PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρελέ Διαρροής



KATSO001
13-11-17, 10:03
Μου είχε βάλει ο ηλεκτρολόγος του εργολάβου έναν ρελέ "μάρκα μ'έκαψες" και μετά από 5 χρόνια σε τύχαίο έλεγχο που έκανα αφού κάηκε η αντίσταση του boiler (πάτησα το κουμπι τεστ, τίποτα, βραχυκύκλωσα πρίζα με λάμπα φάση - γείωση και αυτό μήτε και δεν συγκινήθηκε) διαπίστωσα ότι πάπαλα, δεν δουλέυει. Έχει διακοσμητικό ρόλο. Τώρα που θα τον αλλάξω ζητάω γνώμες ως προς το αξιοπιστότερο. Έχουμε και λέμε τι Ρελέ διαρροής 4P 40A;
LEGRAND

HAGER

SCHNEIDER-ELECTRIC

Ακούω γνώμες...

lepouras
13-11-17, 10:13
και οι τρεις θεωρητικά είναι αξιόπιστες μάρκες.
την legrand δεν την έχω σε πολύ υπόληψη λόγο διάφορων προβλημάτων που είχα αντιμετωπίσει (τουλάχιστον ποιο παλιά ) και δεν ξανά ασχολήθηκα μαζί της
στα hager δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα εκτός από ένα που ήταν όμως από κατασκευής προβληματικό(δεν δούλευε καθόλου ούτε με το τεστ) και αντικαταστάθηκε άμεσα. αυτό ήταν πριν αρκετά χρόνια.
η Σναιντερ είναι σχετικά καινούργια και δεν έχει δείξει προβλήματα μέχρι στιγμής.
οπότε κλείνω στις δύο τελευταίες.

φυσικά υπάρχει και η ΑΒΒ πολύ καλή και αξιόπιστη.
μιζενς δεν επιλέγω από άποψη (και όχι μόνο) :lool:

Ηλιας Α
13-11-17, 10:52
Μου είχε βάλει ο ηλεκτρολόγος του εργολάβου έναν ρελέ "μάρκα μ'έκαψες" και μετά από 5 χρόνια σε τύχαίο έλεγχο που έκανα αφού κάηκε η αντίσταση του boiler (πάτησα το κουμπι τεστ, τίποτα, βραχυκύκλωσα πρίζα με λάμπα φάση - γείωση και αυτό μήτε και δεν συγκινήθηκε) διαπίστωσα ότι πάπαλα, δεν δουλέυει. Έχει διακοσμητικό ρόλο. Τώρα π...

Είναι Συνδεδεμένο ή το έβαλε ο ηλεκτρολόγος για να πάρει τα χρήματα.

KATSO001
13-11-17, 11:19
Είναι Συνδεδεμένο ή το έβαλε ο ηλεκτρολόγος για να πάρει τα χρήματα.

Όχι εντάξη, συνδεδεμένο είναι και σωστά και μέχρι πρότινος δούλευε και το τεστ. Η μάρκα του είναι GEWISS. Όλο τα ραγουλικό του πίνακα με αυτήν την μάρκα τα έχει τοποθετήσει. Την ξέρει κανέις; Εγώ πρώτη φορά την είδα στον πινακά μου:001_unsure:

αλπινιστης
13-11-17, 11:30
Για να μην παρουμε και το κεφαλι του ηλεκτρολογου, ειπες πως το ρελε καηκε μετα απο τον θανατο της αντιστασης του boiler.
Εχει τυχει αρκετες φορες να "φυγει" ρελε (30mA / 40A), ειδικα απο βραχυκυκλωμα φαση-γη.

antonisfa
13-11-17, 11:40
Όχι εντάξη, συνδεδεμένο είναι και σωστά και μέχρι πρότινος δούλευε και το τεστ. Η μάρκα του είναι GEWISS. Όλο τα ραγουλικό του πίνακα με αυτήν την μάρκα τα έχει τοποθετήσει. Την ξέρει κανέις; Εγώ πρώτη φορά την είδα στον πινακά μου:001_unsure:

Πολύ καλή εταιρεία (U.K.) σε βιομηχανικά προιόντα όπως 3φ πρίζες πολυεστερικοί στεγανοί πίνακες βαρέως τύπου υλικό για χρήση σε ναυπηγεία.
Την έχω δουλέψει από το 2000 σε κατασκευές σε ναυπηγείο. Σε ραγουλικό χαμηλής τάσης δεν γνωρίζω την ποιότητά της καθώς και ΔΔΕ. Προφανώς είναι καλή και σε αυτά. Αυτή την εντύπωση μου δίνει.
http://apps.gewiss.com/CATALOGO/IN/Power/files/assets/common/downloads/CataloguePower_2016.pdf

Ηλιας Α
13-11-17, 14:16
Πριν αγοράσεις άλλο θα σου πρότεινα να κάνεις έλεγχο- με τη λάμπα και βεβαίως να ανάβει- σε όλες τις πρίζες, επίσης να τσεκάρεις αν στην είσοδο του ρελέ πάνε και οι τρις φάσεις, αυτό το λέω γιατί το θεωρώ απίθανο μετά από βραχυκύκλωμα να καταστραφεί το κύκλωμα πτώσης (*) του ρελέ
(*) Έχει αντίσταση προστασίας

KATSO001
13-11-17, 16:18
Πριν αγοράσεις άλλο θα σου πρότεινα να κάνεις έλεγχο- με τη λάμπα και βεβαίως να ανάβει- σε όλες τις πρίζες, επίσης να τσεκάρεις αν στην είσοδο του ρελέ πάνε και οι τρις φάσεις, αυτό το λέω γιατί το θεωρώ απίθανο μετά από βραχυκύκλωμα να καταστραφεί το κύκλωμα πτώσης (*) του ρελέ
(*) Έχει αντίσταση προστασίας

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ είπα έγινε μετά αφού μου καήκε η αντίσταση. Ο ρελέ είναι άγνωστο αν δεν λειτουργούσε από τότε ή καιρο πριν. Απλά όταν σήκωσα τον διπολικό του Boiler και έπεφτε η ασφάλεια, τσέκαρα μετά με πολύμετρο την αντίσταση και είδα ότι είχε καεί. Μετά όμως αναρωτήθηκα πως και δεν έπεφτε το ρελέ, πάτησα το τεστ όπως είπα και τίποτα. Και βραχυκύκλωσα ΦΑΣΗ (όχι ουδέτερο) με γείωση, η λάμπα λέμε άναβε κανονικά για όση ώρα ήθελα με την γείωση! Και ο ρελές τίποτες. Η συνδεσμολογία είναι σωστή, τσεκαρισμένο. Είναι σίγουρο ότι ο ΔΔΡ δεν δουλεύει, δεν είναι σίγουρο ότι φταίει το boiler που χάλασε...

KATSO001
13-11-17, 16:36
71220

Σας βάζω και μια φωτογραφία για να δείτε την συνδεσμολογία αλλά και την δουλειά του ηλεκτρολόγου. Όλα μέσα στον ίδιο πίνακα, τηλέφωνα, θυροτηλέφωνα, γραμμές συναγερμού κ.α., όλα τα καλώδια με τάξη κοκ Πολύ καλή δουλεία, επαγγελματική και κυρίως πιστοποιημένη :biggrin:

MacGyver
13-11-17, 16:39
Το γιατί και αν καταστράφηκε λόγω του θερμοσίφωνα, δεν έχει καμία σημασία. Μπορεί να ήταν χαλασμένο και μετά από ένα μήνα από την εγκατάσταση του.
Για αυτό ο ποιητής έβαλε το μπουτόν "τεστ" και λέει ότι πρέπει να δοκιμάζεται σε τακτά διαστήματα (όχι με λάμπες, χέρια, γλώσσες η άλλα γιατροσόφια).

