PDA

Επιστροφή στο Forum : πόση ώρα ανάβουν οι λάμπες



zoran
04-12-17, 02:09
Υπάρχει συσκευή που να μπορεί να μου μετράει την ακριβή διάρκεια του πόσες ώρες ανάβουν συκεκριμένες λάμπες του σπιτιού μου; Π.χ. θέλω να δω την πράξη πόσες ώρες ανάβουν τα φώτα στις σκάλες που είναι με timer και αναβοσβήνουν κάθε φορά που κάποιος τις ανάβει για να ανέβει τις σκάλες κλπ. Άραγε υπάρχει συσκευή που να μπαίνει για παράδειγμα στο ντουί της λάμπας και να καταγράφει τον χρόνο των άναψε/σβήσε;

KATSO001
04-12-17, 03:01
Υπαρχει ωρομετρητης ραγας. http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=4693

zoran
04-12-17, 08:32
Αν και το link δεν λειτουργεί, δεν θέλω κάτι που να μπαίνει στη ράγα γιατί είναι διαδικασία να το βάζω στον πίνακα. Θέλω κάτι που να μπαίνει κ να βγαίνει και μου φτάνει μόνο σε μια λάμπα, το σύνολο απλά θα το υπολογίσω. Π.χ εάν μπορώ να το βάζω σε ένα ντουί, τη συνολική κατανάλωση θα μπορώ απλά να την υπολογίζω με μια πρόσθεση.

kioan
04-12-17, 10:36
Η πιο απλή λύση είναι με έναν ωρομετρητή 230V από αυτούς που χρησιμοποιούνται σε αυτονομία θέρμανσης κλπ (θα τους βρεις ως ωρομετρητές πίνακα/πόρτας). Υπάρχουν ορισμένοι οι οποίοι είναι αρκετά μαζεμένοι σε μέγεθος.
Τον συνδέεις σε παραλληλία με το ντουί της λάμπας και είσαι έτοιμος.

zoran
04-12-17, 10:53
Μπορείς να ποστάρεις κανά link τέτοιου ωρομετρητή για να καταλάβω καλύτερα;

moutoulos
04-12-17, 11:05
Ο Kioan φαντάζομαι αυτούς εννοεί.
https://www.skroutz.gr/c/1195/pinakes-reumatos.html?from=catspan&keyphrase=%CE%A9%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF% 81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82

JOUN
04-12-17, 13:17
Με λιγα λογια αυτο που θελεις δεν υπαρχει οπως το φανταζεσαι..
Επισης επειδη φανταζομαι ψαχνεσαι να βρεις γιατι σου ηρθε αυξημενος λογαριασμος, να σου πω οτι απο ολες τις συσκευες του σπιτιου οι λαμπες επιβαρυνουν το λιγοτερο..

zoran
04-12-17, 14:02
Θέλω να δω, τι κατανάλωση έχω τώρα και τι θα έχω μετά εάν αλλάξω τις λάμπες κ βάλω led. Αλλά για να γίνει αυτό, θέλω να υπολογίσω το χρόνο που μένουν αναμένες για να έχω μια εικόνα πραγματικής κατανάλωσης.

antonisfa
04-12-17, 14:12
Δεν χρειάζεσαι ωρομετρητή για να βλέπεις τι καταναλώνεις, θέλεις μετρητή ενέργειας να βλέπεις την κατανάλωση απευθείας σε Kwh.
https://marketnet.gr/gr/%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%8C%C E%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/890-ecosavers-energy-meter-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%C F%82-%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%89%C F%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%8E%CE%BD.h tml

JOUN
04-12-17, 14:14
Το καταλαβα τι θελεις και σου λεω οτι οι λαμπες επιδρουν πολυ λιγο στον λογαριασμο σε σχεση με :θερμοσιφωνο,πλυντηριο κουζινα κλιματιστικο κλπ κλπ..
Οταν σου καιγεται μια λαμπα βαζε led(μην αλλαζεις τις παλιες πριν καουν) και μην το ψαχνεις να μετρησεις το πριν και μετα ..

