PDA

Επιστροφή στο Forum : FIAT GRANDE PUNTO ΤΑΙΝΙΑ ΑΕΡΟΣΑΚΟΥ



vagroul
24-11-17, 13:40
Καλημερα. οποιος μπορει ας βοηθησει. Σε GRANDE PUNTO του 2007 μου εβγαλε προβλημα η ταινια - κορδελα - σπιραλ (εχει πολλές ονομασιες ) του αεροσακου οδηγου και μου εχει αναψει το λαμπακι. απο οτι μου λενε ειναι συνηθισμενο προβλημα . ο θεμα ειναι οτι την πουλανε μαζι με την φλασιερα πακετο. ολα τα υπολοιπα στην φλασιερα και λειτουργεις λειτουργουν κανονικα. Υπαρχει καποια λυση ωστε να μην την αλλαξω. :blushing:

p270
24-11-17, 13:47
Εψαξες στα μεταχειρισμένα; ο μηχανικος δεν μπορει να σου βρει;

picdev
25-11-17, 00:42
https://www.ebay.com/itm/FIAT-PUNTO-188-AIRBAG-SQUIB-SLIP-RING-CLOCK-SPRING-2775063-002-2001-2005/311782023842?hash=item4897a822a2:g:i0gAAMXQeKNTKpq c&vxp=mtr

https://www.ebay.com/itm/101330-Fiat-Grande-Punto-Indicator-stalk-wiper-arm-7354104230-airbag-squib-ring/263259443604?epid=1424701924&hash=item3d4b7c5194:g:pHkAAOSwuoxZ31Mz

vagroul
27-11-17, 20:37
Σ ευχαριστώ για την απάντηση, μπορω να βρω καο συα μεταχειρισμένα αλλα έλεγα μηοως φτιάχνετε η δικη μου και παίρνει κάποια βελτίωση γιατί είναι γενικό πρόβλημα του αυτοκινήτου. Όπως και το μοτέρ του ηλεκτρικού τιμονιού που από οτι διάβασα εδω κάποιοι έχουν βρει τρόπο και το βελτιώνουν κιόλας

Στάλθηκε από το ZUK Z2121 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

picdev
11-12-17, 22:52
Σ ευχαριστώ για την απάντηση, μπορω να βρω καο συα μεταχειρισμένα αλλα έλεγα μηοως φτιάχνετε η δικη μου και παίρνει κάποια βελτίωση γιατί είναι γενικό πρόβλημα του αυτοκινήτου. Όπως και το μοτέρ του ηλεκτρικού τιμονιού που από οτι διάβασα εδω κάποιοι έχουν βρει τρόπο και το βελτιώνουν κιόλας

Στάλθηκε από το ZUK Z2121 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΑν καταλάβω τι χαλαει και τι ακριβώς είναι

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Paris.pan
31-03-19, 16:35
Καλησπέρα. Αντιμετωπιζω κ γω το ιδιο προβλημα. Εχει αναψει το λαμπακι του αεροσακου του τιμονιου, δεν εχω κορνα κ δεν λειτουργουν τα κουμπια του τιμονιου σε grande punto του 2007. Απ οτι μου ειπαν θελει αλλαγη η ταινια/σερπαντινα του τιμονιου. Εσυ τι εκανες τελικα?

giannakis1983
31-03-19, 17:02
Συνήθως κόβεται το εύκαμπτο καλώδιο που γυρνάει μαζί με το τιμόνι στην ουσία στην περιφέρεια ενός κυλίνδρου.
Νομίζω οτι υπάρχουν αυτά τα καλώδια (ταινίες) στην αγορά.
Με λίγη πείρα μπορείς απλά να αλλάξεις μόνο αυτό.(Ξεκόλλημα - κόλλημα)

Edit : Εάν ψάξεις στο youtube "Clockspring repair" θα σε βοηθήσει.

Paris.pan
31-03-19, 22:47
Συνήθως κόβεται το εύκαμπτο καλώδιο που γυρνάει μαζί με το τιμόνι στην ουσία στην περιφέρεια ενός κυλίνδρου.
Νομίζω οτι υπάρχουν αυτά τα καλώδια (ταινίες) στην αγορά.
Με λίγη πείρα μπορείς απλά να αλλάξεις μόνο αυτό.(Ξεκόλλημα - κόλλημα)

Edit : Εάν ψάξεις στο youtube "Clockspring repair" θα σε βοηθήσει.

Ευχαριστω για την απαντηση. Το εψαξα λιγο στο youtube αλλα απ οτι ειδα επισκευαζουν την πλακετα της σερπαντινας. Αυτα τα καλωδια γνωριζεις πως λεγονται ή καποιο συνεργειο στην αθηνα που να ασχολειται; Θελω να μου βγει σχετικα οικονομικα γιατι ριν 1 μηνα αλλαξα σασμαν κ ειμαι δυσκολα. Καθε βοηθεια θα μου ειναι χρησιμη. Ευχαριστω κ παλι.

GSR600
31-03-19, 23:50
Σε citroen xsara picasso που ειχα το ιδιο προβλημα πριν 1.5 χρονο και αφου δοκιμασα να βαλω μεταχειρισμενη φλασιερα τελικα χαλασε και αυτη μεσα σε λιγους μηνες.
Μετα αποφασισα να αποσυναρμολογησω την φλασιερα και να προσπαθησω να την επισκευασω.
Τελικα καταφερα να επισκευασω και την αρχικη που ειχα και την μεταχειρισμενη που πηρα μετα!!
Την μια την εχω βαλει εδω και ενα χρονο και δουλευει τελεια και την δευτερη την κρατησα καβαντζα.
Θελει προσοχη στο λυσιμο της φλασιερας στην δικη μου τουλαχιστον διοτι δεν πρεπει να χαθει η αρχικη ρυθμιση στα τυλιγματα της καλωδιοταινιας.
Επισης στο δεσιμο χρειαστηκα δευτερο ατομο διοτι επρεπε καποιος να κραταει τους μοχλους δεξια αριστερα και ο αλλος να κουμπωσει διοτι ειχε κατι ελατηρια και με δυο χερια δεν γινοταν.
Η καλωδιοταινια 99% σου εχει κοπει στην ακρη οποτε την κοβεις μισο εκατοστο ξυνεις λιγο και ξανακολας,μετα ξανα μονωνεις με λιγη θερμοκολα και ειναι ετοιμη.
Πουλανε καλωδιοταινιες στο alliexpress αλλα ειναι λιγο ακριβες και επισης πρεπει να ξερεις ποσα pin ειναι και το pitch.
Η αντιπροσωπεια μου ζητησε 280€+ΦΠΑ+τοποθετηση.........