PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση μπουκαλιού



info@kalarakis.com
04-12-17, 14:59
Πώς μπορούμε να κάνουμε αναγνώριση ότι από μια σωλήνα μέσα πέρασε ένα μπουκάλι πλαστικό ή ένα γυάλινο?
Όπως αυτά που έχουν στα super market για να πέρνουν πίσω τα γυάλινα ή πλαστικά μπουκάλια
Υπάρχει έτοιμος αισθητήρας?

kioan
04-12-17, 15:11
Είτε μέσω κάποιας οπτικής δέσμης που θα διακόπτεται όταν περνάει το μπουκάλι από το συγκεκριμένο σημείο, είτε με κάποιο microswitch από αυτά με τη μεγάλη λάμα που χρησιμοποιούνται ως limit switches και το οποίο θα ενεργοποιείται όταν περνάει το μπουκάλι.

Eximnos
04-12-17, 16:06
Ωραίο θέμα... Είμαι περίεργος να ακούσω ιδέες... Ίσως με το αν παραμορφώνεται το μπουκάλι ή όχι... ίσως με το βάρος...

Edit...
Ίσως με ένα καρούλι που πιέζει το μπουκάλι που περνάει, αν το παραμορφώσει είναι πλαστικό αν όχι είναι γυάλινο...

gf
04-12-17, 16:52
Ψαξε για capacitive sensor.

giannakis1983
04-12-17, 18:10
Θα υπάρχει ενα σφυράκι που θα χτυπάει τα μπουκάλια .Αν σπάσει θα ειναι γυάλινο, αν οχι πλαστικό...:lool:

Πέρα από την πλάκα το πιο έυκολο θα ήταν με το βάρος .
Βάζεις το μπουκάκι στην σωλήνα και πέφτει σε ένα αξονάκι που υπάρχει μέσα σε αυτή.
Αυτό θα εχει ενα ελλατήριο σαν αντιρίδα που ανάλογα το βάρος θα αφήνει να πέσει το μπουκάλι στα γυάλινα.
Μπορείς να ρυθμήζεις την έλξη του ελατηρίου για να το επυθημητό βάρος που θα αφήνει να πέσει.
Μετά αν ειναι πλαστικό και κάτσει επάνω στο αξονάκι μέ ενα κόψιμμο στον σωλήνα θα το σπρώχνει στο δοχέιο συλλογής των πλαστικών.

Ενα αλλο σύστημα ειναι να μπαίνουν σε ενα διάδρομο και με πίεση αέρα να πετάει μονο τα ελαφριά πλαστικά και τα βαριά να μένουν απάνω.

Αυτά ομως προυποθέτουν τα πλαστικά μπουκάλια να είναι άδεια.

gsmaster
04-12-17, 18:20
Θα υπάρχει ενα σφυράκι που θα χτυπάει τα μπουκάλια .Αν σπάσει θα ειναι γυάλινο, αν οχι πλαστικό...:lool:
....

Δανείζομαι την ιδέα του σφυριού, αλλά να μην τα σπάει τα μπουκάλια, αλλά να τα χτυπάει τόσο ώστε με ένα μικρόφωνο να καταλαβαίνει αν χτύπησε σε γυαλί ή πλαστικό.

Άλλη λύση είναι ένα έμβολο αέρος, το οποίο θα κατεβαίνει παράλληλα με ένα encoder (ή ποτενσιόμετρο) και θα προσπαθεί να συμπιέσει το μπουκάλι. Αν αυτό συμπιέζεται έστω και λίγο είναι πλαστικό, αλλιώς γυάλινο. κάτι παρόμοιο είπε και καποιος παραπάνω με ροδάκι.

aktis
04-12-17, 20:16
Αυτά που έχει ο Βασιλόπουλος εχουν barcode scanner . Και γυάλινο να είναι , αν δεν είναι περασμένο στη λίστα με τα έγκυρα ... βγάζει άκυρο.
Ανάλογα την μάρκα σου επιστρέφει διαφορετικό ποσό για τη φιάλη

