PDA

Επιστροφή στο Forum : Γείωση δικτύου φυσικού αερίου



antonisfa
02-12-17, 20:54
Καλησπέρα!
Σχετικά με τη γείωση των σωληνώσεων φυσ. αερίου σε πολυκατοικία υπάρχει υποχρεωτική οδηγία για ανεξάρτητη γείωση? Το ανέφερε κάποιος του συνεργείου της εταιρείας. Περιοχή νομίζω Κάτω Ιλίσια.
Εγώ όπως το ακούω πιο πολύ βλέπω ισοδυναμική τη σύνδεσή του και στο κοινόχρηστο μετρητή αλλά να ρωτήσω και εσάς που μένετε εκεί.
Με ρωτάει συνάδελφος που έχει σπίτι εκεί και είναι από επαρχία.

vasilllis
02-12-17, 22:56
οδηγια δυστηχως δεν γνωριζω.Και εμενα για ισοδυναμικη μου κανει.Σιγουρα αν εχει θεμελειακη δεν χωραει μεγαλη κουβεντα.
Αν απαιτειται ανεξαρτητη γειωση τοτε χρειαζεται σπινθηριστης μεταξυ τους.

antonisfa
02-12-17, 23:27
Πάντως το πρότυπο δεν απαγορεύει τη γεφύρωσή του, απαγορεύει όμως τη χρήση του ως ηλεκτρόδιο γείωσης.
Σε παλιά πολυκατοικία εφαρμόστηκε προφανώς άμεση γείωση με ηλεκτρόδια (δεν ξέρω ή πλάκες χαλκού ή σιδηροσωλήνες 1/12 ή 2"....)

Ένα ερώτημα που προκύπτει για τους υδραυλικούς που εργάζονται σε δίκτυα ύδρευσης ή αερίου, είναι αν βάζουν "χέρι" στα κολλάρα γείωσης όταν αντικαθιστούν ένα μέρος του δικτύου από μεταλλικό σε πλαστικό , ενημερώνουν ιδιοκτήτες για τις κινήσεις αυτές?

vasilllis
03-12-17, 00:11
δεν απαγορευει γεφυρωση με τι?
οταν εννοεις απαγορευει την χρηση ως ηλεκτροδιο γειωσης?αντι για τριγωνο να τα ριξεις εκει πανω?
στην παλια πολυκατοικια που εφαρμοστηκε η αμεση γειωση εγινε εσφαλμενα.ριξε μια ματια και εδω που δεν επιτρεπει 2 γειωσεις http://www.elemko.gr/content.asp?langid=1&pageid=4005

alpha uk
03-12-17, 02:33
Δεν ξέρω για την Ελλάδα , αλλά στήν Αγγλία η γείωση στον μετρητή αερίου είναι πάντα ισοδυναμικη , εφαρμόζεται στην έξοδο του μετρητή σε απόσταση έως 300mm. Απαγορεύεται το δίκτυο του αερίου να χρησιμοποιηθεί σαν ηλεκτρόδιο γείωσης

thomastropo
03-12-17, 07:27
Παιζει ρολο το συστημα γειωσεων της περιοχης? Αν υπαρχει ουδετερωση ή αμεση γειωση?
Νομιζω ο κινδυνος ειναι μεγαλος για ηλεκτροπληξια αν μπει ηλεκτροδιο ξεχωριστο που να γειωνει τις σωληνες αεριου ή νεροσωληνες.

george33
03-12-17, 10:41
Η γείωση σε κάθε εγκατάσταση πρέπει να είναι μία...και επάνω της συνδέονται όλες οι συμπληρωματικές γειώσεις ισοδυναμικά....σωλήνες βρύσες μπανιέρες κλπ....εάν κάνουμε ξεχωριστή γείωση για τις σωλήνες τότε μπορεί σε περίπτωση σφάλματος να δημιουργηθούν επικίνδυνες συνθήκες λόγο διαφοράς δυναμικού σε δύο ταυτόχρονα προσβάσιμα σημεία.

vasilllis
03-12-17, 10:59
να γινει ηλεκτροδιο γειωσης οι σωληνωσεις φυσικου αεριου?
αυτες εχουν και διηλεκτρικη μονωση

kioan
03-12-17, 15:43
Οι σωληνώσεις του δικτύου παροχής αερίου, πριν τον ρυθμιστή πίεσης (ο οποίος βρίσκεται πριν τον μετρητή), είναι πλαστικές.
Αυτό που γίνεται είναι η ισοδυναμική σύνδεση αμέσως μετά τους μετρητές όλων σωληνώσεων προς διαμερίσματα/λέβητα και πολλές φορές έχω δει (εσφαλμένα κατά την άποψή μου) να καταλήγουν σε ξεχωριστό ηλεκτρόδιο το οποίο μπαίνει δίπλα στον μετρητή. Θα έπρεπε όλες οι γειώσεις του κτιρίου να είναι κοινές για τον λόγο που αναφέρθηκε και παραπάνω.

antonisfa
03-12-17, 15:45
δεν απαγορευει γεφυρωση με τι?
οταν εννοεις απαγορευει την χρηση ως ηλεκτροδιο γειωσης?αντι για τριγωνο να τα ριξεις εκει πανω?
στην παλια πολυκατοικια που εφαρμοστηκε η αμεση γειωση εγινε εσφαλμενα.ριξε μια ματια και εδω που δεν επιτρεπει 2 γειωσεις http://www.elemko.gr/content.asp?langid=1&pageid=4005

Δεν απαγορεύει τη σύνδεση (γείωσή του) με την κύρια ισοδυναμική της υπάρχουσας εγκατάστασης.
Το επικίνδυνο είναι δύο είδη γειώσεων ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο