PDA

Επιστροφή στο Forum : βελτιστη συνδεση Φ/Β panels



mikemtb
02-12-17, 01:20
εχω στησει ενα διασυνδεμενο φωτοβολταικο. χρησημοποιω 6 πανελ των 245 watt max (στημενα στις 45-50 μοιρες) συνδεμενα σε σειρα, και ενα mppt inverter on grid sunny boy 3000tl.
Αυτο μου αποδιδει καθημερινα περι τις 6 κιλοβατωρες απο μεσα μαρτιου εως μεσα οκτωβριου.
Λειτουργει απο τις 13/2/2016 και μεχρι σημερα εχει παράξει 3610 kwh.(περιοχη αθηνα)
Πανω απο το 70-75% της ημερησιας παραγωγης γινεται τις ωρες 11-4.
Θα ηθελα να εκμεταλευτω ΚΑΙ τις πρωινες ωρες απο την ανατολη του ηλιου μεχρι τις 11 και τις απογευματινες ωρες μετα τις 4. ετσι ωστε να μην εχω το μεσημεριανο peak.
Διαθετω ικανο αριθμο πανελ (9 εχω και καθονται), σκεφτομαι να τοποθετησω μια συστοιχια προς ανατολη και αντιστοιχα μια συστοιχια δυση. με μεγαλη κλιση, ας πουμε 60-65 μοιρες, αλλα η απορια ειναι η εξης: η συνδεσμολογια πως προτεινετε να γινει?
-ολα σε σειρα? (οι 2 νεες συστοιχιες και η υπαρχων 6άδα)
-ανατολη δυση παραλληλα και αυτο σε σειρα με την υπαρχων 6άδα?
-καποια καλυτερη ιδεα?

Το ινβερτερ μου αντεχει μεχρι και 500volt dc input (750 max) kai 15 amp max.
τα υπαρχων και τα διαθεσιμα πανελ βγαζουν γυρω στα 28-30 βολτ και 7-7,5 amp σε κανονικη λειτουργια και 37 max voltage.
Ο αριθμος των πανελ που θα τοποθετηθει, ειναι υπο συζητηση.

Samios60
02-12-17, 06:30
στα 2 module του inverter τα πανελ πρεπει να εναι ιδια μπορεις να βαλεις σε σειρα 7 panel σε καθε module αρα θα εχεις περιπου 210volt σε καθε module ιδια watt ομως

vasilllis
02-12-17, 08:14
Αν τα βάλεις σε σειρά το ένα πάνελ θα τροφοδοτεί το άλλο.
Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση να τα βάλεις ανατολή δυση και να έχεις μειωμένη απόδοση.

apilot
02-12-17, 08:26
Μιχάλη σκέφτηκες μήπως το κάνεις μετακινούμενο (να ακολουθεί τον ήλιο). Θα κέρδιζες αυτό που χάνεις από την σταθερή θέση. Αν πρόσθετες και τα υπόλοιπα πάνελ θα σου ήταν υπέρ αρκετό. Εκτός αν η θέση τους δεν μπορούν να γίνουν περιστρεφόμενα.

mikemtb
02-12-17, 11:24
Μιχάλη σκέφτηκες μήπως το κάνεις μετακινούμενο (να ακολουθεί τον ήλιο). Θα κέρδιζες αυτό που χάνεις από την σταθερή θέση. Αν πρόσθετες και τα υπόλοιπα πάνελ θα σου ήταν υπέρ αρκετό. Εκτός αν η θέση τους δεν μπορούν να γίνουν περιστρεφόμενα.
Ναι το έχω σκεφτεί.. Αλλά πρώτον είναι σε ταρατσα ισογείου, και θέλω να κρατήσω χαμηλό προφίλ για ευνόητους λόγους... Και δεύτερον δεν τα πάω και πολύ καλά με το μηχανικό part [emoji4] , άσε που δεν έχω κάποια βοήθεια και τα κάνω μόνος

