PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος με αποριες για γειωσεις



sterzam
11-12-17, 12:54
Γεια σας παιδια!!
Νεος εδω, θα δώσω εξετασεις σε 2 μερες για κατηγορια 1 και εχω πολλές απορειες ειδικα σχετικα με τις γειωσεις των μηχανηματων.
Το shack θα στηθει σε οροφο πολυκατοικιας.
Γειωση θα πρέπει να κατεβασω στον ακαλυπτο και να την καρφωσω στο χώμα;
Αν δεν το κανω ετσι, επειδη θα ειναι πολλά μετρα, μπορώ να γειωσω στους σωλήνες του καλοριφερ;
Με την κεραια τι γινεται; Σε περιπτωση που επιλώξω μια hyendfed συρματινη, χρειαζεται γειωση;
Μπορω να ριξω την γειωση στα λουκια;
Ευχαριστω.

vasilllis
12-12-17, 00:19
τι εξετασεις θα δωσεις?

sterzam
12-12-17, 08:31
Για ραδιοερασιτεχνης


Sent from my iPhone using Tapatalk

vasilllis
12-12-17, 08:42
Καλη επιτυχια!!
Γειωση σε ενα κτιριο ειναι μια!
Οποτε πρεπει να γειωθουν στην γειωση του κτιριου .Ο τροπος συνδεσης ειναι με αγωγο και μονο.Λουκια,καγκελα,συρματοσχοινα καμιναδας απαγορευονται να χρησιμοποιηθουν σαν αγωγοι,αλλα γειωνονται και αυτα.Αν ειναι πολλα μετρα αλλαζεις σπιτι και πας σε μονοκατοικια που με 4 μ ξεμπερδευεις.
Επισης γειωνεται οτιδηποτε μεταλικο.

electron
12-12-17, 11:45
Επί του θέματος να πω κάτι αφελές ώστε να αναπτυχθεί λίγο η κουβέντα; Αν γειωθούν τα πάντα όπως αναφέρεις Βασίλη, μήπως έτσι είναι σαν να προσκαλούμε τα κεραυνικά φορτία, αφού δια μέσου των γειωμένων στοιχείων το ρεύμα θα βρίσκει πιο εύκολο δρόμο;

vasilllis
12-12-17, 14:29
Σωστος.
Μην ξεχνάς όμως ότι ο κεραυνός χτυπάει ότι εξέχει,ακόμα και δέντρα,συνήθως βρεγμένα όλα.επισης ότι στήνουμε εχει αγωγιμότητα με το έδαφος,λόγω σύρμα/σχοινων,βυσμάτων καγκελα κλπ.οποτε καλύτερα να δώσουμε εύκολη δίοδο στο ρεύμα να φύγει.
Επίσης οι κεραίες ιονίζονται και απο την ατμοσφαιρα

lepouras
12-12-17, 14:46
για να μην τρομάξουμε το παλικάρι από την αρχή και μιας και μιλάμε για γειώσεις που δεν έχουν σχέση με την διαρροή αλλά με την λειτουργιά των κεραιών μήπως να περιμένουμε την απάντηση τουλάχιστον ποιο ιδικών σε αυτά τα θέματα πριν τον στείλουμε να μετακομίσει σε άλλη πολυκατοικία?

electron
12-12-17, 14:47
Άρα η υπόθεση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ένα πράγμα. Ας το εξειδικεύσουμε λίγο τώρα και ας πάρουμε την περίπτωση των κεραιών. Ο κανονισμός γειώσεων αναφέρει ότι όλοι οι ιστοί κεραιών πρέπει να είναι σωστά γειωμένοι, επίσης κρίνεται αναγκαία και η χρήση αντικεραυνικών για την προστασία των δεκτών ή πομπών που είναι συνδεδεμένοι με τις κεραίες που βρίσκονται έξω. Η δική μου απορία είναι αν αυτά τα αντικεραυνικά επιφέρουν πρακτικά κάποιες απώλειες, ιδιαίτερα όταν θέλουμε να προστατέψουμε για παράδειγμα έναν πομπό. Ξέρω ότι αυτή η πρακτική χρήσης αντικεραυνικών χρησιμοποιείται από τους ραδιοερασιτέχνες, ωστόσο τουλάχιστον εγώ δεν το έχω δει να γίνεται σε πομπούς ραδιοφωνίας και αυτό είναι κάτι που μου έχει κινήσει υποψίες περί απωλειών στην εκπεμπόμενη ισχύς.

