PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεξαμενη νερου σε χρηση μικρης πισινας



thomastropo
03-12-17, 07:36
Τι προυποθεσεις χρειαζονται για να μετατραπει μια εξωτερικη δεξαμενη γυρω στα 60 κυβικα νερου διαστασεις 7Χ4 μετρων σε πισινα?
Πως γινονται οι ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις και αν πρεπει να δηλωνεται στην εφορια.
Η κατασκευη ας ειναι και προκατ δε θα φαινεται στο χωρο πως λειτουργει σαν πισινα. Θα υπαρχει καλλυμα ή ακομα και σκεπαστρο μονιμο σα κιοσκι.
Να διευκρινισω οτι δεν προκειται για δικη μου χρηση.

antonisfa
03-12-17, 16:00
Η δεξαμενή χρησιμοποιείται και ως βοηθητικό μέσο πυρόσβεσης?

vasilllis
03-12-17, 16:34
Αντώνη ξέχασε τα αυτά,δεξαμενές πυρόσβεσης.
Τα πρόστιμα πλέον είναι τσουχτερά.καλυτερα να απευθυνθεί σε μηχανικό.

d.antonis
03-12-17, 18:32
Ρε αμα εχεις ''δοντι'' τη βαφτιζεις. Τοσες ''δεξαμενες πυροσβεσης'' στις 'λα'ι'κες περιοχες των βορειων προαστιων υπαρχουν. Οι ξαπλωστρες τριγυρω ειναι ετσι ,για ντεκορ ,να σπαει η μονοτονια....

antonisfa
03-12-17, 18:37
Αντώνη ξέχασε τα αυτά,δεξαμενές πυρόσβεσης.
Τα πρόστιμα πλέον είναι τσουχτερά.καλυτερα να απευθυνθεί σε μηχανικό.
Η ερώτησή μου αφορά μόνο στο κομμάτι που μπορώ και έχω τη δυνατότητα να απαντήσω, και αυτό είναι τα Η/Μ της πισίνας και πως εφαρμόζονται.
Δεν έθιξα κάτι για νομιμότητα κατασκευής.
Το πιο είναι νόμιμο και πιο είναι "μούφα" για μόστρα το ξέρουν οι περισσότεροι που ασχολούνται μ αυτά.

Δεν είναι λίγες οι πισίνες που έχω φτιάξει στο παρελθόν και έχουν και χρήση βοηθ. μέσου πυρόσβεσης, ιδιαίτερα αν περιβάλλεται ο χώρος από πυκνή βλάστηση.

antonisfa
03-12-17, 18:45
Ρε αμα εχεις ''δοντι'' τη βαφτιζεις. Τοσες ''δεξαμενες πυροσβεσης'' στις 'λα'ι'κες περιοχες των βορειων προαστιων υπαρχουν. Οι ξαπλωστρες τριγυρω ειναι ετσι ,για ντεκορ ,να σπαει η μονοτονια....
Ναι ισχύει αυτό έχω τέτοιες περιπτώσεις σε Εκάλη Πολιτεία και Νέο Βουτσά αλλά και Διόνυσο τη δεκαετία του 90

Γνωρίζω όμως και περιπτώσεις σε νησιά που ο όρος πυρόσβεση είναι άκρως σημαντικός

antonisfa
03-12-17, 20:15
Τι προυποθεσεις χρειαζονται για να μετατραπει μια εξωτερικη δεξαμενη γυρω στα 60 κυβικα νερου διαστασεις 7Χ4 μετρων σε πισινα?
Πως γινονται οι ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις και αν πρεπει να δηλωνεται στην εφορια.
Η κατασκευη ας ειναι και προκατ δε θα φαινεται στο χωρο πως λειτουργει σαν πισινα. Θα υπαρχει καλλυμα ή ακομα και σκεπαστρο μονιμο σα κιοσκι.
Να διευκρινισω οτι δεν προκειται για δικη μου χρηση.

