PDA

Επιστροφή στο Forum : αναλύοντας τα ανταλλακτικά μιας περιέλιξης



zoran
12-01-18, 19:58
Ξέρει κανείς για ποιά λόγο είναι τυλιγμένα τα πηνία με αυτό το μάλλον "ύφασμα" που έχω σημειώσει σαν Α;
Αλλά και τι είναι αυτά τα "πράσινα" (σημειωμένα ως Β) που τα περιτριγυρίζουν; Mπας και είναι το "μυλάρ" αυτό;

71957

el greco 1
12-01-18, 20:09
ναι υφασματινη ταινια ειναι για την συσφυξη και την στηριξη των τυλιγματων και το πρασινο χαρτι λεγεται πρεσπαν και μπαινει στις αυλακοσεις του στατη.

zoran
12-01-18, 20:47
Το "πρεσπάν" είναι πράσινο; Το "μυλάρ" τι χρώμα έχει;
Σίγουρα δεν προσφέρουν κάποια μόνωση τόσο το πράσινο χαρτί όσο κ το λευκό ύφασμα;

Κυριακίδης
12-01-18, 21:30
http://www.sinadinos.gr/site_pages/sinadinos_monotika_gr.html
σε διάφορα πάχη
http://www.sinadinos.gr/pdf/petfilmpdf.pdf
http://www.sinadinos.gr/site_pages/sinadinos_makaronia_gr.html
http://www.sinadinos.gr/site_pages/sinadinos_varnish_gr.html
http://www.sinadinos.gr/pdf/accessoriespdf.pdf
http://www.sinadinos.gr/site_pages/sinadinos_products_gr.html

zoran
12-01-18, 22:32
Πσσσ φίλε έγραψες!
Μήπως ξέρεις πως θα διαλέξω πάχος για τα Prespan κ Mylar? Από τί εξαρτάται;

Κυριακίδης
12-01-18, 23:11
Πσσσ φίλε έγραψες!
Μήπως ξέρεις πως θα διαλέξω πάχος για τα Prespan κ Mylar? Από τί εξαρτάται;
Αυτά δεν τα διδάσκουν ούτε στις σχολές ! . Φαντάζομαι όλοι ακολουθούν την μέθοδο της αντιγραφής του πρωτότυπου.

MacGyver
13-01-18, 02:36
Τι είναι το πράσινο; Τι είναι η ταινία; Τι είναι το χαρτί;

Nickmanak
16-01-18, 20:05
Το πρασινο μονωτικο χαρτί πρεσπαν της φωτο του φιλου που ξεκινησε το θεμα, λεγεται μονωτικό φάσεων (phase insulation) και χρησιμευει στην μονωση των πηνιων των φασεων του μοτερ. Διοτι στην περιελιξη ακουμπανε μεταξυ τους τα πηνια των 3 φασεων και ως γνωστον στο 3Φ ρευμα θα εχουν ταση 400V μεταξυ τους. Στα μονοφασικα μοτερ οι περισσοτεροι κατασκευαστες δεν βαζουν αυτο το χαρτί καθως εκει δεν υπαρχει διαφορα φασεων και τα πηνια Κυριου και Βοηθητικου τυλιγματος ακουμπανε μεταξυ τους χωρις φοβο.

Στο τελος μιας περιελιξης δενεται το τυλιγμα στη στεφανη με σπαγγο ή πολυεστερικη ταινια ωστε να συμπτυχθουν καλωδια και τα υλικα που ειναι χαλαρα, να συμπιεστουν τα κενα και να ετοιμαστει για βερνικωμα.

Τα ακολουθα βιντεο θα σας κατατοπισουν.
https://www.youtube.com/watch?v=uMxK6djp_rI
https://www.youtube.com/watch?v=uccWZ7tuq7E

zoran
16-01-18, 20:32
Το βερνίκωμα σε τι εξυπηρετεί; Εάν παρακαμφθεί μπορεί να υπάρξει κάποιο θέμα;

Spark
17-01-18, 00:03
δεν εχω βερνικώσει ποτέ περιέλιξη, βερνίκι εχει το πηνιόσυρμα,
βερνικώνουν μ/τες για να μην ταλαντώνουν αλλά και για καλύτερη απομόνωση και αντοχή.
εαν σε μ/τ χαλαρώσει το συρμα μπορει να προκαλεί θόρυβο κ ανεπιθύμητη ταλάντωση.
σε περιελίξεις στάτορα ανεμογεννήτριας δεν χρειάζεται.

vasilllis
17-01-18, 08:51
Πετρο αναλογως τις σχολες.Σε καποιες διδασκονται.
nickmanak το μονωτικο δεν το βαζουν για να μην βραχυκυκλωσουν οι περιεληξεις απο τα τυλιγματα μεταξυ των φασεων.Αυτη την δουλεια την κανει το βερνικι που εχει το συρμα της περιελιξης.Επισης αυτο το χαρτι δεν μπαινει εκει που ακουμπανε τα συρματα των καθε φασεων αλλα μεσα στο λουκι για να μην πληγωνεται το συρμα που ακουμπαει στο μεταλο.
Για το μονοφασικο που λες δεν υπαρχει κινδυνος να ακουμπησει το συρμα με το μεταλικο μερος της μηχανης?Βραχυκυκλωμα μονο μεταξυ φασεων γινεται?

zoran το βερνικι 'κολαει' τα συρματα μεταξυ τους να μην ταλαντωνονται και κοπουν.Εσυ με την εμπειρια που εχεις πως θα κανεις περιελιξη?