via Tapatalk

mikemtb
02-12-17, 11:34
Αν τα βάλεις σε σειρά το ένα πάνελ θα τροφοδοτεί το άλλο.
Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση να τα βάλεις ανατολή δυση και να έχεις μειωμένη απόδοση.
Αυτό σκεφτόμουνα, ότι το πρωί π.χ. το δυτικό πάνελ θα είναι σε σκιά, βγάζοντας ελαχιστο ως καθολου ρευμα και ουσιαστικά θα επιβαρύνει το σύστημα λόγω hi 'z' και το ρεύμα από τα άλλα πάνελ απλά θα περναει απο τις ενσωματωνενες διόδους προστασίας. Το ιδιο θα γίνει αντιστοίχως το απόγευμα.
Αυτό που δεν ξέρω είναι τη θα κάνουν τα 6 πάνελ που κοιτώντας νότο, το πρωί δέχονται τον ήλιο υπό μεγάλη γωνία και το ρεύμα που βγάζουν είναι αρκετά μικρότερο του ονομαστικού...

via Tapatalk

mikemtb
02-12-17, 11:37
Αν τα βάλεις σε σειρά το ένα πάνελ θα τροφοδοτεί το άλλο.
Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση να τα βάλεις ανατολή δυση και να έχεις μειωμένη απόδοση.
Ούτε κάτι ενδιάμεσο, ας πούμε τα μισά νοτιοανατολικα και τα μισά νοτιοδυτικά... :unsure:

via Tapatalk

glf
02-12-17, 11:59
Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι σωτήριο το solaredge inverter γιατί κάθε πάνελ έχει microinverter.
Αλλά εσύ έχεις ήδη εγκατεστημένο τον inverter σου...

apilot
02-12-17, 15:01
Μιχάλη επανέρχομαι πάλι στο περιστρεφόμενο τρόπο. Αναφερόμουνα στον χαμηλό τρόπο περιστροφής των πάνελ. Τι εννοώ. Όλη η κατασκευή σου να τοποθετηθεί πάνω σε μια βάση η οποία θα περιστρέφεται χαμηλά και δεν θα είναι ορατή. Δεν χρειάζεται να αλλάζει γωνία, να ακολουθεί τον ήλιο από ανατολή μέχρι την δύση.

vasilllis
02-12-17, 15:12
Κάνε τα με tracker μονου άξονα. Θα έχει ίδιο ύψος με τα πανελ

mikemtb
02-12-17, 15:23
@apilot :
Άρα κίνηση μονο σε έναν άξονα Χ. Δε λέω, καλή ιδέα, αλλά παλιά που ξανασκεφτομουν κάτι ανάλογο, το απέρριψα γιατί κολλούσα στην μηχανολογικη κατασκευη, πιάνουν τα χέρια μου αλλά άμα δεν έχεις ξανά ασχοληθεί με κάτι ανάλογο μου φάνηκε βουνό... Άσε που δε μιλάμε για κάτι μικρό, 15 πάνελ (τόσα έχω) είναι πάνω από 20 τετραγωνικά. Και όλο το σύστημα δεν πρέπει να ξεπερνάει σε ύψος το 1,5m από την ταράτσα. Η οποία δεν είναι τετραγωνιζέ αλλά μακρόστενη 5χ10 περίπου!
Δύσκολος γρίφος, άσε

via Tapatalk

mikemtb
02-12-17, 15:54
@glf : δεν το είχα ξαναδεί το συγκεκριμένο, και σε λογική τιμή.. Δεν το βλέπω ελλαδα βέβαια... (πουλάω τον ινβερτερ που έχω μαζι με το webbox, παίρνω πολλά τέτοια και λύνω το πρόβλημα μου!)

