PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιστροφή μονοφασικού κινητήρα



timekeeper
08-01-18, 08:48
Καλή χρονιά κι από μένα. Έπεσε στα χέρια μου ο παρακάτω διακόπτης χωρίς σχηματικό:
71890
Άφου έκανα κάποια αρίθμηση στις επαφές κάθησα με το πολύμετρο και βρήκα ποιες καταλήγουν που.

Αριστερή πλευρά:
71891

Δεξιά πλευρά:
71892


Όταν ο διακόπτης είναι αριστερά στην θέση 1, συνέχεια έχουν οι επαφές:
1 - 7
2 - 8
5 - 11
6 - 12

Όταν ο διακόπτης είναι στην μέση θέση 0 καμιά επαφή δεν είναι συνδεδεμένη με οποιαδήποτε άλλη.

Όταν ο διακόπτης είναι δεξιά στην θέση 2, συνέχεια έχουν οι επαφές:
1 - 7
3 - 9
4 - 10
6 - 12

Έχω ένα μικρό ασύγχρονο μοτεράκι 350 W και θέλω να αλλάζω την φορά περιστροφής. Κατέληξα στην παρακάτω συνδεσμολογία:
Έστω a b τα άκρα του κυρίως τυλίγματος και c d τα άκρα του κλάδου πυκνωτή και βοηθητικού τυλίγματος (σε σειρά)
L στις επαφές 1-2-3 (γεφύρωμα μεταξύ τους)
Ν στις επαφές 4-5-6 (γεφύρωμα μεταξύ τους)
a στην επαφή 7
b στην επαφή 12
c στις επαφές 8 και 10 (γεφύρωμα μεταξύ τους)
d στις επαφές 9 και 11 (γεφύρωμα μεταξύ τους).

Συμφωνείτε;

timekeeper
08-01-18, 09:11
Παρακαλώ κάποιος διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο του μυνήματος σε "Αντιστροφή μονοφασικού κινητήρα". Προφανώς κάτι πήγα στραβά με την κωδικοποίηση την ώρα που ανέβασα το κείμενο. Ευχαριστώ.

gchal
08-01-18, 17:30
Καλή χρονιά κι από μένα. Έπεσε στα χέρια μου ο παρακάτω διακόπτης χωρίς σχηματικό:
71890
Άφου έκανα κάποια αρίθμηση στις επαφές κάθησα με το πολύμετρο και βρήκα ποιες καταλήγουν που.

Αριστερή πλευρά:
71891

Δεξιά πλευρά:
71892


Όταν ο διακόπτης είναι αριστερά στην θέση 1, συνέχεια έχουν οι επαφές:
1 - 7
2 - 8
5 - 11
6 - 12

Όταν ο διακόπτης είναι στην μέση θέση 0 καμιά επαφή δεν είναι συνδεδεμένη με οποιαδήποτε άλλη.

Όταν ο διακόπτης είναι δεξιά στην θέση 2, συνέχεια έχουν οι επαφές:
1 - 7
3 - 9
4 - 10
6 - 12

Έχω ένα μικρό ασύγχρονο μοτεράκι 350 W και θέλω να αλλάζω την φορά περιστροφής. Κατέληξα στην παρακάτω συνδεσμολογία:
Έστω a b τα άκρα του κυρίως τυλίγματος και c d τα άκρα του κλάδου πυκνωτή και βοηθητικού τυλίγματος (σε σειρά)
L στις επαφές 1-2-3 (γεφύρωμα μεταξύ τους)
Ν στις επαφές 4-5-6 (γεφύρωμα μεταξύ τους)
a στην επαφή 7
b στην επαφή 12
c στις επαφές 8 και 10 (γεφύρωμα μεταξύ τους)
d στις επαφές 9 και 11 (γεφύρωμα μεταξύ τους).

Συμφωνείτε;

Χρόνια Πολλά, Καλή χρονιά !!!!

Για να αλλάξεις τις στροφές σε κινητήρα AC με βραχυκυκλωμένο Rotor. πρέπει να βγαίνουν απο την περιέλιξη 4 σύρματα, 2 της κύριας περιέλιξης και 2 της βοηθητικής. Η σύνδεση που θα πρέπει να γίνει για την αλλαγή των στροφών, θα πρέπει να αλλάζουν μέσω του διακόπτη οι αρχές του τυλίγματος της βοηθητικής περιέλιξης, βέβαια στην κάθε αλλαγή θα υπάρχει πάντα ο πυκνωτής εκκίνησης.

timekeeper
08-01-18, 21:53
Χρόνια Πολλά, Καλή χρονιά !!!!

Για να αλλάξεις τις στροφές σε κινητήρα AC με βραχυκυκλωμένο Rotor. πρέπει να βγαίνουν απο την περιέλιξη 4 σύρματα, 2 της κύριας περιέλιξης και 2 της βοηθητικής. Η σύνδεση που θα πρέπει να γίνει για την αλλαγή των στροφών, θα πρέπει να αλλάζουν μέσω του διακόπτη οι αρχές του τυλίγματος της βοηθητικής περιέλιξης, βέβαια στην κάθε αλλαγή θα υπάρχει πάντα ο πυκνωτής εκκίνησης.Ευχαριστώ για την απάντηση. Το γνωρίζω αυτό. Απλά, μιας και ο διακόπτης δεν έχει σχηματικό, σκέφτηκα μήπως κάποιος πιο έμπειρος από εμένα θα μπορούσε να με διορθώσει ή να με επιβεβαιώσει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
08-01-18, 23:14
συμφωνουμε.
Κανε και μια μετρηση πριν βαλεις το μοτερ ομως.

timekeeper
08-01-18, 23:42
συμφωνουμε.
Κανε και μια μετρηση πριν βαλεις το μοτερ ομως.

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Σε τι είδους μέτρηση αναφέρεσαι;

timekeeper
09-01-18, 00:41
Έκανα το εξής: Δημιούργησα όλες τις γέφυρες όπως γράφω παραπάνω. Μετά τροφοδότησα με 5VDC τις γέφυρες 1-2-3 και 4-5-6. Στην θέση 1 του διακόπτη πήρα +5VDC ανάμεσα στην 7 και 12 (εκεί που θα συνδέσω το κύριο τύλιγμα) και +5VDC ανάμεσα στην 8 και 9 (εκεί που θα συνδέσω τον κλάδο βοηθητικού τυλίγματος και πυκνωτή). Στην θέση 2 του διακόπτη πήρα +5VDC ανάμεσα στην 7 και 12 (κύριο τύλιγμα) και -5VDC ανάμεσα στην 8 και 9 (κλάδος βοηθητικού τυλίγματος και πυκνωτή). Άρα πιστεύω ότι είμαι εντάξει. Θα προσπαθήσω να κάνω την σύνδεση κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα και θα γράψω αποτελέσματα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

timekeeper
12-01-18, 12:55
Η συνδεσμολογία έγινε και ήταν επιτυχής. Το μοτεράκι στρέφει έναν μικρό τόρνο ενός φίλου μου και αρχικά φορούσε τριφασικό μοτέρ. Όταν αλλάχτηκε το μοτέρ με μονοφασικό, συνδέθηκε η παροχή απευθείας πάνω στο κυτίο του μοτέρ από κάποιον ηλεκτρολόγο με αποτέλεσμα να δουλεύει πάντα δεξιά. Σκοπεύω να κατασκευάσω έναν αυτοματισμό ο οποίος θα κόβει το ρεύμα όταν ο τόρνος φτάνει στα άκρα του (έχει ήδη κόψει μια φορά την σφήνα του). Αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να τον παρουσιάσω εδώ. Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Gaou
12-01-18, 15:22
Αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να τον παρουσιάσω εδώ. Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

εδω υπάρχει ενδιαφερον για τα πολιτικά. για αυτο δεν θα εχουμε . εγω θα ηθελα να το δ.ω

Hulk
12-01-18, 15:26
Η συνδεσμολογία έγινε και ήταν επιτυχής. Το μοτεράκι στρέφει έναν μικρό τόρνο ενός φίλου μου και αρχικά φορούσε τριφασικό μοτέρ. Όταν αλλάχτηκε το μοτέρ με μονοφασικό, συνδέθηκε η παροχή απευθείας πάνω στο κυτίο του μοτέρ από κάποιον ηλεκτρολόγο με αποτέλεσμα να δουλεύει πάντα δεξιά. Σκοπεύω να κατασκευάσω έναν αυτοματισμό ο οποίος θα κόβει το ρεύμα όταν ο τόρνος φτάνει στα άκρα του (έχει ήδη κόψει μια φορά την σφήνα του). Αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να τον παρουσιάσω εδώ. Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αν μπορείς δείξε και σε μας την συνδεσμολογία.
ευχαριστώ!

timekeeper
12-01-18, 16:10
εδω υπάρχει ενδιαφερον για τα πολιτικά. για αυτο δεν θα εχουμε . εγω θα ηθελα να το δ.ω

Χαχαχαχα, sad but true....


Αν μπορείς δείξε και σε μας την συνδεσμολογία.
ευχαριστώ!

Το βραδάκι πιστεύω θα βρω χρόνο να ανεβάσω ένα πρόχειρο σχέδιο. Σκοπεύω να εγκαταστήσω δύο οπτικούς τερματικούς διακόπτες (όπως αυτούς που βάζουμε στα cnc) στα άκρα της διαδρομής. Η φάση κι ο ουδέτερος θα περνάνε μέσα από ένα NO ρελεδάκι το οποίο θα ελέγχει ένα Arduino. Μόλις ο τόρνος τερματήσει, ο οπτικός τερματικός θα δίνει σήμα στο arduino να ανοίξει το ρελεδάκι και ταυτόχρονα κάποιο buzzer θα ηχεί. Θα χρησιμοποιήσω Interrupts γι αυτή την δουλειά. Επιπλέον, αφού τη διαδρομή θα έχει τερματήσει και το μοτέρ θα είναι σταματημένο, ένα μπουτονάκι θα επιτρέπει την επανεκκίνηση του μοτέρ έτσι ώστε να "βάλει όπισθεν" για να δουλέψει προς την αντίστροφη πλέον κατεύθυνση. Στην πράξη είναι πιο εύκολο από ότι ακούγεται (ή διαβάζεται!!!). Περιμένω τα παρελκόμενα από Κίνα. Υπολογίζω 1,5 μήνα μέσα στο νερό.