Είναι σχεδόν βέβαιο πως με τις ερωτήσεις σου αυτές "προκαλείς"
Και στο τέλος φυσικά ρωτάς για άλλον , πελάτη σου συγγενή δεν ξέρω.
Ο ίδιος όμως σίγουρα γνωρίζει και έχει ή θα ρωτήσει για τη νομιμότητα της δεξαμενής (ίσως να είναι παράνομη και έτσι όπως είναι!)

pstratos
03-12-17, 20:28
Το μόνο που γνωρίζω σίγουρα είναι οτι για να χρησιμοποιηθεί ως πισίνα πρέπει να έχει βαθμωτή πρόσβαση (σκαλάκια). Πως θα μετατραπεί η υπάρχουσα δεξαμενή? Μήπως είναι ποιο εύκολο να την σκάψει/γκρεμίσει και να φυτέψει στη θέση της μια τυποποιημένη πουλεστερική? Θα έχει έτοιμες τις πιστοποιήσεις / αναμονές και όμορφη θα είναι και ασφαλής. Τα της πυρασφάλειας πρέπει να τα δει μηχανικός

kioan
03-12-17, 20:37
Ρε αμα εχεις ''δοντι'' τη βαφτιζεις. Τοσες ''δεξαμενες πυροσβεσης'' στις 'λα'ι'κες περιοχες των βορειων προαστιων υπαρχουν. Οι ξαπλωστρες τριγυρω ειναι ετσι ,για ντεκορ ,να σπαει η μονοτονια....

Δηλαδή άμα έρθει η κακιά η ώρα και χρειαστεί να γίνει πυρόσβεση από την χλωριωμένη, θερμαινόμενη, δεξαμενή υδρομασάζ, ο πυροσβέστης που θα κάτσει; Όρθιος; :lool:


https://i.imgur.com/aKc0Lul.png https://i.imgur.com/KhGfmaF.png?1

antonisfa
03-12-17, 20:54
Γνωρίζω όμως και περιπτώσεις σε νησιά που ο όρος πυρόσβεση είναι άκρως σημαντικός
Και δε μιλάμε για τροχήλατα συστήματα πυρόσβεσης όπως το παρακάτω αλλά μόνιμο σύστημα συνδεδεμένο με την αναρρόφηση του δικτύου από τον πυθμένα.
http://www.piscinity.com/index.php/el/proionta-menu-gr/pyrosvesi

vasilllis
04-12-17, 00:04
Τι παπατζηλικια ειναι αυτα για να πουλησουν καμια πισινα θεε μου.
Οτιδηποτε και να βαλεις για πυροσβεση απο την στιγμη που δεν απαιτειται απο τον κανονισμο ειναι θεμιτο.
Να προτιμας κανονακια που δεν απαιτειται χειριστης .

thomastropo
04-12-17, 06:09
Δεν ειχα καμια προθεση να προκαλεσω. Γυρω απο τη δεξαμενη εχει πολλους ευκαλυπτους αλλα δεν θιχτηκε το θεμα πυροσβεση. Ουτε συγγενης ειναι μονο γνωστος.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα ηλεκτρολογικα. Αν εχετε να πειτε κατι πανω σε αυτα.

vasilllis
04-12-17, 08:49
Εμείς τι να πούμε;
Βασικά ο ηλεκτρολόγος δεν έχει να πει τίποτα.
Ο μηχανικός που θα φέρει που θα έχει πληρωθεί για την μελέτη(λέμε τώρα) θα δώσει σχέδια για να τραβηχτούν οι ανάλογες γραμμες από τον ηλεκτρολόγο.

antonisfa
04-12-17, 13:57
Υπάρχει τρόπος να είναι νόμιμος και να έχει και τη χρήση της πισίνας χωρίς φυσικά να πληρώνει τπτ έξτρα ή φόρους:glare:

antonisfa
04-12-17, 15:54
Για το κομμάτι το ηλεκτρολογικό και το δωμάτιο/μηχανοστάσιο θα τοποθετήσεις ένα πινακάκι με ενα γεν. διακόπτη γεν. ασφάλεια ΔΔΕ μια ασφάλεια για κινητήρα 1.5 ΗΡ 22κυβ.μ. ένα φωτιστικό με διακόπτη για το μηχ/σιο, ένα χρονοδιακόπτη για τον έλεγχο της αντλίας 14ώρες/24ωρο. Όλα τα υπόλοιπα θα στα ζητήσει εάν έχει τπτ πρόσθετα ο υδραυλικός του.
Τις στατικές μετατροπές θα τις υπολογίσει ο πολ. μηχανικός του.
Ένα φίλτρο άμμου 21-23 κυβ. και ένας χλωριωτής ταμπλετών για χλωρίωση.
Δεν χρειάζονται σκαλοπάτια ή προβολείς μέσα. Θα βάλει μια σκάλα 3 σκαλοπάτια στα ρηχά σημεία (που θα δημιουργήσει) και μια στα βαθιά υπάρχοντα.
Αν θέλεις λεπτομέρειες στείλε μου π.μ.

