PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια μικρη βοηθεια με ασφαλεια πινακα



paul1983
02-01-18, 14:21
Καλησπερα σας εχω στο σπιτι μονοφασικο πινακα με 63A οχι 40Α, και θελω αντι για ασφαλεια τηξης να ειναι με διακοπτη μικροαυτοματο εννοειται θα το κανει ηλεκτρολογος απλως ρωταω αμα ειναι εφικτο, και επειδη θα ρωτησετε γιατι θελω να το κανω ετσι καηκε προχθες η ασφαλεια και δεν ειχα να βαλω και ολο το βραδυ εμεινα χωρις ρευμα.

lepouras
02-01-18, 14:58
ναι μπορείς να βάλεις αυτόματη ασφάλεια. καλά 63Α πόσα είχες αναμμένα και την έκαψες?

paul1983
02-01-18, 16:41
2 σωματα θερμοσσυσορευτες βλακεια ξερω που δεν εχει τριφασικο αλλα οταν αγορασα το σπιτι ετσι ηταν κοστιζει κιολας η μετατροπη αλλα καποια στιγμη στο μελλον μπορει να το κανω εκτος αμα βαλω φυσικο αεριο.

Αχιλλέας 383
02-01-18, 16:56
Φίλε μου δεν μας είπες τα καλώδια παροχής τη διατομή είναι; Γιατι 63Α για οικία είναι πάρα πολλά εφόσον δεν έχεις τριφασικό.

paul1983
02-01-18, 16:58
Δυστηχως δεν γνωριζω.

antonisfa
02-01-18, 17:12
Με 2 θερμοσυσσωρευτές δεν πέφτει!

Ισως να μην είχε πολλά φορτία μαζί, να συνέβη κάποιο βραχυκύκλωμα και την έκαψε ή ήταν πολυκαιρισμένη.

Η ΔΕΗ παλιότερα έδινε μονοφασική 63Α αν δικαιολογούσες τα φορτία και το επέτρεπε η ισορροπία των φάσεων του Υ/Σταθμού της περιοχής ή έδινε γνωρίζω απλόχερα παλιότερα σε υπαλλήλους της.

Καλύτερα να ασφαλίζεις με 50Α φυσίγγιο και να προσέχεις τα φορτία σου γιατί αν θυμάμαι καλά στο μετρητή σου η ΔΕΗ φοράει 60Α φυσίγγιο ή μικροαυτόματο 63Α. Οπότε καλύτερα να αλλάζεις φυσίγγια παρά σε κάποιο βραχυκύκλωμα να φωνάζεις το συνεργείο τους.

Η παροχή από τον μετρητή στον γεν. πίνακα πρέπει να είναι 3Χ16 και με καλώδιο παροχής της ΔΕΗ 2Χ15 με 60Α στο μετρητή (αυτά βάσει οδηγίας πίνακα ΔΕΗ)

Αχιλλέας 383
02-01-18, 17:19
Και τότε ποιος ανέβασε την ασφάλεια τόσα ΑΜΠΕΡ. Πια η ασφάλεια του σπιτιού για να μην καούν τα καλώδια και να πάρετε φωτιά. Aν δεν γνωρίζετε είναι επικίνδυνο. Πρέπει να το δει κάποιος ειδικός γιατί τα φορτία είναι πάρα πολλά.

lepouras
02-01-18, 18:24
Αχιλλέα τα 63Α σε μονοφασικό τα δίνει ΔΕΗ και τα δίνει ακόμα αν ζητηθούν και μπορεί να τα δώσει βάση όλων τον παραπάνω που είπε ο Αντώνης.
Αντώνη επειδή αυτή την παροχή από όσο ξέρω παλιά δεν την έδινε η ΔΕΗ, δεν υπήρχε καν, στους περισσότερους που την βάζει (τουλάχιστον σε όσους έχω δει) είναι αυτόματη. 60Α τήξεως δεν έχω δει ποτέ. ακόμα και σε αυτές είναι 63Α.
Αχιλλέα για να έχει 63Α ρολόι σίγουρα η ΔΕΗ πήρε πιστοποιητικό για 3Χ16 παροχή. οπότε γιατί να πάρουν φωτιά? ακόμα και να έγινε η 50Α σε 63Α μέσα το σπίτι.

facnis
02-01-18, 20:50
Καλησπέρα καλή χρονιά!!!
Δεν 2 θερμοσυσορευτες δεν θα έπρεπε να σου ρίξουν την ασφάλεια 63Α μήπως ήταν παρέα με καμιά κουζίνα και θερμοσίφωνα :P ? Τώρα αν δεν είχες κάτι άλλο ίσως θα έπρεπε να το αφήσεις σε κάποιον επαγγελματία γιατί δεν δικαιολογειται η ισχύς που μας περιγράφεις με της ασφάλειας σου.