JOUN
04-12-17, 14:15
Δεν χρειάζεσαι ωρομετρητή για να βλέπεις τι καταναλώνεις, θέλεις μετρητή ενέργειας να βλέπεις την κατανάλωση απευθείας σε Kwh.
https://marketnet.gr/gr/%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%8C%C E%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/890-ecosavers-energy-meter-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%C F%82-%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%89%C F%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%8E%CE%BD.h tml
Ναι Αντωνη αλλα θελει μονο για τις λαμπες..

antonisfa
04-12-17, 14:21
Ναι Αντωνη αλλα θελει μονο για τις λαμπες..
Nαι τώρα είδα όλα τα ποστ
Κάθε λάμπα και μετρητής δεν είναι λύση.....ούτε τα φώτα ανάβουν με την ίδια συχνότητα κάθε μέρα.
Πρέπει να βρεθεί άλλη παράμετρος συνολικής ημερήσιας κατανάλωσης δε σου κάνει?

JOUN
04-12-17, 14:27
Γιαυτο λεω δεν αξιζει η φασαρια..

mikemtb
04-12-17, 14:44
Θέλω να δω, τι κατανάλωση έχω τώρα και τι θα έχω μετά εάν αλλάξω τις λάμπες κ βάλω led. Αλλά για να γίνει αυτό, θέλω να υπολογίσω το χρόνο που μένουν αναμένες για να έχω μια εικόνα πραγματικής κατανάλωσης.
Αν έχεις πυρακτώσεως τότε είσαι 8 φορές κάτω!
Αλλά αφού είναι κλιμακοστασιο έτσι και βάλεις led, δεν θα κάνεις ΠΟΤΈ απόσβεση

via Tapatalk

haris_216
04-12-17, 15:35
Αν έχεις πυρακτώσεως τότε είσαι 8 φορές κάτω!
Αλλά αφού είναι κλιμακοστασιο έτσι και βάλεις led, δεν θα κάνεις ΠΟΤΈ απόσβεση

via Tapatalk

Έτσι ακριβώς.
Και λίγο πιο γενικά μιλώντας, αν κάποιος μας χαρίσει τις led λάμπες (και άρα δεν υπάρχει αρχική οικονομική επιβάρυνση) τότε ναι έχει νόημα η εξοικονόμηση ενέργειας (σε οικονομικό επίπεδο πάντα).
Αν όμως κάποιος πάει απλά και πετάξει τις παλιές και τις αντικαταστήσει με led, το κόστος (ειδικά αν δεν πάμε σε "κινεζιές" λύσεις) δύσκολα θα αποσβεστεί από την εξοικονόμηση που γίνεται στην διάρκεια ζωής της λάμπας

ΥΓ Μιλώντας για όφελος αναφέρομαι πάντα στο οικονομικό αφού το οικολογικό είναι δεδομένο σε κάθε περίπτωση

sotron1
04-12-17, 17:29
Βγάλε την λάμπα, πάρε ένα μετρητή κατανάλωσής, σύνδεσε την λάμπα με ένα ντουί ή φωτιστικό. Μέτρα πόσα λεπτά μένουν τα φώτα στο κλιμακοστάσιο αναμμένα.

Ανάβεις την λάμπα σου, βλέπεις την κατανάλωσή σου για τα ίδια λεπτά στην οθονίτσα. Οπότε έχεις χρόνο, κατανάλωση και βγάζεις το αποτέλεσμα.

Υπολογίζεις και πόσες λάμπες έχεις και βγάζεις το σύνολο, αρκεί να είναι ίδια Βατ.

Το πιο απλό.

zoran
04-12-17, 17:36
Βγάλε την λάμπα, πάρε ένα μετρητή κατανάλωσής, σύνδεσε την λάμπα με ένα ντουί ή φωτιστικό. Μέτρα πόσα λεπτά μένουν τα φώτα στο κλιμακοστάσιο αναμμένα.

Ανάβεις την λάμπα σου, βλέπεις την κατανάλωσή σου για τα ίδια λεπτά στην οθονίτσα. Οπότε έχεις χρόνο, κατανάλωση και βγάζεις το αποτέλεσμα.

Υπολογίζεις και πόσες λάμπες έχεις και βγάζεις το σύνολο, αρκεί να είναι ίδια Βατ.

Το πιο απλό.
Το πρόβλημα δεν είναι η κατανάλωση αλλά ο χρόνος που ανάβουν οι λάμπες... αυτό θέλω να υπολογίσω, το χρόνο!

zoran
04-12-17, 18:04
Το καταλαβα τι θελεις και σου λεω οτι οι λαμπες επιδρουν πολυ λιγο στον λογαριασμο σε σχεση με :θερμοσιφωνο,πλυντηριο κουζινα κλιματιστικο κλπ κλπ..Το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλά δεν υπάρχουν θερμοσίφωνες/κλιματιστικά/πλυντήρια/κουζίνες κλπ τα μόνα που επιδρούν την κατανάλωση που θέλω να ελέγξω είναι καμιά 50αριά λάμπες με timer, τρείς γκαραζόπορτες και ένα ασανσέρ! Κατάλαβες; ;-)

KATSO001
04-12-17, 18:55
Το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλά δεν υπάρχουν θερμοσίφωνες/κλιματιστικά/πλυντήρια/κουζίνες κλπ τα μόνα που επιδρούν την κατανάλωση που θέλω να ελέγξω είναι καμιά 50αριά λάμπες με timer, τρείς γκαραζόπορτες και ένα ασανσέρ! Κατάλαβες; ;-)

Βάλε από ένα μετρητή σε κάθε λάμπα, σύνολο 50 μετρητές για να κάνεις ανάλυση κόστους-ωφέλειας η οποία ανάλυση θα σου κοστίσει 10 φορές την ετήσια απόσβεση που θα έχεις με τις λάμπες led...:lool: Καλά δεν ξέρεις κατά προσέγγιση πόσες ώρες αναβουν οι λάμπες και με τα watt να υπολογίσεις στο περίπου σε ποσο χρόνο θα κάνεις απόσβεση;

antonisfa
04-12-17, 19:04
Βάλε από ένα μετρητή σε κάθε λάμπα, σύνολο 50 μετρητές για να κάνεις ανάλυση κόστους-ωφέλειας η οποία ανάλυση θα σου κοστίσει 10 φορές την ετήσια απόσβεση που θα έχεις με τις λάμπες led...:lool: Καλά δεν ξέρεις κατά προσέγγιση πόσες ώρες αναβουν οι λάμπες και με τα watt να υπολογίσεις στο περίπου σε ποσο χρόνο θα κάνεις απόσβεση;
Έλα ντε!:laugh:

JOUN
04-12-17, 19:15
Το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλά δεν υπάρχουν θερμοσίφωνες/κλιματιστικά/πλυντήρια/κουζίνες κλπ τα μόνα που επιδρούν την κατανάλωση που θέλω να ελέγξω είναι καμιά 50αριά λάμπες με timer, τρείς γκαραζόπορτες και ένα ασανσέρ! Κατάλαβες; ;-)
Tωρα προσεξα τι εγραψες στην αρχη..Δεν υπαρχει λογος να κανεις μπερδεμενες ιστοριες,εδω εισαι:https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=7282
Το βαζεις αυτο στον πινακα και ξερεις ακριβως ποσες KWh εκαψες..Κανεις και εναν πολλαπλασιασμο με 20 λεπτα την μια κιλοβατωρα(χοντρικα) και ξερεις που βρισκεσαι..

Παντως αν μιλαμε για κλιμακοστασιο(λεω αν) οπως σου ειπανε παραπανω δεν θα κανεις ποτε αποσβεση.

pstratos
04-12-17, 19:24
Αυτά που αναφέρεις παίρνουν από τον ίδιο πίνακα που δίνει και στις αποθήκες ? :wiink: Μην ξεχάσεις λεβητοστάσιο και αντλίες αποστράγγισης!

zoran
04-12-17, 19:28
Αυτά που αναφέρεις παίρνουν από τον ίδιο πίνακα που δίνει και στις αποθήκες ? :wiink: Μην ξεχάσεις λεβητοστάσιο και αντλίες αποστράγγισης!Καλά που μου τα θύμισες κι αυτά!

