PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικιακό φωτοβολταϊκό για ενεργειακό συμψηφισμό (net metering)



Panoss
18-01-18, 13:12
Θέλω να κάνω υπολογισμούς για να δω αν συμφέρει ο ενεργειακός συμψηφισμός (net metering) με το λογαριασμό της ΔΕΗ.
Έστω ότι εγκαθιστώ ένα τέτοιο πάνελ (https://www.ideahellas.gr/product/%cf%86%cf%89%cf%84%ce%bf%ce%b2%ce%bf%ce%bb%cf%84%c e%b1%cf%8a%ce%ba%ce%b1-%cf%83%cf%85%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b1%cf%84%c e%b1/fotovoltaiko-panel-300w-12v-monokrystalliko-idea-solar-id300/) (300W, 279.90€).

Ενεργειακός συμψηφισμός:

Ένα φωτοβολταϊκό 1kW παράγει, στην Αττική, το χρόνο 1400kWh (http://www.solarwind.gr/userfiles/image/photovoltaic-map-greece.jpg), άρα ένα των 300Wh παράγει 460kWh.
Άρα στο δίμηνο 76kWh.

Στον τελευταίο λογαριασμό έχω κατανάλωση (διμήνου) 550kWh.

Άρα αν βάλω το φωτοβολταϊκό θα πληρώσω για (550kWh-76kWh=) 474kWh;

κολας
18-01-18, 14:25
Φίλε μου μην μπαίνεις σε αυτην την διαδικασία συγκρισης με την δεη,δεν έχει νόημα.Πρέπει να ξέρεις οτι αυτά που πληρώνουμαι περισσότερο σε έναν λογαριασμό είναι τα λοιπά έξοδα.Π.χ σε εναν λογαριασμό 100 ευρώ φαντάσου οτι περίπου τα μισα είναι για λοιπά έξοδα που έχουν βρει και βάλαν οι απατεώνες και στην πραγματικότητα το ρέυμα κατανάλωσης είναι 50-60 ευρώ.Αυτη είναι Η Ελάδδα μας.Παντού υπάρχουν επιπλέων φόροι αλλά εδω δεν έχουν ούτε όσια ούτε ιερά.Οπότε σε ρωτάω τι θα γλητώσεις με ενα πάνελ ή ενα σύστημα μγάλο με μπαταρίες.Δεν θα κάνεις ποτέ απόσβεση.

Panoss
18-01-18, 14:37
Έλα ρε Οδυσσέα, υπερβάλλεις νομίζω.
76kWh*0,09€/kWh=6,84€ το δίμηνο, τα χρήματα που θα μου επιστρέφει η ΔΕΗ κάθε δίμηνο.
Άρα μετά από (279,90€/6,84€=) 40 δίμηνα = 80 μήνες = 6,5 χρόνια, θα έχω κάνει απόσβεση.
Αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου.

info@kalarakis.com
18-01-18, 16:29
Να σου πω εγω που το εχω κανει και ηρθε ο πρωτος λογαριασμος τη δευτερα προχτες δηλαδη
Κατ αρχην θελω να σου πω οτι μολις ειδα το νουμερο χρειαστηκα παγωμενο νερο και ηρεμιστικα
Η διαφορα με τη δεη ειναι 115κw. Και μου κανει και εκπτωση 26€ λογω ενγκαιρης πληρωμης Αυτο ειναι μεν καλο αλλα που το βρηκε στο πρωτο λογαριασμο πληρωταιο 1/2 εεεεσ τινα πω
Το συνολο του λογαριασμου 1060€ οπως καταλαβαινεται ολο φορους και κοινο ινα ειναι ο λογαριασμος 700ε ειναι το κοινονικο τα αλλα δε θυμαμαι τι σκατα ειναι.
Απο αποψη ρευματος συμφαιρει γιατι ορισμενες χρεωσεις ειναι βαση των kw
Οποτε οσο πιο λιγα τα kw τοσο μικροτερο το συνολο. Απο εκει κερδιζεις Τα αλλα δυστηχως πανε στη πλατη μας , αλλα κανεις δεν ανταποδιδει τιποτα και μην ακους οτι ειναι ανταποδοτικα