sterzam
12-12-17, 20:31
Δηλαδη οι συναδελφοι κατεβαζουν καλωδιο απο τον 5ο οροφο στο ισογειο για να γειωσουν κεραια; Μιλαω παντα για στατικη γειωση
Επισης, υπαρχει καποιο συγκεκριμενο καλωδιο καταλληλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

matthew
12-12-17, 20:39
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73157 http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=70039

vasilllis
12-12-17, 21:08
Δηλαδη οι συναδελφοι κατεβαζουν καλωδιο απο τον 5ο οροφο στο ισογειο για να γειωσουν κεραια; Μιλαω παντα για στατικη γειωση
Επισης, υπαρχει καποιο συγκεκριμενο καλωδιο καταλληλο;


Sent from my iPhone using TapatalkΚανονικά έτσι πρέπει.νομιζω μονόκλωνο αγωγό χρειάζεται.

vasilllis
12-12-17, 21:10
Άρα η υπόθεση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ένα πράγμα. Ας το εξειδικεύσουμε λίγο τώρα και ας πάρουμε την περίπτωση των κεραιών. Ο κανονισμός γειώσεων αναφέρει ότι όλοι οι ιστοί κεραιών πρέπει να είναι σωστά γειωμένοι, επίσης κρίνεται αναγκαία και η χρήση αντικεραυνικών για την προστασία των δεκτών ή πομπών που είναι συνδεδεμένοι με τις κεραίες που βρίσκονται έξω. Η δική μου απορία είναι αν αυτά τα αντικεραυνικά επιφέρουν πρακτικά κάποιες απώλειες, ιδιαίτερα όταν θέλουμε να προστατέψουμε για παράδειγμα έναν πομπό. Ξέρω ότι αυτή η πρακτική χρήσης αντικεραυνικών χρησιμοποιείται από τους ραδιοερασιτέχνες, ωστόσο τουλάχιστον εγώ δεν το έχω δει να γίνεται σε πομπούς ραδιοφωνίας και αυτό είναι κάτι που μου έχει κινήσει υποψίες περί απωλειών στην εκπεμπόμενη ισχύς.https://www.technical-development.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=22%3A2011-04-04-14-16-22&catid=4%3A2011-04-04-13-07-27&Itemid=255&lang=el

Η ισχύς έχει να κάνει με την γείωση;

electron
13-12-17, 05:55
Η ισχύς έχει να κάνει με την γείωση;

Βασίλη αυτό συμβαίνει σε χαμηλότερες συχνότητες εκπομπής, όπως στα μεσαία ή βραχέα, ωστόσο στην περίπτωση αυτή μιλάμε για rf γείωση. Εγώ πάντως συνεχίζω να αναρωτιέμαι για τα αντικεραυνικα και την εξασθένιση σήματος που μπορεί να προκαλούν.

kioan
13-12-17, 11:12
Εγώ πάντως συνεχίζω να αναρωτιέμαι για τα αντικεραυνικα και την εξασθένιση σήματος που μπορεί να προκαλούν.

Το κάθε αντικεραυνικό αναφέρει στις προδιαγραφές του πόση είναι η εξασθένιση σήματος που αυτό εισάγει. Επιπρόσθετα θα πρέπει να υπολογιστεί πως αν κόψεις μια γραμμή μεταφοράς για να βάλεις αντικεραυνικό, εισάγεις τις αντίστοιχες απώλειες και του κάθε connector που προσθέτεις.

electron
13-12-17, 13:27
Γιάννη αυτά από τα specs τα έχω δει και γω, ωστόσο μου κάνει εντύπωση που σε εφαρμογές στην περιοχή των fm δεν χρησιμοποιούνται ή κι αν συμβαίνει δεν είναι ο κανόνας.

