PDA

Επιστροφή στο Forum : mp5 απο ebay



jskalitexnis
22-12-17, 18:04
γεια σας ομαδαρα .

πριν λίγους μήνες αγόρασα απο ebay ενα usb radio pleyer .
https://www.ebay.com/itm/Android-6-0-7-Single-1-Din-GPS-Flip-Car-Stereo-Radio-Player-Touch-Screen-USB-SD/222734520242?hash=item33dc030fb2:g:uUgAAOSw8HBZMTC E

ωραίο θα έλεγα με πολλές δυνατότητες 4 θύρες usb gps και android.
το πρόβλημα είναι πως μετά απο λίγο καιρώ σταμάτησε να βγάζει ήχο.
αρχικά πίστευα πως για κάποιο λόγο(χάλια ηχεία) εχει καεί το ολοκληρωμένο που αναλαμβάνει την ενίσχυση του ήχου το όπιο είναι το TDA7388.
αλάλαξα το tda αλα το πρόβλημα παραμένει δεν βγάζει σε καμιά απο τις τέσσερις εξόδους τάση.
717327173371734
έχει συναντήσει κάνεις παρόμοιο θέμα ?

aris52
22-12-17, 18:42
Δυσκολο φιλε μου χωρις σχεδιο πας στα τυφλα Προφανως θα ειναι καπιο θεμα τασης στο ολοκληρωμενο ισως εκαψε καπιο regulator ic τσεκαρε ξανα το TDA ειναι σωστα κολλημενο ειναι και smd παναθεματα.....:001_smile:

jskalitexnis
22-12-17, 19:20
Δυσκολο φιλε μου χωρις σχεδιο πας στα τυφλα Προφανως θα ειναι καπιο θεμα τασης στο ολοκληρωμενο ισως εκαψε καπιο regulator ic τσεκαρε ξανα το TDA ειναι σωστα κολλημενο ειναι και smd παναθεματα.....:001_smile:
Αυτα τα smd μας έχουνε κάψει!!!!
Το κακο είναι πως ειμαι Mobile technology
Και ειναι καπος μπέρδεμα η δουλειά

jskalitexnis
10-02-18, 11:21
καλήμερα σε όλους. επαναφέρω το θέμα γιατί πιστεύω πως κάποιος θα γνωρίζει κάτι γύρο απο το θέμα . μιας και βρέθηκε η ευχερεια ασχοληθώ λίγο με την οθόνη διαπίστωσα
πως πρην το tda που εχει ος ενισχυτική βαθμίδα δεν υπάρχει κανένα σήμα. πριν το tda έχει ενα chip (BD3702FV) ως επεξεργαστής ήχου ουτε εχει υπάρχει σήμα στην είσοδο του.
το παράξενο λιπών είναι πως σε αυτο το chip καταλιγουνε ολα τα ακουστικά σήματα ανεξάρτητα μεταξύ τους.
δλδ το κύκλωμα του ραδιοφώνου ειναι ξεχωριστό και στέλνει στο chιp 2 σήματα το L και το R.τα υπολειπα σήματα που καταλήγουν στο chip έρχονται μέσα απο το επεξεργαστή του.Και ομως
δεν μετράω πουθενά τάση σε καμία είσοδο παρόλο που είναι διαφορετικά κυκλώματα. πως μπορεί να γινεται κατι τετοιο ?