info@kalarakis.com
18-01-18, 16:32
Ααα
Δεν εχω μπαταριες και τα εχω βαλει 3μοιρες οριζοντια γιατι τα θελω απο απριλι και μετα που μπαινουν τα κλιματιστικα Πριν ερχοταν ο λογαριασμος 600-700 το διμηνο

Panoss
18-01-18, 16:43
Ωραία, και τώρα μετάφραση.:biggrin:
Το φωτοβολταικό σου εξοικονόμησε 155kWh ('έδωσε' πίσω στη ΔΕΗ 155kWh).
Σωστά κατάλαβα;

κολας
18-01-18, 17:32
Απο άποψη απόδοσης σαφώς και αποδίδουν,χωρίς να τίθεται κανένα θέμα.Έχω εγκαταστήσει στην εταιρία που δούλευα περιπου 50 διασυνδεδεμένα σε ταράτσες και στέγες πριν 6 χρόνια.Από τότε οι περοσσότεροι το έχουν μετανιώσει που έβαλαν αυτά τα συστήματα στην ταράτσα τους(όχι λόγο απόδοσης αλλά απογοήτευσης από το κράτος που δεν τους πληρώνει αυτά που υπογράψανε).Πονεμένη ιστορία.Τώρα αν έχεις πχ καποιο εξοχικό και δεν έχεις κολώνα δεη φυσικό και τα αυτόνομα είναι λύση.Αν έχεις κολώνα δεη δεν έχει νόημα να βάλεις τέτοια συστήματα μιας και η απόσβση τους θα είναι μακρόχρονη ή ποτέ.Εκτός και αν κάποιος τα βρει σε σουπερ τιμες(υλικα,πανελ,μπαταριες).Αυτή ειναι προσωπική μου αποψη μιας και έχω εγκαταστήσει αυτόνομα και διασυνδεδεμένα.
Παναγιώτη αν στα επιστρέψει η δεη πάω πάσο!

Panoss
18-01-18, 18:16
Αν έχεις κολώνα δεη δεν έχει νόημα να βάλεις τέτοια συστήματα μιας και η απόσβση τους θα είναι μακρόχρονη ή ποτέ.
Οδυσσέα, διαφωνείς με τους υπολογισμούς που έκανα εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=91172&p=831302&viewfull=1#post831302);

Οκ, βρήκα τις απαντήσεις εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/520695-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%C E%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9/?page=2).
Οπότε άκυρο το πρότζεκτ! Η σύνδεση με τη ΔΕΗ αποκλείεται.

aktis
18-01-18, 18:49
Εξαρτάται τι νομίζει ο καθένας επένδυση . Σε πολλές χωρες πλεον αν εχεις τα λεφτα σου στην τράπεζα παίρνεις αρνητικο επιτόκιο ... πληρώνεις να στα φυλάει η τράπεζα και να μην ερθουν οι κλεφτες στο σπιτι και στα πάρουν . Στην Ελλάδα για μικρά ποσά το επιτόκιο είναι κάτω απο 0,5%
Αν ξέρεις καποια επένδυση και σου δίνει παραπάνω επενδύεις στα περισσότερα .
Για τόσο μικρή εγκατάσταση όμως το κόστος νεου μετρητη κλπ μπορει να ειναι παραπάνω απο την επένδυση ...

