PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με paypal



betacord85
24-11-17, 15:41
καλησπερα στην παρεα!προβλημα οπως γραφω και στο θεμα...μετα απο κανα χρονο μπηκα στο paypal για να στειλω λεφτα μικρο ποσο στα 20 ευρω στο εξωτερικο...δυστηχως ομως στην ενοτητα send&request payments δεν μου δειχνει καμια επιλογη...υπηρχε ενα προβλημα επειδη η παλια καρτα ειχε ληξει...εβαλα την καινουρια και παλι τιποτα...καμια ιδεα κανεις?ευχαριστω

Gaou
24-11-17, 16:48
το παυπαλ τεινει να γινει τραπεζα με τα ολα του. εχου πλεον πολλόυς περιορισμους και ζητάν διάφορα. εχουν ομως παρα πολύ καλη υποστήριξη .

ή στειλε τους μυνημα η παρρτους τηλ.να δεις τι εγγραφα θέλουν να σου ανοιξουν τον λογαριαμσο αν υποκειται σε περιορισμους.

vasilllis
24-11-17, 19:25
Έγινε έλεγχος την καινούργια ότι ανήκει σε σένα; Αυτή τη χρέωση που κάνουν τα 2 ευρώ με τον κωδικό.

steliosb
22-12-17, 10:11
Καλημέρα,

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Μετά την αντικατάσταση της παλιάς κάρτας (και λίγο πριν τη λήξη της ), και αφού έγιναν όλες οι διαδικασίες για την εγγραφή της νέας κάρτας στο λογαριασμό μου στην paypal με τη σχετική παρακράτηση από paypal και επιβεβαίωση μετά από εμένα για το σχετικό ποσό ,δεν με αφήνει να κάνω συναλλαγή.
Επικοινώνησα με την τράπεζα (eurobank) για τυχόν πρόβλημα και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει.
Υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;
Ευχαριστώ

tsimpidas
22-12-17, 11:41
εγώ έκλεισα τον λογαριασμό μου στο paypal απο το 2015 με τα καπιταλ κοντρόλ
και αγοράζω κανονικά με οτι προπληρωμένη βάλω..[και επι καπιταλ κοντρόλ αγόραζα χωρίς πρόβλημα]

δεν εχω σκοπό να ξανακάνω λογαριασμό στο paypal γιατί ολοι οι πωλητές περνούν τα χρήματα τους μέσω paypal
και κανένας δεν εχει πρόσβαση στην κάρτα μου, εκτός απο το ιδιο το paypal φυσικά που
με εξυπηρετεί κανονικότατα χωρίς να έχω λογαριασμό σε αυτό.

Panoss
22-12-17, 13:59
αγοράζω κανονικά με οτι προπληρωμένη βάλω
Γιατί χρησιμοποιείς προπληρωμένη κι όχι χρεωστική;
Με την προπληρωμένη έχεις χρεώσεις, ενώ με τη χρεωστική καμία χρέωση.

tsimpidas
22-12-17, 18:52
Γιατί χρησιμοποιείς προπληρωμένη κι όχι χρεωστική;
Με την προπληρωμένη έχεις χρεώσεις, ενώ με τη χρεωστική καμία χρέωση.

την προπληρωμένη την εχω πάντα με 20-30 ευρώ μέσα,, και να μου την κλέψουν ή να
πέσω θύμα απατης κλα'ι' μα'ι' φιλε μου,,

αν όμως σε εσένα σου υποκλέψουν τα στοιχεια της χρεωστικής και σου παίρνουν 5-6 ευρώ κάθε μήνα χωρίς να το καταλάβεις τότε..

οι περισσότεροι νομίζετε οτι όταν φτιαχνει ο άλλος κάρτα-κλώνο με τα δικα σας στοιχεια
οτι σας χρεώνουν 500 ευρο την μερα?? όμως
στην πραγματικοτητα
σας χρεώνουν 3-5 ευρο το μηνά και ούτε παίρνετε είδηση.

Panoss
22-12-17, 18:56
Κάτι έχεις σίγουρα καταλάβει λάθος...
Όπως εσύ την έχεις 'πάντα με 20-30 ευρώ μέσα', έτσι την έχω κι εγώ (ο λογαριασμός δηλαδή, με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η κάρτα μου, έχει μέσα 20-30 ευρώ).
Αν μου την κλέψουν ή πέσω θύμα απάτης, θα πάθω ότι ακριβώς θα πάθαινα αν ήταν προπληρωμένη.

Εσύ όμως που χρησιμοποιείς προπληρωμένη, έχεις ήδη πέσει θύμα απάτης.
Η προπληρωμένη είναι μια χρεωστική με...χρέωση...τίποτα άλλο.

tsimpidas
22-12-17, 19:02
δεν μας εξηγείς τις έξτρα χρεώσεις για να τις αποφύγουμε ??

γιατί στην προπληρωμένη της εθνικής δεν έπεσε κατι τετειο στην αντίληψη μου.

nepomuk
22-12-17, 19:09
Οποιος λογω cc ξεμεινε με μια χρεωστικη και ενα λογαριασμο, δεν εχει περιθωρια για μανουβρες.

Panoss
22-12-17, 19:28
δεν μας εξηγείς τις έξτρα χρεώσεις για να τις αποφύγουμε ??

γιατί στην προπληρωμένη της εθνικής δεν έπεσε κατι τετειο στην αντίληψη μου.


Οι προπληρωμένες έχουν χρεώσεις, δες εδώ (https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%B1%2 0%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE% BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF %8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD%5B1%5D/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82%5B3%5D/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf).
Είναι μια πολύ καλή μπίζνα των τραπεζών που πουλώντας (για άλλη μια φορά) αέρα, βγάζουν λεφτά.
Βάφτισαν τις χρεωστικές και αντί να τις πούνε 'χρεωστικές με χρέωση', τις είπανε 'προπληρωμένες'.
Απλό και έξυπνο. Και φυσικά, κερδοφόρο, σε αντίθεση με τις (μη βαπτισμένες) χρεωστικές.

tsimpidas
22-12-17, 19:57
λοιπον, εγώ έχω μια χρεωστική και μια προπληρωμένη και εναν λογαριασμό.

για να χρησειμοποιησω την χρεωστική με την ιδια ασφάλεια [να εχω 20 ευρό μεσα..] όπως το κατάλαβα, πρέπει να
έχω και δεύτερο λογαριασμό στην ίδια τράπεζα
ώστε να μεταφέρω χρήματα από τον έναν στον άλλο για να μην έχω αυτές τις χρεώσεις.

λογικά εσυ έτσι το κάνεις,, ή έχεις μόνο 20 ευρό μέσα στον λογαριασμό σου.

Panoss
22-12-17, 20:08
Δεν έχω δεύτερο λογαριασμό στην ίδια τράπεζα, δεν χρειάζεται.
Θες να τη 'γεμίσεις' με 20 ευρώ; Πας στο ΑΤΜ και βάζεις 20 ευρώ.
Αυτό, τίποτα άλλο.

Μην μπερδεύεσαι, ακριβώς το ίδιο πράγμα με την προπληρωμένη είναι.
Δεν υπάρχει διαφορά. Εκτός από μία.


















ΔΕΝ σε χρεώνει :lool:.

tsimpidas
22-12-17, 20:32
φίλε αν είναι να περιμένω στην ουρά για το ΑΤΜ για να βάλω 20 ευρό μέσα στην κάρτα
για να πάρω ενα arduino απο τον κινεζο αστα-βραστα.... :blink:

εγώ όλα τα κάνω μέσω e-banking και όταν λέω όλα εννοω όλα.. παντως θα σκευτω την περιπτωση να
ανοίξω εναν
δεύτερο λογαριασμό,, θα υπολογίσω αρχικά τι χρεώσεις θα γλιτώσω και μετα οκ.

Panoss
22-12-17, 20:36
Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις στην ουρά στο ΑΤΜ.
Μπορείς να τη γεμίζεις και με μεταφορά από άλλο λογαριασμό μέσω e-banking.

Εν ολίγοις, όπως το κάνεις με την προπληρωμένη το κάνεις και με τη χρεωστική.

maouna
22-12-17, 23:46
εγω εδω κ λιγο καιρο εχω μόνο το balance στο paypal,δεν εχω καρτα μιας και μου εληξε.σημερα πηγα απο το κινητο να αγορασω κατι απο ebay και στο checkout επειλεγω paypal και οταν μου βγαζει την οθονη να κανω log in δεν συνδεεται στο paypal για να πληρώσω....ενω κανονικα μπορω να μπω στο paypal....τι επαθε δεν ξερω...

