PDA

Επιστροφή στο Forum : αντικατάσταση θερμοστάτη Siemens RDH10



ioanniskar
13-11-17, 18:04
Έχω έναν θερμοστάτη Siemens RDH10 αλλά δεν με καλύπτει ο τρόπος που δουλεύει. Χρησιμοποιείται σε λέβητα πετρελαίου.
Για να σβήσει πρέπει η θερμοκρασία να ανέβει 1°C πάνω από την επιθυμητή.
Δίνει εντολή να ανάψει όταν η θερμοκρασία πέσει 1°C κάτω από την επιθυμητή με αποτέλεσμα να έχουν πέσει 2°C από τη στιγμή που σταμάτησε να δουλεύει ο λέβητας και να έχουν κρυώσει πολύ τα σώματα.

Υπάρχει τρόπος να μπω σε κάποιο διαγνωστικό μενού και να αλλάξω αυτή τη συμπεριφορά; Αντί δηλαδή για ±1˚C να δουλεύει με ±0.5˚C.

Έχω δει διάφορους θερμοστάτες στην Κινέζικη αγορά (ebay, Ali κτλ). Έχει δοκιμάσει κανείς; Είδα στο manual ενός τον τρόπο για πρόσβαση στα system settings και αναφέρει sensor hysteresis 0.5~4˚. Νομίζω πως είναι αυτό που ψάχνω. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον θερμοστάτη;

johnnyb
13-11-17, 19:28
Τον Olympia Electronics BS-812 με ρυθμιζόμενο θερμοδιαφορικό χρονοπρόγραμμα κλπ κλπ

MacGyver
13-11-17, 19:35
Στο υπάρχον φαίνεται να είναι fix 1 βαθμός. Έχω βάλει παλαιότερα αυτόν (https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/kedriki-thermansi/thermostates/programmatizomenos-thermostatis-celcia-61491283/) αλλά και πάλι νοιώθω κρύο η ζέστη ακόμα και τώρα που έχω το differential 0.2 C°. Το σώμα συνηθίζει και ζητάει περισσότερο.
Παίζουν ρόλο και η μέγιστη θερμοκρασία που κόβει ο καυστήρας, η θερμοκρασία που παίρνει μπροστά ο κυκλοφορητής αλλά και αν ο κυκλοφορητής σταματάει η όχι μετά την εντολή OFF ( μόνο σε ατομικούς καυστήρες, στα κοινά σταματάει), και το μέγεθος των σωμάτων κλπ.
Ακόμα και η θέση του θερμοστάτη, η οποία προσδίδει αδράνεια.

aktis
14-11-17, 10:41
Ισως ειναι καλύτερα να ρυθμιστει ο καυστήρας σε πιο χαμηλή ισχύ και να καιει περισσότερες ώρες.
Τα ανοιγοκλεισίματα τότε θα είναι πιο απαλά , και δεν θα καίγεσαι με το που ξεκινάει ... αφού θα προλαβαίνει ο θερμοστάτης να καταλάβει τι γίνεται στον χώρο .
Αμα εχεις τελεια μόνωση το ιδανικό ειναι το καλοριφέρ να λειτουργεί συνέχεια , υπάρχει αυτο που λέμε θερμική άνεση , δεν υπάρχουν ανεβοκατεβάσματα στην θερμοκρασία
Στην πράξη επειδη τα περισσότερα ελληνικά σπίτια ειναι ενεργειακά σουρωτήρια , οσες περισσότερες ωρες λειτουργει τοσες περισσότερες απωλειες εχεις ...

Παιζει ρόλο και η θέση του θερμοστάτη , να μην ειναι κοντα στο σωμα του καλοριφέρ .

Για καλύτερα απο απλο ON OFF θερμοστάτη πας στην ακριβότερη κατηγορία με PID

ioanniskar
14-11-17, 14:07
Αν ρυθμιστεί ο καυστήρας σε χαμηλότερη ισχύ δεν θα κάνει περισσότερη ώρα να ζεσταθεί το σπίτι;
Δεν νομίζω πως αργεί να καταλάβει ο θερμοστάτης τις αλλαγές θερμοκρασίας, απλά αφού έχει ζεσταθεί το σπίτι αργεί να πέσει η θερμοκρασία και δεν μου αρέσει που πρέπει να πέσει 2° για να ξαναπάρει μπρος.
Αυτό που λες μπορεί να ισχύει αν η θερμοκρασία φτάνει το +1° και μέχρι να το καταλάβει ο θερμοστάτης ζεσταίνεται ακόμη περισσότερο το σπίτι, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Ο θερμοστάτης είναι σε σωστή θέση.
Η μόνη επαφή που έχω με PID είναι σε 3d printers και κάποια άλλα μικρά projects. Πώς δουλεύει ο θερμοστάτης pid στο σπίτι; Προσαρμόζονται αυτόματα οι παράμετροι με τη χρήση που γίνεται; Δεν κάνει περισσότερα on/off ο λέβητας με PID;