Σπυρο γιατι στην γεννητρια της ανεμογεννητριας δεν χρειαζεται?επαγωγικες μηχανες δεν ειναι?

ΥΓ .μηχανη χωρις βερνικι δεν εχω δει παντως.

Spark
17-01-18, 09:23
διόρθωση:
οι κατασκευαστες που δεν βαζουν βερνικι σε περιέλιξη επαγωγικων κινητηρων
κάνουν οπως αυτοι θέλουν.

Nickmanak
17-01-18, 14:38
@vasilimertzani
Δεν καταλαβες τα γραφομενα μου, δεν αναφερομουν στη μονωση των αυλακιων/λουκιων.

@spark
Ειναι μεγαλο σφαλμα αυτο που πιστευεις για το βερνικωμα, μην το συνεχιζεις γιατι παραπλανεις τους ενδιαφερομενους.

Ηλιας Α
17-01-18, 17:34
@spark
Ειναι μεγαλο σφαλμα αυτο που πιστευεις για το βερνικωμα, μην το συνεχιζεις γιατι παραπλανεις τους ενδιαφερομενους.
Βερνίκωμα πρέπει να γίνεται.

nick1974
17-01-18, 19:14
το μονο αβερνικωτο που χω δει στη ζωη μου ηταν μια Κινεζια που εζησε 80 μερες! -και πολυ αντεξε- κατασκευης οταν οι Κινεζοι ακομα μαθαινανε (τη μαυρη εποχη 2000-2007)
Κατα τ αλλα το συγκεκριμενο θεμα θεωρω πως γραφτηκε απ το θεματοθετη επειδη απλα θελει να ρωτησει 2 πραγματα κι οχι για να κανει οντως καποια περιελιξη... με αυτα που ρωταει θα ηταν αστειο να θελει να πειραματιστει σε αληθινο μοτερ η γεννητρια

zoran
17-01-18, 19:46
το μονο αβερνικωτο που χω δει στη ζωη μου ηταν μια Κινεζια που εζησε 80 μερες! -και πολυ αντεξε- κατασκευης οταν οι Κινεζοι ακομα μαθαινανε (τη μαυρη εποχη 2000-2007)
Κατα τ αλλα το συγκεκριμενο θεμα θεωρω πως γραφτηκε απ το θεματοθετη επειδη απλα θελει να ρωτησει 2 πραγματα κι οχι για να κανει οντως καποια περιελιξη... με αυτα που ρωταει θα ηταν αστειο να θελει να πειραματιστει σε αληθινο μοτερ η γεννητριαΦυσικά και θέλω να κάνω περιέλιξη και ότι ρωτάω δεν το ρωτάω για πλάκα αλλά για να τη ξεκινήσω και για να είμαι ειλικρινής δεν μου φαίνεται κ πυρηνική φυσική!

info@kalarakis.com
17-01-18, 20:02
Εγω να ρωτησω
Αυτα τα τηλιγμενα συρματα που βλεπω στο πατο της αρχικης εικονας απο που προεκυψαν και τι ειναι γιατι δεν διακρυνονται και πολυ
Αν σκεφτεσε να κανεις περιεληξη για το συγκεκριμενο και γιαυτο ρωτας
Μαλλον πρεπει να ξεκινησεις απο κατι πιο απλο.

nick1974
17-01-18, 20:02
:001_unsure: no comments...

τι ακριβως θες να περιελιξεις?

zoran
17-01-18, 20:19
info@kalarakis.com πρέπει να είναι τα τελειώματα του κάθε πηνίου, της κάθε φάσης ίσως;

nick1974 περιέλιξη σε ένα χαλασμένο δυναμό θέλω να κάνω και δεν μου αρέσει που λες απαξιωτικά no comments αντί να βοηθήσεις ή έστω εάν ξέρεις να με προστατεύσεις! Το να λες εύκολα αυτό δεν πρέπει να το κάνω γιατί δεν ξέρω, ε δεν είναι συναδελφική αλληλεγγύη, εάν ξέρεις πες τι πρέπει να προσέξω πες το, εδώ είμαστε για να βοηθάει ο ένας τον άλλο και όχι να του βάζει φρένο!

nick1974
17-01-18, 20:31
φιλε μου δεν απαξιωνω κανεναν αλλα απ το μοτερ που ανεβασες στη φωτο κι απο τις ερωτησεις τι θα πρεπε να πει κανεις?
Τι βοηθεια να σου δωσω? δεν κανουμε ολοι τα παντα... αν θες να σου συστησω ενα πολυ καλο περιελικτη που κυριολεκτικα φτιαχνει τα παντα στη διαθεση σου.

Ηλιας Α
17-01-18, 21:00
Εγω να ρωτησω
Αυτα τα τηλιγμενα συρματα που βλεπω στο πατο της αρχικης εικονας απο που προεκυψαν και τι ειναι γιατι δεν διακρυνονται και πολυ
Αν σκεφτεσε να κανεις περιεληξη για το συγκεκριμενο και γιαυτο ρωτας
Μαλλον πρεπει να ξεκινησεις απο κατι πιο απλο.

<<Αυτα τα τηλιγμενα συρματα που βλεπω στο πατο της αρχικης εικονας απο που προεκυψαν και τι ειναι γιατι δεν διακρυνονται και πολύ>>
Ναι είναι τα άκρα κάθε ομάδας, τα οποία θα συνδεθούν κατάλληλα, θα μπορούσαν να ήταν ευθύγραμμα, κάποια στιγμή θα τα κάνει ευθύγραμμα, πιθανόν τα έκανε έτσι για μαγκιά

<<Αν σκεφτεσε να κανεις περιεληξη για το συγκεκριμενο και γιαυτο ρωτας
Μαλλον πρεπει να ξεκινησεις απο κατι πιο απλο. >>
Σχετικά εύκολο φαίνεται

Ηλιας Α
17-01-18, 21:07
info@kalarakis.com πρέπει να είναι τα τελειώματα του κάθε πηνίου, της κάθε φάσης ίσως;

nick1974 περιέλιξη σε ένα χαλασμένο δυναμό θέλω να κάνω !
<<ick1974 περιέλιξη σε ένα χαλασμένο δυναμό θέλω να κάνω>>
Στο στάτη ή στο δρομέα

zoran
17-01-18, 21:13
<<ick1974 περιέλιξη σε ένα χαλασμένο δυναμό θέλω να κάνω>>
Στο στάτη ή στο δρομέα Εάν δρομέα εννοείς το ρότορα, τότε στο στάτη.


Βερνίκωμα πρέπει να γίνεται.Οκ αλλά γιατί πρέπει; Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλώς προσπαθώ να καταλάβω περισσότερα!

Ηλιας Α
17-01-18, 21:26
<<ick1974 περιέλιξη σε ένα χαλασμένο δυναμό θέλω να κάνω>>
Στο στάτη ή στο δρομέα
Εάν δρομέα εννοείς το ρότορα, τότε στο στάτη.
Η περιέλιξη στον στάτη είναι συνήθως πολύ εύκολη ανάρτησε φωτό

Ηλιας Α
17-01-18, 21:51
[QUOTE=Ηλιας Α;831221[/QUOTE]
Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α
Βερνίκωμα πρέπει να γίνεται.
Οκ αλλά γιατί πρέπει; Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλώς προσπαθώ να καταλάβω περισσότερα!
Το βερνίκωμα πρέπει να γίνεται για τους παρακάτω λόγους:
1) Η μόνωση των αγωγών πιθανόν να υποστεί φθορά κατά τη διαμόρφωση των σπειρών, ή κατά την τοποθέτηση αυτών στα λούκια, το βερνίκι συνήθως αποκαθιστά τη μόνωση.
2) Το βερνίκι δρα σαν συγκολλητικό υλικό, με αποτέλεσμα οι σπείρες να μην ταλαντώνονται, ταλάντωση μιας σπείρας επάνω σ΄άλλη προκαλεί φθορά της μόνωσης και ήχο.

zoran
17-01-18, 21:57
...ανάρτησε φωτόΓια την ώρα έχω μια τεχνική δυσκολία στο να ξεμοντάρω τον ρότορα από το δυναμό, αλλά μόλις το καταφέρω θα ποστάρω ;-)

zoran
17-01-18, 21:58
Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α
Βερνίκωμα πρέπει να γίνεται.
Οκ αλλά γιατί πρέπει; Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλώς προσπαθώ να καταλάβω περισσότερα!
Το βερνίκωμα πρέπει να γίνεται για τους παρακάτω λόγους:
1) Η μόνωση των αγωγών πιθανόν να υποστεί φθορά κατά τη διαμόρφωση των σπειρών, ή κατά την τοποθέτηση αυτών στα λούκια, το βερνίκι συνήθως αποκαθιστά τη μόνωση.
2) Το βερνίκι δρα σαν συγκολλητικό υλικό, με αποτέλεσμα οι σπείρες να μην ταλαντώνονται, ταλάντωση μιας σπείρας επάνω σ΄άλλη προκαλεί φθορά της μόνωσης και ήχο.Το βερνίκωμα γίνεται μόνο "βουτώντας" σε βερνίκι το ρότορα ή υπάρχει κ άλλος τρόπος;

Ηλιας Α
17-01-18, 22:17
Το βερνίκωμα γίνεται μόνο "βουτώντας" σε βερνίκι το ρότορα ή υπάρχει κ άλλος τρόπος;


Το βερνίκωμα γίνεται μόνο "βουτώντας" σε βερνίκη το ρότορα ή υπάρχει κ άλλος τρόπος;
Νομίζω ότι μιλάμε για στάτη
Όχι βέβαια............... με σταγόνες βερνικιού μόνο στην περιέλιξη και όχι στον πυρήνα.

Spark
17-01-18, 22:18
εαν δειτε μικρά επαγωγικά μοτέρ όπως αυτο
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1MN9mPXXXXXaZapXXq6xXFXXXx/1PC-Microwave-Oven-Cooling-Fan-Motor-For-Galanz-GAL6309E-30-ZD-ZMM.jpg_640x640.jpg
δεν εχουν βερνίκι
όμως κατασκευαστικές τεχνικές ποικίλουν.
δειτε εναν επαγγελματία πως το κανει σε ένα μεγάλο μοτέρ


https://www.youtube.com/watch?v=amk3EbT8Tgc

zoran
17-01-18, 22:24
Tι κάνει με το φλόγιστρο;

Spark
17-01-18, 22:27
κολλάει τα χοντρα σύρματα με καλάι, καλύτερο απο κολλητηράκι :wiink:

Ηλιας Α
17-01-18, 22:32
Tι κάνει με το φλόγιστρο;

;;;;;;;;;;;;;;;;;................................. .... Ρώτησε τον περιπτερά.

zoran
17-01-18, 22:33
κολλάει τα χοντρα σύρματα με καλάι, καλύτερο απο κολλητηράκι :wiink:Επειδή φλόγιστρο δεν έχω, υπάρχει άλλος τρόπος;
Χοντρά σύρματα είπες; Ωχ... από πόσο πάχος κ πάνω χρειάζεται τέτοιος τρόπος -με φλόγιστρο- για να συγκοληθούν;

Spark
17-01-18, 22:40
ενω τα άλλα τα έχεις ε;;;
για ξεκινα απο ένα μικρό σε μεγεθος του χεριου σου και μη βαλεις βερνίκι στην περιέλιξη,
ας λειτουργει καλά και εαν εισαι ευχαριστημένος βαζεις βερνίκι μετά.

zoran
17-01-18, 22:48
ενω τα άλλα τα έχεις ε;;;
για ξεκινα απο ένα μικρό σε μεγεθος του χεριου σου και μη βαλεις βερνίκι στην περιέλιξη,
ας λειτουργει καλά και εαν εισαι ευχαριστημένος βαζεις βερνίκι μετά.Νομίζω πως ένα μικρό δυναμό μάλλον θα με δυσκολέψει καθώς θα θέλει ψιρίστικες κινήσεις για να μπει το πηνιόσυρμα στις αυλακώσεις κλπ.
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι προτείνετε μικρό δυναμό για τεστάρισμα; Μπορεί να πάθω κάτι με το μεγαλύτερο;

Spark
17-01-18, 23:08
ειναι μικρό το δυναμό του αυτοκινήτου;
στο δικο μου δυναμό έκανα περιέλιξη με ξυλάκια τσοπστικς περνουσα το σύρμα στον στάτορα.
και ευτυχως που δεν εβαλα βερνίκι γιατί τωρα κανω αλλαγές,
το δυναμό μου ειναι επαγωγικός κινητήρας αλλα και γεννήτρια ταυτόχρονα.
σου ευχομαι να κανεις για να μαθεις.

vasilllis
17-01-18, 23:09
ποσες σπειρες εχεις υπολογισει και με τι παχος συρματος?Επισης για τη ταση μιλαμε?

Spark
17-01-18, 23:17
ποσες σπειρες εχεις υπολογισει και με τι παχος συρματος?Επισης για τη ταση μιλαμε?

βασίλη θα κανω παρουσίαση κατασκευής όταν θα ειμαι έτοιμος, ακόμα παλεύω την τροφοδοσία και τον χρονισμό.
με σύρμα 0.4 τυλιξα για τάση 24βολτ

Ηλιας Α
17-01-18, 23:20
ειναι μικρό το δυναμό του αυτοκινήτου;
στο δικο μου δυναμό έκανα περιέλιξη με ξυλάκια τσοπστικς περνουσα το σύρμα στον στάτορα.
και ευτυχως που δεν εβαλα βερνίκι γιατί τωρα κανω αλλαγές,
το δυναμό μου ειναι επαγωγικός κινητήρας αλλα και γεννήτρια ταυτόχρονα.
σου ευχομαι να κανεις για να μαθεις.

<<το δυναμό μου ειναι επαγωγικός κινητήρας αλλα και γεννήτρια ταυτόχρονα.>>
Κάνε σε παρακαλώ αναλυτικότερη περιγραφή

zoran
17-01-18, 23:26
ειναι μικρό το δυναμό του αυτοκινήτου;
στο δικο μου δυναμό έκανα περιέλιξη με ξυλάκια τσοπστικς περνουσα το σύρμα στον στάτορα.
και ευτυχως που δεν εβαλα βερνίκι γιατί τωρα κανω αλλαγές,
το δυναμό μου ειναι επαγωγικός κινητήρας αλλα και γεννήτρια ταυτόχρονα.
σου ευχομαι να κανεις για να μαθεις.Δεν είπα πως είναι μικρό, ίσα ίσα είπα πως είναι μεγάλο κ με βολεύει για να περνάω τα πηνία κλπ.
Σε τι δυναμό έκανες την περιέλιξη με τα τσόπστικς; Δεν καταλαβαίνω τι λες.
Για το βερνίκι έχεις απόλυτο δίκιο, κι εγώ έτσι το σκεπτόμουνα, εφόσον λειτουργεί απροβλημάτιστα μόνο τότε θα το βάλω.

Spark
17-01-18, 23:36
αυτο ειναι στατορας απο δυναμο αυτοκινητου.
έβγαλα την παλαια περιέλιξη και έβαλα νέα αλλά με αλλον τρόπο, με άλλη διάταξη, ετσι ώστε να εξυπηρετει τον σκοπό μου.
περισσότερες πληροφορίες όταν το παρουσιάσω.
ουτε ο κατασκευαστής του δυναμό ειχε βαλει βερνίκι.

https://store.alternatorparts.com/images/products/detail/04894.JPG

nick1974
17-01-18, 23:37
παιδια συγνωμη αλλα για τι μοτερια μιλαμε?
αυτο που χει στη φωτο ο zoran εχει μαπες, αρα μιλαμε για κατι που σηκωνεται με παλαγκο, αρα δε μιλαμε για μοτερακια σαν αυτα που δειχνουν οι φωτογραφιες (η το "μεγαλο" μοτερ του βιντεο).
Μετα προεκυψε οτι τελικα μιλαμε για ενα δυναμο (δυναμο σκαφους? αυτοκινητου? ...ποδηλατου? γιατι μεγεθος τελικα γινεται ολη αυτη η συζητηση? ειναι σιγουρο πως συμφερει να επισκευαστει?)

Κυριακίδης
18-01-18, 00:09
<<το δυναμό μου ειναι επαγωγικός κινητήρας αλλα και γεννήτρια ταυτόχρονα.>>
Κάνε σε παρακαλώ αναλυτικότερη περιγραφή
https://www.youtube.com/watch?v=w-qeu6ByyuA


εαν δειτε μικρά επαγωγικά μοτέρ όπως αυτο
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1MN9mPXXXXXaZapXXq6xXFXXXx/1PC-Microwave-Oven-Cooling-Fan-Motor-For-Galanz-GAL6309E-30-ZD-ZMM.jpg_640x640.jpg
δεν εχουν βερνίκι
όμως κατασκευαστικές τεχνικές ποικίλουν.
Έχουν αλλά ελάχιστο , κάποια από αυτά μάλιστα έχουν και παραπάνω βερνίκι τόσο ώστε να μην μπορείς να απελευθερώσεις το σύρμα και κόβεται . Άλλωστε όταν αφορά αντλία ένας λόγος παραπάνω για βερνίκι.

tsimpidas
18-01-18, 09:16
ειναι μικρό το δυναμό του αυτοκινήτου;
στο δικο μου δυναμό έκανα περιέλιξη με ξυλάκια τσοπστικς περνουσα το σύρμα στον στάτορα.
και ευτυχως που δεν εβαλα βερνίκι γιατί τωρα κανω αλλαγές,
το δυναμό μου ειναι επαγωγικός κινητήρας αλλα και γεννήτρια ταυτόχρονα.
σου ευχομαι να κανεις για να μαθεις.


ενώ εσύ spark έχεις μάθει έτσι ??:lool:


βασίλη θα κανω παρουσίαση κατασκευής όταν θα ειμαι έτοιμος, ακόμα παλεύω την τροφοδοσία και τον χρονισμό.
με σύρμα 0.4 τυλιξα για τάση 24βολτ



Νομίζω πως ένα μικρό δυναμό μάλλον θα με δυσκολέψει καθώς θα θέλει ψιρίστικες κινήσεις για να μπει το πηνιόσυρμα στις αυλακώσεις κλπ.
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι προτείνετε μικρό δυναμό για τεστάρισμα; Μπορεί να πάθω κάτι με το μεγαλύτερο;


τελικά αυτό το βίντεο του φίλου μου του Νίκου εχει ''κάψει'' κόσμο..


