PDA

Επιστροφή στο Forum : UPS για συσκευη οξυγονου



thomastropo
06-12-17, 06:28
Εχω μια συσκευη οξυγονου 360 watt.
Η ΔΕΗ στην περιοχη κανει με ασχημο καιρο διακοπες της ταξης της μιας ωρας το πολυ.
Ενα ups καταλληλο για να κραταει περιπου 45 λεπτα , εχετε να προτεινετε καποιο αξιοπιστο?
Προκειται για συγγενη ηλικιωμενο που δεχεται οξυγονο σε συνεχη βαση.
Νομιζω ενα online στα 1000va (700 watt) ειναι κατι που ταιριαζει.

Χρονια πολλα στους Νικους - Νικολεττες!

Eximnos
06-12-17, 08:47
Στα watt αυτό που λες είναι υπέρ αρκετό ίσως και παραπάνω. Μήπως δεν υπάρχει λόγος να πας σε online?? Ανεβαίνει το κόστος, καταναλώνει περισσότερο, και έχει περισσότερο θόρυβο...

vasilllis
06-12-17, 08:52
Δυστυχώς ups για να κρατάει περισσότερη ώρα δύσκολα θα βρεις.απο κατασκευή τους έχουν κατασκευαστεί για ολιγόλεπτη χρήση.εχεις δυνατότητα να προσθέσεις έξτρα μπαταρίες για αυτή την δουλειά ή να πάρεις ένα inverter, με την μπαταρία που χρειάζεσαι και να κάνεις την δουλειά σου.

Spark
06-12-17, 09:23
αυτό θα μπορουσε για περισσότερο απο 30 λεπτά : Αντοχή Μπαταρίας (Half Load): 24.1min

ισως μισή ωρα λειτουργίας να ειναι κρίσιμη για την ζωη ασθενους

https://www.skroutz.gr/s/58045/APC-Smart-UPS-XL-2200VA-230V-Tower-Rack-Convertible.html

thomastropo
06-12-17, 09:37
Δυστυχώς ups για να κρατάει περισσότερη ώρα δύσκολα θα βρεις.απο κατασκευή τους έχουν κατασκευαστεί για ολιγόλεπτη χρήση.εχεις δυνατότητα να προσθέσεις έξτρα μπαταρίες για αυτή την δουλειά ή να πάρεις ένα inverter, με την μπαταρία που χρειάζεσαι και να κάνεις την δουλειά σου.
Τουλαχιστον θελουμε μιση ωρα να κραταει γιατι τον υπολοιπο χρονο (15 λεπτα) τον εχει με φορητη επαναφορτιζομενη συσκευη οξυγονου
Ποιο δεχεται εξωτερικη μοναδα μπαταριων;

thomastropo
06-12-17, 09:38
αυτό θα μπορουσε για περισσότερο απο 30 λεπτά : Αντοχή Μπαταρίας (Half Load): 24.1min

ισως μισή ωρα λειτουργίας να ειναι κρίσιμη για την ζωη ασθενους

https://www.skroutz.gr/s/58045/APC-Smart-UPS-XL-2200VA-230V-Tower-Rack-Convertible.html


Δεν υπαρχει δυνατοτητα ειναι αρκετα ακριβο. Εως και 500€ καλυπτονται

petros58
06-12-17, 10:29
Το θέμα δεν είναι εάν υπάρχει UPS που θα σε καλύπτει, σίγουρα υπάρχουν, αλλά εάν σου εξαντλήσει τις μπαταρίες σε μια διακοπή και μετά από μερικές ώρες κάνει και δεύτερη διακοπή δεν θα έχει την δυνατότητα να σε καλύψει. Γνώμη μου είναι ή πας για μεγαλύτερο UPS ή παίρνεις και δεύτερο (καλύτερη επιλογή). Ενδεικτικά ένα UPS 2000VA / 1200W με κόστος γύρο στα 200€ καλύπτει τον χρόνο σου.

thomastropo
06-12-17, 12:18
Εχω βρει το παρακάτω σε περιπτωση διακοπης θα κραταει τα 360watt για μιση ωρα?
http://www.bestmarket.gr/net-power-npw-2000-line-interactive-ups.html

petros58
06-12-17, 12:39
http://www.cosmodata.gr/product/16731/ δες και αυτό πολύ καλό....

pstratos
06-12-17, 12:59
Συζητάμε για life support με οικιακού τύπου UPS του 500€ ??? :scared: Μια ή δυο φυάλες οξυγόνου δεν παίζουν??

