PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή θερμοστάτη χώρου για καλοριφέρ



geo_ef
28-12-17, 18:02
Καλησπέρα παιδιά Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Θέλω να αλλάξω έναν θερμοστάτη χώρου EBERLE παραθέτω την σχετική εικόνα, με δύο καλώδια Φάση και επιστροφή.
Έκανα την πιό κάτω σύνδεση, έκανα και τις γέφυρες που δείχνει το σχήμα, δίνει εντολή στον καυστήρα κανονικά αλλά δεν ανάβει το λαμπάκι
http://www.hlektronika.gr/forum/asset.php?fid=66347&uid=53299&d=1514475665

Ο παλιός θερμοστάτης έιχε τρία καλώδια, καφέ φάση, μπλέ επιστοφή και το κίτρινο το είχε ως επιστροφή από το λαμπάκι, απλά και κατανοητά
για μένα που δεν ξέρω και πολλά.
71819

Τι σύνδεση να κάνω για να ανάβει το λαμπάκι?

el greco 1
28-12-17, 20:12
κανε μια γεφυρα απο το Ν στην επαφη 2.

geo_ef
29-12-17, 09:12
κανε μια γεφυρα απο το Ν στην επαφη 2.
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Την έχω κάνει αυτή την γέφυρα αλλά δεν ανάβει. Ισως να μην σύνδεσα την γέφυρα καλά άν και το πρόσεξα.
Εκείνο το τρίτο καλώδιο το κίτρινο που το είχε ως επιστροφή ο παλιός θερμοστάτης αν το βάλω στο Ν τι θα γίνει?

nikkos
04-01-18, 21:01
έχω την εντύπωση ότι ο καινούριος θερμοστάτης θέλει και ουδέτερο για να δουλέψει, κάτι το οποίο δεν έχεις στα 3 καλώδια που έχεις στο χώρο σου. Το ένα καλώδιο φέρνει τη φάση από το λέβητα, το άλλο την επιστρέφει για να ξεκινήσει να δουλεύει ο λέβητας. Το κίτρινο αν το είχαν συνδέσει σε γείωση ή σε ουδέτερο, θα πρέπει να το δεις από την άλλη άκρη του καλωδίου, αν ξέρεις που καταλήγει, γιατί αν έχει και διακλαδώσεις σε κουτί, άστα.