zoran
04-12-17, 19:31
Βάλε από ένα μετρητή σε κάθε λάμπα, σύνολο 50 μετρητές για να κάνεις ανάλυση κόστους-ωφέλειας η οποία ανάλυση θα σου κοστίσει 10 φορές την ετήσια απόσβεση που θα έχεις με τις λάμπες led...:lool: Καλά δεν ξέρεις κατά προσέγγιση πόσες ώρες αναβουν οι λάμπες και με τα watt να υπολογίσεις στο περίπου σε ποσο χρόνο θα κάνεις απόσβεση;Τι μετρητή μπορώ να βάλω σε κάθε λάμπα; Δεν κατάλαβα.
Όσο για το πόσες ώρες ανάβουν κατά προσέγιση οι λάμπες πως να το ξέρω εάν πρόκειται για κλιμακοστάσιο και γκαράζ; Εσύ πως θα το ήξερες;

Κυριακίδης
04-12-17, 20:14
https://www.alibaba.com/product-detail/TMC7MT-24-48mm-Panel-small-Industrial_60565427307.html
https://www.ebay.com/itm/New-220V-Digital-Cumulative-Time-Counter-Resetable-Timer-Count-Working-Hour-/351815765876

zoran
04-12-17, 20:25
Aυτά υποθέτω πως μπαίνουνε στον πίνακα. Άραγε αντίστοιχα που να μπαίνουν σε ένα ντουί υπάρχουν; Θα το έβαζα πάνω σε μία λάμπα και μετά θα υπολόγιζα για όλες τις λάμπες.

Κυριακίδης
04-12-17, 20:29
Θα το έβαζα πάνω σε μία λάμπα
Θα σε περάσουν για τζιχάντ που προσπαθεί να βάλει ωρολογιακή υποτίθεται βόμβα .:scared:

KATSO001
04-12-17, 20:35
Τι μετρητή μπορώ να βάλω σε κάθε λάμπα; Δεν κατάλαβα.
Όσο για το πόσες ώρες ανάβουν κατά προσέγιση οι λάμπες πως να το ξέρω εάν πρόκειται για κλιμακοστάσιο και γκαράζ; Εσύ πως θα το ήξερες;

Θα μετραγα τις συνολικες kWh για ενα ορισμενο χρονικο διαστημα. Μετα θα εβλεπα τα συνολικα watt τωρα, θα υπολογιζα τα συνολικα watt μετα τις αλλαγες που σκοπευω να κανω, και με απλη μεθοδο των τριων θα υπολογιζα την αναμενομενη νεα καταναλωση σε kWh και αρα το ωφελος σε € ανα λογαριασμο ηλ. Ρευμ...

JOUN
04-12-17, 20:38
Αυτο που σου εδειξα γιατι δεν σου κανει;

zoran
04-12-17, 20:55
Αυτο που σου εδειξα γιατι δεν σου κανει;Σε ευχαριστώ φίλε αλλά δεν μου κάνει γιατί αυτό θα μου δείξει την κατανάλωση κατόπιν εορτής. Το θέμα είναι να καταφέρω υπολογίσω το χρόνο που ανάβουν τουλάχιστον κατά μέσο όρο. Έτσι θα υπολογίσω το πόσο καίνε πριν και μετά την αλλαγή σε led.

KATSO001
04-12-17, 21:05
Σε ευχαριστώ φίλε αλλά δεν μου κάνει γιατί αυτό θα μου δείξει την κατανάλωση κατόπιν εορτής. Το θέμα είναι να καταφέρω υπολογίσω το χρόνο που ανάβουν τουλάχιστον κατά μέσο όρο. Έτσι θα υπολογίσω το πόσο καίνε πριν και μετά την αλλαγή σε led.
Τι εννοεις «κατοπιν εορτης»; Τωρα δεν μπορεις να μετρησεις ποσες kWh καινε;

JOUN
04-12-17, 21:57
Nα σου πω πως το σκεφτομαι:Μετρας την καταναλωση για ενα 24ωρο.Σου δειχνει ας πουμε 5KWh.Κανεις μια γυρα μετρας και προσθετεις τα watt απο ολες τις λαμπες, ας πουμε οτι ειναι 50 κομματια επι 40w η καθε λαμπα βγαινουν 2Kw.Κανεις την διαιρεση και βρισκεις οτι εχουν δουλεψει για 2.5 ωρες..
Απο εκει δες ποσο θα καψεις αν αλλαξεις ολες τις λαμπες με led και αν σε συμφαιρει σκεφτομενος βεβαια κα το αρχικο κοστος αγορας των led..
Τα υπολοιπα γκαραζοπορτες κλπ δεν αλλαζουν ιδιαιτερα(εως καθολου) το αποτελεσμα..