Eximnos
06-12-17, 13:50
Α δεν είχα δει το θέμα της αυτονομίας... Υπάρχουν battery packs για επέκταση της αυτονομίας. Έχω δουλέψει σε εταιρία που φτιάχνει battery packs και εμπορεύεται ups. Να μην κάνω διαφήμιση, αν θέλεις στείλε μου να σου πω...

vasilllis
06-12-17, 16:08
Τουλαχιστον θελουμε μιση ωρα να κραταει γιατι τον υπολοιπο χρονο (15 λεπτα) τον εχει με φορητη επαναφορτιζομενη συσκευη οξυγονου
Ποιο δεχεται εξωτερικη μοναδα μπαταριων;Σχεδόν όλα τα γνωστά.το πρόβλημα είναι ότι η κατασκευή τους δεν είναι για μακρόχρονη υποστήριξη μέσω μπαταριών αλλά η αδιάλειπτη λειτουργία.

mikemtb
06-12-17, 22:41
Σχεδόν όλα τα γνωστά.το πρόβλημα είναι ότι η κατασκευή τους δεν είναι για μακρόχρονη υποστήριξη μέσω μπαταριών αλλά η αδιάλειπτη λειτουργία.Σε εφαρμογή πολυωρης υποστήριξης καμερών, μπήκε ενα riello ups 1kva (νομίζω) με έξτρα battery bank με 18 Χ 7,2ah. Από την acepower στον Άγιο Δημήτριο. Ρίξε μια ματιά. Πολύ καλή σχέση ποιότητας/ τιμής.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

thomastropo
08-12-17, 16:33
Ακομα στο ψαξιμο ειμαστε....:001_huh:

nick1974
08-12-17, 17:37
Συζητάμε για life support με οικιακού τύπου UPS του 500€ ??? :scared: Μια ή δυο φυάλες οξυγόνου δεν παίζουν??


+100000000000

να ελεγε τουλαχιστο για μπαταριες και inverter να το καταλαβω (τετοιες διαταξεις μπαινουν και σε κρισιμα θεματα) αλλα ups?

street
10-12-17, 01:56
για πες μοντελο της συσκευης , μηπως εχει και την δυνατοτητα να παρει κατευθειαν απο μπαταριες ? σιγουρα θα χρειαζοταν ενα ups καθαρου ημιτονου για να λειτουργησει σωστα μιας και τετοιες συσκευες εχουν επαγωγικο μοτερ ! τετοια ups ειναι ακριβα , και οχι αυτο που ποσταρες δεν κανει !!

η επομενη λυση ποιο οικονομικη ειναι να κατευθυνθεις προς μια βενζινογενητρια με μιζα ! εφοσον εχει και φορητο , η γεννητρια αν δεν ειναι αυτοματη θα μπορουσε να παιρνει πχ με τηλεχειριστηριο κλπ , πολυ πιθανον να ειναι και αυτοματη ψαξε και δες 300-400 παιζουν οι τιμες !
αρκετα τετοια ιατρικα μηχανακια μπορουν να λειτουργουν αριστα με γεννητριες , ισως το μονο μειονεκτημα θα ειναι ο θορυβος της γεννητριας ...

εγω αν ημουν στην θεση σου θα επικοινωνουσα για αρχη με τον εδω εισαγωγεα η με τον κατασκευαστη της συσκευης , θα του ελεγα το προβλημα και θα ακουγα τι θα μου ελεγε , ειδικα για το ups

thomastropo
10-12-17, 16:03
Μια γεννητρια στο 1kva ειναι μαλλον οτι χρειαζεται. Πετρελαιο ή βενζινη αναλογα τις τσεπες:001_smile:

ggr
10-12-17, 17:56
Kαλησπερα Θωμα.

Ειχα αντιμετωπισει κι εγω παρομοιο θεμα , οταν χρειαζοταν οξυγονο ο πατερας μου.
Σαν λυση αποφασισα να προμηθευτω μια μικρη φιαλη οξυγονου, η οποια θα μπορουσε να τον καλυψει για καποιες ωρες αν κοβοταν το ρευμα.
Η φιαλη αυτη τελικα εμεινε αχρησιμοποιητη.
Αν θελεις μπορω να στην δωσω δωρεαν , αφου πλεον δεν μου χρησιμευει και θελω να την προσφερω σε καποιον που την εχει πραγματικα αναγκη.

thomastropo
11-12-17, 14:56
Kαλησπερα Θωμα.

Ειχα αντιμετωπισει κι εγω παρομοιο θεμα , οταν χρειαζοταν οξυγονο ο πατερας μου.
Σαν λυση αποφασισα να προμηθευτω μια μικρη φιαλη οξυγονου, η οποια θα μπορουσε να τον καλυψει για καποιες ωρες αν κοβοταν το ρευμα.
Η φιαλη αυτη τελικα εμεινε αχρησιμοποιητη.
Αν θελεις μπορω να στην δωσω δωρεαν , αφου πλεον δεν μου χρησιμευει και θελω να την προσφερω σε καποιον που την εχει πραγματικα αναγκη.
Στην εποχη μας δυσκολα βλεπεις Ανθρωπους να προσφερουν απλοχερα και χωρις ανταλλαγμα.
Δεν εχω λογια Γιωργο!! (Pm)