vasilllis
04-12-17, 18:41
Υπάρχει τρόπος να είναι νόμιμος και να έχει και τη χρήση της πισίνας χωρίς φυσικά να πληρώνει τπτ έξτρα ή φόρους:glare:Χμμμ.
Πες μου που είναι να στείλω έλεγχο να δουμε αν είναι νόμιμος.

antonisfa
04-12-17, 18:55
Χμμμ.
Πες μου που είναι να στείλω έλεγχο να δουμε αν είναι νόμιμος.
Όπου και όποτε θες στη διάθεση των αρχών!! χαχαχα:lool: χεχεχε :001_tongue:

ΥΓ. Το μόνο που θα φαίνεται είναι μια δηλωμένη δεξαμενή σε εξωτερικό χώρο ανοιχτού τύπου που για λόγους υγιεινής το νερό της φιλτράρεται και που χρησιμοποιείται για θεραπευτικούς λόγους!

pstratos
04-12-17, 19:21
Κολυμβητική δεξαμενή ή υδρομασαζ? Το δεύτερο δεν το πιάνει η εφορια

antonisfa
04-12-17, 19:27
Μη πάμε σε υδρομασάζ και του βάζουμε ιδέες γιατί το κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα!
Τώρα με δυό τρία χιλιάρικα καθάρισε.

Πάντως ναι θα μπορούσε να έχει χρήση υδρομασάζ και μάλιστα αντίθετης κολύμβησης που έρχεται άκρως αθλητικό!:laugh:

vasilllis
04-12-17, 23:08
Όπου και όποτε θες στη διάθεση των αρχών!! χαχαχα:lool: χεχεχε :001_tongue:

ΥΓ. Το μόνο που θα φαίνεται είναι μια δηλωμένη δεξαμενή σε εξωτερικό χώρο ανοιχτού τύπου που για λόγους υγιεινής το νερό της φιλτράρεται και που χρησιμοποιείται για θεραπευτικούς λόγους!
δεν ειναι δηλωμενη στην πολεοδομια?τεκμηριο διαβιωσης?πληρωνει?

antonisfa
04-12-17, 23:26
δεν ειναι δηλωμενη στην πολεοδομια?τεκμηριο διαβιωσης?πληρωνει?
Λογικά δηλωμένη θα είναι, ας μας πει

thomastropo
05-12-17, 07:25
Για το κομμάτι το ηλεκτρολογικό και το δωμάτιο/μηχανοστάσιο θα τοποθετήσεις ένα πινακάκι με ενα γεν. διακόπτη γεν. ασφάλεια ΔΔΕ μια ασφάλεια για κινητήρα 1.5 ΗΡ 22κυβ.μ. ένα φωτιστικό με διακόπτη για το μηχ/σιο, ένα χρονοδιακόπτη για τον έλεγχο της αντλίας 14ώρες/24ωρο. Όλα τα υπόλοιπα θα στα ζητήσει εάν έχει τπτ πρόσθετα ο υδραυλικός του.
Τις στατικές μετατροπές θα τις υπολογίσει ο πολ. μηχανικός του.
Ένα φίλτρο άμμου 21-23 κυβ. και ένας χλωριωτής ταμπλετών για χλωρίωση.
Δεν χρειάζονται σκαλοπάτια ή προβολείς μέσα. Θα βάλει μια σκάλα 3 σκαλοπάτια στα ρηχά σημεία (που θα δημιουργήσει) και μια στα βαθιά υπάρχοντα.
Αν θέλεις λεπτομέρειες στείλε μου π.μ.
Ευχαριστω για τις συμβουλες βλεπω δεν ειναι δυσκολα τα ηλεκτρολογικα αν παρει μηχανικο ή και υδραυλικο για την υλοποιηση δεν γνωριζω. Ισως σκεπτεται να τα κανει ο ιδιος, εχει λεει εμπειρια στα υδραυλικα.
Το κομματι με τα οικοδομικα ειναι αρκετα τσουχτερο οικονομικα και εκει κολλαει.
Εκτος απο φωτιστικα στα 12 v βγαινουν και σε αλλες χαμηλες τασεις αυτοι οι προβολεις?
Εχουν καποια ιδιαιτεροτητα οι προβολεις πισινας εκτος απο τη στεγανοτητα τους στο νερο?
Οι μετασχηματιστες ειναι στεγανου τυπου?
Παροχη στην οικια εχει παντως τριφασικη.

thomastropo
08-12-17, 16:35
Ευχαριστω για τις συμβουλες βλεπω δεν ειναι δυσκολα τα ηλεκτρολογικα αν παρει μηχανικο ή και υδραυλικο για την υλοποιηση δεν γνωριζω. Ισως σκεπτεται να τα κανει ο ιδιος, εχει λεει εμπειρια στα υδραυλικα.
Το κομματι με τα οικοδομικα ειναι αρκετα τσουχτερο οικονομικα και εκει κολλαει.
Εκτος απο φωτιστικα στα 12 v βγαινουν και σε αλλες χαμηλες τασεις αυτοι οι προβολεις?
Εχουν καποια ιδιαιτεροτητα οι προβολεις πισινας εκτος απο τη στεγανοτητα τους στο νερο?
Οι μετασχηματιστες ειναι στεγανου τυπου?
Παροχη στην οικια εχει παντως τριφασικη.
Ενημερωση κανεις??
Τι ασφαλειες εχουν στο δευτερευον εχει υπ οψη του κανενας? (στα 12 βολτ)

thomastropo
12-12-17, 15:10
Ενημερωση κανεις??
Τι ασφαλειες εχουν στο δευτερευον εχει υπ οψη του κανενας? (στα 12 βολτ)
Δεχομαι και μαθηματα υδραυλικων για πισινες αν προσφερεται κανεις!:001_tongue:

Αντε να γινουμε και υδραυλικοι, εχουν παντα περαση.
Τα ηλεκτρολογικα τους τα βρισκουμε στην πορεια.... Εχω καποιες προτασεις για ανακατασκευη ηλεκτρολογικων σε μηχανοστασιο πισινας απο τεχνικο γραφειο. Με μπουσουλα τις παλιες εγκαταστασεις μπορω να φτιαξω τις καινουργιες,
Ο νεος γενικος πινακας θα περιλαμβανει και ελεγχο των φωτων της απο την οικια και απο τον εξωτερικο χωρο.

antonisfa
12-12-17, 23:04
Δεχομαι και μαθηματα υδραυλικων για πισινες αν προσφερεται κανεις!:001_tongue:

Αντε να γινουμε και υδραυλικοι, εχουν παντα περαση.
Τα ηλεκτρολογικα τους τα βρισκουμε στην πορεια.... Εχω καποιες προτασεις για ανακατασκευη ηλεκτρολογικων σε μηχανοστασιο πισινας απο τεχνικο γραφειο. Με μπουσουλα τις παλιες εγκαταστασεις μπορω να φτιαξω τις καινουργιες,
Ο νεος γενικος πινακας θα περιλαμβανει και ελεγχο των φωτων της απο την οικια και απο τον εξωτερικο χωρο.
Εγώ ψάχνω καιρό για ένα βοηθό για τα υδραυλικά/ηλεκτρικά σε πισίνες (όταν παρουσιαστεί δουλειά -δεν έχει εδώ και 3 χρόνια!...) ενδιαφέρεσαι?
Πιο πιθανό μέρος για κατασκευή είναι η Μύκονος. Μαζεύεις τα μπογαλάκια σου ξεχνάς γυναίκα - παιδιά - συγγενείς και βάζεις πλώρη να μάθεις το αντικείμενο.

thomastropo
19-12-17, 00:25
Εγώ ψάχνω καιρό για ένα βοηθό για τα υδραυλικά/ηλεκτρικά σε πισίνες (όταν παρουσιαστεί δουλειά -δεν έχει εδώ και 3 χρόνια!...) ενδιαφέρεσαι?
Πιο πιθανό μέρος για κατασκευή είναι η Μύκονος. Μαζεύεις τα μπογαλάκια σου ξεχνάς γυναίκα - παιδιά - συγγενείς και βάζεις πλώρη να μάθεις το αντικείμενο.
Λιγο δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο!
Αρκει να υπαρχουν δουλειες στο μελλον, αλλα με αυτους που μπλεξαμε ουτε το 2025 θα υπαρξουν!!
Ωραια η Μυκονος μου αρεσει η παραλια της παραγκας γινεται μεγαλος χαβαλες:laugh:

antonisfa
28-12-17, 20:20
Λιγο δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο!
Αρκει να υπαρχουν δουλειες στο μελλον, αλλα με αυτους που μπλεξαμε ουτε το 2025 θα υπαρξουν!!
Ωραια η Μυκονος μου αρεσει η παραλια της παραγκας γινεται μεγαλος χαβαλες:laugh:
Κάτσε να ανοίξουν οι μέρες να μπει ο Μάρτης και θα ψάχνουν για πισινάδες σαν τα σαλιγκάρια! Που να φέρουν από Αθήνα δεν τους συμφέρει....τους τα παίρνουν διπλά και από δουλειά όλο πασαλλείματα. Λάχα λάχα να τελειώσουν τη δουλειά να πάνε σ άλλη (αν υπάρξει άλλη)

thomastropo
06-01-18, 14:57
Ακυρο ολα !
Την εκανε εσωτερικη, εχτισε μεγαλο χωρο επανω και γυρω απο αυτην... Θα βαλει υδρομασαζ για ασκηση και ενα χτιστο σπα για ποδολουτρα!!
Ρε παιδια εχει ασχοληθει κανεις με σπα? Θα μου δωσουν σχεδια φυσικα αλλα να δω και τι φορτια θα εχω.

thomastropo
11-01-18, 01:39
Για ενημερωση του θεματος και μονο αναφερω πως οι προβολεις εχουν ταση 12 βολτ δεν βρηκα σε 24 παρολο που αυτη η αποψη υποστηριζοταν απο αλλο μελος σε αλλο θεμα, 300βατ και οι ασφαλειες που αναχωρουν απο κιβωτιο μ/στη 220/12 ειναι 35Α για καθε προβολεα.
Οποτε θα εχω παροχικα προς τα κουτια διακλαδωσης 6αρια ΝΥΥ καλωδια και τα πρασινα σιλικονουχα καλωδια που δινει ο κατασκευαστης για τις λαμπες τους ειναι 4αρια. Ελπιζω να ειναι οι φωλιες με σωστους στυπιοθληπτες για να μην εχω τιποτα διαρροες. Τα καλωδια θα περαστουν μεσα σε σπιραλ και θα μπουν μεσα σε μπετον. Πως θα γινει η τοποθετηση τους αναρρωτιεμαι γιατι αν στο μελλον χρειαστει καμια αντικατασταση τους αντε να περασεουν αλλα.
Ενα αλλο που σκεφτομαι ειναι αντι να περαστουν σε σπιραλ μηπως καλυτερα να τα βαλω ανα ομαδες μεσα σε πλαστικες σωληνες αποχετευσης και να κολλησω με κολλα pvc ανοιχτες γωνιες και να περασω και κανα οδηγο συρμα ή καλωδια μονοκλωνα για μελλοντικα περασματα.
Εδω προκυπτει η απορια που θα καταληγει η σωληνα η πλαστικη και πως θα βγαινουν τα καλωδια απο μεσα για να πηγαινει το καθενα στον προορισμο του:001_unsure:
Σε πινακα ή σε μεγαλο κουτι διακλαδωσης σε εξωτερικο χωρο? Εκει θα φαινεται ξεκαρφωτο οτι και να μπει στον περιβαλοντα χωρο της πισινας...

antonisfa
11-01-18, 16:27
Για ενημερωση του θεματος και μονο αναφερω πως οι προβολεις εχουν ταση 12 βολτ δεν βρηκα σε 24 παρολο που αυτη η αποψη υποστηριζοταν απο αλλο μελος σε αλλο θεμα, 300βατ και οι ασφαλειες που αναχωρουν απο κιβωτιο μ/στη 220/12 ειναι 35Α για καθε προβολεα.
Οποτε θα εχω παροχικα προς τα κουτια διακλαδωσης 6αρια ΝΥΥ καλωδια και τα πρασινα σιλικονουχα καλωδια που δινει ο κατασκευαστης για τις λαμπες τους ειναι 4αρια. Ελπιζω να ειναι οι φωλιες με σωστους στυπιοθληπτες για να μην εχω τιποτα διαρροες. Τα καλωδια θα περαστουν μεσα σε σπιραλ και θα μπουν μεσα σε μπετον. Πως θα γινει η τοποθετηση τους αναρρωτιεμαι γιατι αν στο μελλον χρειαστει καμια αντικατασταση τους αντε να περασεουν αλλα.
Ενα αλλο που σκεφτομαι ειναι αντι να περαστουν σε σπιραλ μηπως καλυτερα να τα βαλω ανα ομαδες μεσα σε πλαστικες σωληνες αποχετευσης και να κολλησω με κολλα pvc ανοιχτες γωνιες και να περασω και κανα οδηγο συρμα ή καλωδια μονοκλωνα για μελλοντικα περασματα.
Εδω προκυπτει η απορια που θα καταληγει η σωληνα η πλαστικη και πως θα βγαινουν τα καλωδια απο μεσα για να πηγαινει το καθενα στον προορισμο του:001_unsure:
Σε πινακα ή σε μεγαλο κουτι διακλαδωσης σε εξωτερικο χωρο? Εκει θα φαινεται ξεκαρφωτο οτι και να μπει στον περιβαλοντα χωρο της πισινας...
Έτσι! Όταν ψάχνεις βρίσκεις:001_smile:
Καλύτερα να μαζεύονται σε κάποιο επίτοιχο μεγάλο κουτί στον περιβάλλοντα χώρο και από κει να γίνεται διανομή προς τα στεγανά επιδαπέδια κουτιά των προβολέων.

thomastropo
14-01-18, 01:24
Θα πρεπει να βρω καποιο κρυφο σημειο να βαλω το σημειο των διακλαδωσεων. Ισως να το συνδυασω με καποιο πιλαρ που εχω σκοπο να βαλω για τα εξωτερικα φωτα....γιατι μου ζητανε χειρισμους απο πολλαπλα σημεια για ομαδες φωτων.
Αν τελικα βαλουν στη μελετη και αντλια θερμοτητας τοτε θα πρεπει να γινει επαυξηση στην παροχη και να εχω αλλαγες και σε γεν. πινακα. Η 3Χ63 δεν θα φτανει ουτε για δειγμα

antonisfa
28-01-18, 08:27
Αν τελικα βαλουν στη μελετη και αντλια θερμοτητας τοτε θα πρεπει να γινει επαυξηση στην παροχη και να εχω αλλαγες και σε γεν. πινακα. Η 3Χ63 δεν θα φτανει ουτε για δειγμα
Αν δεν βάλουν αντλία θερμότητας και το αφήσουν για μετά (γιατί συνήθως έτσι κάνουν όταν ακούσουν το πρόσθετο κόστος) τότε υποχρεωτικά να αφήσουν αναμονές σε σωληνώσεις (έξοδος φίλτρων ανακυκλοφορίας - by pass) και εσύ στον πίνακα μια ασφάλεια 3Χ25 για την παροχή της. Έτσι θα είσαι έτοιμος να συνδέσεις.
Όσο για τα εξωτερικά φώτα βάλε ξεχωριστούς ΔΔΕ 16Α σε κάθε γραμμή σε μοιρασμένα φορτία να ξέρεις τι σου γίνεται.

thomastropo
29-01-18, 17:45
Για τα υδραυλικα ας το ξερει ο ιδιοκτητης και στα δικα μου ειμαι οκ εβαλα ηδη μια τριπολικη σε αναμονη για την αντλ. θερμοτητας.