Giwrgos 2
04-12-17, 22:28
ίσως μέσω της διάθλασης : το πλαστικό έχει άλλο δείκτη διάθλασης από τι το γυάλινο : μια ακτίνα που θα διαθλάται μέσα από το γυαλί θα έχει έχει διαφορετική κατεύθυνση από τι μέσω ενός άλλου υλικού, όπως το πλαστικό : όταν αυτή την ακτίνα θα την διαβάζει το φωτοκύτταρο θα είναι το λογικό "1" π.χ το γυάλινο μπουκάλι, αν όχι το λογικό "0" που θα είναι το πλαστικό και αναλόγως θα κλείνει ή θα ανοίγει κάποιες "πόρτες"... κάπως έτσι σκέφτομαι πως θα μπορούσε να λειτουργήσει...

Gaou
04-12-17, 23:44
αν περασε το μπουκάλι για εμενα η κάλύτερη - ευκολοτερη λύση ειναι μικροδιακοπτης. τώρα όσο αφορά τι μπουκάλι ειναι τότε με αισθητηρες πιεσης πάνω σε καταλληλα εμβολα θα σου δινει διαφορετικά πλαστικά ( αλλη σκληροτητα και ελαστικότητα εχουν του αναψυκτικου και άλλη του νερου, αλλη τα μεγάλα άλλη τα μικρα κτλ) οπως επισης θα σου καταλαβαινει και τα αλουμινια αλλα και τα γυαλινα.

chipakos-original
06-12-17, 06:39
Αν δεν βάλουμε έναν CAPASITIVE SENSOR τότε να βάλουμε κάποιον να τα κοιτάει πριν πέσουν μέσα στο μηχάνημα.100% αξιόπιστο και δοκιμασμένο.

info@kalarakis.com
06-12-17, 08:18
Tsipako
Η οπτικη αναγνωριση μου ανεβαζει το κοστος
Αν βαλω το λεγομενο "αραπη" , τα παλια μοντελα εχουν τελειωσει προ πολλου και τωρα θελουν μηνιατικο ασφαλεια οκταωρο θα κανει και απεργεια. Ασε σου λεω δεν συμφέρει.
Αν βαλω καμερα μου αυξανει το κοστολογιο περιπου 500 €
Ψαχνω για κατι πιο φτηνο γιαυτο βρησκω την ιδεα του πυκνωτη πιο καλη

Eximnos
06-12-17, 08:54
Επίσης μια ιδέα είναι με ένα εμβολάκι με μέτρια δύναμη με ένα καρφί. Αν τρυπιέται (μεγάλη βύθιση) είναι πλαστικό, αν όχι (καθόλου βύθιση) γυάλινο.

Αλλά απ ότι βλέπω το capacitive sensor είναι οτι καλύτερο... θέλει μπόλικες δοκιμές όμως.... Δεν ξέρω πόσο θα μπερδεύει ένα μπουκάλι πλαστικό μεν, με έστω και λίγο νερό δε.

chipakos-original
07-12-17, 00:13
Tsipako
Η οπτικη αναγνωριση μου ανεβαζει το κοστος
Αν βαλω το λεγομενο "αραπη" , τα παλια μοντελα εχουν τελειωσει προ πολλου και τωρα θελουν μηνιατικο ασφαλεια οκταωρο θα κανει και απεργεια. Ασε σου λεω δεν συμφέρει.
Αν βαλω καμερα μου αυξανει το κοστολογιο περιπου 500 €
Ψαχνω για κατι πιο φτηνο γιαυτο βρησκω την ιδεα του πυκνωτη πιο καλη
Στην περίοδο της κρίσης βρίσκεις εργάτη με χαμηλό κόστος.Εν τω μεταξύ μετά από την σκέψη σου με τον πυκνωτή νομίζω ότι με μία αντίσταση 1/8watt πρέπει να γίνεται η δουλειά σου μια χαρά, απλώς δεν γνωρίζω τη συνδεσμολογία.