π.χ από Θεσσαλονίκη για Χανιά που είμαι εγώ, θα ήταν πολλαπλάσιο από την τιμή που το πήρες. Σε αυτό το θέμα, δεν έχουμε ελπίδες.

xifis
05-11-17, 18:44
Κατι παρομοια εχει κ το τζαμπο 1-1μιση ευρω για οποιον ενδιαφερεται

elektronio
05-11-17, 18:54
Καλησπέρα Μάρκο.
Πές μου λίνγκ να παραγκείλω.

Το πήρα από εδώ:
https://www.ebay.com/itm/Mini-Key-Ring-Universal-Infrared-IR-TV-Set-Remote-Control-Keychain-7-Keys/132338120367?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

xifis
σίγουρα το δίνει σε καλή τιμή και το τζαμπο αλλά πρέπει να πας και μέχρι εκεί .... για όποιον βιάζεται είναι πολύ καλά..

Panoss
05-11-17, 18:58
Όντως είναι και άπαικτοι και ασυναγώνιστοι.
Μόνη μας ελπίδα, να ξεφύγει, κατα λάθος, φυσικά :whistle:, κάνα πυρηνικό πυραυλάκι του ψυχάκια του βορειοκορεάτη του Κιμ προς Πεκίνο...
Ή του άλλου του περουκάκια του Τραμπ...
Προσευχηθείτε...

evzone
05-11-17, 19:09
Μου θύμησες πέρσι που παρήγγειλα από περιέργεια και μόνο, από Κίνα, ένα MP3 FM radio transmitter για το αυτοκίνητο που μπαίνει στην υποδοχή των 12V και συνοδευόταν και από τηλεκοντρόλ.
Τιμή; 2.5 ευρώ!!

Με μια γρήγορη σκέψη στην τιμή αυτή περιλαμβάνονται τα εξής:
- Hardware: αντάπτορας 12V, οθόνη LCD, τηλεκοντρόλ, μπουτόν χειρισμού, αναγνώστης κάρτας SD, αναγνώστης USB, πομπός FM, δέκτης IR, μικροελεγκτής και άλλα ηλεκτρονικά.
- Software: Πλοήγηση MP3, χειρισμός player, ρύθμιση συνχότητας εκπομπής FM κλπ.
- Έξοδα αποστολής
- Εμπορικό κέρδος
- ...και ό,τι άλλο ξέχασα.

Ο τίτλος του θέματος επιβεβαιώνεται!! :001_smile:

aktis
05-11-17, 20:22
Μάρκο , ξεχασες και την δωρεάν ... μπαταρία CR2032 που έχει μέσα το μπρελόκ ! που κανει ως 1 - 2 ευρω σε φυσικά καταστήματα εδω .
Παντως , ειδικά για τα "δωρεάν " μεταφορικά , πρέπει να τα πριμοδοτει η κυβέρνηση τους . Αμα έπαιρνες το ιδιο με κινεζικο κουριερ θα ηταν +15 με 25 ευρω

tsimpidas
05-11-17, 20:32
αν θέλετε να κοντράρετε τον κινεζο αρχίστε από τα απλά, όπως να δουλεύετε για το ίδιο μεροκάματο.



μετα,, ρίξτε λίγο την τιμη του ημερομισθίου σας και βουαλα= ο Κινέζος θα αγοράζει απο εσάς και οχι εσείς από τον κινεζο.



ή επιλέξτε την λύση Νο2 - αλαξτε επάγγελμα.

elektronio
05-11-17, 20:37
Μάρκο , ξεχασες και την δωρεάν ... μπαταρία CR2032 που έχει μέσα το μπρελόκ ! που κανει ως 1 - 2 ευρω σε φυσικά καταστήματα εδω .
Παντως , ειδικά για τα "δωρεάν " μεταφορικά , πρέπει να τα πριμοδοτει η κυβέρνηση τους . Αμα έπαιρνες το ιδιο με κινεζικο κουριερ θα ηταν +15 με 25 ευρω

Πολύ σωστά, και μάλιστα είχε και σελοφάν για να μην καταναλώνεται άσκοπα μέχρι να αρχίσει να χρησιμοποιείται. Ακόμη και χρηματοδοτούμενη πάλι από κινέζο προέρχεται.

Και εμείς εδώ κάποτε επιδοτούσαμε τις εξαγωγές (αφού μας έφερναν συνάλλαγμα και το κράτος έπερνε πίσω την επιδότηση από την φορολογία εισοδηματων εργαζομένων και επιχειρήσεων) είμασταν αχτύπητοι στην κλωστο-υφαντουργεία, μόλις η ΕΕ απαγόρευσε τις επιδοτήσεις ο κλάδος κατέρευσε. Και να πεις οτι κάτι κέρδισε η ΕΕ, τίποτα δεν κέρδισε, η δουλειά δεν μοιράστηκε στα κράτη της έφυγε εκτός ΕΕ.

elektronio
05-11-17, 20:42
αν θέλετε να κοντράρετε τον κινεζο αρχίστε από τα απλά, όπως να δουλεύετε για το ίδιο μεροκάματο.


μετα,, ρίξτε λίγο την τιμη του ημερομισθίου σας και βουαλα= ο Κινέζος θα αγοράζει απο εσάς και οχι εσείς από τον κινεζο.


ή επιλέξτε την λύση Νο2 - αλαξτε επάγγελμα.

Ακόμα και με εθελοντές να το παράγεις το συγκεκριμένο προΙόν δεν υπάρχει περίπτωση να το στείλεις στην κίνα με 67λεπτά του ευρώ.
Δεν είναι όλα μόνο μισθός. Υπάρχουν πολλά ακόμη που συμβάλουν στην τιμή του προϊόντος, ενέργεια, μεταφορές και φόροι τα πιο βασικά από μια μεγάλη λίστα.

nepomuk
05-11-17, 21:23
Ακόμα και με εθελοντές να το παράγεις το συγκεκριμένο προΙόν δεν υπάρχει περίπτωση να το στείλεις στην κίνα με 67λεπτά του ευρώ.
Δεν είναι όλα μόνο μισθός. Υπάρχουν πολλά ακόμη που συμβάλουν στην τιμή του προϊόντος, ενέργεια, μεταφορές και φόροι τα πιο βασικά από μια μεγάλη λίστα.




Συμφωνουμε απολυτως οσον αφορα το συνολικο κοστος ενος προιοντος αλλα και παλι η εξισωση δεν βγαινει.
Ισως απο κακο υπολογισμο ζητησης ο κινεζος ειχε ενα βουνο απο δαυτα και ηθελε να "φυγουν" και για τα μεταφορικα
να εφτασε δια θαλλασης στην Ελλαδα , αρα αμελητεο κοστος για λιγα γραμμαρια.

xristos2
05-11-17, 21:28
ο κινεζος, δεν ενδιαφερεται για να βγαλει χρηματικο κερδος απο τις εξαγωγες του αλλα να απασχολησει τους εργαζομενους του και να μαζεψει δολαρια.
νομιζω σε αυτο το φορουμ εχω σχολιασει οτι μετα θα τα πετα με αεροπλανα πανω απο πολεις και θα γινει πανζουρλισμος :001_rolleyes:

chip
05-11-17, 22:13
Προσωπικά πιστεύω οτι το κράτος τους επιδοτεί ταχυδρομικά, ebay, paypal και απλά πουλάνε σα να πουλούσαν στο μαγαζάκι τους... και είναι πολύ πιο έξυπνο από το να δίνεις επιδόματα ανεργείας και να κάθεται ο άλλος... και μην ξεχνάμε οτι η Κίνα είναι γνωστή για τις επιδοτήσεις της....

picdev
05-11-17, 23:07
ο κινεζος, δεν ενδιαφερεται για να βγαλει χρηματικο κερδος απο τις εξαγωγες του αλλα να απασχολησει τους εργαζομενους του και να μαζεψει δολαρια.
νομιζω σε αυτο το φορουμ εχω σχολιασει οτι μετα θα τα πετα με αεροπλανα πανω απο πολεις και θα γινει πανζουρλισμος :001_rolleyes:

οι ΗΠΑ δεν έχουν δολάρια , για όλες τις εισαγωγές που κάνουν πληρώνουν χώρες σαν τη κίνα με ομόλογα.
Δεν έχει νόημα να παράγουμε τέτοια πράγματα γιατι αυτά παράγογονται κατά εκατομύρια κομμάτια και επίσης ειναι επιδοτούμενα.
Κέρδος δεν υπάρχει ειναι λίγο φούμαρα η υπόθεση, αφού στα 67 λεπτά τι θα βάλεις μέσα? το λεντ, ? το πλαστικό ? τη μεμβράνη ? το pcb ?

kioan
05-11-17, 23:44
67 λεπτα; Πανάκριβος! :001_tt2:

Εγώ είχα πάρει το παρακάτω card reader με 10 λεπτά τελική τιμή μαζί με μεταφορικά.

https://i.imgur.com/BUdUGsH.png

Αν δεν ήταν ξέπλυμα ή απλά έμπαινε μέσα για να ανεβάσει το rating, δεν το ξέρω, αλλά δουλεύει μια χαρά εδώ και χρόνια. Το ίδιο προϊόν στην Ελλάδα (https://www.skroutz.gr/s/7358591/Esperanza-Titanum-SDHC-Card-Reader-USB-2-0.html) έχει από 1,49 έως 8,9 ευρώ.

Raitelis
06-11-17, 04:24
http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΣάββας http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=823225#post823225)
Καλησπέρα Μάρκο.
Πές μου λίνγκ να παραγκείλω.

Το πήρα από εδώ:
https://www.ebay.com/itm/Mini-Key-Ri...72.m2749.l2649 (https://www.ebay.com/itm/Mini-Key-Ring-Universal-Infrared-IR-TV-Set-Remote-Control-Keychain-7-Keys/132338120367?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649)


Έχω ένα προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ που έχασε το πρόγραμμα του που γίνεται μέσω pc με ειδικό programmer usb.
Αν έχασε το πρόγραμμα του μία θα το χάσει πάλι... άρα άσκοπο να τρέχω να ταλαιπωρώ συναδέλφους.
Ευχαριστώ για την πληροφορία, παρήγγειλα 2-3 να 'χω.

elektronio
06-11-17, 08:44
Έχω ένα προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ που έχασε το πρόγραμμα του που γίνεται μέσω pc με ειδικό programmer usb.
Αν έχασε το πρόγραμμα του μία θα το χάσει πάλι... άρα άσκοπο να τρέχω να ταλαιπωρώ συναδέλφους.
Ευχαριστώ για την πληροφορία, παρήγγειλα 2-3 να 'χω.

To συγκεκριμένο δεν μπορεί α αντικαταστήσει πλήρως το γνήσιο τηλεκοντρόλ αφού έχει μόνο τα βασικά. Αν έχεις όμως αποκωδικοποιητή ή δορυφορικό δέκτη τότε τα βασικά αρκούν.

Θα ζητήσω ποσοστά από τον Κινέζο.. :lool:

nepomuk
06-11-17, 09:06
οι ΗΠΑ δεν έχουν δολάρια , για όλες τις εισαγωγές που κάνουν πληρώνουν χώρες σαν τη κίνα με ομόλογα.
Δεν έχει νόημα να παράγουμε τέτοια πράγματα γιατι αυτά παράγογονται κατά εκατομύρια κομμάτια και επίσης ειναι επιδοτούμενα.
Κέρδος δεν υπάρχει ειναι λίγο φούμαρα η υπόθεση, αφού στα 67 λεπτά τι θα βάλεις μέσα? το λεντ, ? το πλαστικό ? τη μεμβράνη ? το pcb ?




Ο Κινεζος ως γνωστον ,αγοραζει μετα μανιας Κρατικο Αμερικανικο Χρεος και Κρατικα Ελληνικα Περιουσιακα Στοιχεια.
Για το πρωτο ο Αμερικανος ψηφοφορος απαντησε με Τραμπ , μενει να δουμε για το δευτερο ...

tsimpidas
06-11-17, 09:11
τα μαγαζιά που ανοίγουν στις άλλες χώρες είναι επιδοτούμενα, το ξέρω καλά αυτό.

αυτά που παίρνουμε απο το e-bay νομίζω οτι μόνο τα ταχυδρομικά τέλη είναι επιδοτούμενα,, σχεδόν κανένα αντικείμενο δεν εχει μεταφορικά.

elektronio
06-11-17, 09:51
67 λεπτα; Πανάκριβος! :001_tt2:

Εγώ είχα πάρει το παρακάτω card reader με 10 λεπτά τελική τιμή μαζί με μεταφορικά.
Αν δεν ήταν ξέπλυμα ή απλά έμπαινε μέσα για να ανεβάσει το rating, δεν το ξέρω, αλλά δουλεύει μια χαρά εδώ και χρόνια. Το ίδιο προϊόν στην Ελλάδα (https://www.skroutz.gr/s/7358591/Esperanza-Titanum-SDHC-Card-Reader-USB-2-0.html) έχει από 1,49 έως 8,9 ευρώ.

Δεν ξέρω πως κατάφερες να το βρεις 10 λεπτά -δώσε κανένα λινκ- έψαξα και εγώ για να το παραγγείλω αλλά κάτω από 67 λεπτά δεν το βρίσκω. (πάλι θα το παραγγείλω αλλά στα 10 λεπτά θα έβαζα παραγγελία 3-4 να βρίσκονται και για τα παιδιά)

kioan
06-11-17, 10:01
Δεν ξέρω πως κατάφερες να το βρεις 10 λεπτά -δώσε κανένα λινκ-

Έχουν περάσει χρόνια από τότε. Το είχα δει κατά τύχη όταν έψαχνα τα προϊόντα ενός πωλητή και η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να παραλάβω κάτι όταν το πλήρωσα. Τελικά μου ήρθε κανονικά και από τότε το έχω πάντα μέσα στην θήκη της κάμερας σε περίπτωση που ξεχάσω τον κανονικό card reader μου.

elektronio
06-11-17, 10:20
Ο Κινεζος ως γνωστον ,αγοραζει μετα μανιας Κρατικο Αμερικανικο Χρεος και Κρατικα Ελληνικα Περιουσιακα Στοιχεια.
Για το πρωτο ο Αμερικανος ψηφοφορος απαντησε με Τραμπ , μενει να δουμε για το δευτερο ...

Αυτό δεν το κάνει με χαρά ο Κινέζος. Το κάνει από ανάγκη για να στηρίξει τα αποθεματικά του σε δολάρια. Κάθε φορά που το δολάριο πέφτει τα αποθεματικά της Κίνας σε δολάρια αντιπροσωπεύουν χαμηλότερη αξία. Με αυτό τον τρόπο (όσο δηλαδή παράγει δολάρια η Αμερική) το πρόβλημα της Αμερικής το πληρώνουν όλοι όσοι κατέχουν δολάρια.

Για τα Ελληνικά περιουσιακά στοιχεία χέστηκε η Κίνα, για να πατήσει πόδι (σταθερό) και να ανοίξει δίαυλο προς Ευρώπη τα παίρνει αλλά δεν είμαστε και η μοναδική πύλη αν το παρακάνουμε θα την κοπανήσουνε.
Με τόση γραφειοκρατεία και τόσα πίσω μπρος στις αποφάσεις μάλλον έμπλεξαν με την επιλογή τους (οι Ιταλοί καραδοκούν να πάνε εκεί οι Κινέζοι).

Άμα ξέραν τι ψηφίζουν οι ψηφοφόροι τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά.....

MacGyver
06-11-17, 10:25
Επιδότηση δεν υπάρχει, το γνωρίζω από κουβέντα που είχα το καλοκαίρι με Κινέζο επιχειρηματία. Ίσως μια συμφωνία με το ταχυδρομείο.
Μαντέψτε τι εθνικοτητας ήταν οι δύο γυναίκες που είδα χθες σε μαγαζί Gucci στο Μιλάνο και αγόρασαν τσάντα από 1.900 μέχρι 3.980€.

elektronio
06-11-17, 10:43
Επιδότηση δεν υπάρχει, το γνωρίζω από κουβέντα που είχα το καλοκαίρι με Κινέζο επιχειρηματία. Ίσως μια συμφωνία με το ταχυδρομείο.
Μαντέψτε τι εθνικοτητας ήταν οι δύο γυναίκες που είδα χθες σε μαγαζί Gucci στο Μιλάνο και αγόρασαν τσάντα από 1.900 μέχρι 3.980€.

Ελληνίδες; Αν όχι είχαν πάει στη LUI VITTON για πιο ακριβά μοντέλα.....

Panoss
06-11-17, 10:46
Κινέζες εννοεί.
Λοιπόν, αν δουλεύετε τζάμπα, δεν πιάνουμε τις κινέζικες τιμές.
Η μόνη λύση για να φάμε τα κινεζάκια είναι να δουλεύετε και να πληρώνετε.
Δηλώστε συμμετοχή ΤΩΡΑ!

elektronio
06-11-17, 11:58
Κινέζες εννοεί.
Λοιπόν, αν δουλεύετε τζάμπα, δεν πιάνουμε τις κινέζικες τιμές.
Η μόνη λύση για να φάμε τα κινεζάκια είναι να δουλεύετε και να πληρώνετε.
Δηλώστε συμμετοχή ΤΩΡΑ!

