PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σταθμο κόλλησης



kavouras5
18-12-17, 18:19
Καλησπέρα παιδιά, έχω το σταθμό https://venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/Ηλεκτρονικά-Είδη/CategoryID/2605/List/0/Level/a/ProductID/32406 και ενώ μέχρι σήμερα το πρωί κόλλαγα κανονικά, τον έβαλα στη πρίζα και η θερμοκρασία έχει κολλήσει στους 26 χωρίς να ανεβαίνει. Η μύτη είναι τελείως κρύα. Γράφει πάνω HEAT ON - WAIT. Όλες οι συνδέσεις είναι ΟΚ, η ασφάλεια οκ. Μπορώ να κάνω κάτι πιστεύετε?

elektronio
18-12-17, 20:12
Αποσύνδεσε το κολλητήρι από το σταθμό και μέτρησε στα πιν του βύσματος, λογικά θα πρέπει να μετρήσεις δύο ζεύγη το ένα είναι το αισθητήριο και το άλλο η αντίσταση. Δες μήπως έχει καεί η αντίσταση.

lepouras
19-12-17, 00:21
99% κάηκε η αντίσταση. έχει ο Φανος και αντίσταση και ολόκληρο στέλεχος.

jimnet
19-12-17, 01:14
εγω παλι λεω οτι χαλασε το καλωδιο του στελεχους απ το κουνα κουνα :001_smile: εχει μεσα λεπτα καλωδιακια , θα πρεπει να το ανοιξεις και να το μετρησεις , εκολα αποσυναρμολογειτε , απ την αλλη ενα νεο κανει 15 ευρω

eleCtroAsxetos
19-12-17, 01:52
όπως σου ειπε o Μάρκος, αποσύνδεσε και μέτρα το βύσμα. Θα πρεπει το ενα ζευγάρι να σου δίνει περιπου 4-5 ωμ (αυτο ειναι το θερμικο στελεχος-αντισταση) και το αλλο απο 40-50 ωμ αυτο ειναι το αισθητηριο θερμοκρασιας.

kavouras5
19-12-17, 11:05
Όντως παιδιά κάηκε η αντίσταση. Η μία μετριέται στα 4 ωμ, η άλλη δε μετριέται καθόλου.
Θα πάρω άλλο στέλεχος να το αλλάξω.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

elektronio
19-12-17, 11:57
Όντως παιδιά κάηκε η αντίσταση. Η μία μετριέται στα 4 ωμ, η άλλη δε μετριέται καθόλου.
Θα πάρω άλλο στέλεχος να το αλλάξω.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Αν μετράς πάνω στο βύσμα, μετράς αντίσταση + καλώδιο οπότε καλύτερα πριν αλλάξεις στέλεχος άνοιξε το παλιό και ξαναμέτρα την αντίσταση πάνω στα άκρα της γιατί μπορεί να έχει δίκιο ο Δημήτρης και να μην χρειάζεται να το αλλάξεις ολόκληρο αλλά να κοντύνεις το καλώδιο.

eleCtroAsxetos
19-12-17, 12:45
Όντως παιδιά κάηκε η αντίσταση. Η μία μετριέται στα 4 ωμ, η άλλη δε μετριέται καθόλου.
Θα πάρω άλλο στέλεχος να το αλλάξω.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Το 4ωμ ειναι η αντισταση. Αρα εφοσον βγαζει σωστη μετρηση δεν καηκε. Καηκε μαλλον το αισθητηριο θερμοκρασιας και αν υποθεσω φαινεται σαν απειρη αντισταση δηλαδη απειρη θερμοκρασια για αυτο δεν εκκινει η θερμανση γιατι ο σταθμος θεωρει οτι εχει πιασει την θερμοκρασια που πρεπει. Το αποτελεσμα παντως ειναι το ιδιο, πρεπει υποχρεωτικα να αλλαξεις το στελεχος με ενα ιδιο γιατι θερμικο και αισθητηριο ειναι ενσωματωμενα μεσα στο κεραμικο στοιχειο. Οπως ειπαν και προλαλησαντες λυσε το κολλητηρι να ελεγξεις με continuity για κομμενο καλωδιο.
Ο σταθμος δειχνει απειρη θερμοκρασία στελεχους ή τη σωστη δηλαδη τη θερμοκρασια περιβαλλοντος ή δειχνει μια θερμοκρασια κολλημενη συνεχεια?
Το κολλητηρι που θα παρεις θα πρεπει να ειναι αυθεντικο γιατι αν ειναι κινεζικη αντιγραφη του κινεζικου...κινδυνευεις να μην μπορει να διαβασει σωστα τη θερμοκρασια του κολλητηριου ο σταθμος.

