PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταγωγικος διακοπτης



GeorgeNk
07-01-18, 18:46
Καλησπέρα σε ολους. Για να μην γινει κάποια παρανόηση δεν είμαι ηλεκτρολογος, αλλα ηλεκτρονικός . Θελω να επιλεγω παροχη με τη χρηση μεταγωγικου τετραπολικου διακοπτη, Οχι ομως απο γεννητρια αλλα απο δευτερη παροχη ΔΕΗ. Και εξηγω, έχω παροχη στο ισογειο με 3φασικο και δευτερη παροχή για 1ο οροφο επισης 3φασικο . Ο μεταγωγικος εχει μπει στον ηλεκτρολογικο πινακα του 1ου οροφου. Εχω συνδεσει τις 3 φασεις από την παροχή του ισογείου αλλα δεν εχω κανει κατι παρομοιο ποτε κ δεν ξερω αν πρεπει να συνδεσω στον μεταγωγικο τον ουδετερο που ερχεται απο την παροχη του ισογειου! Υπαρχει καποιος να έχει κανει κάτι παρόμοιο ωστε να μου πει? Ευχαριστω εκ των προτέρων.

KATSO001
07-01-18, 19:51
Εχουν κοινο ουδετερο οι δυο παροχες;
ΥΓ: Το ξερεις φανταζομαι οτι αυτο που κανεις δεν ειναι νομιμο;

thomastropo
07-01-18, 19:59
Καλησπέρα σε ολους. Για να μην γινει κάποια παρανόηση δεν είμαι ηλεκτρολογος, αλλα ηλεκτρονικός . Θελω να επιλεγω παροχη με τη χρηση μεταγωγικου τετραπολικου διακοπτη, Οχι ομως απο γεννητρια αλλα απο δευτερη παροχη ΔΕΗ. Και εξηγω, έχω παροχη στο ισογειο με 3φασικο και δευτερη παροχή για 1ο οροφο επισης 3φασικο . Ο μεταγωγικος εχει μπει στον ηλεκτρολογικο πινακα του 1ου οροφου. Εχω συνδεσει τις 3 φασεις από την παροχή του ισογείου αλλα δεν εχω κανει κατι παρομοιο ποτε κ δεν ξερω αν πρεπει να συνδεσω στον μεταγωγικο τον ουδετερο που ερχεται απο την παροχη του ισογειου! Υπαρχει καποιος να έχει κανει κάτι παρόμοιο ωστε να μου πει? Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Παρανομα ολα ξηλωσε τα ολα καλωδια οτι εχεις ριξει.
Αυτα γινονται οταν διαχειριζεσαι παροχες στην ιδια εγκατασταση με ενα μετρητη. Προφανως εχει να κανει με οικια που ενοικιαζεται η δεν χρησιμοποιειται.

GeorgeNk
07-01-18, 20:15
Το αν ειναι παρανομο ή όχι είναι κάτι που δεν σε αφορά, αν ήθελα να μάθω το νομιμο ή το παράνομο θα το ρωτούσα. Προφανώς δεν θες να απαντήσεις γιατι είσαι νομοταγής πολίτης και εγώ ο κακούργος! Οκ ευχαριστω αλλα δεν έχεις δίκιο, δεν κάνω κάτι παράνομο, ούτε είμαι από τους προνομιούχους να εχω ακίνητο προς ενοικίαση!

GeorgeNk
07-01-18, 20:16
Οχι η κάθε παροχή εχει ξεχωριστό ουδέτερο!

GeorgeNk
07-01-18, 20:19
Εχουν κοινο ουδετερο οι δυο παροχες;
Οχι δεν εχουν κοινο ουδετερο
ΥΓ: Το ξερεις φανταζομαι οτι αυτο που κανεις δεν ειναι νομιμο;
Δεν κανω κατι παρανομο απλα προσπαθω τα λαθη του μηχανικου και καποιων ειδικων να τα διορθωσω.

KATSO001
07-01-18, 20:31
Δεν κανω κατι παρανομο απλα προσπαθω τα λαθη του μηχανικου και καποιων ειδικων να τα διορθωσω.
Δηλαδη τι ακριβως λαθη θες να διορθωσεις, τι θες ακριβως να πετυχεις με τον μεταγωγικο;

