PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τον δυναμο



Bujaralmadhi
20-11-17, 17:54
Έχω Hyundai Accent 2002 μοντέλο
Έμεινα από δυναμό και ο ηλεκτρολόγος που το πήγα για επισκευή μου είπε δεν αξίζει ο κόπος να το φτιάξεις
Το άνοιξα μόνος μου και άλλαξα τον σιλλεκτη καρβουνάκια και τα 2 ρουλεμάν , φορτίζει πολύ καλά , μόνο μερικές φορές όταν βάζω μπροστά το αμάξι δεν σβήνει άμεσος το λαμπάκι η σβήνει άμεσος με την πρώτη γκάζια .
Μήπως ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό

dear
20-11-17, 18:43
Καλησπερα

Βαλε μπροστα τη μηχανη, αφησε τη να δουλευει στο ρελαντι και συνδεσε ενα πολυμετρο στους πολους της μπαταριας.
Αν ειναι ενταξει ο δυναμος θα πρεπει να δειχνει απο 13,6v εως 14,1v περιπου.
Αν δεν ειναι ενταξει
α) Τσεκαρισε ολες τις βιδες του δυναμου να ειναι καλα σφιγμενες (καλωδιο και σωμα)
β)θα πρεπει να κοιταξεις τις ψυκτρες να εχουν καλη επαφη με τον συλλεκτη (μεσω καλης πιεσης των ελλατηριων)
και
γ)να μετρησεις ολες τις διοδους ανορθωσης για τυχον προβλημα σε καποια απο ολες.

ipago
20-11-17, 20:37
Υπάρχει μια περίπτωση να έχει σπάσει η κόλληση όταν έκανες την επισκευή και να είναι προβληματική η επαφή μιας και έχει πολλούς κραδασμούς στο σημείο. Έχει πολύ χοντρά σύρματα και χρειάζεται κολλητήρι ή σταθμό με πολλά watts.

Bujaralmadhi
20-11-17, 20:38
Φίλε ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον που προσφέρθηκε να μου απαντήσεις στο θέμα.
Η αλήθεια είναι ότι εχω βολτομετρο μόνιμα στο αυτοκίνητο και όταν δεν σβήνει το λαμπάκι μετράει μόνο την μπαταρία 12,4 βολτ είχα
μετρήσει τους διόδους το κάθε ένα χωριστά και ήταν και η τρεις εντάξει έπεισες η βίδες και τα καλώδια είναι καθαρά και καλά σφιχτά με άποτελεσμα να κάνουν καλές επαφές .
Η αλήθεια είναι ότι τα καρβουνάκια τα άλλαξα Σέχτα , τα έβαλα με τα παλαιά ελατήρια , μπορεί όντος να μη πατάνε καλά .