zoran
04-12-17, 22:34
Δεν ξέρω, ήθελα ακρίβεια και γιαυτό έψαχνα μπας κ υπήρχε κάποιος χρονομετρητής που να μπορεί να προσαρμόζεται σε συγκεκριμένες συσκευές της επιλογής μου πχ. μια λάμπα, μια γκαραζόπορτα, το λέβητα, το ασανσέρ κλπ. Εκεί θα έβλεπα πόσες ώρες ακριβώς δουλεύουν καθημερινά, θα έβγαζα έναν μέσο όρο λειτουργίας και μετά με την ονομαστική τους κατανάλωση θα έβγαζα έναν μέσο όρο κατανάλωσης. Κι έτσι, όλα θα ήτανε απλά κι ωραία, θα ήξερα ακριβώς πόσο καταναλώνει το κάθετι κ αντίστοιχα θα έπαιρνα τα μέτρα μου.

KATSO001
05-12-17, 05:59
Εχεις καταλαβει οτι ειναι πιο ακριβες πιο απλο και πιο ευκολο να μετρησεις την συνολικη καταναλωση σε kWh απο τον χρονο λειτουργιας;:thinking:

zoran
05-12-17, 09:14
Εχεις καταλαβει οτι ειναι πιο ακριβες πιο απλο και πιο ευκολο να μετρησεις την συνολικη καταναλωση σε kWh απο τον χρονο λειτουργιας;:thinking:Mα όπως είπα, τότε θα είναι κατόπιν εορτής, δηλαδή μετά που θα έχω δαπανήσει λεφτά για να αγοράσω/αλλάξω όλες τις λάμπες σε led. Εάν έβρισκα όμως μόνο το χρόνο λειτουργίας θα μπορούσα να υπολογίσω πόσο θα καίγανε οι led!

KATSO001
05-12-17, 09:25
Mα όπως είπα, τότε θα είναι κατόπιν εορτής, δηλαδή μετά που θα έχω δαπανήσει λεφτά για να αγοράσω/αλλάξω όλες τις λάμπες σε led. Εάν έβρισκα όμως μόνο το χρόνο λειτουργίας θα μπορούσα να υπολογίσω πόσο θα καίγανε οι led!

Μα αν μετρήσεις τώρα την κατανάλωση και ξέρεις και τα watt μπορείς άνετα να υπολογίσεις πόσο θα είναι η κατανάλωση με τις νέες λάμπες Led, υπολογίζοντας τα νέα ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ watt που θα έχεις με τΙς λαμπες led...

rama
05-12-17, 10:05
dont feed the troll

zoran
05-12-17, 10:53
Μα αν μετρήσεις τώρα την κατανάλωση και ξέρεις και τα watt μπορείς άνετα να υπολογίσεις πόσο θα είναι η κατανάλωση με τις νέες λάμπες Led, υπολογίζοντας τα νέα ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ watt που θα έχεις με τΙς λαμπες led...Η κατανάλωση όμως που θα μετρήσω δεν θα είναι μαζί με συσκευές (ασανσέρ, λέβητας κλπ κλπ) που θα μπερδεύουν το νούμερο αυτό;

KATSO001
05-12-17, 11:06
Η κατανάλωση όμως που θα μετρήσω δεν θα είναι μαζί με συσκευές (ασανσέρ, λέβητας κλπ κλπ) που θα μπερδεύουν το νούμερο αυτό;

Το ασανσέρ και ο λέβητας σίγουρα έχουν δικές τους ξεχωριστές ασφάλειες. θα πάρεις έναν μετρητή ράγας και θα συνδέσεις πάνω του ΜΟΝΟ τα κυκλώματα (τις ασφάλειες που πάνε στις λάμπες) που σε ενδιαφέρει να μετράει...
ΠΡΟΣΟΧΗ: O μετρητής θα πρέπει να μπορεί να "καλύψει" τα αμπερ που θα είναι όλες οι λάμπες μαζί.

thomastropo
05-12-17, 11:18
Συγκεντρωσε ολα τα κυκλωματα φωτισμου που εχεις στον πινακα και βαλε ενα μονο μετρητη για να βρεις το χρονο λειτουργιας.