via Tapatalk

mikemtb
02-12-17, 15:57
Κάνε τα με tracker μονου άξονα. Θα έχει ίδιο ύψος με τα πανελ
Κεκλιμένο άξονα λες? Κάνε ένα πρόχειρο σκαρίφημα αν έχεις χρόνο.

via Tapatalk

vasilllis
02-12-17, 16:14
http://www.texnometaliki.com/Proionta/Vaseis-Fotovoltaikon/1-AXIS-GTR.html

Ξεκινάει από ανατολή και πάει δυση

Samios60
03-12-17, 06:36
εφ οσον δεν εχεις tracker ο σωστος τροπος ειναι να κοιταν ΝΟΤΙΑ και σε κλιση 35-40 μοιρες για να εχεις μεγιστη ηλιοφανεια ολη την ημερα ,,,,,αν σε ενα string ενα πανελ αποδιδει λιγοτερο λογω σκιασης η αλλου λογου ολα τα υπολοιπα θα αποδιδουν το ιδιο (λιγο και αυτα ) οποτε μην κανεις πειραματα αδικα ...η βαλε περισοτερα πανελ η καντα (οπως αναφεραν παραπανω ) μονου η διπλου αξονα tracker θα σου κοστισει βεβαια ....απο οτι καταλαβα το εχεις κανει Net metering οποτε ...προσεχε :-)

genesis
03-12-17, 08:45
Η απόδοση που έχεις μέχρι τώρα είναι ήδη καλή και θα ήταν ακόμη καλύτερη αν η κλίση των Φ/Β ήταν μέχρι 30 μοίρες ΤΟ ΠΟΛΥ.
Εκτός από την περισσότερη ενέργεια που θα "μάζευαν" κατά τις ώρες μέγιστης ηλιοφάνειας (~11:00 - ~16:00) θα βελτιωνόταν επίσης η παραγωγή τις πρωινές και τις απογευματινές ώρες.
Οι 45 - 50 μοίρες είναι λάθος ως προς την συνολική απόδοση των Φ/Β καθ' όλη την διάρκεια του έτους.
Είναι καλή γωνία ΜΟΝΟ για το χρονικό διάστημα μέσα Νοεμβρίου - μέσα Φεβρουαρίου οπότε όμως η διαθέσιμη ηλιακή ενέργεια είναι ούτως ή άλλως πολύ μειωμένη λόγω μεγάλου ποσοστού συννεφιασμένων ημερών και λόγω μειωμένη έντασης της ηλιακής ακτινοβολίας (γιατί η χαμηλή γωνία πρόσπτωσης αναγκάζει την ακτινοβολία να διαπεράσει μεγαλύτερο πάχος της ατμόσφαιρας μέχρι να φτάσει στο έδαφος και συνεπώς απορροφάται σε μεγαλύτερο ποσοστό).

Βάλε τα υπάρχοντα Φ/Β σε γωνία όχι μεγαλύτερη από 30 μοίρες και σημάδεψε νότο ακριβώς.
Βάλε τα υπόλοιπα με τον ίδιο τρόπο (εφόσον έχεις τον χώρο και δεν σκιάζεται) σε 2ο inverter.

Όλα όσα αναφέρονται για Φ/Β ανατολή - δύση είναι λύσεις ανάγκης όταν ΔΕΝ υπάρχει "καθαρό" σημείο για να βλέπουν νότο ή όταν η τοποθέτηση αυτή επιβάλλεται από δεδομένη δύριχτη κεραμοσκεπή κλπ. Επίσης έχουν χρησιμότητα σε "ειδικές εγκαταστάσεις", π.χ. συστήματα αυτόνομης ηλεκτροδότησης με μπαταρίες.
ΜΑΚΡΙΑ από trackers.

mikemtb
03-12-17, 10:48
το εχεις κανει Net metering οποτε ...προσεχε :-)
Ανεπίσημα ;)



via Tapatalk

glf
03-12-17, 10:54
@glf : δεν το είχα ξαναδεί το συγκεκριμένο, και σε λογική τιμή.. Δεν το βλέπω ελλαδα βέβαια... (πουλάω τον ινβερτερ που έχω μαζι με το webbox, παίρνω πολλά τέτοια και λύνω το πρόβλημα μου!)

via TapatalkO Solaredge έχει περπατήσει αρκετά στην Ελλάδα. Και γω τέτοιο έχω λόγω καμινάδας και προσανατολισμού.
Είναι πιο ακριβός αλλά έχει δωρεάν το monitoring.
Και το κυριότερο είναι οτι η απόδοση του string είναι πάντα η μέγιστη, κάθε πάνελ δίνει το καλύτερο στον microinverter του, δεν πέφτει το string από ένα κακό πάνελ.
Και κάτι που λίγοι θα εκτιμήσουν, η δυνατότητα άμεσου και εύκολου εντοπισμού σε χαλασμένο πάνελ.

mikemtb
03-12-17, 11:01
@genesis :
Με την γωνία που τα έχω, την περισσότερη ενέργεια την παίρνω το μήνα Μάρτιο-απριλιο (φτάνω και τα 7,5kwh ημερησίως)
Καλοκαίρι και νωρίς φθινόπωρο πέφτω στα 6-6,5 ημερησίως.
Χρήματα για δεύτερο inverter δεν διαθέτω, διότι το υπάρχων δεν το πλήρωσα, και η απόσβεση των υπαρχοντων 6 πάνελ-βάσεων θα γίνει περίπου στα 4 χρόνια τους.
Άρα, για να το κλείσουμε, η ιδέα για για ανατολή δύση είναι κακή και θα τα βάλω νότια σύμφωνα με τις υποδείξεις όλων των συναδέλφων!


via Tapatalk

kostaspana
03-12-17, 12:50
Φίλε mikemtb

Καλημέρα από το χιονισμένο Μόναχο.
Απ' όσο καταλαβαίνω το συστημά σου είναι διασυνδεδεμένο με το πρόγραμμα ΦΒ στη στέγη και σε περίπτωση που θέλεις να συνδέσεις επιπλέον από την δηλωμένη ισχύ, αυτό σημαίνει πιθανό κίνδυνο σε μελοντικό έλεγχο, διακοπής του προγράμματος και ο ΔΕΔΔΗΕ να απαιτήσει την επιστροφή όλων των πληρωμών που σου έχουν γίνει εώς τώρα. Λάβε υπόψη σου ότι με την αυξημένη παραγωγή που θα έχεις το σύστημα SAP του ΔΕΔΔΗΕ θα "χτυπήσει" καμπανάκι για έλεγχο.
Όσων αφορά την εκατάσταση σου έχουν γίνει 2 λάθη τα οποία επηρεάζουν δραματικά την απόδοση του συστήματος:
1. Λάθος κλήση των πάνελς. 45-50ο είναι πάρα πολλές για την περιοχή της Αθήνας. Θα σου δώσει λίγο καλύτερη απόδοση τον χειμώνα αλλά το καλοκαίρη που έχεις την κορύφωση της παραγωγής χάνεις πάνω από 15%. Αν θέλεις στείλε ΡΜ με τα στοιχεία της εγκατάστασης να σου τρέξω ένα PVsyst.
2. Ο inverter που χρησημοποείς είναι υποδιαστασιολογημένος με αποτέλεσμα μειωμένη από δοση. Ποτε δεν θα έχεις το μέγιστο του ΜΡΡ με DC ισχύ του 1.5kWp για inverter 3kWac @25oC.

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό αλλάζοντας την κλήση των πανελ στις 25ο και αλλάζοντας τον inverter με κάποιον στο 1.5kWac, θα αυξήσεις την παραγωγή σου τουλάχιστον 20% και το συνολικό κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 500-600 Euro.
Για κανένα λόγο μην πας σε tracker (υψηλό κόστος και θες στατική και δυναμική μελέτη για να μην βρεις τα πανελ κανένα χιλιόμετρο μακριά μετά από αέρα).

