PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΕΛΕ ΔΙΑΡΡΟΗΣ LS(LG)



KATSO001
05-01-18, 13:21
Η κατάσταση έχει ως εξής. Είχα στο ισόγειο ένα ρελέ το οποίο μετά από 10 χρόνια δεν δούλεψε το τεστ και αποφάσισα να τον βγάλω και να βάλω στην θέση του ένα της schneider που είχα στο υπόγειο και δούλευε άψογα. Στο υπόγειο τώρα σκέφτηκα να δοκιμάσω την τύχη μου και να πάρω δικτυακά ένα ρελέ της lg τύπου Α μάλιστα που το είχε μόνο 29 ευρώ. https://www.stathisnet.gr/relay-diafygis-rkn-3p-n-40a-30ma-type-a-ls Τοποθετώ (σωστά εννοείτε) το ρελέ, πατάω το κουμπί τεστ, τίποτα. Βραχυκυκλώνω ουδέτερο γειωση, πάλι τίποτα. Το αφήνω όπως είναι πάω και κοιμάμε! Την άλλη μέρα, χωρίς να αλλάξω τίποτα το πρωί πατάω το τεστ, όλα καλά, πέφτει. Βραχυκυκλώνω ουδέτερο γείωση, όλα καλά πάλι, πέφτει. Επειδή όμως δεν αισθανόμουν και πολύ καλά, αφού την πρώτη μέρα δεν δούλευε το τεστ, δύο φορές την μέρα πάταγα το τεστ, να δω αν λειτουργεί. Και λειτουργούσε για τις τρεις επόμενες μέρες. Την τέταρτη μέρα το πρώι, πάτόντας το τεστ, γιοκ και πάλι. Οκ λέω αύτο είναι θα το πάω πίσω να αγοράσω ένα της hager να τελειώνουμε. Το πιο ωραίο ήταν η απάντηση της δικτυακής εταιρίας που το αγόρασα. "θα το πάμε στην αντιπροσωπία να το δοκιμάσουν με σωστή γείωση να δούμε αν όντως έχει πρόβλημα":lool: Εταιρία με ηλεκτρικά είδη για να αποφύγει την επιστροφή ελλατωματικού προιόντος δεν ήξερε (δεν ρώταγε?) ότι ένας ΔΔΕ θα πρέπει να λειτουργεί σωστά ανεξάρτητα από την καλή ή όχι γείωση. Αλήθεια έχετε ξαναδεί εσείς ρελέ διαρροής που πέφτει με το τεστ ανάλογα με ποιο πλευρό έχετε ξυπνήσει το πρωί; Μακριά από lg λέμε...

vasilllis
05-01-18, 13:45
Αμα δεν πεφτει με το button φαντασου σε μια αναγκη.
Ενα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι κακη επαφη του μπουτον που αλλαζει την αντισταση στην γεφυρα που εχει εσωτερικα.

KATSO001
05-01-18, 14:01
Αμα δεν πεφτει με το button φαντασου σε μια αναγκη.
Ενα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι κακη επαφη του μπουτον που αλλαζει την αντισταση στην γεφυρα που εχει εσωτερικα.

Το σκέφτηκα και γω. Αλλά όταν δεν έπεφτε με το τεστ, δεν έπεφτε ούτε και με βραχυκύκλωση ουδετέρου - γείωσης. Συνήθως όταν ο ρελές δεν πέφτει με το "τεστ" έχει θέμα η λειτουργία του αποζεύκτη. Αυτή είναι που καθορίζει και την αξιοπιστία της διάταξης και εκεί ξεχωρίζει το "φθηνό" από το "ακριβό". Και ενταξη μετά απο 10, 15 χρόνια (έχει και μηχανικά μέρη η συσκευή) λόγω κόπωσης, φθοράς και κ.α. πες οκ, αλλά ήταν ολοκαίνουργιο, αυτό ήταν το θέμα. Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις...

Panoss
05-01-18, 14:05
Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις...
Η LG δεν είναι από τις β' κατηγορίας μάρκες, οπότε δεν θα έβαζε το όνομά της σε β' κατηγορίας προιόν.
Πιθανότατα, απλά έτυχες σε ελαττωματικό προιόν.
Μπορεί να τύχει σε οποιαδήποτε μάρκα.

Τώρα, η απάντηση της 'δικτυακής εταιρίας' (δεν ξέρω τι σημαίνει 'δικτυακή εταιρεία'), ήταν τραγική...

KATSO001
05-01-18, 14:12
Για να είμαι εντάξη με την εταιρία ωφείλω να πω ότι μόλις μου απάντησε ένας από τους ιδιοκτήτες της και μου είπε ότι ήταν τραγικό λάθος του υπαλλήλου της να μου δώσει αυτή την απάντηση και ζητάει συγνώμη και ότι θα μου στείλουν άμεσα καινούργιο...

captain_
05-01-18, 14:23
Εμένα δεν μου φαίνεται οτι είναι LG αυτό που λες οτι πήρες, σύμφωνα με το λινκ που έβαλες.