Πάνο απλώς αστειεύτηκα με την εθνικότητα.

Η λύση σου μπορεί να έχει αποτέλεσμα αλλά δεν θα την προτιμήσουμε...

Η (σοβαρή) λύση για να φάμε τα κινεζάκια είναι να τα αφήσουμε να παίζουν με την φτηναδούρα όπου δεν μπορούμε να τους ανταγωνιστούμε και να φτιάχνουμε πιο τεχνολογικά και ποιοτικά πράγματα ή εναλλακτικά, αν δεν μπορούμε, πράγματα που λόγω όγκου - βάρους μαζί με το μεταφορικό δεν συμφέρει να έρθουν από την κίνα.
Παράδειγμα: Η εταιρία που εργάζομαι εξάγει στην Τυνησία συγκεκριμένο προϊόν (δεν θέλω να πω ποιο), κατασκευασμένο στην Ελλάδα, όπου η Τυνησία με τις προδιαγραφές που ζητάει (!!!!) δεν πατάει αντίστοιχο κινέζικο προϊόν.

nepomuk
06-11-17, 12:41
Επιδότηση δεν υπάρχει, το γνωρίζω από κουβέντα που είχα το καλοκαίρι με Κινέζο επιχειρηματία. Ίσως μια συμφωνία με το ταχυδρομείο.
Μαντέψτε τι εθνικοτητας ήταν οι δύο γυναίκες που είδα χθες σε μαγαζί Gucci στο Μιλάνο και αγόρασαν τσάντα από 1.900 μέχρι 3.980€.



Στο Μιλανο επαιζε και ισως παιζει πολυ Κινεζικη τσαντα ,καλουτσικη απομιμηση επωνυμων χωρις το εμβλημα, απο πλανοδιους και "κινεζικα" μαγαζια.
Οσο κατηφοριζουμε προς νοτον και ανατολικα ,το ταμπελακι μαιμου προστιθεται.
Συμπερασμα: Κινεζα στο Μιλανο δεν θα αγορασει μαιμου ,με η χωρις την κονκαρδα.

MacGyver
06-11-17, 13:34
Ήταν και οι δύο Κινεζες και η μία είχε και σακούλα L. Vitton. Όλα αυτά στη στοά απέναντι από το Duomo, στα επίσημα καταστήματα. Κάθισα δέκα λεπτά για να δω ποιος είναι ο μέσος αγοραστής. Γύρω στα 30 αδύνατο καλό σώμα και ο σύζυγος απέξω. Η μία πήρε Sylvie και την έβαλε και κατευθείαν στον ώμο φεύγοντας.
Ένα ένα ευρώ, το χρήμα μαζεύτηκε στην Κίνα.
Τα ίδια μου λέει και συγγενής real estate στο San Francisco. Τα σπίτια εκεί τα αγοράζουν μόνο ασιάτες.

SRF
06-11-17, 13:57
Ήταν και οι δύο Κινεζες και η μία είχε και σακούλα L. Vitton. Όλα αυτά στη στοά απέναντι από το Duomo, στα επίσημα καταστήματα. Κάθισα δέκα λεπτά για να δω ποιος είναι ο μέσος αγοραστής. Γύρω στα 30 αδύνατο καλό σώμα και ο σύζυγος απέξω. Η μία πήρε Sylvie και την έβαλε και κατευθείαν στον ώμο φεύγοντας.
Ένα ένα ευρώ, το χρήμα μαζεύτηκε στην Κίνα.
Τα ίδια μου λέει και συγγενής real estate στο San Francisco. Τα σπίτια εκεί τα αγοράζουν μόνο ασιάτες.

Καλά αυτές... αλλά ΕΣΥ δεν μας είπες τι έκανε εκεί? :)

MacGyver
06-11-17, 14:24
Αφενός πρόσεχα μην τυχόν και μπουν μέσα στο Gucci οι γυναίκες μου, αφετέρου δε, επέβλεπα τους ηλεκτρολόγους στην ανακαίνιση του διπλανού καταστήματος.
Για αυτόν που ρώτησε κάποτε πως γίνονται οι συνδέσεις, μονωτική δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου.

71160

nepomuk
06-11-17, 14:52
Ετσι εξηγουνται ολα .Παντως η φραση "Γύρω στα 30 αδύνατο καλό σώμα" παρεξηγηθηκε ,γιατι
παραπεμπει ευθεως σε Ελληνα εκδρομεα στην Πατάγια .
Αν οι επιβλεψεις και οι επιθεωρησεις συνεχιστουν ,προτεινω να συμπεριληφθουν και παρατηρησεις
της αγοραστικης συμπεριφορας , λιγο πιο περα στην περιφημη Βια Μοντε Ναπολεονε.
Η Γαλαρια της πλατειας Ντουομο δεν ειναι Πασσέ , αλλα οι ψαγμενες Ελληνιδες ακουγονται πολυ
στην παραπανω οδο.

xristos2
06-11-17, 15:29
Με τόση γραφειοκρατεία και τόσα πίσω μπρος στις αποφάσεις μάλλον έμπλεξαν με την επιλογή τους (οι Ιταλοί καραδοκούν να πάνε εκεί οι Κινέζοι).

.

η ελλαδα εχει λιμανια στην θεσσαλονικη και στον πειραια που εχουν προσβαση σε ολη την χερσονησο μεσω πγδμ η βουλγαριας και τραινα. η ιταλια απο πανω της εχει τις αλπεις.
παλι ειμαστε κολο@@ ρδοι λογω τυχης.:001_smile:

chip
06-11-17, 16:38
παντούς μπορεις να πας από Ιταλία!
Με μια γρήγορη ματια στο χάρτι μπορεί να παει μέσω Σλοβενίας, μέσα Γαλλίας μέσω Ελβετίας.... http://users.auth.gr/labrinos/Greece-Europe-World/continents/europe/transportation/europe-rails.JPG

nepomuk
06-11-17, 17:20
η ελλαδα εχει λιμανια στην θεσσαλονικη και στον πειραια που εχουν προσβαση σε ολη την χερσονησο μεσω πγδμ η βουλγαριας και τραινα. η ιταλια απο πανω της εχει τις αλπεις.
παλι ειμαστε κολο@@ ρδοι λογω τυχης.:001_smile:



Ξεχασες την Αλεξανδρουπολη (βλεπε αμερικανικο ενδιαφερον προσφατα) την ηγουμενιτσα και τοσα αλλα .
Οι αλπεις ειναι σαν ελβετικο τυρι εμενταλ , τουνελ σαν γκοταρδο , το ασσυληπτο υπο κατασκευην τορινο -
Λυων κτλπ.Η τρενιταλια εξαγορασε την τρενοσε , οπως και ο Μ κων/νος μετεφερε τη πρωτευπυσα στη Πολη κοκ.
Υπαρχει ψωμι για ολους , αν περιορισουμε την κακοδιοικηση και οχι μονο τη γραφειοκρατια.

mikemtb
06-11-17, 18:32
71160
Μια χαζή ερώτηση: ο αριστερός εργαζόμενος φαίνεται πάνω σε 2 σκάλες? Μπα, μάλλον οπταπατη είναι..



via Tapatalk

Gaou
06-11-17, 20:10
δεν ειναι οφθαλμαπάτη και btw εχεις τρομερή παρατηρητικότητα . ειναι μια κοκκινη ψηλη και μια μπλε για τους κοντους.

antonis_p
07-11-17, 07:57
Εδώ λύνονται αρκετές από τις απορίες:

https://cargofromchina.com/free-shipping/

radioamateur
08-11-17, 00:54
Θέλω να είμαιι ειλικρινής Από τη στιγμή που η νοοτροπία ορισμένων αποβλέπει στο ξεζούμισμα του έλληνα πελάτη ναι η διεθνή αγορά είναι λύση...

street
08-11-17, 01:01
ναι η διεθνή αγορά είναι λύση...

στο αγοραζοντας σκουπιδια ας πουμε ? και δεν εννοω το τηλεχειριστηριο ..... απ την αλλη εφοσον κανει την δουλεια που θελω .... ας την κανει και για δυο μηνες ...

radioamateur
08-11-17, 11:24
στο αγοραζοντας σκουπιδια ας πουμε ? και δεν εννοω το τηλεχειριστηριο ..... απ την αλλη εφοσον κανει την δουλεια που θελω .... ας την κανει και για δυο μηνες ...


Εγώ αναφέρομαι στο ξεζούμισμα του Έλληνα καταναλωτή για ίδια αντικείμενα που πωλούνται στη διεθνή αγορά τύπου ebay aliexpress κτλ.Τραγικό παράδειγμα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα.Πρέπει να κάνεις την προσευχή σου πριν μπεις σε κατάστημα ηλεκτρονικών. Aν θα τα βρεις καi πόσο γιατί δεν στοκάρει κανείς τίποτα επικαλούμενοι άπαντες της οικονομική κρίση αν ψάχνεις κάτι πιο εξειδικευμένο. Άσε που ορισμένα παραδοσιακά καταστήματα ηλεκτρονικών έχουν μετατραπεί σε supermarket ηλεκτρονικών συσκευών no name οπότε ο κινέζος είναι μονόδρομος.

elektronio
08-11-17, 12:45
Εγώ αναφέρομαι στο ξεζούμισμα του Έλληνα καταναλωτή για ίδια αντικείμενα που πωλούνται στη διεθνή αγορά τύπου ebay aliexpress κτλ.Τραγικό παράδειγμα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα.Πρέπει να κάνεις την προσευχή σου πριν μπεις σε κατάστημα ηλεκτρονικών αν θα τα βρεις και πόσο γιατί δεν στοκάρει κανείς τίποτα τις ημέρες της κρίσης αν ψάχνεις κάτι πιο εξειδικευμένο. Άσε που ορισμένα παραδοσιακά καταστήματα ηλεκτρονικών έχουν μετατραπεί σε supermarket ηλεκτρονικών συσκευών no name οπότε ο κινέζος είναι μονόδρομος.

Αν ο Αιγύπτιος παραγωγός πατάτας έβαζε στο ebay 1Κg πατάτες 0,05 Ευρώ και είχε και τζάμπα μεταφορικά θα πίστευες ότι σε ξεζουμίζει και ο πατατάς που την πουλάει 30-80 έως και 1 ευρώ κάποιες φορές, αλλά με το κόστος του Αιγύπτιου ο Έλληνας παραγωγός δεν φτάνει να βάλει ούτε πετρέλαιο στο τρακτέρ. Υπάρχουν πολλοί λόγοι ακόμη εκτός από την ενέργεια, εφορία, μεροκάματα, ενοίκια κλπ που ανεβάζουν το κόστος πωλήσεων σε ένα Ελληνικό κατάστημα για τα ίδια πράγματα που βρίσκεις πολύ φτηνά στην Ασία.

Επομένως δεν φταίει το κατάστημα που σε "γδέρνει" αλλά το ότι ζεις σε μια ευρωπαϊκή χώρα με όλα τα καλά της και όλα τα κακά της. Να είσαι ευχαριστημένος που έχεις πρόσβαση στην αγορά της Ασίας γιατί το κράτος μπορεί να την κόψει ανά πάσα στιγμή θελήσει.

Σκέψου (αν υποθέσουμε ότι κάνεις επισκευές) να σου λένε οι πελάτες είσαι πολύ ακριβός εγώ το στέλνω στην Κίνα να επισκευαστεί και μου βγαίνει πιο φτηνά!! Το ίδιο συμβαίνει και με τα καταστήματα.

nepomuk
08-11-17, 13:51
Ραδιοερασιτεχνη για να εισαι δικαιος και πριν την διαπομπευση ημεδαπων εμπορων , θα επρεπε να κανεις μια μικρη ερευνα για το ποσο και αν ξεζουμιζεται και
ο Ιταλος , Γαλλος , Γερμανος η καλυτερα ενας Πορτογαλλος καταναλωτης ψωνιζοντας απο παρομοια καταστηματα στη χωρα του , τα ιδια ειδη.
Εφ' οσον τα αναζητας στην Ασια , αφορολογητα , με εστω ενα ρισκο τελωνειου , ενω απο Ευρωπη δεν υπαρχει , μαλλον εχεις απαντησει.
Αρα οι Ευρωπαιοι εμποροι εν γενει Μας γδερνουν και οι ημεδαποι δεν αποτελουν εξαιρεση.

Panoss
08-11-17, 14:10
Αν ο Αιγύπτιος παραγωγός πατάτας έβαζε στο ebay 1Κg πατάτες 0,05 Ευρώ και είχε και τζάμπα μεταφορικά θα πίστευες ότι σε ξεζουμίζει και ο πατατάς που την πουλάει 30-80 έως και 1 ευρώ κάποιες φορές, αλλά με το κόστος του Αιγύπτιου ο Έλληνας παραγωγός δεν φτάνει να βάλει ούτε πετρέλαιο στο τρακτέρ. Υπάρχουν πολλοί λόγοι ακόμη εκτός από την ενέργεια, εφορία, μεροκάματα, ενοίκια κλπ που ανεβάζουν το κόστος πωλήσεων σε ένα Ελληνικό κατάστημα για τα ίδια πράγματα που βρίσκεις πολύ φτηνά στην Ασία.

Επομένως δεν φταίει το κατάστημα που σε "γδέρνει" αλλά το ότι ζεις σε μια ευρωπαϊκή χώρα με όλα τα καλά της και όλα τα κακά της. Να είσαι ευχαριστημένος που έχεις πρόσβαση στην αγορά της Ασίας γιατί το κράτος μπορεί να την κόψει ανά πάσα στιγμή θελήσει.

Σκέψου (αν υποθέσουμε ότι κάνεις επισκευές) να σου λένε οι πελάτες είσαι πολύ ακριβός εγώ το στέλνω στην Κίνα να επισκευαστεί και μου βγαίνει πιο φτηνά!! Το ίδιο συμβαίνει και με τα καταστήματα.

Διαφωνώ στο έντονο - υπογραμμισμένο:
Κάθε χρόνο η Κρήτη πλησιάζει 4 εκατοστά την Αφρική (http://archive.patris.gr/articles/130224/72891#.WgLzzrVLfZ4).
Τυχαίο; Δε νομίζω...

αλπινιστης
08-11-17, 14:36
Ναι φυσικα να στηριξω τον Ελληνα εμπορο, και ποσο μαλλον τα μικρα μαγαζια, αλλα να υπαρχει και η αντιστοιχη λογικη απο πισω.
Δεν παω lidl, παω μονο σε ελληνικα sm (προμηθευτικη), να μενει κανενα φραγκο στην Ελλαδα!
Δεν παω Jumbo, παω σε μικρα μαγαζια και ας πληρωσω 1-2€ παραπανω και χαιρομαι γι αυτο γιατι αν κλεισουν τα μαγαζακια θα γινουμε ολοι σκλαβοι του Βακακη για 150-200€.
Αλλα οταν εψαξα για αυτο (http://DC 4.5-30V 0-100A Dual LED Digital Ammeter Voltmeter Meter) το οργανακι που κανει εξω 4.14€ μου ζητησε ο Ελληνας 33€ Και δεν ηταν ουτε καν παραγγελια για να χρεωθει και το κουριερ. Το ειχε εκει! Τιμη ετοιμοπαραδοτου ηταν! Το αγορασα εκεινη τη φορα γιατι το ειχα αναγκη. Τωρα φερνω 3 για να εχω και ανταλλακτικα.
Καταλαβαινω οτι εχει, εφορια, τελωνειο, φπα και ενα σωρο εξοδα. Αλλα 800% αυξηση στην τιμη ειναι καπως εκτος πραγματικοτητας.
Για ευνοητους λογους δεν αναφερω το μαγαζι αλλα ειναι στα δυτικα προαστεια....

Διορθωση λινκ..:
https://www.banggood.com/DC-4_5-30V-0-100A-Dual-LED-Digital-Ammeter-Voltmeter-Meter-p-911901.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Panoss
08-11-17, 14:39
Το λινκ δεν ανοίγει.
Ναι, το 4,14 από το 33 απέχουν έτη φωτός!
Τέτοιους, όχι να μην τους 'στηρίξουμε'.

αλπινιστης
08-11-17, 14:44
Το θεμα ειναι Παναγιωτη οτι ολοι ειχαν το 10μπερο και ηταν ο μονος που ειχε το 100αρι.
Προφανως ομως θεωρουσε οτι επρεπε να του πληρωσω και το ενοικιο μαζι!

elektronio
08-11-17, 15:11
Το θεμα ειναι Παναγιωτη οτι ολοι ειχαν το 10μπερο και ηταν ο μονος που ειχε το 100αρι.
Προφανως ομως θεωρουσε οτι επρεπε να του πληρωσω και το ενοικιο μαζι!