https://www.youtube.com/watch?v=-TF0E1BjAek&amp;t=2163s

zoran
18-01-18, 09:24
τελικά αυτό το βίντεο του φίλου μου του Νίκου εχει ''κάψει'' κόσμο..Tι έχει κάνει δηλαδή ο "φίλος" σου ο Νίκος;

tsimpidas
18-01-18, 10:28
κάνει κάποια πράγματα να φαίνονται εύκολα ενώ στην πραγματικοτητα δεν είναι,,
ο nikos έχει γνώσεις αλλά το κυριότερο εχει ενα σκασμο εργαλεια και ετσι αυτά που φτιαχνει
αυτος φθηνά για τους υπολοίπους είναι μαλλον ακριβά :001_unsure: διότι αυτοί που θα επιχειρήσουν να επαναλάβουν τις κατασκευές του πρέπει να πληρώσουν τορναδόρους-περιελιχτες-μηχανουργούς-ηλεκτρολογους ενω αυτός τα
κάνει μόνος του και του βγαίνουν φθηνά.

οταν επικοινωνήσω μαζι του θα του πω να προσθέτει στα βίντεο του και το πιθανό κόστος
που οι πιο πολλοί δεν υπολογίζουν.

vasilllis
18-01-18, 11:34
τελικά αυτό το βίντεο του φίλου μου του Νίκου εχει ''κάψει'' κόσμο..


για να πω την αληθεια και εμενα με εχει κουφανει.
Θα κατσω το βραδυ με την ησυχια μου να δω πως διαολο με ενα τρυπανι doit των 800-850w? αναβει τις λαμπες των 850w.
Eπισης να σχολιασω ειναι και bodybuilderας ο φιλος σου,ααφου μπορει με το ενα χερι να κραταει το δυναμο..

zoran
18-01-18, 13:41
Καταρχάς -χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση σε κανέναν- οφείλω να πω πως πολύ λίγοι θα έκαναν αυτό που έχει κάνει ο Νίκος (και ο όποιος Νίκος) και δεν αναφέρομαι μόνο στο θέμα των γνώσεων. Αναφέρομαι και στην απλόχερη διάδοση κόπου, χρόνου και δοκιμών για να βλέπουμε εμείς αυτά που έχει κάνει... είναι αξιέπαινος γι'αυτό τουλάχιστον!


...αυτοί που θα επιχειρήσουν να επαναλάβουν τις κατασκευές του πρέπει να πληρώσουν τορναδόρους-περιελιχτες-μηχανουργούς-ηλεκτρολογους ενω αυτός τα κάνει μόνος του και του βγαίνουν φθηνά.
οταν επικοινωνήσω μαζι του θα του πω να προσθέτει στα βίντεο του και το πιθανό κόστος
που οι πιο πολλοί δεν υπολογίζουν.Κοίτα, εντάξει είπαμε, κάποια πράγματα να γίνονται με μικρό κόστος αλλά οχι κ τσάμπα... ο Νίκος προσφέρει το "how to" κ τις γνώσεις του δωρεάν, τι άλλο να απαιτεί κανείς; Να φτιάχνει και τα projects αυτά εντελώς ανέξοδα;


...πρέπει να πληρώσουν τορναδόρους-περιελιχτες-μηχανουργούς-ηλεκτρολογους...Δεν καταλαβαίνω ο τορναδόρος που αναφέρεις, που κολλάει στο συγκεκριμένο βίντεο.

Spark
19-01-18, 07:49
Δεν καταλαβαίνω ο τορναδόρος που αναφέρεις, που κολλάει στο συγκεκριμένο βίντεο.

ας απαντήσει ο Νικος με το καινουργιο του username πως μπορεις να φτιάξεις ρότορα και να συνδέσεις τον άξονα όπου,
διχως να δουλέψει τορνο..
και τον δικο μου ρότορα σε τόρνο έφτιαξα,, εξαρτάται εαν εχεις φιλο που εχει τόρνο το κάνει γιατι ετσι του αρεσει,,
οπωσδήποτε αυτά κοστίζουν σε χρόνο και σε χρημα.

Κυριακίδης
19-01-18, 09:26
Εάν κάποιος δεν χρησιμοποιήσει τόρνο , θα πάει σε κάτι υποδεέστερο με μαγνήτες του μισού εκατοστού , ελκτικής ικανότητας έκαστος περίπου μισό κιλό (Χ12 πόλους = 6 κιλά ) .

https://www.youtube.com/watch?v=_tmNMLGxm3s

Εάν όμως "καρδαμώσει" ο Zoran και θέλει να βάλει μαγνήτη 120 κιλών ελκτικής ικανότητας θα χρειαστεί περισσότερο από ένα απλό τρυπάνι . Ίσως γλυτώσει να μην πειράξει την εργοστασιακή περιέλιξη , ενώ με το 1ο βίντεο θα πρέπει να αλλάξει με μικρότερης διατομής σύρματος .

https://www.youtube.com/watch?v=H84MLg8zixs
Ίσως φύγει η δυσπιστία του #47 συγκρίνοντας τα 2 παραπάνω βίντεο. (συμφωνώ ότι δεν υπάρχει ισοβαθμία των Watt σε σύγκριση με το τρυπάνι που χρησιμοποίησε , αλλά μπορεί να θεωρήσει και ένα 20 - 30% λιγότερο αυτού που φαίνεται στο βίντεο).

Ο Νίκος αρχικά έκανε το ίδιο αλλά με μαγνήτες ροδέλες φεριτικούς που επίσης είχε σχετικά καλή απόδοση , όμως ο πρώτος που έκανε με νεοδυμίου δεν ήταν ο Νίκος (Ο Νίκος συμβούλεψε κάποιον από τα μέλη του φόρουμ του να το κάνει με ισχυρότερο μαγνήτη και αφού είδε τα αποτελέσματα του 1ου , ακολούθησε και αυτός ) . Το 1ο μέλος ήταν αν θυμάμαι καλά ονόματι Talon.
Τα βίντεο στο Youtube ειδικά προς πλευρά Ρωσίας για τέτοιες κατασκευές είναι άπειρες , μάλιστα κάποιος από αυτούς επειδή δεν είχε τόρνο έφτιαξε τους 2 οδοντωτούς δίσκους του ρότορα με 8 άρες ροδέλες και διαμόρφωσε τα ίδια κωνικά δόντια με σίδερα .
Εμείς σαν Έλληνες θα έλεγα για πιο δίκαια ότι ανακαλύψαμε τον δυναμό μετατροπής με μαγνήτες , στην παλιά και σκονισμένη αποθήκη του Ρώσου.

tsimpidas
19-01-18, 10:20
οι πρώτοι δυναμό απο το 1965 ηταν με μονίμους μαγνήτες
όπως μπορείτε να δείτε απο τις κατατηθεμενες πατέντες,
στο λινκ υπαρχουν πάνω απο 40 πατέντες που χρονολογουνται από το 1965 και μετά.
Permanent magnet alternator system for battery charging
https://www.google.com/patents/US3341763

οσο για τους ρωσους,, το Lada ειναι αντιγραφη της Fiat και το Βοlga αντιγραφη της μερσεντες.
αν θελαμε να αποδοσουμε την ''πατεντα'' σε αυτους που εχουν
καταθεμενες και κατοχυρομενες πατεντες μπορουμε μονο,, ή στον Τεσλα.

Κυριακίδης
19-01-18, 10:32
οσο για τους ρωσους,, το Lada ειναι αντιγραφη της Fiat και το Βοlga αντιγραφη της μερσεντες.
Και το Marussia αντιγραφή της ferrari?
https://www.youtube.com/watch?v=MHvrwsOTqJE (ξεφεύγουμε από το θέμα).
Το συγκεκριμένο υπερτερεί γιατί πάει πακέτο με τις συνοδευτικές κοπέλες :lool:

street
19-01-18, 23:55
zoran τελικα αγορασες πολυμετρο ?:001_rolleyes:

zoran
20-01-18, 00:38
zoran τελικα αγορασες πολυμετρο ?:001_rolleyes:Αν και έχεις όρεξη για δούλεμα θα σου απαντήσω. Όχι και ευτυχώς γιατί θα πάρω ένα που θα έχει και πηνιόμετρο που θα μου χρειαστεί για την περιέλιξη!

Ηλιας Α
26-01-18, 14:17
Πσσσ φίλε έγραψες!
Μήπως ξέρεις πως θα διαλέξω πάχος για τα Prespan κ Mylar? Από τί εξαρτάται;
http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_i00014.pdf

zoran
04-09-18, 02:38
Παιδιά, είμαι στο στάδιο της αφαίρεσης της βίδας του ρότορα ενός δυναμό. Μια λύση είναι να έχουμε γαντζωμένο το ρότορα και ταυτόχρονα να πιέζουμε με υδραυλικό γρύλο τη βίδα. Στη φωτό, είναι αυτός ο αυτοσχέδιος μηχανισμός -που θέλω να φτιάξω- για το συγκεκριμένο εγχείρημα. Tα γαντζάκια αυτά όμως δεν τα βρίσκω... μήπως έχουν κάποιο όνομα για να τα ψάξω; Ή έχετε κάποια άλλη πρόταση για να βάλω κάτι διαφορετικό;

Λέγοντας "βίδα" εννοώ εκ παραδρομής τον "άξονα" του ρότορα! sorry :saad:

VirusX2
04-09-18, 02:58
Αυτά λέγονται ποδαρικά εξωλκεα, και αυτό στην φώτο είναι ένας υδραυλικός εξωλκεας. Εχει και χειρονακτικους

Επίσης δες παρακάτω..

https://www.youtube.com/watch?v=_YfhE7OGGE4 (https://www.youtube.com/watch?v=_YfhE7OGGE4)

https://www.karaiskostools.gr/hronismos-kinitira-kasetina-karydakia-exagogis-topothetisis-dynamo-2202.html/

zoran
04-09-18, 03:21
Κατάλαβα... θέλω λοιπόν να φτιάξω έναν υδραυλικό εξωλκέα για να κάνω τη δουλειά, αλλά αυτά τα "ποδαρικά" δεν τα βρίσκω. :confused1:

Ηλιας Α
04-09-18, 08:41
zoran (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=46070)
http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/statusicon/user-offline.png<<είμαι στο στάδιο της αφαίρεσης της βίδας του ρότορα ενός δυναμό.>>

ο εξωλκέας δεν βγάζει βίδες............................................. ............

