Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αναμετάδοση ir εντολών



ThanosGr
18-01-18, 21:00
Γεια σας,
λόγω παρεμβολών (?) δεν μπορώ να χειριστώ από άλλο σημείο του σπιτιού μου το ote tv.
Δεν λειτουργεί δηλαδή το τηλεκοντρόλ μέσω ασύρματης αναμετάδοσης πομπού - δέκτη ούτε μεσω coaxial module ( τύπου triax) από την κεραία.
Και οι δύο αυτοί μέθοδοι δουλεύουν αλλά ποτέ σταθερά, και καμιά φορά δεν δουλεύουν καθόλου.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: υπάρχει τρόπος η αναμετάδοση εντολών τηλεχειριστηρίου να γινει μέσω wifi μπας και λύσω το πρόβλημα;

plouf
20-01-18, 18:33
η χρηση μεσω του καλωδιου τη κεραιας παιζει γενικα και σ....πολυκατοικιες !
εχεις ΠΟΜΠΟ + ΔΕΚΤΗ ΠΡΙΝ τον ενισχυτη ?

οσο αφορα το wifi γενικα δεν υπαρχει αλλα και να υπηρχε αν πραγματι το προβλημα σου ειναι τόσο μεγάλο δεν θα εκανε τιποτα

takhs764
20-01-18, 20:14
για wifi δεν αυτο Broadlink WiFi/IR/4G Universal Remote Controller RM Mini 3 Black Bean Smart Home

ThanosGr
21-01-18, 22:07
Στην ουσία συμβαίνει το εξής:
Έχω μία κεραία η οποία συνδέεται στον πρώτο παθητικό μίκτη στην μοναδική του είσοδο. Συνδέω 3 τηλεοράσεις και ένα dvr μέσω (σύνολο 4 εξόδους) και στην τελευταία έξοδο που μου απομένει την γεφυρώνω σε είσοδο δεύτερου ίδιου παθητικού μίκτη λόγω ανάγκης διπλασιασμού εξόδων.
Στον δεύτερο μίκτη λοιπόν, συνδέω άλλου ορόφου τις 2 τηλεοράσεις.

Μάλλον θα πρέπει να πάρω έναν μίκτη με μία είσοδο κεραίας και 7-8 εξόδων;

Μήπως χρειάζεται να τοποθετηθεί και ενισχυτής και πως;

Όλα αυτά γιατί έχω την εντύπωση ότι τα triax τυφλώνονται με αυτή την αλχημεία, αφού βλέπω τα ενδεικτικά led να τρεμοπαίζουν χωρίς κάποια εντολή από Ir.

ThanosGr
22-01-18, 23:08
Στην ουσία συμβαίνει το εξής:
Έχω μία κεραία η οποία συνδέεται στον πρώτο παθητικό μίκτη στην μοναδική του είσοδο. Συνδέω 3 τηλεοράσεις και ένα dvr μέσω (σύνολο 4 εξόδους) και στην τελευταία έξοδο που μου απομένει την γεφυρώνω σε είσοδο δεύτερου ίδιου παθητικού μίκτη λόγω ανάγκης διπλασιασμού εξόδων.
Στον δεύτερο μίκτη λοιπόν, συνδέω άλλου ορόφου τις 2 τηλεοράσεις.

Μάλλον θα πρέπει να πάρω έναν μίκτη με μία είσοδο κεραίας και 7-8 εξόδων;

Μήπως χρειάζεται να τοποθετηθεί και ενισχυτής και πως;

Όλα αυτά γιατί έχω την εντύπωση ότι τα triax τυφλώνονται με αυτή την αλχημεία, αφού βλέπω τα ενδεικτικά led να τρεμοπαίζουν χωρίς κάποια εντολή από Ir.

Προσθέτω ότι το dvr συνδέεται μέσω modulator στο μίκτη