To πλήρωσες όμως τελικά.... (άσχετα με το λόγο)
Ο συγκεκριμένος εξαργύρωσε ακριβώς ότι το είχε στοκάρει και σε περίμενε στημένος στη γωνία με το δίκαννο.

Εγώ δεν είπα ότι δεν πρέπει να ψωνίζεται από Κίνα. Και εγώ ψωνίζω αλλά όταν πάω στο κατάστημα, που το έχω και αυτό ανάγκη για χίλιους δυό λόγους, δεν λέω τον μαγαζάτορα κλέφτη απατεώνα επειδή πουλάει πιο ακριβά.
Πήγα σε γνωστό κατάστημα της Θεσσαλονίκης να πάρω ένα μικροελεγκτή όχι τίποτε σπάνιο 12F675 και δεν το είχε σε στοκ. Μου λέει να το παραγγείλω να έρθει. Τι να το κάνω, εγώ πήγα να το πάρω εις γνώση μου ότι θα το πληρώσω ακριβά, για να το πάρω άμεσα, αν ήταν να περιμένω το παρήγγελνα και μόνος μου που αυτό έκανα τελικά.

antonis_p
08-11-17, 16:20
Το προϊόν είναι κινέζικο, η επιλογή είναι αν θα πληρώσουμε και έναν μεσάζοντα. Αυτό είναι όλο.
Το μόνο που παρέχει ο μεσάζοντας είναι η άμεση διαθεσιμότητα.

MacGyver
08-11-17, 18:15
Ο "δυτικών προαστίων" πωλητής θα είχε τον δικό του λόγο που το πουλούσε σε αυτή την τιμή, όπως και ο οποιοσδήποτε άλλος Κινέζος που το πουλάει στην διπλάσια.
Το να έχει στοκάρει ένα εξάρτημα το κατάστημα φυσικά και δικαιολογεί την επιπλέον τιμή σε σχέση με τον Κινέζο που δουλεύει από το σπίτι. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Πάντως αν έψαχνες καλύτερα θα το έβρισκες και σε ποιο λογική τιμή στην γειτονιά σου: https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/displays/led/dc-100v-10a-led-digital-voltmeter-ammeter/

p270
09-11-17, 12:55
Ο "δυτικών προαστίων" πωλητής θα είχε τον δικό του λόγο που το πουλούσε σε αυτή την τιμή, όπως και ο οποιοσδήποτε άλλος Κινέζος που το πουλάει στην διπλάσια.
Το να έχει στοκάρει ένα εξάρτημα το κατάστημα φυσικά και δικαιολογεί την επιπλέον τιμή σε σχέση με τον Κινέζο που δουλεύει από το σπίτι. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Πάντως αν έψαχνες καλύτερα θα το έβρισκες και σε ποιο λογική τιμή στην γειτονιά σου: https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/displays/led/dc-100v-10a-led-digital-voltmeter-ammeter/

o φίλος λέει για το 100A αυτό που έβαλες ειναι το 10αρι

chip
09-11-17, 13:17
νομίζω ότι δεν είναι εύστοχη η συζήτηση του στιλ ο Ευρωπαίος είναι κακός και ο Κινέζος είναι καλός....
απλά ο Κινέζος εφαρμόζει το νόμο προσφοράς ζήτησης και όπου μπορεί κοπανάει και περισσότερο και από Ευρωπαίο...
ο Ευρωπαίος συνήθως έχει αγοράσει ακριβά και πουλάει ακριβά...
ο Κινέζος έχει αγοράσει φθηνά και γι αυτό ανάλογα με τη ζήτηση διαμορφώνει τιμή...
αν αναφερθούμε σε σύγχρονα εξαρτήματα (τα προϊόντα είναι συναρμολόγηση εξαρτημάτων και προκύπτει ανάλογο κόστος) οι ποσότητες που κατασκευάζονται ή εισάγονται στην Κίνα είναι τεράστιες οπότε και οι τιμές πολύ χαμηλές..
το πως διαμορφώνει τις τιμές το βλέπουμε σε παλαιά εξαρτήματα.... και θα πω μία περίπτωση...
οι μεγαλύτεροι σε ηλικία θυμόμαστε ότι μέχρι τη δεκαετία του 80 υπήρχε βιομηχανία ηλεκτρονικών στην Ευρώπη (Γερμανία, Αγγλία ακόμα και Ελλάδα....) και τα Ευρωπαϊκά προϊόντα (τηλεοράσεις ηχοσυστήματα κλπ) είχαν κυρίως Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα εξαρτήματα. Ανάλογα τα Αμερικάνικα μηχανήματα είχαν Αμερικάνικα και Ευρωπαϊκά ενώ τα Άπω Ανατολής (Ιαπωνία, Hong Kong Taiwan και στα τέλη δεκαετίας 80 Κίνα) είχαν εξαρτήματα από Ιαπωνία και TAIWAN. Εξαίρεση υπήρχε σε συγκεκριμένες αγορές, πχ μπορεί να έβλεπες μνήμες ή λογικά εξαρτήματα από Ιαπωνία ή RF transistor της Mitsubishi... σε Ευρωπαικά μηχανήματα αποτέλεσμα του οτι κάποια ήταν αντίστοιχα με τα Ευρωπαϊκά (μνήμες, λογικά) και οι βιομηχανίες όταν χρειάζονταν μεγάλες ποσότητες κοιτούσαν στους διανομείς της TAIWAN.
Πως λοιπόν γίνεται και ενώ οι Ευρωπαίοι (philips Sgs-ATes Telefunken Siemens) δεν πουλούσαν σημαντικές ποσότητες σε Κίνα να υπάρχουν τα εξαρτήματα τους μετά από 30 χρόνια στους Κινέζους? Η απάντηση προφανώς είναι οτι οι Κινέζοι έχουν αγοράσει τα τελευταία χρόνια παλαιές βιομηχανίες ή στοκ διανομέων από Ευρώπη (και Αμερική) και τα έχουν αγοράσει σε τιμή χώμα με δεδομένο ότι όλα αυτά δεν είναι ROHS και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε νέες συσκευές.
και εδώ φτάνει το θέμα προσφορά και ζήτησης... αν πάτε να αγοράσετε από το Κινέζο ένα ολοκληρωμένο που θα το βρείτε εύκολα (ακόμα και στο μαγαζί της γειτονιάς σας) θα τα πάρετε πάμφθηνο... αν όμως πάτε να πάρετε ένα ολοκληρωμένο που σιγά σιγά εξαντλείτε το στοκ τότε ο καλός κινέζος θα σας το πουλήσει και 5 και 10 φορές από την αξία που είχε κάποτε.. θα μπορούσα να δώσω και παραδείγματα για το πόσο πιο φθηνά πουλάνε ακόμα σε Ελληνικά καταστήματα αλλά μία τέτοια αναφορά ίσως να οδηγούσε σε αύξηση τιμών...

aktis
09-11-17, 14:51
Πάντα ο πωλητής μεγαλώνει την τιμη όταν η ποσότητα μικραίνει ...( και μεγαλώνει η ζήτηση ) Ακόμα και στην λαικη πριν ενα μηνα , η ιδια παραγωγός μου πουλησε τα ροδάκινα 75 λεπτά αντι για 50 που τα πουλαγε συνήθως , τις προηγούμενες φορές ... Και στην Πάτρα στις απόκριες , τα μαγαζιά είχαν διπλή τιμή ! απο τις τυρόπιτες μεχρι τα ποτά .

αλπινιστης
11-11-17, 00:46
Πιστεψε με Steve, εψαξα τους παντες!
Μονο αυτος ειχε το 100αμπερο...


Ο "δυτικών προαστίων" πωλητής θα είχε τον δικό του λόγο που το πουλούσε σε αυτή την τιμή, όπως και ο οποιοσδήποτε άλλος Κινέζος που το πουλάει στην διπλάσια.
Το να έχει στοκάρει ένα εξάρτημα το κατάστημα φυσικά και δικαιολογεί την επιπλέον τιμή σε σχέση με τον Κινέζο που δουλεύει από το σπίτι. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Πάντως αν έψαχνες καλύτερα θα το έβρισκες και σε ποιο λογική τιμή στην γειτονιά σου: https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/displays/led/dc-100v-10a-led-digital-voltmeter-ammeter/

nepomuk
15-11-17, 08:51
«Η Ελλάδα πύλη εισόδου της Κίνας στην Ευρώπη» Και ...εξόδου για τα μεγαλύτερα ταλέντα της που φεύγουν στην Γερμανία

«Η Ελλάδα χάνει τα μεγαλύτερα ταλέντα της»
Εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες δεν βλέπουν ότι έχουν μέλλον στην πατρίδα τους. Το γεγονός ότι μεταναστεύουν δεν διευκολύνει την κατάσταση στην Ελλάδα, γράφει σε ανταπόκρισή της στην Αθήνα η Hamburger Abendblatt: «Από την αρχή της κρίσης το 2009 το ελληνικό ΑΕΠ μειώθηκε κατά 25%. Το χειρότερο είναι ωστόσο ότι εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες, με εξαιρετική επαγγελματική κατάρτιση, έφυγαν στο εξωτερικό. Η Ελλάδα χάνει τα μεγαλύτερα ταλέντα της. Με την επικράτηση του Αλέξη Τσίπρα το 2015 και την υποτροπή της οικονομίας, το κύμα εξόδου εντάθηκε για μια ακόμη φορά. Δημοφιλέστερος προορισμός είναι η Γερμανία, η οποία αριθμεί πλέον σχεδόν 160.000 νέους έλληνες μετανάστες».

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=915872

tsimpidas
25-11-17, 20:32
θυμάστε τι έπαθαν οι πωλητές στο ΡΙΚΑΡΝΤΟ =https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/82122-%CF%83%CE%B4%CE%BF%CE%B5-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-site-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD/?page=5

24000 ευρό πρόστιμο πλήρωσε ο άλλος....
Τυχαια έπεσα σημερα σε αυτη την συζήτηση.

επισεις καλό είναι να είστε ενήμεροι για τις ελληνικές φορολογικές επιβαρύνσεις για πωλήσεις στο e-bay.
http://www.insomnia.gr/topic/616931-ebay-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1/

απορούμε μετα για τον κινεζο.

Xarry
25-11-17, 22:15
Με τοσες λυσεις για προπληρωμενες καρτες εκτος Ελλαδας πρεπει να εισαι παντελως ασχετος εως και πολυ βλακας για να την πατησεις ετσι.

Panoss
26-11-17, 10:28
Χάρη για εξήγησέ το αυτό, με ενδιαφέρει.
Με αυτές τις κάρτες δεν μπορούν να συνδέσουν την όποια συναλλαγή με το όνομά σου;
Και ποιες είναι αυτές οι κάρτες;

Xarry
26-11-17, 12:24
Θα σου πω για 2 που εχω, και εχω δοκιμασει. Η μια ειναι η Revolut της Barclays στην Αγγλια που αν ψαξεις θα βρεις πολλες πληροφοριες, ηταν η βασικη καρτα για αγορες οταν δεν περνουσαν οι ελληνικες στο PayPal, την οποια τη βγαζεις χωρις τιποτα απλα μεσω της εφαρμογης στο κινητο.
Η δευτερη ειναι η LeuPay της SaxoBank με εδρα τη Μαλτα (φορολογικος παραδεισος διπλα στο σπιτι μας), η οποια θελει καποια δικοιλογητικα του τυπου φωτογραφια ενος εγγραφου (διπλωμα, ταυτοτητα) και ενα αποδεικτικο διευθηνσης (λογαριασμος).

Και στις 2 δεν εμπλεκεται πουθενα ο ΑΦΜ σου, παρ ολα αυτα εχει ενα οριο για τις συνολικες συναλλαγες καπου στα 1000 ευρω το χρονο αν δεν κανω λαθος, ποσο που ειναι υπεραρκετο αν δεν κανεις χοντρο εμποριο.

Satcom
26-11-17, 12:45
Θα σου πω για 2 που εχω, και εχω δοκιμασει. Η μια ειναι η Revolut της Barclays στην Αγγλια που αν ψαξεις θα βρεις πολλες πληροφοριες, ηταν η βασικη καρτα για αγορες οταν δεν περνουσαν οι ελληνικες στο PayPal, την οποια τη βγαζεις χωρις τιποτα απλα μεσω της εφαρμογης στο κινητο.
Η δευτερη ειναι η LeuPay της SaxoBank με εδρα τη Μαλτα (φορολογικος παραδεισος διπλα στο σπιτι μας), η οποια θελει καποια δικοιλογητικα του τυπου φωτογραφια ενος εγγραφου (διπλωμα, ταυτοτητα) και ενα αποδεικτικο διευθηνσης (λογαριασμος).

Και στις 2 δεν εμπλεκεται πουθενα ο ΑΦΜ σου, παρ ολα αυτα εχει ενα οριο για τις συνολικες συναλλαγες καπου στα 1000 ευρω το χρονο αν δεν κανω λαθος, ποσο που ειναι υπεραρκετο αν δεν κανεις χοντρο εμποριο.

Μα και η Revolut θέλει τα ίδια συν την φωτογραφία σου.
Α και δεν είναι της Barkleys, 2 Ρώσων είναι.

Panoss
26-11-17, 12:46
Μα για 1000 ευρώ το χρόνο δεν χρειάζονται όλες αυτές οι κάρτες.

Εξάλλου:
Στην Revolut κατά τη διαδικασία εγγραφής, δίνουμε κινητό τηλεφωνο & προσωπικά μας στοιχεία, όπως ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας κλπ (http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/158948-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83-revolut/).
Στη LeuPay, όπως λες, δίνουμε φωτογραφία διπλώματος ή ταυτότητας και ενα αποδεικτικό διεύθυνσης (λογαριασμό).

Επομένως, αν χρησιμοποιούσανε Revolut ή LeuPay, γιατί δεν θα τους πιάνανε;

Xarry
26-11-17, 12:52
Γιατι δεν εμπλεκεται ο ΑΦΜ και δεν φαινεται πουθενα στις φορολογικες δηλωσεις.
Επισης σκοπος αυτων των υπηρεσιων δεν ηταν να σε εξυπηρετησουν οταν δεν περνουσαν οι Ελληνικες καρτες, αλλα να μαζεψουν ολο το μαυρο χρημα της Ευρωπης απο τη μια, αλλα χωρις να στοχοποιειταιαπο την αλλη για αυτο και το οριο.
(τα 1000 ευρω τα ειπα αυθαιρετα, δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι το οριο).

Panoss
26-11-17, 13:12
Τα λινκς του tsimbidas από taxheaven και insomnia στα οποία αναφέρθηκες, αφορούν περιπτώσεις ιδιωτών που πούλαγαν μέσω ίντερνετ.

Όταν πουλάς σαν ιδιώτης (και όχι σαν επαγγελματίας), πού εμπλέκεται ο ΑΦΜ;

Με λίγα λόγια δεν τους βρήκαν μέσω του ΑΦΜ τους.

Xarry
26-11-17, 13:15
Οταν πουλας 100 πραγματα το μηνα δεν εισαι ιδιωτης.
Ο ιδιωτης θα πουλησει το κινητο του για να παρει αλλο. Αν αγοραζει απο Κινα για παραδειγμα 50 και τα πουλαει παει αλλου το πραγμα.

Panoss
26-11-17, 13:26
Πάντως ΑΦΜ δεν δώσανε πουθενά.

elektronio
26-11-17, 13:43
Μα για 1000 ευρώ το χρόνο δεν χρειάζονται όλες αυτές οι κάρτες.

Εξάλλου:
Στην Revolut κατά τη διαδικασία εγγραφής, δίνουμε κινητό τηλεφωνο & προσωπικά μας στοιχεία, όπως ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας κλπ (http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/158948-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83-revolut/).
Στη LeuPay, όπως λες, δίνουμε φωτογραφία διπλώματος ή ταυτότητας και ενα αποδεικτικό διεύθυνσης (λογαριασμό).