GeorgeNk
07-01-18, 20:48
Δηλαδη τι ακριβως λαθη θες να διορθωσεις, τι θες ακριβως να πετυχεις με τον μεταγωγικο;
Παλια κατοικια, εγινε προσθηκη ισογειο κ 1ου, χωρις συσταση οριζοντιας κ διαχωρισμος, μπηκε και 2ος μετρητης μια εγκατασταση που στην συνεχεια προσπαθησαν να τις κανουν δυο με μπερδεμενες καλωδιωσεις κ υποπινακες με αποτελεσμα διπλη χρεωση σε τετραγωνικα κ αλλα πολλα ευτραπελα. Δεν ειναι εφικτο προς το παρον καμια τροποποιηση στη ΔΕΗ και φυσικα εγω πληρωνω διπλες χρσωσεις σε παγια κ υπερβαινω τις καταναλωσεις καθως τα μεγαλυτερα φορτια αφορουν την μια εγκατασταση. Προσωρινα λοιπον μεχρι να ξεμπλεξω τα διαδικαστικα ειπα να κανω αυτο το εγχειρημα για να εχω μοιρασμενη την καταναλωση ανα οροφο κ παροχη κ να πληρωνω φυσικα ολα τα κερατιατικα της ΔΔΗ. Αν για αυτο ειμαι παρανομος, ναι ειμαι οσο και η παρανομες χρεωσειςισε καθε λογαριασμο ΔΕΗ. Αλλα μην σας κουραζω αλλο, αν δεν νιωθετε ηθικα ενταξει καλο θα ειναι να μην απαντησετε, ομως καλο θα ειναι να μην παιζετε κ με τις λεξεις χωρις να γνωριζετε προσωπα κ καταστασεις. Δεν ειμαι παρανομος κ δεχομαι κριτικη αν εσεις που με κρινατε ποτε σας δεν παρανομησατε.

KATSO001
07-01-18, 21:04
Ειναι 2 ρολογια και 2 κατοικιες η τρεις κατοικιες;

GeorgeNk
07-01-18, 21:12
Δυο ρολογια Δυο οροφοι αλλα μπλεκεται η νεα εγκατασταση του μισου ισογειου με την νεα του 1ου οροφου και παντα ο κατω οροφος εχει το 1/3 τις καταναλωσης σε σχεση με αυτο που θα επρεπε ενω ο 1ος υπερχρεωνεται καθως επιβαρυνεται κ με τα υπολοιπα 2/3 της καταναλωσης του ισογειου. Αρα αλλη κλιμακα κ μεγαλυτερες χρεωσεις. Τι αλλο να κανω? Εχω απελπιστει! Εχω βαρεθει τις μπαλαντεζες απο τον ενα οροφο στον αλλο.

lepouras
07-01-18, 21:30
θα πρέπει να κάνεις μεταγωγή και τους ουδέτερους ...........

GeorgeNk
07-01-18, 21:40
Ευχαριστω πολυ!

KATSO001
07-01-18, 21:52
Αντι για μπαλαντεζες και μεταγωγικο κοκ θα ηταν βεβαια καλυτερα να τραβαγες μονιμα και σταθερα τις σωστες καλωδιωσεις απο την καθε παροχη στις καταναλωσεις που εχει ο καθενας. Το ξερω βεβαια οτι αυτο εχει ενα κοστος αλλα βαλτο στο προγραμμα...

GeorgeNk
08-01-18, 00:13
Αντι για μπαλαντεζες και μεταγωγικο κοκ θα ηταν βεβαια καλυτερα να τραβαγες μονιμα και σταθερα τις σωστες καλωδιωσεις απο την καθε παροχη στις καταναλωσεις που εχει ο καθενας. Το ξερω βεβαια οτι αυτο εχει ενα κοστος αλλα βαλτο στο προγραμμα...
Ειλικρινά ειναι το μόνο που προσπαθώ να κάνω, αλλά δεν είναι τόσο εύκολο λογω τουωκόστους οπως είπες κ εσύ και όχι μόνο! Ευχαριστω για τον χρονο σας, αν κ τελικα δεν ξερω αν θα το επιχειρησω με τον μεταγωγικο, κατι δεν μου κολλαει στην μεταγωγή δυο ουδετερων.

nestoras
08-01-18, 00:49
Ειλικρινά ειναι το μόνο που προσπαθώ να κάνω, αλλά δεν είναι τόσο εύκολο λογω του κόστους οπως είπες κ εσύ και όχι μόνο! Ευχαριστω για τον χρονο σας, αν κ τελικα δεν ξερω αν θα το επιχειρησω με τον μεταγωγικο, κατι δεν μου κολλαει στην μεταγωγή δυο ουδετερων.

Καλά κάνει και δε σου κολλάει κάτι... :-)

Αν η τριφασική σου εγκατάσταση μείνει έστω και στιγμιαία χωρίς ουδέτερο αλλά με 3 φάσεις μόνο το πιο πιθανό είναι να κάψεις μερικές συσκευές μιας και τα φορτία που θα έχεις συνδεδεμένα εκείνη τη στιγμή θα "κρεμαστούν" ανάμεσα στις φάσεις εν σειρά (πολική τάση 400V).

Τα δύο διαμερίσματα έχουν δύο διαφορετικούς ΔΔΕ (διακόπτες διαρροής ρεύματος);

Θέλει λίγη μελέτη το πρόβλημα σου επειδή δε νομίζω να θέλεις κάθε φορά που θα μετάγεις την παροχή να πέφτουν οι διακόπτες διαφυγής.

GeorgeNk
08-01-18, 08:42
Καλά κάνει και δε σου κολλάει κάτι... :-)

Αν η τριφασική σου εγκατάσταση μείνει έστω και στιγμιαία χωρίς ουδέτερο αλλά με 3 φάσεις μόνο το πιο πιθανό είναι να κάψεις μερικές συσκευές μιας και τα φορτία που θα έχεις συνδεδεμένα εκείνη τη στιγμή θα "κρεμαστούν" ανάμεσα στις φάσεις εν σειρά (πολική τάση 400V).

Τα δύο διαμερίσματα έχουν δύο διαφορετικούς ΔΔΕ (διακόπτες διαρροής ρεύματος);

Θέλει λίγη μελέτη το πρόβλημα σου επειδή δε νομίζω να θέλεις κάθε φορά που θα μετάγεις την παροχή να πέφτουν οι διακόπτες διαφυγής.
Φυσικα και τα δυο διαμερισματα εχουν ΔΔΕ καθως επίσης επειδή πολυ συχνα με λιγο αερα ή κακοκαιρία υπήρχαν πολλα προβληματα με διακοπες ρευματος στην περιοχη εγκατεστησα μεταγωγικους και στις δυο εγκαταστασεις ωστε να μπορω να συνδεσω γεννητρια-ες. Στο θεμα του Ουδετερου, εφοσον και οι 2 εγκαταστασεις εχουν δικο τους ουδετερο ο οποιος περναει απο τον μεταγωγικο και στη συνεχεια ρελε και μπάρα, αν απο την εγκατασταση της α παροχης συνδεσω στον μεταγωγικο της β παροχης τον ουδετερο, κατα την μεταγωγη απο την κυρια παροχη του 1ου οροφου λογικα θα υπαρχει διακοπη του ουδετερου αφου η σειρα ειναι μεταγωγικος-ΔΔΕ-ΜΠΑΡΑ. Στην μπαρα ειναι ηδη συνδεμενος ο ουδετερος της κυριας εγκαταστασης του α οροφου! Δεν εχω τις γνωσεις για να το ολοκληρωσω. Αλλα και σε 2 ηλεκτρολογους που ρωτησα οι οποιοιπ εχουν εργαστει στην παρουσα εγκατασταση κατα το παρελθον, δεν το γνωριζουν και ειπαν οτι πρεπει να το ψαξουν και να δοκιμασουν!!!

vasilllis
08-01-18, 08:57
Αν θες να κανεις ενα σχεδιο γιατι βλεπω οτι χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα.
Και οι μεταγωγικοι που εχεις συνδεσει φανταζομαι ειναι με διακοπη του ουδετερου(αφου και οι γεννητριες εχουν δικο τους ουδετερο).Για το θεμα σου θα βαλεις τετοιους https://papantoniou.gr/el/ragodiakoptes-diakoptes-fortiou/5668-diakoptis-ragas-40-63a-tetrapolikos-3-theseon-i-o-ii-hager.html
Για τις πτωσεις του ρελε σε κρουστικες πρεπει να αλλαχτει το ρελε (ετοιμασε κανενα 100€).

ΥΓ το να σου λεει καποιος οτι αυτο το παρανομο που κανεις ειναι παρανομο,να μην σε εκνευριζει.Με την ιδια σοβαροτητα που χωρις να γνωριζεις ρωτας εδω ππως θα φτιαξεις κατι επικινδυνο,με την ιδια σοβαροτητα σου απαντησε ο φιλος.

GeorgeNk
08-01-18, 09:50
....Εχω μεταγωγικο hager 4πολικο και αλλαξα ΔΔΕ το 2011 και εχω βαλει siemens. Θα φτιαξω σχεδιο.
Πως επισυνάπτω σχέδιο?

GeorgeNk
08-01-18, 12:31
Πως επισυνάπτω σχέδιο;

timekeeper
08-01-18, 12:37
Πως επισυνάπτω σχέδιο;
Αν το έφτιαξες σε κάποιο πρόγραμμα, κάνε εξαγωγή σε jpg. Αν το έκανες στο χέρι, βγάλτο μια φωτογραφία. Και στις 2 περιπτώσεις, μόλις ξεκινήσεις να γράφεις την απάντησή σου πατάς στο κουμπάκι Insert Image, στο παράθυρο που ανοίγει πατάς την καρτέλα From Computer , πατάς Choose File, επιλέγεις το αρχείο και πατάς Upload.

GeorgeNk
08-01-18, 13:01
Αν το έφτιαξες σε κάποιο πρόγραμμα, κάνε εξαγωγή σε jpg. Αν το έκανες στο χέρι, βγάλτο μια φωτογραφία. Και στις 2 περιπτώσεις, μόλις ξεκινήσεις να γράφεις την απάντησή σου πατάς στο κουμπάκι Insert Image, στο παράθυρο που ανοίγει πατάς την καρτέλα From Computer , πατάς Choose File, επιλέγεις το αρχείο και πατάς Upload.
Ευχαριστώ πάρα πολύ 71899

nikkos
08-01-18, 13:09
καλό είναι να πάρεις κάποιον ηλεκτρολόγο να στα φτιάξει τουλάχιστον όπως πρέπει.
έχω την εντύπωση πάντως ότι θα πρέπει τη στιγμή που γίνεται η αλλαγή της παροχής από την ΔΕΗ στον πίνακα του άλλου ορόφου, να έχει κοπεί προηγουμένως η παροχή από τη ΔΕΗ, και να μη γίνεται μόνο απ' τον διακοπτη η δουλειά. Κάποια στιγμή κάποιο στοιχείο θα καθυστερήσει στη μετάβαση και θα έχεις πυροτεχνήματα.
Εκτός αν ο μεταγωγικός έχει και θέση 0 κανονικά.

GeorgeNk
08-01-18, 13:27
καλό είναι να πάρεις κάποιον ηλεκτρολόγο να στα φτιάξει τουλάχιστον όπως πρέπει.
-Ηδη εχω ζητησει απο δυο ηλεκτρολογους και περιμενω απαντηση καθως μου ειπαν οτι δεν το γνωριζουν, ο ενας ειδικα ειπε οτι θα κανει και δοκιμες!! Βλέπεις στο σχεδιο που παραθετω καποιο -καποια λάθη?
έχω την εντύπωση πάντως ότι θα πρέπει τη στιγμή που γίνεται η αλλαγή της παροχής από την ΔΕΗ στον πίνακα του άλλου ορόφου, να έχει κοπεί προηγουμένως η παροχή από τη ΔΕΗ, και να μη γίνεται μόνο απ' τον διακοπτη η δουλειά. Κάποια στιγμή κάποιο στοιχείο θα καθυστερήσει στη μετάβαση και θα έχεις πυροτεχνήματα.
Εκτός αν ο μεταγωγικός έχει και θέση 0 κανονικά.
-εχει0.1.2

GeorgeNk
08-01-18, 13:52
Συμφωνα με αυτο τον αυτοματισμο μεταγωγης πηγων μπορει να γινει μεταγωγη μεταξυ δυο πηγων και οχι απαραιτητα γεννητρια η δευτερη πηγη!
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://library.e.abb.com/public/295e66288fd2b691c1257a78002c66f6/ATS021%2520NEW%2520(M)%2520FINAL.pdf&ved=0ahUKEwiYuPjvpsjYAhXIFywKHcCKCHEQFggbMAA&usg=AOvVaw1LaeV4PgZUX1XgXlFI7yfZ

vasilllis
08-01-18, 16:34
Δυστυχώς λόγω tapatalk, δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες.
Αυτό που αναρτήσεις τώρα τι σχέση έχει;αυτό γύρω στο 1000ρικο.

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GeorgeNk
08-01-18, 17:52
Δεν εχει σχεση με την δικη μου εγκατασταση απλα ενα παραδειγμα εδωσα που εχει τα ιδια ζητουμενα, μεταγωγη νεταξυ 2 παροχων ΔΕΗ και τον τροπο συνδεσης του ουδετερου

vasilllis
08-01-18, 18:40
Τώρα είδα το pdf.αυτη είναι η σύνδεση.δεν κατάλαβα βέβαια λίγο την συνδεσμολογία,αλλά στους μεταγωγικού έτσι πάει.ενα λάθος που είδα είναι στο κάτω σχέδιο παίρνεις φάσεις από τον διακόπτη και όχι από τις ασφάλειες.θελει προσοχή.

