PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατηγορία "εισαγωγικού επιπέδου",φορητός πομποδέκτης vhf/uhf, PMR και απορίες.



Rousunny
09-11-17, 10:49
Καλημέρα φίλοι. Παντα με συνάρπαζε η ακρόαση στα βραχέα και στα μεσαία, και γενικότερα η ιδέα λήψης μακρινών σταθμών. Μη έχοντας μεγαλη εμεπειρία στα vhf/uhf, αποφασισα να διαβάσω στον ελεύθερο χρόνο μου για να κατανοήσω βασικές αρχές, ωστε να μπορέσω κάποια στιγμή να δώσω εξετάσεις για να αποκτήσω ραδιοερασιτεχνική άδεια. Απόκτησα πρόσφατα δύο φορητούς πομποδέκτες (Baofeng uv5r και έναν Recent rs-589 http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=4195&gclid=Cj0KCQiAlpDQBRDmARIsAAW6-DPWtaDIMfcxSzfi6LYlARYuRX3LC01jOvZ8UCGmUO5TLK65iob SXCMaAjOFEALw_wcB ).
Πριν την αγορά, δεν γνώριζα οτι πρέπει να έχεις άδεια για να τους έχεις στην κατοχή σου. Βλέποντας τις διαφημίσεις στα websites των καταστημάτων θεώρησα οτι είναι οκ να αγοράσω. Δεν αναφερόταν πουθενά κάποιος περιορισμός. Μια ανω τελεία εδώ....αν υποθέσουμε οτι φευγοντας απο το κατάστημα οπου αγοράστηκαν οι πομποδέκτες, στο δρόμο για το σπίτι, με σταματούσαν για έλεγχο, θα είχα χοντρά μπλεξίματα. Αυτό είναι κάτι που οφείλει σαφώς, να το γνωρίζει ο καθένας απο εμας πριν την οποιαδήποτε αντίστοιχη αγορά, καθώς και οι πωλητές να ενημερώνουν τον καθε αγοραστή (εμενα δηλαδή). Μην μπορώντας να χαρώ λοιπόν την νέα μου αγορά, ούτε καν για ακρόαση (επειδή έχει ο διαολος πολλά ποδάρια), τα έχωσα σε ένα ντουλάπι και σκέφτηκα να παραγγείλω δύο pmr/lpd Μidland G7 για να παρηγορήσω τον εαυτό μου και να μπορώ να μιλάω με μια φίλη μου η οποια μένει κοντά και εχει κι εκείνη ενα pmr. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) Ποιοί είναι οι περιορισμοί που έχει ένας αδειούχος στην κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου, ως προς τον σταθμό του και τις κεραίες του.
2) Πότε είναι οι επόμενες εξετασεις περίπου?
3) Το Midland G7 είναι καλό pmr για να καλύψει τις ανάγκες σε μια απόσταση 3-4χλμ οπου υπάρχει οπτική επαφή? Αν προσπαθήσουμε πχ να επικοινωνήσουμε απο αποσταση 2-3 χλμ αλλα δεν υπάρχει οπτική επαφή είναι αδύνατον?
4) Για ποιό λόγο έχουν και αυτά υποτόνους (ctcss)? Σε τι θα ωφελούσε να μιλάω με την φίλη μου στα pmr με υποτόνο?
και τέλος, 5) Για τον recent rs-589 δεν έχω βρεί τίποτα στο youtube (εστω καποιο review ή εντυπώσεις) Μήπως τον έχει κανεις υπ' όψιν του? Φαίνεται στιβαρό μηχανάκι.
Αυτά! Ελπίζω να μην σας κούρασα. Είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω στο φορουμ και ελπίζω όχι το τελευταίο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Dragonborn
10-11-17, 05:11
Σχετικά με τις εξετάσεις, συνήθως κάθε 6 μήνες, μόλις δημοσιεύτηκε η προκήρυξη για Αθήνα:

Προκήρυξη (http://www.patt.gov.gr/site/attachments/article/25125/prokhrhkshptuxiouradioerasitexnh.pdf): 24-11-2017



.

sv2hzs
10-11-17, 06:28
1) Σου παραθέτω τον πίνακα με τους περιορισμούς σε συχνότητες/ισχύ από το ΦΕΚ 648Β-2013 (http://www.yme.gov.gr/getfile.php?id=5249). Όσον αφορά τις κεραίες δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός για την "μικρή" κατηγορία
71184
2) Σου απάντησε π Dragonborn. Οι εξετάσεις είναι περίπου ανά εξάμηνο (Μάιο/Ιούνιο και Νοέμβριο/Δεκέμβριο)

4) Οι υποτόνοι είναι περισσότερο για να μην ακούς άλλους που χρησιμοποιούν το ίδιο κανάλι. Δεν προσφέρουν κάποια ιδιοτηκότητα. Ουσιαστικά ανοίγει το squelch όταν το σήμα έχει τον ίδιο τόνο.
5) Δεν έχω ιδέα άλλα τον βρίσκω μόνο σε ελληνικά site. Το πιο πιθανό είναι rebrand κάποιου κινέζικου.

matthew
10-11-17, 17:33
Όσον αφορά τις κεραίες δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός για την "μικρή" κατηγορία
Δυστυχώς, υπάρχει περιορισμός και αναφέρεται στο ΦΕΚ 1969 2/9/2011 στο άρθρο 21 παράγραφος 3:
3. Στους ραδιοερασιτέχνες κάτοχους άδειας «κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου», δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση κεραιών με μέγιστο κέρδος μεγαλύτερο των τριών (3) dbi.

sv2hzs
11-11-17, 11:24
Δυστυχώς, υπάρχει περιορισμός και αναφέρεται στο ΦΕΚ 1969 2/9/2011 στο άρθρο 21 παράγραφος 3:
3. Στους ραδιοερασιτέχνες κάτοχους άδειας «κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου», δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση κεραιών με μέγιστο κέρδος μεγαλύτερο των τριών (3) dbi.

Ενδιαφέρον. Δεν το γνώριζα αυτό. Έδωσα κατευθείαν για κατηγορία 1 και δεν έψαξα τους περιορισμούς του εισαγωγικού επιπέδου.

Dragonborn
11-11-17, 18:08
Καλά, στο 99,5% των περιπτώσεων κανείς δεν τηρεί αυτόν τον περιορισμό. Η μόνη περίπτωση να "ενεργοποιηθεί" είναι αν κάποιος "κακός γείτονας" κάνει κάποια καταγγελία στις αρχές και στείλουν την ΕΕΤΤ για αυτοψία.

Rousunny
13-11-17, 13:31
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μεχρι 3dbi κέρδος οι SY λοιπόν. Οπότε η λογική λέει οτι αν εχεις ενα απλό διπολάκι με ευλογο κερδος, ακόμα και 2.5dbi πχ, θα μπορείς να το χρησιμοποιείς μόνο στα 2m μιας και στα uhf υπάρχει περίπτωση να ξεπερνάει τα 3, οπότε είσαι αντίθετος με το νόμο. Με άλλα λόγια, σιέρα Γιάνκι φορητός:)))

Rousunny
15-11-17, 10:27
Άραγε ενας SY με ισχύ εξόδου 10w στα vhf και με κέρδος 3dbi στην κεραία, τι μεση εμβέλεια μπορεί να έχει στην καλύτερη περίπτωση (τοποθεσία, κεραίες κοντά κτλ)

SRF
15-11-17, 15:45
Άραγε ενας SY με ισχύ εξόδου 10w στα vhf και με κέρδος 3dbi στην κεραία, τι μεση εμβέλεια μπορεί να έχει στην καλύτερη περίπτωση (τοποθεσία, κεραίες κοντά κτλ)