Ακρίτας
23-12-17, 15:13
Συμβαίνει και σε μένα τώρα τελευταία. Συνήθως μπαίνει με τη δεύτερη προσπάθεια.

steliosb
23-12-17, 16:24
Εμένα πάντως δεν μπαίνει με τίποτα και μου λένε και από την τράπεζα (eurobank) και από paypal ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.Τι να πω!

liferange
23-12-17, 16:38
Και έμενα όταν πάω να κάνω αγορά από το ebay βάζω τα στοιχειά του paypal, δείχνει ότι φορτώνει και μένει για πάντα εκεί. Υπάρχει κάποια λύση;

vasilllis
23-12-17, 18:17
εκανα μεταφορα σημερα απο λογαριασμο paypal σε αλλον paypal.
Μου κρατησε 0.74€ στα 10..7,4%???

tsimpidas
23-12-17, 19:58
ερώτηση σημαντική !!!

σας έχει τύχει πότε να κάνετε μια παραγγελια και μετά από 3 μέρες να δείτε ότι ο πωλητής διαγράφηκε απο το e-bay ??

εκανα μια παραγγελια στις 20 Δεκέμβρη και σήμερα μετά από 3 ημέρες μπήκα
και είδα ότι ο πωλητής δεν ειναι πια μελος του e-bay....
πρωτη φορά μου συμβαίνει κατι τετοιο,, εστειλα ενα μήνυμα μεσω e-bay αλλα αφού ο τύπος δεν είναι πια μέλος πως θα το λάβει ??

πόσο να περιμένω για απάντηση ή επιστροφή χρημάτων [αν υπάρχει περίπτωση να το γλιτώσω το 50ευρο..]

Ακρίτας
23-12-17, 20:49
ερώτηση σημαντική !!!

σας έχει τύχει πότε να κάνετε μια παραγγελια και μετά από 3 μέρες να δείτε ότι ο πωλητής διαγράφηκε απο το e-bay ??

εκανα μια παραγγελια στις 20 Δεκέμβρη και σήμερα μετά από 3 ημέρες μπήκα
και είδα ότι ο πωλητής δεν ειναι πια μελος του e-bay....
πρωτη φορά μου συμβαίνει κατι τετοιο,, εστειλα ενα μήνυμα μεσω e-bay αλλα αφού ο τύπος δεν είναι πια μέλος πως θα το λάβει ??

πόσο να περιμένω για απάντηση ή επιστροφή χρημάτων [αν υπάρχει περίπτωση να το γλιτώσω το 50ευρο..]

Θα πρέπει να πάρεις κάποιο e-mail από το e-bay. Πολύ φοβάμαι ότι το 50αρι το έχασες.

DLS 33
23-12-17, 21:45
Σημερα, δεν μπορω να ολοκληρωσω 2 αγορες απο ebay...
Κολλαει στο PayPal, μηπως γνωριζει κανεις, αν υπαρχει καποιο προβλημα?

betacord85
23-12-17, 22:45
δοκιμασε να αγορασεις κατευθειαν με καρτα και οχι με paypal...ολα κομπλε με Paypal δουλευει ρολοι,,,ναι οντως εμενα μου κρατησε 0.86 λεπτα

street
24-12-17, 03:34
ερώτηση σημαντική !!!

σας έχει τύχει πότε να κάνετε μια παραγγελια και μετά από 3 μέρες να δείτε ότι ο πωλητής διαγράφηκε απο το e-bay ??

εκανα μια παραγγελια στις 20 Δεκέμβρη και σήμερα μετά από 3 ημέρες μπήκα
και είδα ότι ο πωλητής δεν ειναι πια μελος του e-bay....
πρωτη φορά μου συμβαίνει κατι τετοιο,, εστειλα ενα μήνυμα μεσω e-bay αλλα αφού ο τύπος δεν είναι πια μέλος πως θα το λάβει ??

πόσο να περιμένω για απάντηση ή επιστροφή χρημάτων [αν υπάρχει περίπτωση να το γλιτώσω το 50ευρο..]

χωρις paypal ψωνιζεις στο ebay ? ελεος ! :head:και να πεις οτι δεν τα εχουμε ξανα πει εδω μεσα να πω οκ .... μπα ... παει το νταρικο

elektronio
24-12-17, 07:42
ερώτηση σημαντική !!!

σας έχει τύχει πότε να κάνετε μια παραγγελια και μετά από 3 μέρες να δείτε ότι ο πωλητής διαγράφηκε απο το e-bay ??

