PDA

Επιστροφή στο Forum : ανακαλύπτοντας τα χαρακτηριστικά μιας ανεμογεννήτριας



zoran
30-12-17, 00:26
Πως μπορεί κανείς να μάθει τα χαρακτηριστικά παραγωγής ενέργειας που έχει μια ανεμογεννήτρια αγνώστων στοιχείων και δυνατοτήτων; Μπορεί με ένα πολύμετρο; Και εάν ναι, πως πρέπει να κάνει τη συνδεσμολογία;

Spark
30-12-17, 07:38
εάν ναι, πως πρέπει να κάνει τη συνδεσμολογία;

κανονικά!

μέτρησα μια γεννητρια και ειχε :biggrin:

http://images5.fanpop.com/image/photos/27900000/Happy-New-Year-micketo-27931687-296-340.gif


για το θέμα πατήστε εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=80132)

VaselPi
30-12-17, 10:08
Πως μπορεί κανείς να μάθει τα χαρακτηριστικά παραγωγής ενέργειας που έχει μια ανεμογεννήτρια αγνώστων στοιχείων και δυνατοτήτων; Μπορεί με ένα πολύμετρο; Και εάν ναι, πως πρέπει να κάνει τη συνδεσμολογία;

Αρχικό μήνυμα από zoran.

zoran, ας δούμε πρώτα τις βασικότερες παραμέτρους της ανεμογεννήτριας. Για παράδειγμα, των 800 W:
1. Η διάμετρος της φτερωτής (2,2 m).
2. Η ονομαστική ισχύς (800 W).
3. Η ονομαστική ταχύτητα του ανέμου (12 m/s).
4. Η ονομαστική παραγόμενη τάση (24 ή 48 V).
5. Η απόδοση της ανεμογεννήτριας (%).

Αν οι παράμετροι αυτοί δεν αναγράφονται πάνω στην ανεμογεννήτρια, είναι πολύ δύσκολο να μετρηθούν μόνο με ένα πολύμετρο. Από τις 5 παραμέτρους, με το πολύμετρο μπορείς να μετρήσεις μόνο τα παραγόμενα βαττ και την παραγόμενη από τη γεννήτρια τάση, αλλά για να προσδιορίσεις τις ονομαστικές τιμές, πρέπει οι μετρήσεις να γίνουν όταν ο άνεμος έχει ταχύτητα 12 m/s. Δηλαδή την ώρα εκείνη πρέπει να είσαι εφοδιασμένος και με ένα ανεμόμετρο.

Και κάτι πιο γενικό. Από τις παραμέτρους της ανεμογεννήτριας, μπορείς να υπολογίσεις την απόδοσή της, συγκρίνοντας τα βαττ του κινούμενου αέρα με αυτά της ανεμογεννήτριας.
Για τα βαττ του ανέμου, φαντάσου έναν "κύλινδρο αέρα", με διάμετρο D και μήκος Vt, όπου V είναι η ταχύτητα του αέρα και t είναι ο χρόνος "παρέλασης" του κυλίνδρου αυτού μπροστά από την φτερωτή, που έχει διάμετρο D. Το απόθεμα ενέργειας του κυλίνδρου αυτού, σε βαττ, είναι η καταβαλλόμενη ενέργεια σε χρόνο t


P=E/t=mV2/2t=ρx(πD2/4)xVtx(V2/2t)=ρπD2V3/8


όπου ρ είναι η πυκνότητα του αέρα, 1,35 kg/m3 , και, π, είναι 3,14.
Σύμφωνα με τη σχέση αυτή, στα 12 m/s και διάμετρο 2,2 m, το απόθεμα ενέργειας του κινούμενου αέρα, σε βαττ, είναι 4431,6 W. Επομένως, η απόδοση της γεννήτριας αυτής είναι


800x100%/4431,6=18 %.


Βασίλειος.