Panoss
05-01-18, 14:32
Εμένα δεν μου φαίνεται οτι είναι LG αυτό που λες οτι πήρες, σύμφωνα με το λινκ που έβαλες.
Ωχ, έχεις δίκιο! Είναι 'LS Industrial Systems (http://www.lsis.com/about/)'.
Άρα άδικα κατηγορήθηκε η LG.

nestoras
05-01-18, 14:37
Φορτίο είχες πανω στην εγκατασταση κατα τη διαρκεια των δοκιμων?

Για να λειτουργησει σωστα ο οικιακος ΔΔΕ σε βραχυκυκλωμα ουδετερου γειωσης θα πρεπει να υπαρχει ενα ελαχιστο φορτιο 30mA σε οποιαδηποτε πριζα.

KATSO001
05-01-18, 15:20
Φορτίο είχες πανω στην εγκατασταση κατα τη διαρκεια των δοκιμων?

Για να λειτουργησει σωστα ο οικιακος ΔΔΕ σε βραχυκυκλωμα ουδετερου γειωσης θα πρεπει να υπαρχει ενα ελαχιστο φορτιο 30mA σε οποιαδηποτε πριζα.

Το δοκίμασα έχοντας από κλειστές όλες τις ασφάλεις μέχρι και έχοντας ανοιχτά όλα τα μάτια και τον φούρνο της κουζίνας. Έπεφτε μόνο όταν εκείνο ήθελε όπως είπα στην αρχή...

KATSO001
05-01-18, 15:36
Εμένα δεν μου φαίνεται οτι είναι LG αυτό που λες οτι πήρες, σύμφωνα με το λινκ που έβαλες.


Ωχ, έχεις δίκιο! Είναι 'LS Industrial Systems (http://www.lsis.com/about/)'.
Άρα άδικα κατηγορήθηκε η LG.



LS=new name of LG 71883

vasilllis
05-01-18, 16:22
Φορτίο είχες πανω στην εγκατασταση κατα τη διαρκεια των δοκιμων?

Για να λειτουργησει σωστα ο οικιακος ΔΔΕ σε βραχυκυκλωμα ουδετερου γειωσης θα πρεπει να υπαρχει ενα ελαχιστο φορτιο 30mA σε οποιαδηποτε πριζα.Δεν έκανε διαρροή .τεστ με το μπουτον έκανε.λογικα και χωρίς φορτίο πέφτει.

nestoras
05-01-18, 16:59
Δεν έκανε διαρροή .τεστ με το μπουτον έκανε.λογικα και χωρίς φορτίο πέφτει.

Κάποια στιγμη ανεφερε για βραχυκυκλωμα ουδετερου και γειωσης γι'αυτο το εγραψα.

Απαντησε κι ο ιδιος οτι εκανε τις αναλογες δοκιμες με φορτιο οποτε μαλλον προβληματικος ο διακοπτης...

KATSO001
09-01-18, 10:17
Και η απάντηση του αντιπροσώπου για το έχουμε και το στατιστικό δεδομενο αστοχίας σύμφωνα με την ίδια την εταιρία και είναι 1,1%. Είμαι πολυ άτυχος!

"Σε επικοινωνία σήμερα το πρωί με το τμήμα υποστήριξης τις LG μας έδωσε εντολή για αντικατάσταση του RELAY διαφυγής ..

Ως προς την αιτία μας ενημέρωσαν ότι στα 1000 τεμ που πουλιούνται έχουν 11 επιστροφές , θεωρούν ότι είναι αστοχία από το εργοστάσιο και δεν προχωρούν σε περαιτέρω ανάλυση"

pstratos
09-01-18, 12:22
1.1% Μέγαλο ποσοστό για το είδος :001_unsure:

KATSO001
09-01-18, 12:27
1.1% Μέγαλο ποσοστό για το είδος :001_unsure:

Βάλε και αυτούς που το πατάνε μια φορά το μπουτόν "τεστ" (η και καθόλου) και δεν το πατάνε ποτέ ξανά και το ποσοστό είναι σίγουρα μεγαλύτερο....

Panoss
09-01-18, 12:31
H Hager η Siemens, η Legrand και η ABB δεν ειναι οι τοπ εταιρείες σε αυτά τα είδη;
Αυτές τι ποσοστό αστοχίας υλικού έχουν;

KATSO001
09-01-18, 12:33
H Hager η Siemens, η Legrand και η ABB δεν ειναι οι τοπ εταιρείες σε αυτά τα είδη;
Αυτές τι ποσοστό αστοχίας υλικού έχουν;

Και η Schneider...

lepouras
09-01-18, 14:28
Σε Hager στα τόσα χρόνια που την δουλεύω είχα μια και αυτή ήταν από υπερβολική ευαισθησία και όχι από υπερβολική αναισθησία.