PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουδέτερος τάση



barbacotsos
19-11-17, 18:23
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ότι σήμερα ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί το ένα από τα δωμάτια του σπιτιού μου,ενώ τα υπόλοιπα έχουν ρεύμα κανονικά αυτο όχι, έβαλα το δοκιμαστικό στην μπριζα κ έχει ρεύμα κ ο ουδέτερος γιατί?


Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manolisp
19-11-17, 18:51
καλησπερα, καπου στην εγκατασταση εχει κοπει ο ουδετερος αγωγος που πηγαινει στο συγκεκριμενο δωματιο.
Πιθανον απο την μπαρα στον πινακα.

barbacotsos
19-11-17, 19:20
καλησπερα, καπου στην εγκατασταση εχει κοπει ο ουδετερος αγωγος που πηγαινει στο συγκεκριμενο δωματιο.
Πιθανον απο την μπαρα στον πινακα.Θα κοιτάξω τον πίνακα αύριο αλλά δεν έχω το εξαρτήμα που βλέπω που μπορώ να τον μετρήσω να δω που είναι κομμένος αν δεν είναι στην μπάρα.
Υπάρχει τρόπος με το πολυμετρο να δω που μπορεί να είναι?
Παίζει να είναι μέσα σε κανένα κουτί διακλάδωσης ή όχι ρωτάω γιατί το σπίτι είναι του 1965 καταλαβαίνεις.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antonisfa
19-11-17, 19:25
Με ένα καλωδιάκι γεφύρωσε τον ουδέτερο σε πρίζα του δωματίου με τη γείωσή της και αν έχεις ρελε διαρροής κοίτα αν θα το ρίξει.
Μετά κάνε το ίδιο και σε άλλες πρίζες του ίδιου δωματίου και αλλού.
Πες μας τι βλέπεις.

barbacotsos
19-11-17, 19:26
Με ένα καλωδιάκι γεφύρωσε τον ουδέτερο σε πρίζα του δωματίου με τη γείωσή της και αν έχεις ρελε διαρροής κοίτα αν θα το ρίξει.
Μετά κάνε το ίδιο και σε άλλες πρίζες του ίδιου δωματίου και αλλού.
Πες μας τι βλέπεις.Οκ θα έχετε νέα μου σύντομα ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

george Mp
19-11-17, 19:34
Μπορει να εχει χαλαρωσει και σε κουτι διακλαδωσης.

george33
21-11-17, 18:55
Δε νομίζω να ξαναέχουμε σύντομα νέα σου αν ασχοληθείς μόνος σου, αυτή είναι βλάβη για να την αναλάβει ηλεκτρολόγος...

barbacotsos
22-11-17, 21:21
Φίλοι μου καλησπέρα το έκανα αυτό με την γείωση και τον ουδέτερο κ δεν πέφτει το ρελε τι κάνουμε τώρα?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antonisc
22-11-17, 21:56
εχει κοπει ο ουδετερος

barbacotsos
22-11-17, 21:58
εχει κοπει ο ουδετεροςΠως κόπηκε έτσι ξαφνικά?
Εδώ που τα λέμε το σπίτι είναι πολύ παλιό τι να πω.
Θα ανοίξω κουτιά διακλάδωσης ένα ένα το Σαββατοκύριακο να δω που είναι το πρόβλημα κ θα ενημερώσω ευχαριστώ πολύ για την εξυπηρέτηση

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

barbacotsos
26-11-17, 23:50
Τελικά φίλοι μου είχα ουδέτερο κομμένο σε ένα κουτί διακλάδωσης που πήγαινε σε σουκο μπριζα το έφτιαξα κ όλα οκ.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια καλό βράδυ

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

thomastropo
27-11-17, 09:43
Λιγο σπανιο αυτο μου φαινεται, αντε να συμβαινει σε πολυ παλια σπιτια με μολυβενια κουτια και πισοχαρτα μονωσης εσωτερικα.
Απο την πολυκαιρια και τα φορτια να λιωσει εως και να κοπει στο τελος