KATSO001
13-11-17, 16:52
Πρώτα με το τεστ το τσέκαρα. Και το είχα τσεκάρει και πριν κάποιους μήνες. Μήπως πρέπει να πατάμε το τεστ κάθε μέρα ή κάθε λεπτό για να είμαστε σίγουροι; Όλα τα άλλα "γιατροσόφια" είναι από μένα "εγκυκλοπεδικής" φύσεως και πολύ καλά κάνει ο κατασκεαστής και βάζει μπουτόν γιατί δεν πρέπει ο καθείς να βάζει τα "χεράκια" του στις πρίζες κοκ Εμένα όμως μ' αρέσει. Γι' αυτό έχω γίνει όπως στην φωτό προφίλ μου...

Ηλιας Α
13-11-17, 17:47
Τα τρία λαμπάκια που είναι μαζί στη μεσαία σειρά του πίνακα γιατί έχουν τοποθετηθεί

KATSO001
13-11-17, 18:06
Τα τρία λαμπάκια που είναι μαζί στη μεσαία σειρά του πίνακα γιατί έχουν τοποθετηθεί

Ενδεικτικά των φάσεων είναι...

Ηλιας Α
13-11-17, 18:12
Ενδεικτικά των φάσεων είναι...

Το ένα γιατί δεν ανάβει

KATSO001
13-11-17, 21:12
Το ένα γιατί δεν ανάβει
Αναμενο ειναι. Αλλα ειναι καλη η ποιοτητα...

Ηλιας Α
13-11-17, 21:50
Αναμενο ειναι. Αλλα ειναι καλη η ποιοτητα...

Είπα μήπως λίπη καμία φάση.

mikemtb
13-11-17, 21:55
Είπα λίπη

Μεταμφιεσμένε Βάγγο..
[emoji2]

via Tapatalk

Ηλιας Α
13-11-17, 22:02
Μεταμφιεσμένε Βάγγο..
[emoji2]

via Tapatalk

.................................................. .........................
.

JOUN
13-11-17, 22:17
Eγω δεν καταλαβαινω το αλλο:Λες εκανες γεφυρα φαση με γειωση..Αυτο ισοδυναμει με 100% βραχυκυκλωμα,επρεπε να πεσουν ολες οι ασφαλειες μεχρι και του ρολογιου αλλα δεν εγινε κατι τετοιο,σωστα;
Μηπως δεν εχεις στο σημειο εκεινο γειωση;
Προσοχη δεν λεω οτι φταιει αυτο που δεν πεφτει το διαρροης πατωντας το τεστ,αυτο πρεπει να πεσει ακομη και να μην εχεις καθολου γειωση στην εγκατασταση,απλως το λεω σαν παρατηρηση..

MacGyver
13-11-17, 22:22
Όπως έγραψε,έκανε "βραχυκύκλωμα" με λάμπα που άναβε κανονικά.
Στην ουσία αντί για ουδέτερο το έδωσε στη γείωση για να ενεργοποιήσει τον διακόπτη διαρροής.

- Μέσα στους διακόπτες διαρροής για τον έλεγχο με το τεστ, υπάρχει μία αντίσταση που στην ουσία συνδέει την είσοδο της φάσης με την έξοδο του ουδετέρου για να διεγείρει τον ανιχνευτή, ο οποίος βλέπει στη μια γραμμή μεγαλύτερο ρεύμα από ότι στην άλλη.

JOUN
13-11-17, 22:28
Όπως έγραψε,έκανε "βραχυκύκλωμα" με λάμπα που άναβε κανονικά.
Στην ουσία αντί για ουδέτερο το έδωσε στη γείωση για να ενεργοποιήσει τον διακόπτη διαρροής.


Α ενταξει δεν το καταλαβα..