PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιασμός + Κατασκευή PCB



Akis77
08-01-18, 17:36
Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλή χρονιά!
Δεν ξέρω αν ειμαι στο σωστό thread οπότε αν κάποιος mod κρίνει οτι πρέπει παρακαλώ όπως μετακινήσει το post..
Θέλω να φτιάξω μία κατασκευή.
θα αφορά τροφοδοσία χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε V και Amp (0-18V max/2A) αλλα θελω π.χ ο έλεγχος +\- να γίνεται με IR+ μερικά πράγματα ακόμα...
Υπάρχει κάποιος φίλος επαγγελματίας στο forum που μπορεί να υλοποιήσει το θεωρητικό κυκλωμα/βαθμίδες που έχω στο μυαλό μου σε PCB?
Και επειδή ως γνωστό.. ο χρόνος είναι χρήμα :001_tongue::cursing: ... Τι κόστος να περιμένω για κάτι τέτοιο? :confused1::blink:
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Ακης.

elektronio
08-01-18, 17:47
Φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται κάποιος επαγγελματίας να ασχοληθεί με την κατασκευή σου. Πιο πιθανό είναι να σε βοηθήσει κάποιος χομπίστας από τα παιδιά του φόρουμ. Γίνε όμως πιο σαφής ώς προς αυτό που ζητάς και τι ακριβώς εννοείς υπλοποίηση, σχεδιασμό; κατασκευή PCB από σχέδιο που υπάρχει; ολοκληρωμένη κατασκευή με κουτί; για ένα κομμάτι; για παραγωγή;

Fire Doger
08-01-18, 18:39
Φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται κάποιος επαγγελματίας να ασχοληθεί με την κατασκευή σου.
Γιατί όχι? Απλώς θα χρεώσει ανάλογα και με την ώρα φαντάζομαι...


ολοκληρωμένη κατασκευή με κουτί; για ένα κομμάτι; για παραγωγή;
PCB λέει, φαντάζομαι θα έχει το κουτί, αλλιώς είναι προϊόν όχι pcb και για να ζητάει επαγγελματία δεν νομίζω να θέλει να τις κάνει σπίτι του...

Το ζητούμενο είναι τι θα περιέχει: RF? Ήχο? Γρήγορα ψηφιακά (HDMI κλπ)?
Χρειάζεται πρόγραμμα? Αν ναι, υπάρχει? Αν χρειάζεται αλλά δεν υπάρχει ποιος θα το γράψει?
Το σχηματικό είναι πλήρες ή θα βασίζεσαι στο ότι θα ξέρει και θα το διορθώσει? Λίστα υλικών με συγκεκριμένα εξαρτήματα υπάρχει?