kavouras5
19-12-17, 15:09
Παιδιά άνοιξα το κολλητήρι. Μέσα έχει το στέλεχος που από αυτό βγαίνουν τέσσερα καλώδια: Τα δυο με πιο παχύ σύρμα και τα άλλα δυο με πιο λεπτό σύρμα. Αυτά ενώνονται με τέσσερα καλώδια χρώματος κόκκινου, μπλε (με το λεπτό σύρμα) και μαύρου, άσπρου (με το παχύ σύρμα). Αυτά τα 4 καλώδια, και το καλώδιο της γείωσης, καταλήγουν στο ακροφύσιο που δένει πάνω στο σταθμό κόλλησης.
Τα καλώδια από το ακροφύσιο ως το στέλεχος είναι μια χαρά, δεν έχουν κοπεί.

Μέτρησα τα δυο καλώδια με το λεπτό σύρμα, και δείχνουν 4 ωμ περίπου. Μέτρησα τα δυο καλώδια με το χοντρό σύρμα, αλλα δε δείχνουν τίποτα (δεν υπάρχει το σήμα του άπειρου). Άρα λογικά έχει κοπεί μέσα στο στέλεχος ένα από αυτά τα καλώδια.

Ο σταθμός δείχνει θερμοκρασία κολλημένη στους 25.

chip
19-12-17, 15:19
μάλλον 4,3 είναι θερμοζεύγος για να μετρά τη θερμοκρασία. και το ανοικτό κύκλωμα καμμένη αντίσταση
Απ ότι φαίνεται πρέπει να πάρεις ή αυθεντική νέα αντίσταση ή αυθεντικό νέο στέλεχος...
για να είνα αυθεντικό θα πρέπει ο έμπορος που τα πουλάει να φέρνει την μάρκα του κολητηριού σου (πιστεύω εύκολο αν αγοράσεις από Ελλάδα...)

eleCtroAsxetos
19-12-17, 15:23
Ζεστανε με ενα αναπτηρα το στελεχος ομοιομορφα και για λιγο να δεις αν αλλαξει η ενδειξη θερμοκρασιας. Γιατι μου φαινεται οτι το 25 που βλεπεις ειναι κολλημενο ή bug. Στην πλακετουλα του κολλητηριου τα μπροστα καλωδια προς το κεραμικο ειναι η αντισταση και τα πισω ειναι του αισθητηριου. Αν εχουμε πεσει στη διαβολικη συμπτωση που χαλασε το αισθητηριο και δειχνει αντισταση 4 ωμ που ολως τυχαιως ειναι η νορμαλ αντισταση του θερμαντικου στοιχειου τοτε τι να πω...νομος του μερφυ

kavouras5
19-12-17, 17:48
Ζεστανε με ενα αναπτηρα το στελεχος ομοιομορφα και για λιγο να δεις αν αλλαξει η ενδειξη θερμοκρασιας. Γιατι μου φαινεται οτι το 25 που βλεπεις ειναι κολλημενο ή bug. Στην πλακετουλα του κολλητηριου τα μπροστα καλωδια προς το κεραμικο ειναι η αντισταση και τα πισω ειναι του αισθητηριου. Αν εχουμε πεσει στη διαβολικη συμπτωση που χαλασε το αισθητηριο και δειχνει αντισταση 4 ωμ που ολως τυχαιως ειναι η νορμαλ αντισταση του θερμαντικου στοιχειου τοτε τι να πω...νομος του μερφυ

Φίλε μου όντως ζέστανα με αναπτήρα το στέλεχος και ανέβηκε η θερμοκρασία: Από 25 πήγε στους 50. Μετά σιγά-σιγά έπεσε και ξαναπήγε στους 25. Άρα προφανώς λειτουργεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας και μετράει θερμοκρασία περιβάλλοντος (25 βαθμούς) και όταν το ζεσταίνω με τον αναπτήρα ανεβαίνει.
Αλλα έχει καεί η αντίσταση του θερμαντικού στοιχείου και δε μπορεί να ζεστάνει. Άρα θέλω καινούριο στέλεχος.

eleCtroAsxetos
19-12-17, 18:20
Φίλε μου όντως ζέστανα με αναπτήρα το στέλεχος και ανέβηκε η θερμοκρασία: Από 25 πήγε στους 50. Μετά σιγά-σιγά έπεσε και ξαναπήγε στους 25. Άρα προφανώς λειτουργεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας και μετράει θερμοκρασία περιβάλλοντος (25 βαθμούς) και όταν το ζεσταίνω με τον αναπτήρα ανεβαίνει.
Αλλα έχει καεί η αντίσταση του θερμαντικού στοιχείου και δε μπορεί να ζεστάνει. Άρα θέλω καινούριο στέλεχος.
Χμμμμ....Για δωσε απο το βυσμα στους ακροδεκτες που μετρας τα 4 ωμ, χειροκινητα και για λιγο για 10 sec 12 βολτ με το τροφοδοτικο να δεις αν ζεστάνει το κολλητηρι? Αν ζεστανει εχουμε προβλημα...Με το σταθμο.
ακυρο μην το κανεις αυτο γιατι ξεχασα οτι αν τα 4 ωμ ειναι η αντισταση του θερμοζευγους θα καψουμε το αισθητηριο θερμοκρασιας! βλακεια μου. αν και πιστευω οτι την θερμικη αντισταση βλεπεις στα 4ωμ δεν μπορουμε να ρισκαρουμε. βρες ενα διαγραμμα του κολλητηριου και επιβεβαιωσε το τι μετρας.

lepouras
20-12-17, 08:35
ένταξη οι ZD δεν είναι τοπ αλλά δεν είναι και τόσο χάλια σταθμοί.
έχω ακριβός τον ίδιο και επειδή τον έχω επεκτείνει να έχει 3 στελέχη έχω μάθει όλα του τα alarm.
από την στιγμή που δείχνει 25 είναι σίγουρο ότι δεν φταίει το αισθητήριο γιατί όταν το χάνει (για οποιονδήποτε λόγο) έχει bazer και στην οθόνη βγάζει ή παύλα ή 1 αν θυμάμαι καλά αλλά όχι να δείχνει 25. οπότε το ότι κάηκε η αντίσταση είναι σίγουρο.
το στέλεχος ολόκληρο έχει αν θυμάμαι καλά λιγότερο από 15 ευρώ και μάλιστα η διαφορά τις τιμής από το να αγοράσεις σκέτη αντίσταση από ολόκληρο το στέλεχος είναι πολύ μικρή για τον χρόνο που θα φάει κάποιος να την αλλάξει.
ο Φανός έχει σίγουρα και το στέλεχος είναι πάρα πολύ κοινό σε διάφορους σταθμούς..

kavouras5
20-12-17, 18:20
Ρώτησα στο Βενιέρη, όλη η αντίσταση κοστίζει μόνο 3,5 ευρώ, οπότε θα δοκιμάσω να την αλλάξω και θα ενημερώσω.