Επομένως, αν χρησιμοποιούσανε Revolut ή LeuPay, γιατί δεν θα τους πιάνανε;

Δεν είναι οτι δεν μπορούν να σε βρουν λόγω έλλειψης στοιχείων.
Το θέμα είναι οτι με συναλλαγές e-bay και δοσοληψίες μόνο στο εξωτερικό δεν υπάρχει έναυσμα στις αρχές για να σε ψάξουν. Το Ricardo ήταν ένα Ελληνικό site από όπου πουλούσαν Έλληνες σε Ελλάδα. Ζήτησαν τα στοιχεία τα πήραν και τους ξεσκόνισαν. Το δεύτερο έναυσμα είναι η τραπεζική σου κίνηση, όταν εμφανίζονται εισροές που δεν δικαιολογούνται από την δουλειά σου τότε μπαίνεις στο στόχαστρο για έλεγχο. Ουσιαστικά λοιπόν δεν είναι μπορούν - δεν μπορούν να σε βρουν αλλά μπαίνεις - δεν μπαινεις στο στόχαστρο για έλεγχο. Αν η δραστηριότητα δεν έχει επαφή με την Ελλάδα οι αρχές δεν μπορούν να το μαντέψουν για να το ερευνήσουν.

kostas-21
26-11-17, 13:51
Μαρκο,καλημερα.Το τηλεχειριστηριο σου μοιαζει με το δικο μου της γκαραζοπορτας το οποιο ειναι χαλασμενο.
Μηπως ταιριαξει στη δικια μου γκαραζοπορτα.Πες μου σε ποιον το παρηγγειλες στην Κινα να παραγγειλω και εγω κανα δυο-3

Panoss
26-11-17, 14:07
Μαρκο,καλημερα.Το τηλεχειριστηριο σου μοιαζει με το δικο μου της γκαραζοπορτας το οποιο ειναι χαλασμενο.
Μηπως ταιριαξει στη δικια μου γκαραζοπορτα.Πες μου σε ποιον το παρηγγειλες στην Κινα να παραγγειλω και εγω κανα δυο-3
Ο καθένας με τον πόνο του! :lool:


Δεν είναι οτι δεν μπορούν να σε βρουν λόγω έλλειψης στοιχείων.
Το θέμα είναι οτι με συναλλαγές e-bay και δοσοληψίες μόνο στο εξωτερικό δεν υπάρχει έναυσμα στις αρχές για να σε ψάξουν. Το Ricardo ήταν ένα Ελληνικό site από όπου πουλούσαν Έλληνες σε Ελλάδα. Ζήτησαν τα στοιχεία τα πήραν και τους ξεσκόνισαν. Το δεύτερο έναυσμα είναι η τραπεζική σου κίνηση, όταν εμφανίζονται εισροές που δεν δικαιολογούνται από την δουλειά σου τότε μπαίνεις στο στόχαστρο για έλεγχο. Ουσιαστικά λοιπόν δεν είναι μπορούν - δεν μπορούν να σε βρουν αλλά μπαίνεις - δεν μπαινεις στο στόχαστρο για έλεγχο. Αν η δραστηριότητα δεν έχει επαφή με την Ελλάδα οι αρχές δεν μπορούν να το μαντέψουν για να το ερευνήσουν.
Μάρκο πολύ ενδιαφέρον αυτό το 'με συναλλαγές e-bay και δοσοληψίες μόνο στο εξωτερικό δεν υπάρχει έναυσμα στις αρχές για να σε ψάξουν'.
Θα επανέλθω με απορίες.
(βανγκω, εσύ δεν πιστεύω να διαβάζεις τέτοια ακατάλληλα θέματα, ε; http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/rtfm.gif)

leosedf
26-11-17, 16:17
Ο καθένας με τον πόνο του! :lool:


Μάρκο πολύ ενδιαφέρον αυτό το 'με συναλλαγές e-bay και δοσοληψίες μόνο στο εξωτερικό δεν υπάρχει έναυσμα στις αρχές για να σε ψάξουν'.
Θα επανέλθω με απορίες.
(βανγκω, εσύ δεν πιστεύω να διαβάζεις τέτοια ακατάλληλα θέματα, ε; http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/rtfm.gif)
To αστείο με τον βάγγο παρατράβηξε.

elektronio
26-11-17, 19:27
Μαρκο,καλημερα.Το τηλεχειριστηριο σου μοιαζει με το δικο μου της γκαραζοπορτας το οποιο ειναι χαλασμενο.
Μηπως ταιριαξει στη δικια μου γκαραζοπορτα.Πες μου σε ποιον το παρηγγειλες στην Κινα να παραγγειλω και εγω κανα δυο-3


Κώστα είναι σίγουρο πως δεν ταιριάζει στη δική σου περίπτωση.
Λινκ έδωσα στο post #5

IC-756
26-11-17, 20:02
Λέτε να ταιριάζει σε ένα αποκωδικοποιητή doop που έχω;

tsimpidas
27-11-17, 10:07
το πρόβλημα δεν είναι να πουλήσεις τελικά, αλλά να εξαργυρώσεις τις πωλήσεις.

και άλλη μια διάφορα με τον κινεζο ειναι οτι εσυ για να στηλεις ενα δεματάκι στην κινά ποσα μεταφορικά θα πληρώσεις-ή-θα χρεώσεις ?

οι νομοι σε αυτή την χώρα σε περιορίζουν στο επίπεδο του αγοραστή-πωλητής δεν σε αφήνουν να γίνεις.

kioan
27-11-17, 10:56
και άλλη μια διάφορα με τον κινεζο ειναι οτι εσυ για να στηλεις ενα δεματάκι στην κινά ποσα μεταφορικά θα πληρώσεις-ή-θα χρεώσεις ?

Δεν ξέρω για Κίνα, αλλά θα σου πω για Ευρώπη που έχω και εμπειρία:
Αν οι διαστάσεις το επιτρέπουν, ο πιο φτηνός τρόπος αποστολής είναι ως επιστολή και όχι ως δέμα. Για επιστολή έως 1kg στην Ευρώπη, πλήρωνεις 7,5 ευρώ. Εννοείται χωρίς tracking number ή συστημένο, αυτά κοστίζουν παραπάνω.
Αν πας να στείλεις ένα μικρό κουτάκι έως 1Kg και σταλεί ως δέμα, το κόστος είναι 22-23 ευρώ.

JOUN
27-11-17, 13:09
Εχει σχεση ομως με την μορφη του δεματος,αν ειναι επιπεδο περναει σαν επιστολη ακομη και αν εχει αρκετο βαρος,αν ειναι κουτι καποιου υψους (με γωνιες κλπ ) τοτε αστα..

kioan
27-11-17, 14:32
Γι' αυτό ανέφερα "αν οι διαστάσεις το επιτρέπουν". Εγώ ήμουν τυχερός γιατί τα πακέτα ήταν περίπου 1Kg αλλά αρκετά πλακέ για να τα δεχτούν ως επιστολή.

Satcom
27-11-17, 15:25
Εχει σχεση ομως με την μορφη του δεματος,αν ειναι επιπεδο περναει σαν επιστολη ακομη και αν εχει αρκετο βαρος,αν ειναι κουτι καποιου υψους (με γωνιες κλπ ) τοτε αστα..


Οι διαστάσεις είναι αρκετά καλές, πρόσφατα έστειλα ένα δέμα στην Αγγλία σε κουτί διαστάσεων 38X25X10cm, στο δε βάρος που στις επιστολές το όριο είναι τα 2000gr ήμουν οριακά τυχερός με 1980gr.
Συστημένο έκανε 16,5Ε ενώ εάν ήταν 2000+ gr θα πήγαινε σαν δέμα με τιμή 30Ε.

JOUN
27-11-17, 16:55
38cm;Μηπως εννοείς mm;

Satcom
27-11-17, 17:17
38cm;Μηπως εννοείς mm;

Όχι, όπως το έγραψα είναι και συγκεκριμένα ήταν ένα κουτί με παπούτσια ασφαλείας 47 νούμερο (αν και νομίζω το κουτί είναι το ίδιο ανεξαρτήτως νούμερου).


Τα ΕΛΤΑ χρησιμοποιούν αυτόν τον τύπο για τις επιστολές:
Μήκος + Πλάτος + Πάχος = 900 mm
και η μεγαλύτερη διάσταση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 600 mm και το βάρος τα 2000gr

JOUN
27-11-17, 23:41
Για δες τι μαθαίνω σήμερα..

tsimpidas
09-12-17, 13:27
άρχισαν τα χτυπήματα στον κινεζο..

(β) Τέλη εκτελωνισΒ΅ού από ΕΛΤΑ.

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:

'Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων': 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασΒ΅οφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως 'τελωνειακά ελεύθερα'.
'Τέλος εκτελωνισμού': σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα:



CIF (*) έως 150 €

15 €



CIF άνω των 150 € έως και 500 €

20 €



CIF άνω των 500 € έως και 1000 €

25 €



CIF άνω των 1000 €

50 €






περισσότερα= http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0697.html

έμενα μου εχουν μπλοκάρει αυτη την στιγμή δυο καμερουλες στο τελώνιο στο αεροδρομειο με συνολική αξία 28 δολάρια
και ζητησαν το τιμολογιο
για να κάνουν χρεώσεις,,, οταν ξεμπλέξω θα ενημερωσω.

pstratos
09-12-17, 16:27
Αν όχι τιμολόγειο, την παραγγελεία, αντίγραφο κίνησης κάρτας και μια σημείωση για την δασμολογική κλάση

tsimpidas
09-12-17, 17:33
Αν όχι τιμολόγειο, την παραγγελεία, αντίγραφο κίνησης κάρτας και μια σημείωση για την δασμολογική κλάση

το θέμα μου είναι οτι τους εστηλα το παραστατικό με e-mail την πέμπτη και δεν σηκώνει κανένας τηλέφωνο για να
μου πουν τι γίνεται... το φαξ τους δεν δουλεύει...αν διάβασε κανένας αυτό το άτιμο το e-mail δεν μπορώ να μάθω,

φυσικά δεν δουλεύουν και σαβατοκυριακο...

nepomuk
17-12-17, 13:00
Με ΦΠΑ 24% οι e-αγορές εκτός Ευρωπαϊκής Ενωσης

Δεκέμβριος 17, 2017 - 08:09


του Κωστή Πλάντζου
Τον πόλεμο στις αγορές από Κίνα μέσω Ιντερνετ κήρυξαν η κυβέρνηση αλλά και η Ευρωπαϊκή Ενωση, καθώς διαπιστώνουν ότι τα κράτη χάνουν πολλά δισ. ευρώ από ΦΠΑ που δεν εισπράττουν εδώ και δεκαετίες για τις συναλλαγές αυτές.
Ηδη από το καλοκαίρι χιλιάδες Ελληνες καταναλωτές βιώνουν τις αλλαγές, καθώς τα εμπορεύματα που παραγγέλνουν μέσω Διαδικτύου καθυστερούν επί μήνες να εκτελωνιστούν και να φτάσουν στα χέρια τους, ενώ πολύ συχνά βρίσκονται ξαφνικά και αντιμέτωποι με χρεώσεις φόρων και εξόδων που ξεπερνούν ακόμα και την αξία των αγορών που έκαναν.
Καθίστανται έτσι όμηροι των αλλαγών που ξεκίνησαν στη χώρα μας πριν από έναν χρόνο και θα ολοκληρωθούν το 2021.


...................................


http://www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/341987-me-fpa-24-oi-e-agores-ektos-eiropaikis-enosis

Panoss
17-12-17, 13:41
Επιτέλους! Κάλλιο αργά, παρά ποτέ.

finos
17-12-17, 13:58
μπραβο που ειπαμε μενουμε ? αφγανιστάν?

MacGyver
17-12-17, 14:57
Όχι αγαπητέ άπειρε νεαρέ. Αυτό είναι μία ελάχιστη μορφή προστασίας.
Περιλαμβάνει όλους τους τομείς, υλικούς, οικονομικούς πνευματικούς και ένας τοπικός λογικός άρχοντας οφείλει να το πράττει για την προστασία των όποιων τοπικών πόρων.
Οι Κινέζοι όταν κυκλοφορούσε το dvd , απαγόρευσαν την εισαγωγή και εφήυραν το svcd για την προστασία και τον έλεγχο της κατάστασης.
Την εποχή που ο πατέρας σου ήταν στην μισή σου ηλικία δεν κυκλοφορούσαν οι μπανάνες για την προστασία των τοπικών φρούτων.
Θα μου πεις, από πού θα αγοράσεις arduino, αφού όλα έτσι και αλλιώς εκεί γίνονται;
Τουλάχιστον όταν σε αποθαρρύνει, για να αγοράσεις απο τοπικό εισαγωγέα που πληρώνει υπαλλήλους και φορολογία, και δεν κάνει αφορολόγητο εμπόριο από μια παράγκα τα βάθη της Κίνας.

finos
17-12-17, 15:03
πχ : ένα CLONE Arduino στο ebay εχει 3,5-4οŸ‚ ki εδώ το ιδιο CLONE ΚΛΩΝΟΣ arduino εχει 20-25 οŸ‚ ε όχι δεν θα ανεχθώ το νταβατζιλικι του κάθε καταστηματάρχη ...

Satcom
17-12-17, 15:38
πχ : ένα CLONE Arduino στο ebay εχει 3,5-4οŸ‚ ki εδώ το ιδιο CLONE ΚΛΩΝΟΣ arduino εχει 20-25 οŸ‚ ε όχι δεν θα ανεχθώ το νταβατζιλικι του κάθε καταστηματάρχη ...
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ποιος είναι ο νταβατζής.

tsimpidas
17-12-17, 15:47
το θέμα μου είναι οτι τους εστηλα το παραστατικό με e-mail την πέμπτη και δεν σηκώνει κανένας τηλέφωνο για να
μου πουν τι γίνεται... το φαξ τους δεν δουλεύει...αν διάβασε κανένας αυτό το άτιμο το e-mail δεν μπορώ να μάθω,

φυσικά δεν δουλεύουν και σαβατοκυριακο...

μου έστειλαν μήνυμα την τρίτη οτι απελευθερωθηκε το δεμα, το οποίο δεν το πήρα ακόμη ούτε το μήνυμα έλεγε πόσο θα είναι ο έξτρα φόρος.

λογικά θα έρθει έξτρα τιμολόγιο μαζι με το δέμα.


πάντως εχω κλεισει 3 μηνες απο την μερα της παραγγελιάς και ακομη δεν το πήρα στα χερια μου.

Panoss
17-12-17, 16:41
πχ : ένα CLONE Arduino στο ebay εχει 3,5-4οŸ‚ ki εδώ το ιδιο CLONE ΚΛΩΝΟΣ arduino εχει 20-25 οŸ‚ ε όχι δεν θα ανεχθώ το νταβατζιλικι του κάθε καταστηματάρχη ...
Δεν θα το ανεχθείς και γι αυτό θα κατασκευάσεις εσύ ένα με 19 ευρώ.

:001_rolleyes:http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/shifty.gif


Ή, για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, ο Γερμανός θα το κατασκευάσει και θα στο πουλήσει 19 ευρώ...
Γιατί ο Έλληνας δεν ανέχεται μύγα στο σπαθί του, είναι για μεγάλα πράματα, κάνα σουβλάκι, κάνα ντιλίβερι (που 'χει και πολύ περισσότερη κονόμα από την κατασκευή αρντουινιών (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=79043&p=827606&viewfull=1#post827606)), τέτοια πράματα.

Fire Doger
17-12-17, 18:06
Όχι αγαπητέ άπειρε νεαρέ. Αυτό είναι μία ελάχιστη μορφή προστασίας.
Περιλαμβάνει όλους τους τομείς, υλικούς, οικονομικούς πνευματικούς και ένας τοπικός λογικός άρχοντας οφείλει να το πράττει για την προστασία των όποιων τοπικών πόρων.
Οι Κινέζοι όταν κυκλοφορούσε το dvd , απαγόρευσαν την εισαγωγή και εφήυραν το svcd για την προστασία και τον έλεγχο της κατάστασης.
Την εποχή που ο πατέρας σου ήταν στην μισή σου ηλικία δεν κυκλοφορούσαν οι μπανάνες για την προστασία των τοπικών φρούτων.
Θα μου πεις, από πού θα αγοράσεις arduino, αφού όλα έτσι και αλλιώς εκεί γίνονται;
Τουλάχιστον όταν σε αποθαρρύνει, για να αγοράσεις απο τοπικό εισαγωγέα που πληρώνει υπαλλήλους και φορολογία, και δεν κάνει αφορολόγητο εμπόριο από μια παράγκα τα βάθη της Κίνας.
Αν πάρω απ' το ebay έχω φόρο 24%
Το κατάστημα που θα τα εισάγει θα έχει φόρο στην εισαγωγή, στην πώληση, στα κέρδη, τον ένφια στην αποθήκη που θα τα στοιβάζει, θα πληρώσω και 2€ μεταφορικά στα ΕΛΤΑ.
Πόσα εκατομμύρια arduino θα αγοράσουν οι Έλληνες για να ρίξει τόσο την τιμή χοντρικής έτσι ώστε να φτάσει τον Κινέζο? Ή μήπως θα τα παράξει εδώ?:lool:


οι ελληνικές- επιχειρήσεις που δεν θα έχουν πλέον να αντιμετωπίσουν τον αθέμιτο ανταγωνισμό από τις ασιατικές εταιρείες
Ε ναι, από 600% πάνω θα είναι μόνο 500% πάνω, χρυσές δουλειές θα κάνουν.

Αν έρχονται τα δέματα φυσιολογικά στην ώρα τους με 24% στην πραγματική αξία και όχι όσο του κάπνισε του τελώνη και κερατιάτικα επειδή κόπηκαν όταν άνοιξαν το δέμα μια χαρά.
Θα πληρώνεις στο ebay την φορολογία και τέλος.