κολας
18-01-18, 19:03
Αρά κατάλαβες και μόνος σου.Στην Αυστραλία που ήμουν για 2 μήνες και έκανα και εγκαταστάσεις διασυνδεδεμένων(τελικά δεν μπώρεσα να βγάλω βίζα,οπότε πίσω) ήταν όλα οργανωμένα.χρισημοποιούσες το ρεύμα απο τα φωτοβολταικα και ότι περεισεβε γινόταν κάποιος συνψιφισμος και έβλεπες διαφορά στο τιμολόγιο.Δούλευα σε γνωστο μου εγκαταστάση φωτοβολταικών που είχε και δικό του σύστημα εκεί.Οι άνθρωποι παίρναν τα λεφτά τους και γενικά βάζουν διαρκών συστηματα διότι βλέπουν διαφορά.

κολας
18-01-18, 19:08
Φαντάσου πόσοι επενδύαν στα πάρκα και ουσιαστικά την πατ΄σανε και προσπάθουν να τα δώσουν όσο όσο για να γλητώσουν τουλάχιστον οτι μπορουν.Η αλήθεια είναι οτι όλα ξεκινουν από το κράτος.Το δικό μας είναι ανύπαρκτο και είναι κρίμα γιατι τουλάχιστον στα φωτοβολταϊκα θα μπωρούσαμε να είμασταν από της μεγαλήτερες χώρες σε παραγωγή απε διότι έχουμε της ιδανικές συνθήκες.

vasilllis
18-01-18, 22:43
γιατι την πατησαν?

mikemtb
18-01-18, 23:08
Έλα ρε Οδυσσέα, υπερβάλλεις νομίζω.
76kWh*0,09€/kWh=6,84€ το δίμηνο, τα χρήματα που θα μου επιστρέφει η ΔΕΗ κάθε δίμηνο.
Άρα μετά από (279,90€/6,84€=) 40 δίμηνα = 80 μήνες = 6,5 χρόνια, θα έχω κάνει απόσβεση.
Αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου.Μια χαρά έχεις κάνει τον υπολογισμό...
Μόνο που έχεις αφήσει απ'έξω: βάση, Καλώδια, αντικεραυνικο, inverter, ασφάλεια. Άδεια ,κόστος σύνδεσης στον παροχο .
Άρα ο χρόνος απόσβεσης ανεβαίνει δραματικά...

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

genesis
18-01-18, 23:34
Έλα ρε Οδυσσέα, υπερβάλλεις νομίζω.
76kWh*0,09€/kWh=6,84€ το δίμηνο, τα χρήματα που θα μου επιστρέφει η ΔΕΗ κάθε δίμηνο.
Άρα μετά από (279,90€/6,84€=) 40 δίμηνα = 80 μήνες = 6,5 χρόνια, θα έχω κάνει απόσβεση.
Αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου.
Σωστός είναι γενικά ο υπολογισμός αλλά δεν έχεις βάλει τα παρελκόμενα όπως σωστά επισημαίνει ο Μιχάλης παραπάνω.

Το πρόγραμμα του ενεργειακού συμψηφισμού (Net Metering) είναι μία πολύ καλή μεσο-μακροπρόθεσμη επένδυση (και όχι "αρπαχτή" την οποία έχουμε μάθει να λέμε "επένδυση" στο ελλάντα).
Ο υπολογισμός θα πρέπει να γίνεται σε ετήσια βάση και συμφέρει για ετήσιες καταναλώσεις της τάξης των 3000 - 4000kWh και άνω οπότε και η απόσβεση γίνεται νωρίτερα από την 10ετία και για συστήματα με ονομαστική ισχύ της τάξης των 10kWp μπορεί να είναι και κάτω από την 7ετία.
Παίζουν ρόλο πολλές λεπτομέρειες που έχουν να κάνουν με την κλιμάκωση της χρέωσης της ενέργειας βάσει του τιμοκαταλόγου του παρόχου αλλά και την απόδοση του Φ/Β συστήματος, του αρχικού του κόστους (που έχει να κάνει με την ποιότητα του εξοπλισμού, τις ιδιαιτερότητες της εγκατάστασης, κλπ.) και φυσικά με την απόδοση λόγω της ετήσιας ακτινοβολίας που δέχεται η συγκεκριμένη περιοχή.
Δεδομένου ότι η σύμβαση με τον διαχειριστή είναι 25ετής, το σύστημα, συνυπολογιζομένου του (μικρού) κόστους συντήρησης θα "βγάλει" τα χρήματά του 2 ή και 3 φορές, πάντα ανάλογα την περίπτωση.
Όλες οι πληροφορίες και η σχετική νομοθεσία βρίσκονται εδώ (https://www.deddie.gr/el/upiresies/fwtovoltaika-kai-alles-ape/fv-apo-autoparagwgous-me-energeiako-sumpsifismo-ne).

