PDA

Επιστροφή στο Forum : ESP8266 δεν ανταποκρινεται στις εντολες AT



BloodDonor89
05-11-17, 18:58
Καλησπερα σας, εχω το wifi module esp8266-01 black edition. Αλλα εχω προβληματα απο την ημερα που το πηρα (το εχω κανα χρονο)

οταν το παρελαβα θελησα να του κανω firmware update χωρις αποτελεσμα. Προσπαθουσα για κανα μηνα με διαφορους τροπους που εβρισκα στο ιντερνετ!

Τωρα που τελειωσα ειπα να το ξανα αρχισω το ψαξιμο! Παλι δοκιμασα παρα πολλα που βρηκα στο ιντερνετ! Στη σειριακη οθονη το κανω restart μου δειχνει το μηνυμα ready αλλα οταν δινω την εντολη ΑΤ δεν ανταποκρινεται και δεν λαμβανω το μηνυμα ΟΚ.

Δεν εχω FTDI. Το συνδεω με Arduino αφου πρωτα εχω αφαιρεσει το μικροελεκτη ATmega!

Επειδη δεν ξερω τι αλλο να κανω γι αυτο και απευθυνομαι εδω μηπως ειχε κανεις αναλογη εμπειρια και μπορεσει να με βοηθήσει!

gsmaster
05-11-17, 19:15
Βγάλε το ESP από εκεί που το έχεις συνδέσει και ένωσε με ενα καλώδιο το Tx με το Rx. (το λεγόμενο LoopBack που λεν και στο χωριό μου).
Τώρα στο τέρμιναλ που γράφεις, ότι γράφεις πρέπει να γυρίζει πίσω κατευθείαν.
Αν δεν γυρίζει πρόβλημα σειριακής (πλακετα αρντουινο ή ότι άλλο έχεις).
Αν γυρίζει, πρόβλημα στο ESP ή σε σύνδεση του ESP.

Αν με το ESP συνδεδεμένο σου γυρίζει μπαρμπούτσαλα έχεις λάθος baudrate.
Αλλά εφόσον το ready στο εμφανίζει κανονικά τότε μάλλον είσαι οκ σ αυτό.

BloodDonor89
05-11-17, 20:17
Το τσεκαρα και η σειριακη ειναι κομπλε! Μαλλον το esp φταιει! Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα!

Θα παω μαλλον στη esp8266-201 που ξερω πως δουλευει και τι συνδεσμολογια χρειαζεται!

glf
05-11-17, 20:28
Έχω φλασάρει πρόσφατα firmwares σε μερικά παλιά esp8266 που είχα με επιτυχία.
Πρόσεξε ποιο firmware πας να ανεβάσεις. Πχ τα nodmcu firmwares νομίζω δεν έχουν τις εντολές ΑΤ.
Ποιο firmware πας να βάλεις;

glf
05-11-17, 20:37
Προσοχή επίσης και στις ρυθμίσεις στο εργαλείο flash. Άλλες διευθύνσεις μνήμης έχει το -12 και άλλες το -1 που έχει μόνο 1mb.

Εγώ έκανα δοκιμές και τα κατάφερα σωστά και σε -01 και σε -12. με το εργαλειο flash της esspesif και τις οδηγίες της

BloodDonor89
05-11-17, 20:49
αυτο ai-thinker-0.9.5.2. To εψαξα κι αυτο που λες. Αυτο ισχυει απο την εκδοση 1.1.1 η οποια απαιτει 8Mbits μνημη δλδ απο 1mb και πανω.

glf
05-11-17, 20:54
Αυτό νομίζω οτι έχει κανονικά τις ΑΤ εντολές. Δεν το έχω βάλει όμως καμιά φορά. Εγώ όπως είπα πήρα και κατέβασα απο την esspresif.

http://www.espressif.com/en/support/download

Κατεβάζεις το ESPRESSIF DOWNLOAD TOOL. Κατεβάζεις και το νέο NONOS SDK και ακολουθάς τις οδηγίες, υπάρχουν και σε blogs κτλ αν ψάξεις.

https://github.com/espressif/ESP8266_NONOS_SDK

BloodDonor89
05-11-17, 22:12
Στο esp 201 αυτο ειχα βάλει. Αλλα μου κάηκε προχθες και είπα να δοκιμασω μ αυτο. Τελικά θα πάρω το 201 απο βδομάδα να ξεμπερδευω.