Επιπλέον, οι μεγάλες πλατφόρμες καθίστανται υπεύθυνες να αποδίδουν τον σωστό ΦΠΑ στα κράτη όπου αποστέλλονται τα προϊόντα.

nepomuk
17-12-17, 19:20
Για να μη συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια :
Δικαιη συγκριση ειναι μεταξυ ελληνικων και ευρωπαικων καταστηματων .
Αν οι Ελληνες εμποροι ειναι τοσο κλεφτες , υπαρχουν σε ολη την ευρωπη πορτοκαλιες.
Μας ειναι παντελως αγνωστο ενας Κινεζος καταναλωτης μεσα στη Κινα , αχανης ειναι εστω
βρισκεται στην αλλη ακρη απο τον εμπορο - εργοστασιο ,ποσο αγοραζει τελικη τιμη ενα arduino ;
Τελος για τις μπανανες , οταν ειχε απαγορευθει η εισαγωγη τους για μεγαλο διαστημα , υπηρχαν
μονο οι κρητικες .Καποια στιγμη μπηκε ( επιτηδες )πλαφον , ανωτ οριο τιμης λιανικης .
Αποτελεσμα : ανθησε η μαυρη αγορα , το κλεψιμο στο ζυγι εν γνωση του πελατη , κτλπ κτλπ.
Οταν ολη η ευρωπη ειναι στα ποδια μας , ενα κλικ μακρια , ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα.
Μαυρη αγορα στο arduino δεν υπαρχει , αρα ουτε αισχροκερδεια.

MacGyver
17-12-17, 22:41
Μαστρο Βαγγέλη: 20-23€ στην Ελλάδα τιμάται το γνήσιο, το οποίο στο arduino store έχει 19€.
Fire Doger (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=69274) ένας νόμος που μπορεί να προστατεύει την αλυσίδα της τοπικής αγοράς (φόρος, υπάλληλοι, ενοίκια κλπ) δεν ενδιαφέρεται και ούτε πρέπει να ενδιαφέρεται για το δικό σου ατομικό όφελος ως μονάδα.
Ο οποιοσδήποτε αγοραστής όπως εσείς μπορεί να αγοράζει ακόμα και κλεμμένα προϊόντα, στο 1/100 της αξίας, δεν θα κοιτάξει να ανταγωνιστεί αυτή την τιμή.

Ερώτηση: εσείς πόσο θα πουλούσατε το γνήσιο arduino uno των 19€ σε φυσικό κατάστημα, με έναν υπάλληλο και ενοίκιο;

betacord85
18-12-17, 00:29
ολοι εχουμε τουλαχιστον ενα δεμα σε ολα αυτα που εχουν τωρα στο τελωνειο απο κινα...ναι μας εχουν σπασει τα νευρα...και ολα αυτα μας φοβεριζουν με τυχων επιπλεον χρεωσεις απο το τελονειο...για τσεκαρετε τι γραφει ο κινεζος στα ψηλα γραμματα... International Shipping - items may be subject to customs processing depending on the item's declared value.
Sellers set the item's declared value and must comply with customs declaration laws.


As the buyer, you should be aware of possible:
- delays from customs inspection.
- import duties and taxes which buyers must pay.
- brokerage fees payable at the point of delivery.


Your country's customs office can offer more details, or visit eBay's page on international trade (http://pages.ebay.com/globaltrade/index.html). για free shiping

Fire Doger
18-12-17, 00:56
Το γνήσιο αν το αγοράζει 19 μια χαρά είναι τα 23.

Μα εγώ είμαι η κορυφή της αλυσίδας, αν εγώ δεν αγοράσω τότε σε ποιον θα πουλήσουν?
Με ότι ασχοληθεί ο Κινέζος μαζικά δεν έχει μέλλον στην Ευρώπη, και σιγά σιγά που το Κινέζικο δεν ισοδυναμεί με χαμηλή ποιότητα αυξάνεται η παραγωγή του Κινέζου

Πριν 2 χρόνια βγήκαν τα PCB, τώρα έχουν φτάσει να δίνουν τα 10 τεμάχια 5$ με δωρεάν μεταφορικά, σπίτι μου να το κάνω 3$ θέλω μόνο για την κενή πλακέτα.
Στο μόνο που μπορούμε να τους χτυπήσουμε είναι η ποιότητα και η αξιοπιστία (IP κλπ).
Οι τοπικές αγορές δεν έχουν μέλλον ότι και να κάνουν σε μερικά προϊόντα. >Παραγωγή = μείωση κόστους = μείωση τιμής = >παραγωγή

MacGyver
18-12-17, 01:44
Μην μπερδεύετε τα πράγματα. Δεν είναι μόνο θέμα προστασίας της τοπικής παραγωγής, που ούτως η άλλως δεν υπάρχει, είναι κυρίως θέμα προστασίας και ελέγχου του εμπορίου και γενικά όλου του μηχανισμού μεταπώλησης.
Η τεχνολογία εδώ που έφτασε δίνει την δυνατότητα στον καθένα να παρακάμπτει όλο το μηχανισμό, από το σπίτι του, με τον υπολογιστή του.
Αυτό δεν είναι θεμιτό και έχει πολλές παρενέργειες. Το μόνο θετικό είναι το όφελος του καταναλωτή εις βάρος όλης της κοινωνίας.
Παράδειγμα, όταν κάποτε έψαχνα να αγοράσω ένα πολύ ειδικό γράσο και επικοινώνησα με την εταιρία με παρέπεμψε στον τοπικό πωλητή της Ελλάδας, χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω απευθείας από αυτούς. Δεν το είχε ούτε αυτός εδώ στην Ελλάδα, όμως μου το έστειλαν μέσω δικής του αίτησης, χωρίς ιδιαίτερα μεγαλύτερη τιμή από την αναγραφόμενη στο ξένο σαιτ.
Στην περίπτωση της Κίνας και του ebay όλα γίνονται από λιανικατζήζες και ανεξέλεγκτα.
Εδώ λοιπόν θα πρέπει να επέμβει ο έλεγχος του αγοραστή.
Με λίγα λόγια, αυτή η αμεσότητα Κινέζου λιανικής με τον Ευρωπαίο αγοραστή κάνει άμεση ζημία στην αγορά εργασίας όπως και στην φορολόγηση.

elektronio
18-12-17, 08:11
τώρα έχουν φτάσει να δίνουν τα 10 τεμάχια 5$ με δωρεάν μεταφορικά

Έχεις να μας δώσεις κανένα λινκ κατασκευαστή με αυτά τα δεδομένα; την τιμή την βρίσκω αλλά τα μεταφορικά στην καλύτερη περίπτωση έχουν άλλα 15$

elektronio
18-12-17, 08:35
Μην μπερδεύετε τα πράγματα. Δεν είναι μόνο θέμα προστασίας της τοπικής παραγωγής, που ούτως η άλλως δεν υπάρχει, είναι κυρίως θέμα προστασίας και ελέγχου του εμπορίου και γενικά όλου του μηχανισμού μεταπώλησης.

Η προστασία πάντα υπήρχε (πλέον με το άνοιγμα των αγορών δεν υπάρχει) για την παραγωγή. Το εμπόριο είναι ελεύθερο (από προστασία) αν εισάγεις κάτι φτηνότερο μπορείς να πουλήσεις φτηνότερα από τους άλλους.


Η τεχνολογία εδώ που έφτασε δίνει την δυνατότητα στον καθένα να παρακάμπτει όλο το μηχανισμό, από το σπίτι του, με τον υπολογιστή του.

Τίποτε δεν μπορείς να παρακάμψεις. Ο μηχανισμός λειτουργεί μια χαρά. Μπορείς να εισάγεις ελεύθερα μέχρι κάποιο όριο (που το κράτος το ρυθμίζει κατά βούληση) μόνο και μόνο για να αποσυμφορίσει τα τελωνεία.
Μόνο το λογισμικό μπορείς να το κατεβάσεις χωρίς έλεγχο. Και αυτό μπορεί να το ελέγξει αν θελήσει από την δυνατότητα σου να πληρώσεις με κάρτα ή άλλο τρόπο προς το εξωτερικό. (ή να σου κόψει το ιντερνετ όπως κάνει ο κιμ :lool: )
Απλά επειδή τελευταία αυξήθηκε πολύ η ποσότητα σε μικρά δέματα και αυτό κάνει δύσκολο το έργο του να ξεχωρίσουν τα μεγαλύτερα σε αξία δέματα αποφάσισαν να τα περιορίσουν.



Παράδειγμα, όταν κάποτε έψαχνα να αγοράσω ένα πολύ ειδικό γράσο και επικοινώνησα με την εταιρία με παρέπεμψε στον τοπικό πωλητή της Ελλάδας, χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω απευθείας από αυτούς. Δεν το είχε ούτε αυτός εδώ στην Ελλάδα, όμως μου το έστειλαν μέσω δικής του αίτησης, χωρίς ιδιαίτερα μεγαλύτερη τιμή από την αναγραφόμενη στο ξένο σαιτ.

Το παράδειγμα είναι άστοχο. Αφορά την προστασία του οίκου προς τον τοπικό πελάτη-εισαγωγέα του.



Στην περίπτωση της Κίνας και του ebay όλα γίνονται από λιανικατζήζες και ανεξέλεγκτα.
Εδώ λοιπόν θα πρέπει να επέμβει ο έλεγχος του αγοραστή.
Με λίγα λόγια, αυτή η αμεσότητα Κινέζου λιανικής με τον Ευρωπαίο αγοραστή κάνει άμεση ζημία στην αγορά εργασίας όπως και στην φορολόγηση.

Όπως είπα και παραπάνω είναι στην κρίση του κράτους πόσο θα το αφήσει ελεύθερο και πόσο θα το ελέγξει. Όσο δεν ενοχλεί το αφήνει. Προφανώς βρισκόμαστε στο σημείο που άρχισε να ενοχλεί.

picdev
18-12-17, 10:11
ο μεταπωλητής κινέζικης σαβούρας-εισαγωγέας δεν έχει λόγω ύπαρξης , ίσα ισα που δημιουργεί και προβλήματα.
Ειναι το επάγγελμα του νταβατζή. Το θέμα ειναι να ανοίξουν δουλειές παραγωγής και όχι εισαγωγών

MacGyver
18-12-17, 10:23
Αγαπητέ κύριε καθηγητή Μαρκο, μπορείς να γράψεις την άποψή και να την τεκμηριωνεις με παραδείγματα. Το να παραθέσεις και διορθώνεις με το σχόλιο "λάθος" (κατά την άποψή σου), την κάθε παράγραφο δεν το επιτρέπω και δεν το έχω κάνει σε κανένα.
Η εποχή που ήμουν μαθητής πέρασε εδώ και πολύ χρόνια.

Fire Doger
18-12-17, 10:29
Έχεις να μας δώσεις κανένα λινκ κατασκευαστή με αυτά τα δεδομένα; την τιμή την βρίσκω αλλά τα μεταφορικά στην καλύτερη περίπτωση έχουν άλλα 15$
http://www.allpcb.com/online_quote.html
http://www.eevblog.com/forum/manufacture/allpcb-global-free-shipping!/
(Δεν δοκίμασα ακόμα)

Και χθες είδα ότι JLCPCB είναι 2$ χωρίς μεταφορικά αλλά δεν έδωσε πληροφορίες, στην περιγραφή λέει "$2 for 10 PCB's & A chance of Free shipping", ίσως είναι τυχαίο?:confused1: https://youtu.be/KajdWOlCt0s?t=1m17s
https://jlcpcb.com/

elektronio
18-12-17, 16:30
MacGyver
Δεν είμαι καθηγητής στην παραγωγή εργάζομαι.
Οι παραθέσεις ήταν για φαίνεται που πάει κάθε σχόλιο.
Αφού δεν το επιτρέπεις δεν θα ξανασχολιάσω μήνυμα σου, και αν θέλει κάποιος διαχειριστής ας διαγράψει και το #98.

MacGyver
18-12-17, 19:23
Γενικά θεωρώ αγενή τον τρόπο του σχολιασμού παράγραφο - παράγραφο, σε όλα τα γραπτά εδώ στο φόρουμ, όχι μόνο στα γραπτά μου.
Είναι σαν τις διορθωμένες εκθέσεις των φιλολόγων με τα κοκκινάδια σε κάθε γραμμή, σωστό, λάθος, εδώ θα έπρεπε αυτό, εκεί εκείνο κλπ.
Εξαίρεση ίσως μόνο μία απλή παραπομπή σε κάποιο μακρινό πόστ προηγούμενων σελίδων.
Όταν οι αναφορές είναι σε δυο-τρία προηγούμενα δεν το θεωρώ απαραίτητο και ο κάθε αναγνώστης οφείλει να έχει εικόνα για να κατανοήσει την συνέχεια.
Τίποτα περισσότερο και δεν χρειάζεται διαγραφή.

Panoss
18-12-17, 19:30
Γενικά θεωρώ αγενή τον τρόπο του σχολιασμού παράγραφο - παράγραφο, σε όλα τα γραπτά εδώ στο φόρουμ
Και πώς αλλιώς θα δείξεις σε τι ακριβώς απαντάς;
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αγένεια και νομίζω ότι αν ήτανε όντως αγένεια δεν θα ήταν ενσωματωμένη λειτουργία σε όλα τα φόρουμ, αλλά μόνο στα...αγενή.

MacGyver
18-12-17, 19:39
Ο σχολιασμός παράγραφο - παράγραφο δείχνει είτε αρνητική προδιάθεση είτε πλήρη ασυμφωνία ειδικά όταν συνοδεύεται με μονολεκτικά σχόλια - επίθετα.
Στις κοντινές απαντήσεις είναι αυτονόητο στο πού αναφέρεται κάποιος.
Παράδειγμα, δεν έκανα καμία παραπομπή στο σχόλιό σου και ο οποιοσδήποτε κατανοεί στο πού αναφέρομαι.

elektronio
18-12-17, 20:50
http://www.allpcb.com/online_quote.html
http://www.eevblog.com/forum/manufacture/allpcb-global-free-shipping!/
(Δεν δοκίμασα ακόμα)

Και χθες είδα ότι JLCPCB είναι 2$ χωρίς μεταφορικά αλλά δεν έδωσε πληροφορίες, στην περιγραφή λέει "$2 for 10 PCB's & A chance of Free shipping", ίσως είναι τυχαίο?:confused1: https://youtu.be/KajdWOlCt0s?t=1m17s
https://jlcpcb.com/

Το πρώτο λινκ γράφει καθαρά free shipping, θα το δοκιμάσω σύντομα..... :001_smile:

Fire Doger
18-12-17, 21:17
Το πρώτο λινκ γράφει καθαρά free shipping, θα το δοκιμάσω σύντομα..... :001_smile:
Ναι τους έστειλα και email για Ελλάδα και μου είπαν ισχύει κανονικά. Απλώς είναι μόνο για πράσινη μάσκα, τα χρώματα βγαίνουν ακριβότερα από PCBWay. Είχαν ανεβάσει και μερικά datasheet για τις στρώσεις τους στο EEVblog νομίζω αν σε ενδιαφέρει.
Αν δεν έχει προβλήματα και με DHL είναι killer για DIY.

nestoras
18-12-17, 21:35
Ναι τους έστειλα και email για Ελλάδα και μου είπαν ισχύει κανονικά. Απλώς είναι μόνο για πράσινη μάσκα, τα χρώματα βγαίνουν ακριβότερα από PCBWay. Είχαν ανεβάσει και μερικά datasheet για τις στρώσεις τους στο EEVblog νομίζω αν σε ενδιαφέρει.
Αν δεν έχει προβλήματα και με DHL είναι killer για DIY.


Χάρηκα κι εγώ αλλά είδα ότι η μικρότερη τρύπα είναι 0.3mm :-(

Fire Doger
18-12-17, 21:40
Χάρηκα κι εγώ αλλά είδα ότι η μικρότερη τρύπα είναι 0.3mm :-(
Ε για DIY είπαμε, αν είναι 4+ στρώσεις με BGA μόνο DIY δεν είναι :001_tt2:
Σίγουρα θα κάνουν απλώς θα θέλει χειροκίνητο quote

tsimpidas
27-12-17, 14:25
μου έστειλαν μήνυμα την τρίτη οτι απελευθερωθηκε το δεμα, το οποίο δεν το πήρα ακόμη ούτε το μήνυμα έλεγε πόσο θα είναι ο έξτρα φόρος.
λογικά θα έρθει έξτρα τιμολόγιο μαζι με το δέμα.
πάντως εχω κλεισει 3 μηνες απο την μερα της παραγγελιάς και ακομη δεν το πήρα στα χερια μου.




παρέλαβα σήμερα,,,,

για 25 ευρό αγορά πλήρωσα
+6,02 δασμό-φπα
+12,10 τέλη εκτελωνισμου
+2,90 ΦΠΑ στα τέλη εκτελωνισμού = 21,02 ευρό επιβάρυνση.

έτσι για 25 ευρό αγορά πλήρωσα 46 ευρό.

elektronio
27-12-17, 17:24
Σήμερα έκανα πρώτη παραγγελία στο ALLPCB.COM. (free shiping)
Αν και θα προτιμούσα την παράδοση με DHL έβαλα παράδοση με HKpost με το φόβο να μην υπάρχει έξτρα χρέωση (τσουχτερή) από DHL για παράδωση σε τελωνείο.
Εντυπώσεις από τις πλακέτες θα σας πω μετά από κανένα δίμηνο που θα παραλάβω.