Τα αυτόνομα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική περίπτωση και δεν υπάρχει καμία σύγκριση με τα διασυνδεδεμένα τα οποία είναι μία ξεκάθαρη επένδυση οικονομικής φύσης.

Όσοι πρόλαβαν και έφτιαξαν Φ/Β πάρκα ή στέγες στα σπίτια τους, οι περισσότεροι έχουν ήδη αποσβέσει το αρχικό κόστος και πλέον εισπράττουν καθαρό κέρδος στην τσέπη τους. Οι ελάχιστοι που κλαίγονται είναι αυτοί που πήραν δάνειο στο δάνειο (ω δάνειο...) για να φτιάξουν το έργο φορτώνοντας το με υπέρογκα επιτόκια και όπως είναι φυσικό όταν η τιμή της kWh (κακώς) μειώθηκε η επένδυση πήγε περίπατο.
Υπάρχουν επίσης και κάποιοι λίγοι "πονηροί" που έφτιαξαν το έργο στο μισό του κόστους που είχε εκείνη την περίοδο αγοράζοντας εξοπλισμό αμφιβόλου ποιότητας, χωρίς εγγυήσεις και κάνοντας εγκατάσταση όπως - όπως. Εννοείται ότι αυτά τα έργα λειτουργούν στο περίπου ή / και καθόλου.
Κάποιοι πράγματι είχαν πρόβλημα με τις καθυστερήσεις πληρωμών που όμως υπήρχαν μόνο στα επιχειρηματικά Φ/Β πάρκα (άνω των 20kWp) και όχι στα οικιακά (στέγες μέχρι 10kWp).

haris_216
19-01-18, 09:37
γιατι την πατησαν?

Την "πάτησαν" γιατί άλλαξαν το δεδομένα σε σχέση με αυτό που αρχικά υπέγραψαν.
Δηλαδή η ΔΕΗ (το κράτος ή όπως αλλιώς θες να το πεις) άλλαξε μονομερώς το ποσό που θα πληρώνει την κιλοβατώρα και το έριξε στο μισό (μάλλον αναμενόμενο από τους πονηρεμένους αφού τα "μαθηματικά" του στυλ "αγοράζω από τη ΔΕΗ χ την κιλοβατώρα και της πουλάω την παραγωγή μου με 2χ" απλά δεν βγαίνουν)
Άρα, όλοι οι σχετικοί υπολογισμοί για την απόσβεση/όφελος του ενδιαφερόμενου, οι οποίοι γενικά είχαν "ωραιοποιηθεί" από τις εταιρίες που εμπλέκονταν στην πώληση/εγκατάσταση, έγιναν άκυροι με ιδαίτερα μεγάλη επιμηκυνση του χρόνου απόσβεσης.
Βέβαια το βασικό λάθος ξεκίνησε από την προώθηση της όλης ιδέας, αφού όταν ξεκίνησαν τα προγράμματα των διασυνδεδεμένων είπαν στον κόσμο "έλα να βγάλεις φράγκα" σε αντίθεση με χώρες του εξωτερικού που εκεί είχαν προμοτάρει το πολύ πιο ρεαλιστικό "έλα να μειώσεις τον ηλεκτρικό σου λογαριασμό".