Αυτά από εμένα και καλησπέρα σε όλους.

Samios60
03-12-17, 15:38
Απο οτι καταλαβα δεν πουλαει στη ΔΕΗ αρα δεν εχει προβλημα ναι το Netmetering θελει καποιο ελεγχο απο την ΔΕΗ τυπικο θα ελεγα ..διορθωνω τις μοιρες που εγραψα απο 30 -35 max αναλογα την περιοχη οποτε 30 ειναι οτι καλυτερο...ο SRF τι εχει γινει ?

mikemtb
03-12-17, 16:31
Απο οτι καταλαβα δεν πουλαει στη ΔΕΗ
Έχω κάνει ιδιωτικό πρόγραμμα εξοικονόμησης ενέργειας κατ οίκον!! Χεχεχε


via Tapatalk

mikemtb
03-12-17, 16:37
@ Kostaspana
Guten Morgen von Athen! Da,wo die Sonne scheint :)
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες, αλλά το ότι δεν αγόρασα τον ινβερτερ είναι πολύ σημαντικός παράγοντας! Επισεις προσθέτοντας πάνελ στο κοντινό μέλλον, όπως προτίθεμαι να κάνω,ξεπερνώντας ίσως τα 3 kw dc, πιστεύω θα είμαι μια χαρά!!! Ευχαριστώ όλους για τις επισημάνσεις :)

via Tapatalk

genesis
03-12-17, 20:41
Με την γωνία που τα έχω, την περισσότερη ενέργεια την παίρνω το μήνα Μάρτιο-απριλιο (φτάνω και τα 7,5kwh ημερησίως)
Καλοκαίρι και νωρίς φθινόπωρο πέφτω στα 6-6,5 ημερησίως.
Μιχάλη, εφόσον το ζητούμενο είναι η μέγιστη παραγωγή ενέργειας σε ετήσια βάση δεν τίθεται θέμα συζήτησης.... Έχει μελετηθεί θεωρητικά αλλά και επιβεβαιωθεί στην πράξη άπειρες φορές. Για Ελλάδα η βέλτιστη κλίση είναι κάτι λιγότερο από 30 μοίρες. Οτιδήποτε άλλο θα σου δώσει μικρότερη παραγωγή (για τις ίδιες συνθήκες ακτινοβολίας).


Χρήματα για δεύτερο inverter δεν διαθέτω, διότι το υπάρχων δεν το πλήρωσα, και η απόσβεση των υπαρχοντων 6 πάνελ-βάσεων θα γίνει περίπου στα 4 χρόνια τους.
Δεν πρόσεξα ότι ο inverter είναι μεγαλύτερος από την εγκατεστημένη ισχύ των φωτοβολταϊκών... οπότε τα πρόσθετα πάνελ θα πάνε στον ίδιο.

Το νου σου μην γυρίσεις τον μετρητή too much...

kostaspana
04-12-17, 10:07
Guten Morgen aus MΓΌnchen.
Wir haben vielleicht keine Sonne (was ich vermisse), aber wir haben eine Menge Photovoltaik !!!

Αν τον inverter δεν τον πλήρωσες τότε είσαι μια χαρά. Αλλάξε λίγο την κλήση των πάνελ και θα δεις μεγάλη διαφορά στην απόδοση, κυρίως τους θερινούς μήνες.
Προσοχή στην τοποθέτηση των επιπλέον πάνελ (όχι μονο το πρόβλημε με ΔΕΔΔΗΕ). Αν έχεις τον ίδιο τύπο όλα καλά, αν είναι διαφορετικού τύπου καλό θα είναι να γίνει μια μικρή μελέτη (ότι βοήθεια θέλεις εδώ ήμαστε :wiink:).