Αν έχετε προσωπική εμπειρία με DHL (αν είχατε κόστος τελωνείου) πειτε για την αποστολή.

DLS 33
27-12-17, 18:01
να ρωτησω, αν ετυχε να παραγγειλετε απο ebay μπαταριες, 26650 να να μην ερθουν ? εχω παραγγειλει σε 3 μεχρι τωρα και δεν παρελαβα ποτε,,,
οι 2 μου επεστρεψαν τα χρηματα, ο τριτος ακομα οχι....

Υπαρχει και σε μπαταριες απαγορευση ?

elektronio
27-12-17, 18:33
Έχω την εντύπωση οτι δεν περνούν στο αεροπλάνο, γι'αυτό και πολλοί κινέζοι λένε ότι στέλνουν συσκευές χωρίς τις μπαταρίες για να μην υπάρχει πρόβλημα αποστολής.

Xarry
27-12-17, 22:52
να ρωτησω, αν ετυχε να παραγγειλετε απο ebay μπαταριες, 26650 να να μην ερθουν ? εχω παραγγειλει σε 3 μεχρι τωρα και δεν παρελαβα ποτε,,,
οι 2 μου επεστρεψαν τα χρηματα, ο τριτος ακομα οχι....

Υπαρχει και σε μπαταριες απαγορευση ?

Απο ebay;
Ναι απαγορευονται πλεον σε ολες τις μεταφορικες. Πολλοι τις στελνουν και αν κατσει και περασει απο ελεγχο κατασχεται.

nepomuk
01-01-18, 18:20
Οσο απαικτος κι αν ειναι .....
Καλες Ευρωπαικες αγορες ,στα σιγουρα.

Στα τελωνεία μεταφέρεται ο πόλεμος για το ηλεκτρονικό εμπόριοΤον πόλεμο στις αγορές από Κίνα μέσω ίντερνετ κήρυξαν η κυβέρνηση αλλά και η Ευρωπαϊκή Ένωση, καθώς διαπιστώνουν ότι τα κράτη χάνουν πολλά δισ. ευρώ από ΦΠΑ που δεν εισπράττουν εδώ και δεκαετίες για τις συναλλαγές αυτές. Ήδη από το καλοκαίρι χιλιάδες Έλληνες καταναλωτές βιώνουν τις αλλαγές, καθώς τα εμπορεύματα που έχουν παραγγείλει μέσω διαδικτύου καθυστερούν επί μήνες να εκτελωνιστούν και να φτάσουν στα χέρια τους ενώ, όχι σπάνια, βρίσκονται ξαφνικά και αντιμέτωποι με χρεώσεις φόρων και εξόδων που ξεπερνούν ακόμα και την αξία των αγορών που έκαναν.

............................................

http://www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/343282-sta-teloneia-metaferetai-o-polemos-gia-to-ilektroniko-emporio

elektronio
01-01-18, 19:33
Οσο απαικτος κι αν ειναι .....
Καλες Ευρωπαικες αγορες ,στα σιγουρα.

Στα τελωνεία μεταφέρεται ο πόλεμος για το ηλεκτρονικό εμπόριο

Τον πόλεμο στις αγορές από Κίνα μέσω ίντερνετ κήρυξαν η κυβέρνηση αλλά και η Ευρωπαϊκή Ένωση, καθώς διαπιστώνουν ότι τα κράτη χάνουν πολλά δισ. ευρώ από ΦΠΑ που δεν εισπράττουν εδώ και δεκαετίες για τις συναλλαγές αυτές. Ήδη από το καλοκαίρι χιλιάδες Έλληνες καταναλωτές βιώνουν τις αλλαγές, καθώς τα εμπορεύματα που έχουν παραγγείλει μέσω διαδικτύου καθυστερούν επί μήνες να εκτελωνιστούν και να φτάσουν στα χέρια τους ενώ, όχι σπάνια, βρίσκονται ξαφνικά και αντιμέτωποι με χρεώσεις φόρων και εξόδων που ξεπερνούν ακόμα και την αξία των αγορών που έκαναν.

............................................

http://www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/343282-sta-teloneia-metaferetai-o-polemos-gia-to-ilektroniko-emporio

Και πιστεύεις ο Κινέζος θα μείνει να κοιτάει απαθής τις εξελίξεις; Θα στήσει αποθήκες (όπως είναι η περιοχή Βαρδάρη στη Θεσσαλονίκη) στην Ευρώπη και θα τα πουλάει από Ευρώπη και δεν θα έχει πρόβλημα με το τελωνείο και θα έχει και ταχύτατη αποστολή από Ευρώπη (πιο ακριβή φυσικά). Εαν συμβεί αυτό το αποτέλεσμα θα είναι να πιεστούν τα μαγαζιά της ευρώπης ακόμη περισσότερο.

Και μην βιαστείτε να πείτε ότι θα έχει φόρους και εκτελωνισμό άρα επιβάρυνση γιατί ο φόρος είναι περίπου 3% και τα έξοδα εκτελωνισμού για το container που θα φέρνει ο Κινέζος επιμερίζονται και δεν είναι ούτε 1 λεπτό για κάθε είδος. Τα έξοδα τύπου τέλος παρουσίασης στο τελωνείο, ο φόρος κατα βούληση όταν εφαρμόζεται , και ο εκτελωνισμός όταν χρειάζεται είναι που ανεβάζουν το κόστος μεμονομένων παραγγελιών σε ασύμφορα ύψη.

moutoulos
01-01-18, 21:13
Τον πόλεμο στις αγορές από Κίνα μέσω ίντερνετ κήρυξαν η κυβέρνηση αλλά και η Ευρωπαϊκή Ένωση

Κάτι τέτοιες μ@λ@κίες διαβάζω συχνά ... και αναρωτιέμαι. Αυτοί οι τριμ@λ@κες εκεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση
(καλά για τους δικούς μας δεν αναφέρομαι καν) έχουν γνώση του θέματος ?. Αφού η λύση θα είναι η παρακάτω
που έχει γράψει ο Μάρκος. Α και να πω και κάτι ... θα συμφέρει περισσότερο μιας και θα έρχονται πολύ πιο
γρήγορα με ένα ας πούμε <20% αυξημένο κόστος. Ε και ?. Αν αντί για 10$ πληρώσεις 12 δεν έγινε και κάτι ...

Η λύση του "πονάει κεφάλι ... κόβω κεφάλι", οχι απλά δεν είναι σωστή, δημιουργεί και μεγαλύτερα προβλήματα.


Και πιστεύεις ο Κινέζος θα μείνει να κοιτάει απαθής τις εξελίξεις; Θα στήσει αποθήκες (όπως είναι η περιοχή
Βαρδάρη στη Θεσσαλονίκη) στην Ευρώπη και θα τα πουλάει από Ευρώπη και δεν θα έχει πρόβλημα με το
τελωνείο και θα έχει και ταχύτατη αποστολή από Ευρώπη (πιο ακριβή φυσικά).
Εαν συμβεί αυτό το αποτέλεσμα θα είναι να πιεστούν τα μαγαζιά της ευρώπης ακόμη περισσότερο.

kioan
01-01-18, 21:35
Επίσης πιστεύουν ότι ο μόνος τρόπος να πιέσουν τον Κινέζο είναι να σφίξουν με δασμούς τα τελωνεία. Για να δοθεί κανένα κίνητρο να μπας και καταφέρουμε εντός ΕΕ να παράγουμε έστω τα πιο απλά ηλεκτρονικά, ούτε λόγος.

Στην άλλη άκρη του Ατλαντικού έχουν αρχίσει να ξυπνάνε σχετικά με αυτό το θέμα και διάφοροι προσπαθούν να ξαναγυρίσουν στην χώρα τους την βιομηχανία που έστειλαν τα τελευταία χρόνια στην Ασία.

SRF
02-01-18, 00:07
Επίσης πιστεύουν ότι ο μόνος τρόπος να πιέσουν τον Κινέζο είναι να σφίξουν με δασμούς τα τελωνεία. Για να δοθεί κανένα κίνητρο να μπας και καταφέρουμε εντός ΕΕ να παράγουμε έστω τα πιο απλά ηλεκτρονικά, ούτε λόγος.

Στην άλλη άκρη του Ατλαντικού έχουν αρχίσει να ξυπνάνε σχετικά με αυτό το θέμα και διάφοροι προσπαθούν να ξαναγυρίσουν στην χώρα τους την βιομηχανία που έστειλαν τα τελευταία χρόνια στην Ασία.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΝΤΙΜΕΤΡΟ!!!
Και η αλήθεια ειναι ότι ο Τραμπ τους έχει "χαλάσει" το γλυκό των ..."παγκοσμιοποιητών" και δεν τον αφήνουν σε χλωρό κλαρί!!! :)

tsimpidas
02-01-18, 09:45
Και πιστεύεις ο Κινέζος θα μείνει να κοιτάει απαθής τις εξελίξεις; Θα στήσει αποθήκες (όπως είναι η περιοχή Βαρδάρη στη Θεσσαλονίκη) στην Ευρώπη και θα τα πουλάει από Ευρώπη και δεν θα έχει πρόβλημα με το τελωνείο


ηδη το κανει μαλλον,,
θα δοκιμάσω μια αγορα εδω=
Warehouse:


CN US$8.99
EU US$10.49
FR US$9.99




Mode:
Clockwise Screw Thread Counter-clockwise Screw Thread


στο bang-good επιλέγεις αποθήκη.
δινει στο συγκεκριμένο επιλογή για αποθήκη κινας με 8,99 αποθήκη Ευρώπης με 10,49 και αποθήκη Γαλλίας με 9,99

nepomuk
02-01-18, 13:47
Με τον ορο "Αποθηκη Κινεζικων " επι Ευρωπαικου εδαφους τι ενοουμε ;
Μια κανονικη εμπορικη επιχειρηση που θα εχει μεταξυ αλλων και ευρωπαικου επιπεδου
λειτουργικα εξοδα ; Τα κινεζικα κινεζικα φυσικα καταστηματα λιανικης κυριως ενδυσεως - υποδησεως,
μας ειναι γνωστα ανα την Ευρωπη και ουτε απαικτα ειναι ,ουτε ασυναγωνιστα.
Συνυπαρχουν μεσα στα αλλα ,διατηρουν καποια πελατεια κτλπ.
Προβλημα δημιουργειται οταν διαθετουν φτηνες απομιμησεις με μαιμου ταμπελακια .
Χωρις τα "σηματα " ολα μελι γαλα , εξ αλλου τα σηματακια κυνηγουνται αγριως και στη χωρα μας.

aktis
30-11-18, 09:54
Οι Κινέζοι θα αναγκαστούν να κάνουν μικρές εταιρίες σε άλλες χώρες και να κάνουν εκεί το τελευταίο βήμα της παραγωγής για να μη βαπτίζονται τα προϊόντα τους κινέζικα .
Μετά θα πουλάνε και σε χώρες που έχουν προστατευτισμό απέναντι σε κινέζικα , πχ Αμερική .
Αν πάς στη λαική πολλά κινέζικα υφάσματα ρούχα κλπ λένε πλέον made in italy !

pavel
06-12-18, 18:04
EDIT - διορθώθηκαν τα ακαταλαβίστικα:

Οσον αφορα τους προβληματισμους που τεθηκαν στην αρχη του τοπικ σχετικα με την παραγωγη, το κοστος κλπ κλπ να πω πως αυτος που ανοιξε το τοπικ τα λεει καπως λαθος. Καταρχην το ενα προϊον μονο του δεν αποδιδει αμεσα κερδος και μεριδιο σε ολους τους μεσαζοντες (ebay, paypal, courier, εργοστασιο, εμπορο κλπ) αλλα μονο εκφρασμενο σε ποσοτητα. Ολα ξεκινουν απο εναν συντελεστη. Το κοστος παραγωγης. Αυτος ειναι συμπιεσμενος πρωτον λογω του οτι τα μεροκαματα ειναι εξωφρενικα χαμηλα και δευτερον διοτι υπαρχει μαζικη παραγωγη. Επειδη το ποστοστο υπεραξιας εξαρταται απο το κλάσμα της υπεραξιας δια το μεταβλητο κεφάλαιο (μισθοι κλπ), μειωνοντας τον παρονομαστη, δηλαδη το μεταβλητο κεφαλαιο και πολλαπλασιαζοντας το επι εκατομμυρια προϊόντα που φτιαχνονται στο εργοστασιο, το κερδος ειναι τερατωδες. Το ιδιο ισχυει λοιπον για ολους τους εμπλεκομενους που κερδιζουν απο αυτο το προϊον (εκφρασμενο σε ποσοτητα) εκτος απο τους εργαζομενους που το κατασκευαζουν οι οποιοι αμοιβονται με 1 εως 5 δολλαρια τη μερα. Επισης η αυτοματοποιηση στην παραγωγη κανει το μεταβλητο κεφαλαιο να τινει στο μηδεν (ως παρονομαστης στον τυπο δεν μπορει να γινει μηδεν) και τα περιθωρια κερδους και η υπεραξια γινονται γιγαντια οσο περισσοτερα προϊοντα κατασκευαζονται. Με λιγα λογια, το κερδος προκυπτει ΚΑΙ απο την μαζικη παραγωγη πολλων προϊοντων. Οποιος θα ηθελε ενα τετοιο μοντελο στην Ελλαδα και αναρωτιεται γιατι να μη το κανουμε και εμεις και το κανει ο κινεζος, ας ετοιμαζει καλυτερα καποιο υπογειο με προμηθειες και κουβερτες, γιατι θα περασει δυσκολα αν γινουμε και εμεις ετσι.

chip
06-12-18, 20:20
EDIT - διορθώθηκαν τα ακαταλαβίστικα:

Οσον αφορα τους προβληματισμους που τεθηκαν στην αρχη του τοπικ σχετικα με την παραγωγη, το κοστος κλπ κλπ να πω πως αυτος που ανοιξε το τοπικ τα λεει καπως λαθος. Καταρχην το ενα προϊον μονο του δεν αποδιδει αμεσα κερδος και μεριδιο σε ολους τους μεσαζοντες (ebay, paypal, courier, εργοστασιο, εμπορο κλπ) αλλα μονο εκφρασμενο σε ποσοτητα. Ολα ξεκινουν απο εναν συντελεστη. Το κοστος παραγωγης. Αυτος ειναι συμπιεσμενος πρωτον λογω του οτι τα μεροκαματα ειναι εξωφρενικα χαμηλα και δευτερον διοτι υπαρχει μαζικη παραγωγη. Επειδη το ποστοστο υπεραξιας εξαρταται απο το κλάσμα της υπεραξιας δια το μεταβλητο κεφάλαιο (μισθοι κλπ), μειωνοντας τον παρονομαστη, δηλαδη το μεταβλητο κεφαλαιο και πολλαπλασιαζοντας το επι εκατομμυρια προϊόντα που φτιαχνονται στο εργοστασιο, το κερδος ειναι τερατωδες. Το ιδιο ισχυει λοιπον για ολους τους εμπλεκομενους που κερδιζουν απο αυτο το προϊον (εκφρασμενο σε ποσοτητα) εκτος απο τους εργαζομενους που το κατασκευαζουν οι οποιοι αμοιβονται με 1 εως 5 δολλαρια τη μερα. Επισης η αυτοματοποιηση στην παραγωγη κανει το μεταβλητο κεφαλαιο να τινει στο μηδεν (ως παρονομαστης στον τυπο δεν μπορει να γινει μηδεν) και τα περιθωρια κερδους και η υπεραξια γινονται γιγαντια οσο περισσοτερα προϊοντα κατασκευαζονται. Με λιγα λογια, το κερδος προκυπτει ΚΑΙ απο την μαζικη παραγωγη πολλων προϊοντων. Οποιος θα ηθελε ενα τετοιο μοντελο στην Ελλαδα και αναρωτιεται γιατι να μη το κανουμε και εμεις και το κανει ο κινεζος, ας ετοιμαζει καλυτερα καποιο υπογειο με προμηθειες και κουβερτες, γιατι θα περασει δυσκολα αν γινουμε και εμεις ετσι.

οι μισθοί στις βιομηχανικές περιοχές (όπως shenzhen που παράγονται ηλεκτρονικά) δεν είναι τόσο χαμηλοί όσο παλαιότερα... τώρα οι μισθοί είναι κάπου στα 600-700 δολάρια το μήνα (πιο υψηλοί από Ελλάδα).... αυτός είναι και ο λόγος που πολλά εργοστάσια που παράγουν ευαίσθητα ως προς το κόστος προϊόντα φεύγουν πλέον από την Κίνα για να πάνε σε χώρες με χαμηλότερους μισθούς...