btelis
19-01-18, 09:52
Καλά τα λές Genesis :)
Είναι μια καλή μεσο-μακροπρόθεσμη επένδυση.
Αν τώρα το εντάξει κάποιος και στο καινούργιο Εξοινονομώ ΙΙ και πάρει και μια επιδότηση 20%-60%...εεε τότε του το χαρίζουν κιόλας !!!
Σκέψου στα γεράματα που η σύνταξη δεν θα φτάνει ούτε για τα φάρμακα, να μην έχεις να πληρώνεις την ΔΕΗ και μάλιστα αν το συνδιάσεις και μια αντλία θερμότητας, τότε δεν θα "ψοφήσεις" από το κρύο !!!
Πάντως αν κάποιος έχει χαμηλές ετήσιες καταναλώσεις, τότε αντί για netmetering μάλλον συμφέρει να βάλει 10KW με το πρόγραμμα "φωτοβολταικά σε στέγες" με ταρίφα 0,09€/ΚWh γιατί έτσι δεν συμψηφίζει μόνο το ρεύμα, αλλά ολόκληρο τον λογαριασμό (π.χ. Δημοτικά τέλη, φόρους,ΕΡΤ κλπ). ;)

Panoss
19-01-18, 10:19
έχεις αφήσει απ'έξω: βάση, Καλώδια, αντικεραυνικο, inverter, ασφάλεια. Άδεια ,κόστος σύνδεσης στον παροχο .


Από εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/520695-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%C E%B1%CF%8A%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9/?page=2):

Για την γραφειοκρατία το γνωρίζουμε.
Η ερώτηση ήταν πρακτικά τι άλλο χρειάζεται για να πουλήσεις ρεύμα 10kWp (10.000 watts per square meter peak).
H σύμβαση με τη ΔΕΗ για 10kWp ανά καιρούς στοίχιζε 700-1000€.
Για ένα 220V AC inverter για 20-40 panels χρειάζεσαι 1000-2000€ εύκολα.
Για να σου ετοιμάσει τα χαρτιά ένα μηχανικός χρειάζεται 200-300-500€ ανάλογα.
Να δεσμεύσεις μια ταράτσα 150-200 τμ2, συν τα όποια εργατικά για να συνδεθούν όλα.
Οπότε αν έχεις μόνο panels, χρειάζεσαι τουλάχιστον ένα διχίλιαρο ακόμα για να ξεκινήσεις να πουλάς.

Άρα:
1. Πάνελ 280€.
2. Σύμβαση (ας πάρουμε την ανώτατη τιμή) 1000€.
3. inverter (υποθέτω) 100€.
4. Χαρτιά 200€.
5. Βάση (τι βάση;;; DIY θα 'ναι)
6. Καλώδια (;;; Αι χαβ νο αηντία)
7. Αντικεραυνικό (;;; σέιμ αζ νάμπερ σιξ)
8. Ασφάλεια (;;; σέιμ αζ νάμπερ σέβεν)
9. Άδεια (αυτό μήπως είναι το Νο 4; )
10. κόστος σύνδεσης στον παροχο (;;; σέιμ αζ νάμπερ έιτ)

1580€ ++;;; Νόου γουέι!


ΑΝ πάρω θα το χρησιμοποιήσω ως ανεξάρτητο, το μπλέξιμο με τη ΔΕΗ είναι πολύ ακριβό σπορ.

rama
19-01-18, 12:07
Αν το παρεις για ανεξάρτητο, ξεκίνα πάλι τους υπολογισμούς με κόστος για μπαταρίες, σοβαρό ρυθμιστή φόρτισης / inverter, αλλά και χωρίς τα κερατιάτικα υπέρ τρίτων.

ΥΓ Μου αρέσει που μιλάτε στο χαλαρό για εγκατάσταση 10kw στη στέγη. Ολοι σε παλάτια μένετε? Αντιλαμβάνεστε πόση έκταση χρειάζεται?