VirusX2
04-09-18, 08:45
Απο την στιγμη που λες οτι θα το κανεις, μπορεις να κανεις και δικα σου τετοια..

https://www.karaiskostools.gr/antallaktika-podia-ejoterikou-ejolkea-180mm-fg-163_gr2-fasano-tools.html/

https://www.karaiskostools.gr/antallaktika-podia-ejoterikou-ejolkea-140mm-fg-163_gr1-fasano-tools.html/

zoran
04-09-18, 09:11
zoran (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=46070)
http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/statusicon/user-offline.png<<είμαι στο στάδιο της αφαίρεσης της βίδας του ρότορα ενός δυναμό.>>

ο εξωλκέας δεν βγάζει βίδες............................................. ............Nαι καταλαβαίνω τι λες, με έχει μπερδέψει άλλος που ονομάζει "βίδα" τον άξονα του ρότορα! Τον άξονα εννοώ πάντως! :wiink:

zoran
04-09-18, 09:13
Απο την στιγμη που λες οτι θα το κανεις, μπορεις να κανεις και δικα σου τετοια..

https://www.karaiskostools.gr/antallaktika-podia-ejoterikou-ejolkea-180mm-fg-163_gr2-fasano-tools.html/

https://www.karaiskostools.gr/antallaktika-podia-ejoterikou-ejolkea-140mm-fg-163_gr1-fasano-tools.html/Σε ευχαριστώ, πωωω πανάκριβα είναι αυτά τα ποδαράκια!

vasilllis
04-09-18, 09:16
Κατάλαβα... θέλω λοιπόν να φτιάξω έναν υδραυλικό εξωλκέα για να κάνω τη δουλειά, αλλά αυτά τα "ποδαρικά" δεν τα βρίσκω. :confused1:
Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητος ο εξωλκεας να βγαλεις τον αξονα.
Αν εχεις λυσει τις βιδες του δυναμο με ενα λαστιχοσφυρο θα χτυπας τον αξονα να ανοιξει το δυναμο στην μεση.Εξωλκεα θα χρειαστεις για τα ρουλεμαν που και παλι με ενα κατσαβιδι σαν λοστο βγαινουν.

mikemtb
04-09-18, 10:14
Για την ώρα έχω μια τεχνική δυσκολία στο να ξεμοντάρω τον ρότορα από το δυναμό, αλλά μόλις το καταφέρω θα ποστάρω ;-)Με υπομονή κάποια στιγμή θα το κάνεις [emoji1]

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

zoran
04-09-18, 10:27
Με υπομονή κάποια στιγμή θα το κάνεις [emoji1]Xαχα ούτε κι αυτό το έχω κάνει ακόμα, αλλά θέλω να δω όλα τα στάδια, τι ανάγκες έχουν, ώστε με τη μία να τελειώσει όλη η επιχείρηση! Μή νομίζεις όμως πως ασχολούμαι nonstop από το Γενάρη με αυτό το project, έκανα μια παύση και ξαναρχίζω πάλι... βοήθειά μου και βοήθειά σας που σας πρήζω! :biggrin:

zoran
04-09-18, 10:30
Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητος ο εξωλκεας να βγαλεις τον αξονα.
Αν εχεις λυσει τις βιδες του δυναμο με ενα λαστιχοσφυρο θα χτυπας τον αξονα να ανοιξει το δυναμο στην μεση.Εξωλκεα θα χρειαστεις για τα ρουλεμαν που και παλι με ενα κατσαβιδι σαν λοστο βγαινουν.Έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν με το λαστιχόσφυρο θα τα καταφέρω!

Ηλιας Α
04-09-18, 12:54
]Nαι καταλαβαίνω τι λες, με έχει μπερδέψει άλλος που ονομάζει "βίδα" τον άξονα του ρότορα! Τον άξονα εννοώ πάντως! :wiink:[/COLOR]

ποιος είναι αυτός ο άλλος

zoran
04-09-18, 13:02
Ούτε που θυμάμαι από ποιόν το είχα ακούσει!

Ηλιας Α
04-09-18, 15:02
Ούτε που θυμάμαι από ποιόν το είχα ακούσει!

Γράφτον εκεί που του αξίζει