GiwrgosTH
13-12-17, 13:51
Γιάννη αυτά από τα specs τα έχω δει και γω, ωστόσο μου κάνει εντύπωση που σε εφαρμογές στην περιοχή των fm δεν χρησιμοποιούνται ή κι αν συμβαίνει δεν είναι ο κανόνας.
Μα στην ραδιοφωνία (και τηλεόραση) δεν γειώνουμε ποτέ μεμονωμένα στοιχεία, αρκεί η γείωση του ιστού που πάντα θα είναι πιο ψηλά από την τελευταία κεραία και επίσης γειώνουμε την κάθοδο στα δύο άκρα της.
Οπότε τα αντικεραυνικά δεν έχουν νόημα και από πείρα το να φας κεραυνό στον πομπό είναι σαν να σε φάει κροκόδειλος!
Πιο εύκολα τους τρώμε σε δορυφορικά.

electron
13-12-17, 14:02
Γιώργο καταρχήν να σ ευχαριστήσω για την απάντηση. Συνεπώς αν υποθέσουμε το σενάριο μιας κεραίας fm στην οποία η κάθοδος καθώς και ο ιστός είναι γειωμένα δεν θα έχουμε πρόβλημα. Το σενάριο αυτό το κάνω πιο πολύ για την περίπτωση ανάπτυξης στατικών φορτίων λόγο ιονισμού της ατμόσφαιρας. Στην πράξη το έχω δει να συμβαίνει και μάλιστα το τόξο εξακολουθούσε να υφίσταται με τον κονέκτορα στον αέρα, περιττό φυσικά να πω, ότι το mosfet εξόδου είχε από πριν αποδημήσει εις τόπο χλοερό.

GiwrgosTH
13-12-17, 14:14
Γιάννη με τους κεραυνούς δεν βγάζεις άκρη για το που μπορεί να σου σκάσει, έχω δει ακραία πράγματα, να εξαφανίζονται πίνακες, λάμπες, διακόπτες κλπ και στον πομπό να έχει χτυπήσει σε μονάδα που δεν ήταν βιδωμένη στο ρακ μόνο εξωτερικά σαν μαυρίλα.
Πομπούς με καμένη την έξοδο και όχι τροφοδοτικό από κεραυνούς σπάνια έχω δει, από τη στιγμή που στην ίδια εγκατάσταση δορυφορικοί δέκτες φεύγουν σαν ζεστά κουλούρια :biggrin:

electron
13-12-17, 14:20
Γιώργο αυτό που σου περιγράφω πιο πάνω το έχω δει σε φάση που δεν έβρεχε ούτε είχε κεραυνούς. Απλώς εκείνη την μέρα ο καιρός από καλός που ήταν αρχικά, άλλαξε απότομα, έπιασε κρύο με αέρα και η κάθοδος έσκαγε σαν καψούλι από τα τόξα. Το Mrf στην έξοδο του linear βραχυκύκλωσε και πιθανόν εξαιτίας αυτού του βραχυκυκλώματος συμπαρέσυρε ένα από τα transistor του συμβατικού, (δεν είχε switch), τροφοδοτικού του.

nick1974
13-12-17, 14:37
https://www.technical-development.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=22%3A2011-04-04-14-16-22&catid=4%3A2011-04-04-13-07-27&Itemid=255&lang=el

Η ισχύς έχει να κάνει με την γείωση;


σε χαμηλες συχνοτητες πρεπει να γειωσεις ολη... ...την πολη... κι οσο περισσοτερα πραγματα γειωνεις τοσο καλυτερη εκπομπη εχεις.
Αυτη βεβαια ειναι rf γειωση, οχι προστασιας.
Αυτο που ΔΕΝ πρεπει ποτε να χρησιμοποιηθει στις rf γειωσεις οσο κι αν ειναι ελκυστικο -απο προσωπικη εμπειρια- ειναι το καλοριφερ σε πολυκατοικιες (προκαλει ευκολα RFI)

vasilllis
13-12-17, 16:10
Οπότε για rf μπορεί να συνδεθεί με κάτι τέτοιο http://www.elemko.gr/productinfo.asp?langid=1&pageid=21&subpageid=1&productid=6601102

sterzam
13-12-17, 18:06
Το πρωι περασα με 94/100 :-)
Μετα απο αυτοψια, βλεπω οτι καλωδιο κεραιας και γειωση κεραιας θα τρεχουν σχεδον παραλληλα απο ταρατσα στο ισογειο. Θα ειναι προβλημα αυτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

electron
13-12-17, 18:15
Στέργιο αν τελικά υποθέσουμε ότι η γείωση μπαίνει για τυχόν ιονισμό της κεραίας ή κάποιο έμμεσο στατικό φορτίο και όχι άμεσο κεραυνικό πλήγμα, τότε κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει θέμα να τρέχουν παράλληλα, από την άλλη κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τι μπορεί να συμβεί στο χειρότερο σενάριο, κατά συνέπεια μια άλλη άποψη λέει ότι ο αγωγός γειώσεως θα πρέπει να τρέχει ανεξάρτητος και κατά προτίμηση να μην είναι κάποιο μονόκλωνο καλώδιο με μόνωση, αλλά ένα γαλβανισμένο συρματόσχοινο.

