PDA

Επιστροφή στο Forum : Υλικά καθαρισμού vintage ραδιοενισχυτή



ikon_1497
21-11-17, 15:13
Καλησπέρα σε όλους

Καταρχάς να επισημάνω ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός και γενικά δεν έχω καμία σχέση με τον χώρο, γι' αυτό ακριβώς σας γράφω για να μου δώσετε τα φώτα σας σε ένα θέμα που είναι σίγουρα αστείο για εσάς.

Έχω ένα ραδιοενισχυτή yamaha του 1978. Τον πήρα μεταχειρισμένο πριν λίγο καιρό και τον πήγα για service. Όλα πήγαν καλά, δουλεύει μια χαρά, το πρόβλημά μου είναι αλλού.

Θέλω να τον κάνω restore στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, όχι μόνο ηχητικά αλλά και εμφανισιακά οπότε αποφάσισα να τον ανοίξω και να τον καθαρίσω όσο καλύτερα μπορώ. Θα τον πάω αργότερα και σε κάποιον ειδικό να τον δει, απλά θέλω να κάνω μια προεργασία γιατί κανείς δεν θα κάτσει να αφιερώσει τόσο χρόνο όσο ο ιδιοκτήτης.

Ξεκινάω με το faceplate. Είναι αλουμίνιο αλλά έχει σημάδια από λάδια ή σπρέι καθαρισμού ή κάτι τέτοιο.
Με τι καθαριστικό να το κάνω; και με τι ύφασμα;

71387


Σας δείχνω και μερικές φωτογραφίες από το εσωτερικό.
Έχει αρκετή σκόνη και πολλά σημάδια. Πως θα μπορούσα να τα καθαρίσω όλα αυτά χωρίς να κάνω ζημιά... Τι καθαριστικά να χρησιμοποιήσω; Υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να ακουμπήσω ή κάτι που πρέπει να προσέχω ιδιαίτερα;

71388
71389
71390


Αυτό είναι η πρόσοψη από τη μέσα πλευρά.
Προσπάθησα να την ξεβιδώσω για να την καθαρίσω εσωτερικά αλλά δεν κουνιούνται καν οι βίδες!
71391


Εδώ είναι η πίσω όψη
71392


Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε λίγο για να μη του βγάλω τα μάτια, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!
Ευχαριστώ!

chipakos-original
21-11-17, 15:25
Το θέμα καθαρισμού είναι ..καθαρά.. προσωπική υπόθεση. Πάντως μην βάλεις πουθενά ασετόν ή οινόπνευμα.

AKHS
21-11-17, 18:16
Τον καθαρισμό έπρεπε να στον κάνουν στο service που τον πήγες τουλάχιστον το εσωτερικό δηλαδή τι σόη service ήταν αυτό. Αφού δεν έχεις εμπειρία μη προσπαθείς να κάνεις κάτι εσωτερικά με κατσαβίδια κτλ θα κάνεις ζημιά. Η πρόσοψή θέλει προσοχή να μη ξεβάψεις γράμματα με δυνατά χημικά δοκίμασε απλό νερο σε ένα πανι με μικρο ινες και αν δεν βγαίνει πρόσθεσε κάποιο ήπιο καθαριστικό η καθαριστικό για τζάμια

Panoss
21-11-17, 18:23
Τη σκόνη καθάρισέ τη με πεπιεσμένο αέρα π.χ σε ένα βενζινάδικο ή αγοράζοντας ένα σπρέι πεπιεσμένου αέρα.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
21-11-17, 21:01
αχ αυτα τα βενζιναδικα..........:lool:

nick1974
21-11-17, 22:20
αρχικα βρες ακρη για μπατονετες σε τιμη χονδρικης :001_tt2:
Τωρα οσον αφορα τα καθαριστικα... αν δεν εχεις εμπειρια η εστω σωστη αντιληψη ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι, αφου σε αλλες περιπτωσεις ενα ελαφρυ καθαριστικο δουλευει καλα και δεν κανει ζημια, ενω σε αλλες θελουμε καποιο πολυ ισχυρο ωστε να καθαρισουμε σε ελαχιστο χρονο μια και καποιο ανισχυρο ειναι που κανει μεγαλυτερη ζημια.
Σε γενικες γραμμες απ τις φωτο παντως το εσωτερικο μοιαζει να ναι σε καλη κατασταση.

ikon_1497
21-11-17, 23:09
Ναι η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι πολύ να το πειράξω μέσα αλλά δεν μου αρέσει που πας από πάνω και καταλαβαίνεις από τη μυρωδιά ότι είναι 40 χρονών, καταλαβαίνετε τι εννοώ..
Πείτε μου τουλάχιστον πως μπορώ να μαλακώσω λίγο τις βίδες για να λύσω την πρόσοψη και να την καθαρίσω λίγο εσωτερικά, να χρησιμοποιήσω το κλασικό WD40?