Τώρα για να δεις αν κάηκε από φορτία ή από βραχυκύκλωμα μπορείς να κάνεις το εξής:
1) Πάρε την καμμένη ασφάλεια.
2) Σπάσε με προσοχή το περίβλημα πορσελάνης με προσοχή.
3) Αν έχει κοπεί ο χαλκός στο κέντρο της ασφάλειας η ασφάλεια σου κάηκε από φορτία!
Ή
4) Αν έχει αποκολληθει από το επάνω μέρος (δλδ όχι από το κέντρο) σημενει ότι είναι από βραχυκύκλωμα.

Αν κάηκε από φορτία πάει να πει ότι έχεις κάποιες καταναλώσεις που δεν υπολογίζεις.
Αν όμως κάηκε από βραχυκύκλωμα πάει να πει ότι κάτι δεν πάει καλά και θέλει ψάξιμο διότι η αίτια του βραχυκυκλώματος μπορεί να μην έχει φύγει από την εγκατάσταση σου και ίσως να υπάρχει πρόβλημα.



Ναι στην ΔΕΗ μπορείς να δεις ασφάλειες Μ/Α 25Α σε παλαιές παροχές και μετά 40Α ή 63Α και σε τήξεως 32Α και 63Α για οικιακά. Τώρα όσο άφορα για το παροχικό άπλα για την ιστορία να πω ότι μια περίοδο η ΔΕΗ κατέβαζε από την κολωνα 2χ6μμ2 για παροχές Νο 1 - 2 -3 αντί για 2χ16μμ2 λόγο της ποιότητας και καθαρότητας του υλικού της (νόμιμα). Τώρα οι εγκαταστάτες παλαιοτέρων εποχών έβαζαν και αυτοί στις παροχές τους 3χ6μμ αντί για 3χ16μμ με την πρόφαση ότι το έκανε και η δεη (παράνομα). Καιγόντουσαν τα καλώδια γιατί άλλα έλεγε το πιστοποιητικο και άλλα είχε. Ένα καλώδιο της ΔΕΗ 2χ6μμ είχε αντιστοιχία με 2χ16 του εμπορίου λόγο της ποιότητας του. Ένα του εμπορίου 3χ6μμ δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε αντιστοιχία 3χ16μμ!!! (Σύμφωνα με το βιβλίο της ΔΕΗ - ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ)

antonisfa
02-01-18, 20:53
Αντώνη επειδή αυτή την παροχή από όσο ξέρω παλιά δεν την έδινε η ΔΕΗ, δεν υπήρχε καν, στους περισσότερους που την βάζει (τουλάχιστον σε όσους έχω δει) είναι αυτόματη. 60Α τήξεως δεν έχω δει ποτέ. ακόμα και σε αυτές είναι 63Α..
Σωστά το αναφέρεις ο πίνακας τώρα που βλέπω καλύτερα αναφέρει 63Α 60 αναφέρεται στον μετρητή τύπος 3Χ10/60

vasilllis
02-01-18, 21:21
εγω παντως στην δεη βλεπω:
παροχη Νο5-12ΚVA,ασφαλεια μετρητη 63Α(φυσιγγι/αυτοματο),εσωτερικη 50Α,καλωδιο 2*16,3*16 μετρητης 15/60.

paul1983
03-01-18, 07:07
Μαλλον ηταν πολικαιρισμενη το σπιτι το αγορασα το 2007 ειναι του 2001 κατασκευη ειχε καει το 2008 και το 2010 οπου στο τελος ελιωσε η φωλια, φορουσε 35A Φυσιγγιο (ψαριλα)απο τους προηγουμενους ιδιοκτητες, φωναξα ενα ψειρα ηλεκτρολογο παρα πολυ καλος δυστηχως βγηκε στη συνταξη, και μου ειπε οτι αυτος που εκανε την εγκατασταση ηταν μ@λ@κ@ς μου ελυσε ολο τον πινακα και τον ξαναεκανε απο την αρχη, μην τα πολυλογω κανονικα ηθελε τριφασικο αλλα δεν ξερω γιατι δεν το εκαναν,Φοραει ηδη 50Α απλως οπως το ειπατε μαλλον πολικαιρισμενη 7 χρονια στην πλατη και χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σας θα παραμεινω ετσι θα αγορασω να εχω και μια ντουζινα αχρειαστες να ειναι.