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GeorgeNk
08-01-18, 23:17
Ευχαριστω για την απάντηση! Τι δεν κατάλαβες στην συνδεσμολογία, ισως φταιει η συμπτυξη λογω περιορισμένου χώρου. Το οτι παιρνω τις φασεις απο τον Γενικό διακόπτη νομιζω διορθωνεται, αν θεωρείς πως υπάρχει πρόβλημα!

lepouras
08-01-18, 23:54
και το επόμενο λάθος είναι ότι ουδέτερο παίρνεις μετά τον διακόπτη τον μεταγωγικό του ισογείου όταν της φάσης τις έχεις πάρει πριν από αυτόν.

71905

ή θα τα πάρεις όλα μετά τον διακόπτη αυτόν ή πριν. αν κατά λάθος κόψεις το ρεύμα από τον μεταγωγικό αυτόν θα αφήσεις την εγκατάσταση του άλλου ορόφου χωρίς ουδέτερο και θα τα κλάψεις όλα.

GeorgeNk
09-01-18, 00:36
Πολυ σωστό και συμφωνώ με αυτό που λες, αυτό ήταν που τελικά ρωτούσα....τι κάνω με τον ουδέτερο? Επομένως να παρω φάσεις και ουδέτερο απο τον ένα μεταγωγικό και να συνδέσω στον άλλο ή μήπως πρέπει να πάρω φάσεις και ουδέτερο από τον ΔΔΕ και να τα συνδέσω στον μεταγωγικό? Ποια λύση θεωρείται οτι είναι ορθοτερη?

vasilllis
09-01-18, 09:01
Πολυ σωστη παρατηρηση.Δεν το προσεξα καθολου.
Φιλε μου το σχεδιο που πρεπει να κανεις ,εντελως απλα και οσο περισσοτερο κατανοητα ειναι το μονογραμμικο .
Φασεις και ουδετερος απο οποιαδηποτε πηγη θα πανε στον διακοπτη που θες.Εφοσον την γεννητρια της εχεις συνδεσει στην ΔΕΗ Ι τοτε βαλε Ι-0-ΙΙ μεταξυ ΔΕΗ Ι και Η/Ζ και εξοδος Ι-0-ΙΙ στην εισοδο Ι του δευτερου .Στην εισοδο ΙΙ του δευτερου ΔΕΗ ΙΙ.
Πριν απο ολα αυτα διακοπτες ασφαλειες,μετα εναν ΔΔΕ και τελειωσες.

lepouras
09-01-18, 09:17
Πολυ σωστό και συμφωνώ με αυτό που λες, αυτό ήταν που τελικά ρωτούσα....τι κάνω με τον ουδέτερο? Επομένως να παρω φάσεις και ουδέτερο απο τον ένα μεταγωγικό και να συνδέσω στον άλλο ή μήπως πρέπει να πάρω φάσεις και ουδέτερο από τον ΔΔΕ και να τα συνδέσω στον μεταγωγικό? Ποια λύση θεωρείται οτι είναι ορθοτερη?
εφόσον οι εγκαταστάσεις τοπικά προστατεύονται με ΔΔΕ τότε το καλύτερο είναι πριν το ΔΔΕ. και τις φάσεις καλύτερα όπως σου είπανε μετά τις γενικές ασφάλειες όχι πριν.
71906

GeorgeNk
09-01-18, 11:21
Οκ ευχαριστώ πολύ. Θα κάνω τις αλλαγές και θα κάνω την μεταγωγή. Καλού κακού θα αποσυνδέσω όλες τις ηλεκτρικές συσκευές. Μετά την μεταγωγή θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

GeorgeNk
10-01-18, 09:44
Καλημέρα, εδειξα το σχεδιο σε ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι το σωστο ειναι να παρω φασεις απο τις ασφαλειες ( οπως προτείνει ο φίλος lepouras) και ουδετερο απο την μπάρα του πινακα απο τον οποιον ερχονται οι φασεις.71928

Prezonautis
10-01-18, 12:49
Στο σχέδιο που ανέβασες τώρα, παίρνεις ουδέτερο μετά τον ΔΔΕ του ισογείου για τον Α Όροφο.. Πρέπει να πάρεις πριν. Και στον Α όροφο με τα την μεταγωγή δεν βλέπω ασφάλειες για το παροχικό της μεταγωγής!!??

GeorgeNk
10-01-18, 13:27
Τελικό σχέδιο σύμφωνα με το διορθωμένο του φίλου lepouras. Ο ουδετερος συνδεθηκε οπως στο σχεδιο και οι φάσεις στις ασφάλειες. Η μεταγωγή έγινε και όλα κανονικά! Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν και μοιράστηκαν τις γνώσεις τους!