Akis77
09-01-18, 05:31
Καλησπέρα Μαρκό και Στέφανε.
Αναφέρομαι καθαρά σε πλακέτα.
Ενα απλο regulated τροφοδοτικό 0-18V (LM317??) ή κάτι που να αντέχει 2A.. χωρις ιδιαίτερες απαιτήσεις απο θέμα "ποιότητας".. μεγάλες βαθμίδες εξομάλυνσης κτλ κτλ.. δεν ειναι για ήχο ή οτιδήποτε ανέφερες παραπάνω. Πηνία θα τροφοδοτεί αν αυτό παιζει ρόλο στην κατασκευή..Πηνία φαντάσου σαν αυτά του κλασσικού κουδουνιού εξώπορτας.
Σαν συνολική υλοποίηση το έχω κατασκευάσει ήδη μία φορά αυτό που θέλω χρησιμοποιόντας ετοιμες λύσεις π.χ τροφοδοσία πήρα απο ένα ετοιμο Switching
ως IR Sensor proximity switch αυτό--> https://www.ebay.co.uk/itm/152480096901
ως Latching Relay αυτό--> https://www.ebay.co.uk/itm/291729668875
κτλ κτλ...
αυτό που θέλω ειναι στην ουσία αντί να συνδέω ετοιμα modules απο το ebay.. να απλοποιήσω όλο αυτό.. σε μία πλακέτα..
Π.χ το ετοιμο IR switch που χρησιμοποιώ( του παραπάνω Link).. εχει στο κύκλωμά του και timer.. πράγμα που εμένα δεν με ενδιαφέρει (το εχω μόνιμα setted στο minimum) για τον σκοπό που το θέλω.. πράγμα που σημαινει οτι ένα πιό απλό κύκλωμα που θα αναλαμβάνει απλα να κλεισει μία επαφή (ειτε relay είτε μέσω τραζιστορ δεν με απασχολεί,..) μέσω IR για όσο διάστημα η IR βλέπει κάτι ειναι πολύ προτιμότερο...
Ο ελεγχος του regulator π.χ θέλω να τον κάνω με Digital potentiometer (οπως διάβασα οτι μπορεί να γίνει απο σχετικό άρθρο https://makezine.com/projects/make-43/digital-potentiometers/ ) το οποίο θα οδηγείται και αυτό απο IR...
Σχηματικό δεν υπάρχει φυσικά...ουτε λίστα με συγκεκριμένα εξαρτήματα.
Το ζητούμενο μου ειναι όλα αυτά να εφαρμοστούν σε μία πλακέτα..
Ελπίζω να έλυσα καποιες αρχικές απορίες..

elektronio
09-01-18, 08:46
Άκη αν θέλεις περιέγραψε τον τρόπο λειτουργίας της πλακέτας που θέλεις. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όταν υπάρχει κάτι μπροστά στο ΙR δίνει εντολή σε ένα ρελέ. Το οποίο τι κάνει; Το ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει το τροφοδοτικό πως δουλεύει; Πότε αυξάνει την τάση στην έξοδο και πότε την μειώνει;

pstratos
09-01-18, 13:13
τι σε κάνει να πιστεύεις οτι η custom κατασκευή θα είναι συμφερότερη από τα modules του ebay? Εκτώς αν μηλάμε για χιλιάδες κομμάτια

nkarama
09-01-18, 14:18
τι σε κάνει να πιστεύεις οτι η custom κατασκευή θα είναι συμφερότερη από τα modules του ebay? Εκτώς αν μηλάμε για χιλιάδες κομμάτια

Αυτό ακριβώς.
Οσο κοστίζει όλη η πλακέτα απο το ebay, κοστίζει μόνο το ρελέ (για να μην σου πω ότι θα κοστίσει και παραπάνω)

Panoss
09-01-18, 15:17
Και επειδή ως γνωστό.. ο χρόνος είναι χρήμα :001_tongue::cursing: ... Τι κόστος να περιμένω για κάτι τέτοιο? :confused1::blink:
Νομίζω έχει καταλάβει ότι θα του βγει ακριβό.
Και παρόλο που ξέρει τι να περιμένει, μόλις ακούσει την τιμούλα, θα μείνει στα modules του απ' το ebay.:lool:

Akis77
09-01-18, 17:44
τι σε κάνει να πιστεύεις οτι η custom κατασκευή θα είναι συμφερότερη από τα modules του ebay? Εκτώς αν μηλάμε για χιλιάδες κομμάτια
Καλησπέρα Στράτο. Σε καμία περίπτωση δεν περιμένω οτι θα ειναι φθηνότερο απο τα modules του ebay.. μιας και όπως πολύ σωστά ειπε και ο Νικος (Nkarama) "Οσο κοστίζει όλη η πλακέτα απο το ebay, κοστίζει μόνο το ρελέ"
Το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν μιλαμε για 1 μονο module και δεν ειναι μονο ένας ο πωλητής που μπορώ να βρώ αυτά που θέλω ετσι ώστε να ερθω σε συνεννόηση π.χ για registered post.. πράγμα που σημαίνει οτι παιρνω modules απο διάφορους πωλητές.. και εκτος οτι κάνουν ένα μήνα+ να ερθουν.. άλλα ερχονται.. άλλα χάνονται.. και εγω μένω σε αναμονή μεχρι να συγκεντρώσω όλα τα απαραίτητα που χρειάζομαι προκειμένου να συνεχίσω τις κατασκευές μου..
Επίσης άλλο να εχεις μία πλακέτα.. άλλο 3-4 (θεμα χώρου και αρκετής συνδεσμολογίας μετά...)
εκτός αυτου κάποια modules οσο και απλά-κατασκευαστικά και αν ειναι εχουν και μερικές λειτουργίες που εμενα δεν με απασχολούν.. πραγμα που σημαινει οτι το κύκλωμα παίρνει απλοποίηση.. και δεν νομιζω οτι το όλο project εχει απαιτήσεις τρελές..
Με ένα προχειρο search υπάρχουν απειρα scematics για απλά τροφοδοτικά.. όπως και IR switches.. το θέμα μου ειναι οτι δεν ξέρω να τα "παντρέψω" και φυσικά δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ προγραμμα για κατασκευή πλακέτας.. Οτι εχω χρειαστεί μεχρι στιγμής το εχω κατασκευάσει σε διάτρητη εχοντας φυσικά το θεωρητικό κυκλωμα..
Για παράδειγμα.. τον έλεγχο του +/- που θέλω να γίνεται με digital potensiometer οδηγούμενο απο IR.. είδα απο το link που ανεφερα και παραπάνω (https://makezine.com/projects/make-43/digital-potentiometers/) οτι μπορεί να γίνει π.χ με το AD5220 (ή καποιο αντίστοιχο για την περίπτωση μου)
Δεν ξέρω όμως να αναπτύξω το σχέδιο γύρω απο το (π.χ) AD5220 (αντιστάσεις πυκνωτες και γενικά οτι μπορει να χρειαστεί) ωστε να το κάνω να λειτουργήσει όπως θέλω...

Akis77
09-01-18, 17:48
Νομίζω έχει καταλάβει ότι θα του βγει ακριβό.
Και παρόλο που ξέρει τι να περιμένει, μόλις ακούσει την τιμούλα, θα μείνει στα modules του απ' το ebay.:lool:
Αν και δεν καταλαβαίνω το υφος (αν καταλαβα καλά) ειρωνείας... Οχι η αλήθεια ειναι οτι δεν ξέρω τι να περιμένω και γι αυτό και ρωτάω.. Αν καποιος θελήσει να ασχοληθει/βοηθήσει φυσικά και δεν περιμένω να το κάνει για την ψυχή της μανας του... αλλα και δεν γνωρίζω για τί ποσό μπορεί να μιλάμε... 50-100--200-500??? Πόσα??? Θα πάρω προσφορές.. και θα αποφασίσω αν με συμφέρει ή μπορώ να προχωρήσω στο project αυτό... ή αν θα συνεχίσω με τα modules του ebay.. :)

Panoss
09-01-18, 17:51
Λάθος κατάλαβες, δεν υπάρχει καμιά ειρωνία.

Fire Doger
09-01-18, 17:57
Τον σκοπό της πλακέτας θέλεις να τον πεις ή είναι κρυφό?
Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι είναι 1 μαύρο κουτί, γιατί πρέπει να τα κάνει όλα αυτά? Σε τι χρειάζεται η μεταβλητή τάση και να ελέγχεται από απόσταση?
Γενικά σε τέτοιες δουλειές όσο ποιο ξεκάθαρος είσαι και όσο περισσότερες πληροφορίες παρέχεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα πάρεις και ποιο εύκολα θα κάτσει κάποιος να ασχοληθεί. Είναι ότι χειρότερο να ξεκινήσεις κάτι και ο άλλος μετά να στα βγάζει 1-1.
Και πολλές φορές τα μέλη ανεβάζουν σχηματικά και πλακέτες γιατί απλώς τους κίνησε το ενδιαφέρον.