Προσπαθησε αυτο να υλοποιησεις και μονο αυτο, ψαξε τροπο να το κανεις. Θέλει δουλεια

kioan
05-12-17, 11:27
Άραγε υπάρχει συσκευή που να μπαίνει για παράδειγμα στο ντουί της λάμπας και να καταγράφει τον χρόνο των άναψε/σβήσε;

Πάρε έναν ωρομετρητή σαν αυτούς που ανέφερα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=90739&p=825975&viewfull=1#post825975) και συνέδεσέ τον σε παραλληλία στο καλώδιο στο μέσο ενός μετατροπέα σαν αυτόν (υπάρχουν σε διάφορα μήκη (https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=e27+lamp+extension)):

https://i.imgur.com/ajrSUrn.png


Έτσι ούτε το ντουί θα πάει χαμένο, καθώς θα μπορείς να βιδώσεις από κάτω κανονικά την λάμπα σου και να ανάβει, αλλά και τις ώρες λειτουργίας της θα μπορείς να καταγράφεις.

moutoulos
07-12-17, 09:26
Ή πάρε ένα Dual E27 (https://www.sklavounos.gr/antaptoras-gia-ntoyi-e27-se-2-e27-telco) και στο άλλο κενό E27 βάλε (με λίγη πατέντα) τον ωρομετρητή με απλό
ντουι απο E27 > σε οτι να'ναι. Αναφέρω για ντουί, απλά για να μην χαλάσεις τον Dual E27 Adapter.
Αν και στον ίδιο (Dual) βάζεις τον ωρομετρητή.

Απλά και αυτή είναι μια λύση, για να μην "χάσεις" την λάμπα στο συγκεκριμλενο σημείο, που θα το
τοποθετήσεις τον ωρομετρητή.

thomastropo
08-12-17, 16:34
Τι εκανες ??.....................:confused1:

sotron1
08-12-17, 17:26
[/QUOTE]=Τι εκανες ??.....................:confused1:[/QUOTE]

Τα παράτησε. :lool:

IRF
15-03-20, 08:07
Π.χ. θέλω να δω την πράξη πόσες ώρες ανάβουν τα φώτα στις σκάλες που είναι με timer και αναβοσβήνουν κάθε φορά που κάποιος τις ανάβει για να ανέβει τις σκάλες κλπ.
Για κοινόχρηστα φώτα μιλάμε φαντάζομαι; Μείωσε το χρόνο του timer κλιμακοστασίου στο ελάχιστο να τελειώνεις.Πρόσεξε το φώτα που μπορεί να μένουν ανοικτά συνέχεια π.χ. σε κάποιο υπόγειο-πυλωτή.Τι συνολική κατανάλωση κοινόχρηστου ρεύματος έχετε; για οικοδομή πόσων ατόμων-ορόφων; να καταλάβουμε αν είναι φυσιολογική ή κάποιος σύνδεσε τίποτα στο κοινόχρηστο ρεύμα και τραβάει; Είδες ξαφνική αύξηση λογαριασμού; σε σχέση με παλιούς; Επίσης αν βάλεις ωρομετρητή με παράκαμψη βιδωτή εξωτερικό, που να φαίνεται σε κοινόχρηστο χώρο, μπορεί και να τον αφαιρέσουν.

selectronic
15-03-20, 08:14
https://themindofevermore.files.wordpress.com/2014/04/zombiehand.jpg

thomasgree
15-03-20, 12:57
Ισως ειναι καλο να φερνουμε στο προσκηνιο θεματα που δεν εχουν απαντηθει ή εξαντληθει και που για λογους π.χ. δεν υπαρχουν "νεα" θεματα ή βρισκει καποιος ενδιαφερον σε αυτα. Ή κατα την αποψη των συντονιστων να βγαλουν μια λιστα με τα υποψηφια παλια θεματα προς συζητηση