1991 με ένα FT-73 είμαι Πάρνηθα και μιλάω με Ηράκλειο Κρήτης (σε σταθερό σταθμό), με LOW Power δηλαδή ~0.8W!

kioan
15-11-17, 21:53
Έχω κάνει κι εγώ μερικές αντίστοιχες μακρινές επαφές από Πήλιο με χρήση PMR (500mW) :001_smile:

Rousunny
16-11-17, 10:10
1991 με ένα FT-73 είμαι Πάρνηθα και μιλάω με Ηράκλειο Κρήτης (σε σταθερό σταθμό), με LOW Power δηλαδή ~0.8W!

Με 800mW simplex? Η μορφολογία του εδάφους ήταν καθοριστικη υποθέτω. Συγγνώμη αν κάνω ανόητες ερωτήσεις, αλλά ήταν simplex η επικοινωνία? Καθοριστικό ρόλο στην εμβέλεια έπαιξαν η μορφολογία εδάφους μεταξύ των σταθμων σας? Ήσουν ψηλά και δεν είχες εμπόδια? Η μπάντα που μιλούσατε έπαιξε ρόλο?
Εμείς εδώ κάνουμε κατι δοκιμές με τα pmr. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι όταν το ένα pmr έφυγε απο το σπίτι, στη διαδρομή για τον Υμηττό, μέχρι και 5 οικοδομικά τετράγωνα μακρυα, o χειριστής ακουγόταν καθαρά. Απο ένα σημείο και πέρα, και όντας ακόμη μέσα δρόμους και στενά δεν μπορούσμε να επικοινωνήσουμε. Όταν όμως ανέβηκε στο βουνό, και η απόσταση που μας χώριζε πλέον ήταν σαφώς μεγαλύτερη, η επικοινωνία ήταν καθαρή.

Rousunny
16-11-17, 10:26
Σχετικά με τις εξετάσεις, συνήθως κάθε 6 μήνες, μόλις δημοσιεύτηκε η προκήρυξη για Αθήνα:

Προκήρυξη (http://www.patt.gov.gr/site/attachments/article/25125/prokhrhkshptuxiouradioerasitexnh.pdf): 24-11-2017



.
Dragonborn σε ευχαριστώ πολύ για αυτή την πληροφορία. Μαζεύοντας τα δικαιολογητικά κτλ. κατάλαβα πως προκήρυξη που πόσταρες αφορά στον μόνο δυτικό τομέα περιφερειας Αττικής και στους κατοίκους εκείνης της ζώνης. Ακολούθησαν τις επομενες μέρες οι προκηρύξεις του κεντρικού και του νότιου τομέα περιφερειας Αττικής. Ο τομέας που με αφορά είναι ο βόρειος και ακόμα δεν εχει αναρτήσει την σχετική προκήρυξη. Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως στις επόμενες ημέρες θα αναρτηθεί. Πιθανές ημέρες εξετάσεων στον βόρειο τομέα είναι 10 ή 12 Δεκεμβρίου.
Παραθέτω κι εγώ με τη σειρά μου λοιπόν τις προκηρύξεις των άλλων δύο περιφερειών.
Προκήρυξη - Νότιος τομέας
(http://www.patt.gov.gr/site/attachments/article/25241/171114_radio_17B_NT.pdf)Προκήρυξη - Κεντρικός Τομέας (http://www.patt.gov.gr/site/attachments/article/25221/171113_apofasi.pdf)

Rousunny
17-11-17, 10:45
σήμερα βρήκα και την προκήρυξη του Βόρειου τομέα
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ : ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ/ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ-ΒΟΡΕΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ :12/12/17
(http://www.patt.gov.gr/site/attachments/article/25266/171116_apofasi.pdf)Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας, με βοήθησαν πολύ.
Ελπίζω να τα ξαναπούμε και να έχω και διακριτικό:)