να βρήκα και ένα άρθρο για το θέμα
https://www.insider.gr/epiheiriseis/diethni/9635/telos-epohis-gia-made-china

pavel
06-12-18, 22:22
εχεις δικιο εν μερει. πχ στη foxconn οπου αυτοκτονουσαν κιολας, πλεον ο μηνιαιος μισθος του εργατη ειναι περιπου 350 δολλαρια το μηνα (καλα για Κινα), ωστοσο ακομα σε πολλα βιομηχανικα παρκα ή ξεμπαρκα εργοστασια επικρατουν μισθοι πεινας. Να πουμε βεβαια οτι δε δουλευουν ολοι 8ωρο, μπορει δηλαδη τα 500 δολλαρια το μηνα να προερχονται απο 10ωρα ή 12ωρα ημερισιας δουλειας.

Κυριακίδης
06-12-18, 23:14
Καλύτερα άπαικτος Κινέζος , παρά μπάσταρδος Αμερικάνος
https://texnologia.net/amerikanoi-nomothetes-parotrunoun-ton-kanada-na-apokleisei-tin-huawei-gia-ta-diktua-5g/2018/10
Γιατί .... έτσι μας αρέσει .

kioan
07-12-18, 10:26
Καλύτερα άπαικτος Κινέζος , παρά μπάσταρδος Αμερικάνος
https://texnologia.net/amerikanoi-nomothetes-parotrunoun-ton-kanada-na-apokleisei-tin-huawei-gia-ta-diktua-5g/2018/10
Γιατί .... έτσι μας αρέσει .

Υπάρχουν εξελίξεις στην κόντρα ΗΠΑ-Huawei καθώς χτες μετά από πιέσεις των ΗΠΑ, συνελήφθη στον Καναδά η Meng Wanzhou (https://www.cnn.gr/news/kosmos/story/157289/diplomatiko-thriler-hpa-kinas-me-aformi-ti-syllipsi-ypsilovathmoy-stelexoys-tis-huawei), Οικονομική Διευθύντρια της Huawei και κόρη του ιδρυτή της.
Οι κατηγορίες αφορούν την εξαγωγή τεχνολογίας στο Ιράν και Βόρειο Κορέα, με τις αρχές των ΗΠΑ να πιέζουν για την έκδοσή της σε αυτές.

elektronio
07-12-18, 15:02
EDIT - διορθώθηκαν τα ακαταλαβίστικα:

Οσον αφορα τους προβληματισμους που τεθηκαν στην αρχη του τοπικ σχετικα με την παραγωγη, το κοστος κλπ κλπ να πω πως αυτος που ανοιξε το τοπικ τα λεει καπως λαθος. Καταρχην το ενα προϊον μονο του δεν αποδιδει αμεσα κερδος και μεριδιο σε ολους τους μεσαζοντες (ebay, paypal, courier, εργοστασιο, εμπορο κλπ) αλλα μονο εκφρασμενο σε ποσοτητα. Ολα ξεκινουν απο εναν συντελεστη. Το κοστος παραγωγης. Αυτος ειναι συμπιεσμενος πρωτον λογω του οτι τα μεροκαματα ειναι εξωφρενικα χαμηλα και δευτερον διοτι υπαρχει μαζικη παραγωγη. Επειδη το ποστοστο υπεραξιας εξαρταται απο το κλάσμα της υπεραξιας δια το μεταβλητο κεφάλαιο (μισθοι κλπ), μειωνοντας τον παρονομαστη, δηλαδη το μεταβλητο κεφαλαιο και πολλαπλασιαζοντας το επι εκατομμυρια προϊόντα που φτιαχνονται στο εργοστασιο, το κερδος ειναι τερατωδες. Το ιδιο ισχυει λοιπον για ολους τους εμπλεκομενους που κερδιζουν απο αυτο το προϊον (εκφρασμενο σε ποσοτητα) εκτος απο τους εργαζομενους που το κατασκευαζουν οι οποιοι αμοιβονται με 1 εως 5 δολλαρια τη μερα. Επισης η αυτοματοποιηση στην παραγωγη κανει το μεταβλητο κεφαλαιο να τινει στο μηδεν (ως παρονομαστης στον τυπο δεν μπορει να γινει μηδεν) και τα περιθωρια κερδους και η υπεραξια γινονται γιγαντια οσο περισσοτερα προϊοντα κατασκευαζονται. Με λιγα λογια, το κερδος προκυπτει ΚΑΙ απο την μαζικη παραγωγη πολλων προϊοντων. Οποιος θα ηθελε ενα τετοιο μοντελο στην Ελλαδα και αναρωτιεται γιατι να μη το κανουμε και εμεις και το κανει ο κινεζος, ας ετοιμαζει καλυτερα καποιο υπογειο με προμηθειες και κουβερτες, γιατι θα περασει δυσκολα αν γινουμε και εμεις ετσι.

Μαλλον εσύ δεν τα λες και πολύ καλα. Με απλή αριθμητική δημοτικού μπορείς να καταλάβεις ότι οταν ένα μόνο κομμάτι δεν παράγει κέρδος επί ότι νούμερο και να το πολλαπλασιάσεις κέρδος δεν θα πάρεις. Επιπλέον κανένα κομμάτι της αλυσίδας διακίνησης δεν απεμπολεί το κέρδος του για να γίνει ασυναγώνιστος ο Κινέζος παραγωγός.

Σαφώς η φτηνή τιμή οφείλεται στη χαμηλή ποιότητα και στα χαμηλά μεροκάματα, αλλά αυτο το μοντέλο που αναθεματίζεις στην τελευταία παράγραφο έχει κατακτήσει όλο τον πλανήτη. Για όσο διάστημα δεν υπάρχουν δασμοί μεταξύ κρατών και επιμένουμε στη νοοτροπία εγω δεν δουλεύω για τόσα θα χάνονται θέσεις εργασίας και θα ανοίγουν στην Κίνα. Στο τέλος που θα μείνουμε όλοι άνεργοι θα χρειαστούμε το υπόγειο με τις κουβέρτες και δεν θα έχουμε και προμήθειες.

Υπενθυμίζω ότι στην αρχή της κρίσης μιλούσαν για την γενιά των 740 ευρώ και ο κόσμος αντιδρούσε λέγοντας ότι για τόσα λεφτά καλύτερα άνεργος, Τώρα γνωρίζω ανθρώπους που δουλεύουν για αρκετά λιγότερα και με 740 θα ήταν πολύ ευχαριστημένοι.

Panoss
07-12-18, 15:22
Τι πάει να 'επιμένουμε στη νοοτροπία εγω δεν δουλεύω για τόσα';
Άρα και για μηδέν να σου πούνε, πρέπει να πας.
Γιατί...δεν έχεις τέτοια νοοτροπία...:blink:
Άρα κι αυτοί (https://www.in.gr/2018/12/06/world/kitrina-gileka-koinoniki-ekriksi-pou-syntarassei-tin-eyropi-kai-prokalei-sok-stis-politikes-elit/) έχουν άδικο...
Μπάι δε γουέι Μάρκο, σου προσφέρω δουλειά με μηδέν ευρώ. Δεν πιστεύω να 'επιμένεις στη νοοτροπία'...:cursing:
(σόρι για την πολιτικοποίηση της συζήτησης αλλά το θέμα είναι πολιτικό έτσι κι αλλιώς)

leosedf
07-12-18, 15:27
Φτηνά προϊόντα Κίνας...

pavel
07-12-18, 17:12
φιλε Μαρκο, συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τι εγραψα. Δεν ειπα πουθενα οτι η μια μοναδα προϊοντος δεν φερνει κερδος, αυτο το εβγαλες σαν συμπερασμα εσυ (λαθος). Σου απεδειξα με τον γνωστο τυπο της υπεραξιας και του μεταβλητου κεφαλαιου πως μεγιστοποιειται το κερδος απο κατι που εχει εξεφτελιστικη τιμη. Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις φιλε μου διαβασε ως προς αυτο, αλλα μη βγαζεις λαθος συμπερασματα απο αυτα που εγραψα.

Τελευταια φορα θα το γραψω αναλυτικα με ολους τους τυπους και οχι μπακαλιστικα.

P=S/(C+V), οπου:

P=Ποσοστο κερδους
S=υπεραξια
C=σταθερο κεφαλαιο
V=μεταβλητο κεφαλαιο

Αν διαιρεσουμε τα παντα με το V, τότε προκυπτει το S/V=ποσοστο εκμεταλευσης και C/V + 1 = οργανικη συνθεση κεφαλαιου.

Η οργανικη συνθεση κεφαλαιου αυξανει οσο αναπτυσεται μια οικονομια και ριχνει το ποσοστο κερδους επειδη ειναι παρονομαστης, αλλα ταυτοχρονως το S/V στον αριθμητη μεγιστοποιει το ποσοστο κερδους οσο μικραινει το μεταβλητο κεφαλαιο (V). Αρα, με μικρο μεταβλητο κεφαλαιο (μισθους) και με μια οικονομια που δεν ειναι ανεπτυγμενη, αλλα αναπτυσεται, το ποσοστο κερδους μια βιομηχανιας σε τετοιες συνθηκες ειναι τεραστιο σε σχεση με το κερδος μιας αλλης με μεγαλυτερους μισθους και σε ανεπτυγμενη οικονομια. Βαλε και τον παραγοντα της αυτοματοποιησης και οτι φτιαχνονται εκατομμυρια προϊοντα τη μερα και θα δεις οτι μιλαμε για τεραστια κερδη ακομα και για πραγματακια αξιας 0.30 λεπτων. Και ναι, ολος ο πλανητης ακολουθει αυτο το μοντελο παραγωγης, τι σημαινει? οτι ειναι καλο? Αν ειναι καλο γιατι πειναει ολος ο πλανητης, υπαρχει ανεργια, επισφαλεια κλπ? Οτι θα ελεγε καποιος να γινουμε Κινα, ειλικρινα.. δεν το περιμενα! Φιλικα παντα.

antonis_p
07-12-18, 17:53
θυμάμαι που πριν 10 χρόνια λέγαμε να μην γίνουμε Βουλγαρία.


76363

nepomuk
07-12-18, 18:21
Οτι θα ελεγε καποιος να γινουμε Κινα, ειλικρινα.. δεν το περιμενα! Φιλικα παντα.


Αν ακολουθουσαμε το "κινεζικο" Ασπρη Γατα , μαυρη γατα , ποντικια να πιανει , θα ειχε ξεκολησσει το κάρρο μας
απο τη λασπη προ πολλου .
Στις εξισωσεις της Κινας θα πρεπει να συμπεριληφθει η τεραστια περιβαλλοντικη καταστροφη , η ασφυξια στις πολεις .. τετοια
που το παλαι ποτε "νεφος" του λεκανοπεδιου μοιαζει με αστειο.
Επισης η Αξια του ανθρωπου - ατομου , υπολειπεται κατα παρα πολυ των δυτικων μετρων και σταθμων,
μεχρι που κατανταει ενα φτηνο αναλωσιμο ανταλλακτικο.

antonis_p
07-12-18, 20:07
Τι πάει να 'επιμένουμε στη νοοτροπία εγω δεν δουλεύω για τόσα';


Πάνο, μαζί σου. Σε αυτό βέβαια, όχι στο άλλο με τα μηδέν ευρώ γιατί δεν το θεωρώ επιχείρημα.

Έχω μια ερώτηση όμως. Κάποιος που δεν θέλει να εργαστεί για τα λεφτά που λέει ο Μάρκος,
που είναι αναφαίρετο δικαίωμά του και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν,
αν δεν τον ζει κάποιος άλλος πχ γονέας, παππούς κλπ, πώς ζει;

nepomuk
07-12-18, 20:46
Κάποιος που δεν θέλει να εργαστεί για τα λεφτά που λέει ο Μάρκος,
αν δεν τον ζει κάποιος άλλος πχ γονέας, παππούς κλπ, πώς ζει;


Απλη αριθμητικη δεν το πολιτικοποιω : α) Κανει το σκατο του παξιμαδι για μην γινει
αντικειμενο εκμεταλευσης στυγνων καπιταλιστων.
β) Μην εθελοτυφλεις: πρωτη φορα Αριστερα , με τα γεναιοδωρα επιδοματα φτωχειας ,
κοινωνικων μερισματων, κουπονιων σιτισης , στεγασης , μεταφορων και επικοινωνιων, που
απλοχερα προσφερονται στα προσωπα χρηζοντα βοηθειας ,θεμα Βιοπορισμου δεν τιθεται.
Ενα κομματι ψωμι ευρισκεται για ολους.
Απ ολα αυτα συναγεται οτι η μακροχρονια ανεργια , δεν αποτελει πλεον προβλημα σε αυτη τη χωρα.
Πολλα βεβαια θα εξαρτηθουν απο την υπεραποδοση στο διηνενκες των φορων, μην τυχει και
οι φορολογουμενοι παρουν "αναποδες' ,κλοτσησουν κτλπ , βλεπε και κιτρινα, γαλαζια γιλεκα.

vasilllis
07-12-18, 21:29
Το πατε πολυ μακρια ,Συγκρινεται την κινα με την Ελλαδα και απορω σε τι συγκρινομαστε.
Μιλαμε για παραγωγη και ψαχνουμαι να δουμε ποσο κοστιζει.
Δειτε εδω μια 'διεθνη εκθεση' στο ανοβερο και δειτε της θεσ/νικης και κρινεται μονοι σας.
https://www.youtube.com/watch?v=sWgvIAkfqXQ

https://www.youtube.com/results?search_query=%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%B D%CE%B7%CF%82+%CE%B5%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7 +%CE%B8%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD% CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82

antonis_p
07-12-18, 21:33
Απλη αριθμητικη δεν το πολιτικοποιω : α) Κανει το σκατο του παξιμαδι για μην γινει
αντικειμενο εκμεταλευσης στυγνων καπιταλιστων.
β) Μην εθελοτυφλεις: πρωτη φορα Αριστερα , με τα γεναιοδωρα επιδοματα φτωχειας ,
κοινωνικων μερισματων, κουπονιων σιτισης , στεγασης , μεταφορων και επικοινωνιων, που
απλοχερα προσφερονται στα προσωπα χρηζοντα βοηθειας ,θεμα Βιοπορισμου δεν τιθεται.
Ενα κομματι ψωμι ευρισκεται για ολους.
Απ ολα αυτα συναγεται οτι η μακροχρονια ανεργια , δεν αποτελει πλεον προβλημα σε αυτη τη χωρα.
Πολλα βεβαια θα εξαρτηθουν απο την υπεραποδοση στο διηνενκες των φορων, μην τυχει και
οι φορολογουμενοι παρουν "αναποδες' ,κλοτσησουν κτλπ , βλεπε και κιτρινα, γαλαζια γιλεκα.

Νοίκι; ΔΕΗ; Καλά το φαγητό, υπάρχουν συσσίτια. Εφορία;
Πόσοι μπορούν να ζήσουν μόνο με τα επιδόματα; Ακόμα και οι γνωστές "ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες", πουλάνε κανα χαλί, καμιά κοπριά.
Πόσο κάποιος θα ζει στο πατρικό του; Κάποια στιγμή δεν θα θελήσει να μείνει μόνος;

p270
07-12-18, 21:48
Νοίκι; ΔΕΗ; Καλά το φαγητό, υπάρχουν συσσίτια. Εφορία;
Πόσοι μπορούν να ζήσουν μόνο με τα επιδόματα; Ακόμα και οι γνωστές "ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες", πουλάνε κανα χαλί, καμιά κοπριά.
Πόσο κάποιος θα ζει στο πατρικό του; Κάποια στιγμή δεν θα θελήσει να μείνει μόνος;

μην το λες ειμαστε και εμεις που γυρισαμε λογο ανεργιας ,τρια χρονια τωρα νιωθω αορατος

Panoss
07-12-18, 22:55
Πάνο, μαζί σου. Σε αυτό βέβαια, όχι στο άλλο με τα μηδέν ευρώ γιατί δεν το θεωρώ επιχείρημα.
Γιατί;


Έχω μια ερώτηση όμως. Κάποιος που δεν θέλει να εργαστεί για τα λεφτά που λέει ο Μάρκος,
που είναι αναφαίρετο δικαίωμά του και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν,
αν δεν τον ζει κάποιος άλλος πχ γονέας, παππούς κλπ, πώς ζει;
Αυτό είναι πρόβλημα δικό του.

Αυτό που λες μου θύμισε κάποιον βαθύπλουτο που έτυχε να γνωρίσω σε μια παρέα (εποχή αγανακτισμένων). Κι αυτός είχε παρόμοια απορία, πώς είναι δυνατόν κάποιος να ζει με 1000 ευρώ το μήνα. Κατ' αυτόν ήταν αδύνατον, αυτός το χιλιάρικο το χάλαγε για τις τσίχλες του. Οπότε τι πιο λογικό από τις συγκεντρώσεις στο Σύνταγμα, ήταν...υπέρ...κι ήθελε κι αυτός να κατέβει με τη μερσεντέ!!!:lool: (κάτι μου λέει ότι μεταμφιέστηκε σε Κατρούγκαλο και κατέβηκε...:lool: (του έμοιαζε πολύ))

leosedf
07-12-18, 22:56
Πάλι στο πολιτικό το γυρνάμε?

antonis_p
07-12-18, 23:20
Γιατί;

Γιατί τα μηδέν ευρώ είναι εθελοντισμός. Δεν πουλάς την εργασία σου.


Αυτό είναι πρόβλημα δικό του.

Δεν λέω πως δεν είναι. Απορία εκφράζω. Επειδή θεωρώ πως δεν μπορεί να είναι ακριβώς έτσι, κάτι πρέπει να κρύβεται πίσω από μία τέτοια επιλογή.

tsimpidas
08-12-18, 08:42
και κινεζος να γινει ο ελληνας παλι το μελλον διαγραφεται ζοφερο..

Μεταξύ 2011 και 2017, η μέση ετήσια προσφορά διπλασιάστηκε σε περίπου 236.000 μονάδες σε σύγκριση με την περίοδο 2005- 2008. Τα τρία προηγούμενα χρόνια (2015-2017) η μέση ετήσια αύξηση ήταν περίπου 310.000 μονάδες, γεγονός που δείχνει τη σημαντική, επιταχυνόμενη αύξηση της ζήτησης για βιομηχανικά ρομπότ παγκοσμίως.

https://www.cnn.gr/tech/story/157418/ta-rompot-plithainoyn-ragdaia-i-anodos-toys-sti-viomixania



τα ρομποτ παραγουν αλλα δεν.................καταναλωνουν,

mtzag
08-12-18, 09:25
Στην κινα ειναι ορισμενα πραγματα φτηνα οχι ολα... Η κινα εχει και διαφορα πραματα που ειναι πολυ ποιο ακριβα απο εδω.
Το εργατικο κοστος ειναι φτηνο αλλα οχι πολυ φτηνο ειναι ας πουμε τα μισα απο εδω.
Τα φτηνα προιοντα ειναι αποτελεσμα μαζικης παραγωγης αυτοματοποιησης στην παραγωγη ευκολης προσβασης σε πρωτες υλες τεχνογνωσιας κτλπ
Λογω οικονομιας κλιμακας.

Η ελλαδα δεν μπορει να ακολουθησει το προτυπο κινας ουτε αμερικης γιατι ουτε ιδιο πληθυσμο εχει ουτε εκταση πρωτες υλες.
Το ποιο βασικο εχει πολυ χαμηλο επιπεδο εκπαιδευσης γι αυτο και οικονομικα ειναι τοσο πισω.

Panoss
08-12-18, 09:55
Γιατί τα μηδέν ευρώ είναι εθελοντισμός. Δεν πουλάς την εργασία σου.
Οκ, 0,01 ευρώ τότε. Δεν πιστεύω να διαφωνείς και τώρα.




Δεν λέω πως δεν είναι. Απορία εκφράζω. Επειδή θεωρώ πως δεν μπορεί να είναι ακριβώς έτσι, κάτι πρέπει να κρύβεται πίσω από μία τέτοια επιλογή.
Ακριβώς το ίδιο συμπέρασμα έβγαζε κι ο τυπάς που προανέφερα! Είναι αδύνατον να ζήσεις με 1000 ευρώ το μήνα, άρα, αφού δεν έχουν πεθάνει, είναι όλοι φοροφυγάδες.

Κυριακίδης
08-12-18, 10:10
Στις εξισωσεις της Κινας θα πρεπει να συμπεριληφθει η τεραστια περιβαλλοντικη καταστροφη , η ασφυξια στις πολεις .. τετοια
που το παλαι ποτε "νεφος" του λεκανοπεδιου μοιαζει με αστειο.
Επισης η Αξια του ανθρωπου - ατομου , υπολειπεται κατα παρα πολυ των δυτικων μετρων και σταθμων,
μεχρι που κατανταει ενα φτηνο αναλωσιμο ανταλλακτικο.
1) Οι Κινέζοι είναι τόσο οργανωμένοι που λύνουν αλλιώς το περιβαλλοντικό τους πρόβλημα και από πλευράς μου πιστεύω δεν είναι σε απλό ατομικό επίπεδο αποφάσεων, αλλά σε κυβερνητικά υποκινούμενο .
2) Αν αναφέρεσαι στην υποβιβασμένη υποτίθεται αξία ανθρώπου / Κινέζου , για σχολίασε το παρακάτω κείμενο για να δούμε πόσο "φτηνό ανταλλακτικό " είναι ο Κινέζος .

https://www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/372281-giati-oi-kala-diabasmenoi-kinezoi-ependioun-se-akinita-stin-ellada
Viva China και ξερό φωμί ..... για τους δυτικούς έρχονται κρεμάλες , (ζήτημα χρόνου) .

Panoss
08-12-18, 10:24
Από το παραπάνω λινκ:

«Καταρχάς στη χώρα τους έχουν μόνιμους κεφαλαιακούς ελέγχους και γενικότερα η πολιτική και οι οικονομικές συνθήκες της Κίνας δεν εμπνέουν ασφάλεια στο 3% του πληθυσμού, που θεωρούνται οι οικονομικά ευκατάστατοι της χώρας»
Κι έτσι έρχονται σε μια χώρα που οι οικονομικές της συνθήκες εμπνέουν...ασφάλεια...
:001_rolleyes:

























:lool:

Ste7ios
08-12-18, 11:31
Στους λόγους που έχουν προαναφερθεί μπορεί να προστεθεί και χειραγώγηση του νομίσματος τους ώστε είναι αδύναμο απέναντι στο δολάριο και να είναι ανταγωνιστικό στις ξένες αγορές.

Μετά έχουμε επιδότηση των εξαγωγών απο το κράτος, μηδενική φορολογία τους, και το λεγόμενο dumping δηλαδή την πώληση κάτω του κόστους ώστε να διαλύσουν τις τοπικές αγορές (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dumping_(pricing_policy)).

Αν και δεν συμφωνώ με τέτοιες τακτικές, τους βγάζω το καπέλο.

Panoss
08-12-18, 11:52
Η Κίνα σχεδόν πάντα ήταν η μεγαλύτερη οικονομία στον κόσμο (http://www.newgeography.com/content/005050-500-years-gdp-a-tale-two-countries), οπότε είναι φυσικό να διεκδικεί ξανά την πρωτιά.


Over the 515 years from 1500 to 2015, the available data seems to suggest that the largest economy in the world almost always been either China or the United States. The one exception indicated was in 1700, when India had the highest GDP (for most years there is only incomplete data).


Που από το 2014 την ξαναπήρε:

Last year (2014), China overtook the United States in gross domestic product adjusted for purchasing power (GDP-PPP, see point 4 for explanation (https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/faq.htm)), according to both the International Monetary Fund (http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.PP.CD) (IMF) and the World Bank (http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.PP.CD) (Note 1).

Η απορία μου είναι γιατί οι Αμερικάνοι δεν κάνανε τίποτα τόσα χρόνια (από το 1979 (που 'άνοιξε' η Κίνα) και μετά).
Η μόνη δεκτή εξήγηση που έχω ακούσει είναι πως πολλές αμερικανικές εταιρείες είχαν κέρδος από την άνοδο της Κίνας και επηρέασαν προς αυτή την κατεύθυνση τις αμερικανικές κυβερνήσεις πριν τον Τραμπ.
Αδιαφορώντας φυσικά για την επίπτωση αυτού, το πέρασμα δηλαδή της Αμερικής στη β' θέση.

Α, μην ξεχάσω, ΠΡΟΣΟΧΗ: 'ΜΗ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΙΝΕΖΟΙ'...

tsimpidas
08-12-18, 11:57
γιατι δεν αναφέρεται κανείς στο βιοτικό επίπεδο των Κινέζων ?

Ste7ios
08-12-18, 12:05
γιατι δεν αναφέρεται κανείς στο βιοτικό επίπεδο των Κινέζων ?
Γιατί δεν μας συμφέρει, δεν μας νοιάζει...

Panoss
08-12-18, 12:09
Εγώ πάντως αναφέρθηκα.

antonis_p
08-12-18, 12:44
Ακριβώς το ίδιο συμπέρασμα έβγαζε κι ο τυπάς που προανέφερα! Είναι αδύνατον να ζήσεις με 1000 ευρώ το μήνα, άρα, αφού δεν έχουν πεθάνει, είναι όλοι φοροφυγάδες.

Πέρα από την συζήτηση με τον πολύ πλούσιο συνομιλητή που δεν απαντά στο ερώτημά μου,
τελικά πώς ζει κάποιος που δεν θέλει να εργαστεί για τα λεφτά που αναφέρθηκαν πιο πριν;

Panoss
08-12-18, 12:57
Και που θες να ξέρω ρε Αντώνη.
Πάντως απάντηση από τον Μάρκο δεν πήρα. Μάρκο ξαναλέω, 0,01€ (ευρώ, όχι ρούβλια).
Σε περιμένω ε;

elektronio
08-12-18, 18:19
Και που θες να ξέρω ρε Αντώνη.
Πάντως απάντηση από τον Μάρκο δεν πήρα. Μάρκο ξαναλέω, 0,01€ (ευρώ, όχι ρούβλια).
Σε περιμένω ε;
Φίλε μου θα ερχόμουνα αλλα έχω δουλειά με περισσότερα λεφτά. Έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός, βελτίωσε την προσφορά σου και βλέπουμε. Αν μου προσφέρεις περισσότερα απο αυτά που παίρνω τώρα γιατί όχι.

Panoss
08-12-18, 18:33
Τι;;; Είσαι κι εσύ 'αυτής της νοοτροπίας'!!! Δεν το περίμενα από σένα!!!:w00t:
Εσύ δεν δουλεύεις για τόσα!!!??


Για όσο διάστημα δεν υπάρχουν δασμοί μεταξύ κρατών και επιμένουμε στη νοοτροπία εγω δεν δουλεύω για τόσα θα χάνονται θέσεις εργασίας και θα ανοίγουν στην Κίνα.

elektronio
08-12-18, 18:36
Τι;;; Είσαι κι εσύ 'αυτής της νοοτροπίας'!!! Δεν το περίμενα από σένα!!!:w00t:
ποιας νοοτροπίας;

Panoss
08-12-18, 18:45
ποιας νοοτροπίας;

Του 'εγώ δεν δουλεύω για τόσα':

Για όσο διάστημα δεν υπάρχουν δασμοί μεταξύ κρατών και επιμένουμε στη νοοτροπία εγω δεν δουλεύω για τόσα θα χάνονται θέσεις εργασίας και θα ανοίγουν στην Κίνα.

elektronio
08-12-18, 18:59
Του 'εγώ δεν δουλεύω για τόσα':
Προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ.
Μιλάω για τον άνεργο που προτιμάει να μείνει άνεργος γιατί του φαίνονται λίγα τα λεφτά. Δεν λέω σε καμιά περίπτωση να μην προτιμήσει τα περισσότερα που θα βρει ούτε να παρατήσει τη δουλειά του για να έρθει σε σένα εθελοντής.

Panoss
08-12-18, 19:09
Κοίτα, εγώ υποστηρίζω ότι και ο άνεργος έχει το δικαίωμα να πει 'εγώ δεν δουλεύω για τόσα'.
Δικαίωμά του να μείνει άνεργος.
Εκεί διαφωνούμε.

nepomuk
08-12-18, 19:46
Μιλάω για τον άνεργο που προτιμάει να μείνει άνεργος γιατί του φαίνονται λίγα τα λεφτά.


Συνηθως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα . Ο χαμηλος μισθος κατα κανονα συνοδευεται με ατυπη ... ανασφαλιστη .. μαυρη εργασια .
Μαυρη κυριολεκτικα , πολλες ωρες επιπλεον, ακαταστατο ωραριο , εργοδοτης που αλλαζει το προσωπικο σαν τα πουκαμισα
(οταν τον παιρνει) κτλπ .
Εν πασει περιπτωσει ζουμε εδω και πολλα χρονια σε μια ανωμαλη οικονομικη κατασταση ,οποτε τα ακραια φαινομενα δεν ειναι
σπανια . Ομαλοποιουμενων των συνθηκων ,εργοδοτες και εργαζομενοι θα εκλογικευσουν τις απαιτησεις τους .

Κυριακίδης
08-12-18, 19:55
Κοίτα, εγώ υποστηρίζω ότι και ο άνεργος έχει το δικαίωμα να πει 'εγώ δεν δουλεύω για τόσα'.
Δικαίωμά του να μείνει άνεργος.
Εκεί διαφωνούμε.
Κάποιοι από αυτούς τους άνεργους ήταν κάποτε εργαζόμενοι με "προοπτικές " και υπήρχε κίνητρο / σταθερότητα / προγραμματισμός στα προ κρίσης χρόνια (π.χ. πήραν δάνεια κτλ ) τώρα το σύστημα τους πέταξε από έξω , και όχι μόνο αυτό, αλλά η χειρότερη ζημιά είναι η ψυχολογική στο να ξαναπροσπαθήσει να δημιουργήσει από το μηδέν και πάλι , οπότε αρκείται στα λιγοστά για να μην τον ξαναχουφτώσουν ποτέ ξανά .
Τουλάχιστον αυτό το βλέπω προσωπικά και σε απλά καταστήματα που κατάφεραν ακόμη να επιβιώσουν , αλλά το βλέπω κιόλας πάνω τους ότι δεν έχουν το ίδιο σθένος στο να εργαστούν όπως στα προ κρίσης χρόνια . Πολύ απλά το σύστημα τους έμαθε να δίνουν μεγαλύτερη σιγουριά στα αντικίνητρα παρά στα κίνητρα για κάτι καλύτερο .

antonis_p
08-12-18, 21:40
Κοίτα, εγώ υποστηρίζω ότι και ο άνεργος έχει το δικαίωμα να πει 'εγώ δεν δουλεύω για τόσα'.
Δικαίωμά του να μείνει άνεργος.
Εκεί διαφωνούμε.

Εννοείται πως ο καπιταλισμός δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να μείνει άνεργος, να εργαστεί για όσα συμφωνήσει ή να επιδιώξει καλύτερες αποδοχές.
Αν δεν μου διέφυγε κάτι, δεν ειπώθηκε πως κάποιος δεν έχει δικαίωμα να μείνει άνεργος.

chip
08-12-18, 22:21
Η Κίνα σχεδόν πάντα ήταν η μεγαλύτερη οικονομία στον κόσμο (http://www.newgeography.com/content/005050-500-years-gdp-a-tale-two-countries), οπότε είναι φυσικό να διεκδικεί ξανά την πρωτιά.


Που από το 2014 την ξαναπήρε:


Η απορία μου είναι γιατί οι Αμερικάνοι δεν κάνανε τίποτα τόσα χρόνια (από το 1979 (που 'άνοιξε' η Κίνα) και μετά).
Η μόνη δεκτή εξήγηση που έχω ακούσει είναι πως πολλές αμερικανικές εταιρείες είχαν κέρδος από την άνοδο της Κίνας και επηρέασαν προς αυτή την κατεύθυνση τις αμερικανικές κυβερνήσεις πριν τον Τραμπ.
Αδιαφορώντας φυσικά για την επίπτωση αυτού, το πέρασμα δηλαδή της Αμερικής στη β' θέση.

Α, μην ξεχάσω, ΠΡΟΣΟΧΗ: 'ΜΗ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΙΝΕΖΟΙ'...

Οι ΗΠΑ ήρθαν κοντά στην Κίνα με επακόλουθο τις επενδήσεις και την μεταφορά τεχνογνωσίας γιατί ήθελαν να απομακρύνουν την Κίνα από την ΕΣΣΔ (μέχρι εκείνη την εποχή (70s) η Κίνα έπερνε τεχνογνωσία από την ΕΣΣΔ) γιατί θεωρούσαν επικίνδυνο να έχουν πολύ κοντά τους οι Σοβιετικοί την κίνα. Ο σκοπός από μία άποψη επετεύχθει αλλά από την άλλη δημιουργήθηκε ένας οικονομικός-βιομηχανικός γίγαντας με ότι κινδύνους/συνέπειες έχει αυτό! Φυσικά η Κίνα έχει ισχυροποιηθεί πάρα πολύ πλέον στρατιωτικά αν και φυσικά υπολείπεται πάρα πολύ των ΗΠΑ αφού οι ΗΠΑ δαπανούν 600δις δολάριο το χρόνο για τον στρατό τους ενώ η Κίνα αν θυμάμαι καλά 200δις (ίσως και 50) (βέβαια των ΗΠΑ σημαντικό μέρος δαπανάται σε στρατιωτικές αποστολές (Αυγανιστάν κλπ)).
Από την άλλη η αποβιομηχανοποίηση των ΗΠΑ δημιουργεί κινδύνους και για την αμυντική βιομηχανία της.... (και στην κατάκτηση τεχνογνωσίας αλλά και στην έλλειψη εργοστασίων με πιστοποίηση εμπιστευτικότητας στις δουλειές που παίρνουν από το υπουργείο αμύνης...)