IRF
30-12-17, 10:12
Πως μπορεί κανείς να μάθει τα χαρακτηριστικά παραγωγής ενέργειας που έχει μια ανεμογεννήτρια αγνώστων στοιχείων και δυνατοτήτων; Μπορεί με ένα πολύμετρο; Και εάν ναι, πως πρέπει να κάνει τη συνδεσμολογία;
Τι θα πει δηλαδή αγνώστων στοιχείων ξαφνικά φύτρωσε κάπου;Ήταν ξεχασμένη, σαν κάτι λυχνίες 60 ετών σε υπόγειο,χωρίς κανένα χαρακτηριστικό; Δεν είναι εγκατεστημένη κάπου; φωτογραφία δεν έχει; καταζητούμενη είναι;

71835

zoran
30-12-17, 10:18
Τι θα πει δηλαδή αγνώστων στοιχείων ξαφνικά φύτρωσε κάπου;Ήταν ξεχασμένη, σαν κάτι λυχνίες 60 ετών σε υπόγειο,χωρίς κανένα χαρακτηριστικό; Δεν είναι εγκατεστημένη κάπου; φωτογραφία δεν έχει; καταζητούμενη είναι;

71835
Μπορεί να είναι DIY κατασκευή κ να τη βούτηξα από το γείτονα... ποτέ δε ξέρεις! :biggrin:

IRF
30-12-17, 10:31
Μπορεί να είναι DIY κατασκευή κ να τη βούτηξα από το γείτονα... ποτέ δε ξέρεις! :biggrin:
ΟΚ βάλε φωτογραφίες για να βγει άκρη. Μπορεί να είναι μικρή ή και τεράστια.Αν είναι ιδιοκατασκευή είναι ακόμα καλύτερα .
Με μια φωτογραφία θα γίνει αντιληπτή η τάξη μεγέθους της ισχύος της.Μετά τοποθέτησε την σε αέρα και με πολύμετρο ξεκίνα να μετράς από κλίμακα 300V AC αν δεν δείξει πάνε 200V DC μετά συνδέεις φορτία κ.λ.π. αλλά για να καταλάβουμε πρέπει να δούμε φωτογραφία

zoran
30-12-17, 10:48
Χαχ όχι βρε πλάκα κάνω, φυσικά και δεν την έχω βουτήξει από κανέναν, απλώς ήθελα να πάω ανάποδα ώστε να δω τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει κατά την κατασκευή της.

VaselPi
30-12-17, 11:40
Χαχ όχι βρε πλάκα κάνω, φυσικά και δεν την έχω βουτήξει από κανέναν, απλώς ήθελα να πάω ανάποδα ώστε να δω τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει κατά την κατασκευή της.

Αρχικό μήνυμα από zoran.

zoran, αν θέλεις την ανεμογεννήτρια να την κατασκευάσεις, να επιλέξεις τον τύπο με 5 πτερύγια, που είναι χαμηλών στροφών. Οι άλλες, των τριών πτερυγίων, είναι πολύστροφες και, ως εκ' τούτου, πολύ θορυβούν. Έτσι, για να έχεις την ησυχία σου, αλλά και καλές σχέσεις και με τους γείτονες σου, προτίμησε τη φτερωτή των 5-6 πτερυγίων.
Βασίλειος.

mikemtb
30-12-17, 14:19
Έχεις δίκιο αλλά δεν ασχολούμαι συνεχόμενα βρε φίλε, το αφήνω και το πιάνω!
Ούτε εγώ μαγειρεύω, αλλά έχω κατσαρόλα σπιτι μου! [emoji14]
Θα με κάνεις να σου χαρίσω εγω ενα στο τέλος! Αλλά δε θα με ρωτήσεις πως λειτουργεί, deal?

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

zoran
30-12-17, 14:35
Ούτε εγώ μαγειρεύω, αλλά έχω κατσαρόλα σπιτι μου! [emoji14]
Θα με κάνεις να σου χαρίσω εγω ενα στο τέλος! Αλλά δε θα με ρωτήσεις πως λειτουργεί, deal?Μη μου χαρίσεις γιατί θα σε ρωτήσω... μάλλον πρίξω! :biggrin:

zoran
30-12-17, 14:37
zoran, αν θέλεις την ανεμογεννήτρια να την κατασκευάσεις, να επιλέξεις τον τύπο με 5 πτερύγια, που είναι χαμηλών στροφών. Οι άλλες, των τριών πτερυγίων, είναι πολύστροφες και, ως εκ' τούτου, πολύ θορυβούν. Έτσι, για να έχεις την ησυχία σου, αλλά και καλές σχέσεις και με τους γείτονες σου, προτίμησε τη φτερωτή των 5-6 πτερυγίων.
Βασίλειος. Μάλλον θα είναι μια κάθετου άξονα και όχι με πτερύγια, αλλά πολύτιμη η συμβουλή σου!

