PDA

Επιστροφή στο Forum : Γειωση σε μονοκατοικια



cult
13-12-17, 18:40
ΠΑιδια μια ερωτηση.<br>Εδω και μια δεκαετια μενουμε με τη συζυγο σε διπλοκατοικια (ιδιοκτητη) φτιαγμενη το 2000.<br>Η οικια μας ειναι σε λοφο με πετρωδες υποστρωμα, δηλαδη 10 ποντους χωμα και απο κατω πετρα (υπαρχει λογος που το λεω αυτο).<br>Ανεκαθεν ειχαμε προβλημα με το ρευμα. ΚΑταρχας να τονισω οτι μεχρι τωρα εχουν καει παμπολλες ηλεκτρικες συσκευες( πλυντηριο ρουχων, πιατων χ2, τηλεορασεις χ2, ψυγεια χ2, υπολογιστες χ2 κτλ) με ζημια χιλιαδων ευρω.<br>Κανοντας καποιες μετρησεις ειδα οτι γενικα η ταση εχει σκαμπανευασματα με εμφαση στις περιπτωσεις χαμηλης τασης (γυρω στα 210 και χαμηλοτερα).<br>Στη Δεη που εκανα κρουση μου ειπαν οτι αυτο γινεται γιατι ρευματοδοτουμαι απο τον τελευταιο στυλο της περιοχης. Το θεωρουν ομως φυσιολογικο (τι αλλο θα ελεγαν???).<br>Στο προηγουμενο πλυντηριο ρουχων που ειχαμε (15 ετιας) μολις το ακουμπουσα (χωρις να λειτουργει απλα ηταν στην πριζα) δεχομουν εκκενωση με αποτελεσμα να το βγαζω απο την πριζα.<br>Αντικατασταθηκε περισυ με καινουργιο στο οποιο συμβαινει ακριβως το ιδιο (σε μικροτερη ομως κλιμακα).<br>Υποψιαστηκα λοιπον οτι κατι τρεχει με την γειωση.<br>Ρωτωντας ηλεκτρολογο, μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα λογω βραχου να εχει μπει προχειρα και ρηχα η γειωση και να υπαρχει προβλημα.<br>Να τονισω οτι η γειωση ειναι εξω και εκθετη (ηταν καλυμμενη με σπιραλ πλαστικο το οποιο ομως εχει σαπισει).<br>Θεωρω λοιπον οτι πρεπει να ελεγχθει η γειωση λογω την μεγαλης υλικης ζημιας που εχω υποστει και επειδη εχω αποφασισει να ενισχυσω την ασφαλεια του πινακα με αντικεραυνικο , επιτηρητη τασης ραγας κτλ τα οποια απο οσο γνωριζω σιγουρα χρειαζονται πολυ καλη γειωση.<br>Το ερωτημα μου ειναι λοιπον αν υπαρχει τροπος να ελεγξω την αποτλεσματικοτητα της υπαρχουσας γειωσης και αν ναι πως?<br>ΚΑι επιπλεον αν τελικα προχωρησω στην αντικατασταση της τι να προσεξω για να εχω το καλυτερο δυνατον αποτελεσμα απο αποψη ασφαλειας?<br><br>

MacGyver
13-12-17, 19:30
Σήμερα η Τατιάνα (νομίζω) είχε κάτι παραπλήσιο για μια 27χρονη έγκυο που πέθανε από ηλεκτροπληξία μέσα στη μπανιέρα στη Ζάκυνθο.
Επειδή σε σένα το "καμπανάκι" χτύπησε αρκετές φορές, μην το αγνοείς, βρες έναν σοβαρό ηλεκτρολόγο (ανέκδοτο!!) και μην ψάχνεις να λύσεις το πρόβλημα μέσω τηλειατρικής.
Ο σωστός τεχνικός δεν λέει αερολογίες και πιθανότητες. Έρχεται μετρά, διορθώνει, και πληρώνεται.
Αν ζητάς να σου πει την γνώμη του χωρίς αμοιβή γενικά και αόριστα, φυσικό είναι να σου πει κάτι γενικό και αόριστο.
Προσωπικά είμαι πάντα αντίθετος με τις όποιες συμβουλές δύνονται εδώ μέσα σε θέματα που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια.
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

vasilllis
13-12-17, 20:44
ΠΑιδια μια ερωτηση.<br>Εδω και μια δεκαετια μενουμε με τη συζυγο σε διπλοκατοικια (ιδιοκτητη) φτιαγμενη το 2000.<br>Η οικια μας ειναι σε λοφο με πετρωδες υποστρωμα, δηλαδη 10 ποντους χωμα και απο κατω πετρα (υπαρχει λογος που το λεω αυτο).<br>Ανεκαθεν ειχαμε προβλημα με το ρευμα. ΚΑταρχας να τονισω οτι μεχρι τωρα εχουν καει παμπολλες ηλεκτρικες συσκευες( πλυντηριο ρουχων, πιατων χ2, τηλεορασεις χ2, ψυγεια χ2, υπολογιστες χ2 κτλ) με ζημια χιλιαδων ευρω.<br>Κανοντας καποιες μετρησεις ειδα οτι γενικα η ταση εχει σκαμπανευασματα με εμφαση στις περιπτωσεις χαμηλης τασης (γυρω στα 210 και χαμηλοτερα).<br>Στη Δεη που εκανα κρουση μου ειπαν οτι αυτο γινεται γιατι ρευματοδοτουμαι απο τον τελευταιο στυλο της περιοχης. Το θεωρουν ομως φυσιολογικο (τι αλλο θα ελεγαν???).<br>Στο προηγουμενο πλυντηριο ρουχων που ειχαμε (15 ετιας) μολις το ακουμπουσα (χωρις να λειτουργει απλα ηταν στην πριζα) δεχομουν εκκενωση με αποτελεσμα να το βγαζω απο την πριζα.<br>Αντικατασταθηκε περισυ με καινουργιο στο οποιο συμβαινει ακριβως το ιδιο (σε μικροτερη ομως κλιμακα).<br>Υποψιαστηκα λοιπον οτι κατι τρεχει με την γειωση.<br>Ρωτωντας ηλεκτρολογο, μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα λογω βραχου να εχει μπει προχειρα και ρηχα η γειωση και να υπαρχει προβλημα.<br>Να τονισω οτι η γειωση ειναι εξω και εκθετη (ηταν καλυμμενη με σπιραλ πλαστικο το οποιο ομως εχει σαπισει).<br>Θεωρω λοιπον οτι πρεπει να ελεγχθει η γειωση λογω την μεγαλης υλικης ζημιας που εχω υποστει και επειδη εχω αποφασισει να ενισχυσω την ασφαλεια του πινακα με αντικεραυνικο , επιτηρητη τασης ραγας κτλ τα οποια απο οσο γνωριζω σιγουρα χρειαζονται πολυ καλη γειωση.<br>Το ερωτημα μου ειναι λοιπον αν υπαρχει τροπος να ελεγξω την αποτλεσματικοτητα της υπαρχουσας γειωσης και αν ναι πως?<br>ΚΑι επιπλεον αν τελικα προχωρησω στην αντικατασταση της τι να προσεξω για να εχω το καλυτερο δυνατον αποτελεσμα απο αποψη ασφαλειας?<br><br>Γίνεται μέτρηση γειωσης

cult
13-12-17, 20:54
Το αυτο.
Εννοειται οτι θα φωναξω ηλεκτρολογο.
Το ερωτημα μου βασικα ειναι αν γινεται με καποιου ειδους μετρηση να διαπιστωσω την κατασταση της γειωσης + καποιες συμβουλες αποκαταστασης της, κοινως τι να ζητησω/προσεξω.

nikosp
13-12-17, 21:57
Το αυτο.
Εννοειται οτι θα φωναξω ηλεκτρολογο.
Το ερωτημα μου βασικα ειναι αν γινεται με καποιου ειδους μετρηση να διαπιστωσω την κατασταση της γειωσης + καποιες συμβουλες αποκαταστασης της, κοινως τι να ζητησω/προσεξω.
Λοιπόν
Οπως είπαν και οι προηγούμενοι θα καλέσεις έναν ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ και θα του πείς αυτά που είπες και σε εμάς
Αυτός λοιπόν θα πράξει τα δέοντα για να σου λύσει τα προβλήματα που έχεις
Εσύ δυστιχώς δέν μπορείς να κάνεις κανενός είδους μέτρηση για να διαπιστώσεις την κατάσταση της γείωσης κλπ

cult
13-12-17, 22:15
Θα ξαναρωτησω χωρις να θελω να γινω βαρετος.
Ο αδειουχος ηλεκτρολογος μπορει να μετρησει με καποιο οργανο την αποτελεσματικοτητα της γειωσης και αν ναι με ποιο (οργανο)?

antonisfa
13-12-17, 22:21
Οποιαδήποτε γείωση εάν μετρηθεί αυτή την περίοδο δεν θα έχει την πραγματική της τιμή λόγω των βροχοπτώσεων.
Όταν στεγνώσει καλά το έδαφος φαίνεται η πραγματική της τιμή. Τους τελευταίους καλοκαιρινούς μήνες θα πάρουμε πιο σωστές μετρήσεις.
Αυτή η αλλοίωση μπορεί να έχει και 5Χ την τιμή της. Για αυτό προσπάθησε τουλάχιστον ο ηλεκτρολόγος που θα φέρεις να σου κάνει τη μέτρηση σε κάποιο κενό, σε ηλιόλουστες μέρες και σε αυτό θα βοηθήσει και το πετρώδες έδαφος που έχεις.

nikosp
13-12-17, 22:24
Θα ξαναρωτησω χωρις να θελω να γινω βαρετος.
Ο αδειουχος ηλεκτρολογος μπορει να μετρησει με καποιο οργανο την αποτελεσματικοτητα της γειωσης και αν ναι με ποιο (οργανο)?
Μάλιστα
Ο αδειούχος ηλεκτρολόγος έχει τις γνώσεις με κατάλληλο μηχάνημα να σου μετρήσει το κατα πόσον η γειωση σου είναι σωστή
Δέν ασχολούνται όμως όλοι οι ηλεκτρολόγοι με αυτό το αντικείμενο
Θα πρέπει να δείς κάποιον που να ασχολείται συγκεκριμένα με αυτό και παράλληλα να σου ελένξει και την ηλεκτρική σου εγκατάσταση κατα πόσον είναι σωστή

antonisfa
13-12-17, 22:33
Θα ξαναρωτησω χωρις να θελω να γινω βαρετος.
Ο αδειουχος ηλεκτρολογος μπορει να μετρησει με καποιο οργανο την αποτελεσματικοτητα της γειωσης και αν ναι με ποιο (οργανο)?
Έχει σημασία για σένα να μάθεις ότι το συγκεκριμένο όργανο λέγεται Macrotest ή Metrel ή Fluke?

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
13-12-17, 23:31
ΠΑιδια μια ερωτηση.<br>Εδω και μια δεκαετια μενουμε με τη συζυγο σε διπλοκατοικια (ιδιοκτητη) φτιαγμενη το 2000.<br>Η οικια μας ειναι σε λοφο με πετρωδες υποστρωμα, δηλαδη 10 ποντους χωμα και απο κατω πετρα (υπαρχει λογος που το λεω αυτο).<br>Ανεκαθεν ειχαμε προβλημα με το ρευμα. ΚΑταρχας να τονισω οτι μεχρι τωρα εχουν καει παμπολλες ηλεκτρικες συσκευες( πλυντηριο ρουχων, πιατων χ2, τηλεορασεις χ2, ψυγεια χ2, υπολογιστες χ2 κτλ) με ζημια χιλιαδων ευρω.<br>Κανοντας καποιες μετρησεις ειδα οτι γενικα η ταση εχει σκαμπανευασματα με εμφαση στις περιπτωσεις χαμηλης τασης (γυρω στα 210 και χαμηλοτερα).<br>Στη Δεη που εκανα κρουση μου ειπαν οτι αυτο γινεται γιατι ρευματοδοτουμαι απο τον τελευταιο στυλο της περιοχης. Το θεωρουν ομως φυσιολογικο (τι αλλο θα ελεγαν???).<br>Στο προηγουμενο πλυντηριο ρουχων που ειχαμε (15 ετιας) μολις το ακουμπουσα (χωρις να λειτουργει απλα ηταν στην πριζα) δεχομουν εκκενωση με αποτελεσμα να το βγαζω απο την πριζα.<br>Αντικατασταθηκε περισυ με καινουργιο στο οποιο συμβαινει ακριβως το ιδιο (σε μικροτερη ομως κλιμακα).<br>Υποψιαστηκα λοιπον οτι κατι τρεχει με την γειωση.<br>Ρωτωντας ηλεκτρολογο, μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα λογω βραχου να εχει μπει προχειρα και ρηχα η γειωση και να υπαρχει προβλημα.<br>Να τονισω οτι η γειωση ειναι εξω και εκθετη (ηταν καλυμμενη με σπιραλ πλαστικο το οποιο ομως εχει σαπισει).<br>Θεωρω λοιπον οτι πρεπει να ελεγχθει η γειωση λογω την μεγαλης υλικης ζημιας που εχω υποστει και επειδη εχω αποφασισει να ενισχυσω την ασφαλεια του πινακα με αντικεραυνικο , επιτηρητη τασης ραγας κτλ τα οποια απο οσο γνωριζω σιγουρα χρειαζονται πολυ καλη γειωση.<br>Το ερωτημα μου ειναι λοιπον αν υπαρχει τροπος να ελεγξω την αποτλεσματικοτητα της υπαρχουσας γειωσης και αν ναι πως?<br>ΚΑι επιπλεον αν τελικα προχωρησω στην αντικατασταση της τι να προσεξω για να εχω το καλυτερο δυνατον αποτελεσμα απο αποψη ασφαλειας?<br><br>

Υποθέτω ότι ρελέ διαρροής υπάρχει τότε γιατί δεν πέφτει ειδικά στο θέμα του πλυντηρίου που (όπως τα λές) σίγουρα υπάρχει διαρροή, απλός τρόπος για ύπαρξη μόνο γείωσης είναι η μέτρηση με πολύμετρο ανάμεσα σε φάση και γείωση να δείς τί τάση έχεις ΠΡΟΣΟΧΗ! αυτός ο τρόπος μας δείχνει μόνο αν υπάρχει γείωση ΟΧΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ και θέλει πολύ προσοχή η κανονική μέτρηση γείωσης είναι μια πολύ εξειδικευμένη διαδικασία, άμεσα πρέπει να κοιτάξεις το θέμα σου όπως είπαν και οι προηγούμενοι, το θέμα με το πλυντήριο σε προειδοποίησε!!.

KATSO001
14-12-17, 03:21
Τι γειωση εφαρμοζετε;TT η TN-S;

cult
14-12-17, 09:46
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Υπαρχει λογος που παρεθεσα την ερωτηση μου.
Την προηγουμενη εβδομαδα απευθυνθηκα για το θεμα σε γνωστο μου αδειουχο ηλεκτρολογο, ο οποιος και εχει αναλαβει ολες τις ηλεκτρολογικες εργασιες που εχω κατα καιρους κανει σε ακινητα που εχω (και προκειται την επομενη εβδομαδα να αναλαβει και μια ακομη).
Τον ρωτησα οσα ρωτησα και εσας. Παρολα αυτα τον ειδα διστακτικο με το θεμα και η απαντηση που μου εδωσε δε με καλυψε.
Συγκεκριμενα μου ειπε οτι λογω πετρωδους εδαφους μαλλον η γειωση δεν εχει μπει πολυ βαθεια με οτι αυτο συνεπαγεται. Μου προτεινε δε προληπτικα να αλλαξουμε τη γειωση.
ΚΑμια σχεση με οσα μου ειπατε εσεις .
Θα πρεπει λοιπον να ψαξω να βρω καποιον που να εχει ασχοληθει με το θεμα και να μπορει να εφαρμοσει τις προτεινομενες απο εσας τεχνικες.
Το προβλημα ειναι αυτο που αναφερθηκε οτι θα πρεπει να εχει στεγνωσει καλα το εδαφος πραγμα που επι του παροντος δεν ισχυει και νομιζω οτι ειναι παρακινδυνευμενο να περιμενω μεχρι τον Αυγουστο .

radiofonias
14-12-17, 10:10
Επειδή αντιμετωπίζω τον τελευταίο μήνα παρομοιο πρόβλημα υπαρχουν δυο θέματα. Αν είσαι ο τελευταίος που ρευματοδοτείται απο ενα μετασχηματιστή της ΔΕΗ και είσαι μακριά απο τον μετασχηματιστή τότε εχεις βλάβες λόγω διακύμανσης της τάσης (αυτό έχω εγώ). Αν καίγονται οποτε πέφτουν κεραυνοί στην γειτονιά τοτε υπάρχει και διακύμανση και κακή γείωση. Βρες καλό τεχνικό να μετρήσει με γειωσιμόμετρο την εγκατάσταση και την διακύμανση τάσης οταν βάζεις μεγάλα φορτια τυπου θερμοσίφωνα ή κουζίνα τι πτωση τασης θα παρατητηρήσει? Εσυ δεν μπορείς με φθηνα όργανα να μετρήσεις ή να αποφασίσεις τι χρειάζεται.
Υ.Γ. Εγω έβαλα γείωση αλλά το πάρτι των καψιμάτων συνεχίζεται λόγω διακύμανσης.

cult
14-12-17, 18:47
Φιλε ειμαστε ακριβως ιδια περιπτωση + το γεγονος οτι πολυ κοντα (στα 100 μετρα περιπου) υπαρχει ενα τεραστιο ανεξαρτητο αλεξικεραυνο που τραβα τους κεραυνους ολης της περιοχης με οτι αυτο συνεπαγεται.
Η λυση για το προβλημα μας (αν υπαρχει ) ειναι πολυσυνθετη απο οτι εχω καταλαβει και περιλαμβανει αντικεραυνικο, επιτηρητη τασης ρελε ισχυος κτλ. Ολα αυτα ομως ειναι αχρηστα χωρις την καταλληλη γειωση οποτε ορθως ξεκινησες απο εκει )και ακκως εγω δεν εχω ξεκινησει ακομη).

radiofonias
14-12-17, 19:54
Και εγω εχω ιδιωτικο αλεξικέραυνο εντος της ιδιοκτησίας σε 30 μέτρα ύψος όμως η έλειψη γείωσης και τα 300 μετρα απόστασης απο αυτό μαζί με το γεγονός οτι το καλώδιο μετεφερε ρευμα για 300 μετρα και το κτιριο δεν ειχε καθολου γείωση δεν βοήθησε την κατάσταση.
Αν μπορείς μέτρα με το google earth την απόσταση απο τον μετασχηματιστή της ΔΕΗ. Συνηθως βρίσκεται σε ένα ζευγος κολώνες που απέχουν 2 μέτρα μεταξύ τους.(δεν γνωρίζω τι σχετικές γνώσεις έχεις) .Είμαι στα 1760 μετρα και αυτό πλέον μου δημιουργεί το πρόβλημα της διακύμανσης. Η τάση εχει διακυμανση απο 232 εως 187 V.Αυτό προκαλεί το κάψιμο των συσκευών και συγκεκριμένα η ανυψωση της μετα την βύθιση οταν ξεκινα ενα μεγαλο φορτιο τυπου μοτερ.