Panoss
19-01-18, 12:13
Αν το παρεις για ανεξάρτητο, ξεκίνα πάλι τους υπολογισμούς με κόστος για μπαταρίες, σοβαρό ρυθμιστή φόρτισης / inverter, αλλά και χωρίς τα κερατιάτικα υπέρ τρίτων.
Ναι σωστά. Γμτο :cursing:.


ΥΓ Μου αρέσει που μιλάτε στο χαλαρό για εγκατάσταση 10kw στη στέγη. Ολοι σε παλάτια μένετε? Αντιλαμβάνεστε πόση έκταση χρειάζεται?
Εγώ πάντως σε ένα απλό ταπεινό πανελάκι των 300W αναφέρθηκα.

genesis
19-01-18, 14:58
ΥΓ Μου αρέσει που μιλάτε στο χαλαρό για εγκατάσταση 10kw στη στέγη. Ολοι σε παλάτια μένετε? Αντιλαμβάνεστε πόση έκταση χρειάζεται?
Η καθαρή επιφάνεια των Φ/Β για 10kWp είναι της τάξης των 60m2 (και λιγότερο πλέον).. Μπορεί να μην την έχουν όλοι αλλά δεν χρειάζεται να είναι και παλάτι.

κολας
19-01-18, 15:23
Την "πάτησαν" γιατί άλλαξαν το δεδομένα σε σχέση με αυτό που αρχικά υπέγραψαν.
Δηλαδή η ΔΕΗ (το κράτος ή όπως αλλιώς θες να το πεις) άλλαξε μονομερώς το ποσό που θα πληρώνει την κιλοβατώρα και το έριξε στο μισό (μάλλον αναμενόμενο από τους πονηρεμένους αφού τα "μαθηματικά" του στυλ "αγοράζω από τη ΔΕΗ χ την κιλοβατώρα και της πουλάω την παραγωγή μου με 2χ" απλά δεν βγαίνουν)
Άρα, όλοι οι σχετικοί υπολογισμοί για την απόσβεση/όφελος του ενδιαφερόμενου, οι οποίοι γενικά είχαν "ωραιοποιηθεί" από τις εταιρίες που εμπλέκονταν στην πώληση/εγκατάσταση, έγιναν άκυροι με ιδαίτερα μεγάλη επιμηκυνση του χρόνου απόσβεσης.
Βέβαια το βασικό λάθος ξεκίνησε από την προώθηση της όλης ιδέας, αφού όταν ξεκίνησαν τα προγράμματα των διασυνδεδεμένων είπαν στον κόσμο "έλα να βγάλεις φράγκα" σε αντίθεση με χώρες του εξωτερικού που εκεί είχαν προμοτάρει το πολύ πιο ρεαλιστικό "έλα να μειώσεις τον ηλεκτρικό σου λογαριασμό".

haris_216 με πρόλαβες.Επίσης ξέρω αρκετούς που δεν παίρνουν αυτά που είχαν συμφωνήθει αρχικά με τα συμβόλαια.

Samios60
20-01-18, 07:15
με ενα πανελακι ? και τι inverter σκέφτεσαι να παραληρήσεις με την ΔΕΗ ?

info@kalarakis.com
20-01-18, 08:40
Στους υπολογισμους μη ξεχασετε να υπολογισετε και το κοστος συνδεσης στη δεη
Θα χρειατητε 2νεους μετρητες που θα τους πληρωσετε εσεις και καποια ηλεκτρολογικα
Υπολογιστε 800 € επιπλεον
Παντος αν ειναι καλης ποιοτητας τα πανελ 10kw βγαινουν ανετα με 90 τετραγωνικα
Εγω εχω 6k (εχει προδιαγραφες για 6 αλλα βγαζει 5 στη καλυτερη)με 50 τετραγωνικα