Το σπρέι πεπιεσμένου αέρα φαντάζομαι όχι αυτό που έχει και υγρό μέσα (το κρύο) σωστά;

street
22-11-17, 01:42
Θα τον πάω αργότερα και σε κάποιον ειδικό να τον δει, απλά θέλω να κάνω μια προεργασία γιατί κανείς δεν θα κάτσει να αφιερώσει τόσο χρόνο
μα για αυτον τον σκοπο θα τον πας ...
απο αυτα που φαινονται στις φτωχες φωτο που εβγαλες ( βγαλε μια γενικη ) φαίναται μια χαρα , απεναντιας μερικα ειναι εργοστασιακα , πραγμα που δεν επηρεαζει την λειτουργεια του ραδιοενισχυτη !
παρολα αυτα αν θες να τον "ξεσκονισεις" απλα στα εξωτερικα του κανει και και ενα απλο αζαξ με πανι ... βγαινουν τα κουμπια του ...

αλλά δεν μου αρέσει που πας από πάνω και καταλαβαίνεις από τη μυρωδιά ότι είναι 40 χρονών
φιλε αλλοι πλερουα για τετοια μυρωδια ! ομως μπορεις να ψεκασεις αρωμα με βαση το απιονισμενο νερο και να μυριζει οπως θες εσυ !!!

πως μπορώ να μαλακώσω λίγο τις βίδες για να λύσω την πρόσοψη τιποτα να μην κανεις .....ο ειδικος ξερει , οπας καλο θα ηταν να μην εισαι πανω απ το κεφαλι του ειδικου και να λες τα δικα σου !

στον μετασχηματιστη την σκονη ( και οπουδιποτε αλλου ) πρωτα την κανεις με ενα πινελο και μετα με αερα

εαν παθει κατι το νιμα ( το σχοινι που εχει μεσα που γυρναει για να πιανει σταθμους ) να σε δω πως θα το ρυθμισεις μετα !


Τον πήρα μεταχειρισμένο πριν λίγο καιρό και τον πήγα για service

δεν δουλευε και απλος τον φτιαξανε ? μοντελο ?

wd40 ? τι ειναι καγκελοπορτα ? οχι !

ikon_1497
22-11-17, 11:02
μα για αυτον τον σκοπο θα τον πας ...
απο αυτα που φαινονται στις φτωχες φωτο που εβγαλες ( βγαλε μια γενικη ) φαίναται μια χαρα , απεναντιας μερικα ειναι εργοστασιακα , πραγμα που δεν επηρεαζει την λειτουργεια του ραδιοενισχυτη !
παρολα αυτα αν θες να τον "ξεσκονισεις" απλα στα εξωτερικα του κανει και και ενα απλο αζαξ με πανι ... βγαινουν τα κουμπια του ...

φιλε αλλοι πλερουα για τετοια μυρωδια ! ομως μπορεις να ψεκασεις αρωμα με βαση το απιονισμενο νερο και να μυριζει οπως θες εσυ !!!
τιποτα να μην κανεις .....ο ειδικος ξερει , οπας καλο θα ηταν να μην εισαι πανω απ το κεφαλι του ειδικου και να λες τα δικα σου !

στον μετασχηματιστη την σκονη ( και οπουδιποτε αλλου ) πρωτα την κανεις με ενα πινελο και μετα με αερα

εαν παθει κατι το νιμα ( το σχοινι που εχει μεσα που γυρναει για να πιανει σταθμους ) να σε δω πως θα το ρυθμισεις μετα !

δεν δουλευε και απλος τον φτιαξανε ? μοντελο ?

wd40 ? τι ειναι καγκελοπορτα ? οχι !


Ο άνθρωπος που τον πήγα μου τον έφτιαξε μια χαρά, μου άλλαξε πυκνωτές και τον καθάρισε αλλά φαντάζομαι εστίασε πιο πολύ στα λειτουργικά θέματα, δεν του είχα πει κάτι άλλο άλλωστε.
Τώρα για τα υπόλοιπα θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και δεν θα τον πειράξω καθόλου, θα τον πάω σε ένα ειδικό και θα του εξηγήσω ακριβώς τι θέλω και ελπίζω να έχει την υπομονή να κάτσει να το κάνει.

Να και μία γενική φωτό, γενικά είναι καθαρό το μηχάνημα αλλά υπάρχουν άνθρωποι με την ψυχασθένεια του να θέλουν κάτι αψεγάδιαστο, να φανταστείτε έχει ένα σκουπιδάκι μέσα στο VU meter και με έχει τρελάνει...

