PDA

Επιστροφή στο Forum : Στροφόμετρο



pitsirikos86
21-12-17, 20:39
Καλησπέρα φοριμιώτες. Θέλω να κατασκευάσω ένα στροφόμετρο για το αυτοκίνητο.(δέν έχει το δικό μου.)Ξέρω ότι πουλάνε άλλα άλλη φάση να το κάνεις μόνος όπως θέλεις. Έχω 2 ερωτήσεις, εάν έχετε κανένα κύκλωμα με led για στροφόμετρο αυτοκινήτου και 2 που το συνδέω. Στο σασμάν. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

agis68
21-12-17, 20:52
το μόνο αυτοκίνητο που ξέρω χωρίς στροφόμετρο είναι το παλιό 2CV Τι εννοείς δεν έχει? μήπως έχει χαλάσει?....αν δεν έχει τότε μόνο με arduino ισως γίνει κάτι αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς πως θα βάλεις μια ντίζα στο σασμάν όταν δεν έχει προβλεφτεί κατασκευαστικά????

alto2
21-12-17, 20:59
Θα μπορεί να πάρει σήμα από το ντρεσιμπυτέρ
Υπήραν τέτοια στροφόμετρα, δούλευαν όπως οι λυχνίες αβάνς

pitsirikos86
21-12-17, 21:19
Έχω opel corsa b 1000cc 2000 μοντέλο. Δέν έχει. Πουλάνε στο εμπόριο όμως δείκτες. Εκείνα κάπου πρέπει να συνδεθούν. Το ένα πάει στην μπαταρία + το άλλο - και περισσέυει ένα καλώδιο για (σήμα). Έχεις κανένα σχέδιο με arduino δοκιμασμένο;

pstratos
21-12-17, 21:37
Έχω opel corsa b 1000cc 2000 μοντέλο. Δέν έχει. Πουλάνε στο εμπόριο όμως δείκτες. Εκείνα κάπου πρέπει να συνδεθούν. Το ένα πάει στην μπαταρία + το άλλο - και περισσέυει ένα καλώδιο για (σήμα). Έχεις κανένα σχέδιο με arduino δοκιμασμένο;

Το σημα μπορει να ειναι απο ενα καλωδιο τυλιγμενο γυρω απο το μπουζοκαλωδιο. Λειτουργει σαν πηνειο - επαγωγικο pickup

Πατέντες
21-12-17, 21:41
Πώπω, τι μου θύμησες τώρα.....
Είχα το ίδιο αυτοκίνητο 1.4 16v ecotec 90hp αλλά του 1996. Σφαίρα ήταν.... το είχα σπάσει!!! χαχαχα.
Λοιπόν στο θέμα. Το δικό μου είχε στροφόμετρο και νομίζω ότι έπαιρνε σήμα από έναν αισθητήρα που είχε στον στρόφαλο.
71729 Βέβαια, αυτό είναι σίγουρα για τον χρονισμό αλλά μπορεί να είναι και το ίδιο για το στροφόμετρο.
Εσένα στον στρόφαλο έχει αυτό το οδοντωτό;

pitsirikos86
21-12-17, 21:52
Δέν ξέρω τι έχει. αχαχα. Δέν ξέρω απο αυτά. Το θέμα να βρώ κανένα κύκλωμα. Την σύνδεση το πολύ πολύ την πάω σε ηλεκτρολόγο.(Εάν δεν βγάλω άκρη.

Xarry
21-12-17, 22:03
έναν αισθητήρα που είχε στον στρόφαλο.

Αν ηταν ιτζεξιον ο αισθητηρας αυτος ειναι αισθητηρας θεσης στροφαλου.
Τα αυτοκινητα χωρις εγκεφαλο παιρνουν τις στροες απο ενα φωτοκυταρρο ας το πουμε στο βολαν το οποιο αναλογα με την ταχυτητα του γυρναει περναει απο ενα καθρεφτη (ας το πουμε) και παραγει εναν παλμο. Τα πρωτη γενιας στροφομετρα επαιρναν απο το δυναμο.
Η πλεον αξιοπιστη και μονη στις μερες μας λυση ειναι απο τα μπουζοκαλωδια.

VaselPi
21-12-17, 23:49
Καλησπέρα φοριμιώτες. Θέλω να κατασκευάσω ένα στροφόμετρο για το αυτοκίνητο.(δέν έχει το δικό μου.)Ξέρω ότι πουλάνε άλλα άλλη φάση να το κάνεις μόνος όπως θέλεις. Έχω 2 ερωτήσεις, εάν έχετε κανένα κύκλωμα με led για στροφόμετρο αυτοκινήτου και 2 που το συνδέω. Στο σασμάν. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86.

Ανδρέα (pitsirikos86), δεν είναι εύκολο, αλλά γίνεται.
Ουσιαστικά, πρέπει να κατασκευάσεις ένα converter τύπου: συχνότητα - τάση d.c.
Για το σκοπό αυτό πρέπει να έχεις στη διάθεσή σου ένα βολτόμετρο του 1 βολτ, 1 mA-όλη η κλίμακα, με 50 υποδιαιρέσεις.
1. Θέτεις: στις 6000 στροφές το λεπτό (100 Hz), η παραγόμενη τάση να είναι 0,6 βολτ. Η επιλογή αυτή κάνει την κλίμακα βολική.
2. Φρόντισε, τα 0,6 βολτ (μέση τιμή τάσης ή 0,6 mA, μέση τιμή) να παράγονται από κάποιο monostable multivibrator (με 555, για παράδειγμα) από παλμούς με πλάτος 12 βολτ, συχνότητας 100 Hz και διάρκεια 20 φορές μικρότερη των 10 ms, δηλαδή 0,5 ms.
3. Tους παλμούς αυτούς, μέσω μίας αντίστασης 1 kΩ (παλμοί ρεύματος 0,5 ms, 11,4 mA), οδήγησε τους απευθείας στον μετρητή, στον οποίο θα δημιουργηθεί μέση τάση (τονίζω το "μέση") 0,6 βολτ, αν παράλληλα συνδεθεί ένας πυκνωτής 2200 μF (σταθερά χρόνου του μετρητή περίπου 1 s).
Τους παλμούς έναρξης μπορείς να τους πάρεις με 1- 2 σπείρες, γύρω από το καλώδιο της υψηλής τάσης.
Βασίλειος.

chip
22-12-17, 00:14
υπάρχουν και τα lm2907 και lm2917 που μετατρέπουν συχνότητα σε τάση

MacGyver
22-12-17, 00:23
Πολύ ουτοπικό πρότζεκτ, το καλύτερο είναι να βρεθεί ένα στροφόμετρο μανήσιο.
Btw, έχω corsa b του 95 με 160.000 km, σε άριστη κατάσταση που το έχει ενσωματωμένο, και το οποίο πωλείται.

VaselPi
22-12-17, 07:23
Steve (MacGyver), και εγώ αυτό θα έκανα - θα αγόραζα έτυμο στροφόμετρο, αλλά ο pitsirikos86 θέλει να τον συναρμολογήσει. Πάντως, δεν θα τον απέτρεπα . Με το πρότζεκτ αυτό μαθαίνεις πολλά: εναρκτήριοι παλμοί για trigering - στάνταρ παλμοί σε "ύψος" και "πλάτος" - μέση d.c. τάση από αυτούς - αναλογικός μετρητής. Υπάρχουν βέβαια και τα Lm, αλλά εκεί όλα αυτά είναι έτοιμα.
Υποθέτω, ότι ακόμη και όταν το στροφόμετρο συναρμολογηθεί και δουλέψει, στο τέλος, στο αυτοκίνητό του θα βάλει το στροφόμετρο που θα αγοράσει, που θα είναι και το σωστό, καθώς μόνα αυτά τα όργανα αντέχουν τους κραδασμούς του αυτοκινήτου. Ο κοινός μετρητής ρεύματος σε 1 mA, γρήγορα θα καταστραφεί. Αλλά και πάλι, δεν θα τον απέτρεπα να συναρμολογήσει το στροφόμετρο - μαθαίνεις πολλά!
Βασίλειος.

elektronio
22-12-17, 09:12
Νοέμβριος 1998 τεύχος 195 της Ελληνικής έκδοσης Ελέκτορ. Έχει ένα απλό και εύκολο σε κατασκευή στροφόμετρο με 20 LED, που το λέει για μοτοποδήλατα - σκούτερ αλλά δεν βλέπω κανένα λόγο να μην μπορείς να το βάλεις σε αυτοκίνητο. Μάλλον θεώρησαν οτι τα αυτοκίνητα της εποχής είχαν όλα στροφόμετρο.

pitsirikos86
23-12-17, 18:04
Μπορείς να μου στείλεις το βιβλίο; Η το σχέδιο; Μάλλον δεν δουλεύει το Link για τα βιβλία.

andreasmon
23-12-17, 18:19
ένα στροφόμετρο για μηχανάκι,αλλά κάνει και για αυτοκίνητο(το είχα κατασκευάσει με επιτυχία).Τυλίγεις γύρω από ένα μπουζοκαλώδιο σπείρες από πηνιόσυρμα και η τάση που ανιχνεύει την χρησιμοποιείται σαν σήμα για το στροφόμετρο.71752
Αντί για όργανο αναλογικό μπορείς να προσαρμόσεις και κύκλωμα με led.

street
24-12-17, 04:27
εχει και η smart kit παιδια , τσ τσ τσ σε τιμη χωμα ....

http://www.smartkit.gr/rpm-indicator-with-leds-m-fully-assembled-and-tested-analogiko-strofometro-me-leds.html

elektronio
24-12-17, 07:26
Μπορείς να μου στείλεις το βιβλίο; Η το σχέδιο; Μάλλον δεν δουλεύει το Link για τα βιβλία.

https://mega.nz/#!0kUX2ADT!dYdDcjus3EmqwYBlFGDkJ-IftsJ-Ku4nLQi1tAGsKAY

Ανέβασα το άρθρο στο λογαριασμό μου στο mega.nz για λίγες μέρες, μετά θα το διαγράψω.

pitsirikos86
24-12-17, 20:26
Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Πατέντες
24-12-17, 23:14
ένα στροφόμετρο για μηχανάκι,αλλά κάνει και για αυτοκίνητο(το είχα κατασκευάσει με επιτυχία).Τυλίγεις γύρω από ένα μπουζοκαλώδιο σπείρες από πηνιόσυρμα και η τάση που ανιχνεύει την χρησιμοποιείται σαν σήμα για το στροφόμετρο.71752
Αντί για όργανο αναλογικό μπορείς να προσαρμόσεις και κύκλωμα με led.
Ανδρέα, με το trimmer ρυθμίζεις την τελική ένταση μA που θα πάρεις; Κι αν ναι, πως ξέρεις την ακρίβεια των ''στροφών'' του κινητήρα;
Λογικά θα πρέπει να ξέρεις τον κόφτη και το ζεστό ρελαντί, σωστά;

andreasmon
24-12-17, 23:44
Ανδρέα, με το trimmer ρυθμίζεις την τελική ένταση μA που θα πάρεις; Κι αν ναι, πως ξέρεις την ακρίβεια των ''στροφών'' του κινητήρα;
Λογικά θα πρέπει να ξέρεις τον κόφτη και το ζεστό ρελαντί, σωστά;

Σωστά,ή αν θες ακρίβεια στην ένδειξη να το ελέγξεις-συγκρίνεις με ένα άλλο όργανο ή στροφόμετρο ή μέτρηση μέσω obdii και υπολογιστή ή κινητού!

agis68
25-12-17, 06:10
Aν δεν θες με λεντ αλλά αναλογικό πουλαει ο Τογελος καπου στα 120 ευρώ

pitsirikos86
26-12-17, 23:03
Θέλω με ledakia πιο σταθερό σίγουρο και εμφανίσιμο.

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
26-12-17, 23:55
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους,

Αυτό είναι ένα κύκλωμα στροφόμετρου με LED απο μια παλιά Τεχνική Εκλογή ( Φεβρουάριος 1983 ).

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
27-12-17, 00:25
Συγγνώμη πάτησα κατα λάθος enter και έφυγε το μήνυμα. Συνεχίζω,

Πριν δυόμισυ χρόνια στο HAMFEST της Θεσσαλονίκης αγόρασα μια κούτα με διάφορα παλιά κιτ, κάποια ασυναρμολόγητα και πολλά χύμα υλικά. Μέσα στην κούτα ήταν η φωτοτυπίες του κίτ και η πλακέτα, μάλλον αγορασμένη απο το περιοδικό γιατί είναι καλής ποιότητας και επικασσιτερωμένη. Αν και συγκέντρωσα τα υλικά δεν το έφτιαξα, αλλά το ζήτησε ο ανηψιός μου και θα του το δώσω. Νομίζω οτι το σχέδιο είναι απο ξένο περιοδικό.

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
27-12-17, 00:28
Και το υπόλοιπο αρχείο.

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
27-12-17, 00:33
Και η πλακέτα.

street
28-12-17, 23:45
δεν σε κανει κατι τετοιο (https://www.banggood.com/Universal-Car-52mm-2-Inch-Counter-Tacho-Tachometer-Gauge-Pointer-RPM-White-LED-12V-p-1179783.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN) ? με 11,5 οπουλα ετοιμο ?

η κατι τετοιο (https://www.banggood.com/52mm-Car-Auto-Tacho-Tachometer-Gauge-Blue-Digital-LED-Meter-RPM-p-969006.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN) ? με 12,70

τζαμπα πραμα και εμφανισιμα

ο αισθητηρας παει στο ντιστριμπιτερ χωρις να πειραξεις τιποτα

elektronio
29-12-17, 08:20
Δημήτρη πάντα υπάρχει κάτι έτοιμο και πολύ φτηνό ειδικά αν είναι από Κίνα. Και σίγουρα η εμφάνιση ακόμη και του κινέζικου (που δεν φημίζονται για την φινέτσα τους) θα είναι πιο εμφανίσιμο από κάποια κατασκευή.
ΑΛΛΑ και η κατασκευή δεν θα κοστίσει και πολύ, παρά μόνο μερικά ευρώ για τα υλικά. Σίγουρα θέλει πολύ δουλειά και μεράκι για να το κάνεις όσο το δυνατόν πιο εμφανίσιμο. Όμως το αποτέλεσμα ακόμη και αν δεν αγγίζει την εμφάνιση του έτοιμου σου δίνει πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το να αγοράσεις ένα έτοιμο. Ακόμη και τις στροφές του αυτοκινήτου θα τις βλέπει με άλλο μάτι.... και θα λέει στους φίλους του εγώ το έκανα και αυτό σε δίνει χαρά διαχρονικά.

Εσύ καλά κάνεις και προτείνεις και εναλλακτικές λύσεις αλλά πιστεύω ότι η ανάγκη προέκυψε για την χαρά της δημιουργίας περισσότερο και λιγότερο για τον έλεγχο των στροφών.