PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή καρμπυρατέρ μοτοσυκλέτας.



ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
21-12-17, 23:20
Δεν ξέρω αν το θέμα έχει θέση στη κοινότητα αλλά εφ΄όσον υπάρχει η σχετική ενότητα το παραθέτω, έχω μια παλιά μοτο YAMAHA SR250 CLASSIC και εδώ και αρκετούς μήνες έχει πρόβλημα με το καρμπυρατέρ πρόσφατα το άλλαξα με ένα μεταχειρισμένο αλλά πάλι τα ίδια, μήπως γνωρίζει κάποιος κανένα καλό συνεργείο που να επισκευάζει καρμπυρατέρ?.

MacGyver
21-12-17, 23:37
Όταν είναι "πάλι τα ίδια", το πρόβλημα είναι αλλού.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
22-12-17, 00:03
Οχι μωρέ steve έβαλα ένα μεταχειρισμένο αλλά με δοκιμή αν θα πάει το πρόβλημα είναι ότι δεν εισάγει σωστό μίγμα μαυρίζει το μπουζί (σαν μπουρί σόμπας πετρελαίου) αμέσως μόλις το αλλάξω έχει υπερκατανάλωση 6 - 7Lt /100km δεν παίρνει μπροστά το πρω'ί' το τσόκ αν το τραβήξω έστω και ελάχιστα σβήνει ή δεν παίρνει μπροστά.

klik
22-12-17, 00:05
Η φούσκα του είναι εντάξει; Μήπως έχεις (έστω και μικρή) υπερχείλιση οπότε γίνεται μη ελεγχόμενο το μείγμα;

nikosp
22-12-17, 00:47
Δεν ξέρω αν το θέμα έχει θέση στη κοινότητα αλλά εφ΄όσον υπάρχει η σχετική ενότητα το παραθέτω, έχω μια παλιά μοτο YAMAHA SR250 CLASSIC και εδώ και αρκετούς μήνες έχει πρόβλημα με το καρμπυρατέρ πρόσφατα το άλλαξα με ένα μεταχειρισμένο αλλά πάλι τα ίδια, μήπως γνωρίζει κάποιος κανένα καλό συνεργείο που να επισκευάζει καρμπυρατέρ?.
Ενα πολύ καλό συνεργείο επισκευής καρμπυρατέρ βρίσκεται στην Λεοφόρο Ηρακλείου λίγο πρήν το δεύτερο νεκροταφείο
Το συστήνω ανεπιφύλακτα

kasikis
22-12-17, 07:54
Τράβα ένα λύσιμο και ένα καλό φύσημα και μετά τσέκαρε φούσκα και δες και το βελονάκι που πιέζει η φούσκα. Καντα μία αντικατάσταση αν βρεις ανταλλακτικά (σετάκι για το μοντέλο του καρμπυρατέρ).

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
22-12-17, 23:40
Ενα πολύ καλό συνεργείο επισκευής καρμπυρατέρ βρίσκεται στην Λεοφόρο Ηρακλείου λίγο πρήν το δεύτερο νεκροταφείο
Το συστήνω ανεπιφύλακτα

Προς το μερος της Αθηνας ή προς Ηράκλειο?

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
22-12-17, 23:42
Τράβα ένα λύσιμο και ένα καλό φύσημα και μετά τσέκαρε φούσκα και δες και το βελονάκι που πιέζει η φούσκα. Καντα μία αντικατάσταση αν βρεις ανταλλακτικά (σετάκι για το μοντέλο του καρμπυρατέρ).

Υποτίθεται οτι αυτά τα έκανε το συνεργείο που έκανε την αντικατάσταση.

nikosp
23-12-17, 10:33
Πρός ηράκλειο

vasilllis
23-12-17, 11:57
Οχι μωρέ steve έβαλα ένα μεταχειρισμένο αλλά με δοκιμή αν θα πάει το πρόβλημα είναι ότι δεν εισάγει σωστό μίγμα μαυρίζει το μπουζί (σαν μπουρί σόμπας πετρελαίου) αμέσως μόλις το αλλάξω έχει υπερκατανάλωση 6 - 7Lt /100km δεν παίρνει μπροστά το πρω'ί' το τσόκ αν το τραβήξω έστω και ελάχιστα σβήνει ή δεν παίρνει μπροστά.
δεν καταλαβα.
με το μεταχειρισμενο εστρωσε?


ΥΓ φουσκα δεν ειναι ,θα εκανε τα αντιθετα απο οτι του κανει.Βελονα,ζιγκλερ κλπ.

KOKAR
23-12-17, 12:58
Δεν ξέρω αν το θέμα έχει θέση στη κοινότητα αλλά εφ΄όσον υπάρχει η σχετική ενότητα το παραθέτω, έχω μια παλιά μοτο YAMAHA SR250 CLASSIC και εδώ και αρκετούς μήνες έχει πρόβλημα με το καρμπυρατέρ πρόσφατα το άλλαξα με ένα μεταχειρισμένο αλλά πάλι τα ίδια, μήπως γνωρίζει κάποιος κανένα καλό συνεργείο που να επισκευάζει καρμπυρατέρ?.


Οχι μωρέ steve έβαλα ένα μεταχειρισμένο αλλά με δοκιμή αν θα πάει το πρόβλημα είναι ότι δεν εισάγει σωστό μίγμα μαυρίζει το μπουζί (σαν μπουρί σόμπας πετρελαίου) αμέσως μόλις το αλλάξω έχει υπερκατανάλωση 6 - 7Lt /100km δεν παίρνει μπροστά το πρω'ί' το τσόκ αν το τραβήξω έστω και ελάχιστα σβήνει ή δεν παίρνει μπροστά.

το να θελει απλά ρύθμιση η αν θελει αλλαγή το φίλτρο αερα το έχεις σκεφτεί ?

δες και το παρακάτω λινκ ειναι πολύ διαφωτιστικό
http://www.tosynergeio.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=992:mpouzi-kinitiras

http://beru.federalmogul.com/sites/default/files/brochure/file/beru_ti02_all_about_spark_plugs_prmbu1434_-_gr_lores.pdf

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
24-12-17, 19:30
το να θελει απλά ρύθμιση η αν θελει αλλαγή το φίλτρο αερα το έχεις σκεφτεί ?

δες και το παρακάτω λινκ ειναι πολύ διαφωτιστικό
http://www.tosynergeio.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=992:mpouzi-kinitiras

http://beru.federalmogul.com/sites/default/files/brochure/file/beru_ti02_all_about_spark_plugs_prmbu1434_-_gr_lores.pdf

Κατ΄ αρχήν χρόνια πολλά (σε όλους), Κώστα και ευχαριστώ για την απάντηση το θέμα του φίλτρου το έχω κοιτάξει χθές έκανε και υπερχείλιση.

betacord85
24-12-17, 19:38
ποιο απο τα καρμπ φοραει?με το βαρελακι η με την μεμβρανη?το ιδιο μου εκανε σε μενα και στα 2 gn 125 - 250 και ηταν θεμα ηλεκτρολογικο καθαρα...