Να τώρα μάθαμε ότι θέλεις εξαρτήματα άμεσα διαθέσιμα, είναι για μικρή παραγωγή και μάλλον θα τα συναρμολογήσεις με το χέρι, όλες αυτές οι λεπτομέρειες μετράνε.

Panoss
09-01-18, 18:09
θα αφορά τροφοδοσία χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε V και Amp (0-18V max/2A) αλλα θελω π.χ ο έλεγχος +\- να γίνεται με IR+ μερικά πράγματα ακόμα...

1. IR=Υπέρυθρες; Δηλαδή θέλεις με ένα τηλεχειριστήριο υπερύθρων να ανεβοκατεβάζεις την τάση εξόδου του τροφοδοτικού;
2. Τι ακριβώς εννοείς με το '+ μερικά πράγματα ακόμα' (γιατί αν σου απαντήσουν με το ίδιο σκεπτικό θα σου πούνε "κάνει 50 ευρώ + μερικά ευρώ ακόμα...").

Akis77
09-01-18, 18:15
Άκη αν θέλεις περιέγραψε τον τρόπο λειτουργίας της πλακέτας που θέλεις. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όταν υπάρχει κάτι μπροστά στο ΙR δίνει εντολή σε ένα ρελέ. Το οποίο τι κάνει; Το ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει το τροφοδοτικό πως δουλεύει; Πότε αυξάνει την τάση στην έξοδο και πότε την μειώνει;
Καλησπέρα Μάρκο...
1) Απλη Βαθμίδα τροφοδοσίας που θα μπορεί να παρέχει 0-18/20V Max 2 ή και 3Amp (αν και η κατανάλωση μου δεν ξεπερνάει τα 0.5)
2) Ελεγχος τάσης εξόδου +/- με digital potensiometer το οποιο θα ελεγχεται με IR (δλδ θα πλησιάζεις το χέρι στο ένα set IR θα μειώνει τάση.. στο άλλο IR led θα αυξάνει τάση)
3) Την τάση εξόδου (δυνατότητα διαφορετικής τάσης ανα έξοδο) θελω να την βγάζω εναλλάξ σε 2 outputs το οποίο θα ελέγχεται και αυτό με IR.
Δλδ..Π.Χ... Εχουμε σετάρει τάση output "Α" 6volt και περνώντας το χέρι πάνω απο το IR να κάνει μεταγωγή στο Ouput B
Η τάση του Output B θα πρέπει να μπορεί να ειναι διαφορετική απο το Output A.
(αυτό στην υλοποίηση που εχω ήδη κατασκευάσει το πέτυχα βγάζοντας το μονό ποτενσιόμετρο που ειχε το έτοιμο κύκλωμα τροφοδοσίας που χρησιμοποίησα και βαζοντας ένα DPDT Relay και 2 ποτενσιόμετρα .(https://reference.digilentinc.com/_media/learn/microprocessor/tutorials/relay-controlled-leds/dpdt_diagram.png) (doyble pole Doyble throw) που στην μία επαφή no/nc συνδεσα το Output και στην άλλη Nc/Νο συνδεσα τα 2 ποτενσιόμετρα.. οποτε και ειχα απο μία βαθμίδα τροφοδοσίας 2 εξόδους με 2 διαφορετικές τάσεις εξόδου)

https://drive.google.com/open?id=1XqSBTdp8vY2CU7CM4njE55FP5OcWe-ys

Panoss
09-01-18, 18:30
Κάτι τέτοιο θες να κάνεις;


https://www.youtube.com/watch?v=er5Cf8XRKes

Akis77
09-01-18, 18:33
Τον σκοπό της πλακέτας θέλεις να τον πεις ή είναι κρυφό?
Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι είναι 1 μαύρο κουτί, γιατί πρέπει να τα κάνει όλα αυτά? Σε τι χρειάζεται η μεταβλητή τάση και να ελέγχεται από απόσταση?
Στέφανε οχι να ελέγχεται απο "απόσταση" με "Remote Control" μέσω IR.
Το όλο σκεπτικό ειναι ενα απλό τροφοδοτικό με μία βαθμίδα τροφοδοσίας και 2 ουτputs που να το ελέγχω χωρίς να το ακουμπάω με τα χέρια. Οχι απο "απόσταση" ουτε "λόγο αποστασης" απο το τροφοδοτικό.. αλλα επειδη δουλευω με γάντια και δεν θέλω να ακουμπάω ούτε ποτενσιόμετρα για να ρυθμίσω τάση ούτε π.χ απλό διακόπτη On/On για να επιλέξω Output Α ή Β

To (α)Ιr module (https://www.ebay.co.uk/itm/152480096901) π.χ που χρησιμοποιώ τωρα μολις πλησιάσεις το χέρι σου κοντά στα led οπλίζει ενα Relay (timed to 1sec για την περιπτωση μου) που το χρησιμοποιώ ως "σήμα" για να μου οπλίσει ενα
(β) Latching Relay (https://www.ebay.co.uk/itm/291729668875) (με ένα σημα οπλίζει το relay και το κρατάει.. με το δευτερο σήμα το ξε-οπλίζει) το οποιο με την σειρά του οδηγεί το
(γ) DPDT Relay που εχω βάλει σαν επιλογέα εξόδου/επιλογέα ποτενσιόμετρου->(για την διαφορετική τάση εξόδου σε Α/Β)"
(ελπιζω να το ανέλυσα σωστα)
Φυσικά με μία πιο "δεμένη" κατασκευή.. νομιζω πως όλα αυτα τα relay.. μπορεί να αναπαυθούν αιώνια.. χαχαχαχ



Να τώρα μάθαμε ότι θέλεις εξαρτήματα άμεσα διαθέσιμα, είναι για μικρή παραγωγή και μάλλον θα τα συναρμολογήσεις με το χέρι, όλες αυτές οι λεπτομέρειες μετράνε.
Ακριβώς! θελω εξαρτήματα τα οποία να μπορώ να κολλήσω εγώ.. μιλάμε για συναρμολόγιση by hand @ home :)
Επίσης αν μπορουμε να ξεφύγουμε απο τα μηχανικά Relay και να αντικατασταθουν με καποιο άλλο εξαρτημα που δεν θα εχει και φθορές ακόμα καλύτερα...

Akis77
09-01-18, 18:44
Κάτι τέτοιο θες να κάνεις;


https://www.youtube.com/watch?v=er5Cf8XRKes

χαχαχααχ ωραίος ο τύπος!!! αλλα όχι.. απέχω αρκετά ακόμα απο αυτο.. :)
Προς το παρών βρίσκομαι κάπου εδω...
https://drive.google.com/file/d/1glw8ydT6Y8lt_kcdt81udL2UJbbgOvTi/view?usp=sharing

radiotimes
09-01-18, 21:30
Ακη ενα απλο (σχετικα) κυκλωμα που μου ερχεται ειναι αυτο 71918 που χρησιμοποιει 2 μπουτον το ενα για να αλλαζει τις προεπιλεγμενες τασεις (εως12ν) και ενα reset τα οποια με ενα RF μοντουλακι και ρελε μπορεις να κανεις τις αλλαγες απο αποσταση.
https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/wireless-communications/315mhz-4ch-wireless-remote-control-receiver-for-arduino-ic-2262-2272/
https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/relays/5v-relays/5v-4-channel-relay-module-board-for-arduino/
Αν μπει σε σειρα και δευτερο 4017 αυξανονται οι επιλογες τασεις.Η επιλογη δε και το ρησετ θα γινονται απ' το κοντρολακι!!!!!!!!!!

Fire Doger
09-01-18, 22:02
Δηλαδή θέλεις 2 μεταβλητές τάσεις η οποίες θα ελέγχονται από 2 αισθητήρες απόστασης η κάθε μία (1 για αύξηση 1 για μείωση αντίστοιχα).
Και τέλος 1 αισθητήρα απόστασης ο οποίος θα τις κάνει τράμπα κάθε φορά που πλησιάζεις το χέρι σου.

Παράδειγμα:
Για την μία τάση, όσο πατιέται το κάτω θα ξεκινάει ο ταλαντωτής και θα γειώνεται και το AD5220 για να μειωθεί η αντίσταση/τάση
Όσο πατιέται το άλλο κουμπί θα ξεκινάει ο ταλαντωτής και θα είναι high το AD5220 για να αυξηθεί η αντίσταση/τάση
Όσο δεν πατιέται τίποτα θα κλείνει ο ταλαντωτής
Και τα πάνω χ2

Και μετά θέλεις την λειτουργία ρελέ καστάνιας σε DPDT για την μεταγωγή

Και όλα αυτά αναλογικά?


Ο έλεγχος εγγύτητας με IR όμως δεν είναι λίγο επικίνδυνος? Σε βιομηχανικό περιβάλλον εγώ θα έβαζα τους διακόπτες που πάνε αριστερά/δεξιά με αυτόματη επαναφορά στο κέντρο για τις τάσεις και push button ίδιας σειράς για την μεταγωγή (για να γλιτώσω και προστασίες σε περίπτωση πχ που πατηθεί η αύξηση τάσης ταυτόχρονα με την μείωση)

elektronio
10-01-18, 14:35
Φίλε Άκη,
δεν ξέρω αν η υλοποίηση σου με τα modules περιλαμβάνει όλα όσα ζήτησες αλλά υπολόγισα 5 κυκλώματα IR 5 latch 2 ψηφιακά ποτενσιόμετρα και 2 τροφοδοτικά. Δηλαδή τελείως ασύμφορο.
Μια διαφορετική προσέγγιση που μπορεί να πετύχει αυτό που θέλεις είναι δύο ΙR sensors (https://www.ebay.com/itm/DC-3-Wire-6-36V-PNP-IR-Photoelectric-Sensor-Switch-30cm-E18-B03P1/172709524810?epid=1379232208&hash=item28364a354a:g:cCYAAOSwIaFZMVnQ) ή επίσης δύο πιο φτηνά IR sensors (https://www.ebay.com/itm/5pcs-IR-Infrared-Obstacle-Avoidance-Sensor-Module-for-Arduino-Smart-Car-Robot/201415147410?hash=item2ee5473f92:g:790AAMXQrhdTUkr 8) σαν είσοδοι σε ένα μικροελεγκτή πχ arduino που θα ελέγχουν μέσω PWM την τάση εξόδου σε δύο transistor ισχύος. Η εναλλαγή μπορεί να γίνει με ταυτόχρονη προσέγγιση και στα δύο αισθητήρια ή εναλλακτικά με ένα τρίτο.

Με την χρήση του μικροελλεγκτή μπορούν να γίνουν κάποια πράγματα που θα ήταν περίπλοκο με απλά ηλεκτρονικά, όπως να κρατάει σε μνήνη τις τελευταίες επιλεγμένες τάσεις ή να ρυθμίζεται η ταχύτητα αλλαγής της τάσης εξόδου, ή με παρατεταμένη προσέγγιση στα 2 αισθητήρια ταυτόχρονα να μηδενίζει τις τάσεις ή οτιδήποτε άλλο.

Akis77
11-01-18, 15:20
Δηλαδή θέλεις 2 μεταβλητές τάσεις Δεν ξέρω αν θέλω 2 τάσεις (με την εννοια "τροφοδοσίας" δλδ 2χ τροφοδοσίες) που θα "ελέγχονται εναλάξ" απο ενα ΙR switch ...γιατί στην απλή/μηχανική/με modules υλοποίηση μου στην ουσία εχω 1 τροφοδοσία που βγάζει "εναλλάξ" 2 διαφορετικές τάσεις με την μέθοδο τις μεταγωγής απο το ποτενσιόμερο Α στο ποτενσιόμετρο Β με relay.
Ελπιζω να κατάλαβα σωστά ετσι όπως το έθεσες και να σου απάντησα και σωστά.

η οποίες θα ελέγχονται από 2 αισθητήρες απόστασης η κάθε μία (1 για αύξηση 1 για μείωση αντίστοιχα).
Και τέλος 1 αισθητήρα απόστασης ο οποίος θα τις κάνει τράμπα κάθε φορά που πλησιάζεις το χέρι σου. Σωστότατα!


Παράδειγμα:
Για την μία τάση, όσο πατιέται (όσο εχεις το χέρι σου πάνω απο το IR μάλλον θα ήθελες να γράψεις) το κάτω θα ξεκινάει ο ταλαντωτής και θα γειώνεται και το AD5220 για να μειωθεί η αντίσταση/τάση
Όσο πατιέται το άλλο κουμπί θα ξεκινάει ο ταλαντωτής και θα είναι high το AD5220 για να αυξηθεί η αντίσταση/τάση Σωστά.. και ανάλογα και σε ποιο Output εισαι.

Όσο δεν πατιέται τίποτα θα κλείνει ο ταλαντωτής και φαντάζομαι θα μένει η τάση σταθερή εκει που την άφησες.

Και τα πάνω χ2 φαντάζομαι πως για να εχει η κάθε έξοδος την δικιά τις τάση μάλλον θα χρειάζονται 2 x AD5220 αυτό εννοείς ?


Και μετά θέλεις την λειτουργία ρελέ καστάνιας σε DPDT για την μεταγωγή
Το DPDT όντως λειτουργει ως ρελέ καστάνιας αλλα το χρησιμοποίησα γιατι ηθελα εκτός απο την μεταγωγή του output Α->Β->A KAI την μεταγωγή των ποτενσιόμετρων (για να εχω διαφορετική τάση σε κάθε έξοδο απο μία τροφοδοσία)
Οπότε αν για την μεταγωγή του output απο Α->Β σε αυτή την υλοποίηση μπορεί να αφαιρεθεί το μηχανικό Relay θα ήταν προτιμότερο και απο θέμα κόστους φαντάζομαι.. αλλα και οτι τα relay κάαααποια στιγμή.. ε.. φαντάζομαι θα παραδώσουν πνευμα...

Και όλα αυτά αναλογικά?



Ο έλεγχος εγγύτητας με IR όμως δεν είναι λίγο επικίνδυνος? Σε βιομηχανικό περιβάλλον εγώ θα έβαζα τους διακόπτες που πάνε αριστερά/δεξιά με αυτόματη επαναφορά στο κέντρο για τις τάσεις και push button ίδιας σειράς για την μεταγωγή (για να γλιτώσω και προστασίες σε περίπτωση πχ που πατηθεί η αύξηση τάσης ταυτόχρονα με την μείωση)
Δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα/θέματα προς μελέτη.. με διακόπτες επαναφοράς και push buttons εχει δοκιμαστεί... το θέμα ειναι να μην πιάνω κάτι προκείμενου να ελέγξω αυτό που θέλω.
Δεν υπαρχει κανεις άλλος κοντά οταν λειτουργεί το τροφοδοτικό που να μπορέσει να μεταβάλει κάτι μέσω των Ir switch..και ακόμα και να γίνει κάτι τέτοιο..
δεν ειναι τοσο κρίσιμη μια απρόσκοπτη μεταβολή τις τάσης (τις τάξης του 0.3V αν μιλάμε για step του 0.5sec ή 0.5V για step 1sec γιατι κάπου τόσο σκέφτομαι να ειναι το step του AD δεν εχω καταλήξει ακόμα.. το μελετάω..) Θα ήταν πρόβλημα μια καταλάθος μεταβολή αν τα step μου ήταν απο 1/1,5 volt και πάνω αλλα και πάλι ειναι κάτι ελεγχόμενο.. δεν θα καεί κάτι (αυτο που τροφοδοτείται) ούτε θα δημιουργηθεί καποιο πρόβλημα...
Το να πατηθεί ή να το πώ καλύτερα το να "περάσει" το χέρι στιγμιαία καταλάθος πάνω και απο τα 2 set ΙR + και - (μεχρι να πας το χέρι σου στο σωστό σημείο) .. λόγο του οτι η απόσταση που θα τοποθετηθούν στην κατασκευή οι αισθητήρες δεν θα ειναι τεράστια (8-10cm το πολύ θα ειναι η αποσταση του + με το - ειναι ενα σενάριο που ειναι αρκετά πιθανό.
Εκει λογικά δεν θα πρεπει να ανταποκρίνεται.
Να σημειώσω οτι η "απόσταση" που θα "ελεγχονται" οι Ir διακόπτες.. δεν θα ειναι μακρινή.. Δεν θα κουνάω το χέρι δλδ απο τα 10-15cm για να ενεργοποιηθεί κάτι..
Θα ειναι πολύ πιο κοντά ο έλεγχος.. σαν να πας να το ακουμπήσεις δλδ για να πατήσεις το κουμπί που "θΑ" ειχε.. απλα να μην το ακουμπάς...


ΕΡΩΤΗΣΗ: Η ευαισθησία των IR μπορεί να ειναι ρυθμιζόμενη ?

Akis77
11-01-18, 15:25
Φίλε Άκη,
δεν ξέρω αν η υλοποίηση σου με τα modules περιλαμβάνει όλα όσα ζήτησες αλλά υπολόγισα 5 κυκλώματα IR 5 latch 2 ψηφιακά ποτενσιόμετρα και 2 τροφοδοτικά. Δηλαδή τελείως ασύμφορο.
Μια διαφορετική προσέγγιση που μπορεί να πετύχει αυτό που θέλεις είναι δύο ΙR sensors (https://www.ebay.com/itm/DC-3-Wire-6-36V-PNP-IR-Photoelectric-Sensor-Switch-30cm-E18-B03P1/172709524810?epid=1379232208&hash=item28364a354a:g:cCYAAOSwIaFZMVnQ) ή επίσης δύο πιο φτηνά IR sensors (https://www.ebay.com/itm/5pcs-IR-Infrared-Obstacle-Avoidance-Sensor-Module-for-Arduino-Smart-Car-Robot/201415147410?hash=item2ee5473f92:g:790AAMXQrhdTUkr 8) σαν είσοδοι σε ένα μικροελεγκτή πχ arduino που θα ελέγχουν μέσω PWM την τάση εξόδου σε δύο transistor ισχύος. Η εναλλαγή μπορεί να γίνει με ταυτόχρονη προσέγγιση και στα δύο αισθητήρια ή εναλλακτικά με ένα τρίτο.

Με την χρήση του μικροελλεγκτή μπορούν να γίνουν κάποια πράγματα που θα ήταν περίπλοκο με απλά ηλεκτρονικά, όπως να κρατάει σε μνήνη τις τελευταίες επιλεγμένες τάσεις ή να ρυθμίζεται η ταχύτητα αλλαγής της τάσης εξόδου, ή με παρατεταμένη προσέγγιση στα 2 αισθητήρια ταυτόχρονα να μηδενίζει τις τάσεις ή οτιδήποτε άλλο.
Αγαπητέ μάρκο το θέμα μου ειναι να απλοποιήσω/μειώσω τα υλικά μου στα απολύτως απαραίτητα και να συμμαζέψω την κατασκευή μου σε μία μικρή πλακέτα αφαιρόντας relay και μηχανικά μέρη.. οχι να βάλω μεχρι και arduino..
Φυσικά και θα ειναι ασύμφορο..
ΗΔΗ ειναι ασύμφορο..