71393

nikosp
22-11-17, 13:37
Το μηχάνημα σου είναι πολύ καθαρό μήν το πειράξεις καθόλου
Η μειρωδιά του παληού νομίζω ότι είναι σχετικά δύσκολο να φύγει πάντως

nick1974
22-11-17, 16:51
Η μειρωδιά του παληού νομίζω ότι είναι σχετικά δύσκολο να φύγει πάντως

δυσκολο η αγενεια? :lool:

ikon_1497
22-11-17, 18:08
Εγώ δεν συμφωνώ, δεν είναι σαν το ουίσκι που άμα είναι παλιό μυρίζει πιο ωραία,
εδώ μιλάμε για το σύνθετο της 80χρονης θείας! :biggrin:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
22-11-17, 20:29
αυτο που ειπε το παιδι πιο πανω πρωτα πινελο και μετα αερα το εφαρμοζω και εγω και καθαριζει μια χαρα,παντος το μηχανημα φαινεται πεντακαθαρο με για..

street
23-11-17, 23:09
πεντακαθαρο ειναι φιλε ...τζιτζι , να μην το πας σε κανενα ειδικο , τωρα αν θελεις να το πας δεν σε εμποδιζει και κανεις


εσυ να μην πειραξεις τιποτα και τα σπρευ γενικα και ειδικα το wd40 ... απλα ξεχνατα

Raitelis
26-11-17, 22:57
Προς Θεού μην πας στο βενζινάδικο ένα τέτοιο εργαλείο. Ο αέρας είναι πολύ δυνατός, μπορεί να προκαλέσει ζημιές και δεν είναι καθαρός. Περιέχει υγρασία και πετά σταγόνες νερό. Μάλλον κακό θα του κάνεις. Το WD40 δεν είναι για τέτοια χρήση, όπως λέει κι ο Δημήτρης.
Υπάρχουν καθαριστικά για τα εξωτερικά μέρη αν ψάξεις όπως για πλαστικά πχ, αλλά υπάρχει ο φόβος να φύγουν τα γράμματα. Πολύ απαλά με ένα καθαρό πανί και με προσοχή. Εσωτερικά και εγώ πιστεύω δεν χρειάζεται τίποτα. Όσο το πειράζεις όλο και κάτι θα χαλάσει. Άντε να το χαίρεσαι!

betacord85
26-11-17, 23:06
μαλλον δεν εχεις δει βρωμικο ενισχυτη ποτε...μην πηραξεις τιποτα...βρηκες και εσυ yamaha να παρεις...απο recap στην πλευρα του ραδιοφωνου δεν εκανε ο συναδελφος...μαλλον βαριοτανε...τι ειχε και τον πηγες για φτιαξιμο?

Panoss
27-11-17, 09:33
Προς Θεού μην πας στο βενζινάδικο ένα τέτοιο εργαλείο. Ο αέρας είναι πολύ δυνατός, μπορεί να προκαλέσει ζημιές και δεν είναι καθαρός. Περιέχει υγρασία και πετά σταγόνες νερό. Μάλλον κακό θα του κάνεις.
Ωχ, αυτό δεν το σκέφτηκα, οπότε άκυρο το βενζινάδικο!

ikon_1497
28-11-17, 13:08
Παιδιά έχω φάει 2 εβδομάδες με μπατονέτες και πανάκια και πιστεύω ότι έχει γίνει μια χαρά.
Δεν το φύσηξα με αέρα ούτε χρησιμοποίησα wd40. Είχα κάποια θεματάκια με κάτι διακόπτες/κουμπιά που είχαν κολλήσει και δεν έβγαιναν με τίποτα αλλά το ξεπέρασα κι αυτό (με μέγγενη!).

Τον πήγα για φτιάξιμο γιατί ξαφνικά μία μέρα σταμάτησε να παίζει και το ράδιο και το πικάπ (phono) . Δεν έχω ιδέα από ηλεκτρονικά οπότε δεν μπορώ να κρίνω, δεν ξέρω αν έπρεπε να είχαν αλλαχτεί όλοι οι πυκνωτές. Τώρα έχω πάει το ξύλινο καπάκι για επισκευή και τελειώνω σιγά σιγά.
Θα ήθελα να βάλω led λαμπάκια μήπως και αλλάξω το χρώμα αλλά αυτό δεν είναι και τόσο σημαντικό.

Η τελευταία ερώτηση που έχω (και η πιο τρελή φαντάζομαι) είναι η εξής:
Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω κάτι σκουπιδάκια μέσα στο VU meter? γενικά μπορείς να έχεις πρόσβαση εκεί;

71447

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Πάντως αν εξαιρέσεις μερικά χτυπηματάκια στην πρόσοψη στο αλουμίνιο (που πραγματικά εκεί δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα) είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, τουλάχιστον έκανα ότι μπορούσα.

betacord85
17-12-17, 00:23
ολα αυτα που ζητας μπορει να στα κανει ενας σωστος τεχνικος και εχουμε εδω στο φορουμ το τοπ του ειδους...μην βαλεις χερι στα vu meter...ολος θελει recap και ρυθμιση απο την αρχη...

picdev
17-12-17, 14:15
Δοκίμασε ισοπροπυλική αλκοόλη , και μπάνιο τις πλακέτες μπορείς να κάνεις .
Για πιο βαρύ καθαριστικό δοκίμασε flux off

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk