PDA

Επιστροφή στο Forum : Poe καμερα βραχυκύκλωσε



antf
14-01-18, 07:15
Καλημέρα... Εχω ενα πολυ περίεργο πρόβλημα... Εβαλα μια καμερα poe... Επαιζε κανονικά και οταν εκλεισα το καπακι της βραχυκύκλωσε... Εξτρα πληροφορίες : το καπακι ειχε γείωση και μικρόφωνο... Το καλωδιο δεν ηταν βραχυκλωμενο και ειχαν συνέχεια ολοι οι κλωνοι... Το πατσαρισμα ειναι τεσταρισμενο με τεστερ... Η κάμερα έπαιζε κανονικα σε αλλο καλωδιο.....( βλαβη για δυνατους λυτες).... Ευχαριστώ πολυ

her
14-01-18, 09:07
Πως έβγαλες το συμπέρασμα οτι βραχυκυκλωσε;
Τι σου βραχυκυκλωνει; την τροφοδοσία; το δίκτυο;
Το πρόβλημα ειναι μόνο στο συγκεκριμένο σημείο ή οπου και να βάλεις την κάμερα δεν παίζει ;
Αν βάλεις την κάμερα κοντά στο dvr με 1 μέτρο καλώδιο δουλεύει;
Δώσε περισσότερες πληροφορίες.

antf
14-01-18, 11:53
Καηκε η κάμερα... Τοπικα έπαιζε... Μέχρι να καει... Δεν εχω καταγραφικο... Poe switch εχω και τοπικΑ επαιζε.

her
14-01-18, 12:02
Άρα βάλε το θέμα σου στο www.howtofixit.gr για επισκευή κάμερας, αν και δύσκολα τα πράγματα για επισκευή

nestoras
14-01-18, 12:39
Καλημέρα... Εχω ενα πολυ περίεργο πρόβλημα... Εβαλα μια καμερα poe... Επαιζε κανονικά και οταν εκλεισα το καπακι της βραχυκύκλωσε... Εξτρα πληροφορίες : το καπακι ειχε γείωση και μικρόφωνο... Το καλωδιο δεν ηταν βραχυκλωμενο και ειχαν συνέχεια ολοι οι κλωνοι... Το πατσαρισμα ειναι τεσταρισμενο με τεστερ... Η κάμερα έπαιζε κανονικα σε αλλο καλωδιο.....( βλαβη για δυνατους λυτες).... Ευχαριστώ πολυ

Τι κάμερα είναι αυτή και ποιο είναι το "καπάκι" της κάμερας που έκλεισες; Και γιατί μια κάμερα να έχει καπάκι και γιατί να χρειαστεί κάποιος να ανοίξει το καπάκι αυτό;

aktis
14-01-18, 12:42
Αφού έπαιζε κανονικά και χάλασε όταν άνοιξες το καπάκι δεν βραχυκύκλωσε η κάμερα ... Eσύ την έκαψες ...
Τώρα να σου πούμε εμείς πώς την έκαψες , δεν ειναι πιο δύσκολο απο το να καταλάβεις εσυ τι έκανες λάθος ;
Μήπως της έδωσες 48V αντί για 12 ; Ποιά κάμερα είναι ;
Πιθανότατα δεν θα ακολούθησες κάποια από τις οδηγίες του κατασκευαστή .