εκανα μια παραγγελια στις 20 Δεκέμβρη και σήμερα μετά από 3 ημέρες μπήκα
και είδα ότι ο πωλητής δεν ειναι πια μελος του e-bay....
πρωτη φορά μου συμβαίνει κατι τετοιο,, εστειλα ενα μήνυμα μεσω e-bay αλλα αφού ο τύπος δεν είναι πια μέλος πως θα το λάβει ??

πόσο να περιμένω για απάντηση ή επιστροφή χρημάτων [αν υπάρχει περίπτωση να το γλιτώσω το 50ευρο..]

Μην φοβάσαι ακόμη,
απλά επειδή ο πωλητής (υποτίθεται) το έστειλε το εμπόρευμα θα πρέπει να περιμένεις να περάσουν οι μέρες που αναφέρονται ότι κάνει για να έρθει. Μετά θα κάνεις παράπονο, πάλι κανονικά με την διαδικασία του e-bay και θα σου απαντήσει το e-bay. Αυτοί μπορούν να επικοινωνήσουν με τον πωλητή και αναλαμβάνουν ωα διεκπεραιώσουν την υπόθεση. Συνήθως ζητάνε το tracking number από τον πωλητή και αυτός τους δίνει ένα ψεύτικο αν δεν έχει στείλει τίποτε. Τότε αμέσως σου επιστρέφουν τα χρήματα.

enzonova
24-12-17, 10:12
Σημερα, δεν μπορω να ολοκληρωσω 2 αγορες απο ebay...
Κολλαει στο PayPal, μηπως γνωριζει κανεις, αν υπαρχει καποιο προβλημα?

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και στο ebay.com και στο ebay.co.uk . Το πρόβλημα το έχουν και άλλοι.Τελικά έκανα την αγορά από το καναδέζικο ebay.ca!

tsimpidas
24-12-17, 11:21
Μην φοβάσαι ακόμη,
απλά επειδή ο πωλητής (υποτίθεται) το έστειλε το εμπόρευμα θα πρέπει να περιμένεις να περάσουν οι μέρες που αναφέρονται ότι κάνει για να έρθει. Μετά θα κάνεις παράπονο, πάλι κανονικά με την διαδικασία του e-bay και θα σου απαντήσει το e-bay. Αυτοί μπορούν να επικοινωνήσουν με τον πωλητή και αναλαμβάνουν ωα διεκπεραιώσουν την υπόθεση. Συνήθως ζητάνε το tracking number από τον πωλητή και αυτός τους δίνει ένα ψεύτικο αν δεν έχει στείλει τίποτε. Τότε αμέσως σου επιστρέφουν τα χρήματα.

στο e-bay
λεει ακριβως αυτο,, =

I didn’t receive my item: We found 2 answer(s)


The estimated delivery date for this item is 21 Jan, 2018.
What happens if you don't receive the item soon?
You can request a refund or more information (http://postorder.ebay.co.uk/ItemNotReceived/CreateRequest?item=182973331232&transaction=1753857279008) from the seller.If you don't hear back from the seller within 4 business days or can't resolve the problem, just ask us to step in and help. We'll get back to you within 48 hours.


If you still haven't received your item, we'll refund you for the purchase price plus original postage.






τα χρήματα είναι στο balance του λογικά,, και δεν τα έχει πάρει.

maouna
27-12-17, 13:29
τι παιζει και δεν προχωραει η αγορα στο ebay και κολλαει στο paypal? ξερει κανεις?και γω το ιδιο αντιμετωπιζω.γιατι γινεται αυτο?

elektronio
27-12-17, 13:38
Σε εμένα δεν κολλάει τίποτε. Έκανα παραγγελίες με τελευταία χτές χωρίς πρόβλημα (εκτός φυσικά που αργούν).

Πες με τι κάρτα προσπαθείς και ποια τράπεζα μήπως άλλα μέλη έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα.

maouna
29-12-17, 14:27
Δεν εχω καρτα μονο το balance.Εν παση περιπτωση χτες ξαναπροσπαθησα και ολα καλα.Τι να πω...

elektronio
29-12-17, 15:05
στο e-bay
λεει ακριβως αυτο,, =

I didn’t receive my item: We found 2 answer(s)


The estimated delivery date for this item is 21 Jan, 2018.
What happens if you don't receive the item soon?
You can request a refund or more information (http://postorder.ebay.co.uk/ItemNotReceived/CreateRequest?item=182973331232&transaction=1753857279008) from the seller.If you don't hear back from the seller within 4 business days or can't resolve the problem, just ask us to step in and help. We'll get back to you within 48 hours.
If you still haven't received your item, we'll refund you for the purchase price plus original postage.