VaselPi
31-12-17, 13:44
Μάλλον θα είναι μία καθέτου άξονα και όχι με πτερύγια, αλλά πολύτιμη η συμβουλή σου.

Αρχικό μήνυμα από zoran.


Καλή Χρονιά σε όλους.

Με αφορμή την επιλογή που έκανε ο zoran, κάθισα και έψαξα αυτό το θέμα στο διαδίκτυο, προκειμένου να συγκριθούν οι αποδόσεις των ανεμογεννητριών καθέτου και οριζοντίου άξονα. Σε γενικές γραμμές, τα αποτελέσματα είναι ακόλουθα:
1. Μεταξύ άλλων, η απόδοση της ανεμογεννήτριας σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται από τον συντελεστή αξιοποίησης της κινητικής ενέργειας του ανέμου, ο οποίος εξαρτάται από τον τύπο της φτερωτής.
Προκύπτει, ότι οι αποδόσεις των δύο τύπων είναι περίπου ίσες (0,4 και 0,45 των οριζοντίων), αλλά υπό την προϋπόθεση ότι η ταχύτητα της περιφερειακής κίνησης της φτερωτής είναι 4-5 φορές υψηλότερη αυτής του αέρα.
2. Στην ιδανική φτερωτή, η μέγιστη δυνατή θεωρητική τιμή αυτού του συντελεστή είναι 0,593.
3. Οι φτερωτές χωρίζονται σε ατές όπου αξιοποιείται η πίεση του αέρα (μέγιστη θεωρητική τιμή του συντελεστή 0,22) και σε αυτές όπου αξιοποιείται η αεροδυναμική άνωση του πτερυγίου (μέγιστη θεωρητική τιμή του συντελεστή 0,593).
4. Το βάρος της κατασκευής της φτερωτής του καθέτου άξονα είναι περίπου 10-15 φορές μεγαλύτερο από αυτό του οριζοντίου.
5. Για τα ίδια βαττ, το κόστος αγοράς από καλές κατασκευαστικές εταιρείες, του καθέτου άξονα είναι 4-7 φορές υψηλότερο.
6. Από το σύνολο των ανεμογεννητριών που είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο, το 95 % είναι οριζοντίου άξονα.

Σημειώνω, ότι όλα αυτά είναι μόνο διαπιστώσεις. Παρατήρησα ακόμη, ότι "ανεμογεννήτριες" της αμερικάνικης άγριας δύσης, χαμηλών στροφών και πολλών πτερυγίων, έχουν συντελεστή 0,3, όταν ο λόγος των 2 ταχυτήτων είναι περίπου 1. Φαίνεται δεν είναι τυχαίο, ότι την εποχή εκείνη οι Αμερικάνοι Μηχανικοί επέλεξαν αυτού του τύπου τη φτερωτή, την οποία την προόρισαν κυρίως για άντληση των υπόγειων υδάτων. Δίχως τις φτερωτές αυτές, η αναμόρφωση της Αμερικανικής Ηπείρου θα ακολουθούσε άλλους ρυθμούς.
Βασίλειος.

Spark
31-12-17, 13:59
με λόγια χτιζεις ανωγια και κατωγια.
οποιος θελει να έρθει να μετρήσει την ανεμογεννήτρια στην ταράτσα μου
Vertical Axis Wind Turbine


https://www.youtube.com/watch?v=vstQQsKti6c

mikemtb
31-12-17, 15:01
με λόγια χτιζεις ανωγια και κατωγια.
οποιος θελει να έρθει να μετρήσει την ανεμογεννήτρια στην ταράτσα μου
Vertical Axis Wind Turbine


https://www.youtube.com/watch?v=vstQQsKti6c
Εγώ θα ήθελα! Στείλε pm please
Καλή χρονιά

via Tapatalk

Panoss
31-12-17, 15:16
Ωραίος Σπύρο (Spark), τι τροφοδοτείς με τη γεννήτρια;

Spark
31-12-17, 16:25
επίσεις στην ταράτσα μου υπάρχουν αυτα που λειτουργουν αδιάλειπτα απο οταν τα έβαλα,
γεμίζουν 2 μπαταρίες και εξοικονομουν ημερησίως 200βατ*ωρες στο κτίριο.
τα έφτιαξα χωρίς ιδιαίτερη ανάγκη έτσι για να ειμαι ενεργειακά αυτόνομος, για χόμπι..

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=87633

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81987#top