electron
14-12-17, 08:22
Οπότε για rf μπορεί να συνδεθεί με κάτι τέτοιο http://www.elemko.gr/productinfo.asp?langid=1&pageid=21&subpageid=1&productid=6601102

Για να ξεκαθαριστεί λίγο το τοπίο, διαβάστε ΑΥΤΟ (http://www.5-9report.gr/59report/5-9%20REPORT%20vol111.pdf) από την 8 σελίδα και κάτω.

nick1974
14-12-17, 10:28
Οπότε για rf μπορεί να συνδεθεί με κάτι τέτοιο http://www.elemko.gr/productinfo.asp?langid=1&pageid=21&subpageid=1&productid=6601102

Ο σπινθηριστης ειναι αλλο πραγμα, και ναι, απο κεραια-γη παλιοτερα στις εγκαταστασεις ασυρματων στα πλοια (ειδικα στις κεραιες ληψης) σχεδον παντα βαζαμε σπινθηριστες (η μορφη τους μαλιστα δεν ηταν τοσο compact σαν αυτον εδω αλλα σε ενα κουτι ειχες χυμα ακιδες που μπορουσες να αυξομοιωσεις τις αποστασεις) αλλα λεγοντας rf γειωση δεν εννωω το θεμα προστασιας αλλα τη γειωση εξοδου του σταθμου που αποτελει το συστημα κεραια-γη.
Σε πλοια αυτη η γειωση ειναι πρακτικα η ιδια με τη γειωση προστασιας αφου ολοκληρο το πλοιο ειναι αγωγιμο και γειωμενο, αλλα στα κτηρια δε συμβαινει το ιδιο, και μπορει η γειωση προστασιας σου να ειναι αριστη αλλα η rf γειωση να ειναι χαλια για τις χαμηλες συχνοτητες, οποτε η εκπομπη θα ειναι υποδεεστερη.
Αυτα βεβαια παυουν να εχουν σημασια σε υψηλοτερες συχνοτητες οπου ειναι πενευκολη η κατασκευη τεχνητων γειωσεων, αλλα στις χαμηλες μπαντες ειναι ενα θεμα. (δε μπορεις να χεις ευκολα δεκαδες μετρα ραντιαλ)

Οσον αφορα τους σπινθηριστες, εδω και χρονια εχει εκλειψει αυτη η μεθοδος μια και οι μοντερνοι πομποδεκτες εχουν ενσωματωμενη προστασια

Ακρίτας
16-12-17, 14:22
Το πρωι περασα με 94/100 :-)
Μετα απο αυτοψια, βλεπω οτι καλωδιο κεραιας και γειωση κεραιας θα τρεχουν σχεδον παραλληλα απο ταρατσα στο ισογειο. Θα ειναι προβλημα αυτο;

Στέργιε, καλώς ήρθες.

Με τον όρο "ΓΕΙΩΣΗ" περιγράφουμε τρία διαφορετικά συστήματα (http://www.arrl.org/grounding):

1. Την ηλεκτρική γείωση προστασίας.
2. Τη γείωση για αντικεραυνική προστασία.
3. Τη γείωση ραδιοσυχνότητας, που είναι μέρος του συστήματος εκπομπής και ΔΕΝ έχει άμεση σχέση με τα δυο προηγούμενα συστήματα.