τα χρήματα είναι στο balance του λογικά,, και δεν τα έχει πάρει.

Αυτό που σου λέει είναι (ότι σου είπα και εγώ) ότι πρέπει να περιμένεις μέχρι την ημερομηνία 21/1/18 που υποτίθεται ότι κάνει για να έρθει γιατί υποτίθεται ότι έχει σταλεί. Εφόσον είναι απάτη ο τύπος και λογικά δεν θα έρθει τίποτε τότε εσύ θα ζητήσεις από τον seller μέσα από την παραγγελία σου επιστροφή χρημάτων και ή θα σου απαντήσει το ebay ή αν δεν δεις φως μέσα σε 48 ώρες θα ζητήσεις από το ebay να μεσολαβήσει.
Το πιθανότερο είναι να πάρεις τα χρήματα σου άμεσα αλλά μέχρι τότε υπομονή.

Υ.Γ. άλλη φορά όταν βρίσκεις πολύ φτηνή τιμή θα το διπλοψάχνεις. Αν ο πωλητής έχει χαμηλή αξιολόγηση ή και υψηλή (ακόμη και 100%) αλλά από πολύ λίγους χρήστες (π.χ. μέχρι 200 αξιολογήσεις) να αποφεύγεις την αγορά και να προτιμάς ακριβότερο προϊόν απο πιο αξιόπιστο seller.

tsimpidas
28-01-18, 10:24
Tελικα πήρα πίσω τα χρήματα,,

μου έστειλαν αυτό=

Good news. We issued you with a full refund of C $73.20 on 26 Jan, 2018. The refund includes the purchase price plus original P&P and has been credited to your PayPal account. Please log in to PayPal (http://payments.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?UnifiedCheckoutSummaryRedirect2PP&transid=1753857279008&buyerorseller=0&itemid=182973331232) and view the history page if you don't see it in your PayPal balance.

https://tools.otenet.gr/program/resources/blocked.gif


Decision:
This case has been decided in your favour.

Comments:
We didn't receive valid tracking information from the seller. We're sorry you have a problem with your purchase, and we're issuing you with a refund in this case.

τώρα ητε τα χρήματα ηταν ακόμη μέσα στο balance του πωλητή ητε το e-bay εχει κάποια ασφάλεια και καλύπτει τις ''χασούρες'',

εγώ πήρα πίσω τα χρήματα μου πάντως.:001_smile:

elektronio
28-01-18, 10:56
Σου είχα πει πως θα τα πάρεις πίσω παρέα με την ταλαιπωρία που πήρες και μια πολύ μικρή χασούρα κόστος paypal.
Για να μην έχεις ξανά την ταλαιπωρία της αναμονής και της διαδικασίας επιστροφής θα πρέπει να προσέχεις την αξιολόγηση του πωλητή όπως σου έγραψα παραπάνω και να προσέχεις την τιμή που οταν είναι πολύ φτηνή βρομάει απάτη.

giannaras13
28-01-18, 11:05
Tελικα πήρα πίσω τα χρήματα,,

μου έστειλαν αυτό=

Good news. We issued you with a full refund of C $73.20 on 26 Jan, 2018. The refund includes the purchase price plus original P&P and has been credited to your PayPal account. Please log in to PayPal (http://payments.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?UnifiedCheckoutSummaryRedirect2PP&transid=1753857279008&buyerorseller=0&itemid=182973331232) and view the history page if you don't see it in your PayPal balance.

https://tools.otenet.gr/program/resources/blocked.gif


Decision:
This case has been decided in your favour.

Comments:
We didn't receive valid tracking information from the seller. We're sorry you have a problem with your purchase, and we're issuing you with a refund in this case.

τώρα ητε τα χρήματα ηταν ακόμη μέσα στο balance του πωλητή ητε το e-bay εχει κάποια ασφάλεια και καλύπτει τις ''χασούρες'',

εγώ πήρα πίσω τα χρήματα μου πάντως.:001_smile:

Παντα refund μεσω paypal και οσο πιο νωρις γινεται