Για την ηλεκτρική και αντικεραυνική γείωση υπάρχουν κανονισμοί και είναι αρμοδιότητα των ηλεκτρολόγων. Η γείωση ραδιοσυχνότητας ΔΕΝ είναι απαραίτητη σε όλες τις περιπτώσεις. Εξαρτάται από το σύστημα εκπομπής που έχεις. Αν μπορείς δώσε μια σύντομη περιγραφή της κεραίας και των μηχανημάτων που σκοπεύεις να εγκαταστήσεις.

sterzam
18-12-17, 09:40
Στέργιε, καλώς ήρθες.
Αν μπορείς δώσε μια σύντομη περιγραφή της κεραίας και των μηχανημάτων που σκοπεύεις να εγκαταστήσεις.
Βλέπω μια κεραια της ολλανδικης Hyendfed. Αυτες οι κεραιες στο κατω μερος του κουτιου εχουν εναν ακροδεκτη για γειωση. Στα βιντeο στο youtube δεν ειδα να συνδεουν καποιο καλώδιο εκει, αλλα υπάρχει. Αυτη η γειωση ειναι υποθετω για στατικα φορτια.
Το ''στησιμο'' της κεραιας θα ειναι inverted V.

Ακρίτας
18-12-17, 13:47
Βλέπω μια κεραια της ολλανδικης Hyendfed. Αυτες οι κεραιες στο κατω μερος του κουτιου εχουν εναν ακροδεκτη για γειωση. Στα βιντeο στο youtube δεν ειδα να συνδεουν καποιο καλώδιο εκει, αλλα υπάρχει. Αυτη η γειωση ειναι υποθετω για στατικα φορτια.
Το ''στησιμο'' της κεραιας θα ειναι inverted V.

Από μια ματιά που έριξα οι κεραίες αυτές είναι end - fed δηλαδή κεραίες λ/2 που τροφοδοτούνται στην άκρη. Οι συγκεκριμένες έτοιμες κεραίες δε νομίζω ότι μπορούν να στηθούν σαν inverted V και χρειάζονται γείωση. Προτείνω να σκεφτείς το απλό δίπολο.

sterzam
18-12-17, 16:59
Εχω ευχερεια στο στησιμο, αν δεν δουλεψει μια διαταξη μπορω να την στησω αλλιως.
Ο ολλανδος μου ειχε πει οτι στηνονται και inverted v.
Η γειωση που χρειαζεται θα παει μαζι με τις αλλες γειωσεις πομπου και τροφοδοτικου;


Sent from my iPad using Tapatalk

antonis_p
18-12-17, 18:01
https://drive.google.com/file/d/0Bx0tvd9a2jS_cW9BZVhYMENESzJ6RVVrUUluNUZMZk9EZEdB/view?usp=sharing

antonis_p
18-12-17, 18:15
Βλέπω μια κεραια της ολλανδικης Hyendfed. Αυτες οι κεραιες στο κατω μερος του κουτιου εχουν εναν ακροδεκτη για γειωση. Στα βιντeο στο youtube δεν ειδα να συνδεουν καποιο καλώδιο εκει, αλλα υπάρχει. Αυτη η γειωση ειναι υποθετω για στατικα φορτια.
Το ''στησιμο'' της κεραιας θα ειναι inverted V.

Με εντυπωσίασαν οι άριστες κριτικές!

http://www.eham.net/reviews/detail/10040

End fed (λ/2) κεραία. Θεωρώ πως θα έχει tvi/rfi, οι λ/2 που έχω χρησιμοποιήσει όλο και κάποιο rfi είχαν.

http://www.iw5edi.com/ham-radio/?end-fed-antenna,38

sterzam
18-12-17, 20:02
Ναι, εχει πολλα μοντελα και ολοι λενε ποσο καλη ειναι
Σε περιπτωση που δεν βολεψει αυτη, η diamond bb7v λεει κατι; Θα με καλυψει για οσο περισσοτερες συχνοτητες γινεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

antonis_p
18-12-17, 21:40
Ναι, εχει πολλα μοντελα και ολοι λενε ποσο καλη ειναι
Σε περιπτωση που δεν βολεψει αυτη, η diamond bb7v λεει κατι; Θα με καλυψει για οσο περισσοτερες συχνοτητες γινεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Και πάλι καλά! http://www.eham.net/reviews/detail/5936

SV1GRN
19-12-17, 23:09
"End fed (λ/2) κεραία. Θεωρώ πως θα έχει tvi/rfi, οι λ/2 που έχω χρησιμοποιήσει όλο και κάποιο rfi είχαν" Αντώνη παίζε και λίγο qrp δεν είναι κακό hihi.

sterzam
20-12-17, 17:11
"End fed (λ/2) κεραία. Θεωρώ πως θα έχει tvi/rfi, οι λ/2 που έχω χρησιμοποιήσει όλο και κάποιο rfi είχαν" Αντώνη παίζε και λίγο qrp δεν είναι κακό hihi.

Θα προκαλει εννοεις, παρεμβολες ή θα δεχεται;


Sent from my iPad using Tapatalk

matthew
20-12-17, 20:14
Μιλάνε για το φαινόμενο της επιστροφής της RF μέσα στο shack (RF in the shack) μέσω του «επιδερμικού φαινομένου» που δημιουργείται στη γραμμή μεταφοράς, που είναι γνωστό ως CMC (Common Mode Currents).
Αυτό το φαινόμενο μπορεί να προκαλέσει παρεμβολές σε διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές (υπολογιστές, ηχοσυστήματα, τηλεοράσεις κλπ) που βρίσκονται εκεί κοντά, αλλά κυρίως μπορεί να προκαλέσει και εγκαύματα στον χειριστή, ακόμη και θάνατο από ηλεκτροπληξία αν μιλάμε για σοβαρή ισχύ.
http://www.w8ji.com/verticals_and_baluns.htm
http://www.tomthompson.com/radio/EHam_Articles/CommonMode/CommonMode.html
https://www.w8ji.com/end-fed_vertical_j-pole_and_horizontal_zepp.htm

Dragonborn
26-12-17, 09:32
Θα προκαλει εννοεις, παρεμβολες ή θα δεχεται;Βασικά και τα δυο, το φαινόμενο είναι συμμετρικό. Μια κάθοδος που ακτινοβολεί στην εκπομπή, μαζεύει θόρυβο από τροφοδοτικά (TV, H/Y, φωτισμού κλπ) στην λήψη.

kourampies
25-06-18, 19:18
Έχω καθοδόν μια Χ50 και θα ήθελα να αποσαφηνίσω ακριβώς τι πρέπει να γίνει με τη γείωση. Η ύλη των εξετάσεων ήταν σαφής ως προς το ότι η γείωση είναι απαραίτητη, ωστόσο σε πραγματικά σενάρια βλέπω ότι πολλές φορές παραλείπεται.

Όπως και να χει, τα σενάρια χρήσης είναι τα εξής:



Στο μπαλκόνι μου, ημιόροφος, μηδαμινός κίνδυνος κεραυνού μια και παντού γύρω γύρω έχει 5όροφες πολυκατοικίες. Χρήση ανεξαρτήτως καιρού. Υπάρχει δυνατότητα γείωσης και από πρίζα του σπιτιού, αν και αν αρκούσε να συνδεθεί σε βρύση/σωλήνα η κάγκελα θα ήταν πιο βολικό.
Στην ταράτσα μου, αρκετά ψηλά ωστόσο υπάρχει και κάτι σαν δώμα με μεγάλο ιστό για κεραίες τηλεόρασης 5-10 μέτρα πάνω από εκεί που θα μπει η Χ50. Αφού θα τραβηχτεί καλώδιο ομοαξονικό μπορεί να τραβηχτεί και γείωση ως το διαμέρισμα μου, δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάτι κοινόχρηστο. Ωστόσο η γείωση θα περνάει ακριβώς δίπλα από το ομοαξονικό. Χρήση ανεξαρτήτως καιρού πέρα από καταιγίδα. Μπορεί να σωθεί με τίποτα κάγκελα η πρέπει οπωσδήποτε να κατέβει γείωση;
Σε μπαλκόνι/ταράτσα φιλικού σπιτιού χωρίς πολυκατοικίες γύρω γύρω, μονοκατοικίες στο ίδιο ύψος και κεραίες τηλεόρασης 5 μέτρα πάνω. Χρήση κυρίως με καλό καιρό, υπάρχει και δυνατότητα γείωσης από πρίζα.
Σε υπαίθριους χώρους (SOTA) αποκλειστικά με καλό καιρό, χωρίς δυνατότητα γείωσης.


Προτάσεις και γνώμες για τα παραπάνω σενάρια;

Ακρίτας
25-06-18, 21:32
Κατ' αρχήν θα πρέπει να ξεχωρίσεις στην έννοια "γείωση" τις τρεις διαφορετικές λειτουργίες:

1. Την ηλεκτρική γείωση
2. Την RF γείωση και την
3. Γείωση των στατικών ηλεκτρικών φορτίων (αντικεραυνική)

Από τον πομποδέκτη μέχρι και την κεραία καμμιά από τις παραπάνω γειώσεις δεν έχει κοινό σημείο με τις άλλες δυο (εφόσον υπάρχουν και οι τρεις)

Την γείωση της ηλεκτρικής πρίζας την ξεχνάς για χρήση RF ή στατικών φορτίων. Δεν κάνει. Είναι μόνο για τη χρήση που έχει κατασκευαστεί. Εκεί θα συνδεθεί μόνο το τροφοδοτικό σου.

Οι κεραίες τύπου ground plane, j-pole , ανοικτά/κλειστά δίπολα και οι παραλλαγές τους δεν χρειάζονται γείωση RF.

Το θέμα της ηλεκτροστατικής γείωσης και της αντικεραυνικής προστασίας είναι μεγάλο. Η κεραία που αγόρασες (λέει ότι) διαθέτει γείωση "για τα επικίνδυνα στατικά φορτία" και λογικά θα έχει οδηγίες εγκατάστασης.

Από τα σενάρια που προτείνεις το "λογικό" είναι το 2.

kourampies
27-06-18, 16:11
Κατ' αρχήν θα πρέπει να ξεχωρίσεις στην έννοια "γείωση" τις τρεις διαφορετικές λειτουργίες:

1. Την ηλεκτρική γείωση
2. Την RF γείωση και την
3. Γείωση των στατικών ηλεκτρικών φορτίων (αντικεραυνική)

Από τον πομποδέκτη μέχρι και την κεραία καμμιά από τις παραπάνω γειώσεις δεν έχει κοινό σημείο με τις άλλες δυο (εφόσον υπάρχουν και οι τρεις)

Την γείωση της ηλεκτρικής πρίζας την ξεχνάς για χρήση RF ή στατικών φορτίων. Δεν κάνει. Είναι μόνο για τη χρήση που έχει κατασκευαστεί. Εκεί θα συνδεθεί μόνο το τροφοδοτικό σου.

Οι κεραίες τύπου ground plane, j-pole , ανοικτά/κλειστά δίπολα και οι παραλλαγές τους δεν χρειάζονται γείωση RF.

Το θέμα της ηλεκτροστατικής γείωσης και της αντικεραυνικής προστασίας είναι μεγάλο. Η κεραία που αγόρασες (λέει ότι) διαθέτει γείωση "για τα επικίνδυνα στατικά φορτία" και λογικά θα έχει οδηγίες εγκατάστασης.

Από τα σενάρια που προτείνεις το "λογικό" είναι το 2.

Μιλάω καθαρά για αντικεραυνική γείωση, τα άλλα 2 σενάρια δε με απασχολούν. Σαφείς οδηγίες δεν έχω βρει online και η κεραία είναι μεταχειρισμένη και δεν ξέρω αν θα συνοδεύεται από κάποιο manual.

Το σενάριο 2 σου φαίνεται λογικό σαν ιδέα χρήσης ή σαν ασφάλεια; Η εννοείς ότι αρκεί η υπάρχουσα γείωση από τα κάγκελα; Ο "ιστός" είναι σίδερο κολλημένο στα κάγκελα.

Ακρίτας
28-06-18, 15:06
...
Το σενάριο 2 σου φαίνεται λογικό σαν ιδέα χρήσης ή σαν ασφάλεια; Η εννοείς ότι αρκεί η υπάρχουσα γείωση από τα κάγκελα; Ο "ιστός" είναι σίδερο κολλημένο στα κάγκελα.

Σαν ιδέα χρήσης. Φρόντισε η κεραία σου να μη βγαίνει επάνω από το υψηλότερο σημείο της οικοδομής (να μην είναι δηλαδή η ίδια το υψηλότερο σημείο). Τοποθέτησέ την σε μεταλλικό ιστό που θα τον γειώσεις όπως είναι γειωμένος και ο ήδη υπαρχων ιστός για κεραίες τηλεόρασης.

Η γείωση του ιστού επάνω σε μπετονοσίδερα ή κάγκελα μπορεί να σε προστατέψει από στατικά φορτία που αναπτύσσονται επάνω στην ίδια την κεραία αλλά δεν αποτελεί αντικεραυνική προστασία η οποία όπως είπα και παραπάνω δεν είναι απλή υπόθεση. Αν έχεις όρεξη για διάβασμα ρίξε μια ματιά και σ' αυτό (http://library.tee.gr/digital/techr/1989/techr_1989_3_4_58.pdf).